Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 281

Tema: Vrednovanje života...

  1. #101

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je none bila u konc.-logoru, nije mi to ništa nezamislivo
    Onda shvaćaš da su ti isti obiteljski ljudi, "divni" očevi koji svojoj dječici kupuju mice mace, u radno vrijeme popisivali i slali u plinske komore tuđu djecu, paralelno vodili, kao, normalan obiteljski život i život krajnje bešćutnosti za tuđu djecu. To je psihopatija.

    Ne radi se o tome hoćeš li ti radije svoje dijete odvesti u kino iako znaš da susjedovo nema cipele pa bi mu za te novce mogla štogod kupiti, pričamo o ljudskim životima (bilo bi mi draže da nisam počela pričati).

  2. #102
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    @isvetica (moram početi citirati)
    Nije ti nezamisllivo da netko ima rođendansku zabavu 20 metara od konc logora?
    I da se djeca odgajaju da je to normalno?
    Jer ako normalno živiš kraj konc logora tada i on postaje normalan. I oni ljudi iza žice, bude ti normalno da su oni tamo.
    Tako je, baš sam to htjela reći - to nisu bili psihopati. Danas bismo bez problema organizirali zabavu pored farme krava. Tako su i oni, vodeći se zakonima svoje države i uvriježenim načinom razmišljanja, bez problema zanemarili patnje koje se događaju nekoliko desetaka metara od njih.

  3. #103
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    E ježi ga sad.
    Brineš za ono što je u tvojoj mogućnosti.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Ti nacisti iz "Sofijinog izbora" su upravljači, zaposlenici tog konclogora, nisu tamo došli na piknik.

  5. #105
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    @isvetica (moram početi citirati)
    Nije ti nezamisllivo da netko ima rođendansku zabavu 20 metara od konc logora?
    I da se djeca odgajaju da je to normalno?
    Jer ako normalno živiš kraj konc logora tada i on postaje normalan. I oni ljudi iza žice, bude ti normalno da su oni tamo.
    Ovo je opis logora iz usta moje pokojne none: A što da ti rećem sinko, neki su išli pod plin, a neki su pravili sapune. Eto mene su dopali sapuni. Nije nezamislivo jer se događalo, jer se događa. Znate li za djecu vojnike? Male rudare? Dječiju prostituciju? Sve to vode ljudi koji i sami imaju djecu, i odgajaju ih da je to normalno.

  6. #106
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je, baš sam to htjela reći - to nisu bili psihopati. Danas bismo bez problema organizirali zabavu pored farme krava. Tako su i oni, vodeći se zakonima svoje države i uvriježenim načinom razmišljanja, bez problema zanemarili patnje koje se događaju nekoliko desetaka metara od njih.
    Tu se razilazimo.
    Krava vs čovjek.
    Iako mislim da ju treba gojiti u humanim uvjetima, želim da ju netko hrani kako bih ju ja mogla pojesti.

  7. #107
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Onda shvaćaš da su ti isti obiteljski ljudi, "divni" očevi koji svojoj dječici kupuju mice mace, u radno vrijeme popisivali i slali u plinske komore tuđu djecu, paralelno vodili, kao, normalan obiteljski život i život krajnje bešćutnosti za tuđu djecu. To je psihopatija.

    Ne radi se o tome hoćeš li ti radije svoje dijete odvesti u kino iako znaš da susjedovo nema cipele pa bi mu za te novce mogla štogod kupiti, pričamo o ljudskim životima (bilo bi mi draže da nisam počela pričati).
    Isto tako, mnogo tih ljudi je slalo tuđu djecu u komore, da nebi netko poslao njihovu. Da su odbili i njihova bi za njima.

  8. #108
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Pomikkaki, jesi li ti vegetarijanka?

  9. #109
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Nenaa, istina je. Tim više mislim da je važno isticati vrijednost ljudskog života kao takvog, neovisno koje rase, boje kože... da nije bilo ljudi kojima je to bilo jasno kao dan, mogao je nacizam i dulje drmati svijetom. Ako moj susjed kaže da ga boli briga za moju djecu i da mu je pas ispred njih, ja mislim da ima dobru bazu za jednog dana tako čuvati nečiji konc-logor. Ljudi su ionako đubrad, koga briga. Čovjek više - čovjek manje...
    Skroz se slažem sa ovim.

  10. #110
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Nego, ja bih svim tim ljudima kojima su životinje i ljudi istovrijedni dodijelila mogućnost da par godina žive sa životinjama, a bez ljudi i blagodati tehnike, tehnologije, razmjene znanja i konverzacije.

    Pa da na vlastitom primjeru iskuse je li to jednako ili nije, i koja je razlika između životinje i čovjeka, i da je na svijetu jedan jedini čovjek (Sanader, npr.) i pas, koga bi da se stvarno radi o tome da se mora donijeti odluka spasili, a koga ne.

    Ovako se fino uživa u svim blagodatima ljudskog uma, srca, znanja, okruženi ljudima, demokracijom kakvom-takvom, pa je koriste zato da bi pričali o tome kako je njihov pas skoro isto kao Tesla i Edison, a mačka više manje slično kao Bethoven, odnosno djetetova učiteljica. Sve je to isto. Mačka samo što nije izgradila kuću i izmislila bolji način izolacije kuće i poboljšala uvjete života. A i ribice su opet stvorile novi lijek za staračke tegobe, drage male ribice.

  11. #111
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Tu se razilazimo.
    Krava vs čovjek.
    Iako mislim da ju treba gojiti u humanim uvjetima, želim da ju netko hrani kako bih ju ja mogla pojesti.
    x

  12. #112

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tako, mnogo tih ljudi je slalo tuđu djecu u komore, da nebi netko poslao njihovu. Da su odbili i njihova bi za njima.
    Zato ne volim ove tinejdžerske "Parlaonice", uvijek se ode u ekstrem, i najsvetiji čovjek u samoobrani i nuždi ubije i drugog čovjeka, ovo su zbilja situacije kad nastupa kaos i ludilo u glavi, prvi, basic instinkti.
    No, mislim da se pričalo o "normalnosti" da se između života čovjeka i životinje izabere životinja.

  13. #113
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Zato ne volim ove tinejdžerske "Parlaonice", uvijek se ode u ekstrem, i najsvetiji čovjek u samoobrani i nuždi ubije i drugog čovjeka, ovo su zbilja situacije kad nastupa kaos i ludilo u glavi, prvi, basic instinkti.
    No, mislim da se pričalo o "normalnosti" da se između života čovjeka i životinje izabere životinja.
    A jebate, ako nacizam nije jedan od ekstrema, onda stvarno neznam, a to si ti otvorila

  14. #114

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    A jebate, ako nacizam nije jedan od ekstrema, onda stvarno neznam, a to si ti otvorila
    Ja znam zašto sam to otvorila, ne s neba pa u rebra nego to ima svoju nit, išlo je zbog izražene nevjerice nekih sudionika rasprave da tu oko nas, za stvarno žive ljudi koji bi zaista iz požara spašavali prije svoga psa nego susjede. Ako si čitala moje postove od početka i nastavnu prepisku, vidjet ćeš da to ima svoju nit poveznicu - nije nestvarno ni nemoguće ono što nam se čini nemoguće zato jer mi ne bismo tako postupili.

  15. #115
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Tu se razilazimo.
    Krava vs čovjek.
    Iako mislim da ju treba gojiti u humanim uvjetima, želim da ju netko hrani kako bih ju ja mogla pojesti.
    Ne mislim da se nužno razilazimo. I ja ću pojesti kravu. Ali zaista ne želim da je se uzgaja na takav način. Spremna bih bila platiti o meso puno skuplje, kad bih znala da se sa životinjama ne radi ono što o čemu ne želimo ni govoriti.
    Nisam vegetarijanka (@Ifi i koga god još zanima) ali to me ne sprječava da kritički mislim o društvu u kojem živim i njegovim zakonima, kao ni o samoj sebi i o svojim postupcima.

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Zato ne volim ove tinejdžerske "Parlaonice", uvijek se ode u ekstrem, i najsvetiji čovjek u samoobrani i nuždi ubije i drugog čovjeka, ovo su zbilja situacije kad nastupa kaos i ludilo u glavi, prvi, basic instinkti.
    No, mislim da se pričalo o "normalnosti" da se između života čovjeka i životinje izabere životinja.
    Mislim da su rijetki govorili o tome da se između čovjeka i životinje izabere životinja.
    Mislim da Bodulica koja je otvorila temu govori jedino protiv toga da se sa životinjama postupa kao da su bezvrijedne.

    Recimo sjećam se one akcije protiv zakona o mpo. Na jaja se pisalo "naša jaja nisu za bacanje".
    Zaista sam protiv ovog zakona, i pohvalno je da je akcija bila primjećena, ali u njenoj biti je nešto što mi se nije svidjelo - mislim da smo i tada imali raspravu. Naša jaja nisu za bacanje - kao što su ova, koje su snjele bezimene kokoši koje su rođene u inkubatoru, koje su rasle u takvim uvjetima da nisu bile sposobne hodati, kojima su rezani kljunovi, koje su šopane antibioticima da prežive u tom užasu, koje se dave i guše u prašini i mraku, kad počnu nesti pakiraju se u kaveze u kojima se ne mogu ustati ni okrenuti, i koje žive i umiru u mukama. To je realnost koju ne želite znati. To su konclogori u kojima nisu ljudi, nego životinje, ali njihove patnje su također strašne.

    Nama su naša jaja vrijednija od kokošjih, ali što je s tim kokošima? Jesu li njihove muke bezvrijedne? Ili nepostojeće? Možemo li ih bacati kao smeće?

    Zaslužujemo li suosjećanje ako ga nemamo prema bićima koja su od nas slabija, koja su nam "podređena" i predana nama na milost i nemilost?
    Zaslužujemo li tu vodeću ulogu, da vladamo i raspolažemo drugim živim bićima?
    Jesmo li psihopati ako pred tim zatvaramo oči?


    Nena, ako ovakva razmišljanja zoveš tinejđerskom parlaonicom, znači li da je glup onaj tko o tome razmišlja, tko susojeća s kokoškom u kavezu? Je li bespredmetno razmišljati o dobrobiti bilo koje vrste koja nije ljudska?

  16. #116
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Ja stvarno ne vidim poveznicu između mučenja životinja i teze da je životinja jednako vrijedna kao i čovjek.

  17. #117
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    pomikaki, nije bespredmetno razmišljati o dobrobiti bilo koje vrste, bila ljudska ili ne. Naprotiv, treba razmišljati i nastojati da im bude dobro.
    No, mislim da ne možemo jednako vrednovati život čovjeka ili životinje ili biljke (ili stvari-ma koliko jedinstvena i vrijedna ona bila). Za mene tu nema dileme.

  18. #118
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    I da dodam, muke kokoši u kavezu i muke ljudi u spomenutim konc-logorima mi isto nisu ni za kakvu usporedbu.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Nena, ako ovakva razmišljanja zoveš tinejđerskom parlaonicom, znači li da je glup onaj tko o tome razmišlja, tko susojeća s kokoškom u kavezu? Je li bespredmetno razmišljati o dobrobiti bilo koje vrste koja nije ljudska?
    Jednako su mi psihopati oni koji muče životinje i ljude.
    Onaj tko suosjeća s izmučenom kokoškom u kavezu je suosjećajan i normalan, isto kao i svatko tko razmišlja o dobrobiti svakog stvorenja, ljudskog i životinjskog.

    Onaj tko bi išao spašavati svoju voljenu macu iz požara prije susjeda je ili neozbiljan (parlaonica) ili krajnje sebičan ili psihopat.
    Sa mnom se slažu i zakonodavci svih uređenih država, taj bi završio u zatvoru.
    Posljednje uređivanje od Nena-Jabuka : 23.01.2012. at 11:41

  20. #120
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ma pomikaki, miješaš dvije teme i pogrešne zaključke izvodiš. Ako čovjek vrednuje ljudski život više od životinjskog, to ne znači da životinje smatra poligonom za iživljavanje i iskorištavanje. Užase koje nanose životinjama, ljudi su nanosili i drugim ljudima, i još to rade. Patnje je koliko hoćeš po svijetu, nanesene ljudskim djelovanjem, a trpe i životinje i ljudi.

  21. #121
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Zašto stalno ponavljate kako nije jednako kokoš i čovjek, konc-logor ili farma životinja?
    Gdje sam ja to rekla?

    Pročitajte malo bolje. Ili, ne morate čitati, ali glupo je ponavljati jednu te istu rečenicu kao pokvareni gramofon...

  22. #122
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Užase koje nanose životinjama, ljudi su nanosili i drugim ljudima, i još to rade. Patnje je koliko hoćeš po svijetu, nanesene ljudskim djelovanjem, a trpe i životinje i ljudi.
    S ovim se slažem

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ako čovjek vrednuje ljudski život više od životinjskog, to ne znači da životinje smatra poligonom za iživljavanje i iskorištavanje.
    S ovim ne. Čovjek vrednuje čak i zakonima ljudski život više. Tako daje onima koji to žele mogućnost da životinje muče i iskorištavaju. I ljudi to rade.
    Kad bi zakonom bilo dozvoljeno isto to s ljudima, radilo bi se. Kao što su radili robovlasnici.
    I naravno, radi se i danas van zakona, koliko se uspije.

  23. #123
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Pa pročitala sam sve što si napisala. I lijepo od tebe što imaš suosjećanje prema patnjama životinja, imam i ja i mislim, svi koji pišu na ovoj temi. Ali naziv teme je - vrednovanje života, da li je život životinje jednako vrijedan kao i ljudski.

  24. #124
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    @ pomi
    Ako kažeš da bismo trebali imati zakone koji onemogućuju postupanje sa životinjama kakvo si napisala, onda se, mislim, svi ovdje slažu, ja prva.
    A izjednačiti ljudski život sa životinjskim ćemo teško, budući da životinje jedemo.
    Međutim, tema je bila naše osobno mišljenje, a ne postupanje čovječanstva. Mislim da odtud dolazi do nesporazuma, i zato ti ljudi stalno ponavljaju isto. Jer ne pišu o tome šta se događa u svijetru, nego pišu osobne stavove. Dakle, ne kakva politika bi donijela koje rezultate, nego što je vidim kao vrijednije.
    I tu je ova moja tvrdnja s kojom se ne slažeš točna, i pogrešno je zaključiti da ako ja, vertex, smatram ljudski život vrijednijim od životinjskog, onda smatram i da je u redu tretirati životinje kako mi se prohtije (doduše, meni se ne bi prohtijela ništa od opisanih užasa).
    Posljednje uređivanje od vertex : 23.01.2012. at 12:00

  25. #125
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Ali naziv teme je - vrednovanje života, da li je život životinje jednako vrijedan kao i ljudski.
    I ja na to kažem - svaki je život neprocjenjiv. Čak i onog komarca kojeg sam pljesnula da me pusti spavati.
    Mi možemo imati svoju ljestvicu vrijednosti, možemo je i potkrijepiti zakonom, ali budimo svjesni da smo pri tom jednostavno - sebični, i da te zakone pišemo sebi u prilog.
    Svakome je najvrjedniji vlastiti život, i život njegove obitelji.

    Da iz onog požara trebate birati da li ćete spasiti svoje dijete ili tuđe, što bi tada bilo?
    Ne morate ni odgovoriti, svatko će ipak spasiti svoje. A to ne znači da je to drugo dijete manje vrijedno. Vama je vaše neprocjenjivo. A za opstanak planeta je potpuno nebitno.
    Za opstanak planeta bolje je da prežive malarični komarci kao vrsta, nego vaše dijete

    Što je bitnije, život pojedinca ili opstanak planeta?

  26. #126
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    da, ali taj život može nekim herojskim činom darovati samo vlasnik tog života, a ne da mu mi presudimo kako se to ovdje hladnokrvno planira

  27. #127
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    da, ali taj život može nekim herojskim činom darovati samo vlasnik tog života, a ne da mu mi presudimo kako se to ovdje hladnokrvno planira
    Zapravo ne.
    Mi eliminiramo sve što nas ugrožava - i životinje, i bolesti, hranu proizvodimo na štetu ekosustava - i tako uklanjamo prirodne zapreke da nas bude više nego što nas sustav može podnijeti.
    Nemoguće je provesti da se to ukine kako bi se planet očuvao kao ekosustav.
    Ali to će najvjerojatnije dovesti na kraju i do istrebljenja ili desetkovanja naše vrste.
    Da bismo to spriječili, što treba učiniti? Ne može se ništa. Ljudski život je najvrjedniji. Pat pozicija. Čekamo kataklizmu u kojoj će stradati ljudski životi.

  28. #128
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pomi, kad već spominješ opstanak planeta i život pojedinca. ako je to dilema, ja bih rekla da ne možemo tu puno napraviti. taki smo kaki smo. uviejk biramo prije sebe nego planet, nego druge, nego mrava, nego kita. a ako nam je suđeno da kao vrsta prođemo kao dinosauri onda ćemo proći. nikakvi zakoni tu neće pomoć. tu može pomoć samo daljnja evolucija čovjeka. pa za 10000 godina postanemo neka super empatična dobroćudna misaona nemampojma vrsta kakva sad, očito je, nismo.

  29. #129
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    istovremeno smo napisale slično

  30. #130
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    u principu se slažemo, samo što ja mislim da bi čovjek sa svješću o svojoj vriednosti morao ima ti na prvom mjestu svoje odgovornosti i obavezepa i prema životinjama i prirodi, a ne prava i time bi pat pozicija bila riješena. A dok vlada ova civilzacija "nadljudi" s bekonačnim pravima dotle da - kopamo sami sebi jamu

  31. #131
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    S druge strane ne mislim da ih je to što se ljudi ponašaju kao robovi nagona koji su se dorekli svoje savijesti približilo jednoj običnoj kravici niti da bi se riješenje našlo da kravicu pitamo za mišljenje. Ljudi se moraju ponašati odgovorno i savjesno prema prirodi i zadržati svoje prvenstvo među vrstama kao i samopoštvanje i samodržanje sve ostalo je romatničarsko baljezganje da se ne bismo primili pravog posla kojeg imamo sami sa sobom.

  32. #132
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ne mislim da ljudi nisu empaticni, samo lijeni i inertni.

    znaju da ce unistiti zemlju svojim potomcima, ali to ce biti za 100000 godina i to je predaleka buducnost da bi se njome zamarali, pa neka to cine nasi potomci za 1000 godina, njima je to bliza buducnost.

    eto kako ja vidim ljude.

  33. #133
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    piklula, sa svakim pravom pod ruku idu obaveze i odgovornosti i sto imas veca prava imas i vece odgovornosti i obaveze.

    samo se to zna nekako zaboraviti.
    promatraj zivot oko nas, ne samo prirodu, i vidjet ces kako ljudi znaju traziti prava, a ignorirati obaveze. s tim da su one neraskidive i dolaze ko sijamski blizanci po difoltu skupa.

  34. #134
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ne mislim da ljudi nisu empaticni, samo lijeni i inertni.

    znaju da ce unistiti zemlju svojim potomcima, ali to ce biti za 100000 godina i to je predaleka buducnost da bi se njome zamarali, pa neka to cine nasi potomci za 1000 godina, njima je to bliza buducnost.

    eto kako ja vidim ljude.
    i ja isto.

  35. #135
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Sve potpisujem
    I ja mislim da je ekosustav i međuovisnost cijele prirode činjenica, ali ako čovjek nije svjestan svoje istaknute pozicije - upravo ovog što cvijeta kaže ne može ni snositi punu odgovornost za svoje učinke na planeti. To je po meni ključni argument protiv specizma.

    ti si pikula krivo skopčala.
    specizam je teorija koja govori upravo to što ti, ifi i ostali govorite - da je čovjek intrinzično vredniji, tj. uspostavlja određenu diskriminaciju na osnovi vrste.

    ja osobno ne mislim da je čovjek intrinzično vredniji, ali meni osobno jest.

  36. #136
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Kako ćemo uopće govoriti o vrednovanju stvari van čovjekovog vrednovanja? Pa ideja da nešto ima vrijednost je samo naša ideja. Pojam dobra i zla - kako to uopće postoji van čovjeka i njegovih ideja (ili čovjeka i Boga, ako je ta varijanta točna )

  37. #137
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Mislim da je totalno nebitno da li ćemo se složiti u tome koliko je vrijedan/vredniji životinjski život. Bitnije je da se složimo da na njima ne treba eksperimentirati, da ih ne treba mučiti i da im treba omogućiti što više normalan život u prirodi. Prvo što ovisimo o njima,a drugo što i njih boli jer su i oni živa bića.

  38. #138
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ćemo uopće govoriti o vrednovanju stvari van čovjekovog vrednovanja? Pa ideja da nešto ima vrijednost je samo naša ideja. Pojam dobra i zla - kako to uopće postoji van čovjeka i njegovih ideja (ili čovjeka i Boga, ako je ta varijanta točna )
    ja se s tobom slažem.
    ali svakako si upoznata s tim da postoje ljudi koji smatraju da postoji nešto univerzalno i objektivno, neovisno o čovjekovom sudu.

  39. #139
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    hm..al ko je ustanovio to univerzalno i objektivno no taj isti covjek?
    i univerzalno i objektivno je za covjeka.

  40. #140
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    sad je ovo već of topik

    http://en.wikipedia.org/wiki/Philosophical_realism

    osobno not my cup of tea.

  41. #141
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    procitala sam uvod jer ne stignem sve sada.
    misljenja sam da ne postoji univerzalna istina. postoji mozda trenuta istina i to je to. vrhunac. ne mislim da je istina fiksna varijabla, nikad promjenjiva.

    sto se tice objektivne koja postoji za sva ziva bica, odnosno da se ona gleda samo ocima covjeka, sto nas vraca na moj prethodni post, kao i na vertexin, jer drugacije vidi covjek, drugacije muha. pa i spektar boja. i sta je tu objektivo? ono sto vidim ja ili ce ce muha?

  42. #142
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja na hranu obitelji gledam drastično drugačije nego muha, i mogu živjeti s time. Sorry muha, ako ovo čitaš. Ili ako sam te klepila muhomlatom i time pokazala svoju iskvarenu ljudsku nadmoć.

  43. #143
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Super, sad smo na muhama. A mogli bi i do stidnih ušiju, ono...uzgoj iz hobija.

    Kad već neki vole cijepati dlake...

  44. #144
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    pa Bodulice i muha je zivo bice.
    ok, gdje ti povlacis granicu?
    zivotinjama? insektima? biljkama? amebama?

    ili granice nema. pa ako je nema cemu takav sarkazam?

    fora je u ovom postu
    Kako ćemo uopće govoriti o vrednovanju stvari van čovjekovog vrednovanja? Pa ideja da nešto ima vrijednost je samo naša ideja. Pojam dobra i zla - kako to uopće postoji van čovjeka i njegovih ideja (ili čovjeka i Boga, ako je ta varijanta točna )

  45. #145
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ali bodulice, zašto bi život muhe bio na skali vrijednosti manji nego život konja/psa/čovjeka?
    to je tvoja teza, ne moja. a u stvari nije ni moja, ja bih se čak i složila s pomikaki da ne možemo uopće govoriti što je više, a što niže na nekoj skali vrijednosti, ako gledamo planet u cjelini. muhi je vrijednija muha nego ja, to je sigurno. ako gledamo iz svoje perspektive, perspektive čovjeka kako kaže vertex, onda vjerojatno ide ovako:
    prvo naša vrsta, onda sisavci onda nemam pojma, ostali kralježnjaci - ptice, ribe, i to, a onda ne znam dalje životinjsko carstvo

    a ovo od gentle trenutno nisam dovoljno koncentrirana da shvatim. ako uopće.

  46. #146
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Sarkazmom odgovaram na sarkazam.

    Svoje mišljenje sam iznjela u par navrata i iza njega stojim.

    p.s. referirala sam se na leonisin post
    Posljednje uređivanje od Bodulica : 23.01.2012. at 17:09

  47. #147
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku

    a ovo od gentle trenutno nisam dovoljno koncentrirana da shvatim. ako uopće.
    Iz istog razloga ni ja nisam komentirala. Nemam snage za promislit, a nije mi na prvu jasno

  48. #148
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ali bodulice, zašto bi život muhe bio na skali vrijednosti manji nego život konja/psa/čovjeka?
    to je tvoja teza, ne moja. a u stvari nije ni moja, ja bih se čak i složila s pomikaki da ne možemo uopće govoriti što je više, a što niže na nekoj skali vrijednosti, ako gledamo planet u cjelini. muhi je vrijednija muha nego ja, to je sigurno. ako gledamo iz svoje perspektive, perspektive čovjeka kako kaže vertex, onda vjerojatno ide ovako:
    prvo naša vrsta, onda sisavci onda nemam pojma, ostali kralježnjaci - ptice, ribe, i to, a onda ne znam dalje životinjsko carstvo

    a ovo od gentle trenutno nisam dovoljno koncentrirana da shvatim. ako uopće.
    Pa naravno da i muha igra veliku ulogu u ekosustavu. I ne ubijam ih tek tako, rađe ih tjeram iz svog okruženja ako se dadu istjerati.

    Recimo, ja se jako plašim zmija, imam stvarno fobiju od njih, ali nisam pristalica njihova ubijanja. Jednostavno izbjegavam područja gdje obitavaju. Netko je dobro rekao: Live and let live!

  49. #149
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Bodulica prvotno napisa Vidi poruku
    Sarkazmom odgovaram na sarkazam.

    Svoje mišljenje sam iznjela u par navrata i iza njega stojim.

    p.s. referirala sam se na leonisin post
    al ja nisam bila nigdje sarkasticna :/

    rekla sam da (po meni) ne postoji univerzalna i objektivna istina. postoji covjekova. jer mi ne znamo kako poima svijet i zivot zivotinja. znamo da npr. muha vidi drugaciji spektar boja od covjeka. od tuda muha. pa ako muha vidi drugacije oko nas, kako mozemo tvrditi da postoji nesto objektivno van covjeka? mi to, naprosto, ne znamo.

    mi postavljamo teze i na njih dajemo odgovore. mi postavljamo sustav vrijednosti. ne konj, ne muha, ne ameba.

  50. #150
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    al ja nisam bila nigdje sarkasticna :/

    rekla sam da (po meni) ne postoji univerzalna i objektivna istina. postoji covjekova. jer mi ne znamo kako poima svijet i zivot zivotinja. znamo da npr. muha vidi drugaciji spektar boja od covjeka. od tuda muha. pa ako muha vidi drugacije oko nas, kako mozemo tvrditi da postoji nesto objektivno van covjeka? mi to, naprosto, ne znamo.

    mi postavljamo teze i na njih dajemo odgovore. mi postavljamo sustav vrijednosti. ne konj, ne muha, ne ameba.
    Nisam mislila na tebe, nego na zadnji Ifigenijin post.

    A s ovim tvojim promišljanjem se u globalu slažem jer čovjek je misaono biće i iz te pozicije ja i pišem o ovoj tematici.

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •