Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 281

Tema: Vrednovanje života...

  1. #1
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno Vrednovanje života...

    Potaknuta prepiskom na nekoj drugoj temi, a već sam se i prije susretala s takvim stavovima, došlo mi u ovu kasnu uru na pamet pitanje vrednujete li ljudski život više samim time jer je ljudski? Naime, smatrate li da smo statusom superiorne vrste zaslužili biti i u višem rangu štovanja živih bića na ovoj planeti?

    Osobno sam svjesna svojih prednosti nad životinjom, ali jednostavno mi je neprirodan taj osjećaj "više vrijednosti" jer mi je mozak na drugačijem stupnju razvoja od njihovog.
    Nisam neki ekstrem da se razumjemo, čak nisam ni vegetarijanac, a donedavno sam znala kupiti i kožne cipele ukoliko bi mi se svidjele, ali recimo mnogi me gledaju kao frikušu kad kažem da volim svog psa i mačku više od pojedinih persona u svom okruženju.
    Ono, u stilu...to nije prirodno, treba na prvo mjesto staviti svoju vrstu, čovjek je čovjek itd itd...

    I primjećujem da mi se što idem starija ovaj osjećaj pojačava. Recimo, prije će me rasplakati i rastužiti neka nepravda nanjeta životinji nego čovjeku (tu isključujem starce, djecu i nemoćne). Vodim se onom da smo mi sposobni manje-više se izboriti za svoju dobrobit, a životinje su nažalost skoro oduvijek osuđene na milost i nemilost nas ljudi.

    Imamo li pravo sebe uzdignuti na pijedestal života i jesam li ja stvarno toliko nenormalna što te četveronošce (u mom slučaju) smatram svojom obitelji i veći su mi prioritet od tamo nekog xy koji je sticajem okolnosti ljudsko biće?

  2. #2
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    evo, samo da podržim i pozdravim temu
    sviđa mi se
    možda i štogod napišem, al se trebam bacit u razmišljanje

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Nisi nenormalna a valjda nisam ni ja kojoj ne bi ništa falilo da životinje na svijetu uopće ne postoje. Nije to zbog osjećaja više vrijednosti, nego iz nekog neobjašnjivog razloga.

    Iako sam apsolutno protiv bilo kakvog oblika zlostavljanja životinja, i može me rastužiti bol nanijeta životinji, uvijek me više pogađaju ljudski problemi. Ne bih se baš uključila u neku akciju spašavanja životinja da imam vremena, radije bih se posvetila drugim ljudima.

    S druge strane razumijem da možeš psa ili mačku voljeti više od određenih ljudi, i da ih smatraš članovima obitelji, i uopće mi to nije neprirodno. Samo što se ja ne volim emocionalno vezati uz životinje, pogotov one koje kratko žive.

  4. #4
    pinguica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    808

    Početno

    Za početak ja ću reći da je jasno da bilo kakvo zlo koje nanosimo životinjama se vraća nama. Ja smatram da je čovjek gospodar životinja, ali isto tako smatram da treba biti dobar gospodar. I mene svaka nepravda boli pa tako i nepravda prema životinjama.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ja ne smatram da je čovjek gospodar životinja jer ljudsko uplitanje u životinjski svijet često loše završi.

  6. #6
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ni ja ne smatram da je covjek gospodar zivotinja. niti biljaka.
    ali smatram da je evolucijom i uplitanjem stvorio odredjenu zavisnost i uvjetovanost.

  7. #7
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Hm, ne znam kojom rečenicom početi.
    Volim životinje, zaista volim životinje. Evo, u stanu imam nekoliko smrdljivih martina i bubamara koje mi je žao istjerati van na hladnoću. Cijelo djetinjstvo su za mnom išle ostavljene seoske džukele, hranila sam ih svojim sendvičima, što bi moja teta rekla, gladila ih i navlačila... Imala sam psa, živjela je 13 godina, obožavale smo se.
    Ali, čovjek mi je uvijek ispred životinje. Kada bih morala birati - spastiti zadnjeg smrada od čovjeka ili životinju, spasila bih čovjeka. Ne objašnjavam to toliko vjerom nego je to jednostavno moj osjećaj. Govorim iskreno.

    To što ti više voliš svoje životinje od nekih članova svoje obitelji mi je sasvim normalno. Vjerojatno bih i ja tako da imam životinju, a voljela bih no živimo u stanu.

    Čovjeka ne smatram gospodarem niti životinja niti potencijalnih ljudi, a samim tim ni drugih osoba. Zato nikada ne bih dopustila eutanaziju bilo koje vrste, ni životinja niti ljudi.

    Da, i meni je prestrašno gledati kako se pojedini ljudi odnose prema životinjama, ne samo onima u svom okruženju (ja sam ti od onih budala koja na ulici viče na vlasnike pasa kad ih ovi udaraju, a isto to radim i kad vidim da majka tuče dijete), nego i onih koje onako mučki i nemilosrdno ubijaju radi krzna (one male tuljane).
    No, ubijanje životinja za hranu, ali u okvirima normalnoga (ne u masovnoj proizvodnji hrane, to mi je preprestrašno) je za mene ok. Svojevremeno sam i sama klala piliće koje je teta kupovala od uzgajivača. Mogu ubiti i zaklati ribu ako ćemo ju jesti. Vjerojatno bih mogla ubiti i bilo koju životinju u divljini ako bi mi bilo potrebno za preživljavanje - od slatkog zeke do ne znam, bambija.

  8. #8
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ja bih potpisala Sirius Black u grubim crtama
    bilo kakav oblik maltretiranja životinja mi je oduran, nahranila bih i sklonila nejako mladunče,
    reagirala bih da vidim da netko tuče i zlostavlja životinju

    no ne volim ih više od ljudi i nisu mi ispred čovjeka
    ne osuđujem tebe što više voliš svog ljubimca negoli neke ljude oko sebe,
    imam i sama prijateljicu koja identično promišlja i osjeća vezano za svog ljubimca

    moja "ljubav" prema životinjama ne prelazi gore spomenute okvire, znači humanost
    u vidu zaštite direktno ugroženih, ali ništa puno više od toga
    nemam taj osjećaj da bi mi ljubimac mogao zamjeniti bilo kojeg čovjeka
    probala i uvjerila se...
    Posljednje uređivanje od flopica : 22.01.2012. at 07:57

  9. #9
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Nemam kućne ljubimce, ni namjeru da ih imam, ne smatram da smo bolji od životinja, ali ni da smo im jednaki. Shvaćam potrebu nekih ljudi da se maksimalno zbliže sa svojim ljubimcem, a istodobno me smeta kada od mene očekuju isti tretman za istog. Ako ti voliš da te liže, nek te liže i djelite si pusice, meni je to totalno nehigijenski. Čistite za svojim krznenim bebama kao što ja čistim za svojom i imati ćete moj respect. Moja tetka ima 7 mačaka i patku koji slobodno idu po kući, kake, piške i smrde, umjesto da ona njih nauči higijeni, oni su uklopili nju u ekipu, ja u tu kuću ne mogu ući, pogotovo sada kad sam trudna. Sigurno neću ići u lov, i totalno sam protiv nepotrebnog ubijanja, nahraniti ću gladnog mačića, ali prvi put kad pokaki tapit- leti iz kuće.

  10. #10
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam kućne ljubimce, ni namjeru da ih imam, ne smatram da smo bolji od životinja, ali ni da smo im jednaki. Shvaćam potrebu nekih ljudi da se maksimalno zbliže sa svojim ljubimcem, a istodobno me smeta kada od mene očekuju isti tretman za istog. Ako ti voliš da te liže, nek te liže i djelite si pusice, meni je to totalno nehigijenski. Čistite za svojim krznenim bebama kao što ja čistim za svojom i imati ćete moj respect. Moja tetka ima 7 mačaka i patku koji slobodno idu po kući, kake, piške i smrde, umjesto da ona njih nauči higijeni, oni su uklopili nju u ekipu, ja u tu kuću ne mogu ući, pogotovo sada kad sam trudna. Sigurno neću ići u lov, i totalno sam protiv nepotrebnog ubijanja, nahraniti ću gladnog mačića, ali prvi put kad pokaki tapit- leti iz kuće.
    gdje? nadam se ne na cestu

    potpisujem ostatak teksta, posebno ovo kad vlasnici ljubimaca od mene traže da me isti liže

  11. #11
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    volim životinje, u stvari da budem iskrena, samo neke, bube ne volim, npr.
    al nikako ne mislim da smo isti.
    da je onaj požar od daddy-ja, ovako bih ja spašavala, baš sam se probala staviti u tu situaciju.
    prvo čovjeka, bilo kojeg.
    onda psa/mačku ako mogu bez da sebe stavim u opasnost, al ne bih se vraćala po nju ako to znači da riskiram svoj život. ne znam jel bi se uopće vraćala po kokošku il ribu, npr.
    a frižidera se ne bih ni sjetila.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Živim na planeti Zemlji i moj život je samo jedan od života.

    Prirodne katastrofe ne biraju .

    Naravno da bih prvo spašavala svog sina, a poslije svoju mačku da mi gori kuća.

  13. #13
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj rayna prvotno napisa Vidi poruku
    gdje? nadam se ne na cestu

    potpisujem ostatak teksta, posebno ovo kad vlasnici ljubimaca od mene traže da me isti liže
    Ma ne, mi živimo na selu, pa na livadu

  14. #14
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Specizam
    ako mislite na ovo -meni je to boleština najgore vrste. Da su djeca i mentalnoretardirane osobe manje svjesni sebe od odraslog morskog lava pa prema tome zaslužuju više poštovanja i zaštitu dostojanstva morski lavovi... Sad nije dosta samo nerođenu djecu i dementne starce smatrat gvaljama stanica nego ćemo i bolesne i malu djecu valjda davati za hranu ugroženim vrstama.
    Posljednje uređivanje od pikula : 22.01.2012. at 10:51

  15. #15
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    Oprosti pikula, gdje si ti u tekstu koji si linkala pročitala to o čemu pišeš? ja sam našla ovo (citirati ću samo dio cijelog teksta): "Američki filozof Tom Regan tvrdi kako sve životinje imaju inherentnu (prirođenu) vrijednost i da im ne smijemo pridavati manju važnost zbog percipiranog manjka racionalnosti, istovremeno pripisujući maloj djeci i mentalno nesposobnima veću vrijednost isključivo na temelju pripadnosti ljudskoj vrsti."
    Sva svjesna bića - ona koja imaju mozak - trebaju imati prava i biti ravnopravna. Dajući svjesnim bićima status pravne osobe, Dunayer smatra da bi trebalo postati nezakonito da bilo koji čovjek:
    • kupuje, prodaje, razmnožava, izlaže, zatvara, uskraćuje ili muči bilo koje ne-ljudsko biće
    • upotrebljava bilo koje ne-ljudsko biće u pokusu koji se ne provodi radi potencijalne vlastite koristi te individue
    • prisili bilo koje ne-ljudsko biće da radi, nastupa, natječe se ili pruža bilo koju uslugu ljudima
    • namjerno ubije bilo koje ne-ljudsko biće, osim radi okončanja njegove patnje koja se čini neizlječivom, radi sprječavanja njegovog parazitiranja, ozljeđivanja ili ubijanja nekog, ili radi sprječavanja nečije neminovne smrti uslijed izgladnjelosti
    • namjerno ozlijedi bilo koje ne-ljudsko biće, osim radi nečije obrane
    • upleće se u normalne lovne i druge prirodne djelatnosti među slobodno živućim ne-ljudima
    • uzima, namjerno oštećuje ili namjerno razara išta što ne-ljudi proizvode ili stvaraju unutar svojih prirodnih staništa
    • namjerno razara ili radikalno mijenja bilo koje "neizgrađeno" stanište
    Gdje je tu boleština najgore vrste?
    inače, slažem se sa autoricom teme, kao da sam ja pisala, a isto tako dobru poantu ima Sirius Black kad kaže "Ja ne smatram da je čovjek gospodar životinja jer ljudsko uplitanje u životinjski svijet često loše završi."

  16. #16
    frodo avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    269

    Početno

    Citiraj Bodulica prvotno napisa Vidi poruku
    Potaknuta prepiskom na nekoj drugoj temi, a već sam se i prije susretala s takvim stavovima, došlo mi u ovu kasnu uru na pamet pitanje vrednujete li ljudski život više samim time jer je ljudski? Naime, smatrate li da smo statusom superiorne vrste zaslužili biti i u višem rangu štovanja živih bića na ovoj planeti?

    Osobno sam svjesna svojih prednosti nad životinjom, ali jednostavno mi je neprirodan taj osjećaj "više vrijednosti" jer mi je mozak na drugačijem stupnju razvoja od njihovog.
    Nisam neki ekstrem da se razumjemo, čak nisam ni vegetarijanac, a donedavno sam znala kupiti i kožne cipele ukoliko bi mi se svidjele, ali recimo mnogi me gledaju kao frikušu kad kažem da volim svog psa i mačku više od pojedinih persona u svom okruženju.
    Ono, u stilu...to nije prirodno, treba na prvo mjesto staviti svoju vrstu, čovjek je čovjek itd itd...

    I primjećujem da mi se što idem starija ovaj osjećaj pojačava. Recimo, prije će me rasplakati i rastužiti neka nepravda nanjeta životinji nego čovjeku (tu isključujem starce, djecu i nemoćne). Vodim se onom da smo mi sposobni manje-više se izboriti za svoju dobrobit, a životinje su nažalost skoro oduvijek osuđene na milost i nemilost nas ljudi.

    Imamo li pravo sebe uzdignuti na pijedestal života i jesam li ja stvarno toliko nenormalna što te četveronošce (u mom slučaju) smatram svojom obitelji i veći su mi prioritet od tamo nekog xy koji je sticajem okolnosti ljudsko biće?

    Bodulice,totalno sam istih stavova,razmišljanja i osjećaja kao i ti

    kad uhvatim vremena dopisat ću još nešto

  17. #17
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    pa khaaa pročitaj još jednom rečenicu, ja sam čitala i njegov esej da čovjek misli da je to isto jero ne daje prednost ljudskoj vrsti ni po čemu

  18. #18
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a i vi svašta čitate.
    esej nekog toma regana o inherentnoj vrijednosti životinja.
    svaka čast

  19. #19
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Moj mentalni domet- Kralj lavova i Knjiga o džungli
    Posljednje uređivanje od isvetica : 22.01.2012. at 13:55

  20. #20
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    potpisujem Bodulicu u cijelosti...
    mene isto čudno gledaju kad kažem da mi je moj pas kao dijete, da smatram da na našoj plaži ispod kuće (nije javna gradska nego neka lijeva uvala) ima pravo biti kao i neki zalutali turist, da ga stavljam ispred većine ljudi oko sebe - ali mene to ne smeta...
    ne tražim od njih da psu dijele pusice ali trazim da ga toleriraju u svojoj okolini jednako kao sto bi tolerirali bilo kojeg covjeka... po meni je to normalno, s tim da naravno postoje pravila ponasanja koja se trebaju postivat (kao sto je uostalom i medu ljudima)
    i uopce ne razumijem zasto bi mi bili superiorniji? zbog razvijenosti mozga? to nije nikakvo mjerilo... zivotinje su u mnogocemu superiornije od nas, a to sto ne znaju proizvesti nuklearnu bombu ili poslat nekog od svojih u svemir nije mjerilo superiornosti... svaka zivotinjska vrsta ima svoje specificnosti koje mi ljudi nemamo pa sto onda?
    suzivot covjeka i zivotinje trebao bi biti takav da i jedan i drugi imaju prostora biti ono sto jesu uz postivanje zajednickih pravila... al takav bi uostalom trebao biti i suzivot covjeka i covjeka

  21. #21
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    LukaB i Bodulice, mene zanima vaše mišljenje o ovakvoj situaciji.


    U vašoj zgradi gori dok ste vi na poslu. Susjed iz stana do vašeg je, čujete, pet puta ulazio u goreću zgradu i izvadio svog pudla, tri mačke i hrčka, a ljudi su čuli kako vaša majka, koja čuva dvogodišnje blizance vrišti i doziva u pomoć. Ovaj je obećao da će doć nakon što spasi svoju živinu. Ali dok je jurio, nije stigao ni vatrogascima javit. No, zgrada se zapalila skroz, baka i vaši blizanci izgorjeli. Dolazite s posla na zgarište, a on grli svoje pse i mačke, a vaša obitelj - spaljena.

    Nakon svega kažete - ma ima čovjek pravo. Pa valjda mu je važniji njegov pudl od moje majke i njegove mačke od mojih blizanaca, potapšete ljude po ramenu i odete dalje. I pijete s njim kavu par puta tjedno.

  22. #22
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Daj Ifi, sad ga baš banaliziraš!

    A ti ljudi koji su čuli kako baba vrišti nisu mogli zvati vatrogasce

    Ne da mi se više o tom spašavanju, ali ako želiš iskreno... prije su mi moj pas i mačka od nekih imaginarnih ljudova, tako da uopće ne mogu razmišljati u tom pravcu.

    Moje životinje su moja obitelj ma koliko to nekima nije jasno. Njihove potrebe ne stavljam ni prije ni poslije svojih, nešto slično kao s djecom...

    I isto kao i lukab tražim od ljudi da ih toleriraju, ne moraju ih pretjerano simpatizirati. Ali ako vidim da ih netko promatra s gađenjem i smatra ih bićima nižeg reda vjerojatno neće više ni biti u mom životu više od onog najnužnijeg.

  23. #23
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Bodulice, ako više voliš biti s psom, nego s nekim čovjekom, to je u redu. Netko više voli slikat, netko više šetat u šumi. Ali, to nije isto što i vrijednost života.

    To je - kako radije provodim vrijeme. Mislim da nam hitno treba jedan takav topic, malo previše pričamo sudbonosne gluposti.

    Koga se spašava kad gori i kojim redom - to je pitanje vrijednosti života.

    I ako si spremna živjeti u svijetu gdje ljudi prvo spašavaju svoje ugrožene ljubimce, a onda tvoju ugroženu djecu, onda u redu. Ljudski život i životinjski za tebe su isto. Ne slažem se, i ma kakve tvoje vrijednosti bile, ja mijenjam svoju mačku za tebe, jednostavno jer si čovjek, ali mislim da se niti ti u biti sa sobom ne slažeš i da se tako malo pomodno izražavaš ne shvaćajući uopće o čemu je tu riječ.

    Nije samo pitanje kako bi ti nekom udijelila milost kad netko gori, kad je netko gladan, usamljen i u banani, nego si i ti čovjek, i tvoja djeca su ljudi i pretpostavljam da želim da to i drugima bude jasno. I da želiš da ja ostavim svog psa i skočim u vatru za tvojim djetetom, tobom ili tvojom majkom. Je li tako?

  24. #24
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a i vi svašta čitate.
    esej nekog toma regana o inherentnoj vrijednosti životinja.
    svaka čast
    hvala na persiranju
    pročitala sam to nako što je sadašnja ministrica Holy na jednoj tribini pričala o specizmu. Morala sam provjeriti da li sam dobro čula. Na žalost jesam.
    Posljednje uređivanje od pikula : 22.01.2012. at 17:32

  25. #25
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Nisam pomodna Ifigenija ma štogod ti to značilo.

    Ali u mom svijetu životinje su jednako vrijedne kao i ljudi i ne znam što ti tu nije jasno

    I ne provodim ja vrijeme sa svojim psom jer mi je to hobi niti sam rodila djecu da bi mi bila hobi. Oni su moj život, moja svakodnevnica i takvo tvoje gledanje na temu mi je potpuno strano.

    Mislim, izjednačiti psa sa slikanjem...

    Bi li se ti uvrijedila da ja tebi kažem da si rodila djecu da ti ne bi bilo dosadno? Ono, čisto da imaš koga prošetati između dva obroka. Jer vidiš, ti si mene ovim gore postom baš povrijedila kad si životinje koje volim bez imalo zadrške proglasila sredstvom ispunjenja nekoh mojih hirova

    Valjda si previše gledala red carpert i one puste modne mačke kojima su životinje poput modnog dodatka. A ima i onih kojima i djeca nisu ništa više. I jedni i drugi ne zavrijeđuju moju pozornost.

  26. #26
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Inače ja čitav život imam kućne ljubimce koje obožavamo imaju svoj red, ai svoje mjesto u našem srcu i to ne malo , ne mogu vidjeti psa na lancu da o zlostavljanju i zanemarivanju ne govorimo, ali koliko mržnja prema životinjama pa i gađenje govori nešto u neurotskom smislu o osobi tako govori i nemogućnost empatije prema ljudima odnosno veća vezanost za drugu vrstu nego za svoju vlastitu, oprosti, ali to jedinu u današnjem sumanutom svijetu može zvučati iole normalno.

  27. #27
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj lukab prvotno napisa Vidi poruku
    suzivot covjeka i zivotinje trebao bi biti takav da i jedan i drugi imaju prostora biti ono sto jesu uz postivanje zajednickih pravila... al takav bi uostalom trebao biti i suzivot covjeka i covjeka
    a kaj bumo objesili kućni red u Tigrovu kućicu. Broj jedan : ne papati ljude za oštrih zima
    Broj dva jesti samo jednu antilopu tjedno, svaki treći put preći na govedo zbog održanja broja antilopa...

  28. #28
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Inače ja čitav život imam kućne ljubimce koje obožavamo imaju svoj red, ai svoje mjesto u našem srcu i to ne malo , ne mogu vidjeti psa na lancu da o zlostavljanju i zanemarivanju ne govorimo, ali koliko mržnja prema životinjama pa i gađenje govori nešto u neurotskom smislu o osobi tako govori i nemogućnost empatije prema ljudima odnosno veća vezanost za drugu vrstu nego za svoju vlastitu, oprosti, ali to jedinu u današnjem sumanutom svijetu može zvučati iole normalno.

    Ti imaš neki metar kojim mjeriš količinu empatije koju tko gaji prema kojoj vrsti?

    Istina, u prvom postu sam rekla da me više rastuži sudbina nekog zlostavljanog psa od neke priče sposobnog i zdravog čovjeka, ali to je samo zato što više suosjećam sa slabijim i nemoćnijim. Ako to nije normalno, eto nisam normalna!

    I baš mi impliciraš ono protiv čega sam od početka, a to je veća vezanost za bilo koju od navedenih vrsta. Ako je tko protiv toga, onda sam ja. Upravo sam i pokrenula temu jer ne preferiram i ne postavljam ni jednu vrstu na pijedestal života. Samo sam naglasila da ne mogu u startu više štovati pripadnika svoje vrste od pripadnika neke druge samim time što imamo sličan genetski kod.

    I volim ljude, to nije uopće upitno, ali ne smatram nas vrijednijim što je i poanta teme.

    Ako smatraš suprotno, slobodno se izjasni, ali bez iznošenja ovih paušalnih dijagnoza.

  29. #29
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    na ovoj temi nekako naginjem uz pikulu i ifi

    iako ne vidim tu sumanutost u društvu, nenormalnost itd. al ne kužim ni to tvoje štovanje, bodulica. što znači to štovanje?

    ma ima ljudi koji su nekako posebno povezani uz životinje. ko braca i konji
    meni je to baš lijepo, al nisam od tih. možda zato jer nemam ljubimca. a opet da ih tako volim, valjda bi ih i imala.

  30. #30
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    na ovoj temi nekako naginjem uz pikulu i ifi
    X

  31. #31
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Bodulice,i meni je normalno da te rastuži sudbina zlostavljanog psa od sudbine zdravog i sposobnog čovjeka.Mislim,šta to ima tužno u priči zdravog i sposobnog čovjeka?
    Ali,da li bi te više rastužila sudbina nemoćnog,zlostavljanog psa ili sudbina nemoćnog i zlostavljanog čovjeka?

  32. #32
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    na ovoj temi nekako naginjem uz pikulu i ifi

    iako ne vidim tu sumanutost u društvu, nenormalnost itd. al ne kužim ni to tvoje štovanje, bodulica. što znači to štovanje?

    ma ima ljudi koji su nekako posebno povezani uz životinje. ko braca i konji
    meni je to baš lijepo, al nisam od tih. možda zato jer nemam ljubimca. a opet da ih tako volim, valjda bi ih i imala.
    Meni je novogodišnja rezolucija da svedem svoje pisanje u normalne okvire, pa evo, vidim prve rezultate

  33. #33
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Bodulica prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam pomodna Ifigenija ma štogod ti to značilo.

    Ali u mom svijetu životinje su jednako vrijedne kao i ljudi i ne znam što ti tu nije jasno

    I ne provodim ja vrijeme sa svojim psom jer mi je to hobi niti sam rodila djecu da bi mi bila hobi. Oni su moj život, moja svakodnevnica i takvo tvoje gledanje na temu mi je potpuno strano.

    Mislim, izjednačiti psa sa slikanjem...

    Bi li se ti uvrijedila da ja tebi kažem da si rodila djecu da ti ne bi bilo dosadno? Ono, čisto da imaš koga prošetati između dva obroka. Jer vidiš, ti si mene ovim gore postom baš povrijedila kad si životinje koje volim bez imalo zadrške proglasila sredstvom ispunjenja nekoh mojih hirova

    Valjda si previše gledala red carpert i one puste modne mačke kojima su životinje poput modnog dodatka. A ima i onih kojima i djeca nisu ništa više. I jedni i drugi ne zavrijeđuju moju pozornost.
    Oprosti na uvredi glede slikanja i pasa (usput, volim slike pasa), ali nisi ti meni ništa odgovorila. Sve nekako mimo i okolo, pa kao zapravo si me uvredila i to.

    Što je sa scenarijem spašavanja u zgradi ili na brodu? Da si spasim prvo mačku, ili tebe, ako vidim da se topiš? Ili tvoje dijete, nedaj Bože! Jel bi ti bilo drago da pustim svoju mačku i spasim tebe?

    Ako je sve to relativno, da li da onda kalkuliram tko mi je simpatičniji, ti ili mačka, pa da donosim odluku na licu mjesta, i prema tome jesam li u PMS-u ili nisam?

    Da li osjećaš negdje u dubinama da je ipak ispravno (a da ne imenujemo tko je vredniji ili nije) skočiti za djetetom, čovjekom ili starcem, ako se mora birati?

    Inače, moja mačka je tako pametna, samo što ne priča. Užasno draga mačka.

  34. #34
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    X

  35. #35
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    Ali, čovjek mi je uvijek ispred životinje. Kada bih morala birati - spastiti zadnjeg smrada od čovjeka ili životinju, spasila bih čovjeka. Ne objašnjavam to toliko vjerom nego je to jednostavno moj osjećaj. Govorim iskreno.
    više manje se slažem s ostatkom ovog posta, kao i s Bodulicom, ali ovo je zanimljivo pitanje.
    Kako znamo, među ljudima ima zbilja gadnih smradova.
    Ne znam, da vidite Sanadera, ili Hitlera da se utapa... vrijedi li ih uopće spašavati? A moj pas je tako milo biće

    Ja bih vjerojatno također (ako izuzmemo Sanadera i još ponekog), jednostavno instinktivno, prvo spašavala pripadnika svoje vrste. Kao i svi vi.
    Ali ako se malo zamislimo, onako kritički, jesmo li možda samo subjektivni? Jesmo li se možda malo precijenili, mi stvoreni na sliku Božju?

    Moj je zaključaj da ja ne mogu reći čiji je život vrijedniji. U slučaju katastrofe spasit ću i vas i vašu babu s blizancima ako ikako budem mogla, ali dozvolite da sva živa bića smatram bitnima. Ta ljudska samoživost i umišljenost mi se ne sviđa. Čim netko usudi izustiti se takvu misao - jesu li možda i životinje jednako bitne, jedanko žive - evo Ifi sa svojom crnom pričom o čovjeku koji spašava iz plamena hrčka dok u stanu do odjekuju samrtni krici djece i staraca. Ma daj Ifi... pa nije riječ o tome, nego o tome da se životnje smatraju neživom tvari bez osjećaja, koja je dobra jedino zbog profita. Da se ne samo ubijaju, nego se muče. I da je to zakonom dozvoljeno.
    Posljednje uređivanje od pomikaki : 22.01.2012. at 19:32

  36. #36
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    na ovoj temi nekako naginjem uz pikulu i ifi
    također

  37. #37
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    na ovoj temi nekako naginjem uz pikulu i ifi

    iako ne vidim tu sumanutost u društvu, nenormalnost itd. al ne kužim ni to tvoje štovanje, bodulica. što znači to štovanje?

    ma ima ljudi koji su nekako posebno povezani uz životinje. ko braca i konji
    meni je to baš lijepo, al nisam od tih. možda zato jer nemam ljubimca. a opet da ih tako volim, valjda bi ih i imala.

    Upravo tako. Ne znaš kako ćeš se osijećati dok ne probaš.

    I nisam prva potegnula ovo pitanje štovanja nego sam se samo referirala na neke postove s jedne druge teme. Ni samoj mi pretjerano ne sijeda taj izraz, ali ni nemam neki bolji.
    Jednostavno sam htjela reći da mi se ne sviđa to vrednovanje nečijeg života s pozicije pripadnosti bilo koje vrste. Kako sam protiv bilo kakve diskriminacije među ljudima, tako ne volim ni diskriminaciju nekih drugih vrsta samim tim jer nisu na istom stupnju razvoja kao mi. Prosto ko pasulj, barem meni.
    A baš tu diskriminaciju sam osjetila u pojedinim postovima jedne forumašice te me to i potaklo da otvorim temu.
    A sad idem na druženje. S ljudima (za divno čudo), ali vodimo i svoga B. jer naši prijatelji obožavaju kad ga dovedemo iako sami nemaju ljubimca.

  38. #38
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    na ovoj temi nekako naginjem uz pikulu i ifi
    X

    s tim da imam ribice

    postujem svaki zivot i slazem se s mnogim napisanim, ali u izbiru uvijek bi izabrala zivotinju nasprem biljke, koja i kakva god zivotinja bila, kao i covjeka nasprem zivotinje.
    Posljednje uređivanje od leonisa : 22.01.2012. at 19:36

  39. #39
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Bodulica nikako da jasno odgovori na pitanje koga spasit mačku ili čovjeka.

    Jer ako kaže da bi prvo čovjeka spasila, i da bi lijepo molila da se ja okanim svoje mačke dok se njezino dijete utapa - ispada da ima razloga zašto postupiti tako.

    Ako kaže da nek ja samo spasim mačku, ako mi je draža od njezinog djeteta... jer valjda je argument što se meni sviđa - mislim da to uopće ne zvuči dobro.

  40. #40
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Zar nije diskriminacija životinja imati ih kao ljubimce? Mijenjati njihovo urođeno ponašanje da se prilagode ljudskim očekivanjima?

  41. #41
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    više manje se slažem s ostatkom ovog posta, kao i s Bodulicom, ali ovo je zanimljivo pitanje.
    Kako znamo, među ljudima ima zbilja gadnih smradova.
    Ne znam, da vidite Sanadera, ili Hitlera da se utapa... vrijedi li ih uopće spašavati? A moj pas je tako milo biće

    Ja bih vjerojatno također (ako izuzmemo Sanadera i još ponekog), jednostavno instinktivno, prvo spašavala pripadnika svoje vrste. Kao i svi vi.
    Ali ako se malo zamislimo, onako kritički, jesmo li možda samo subjektivni? Jesmo li se možda malo precijenili, mi stvoreni na sliku Božju?

    Moj je zaključaj da ja ne mogu reći čiji je život vrijedniji. U slučaju katastrofe spasit ću i vas i vašu babu s blizancima ako ikako budem mogla, ali dozvolite da sva živa bića smatram bitnima. Ta ljudska samoživost i umišljenost mi se ne sviđa. Čim netko usudi izustiti se takvu misao - jesu li možda i životinje jednako bitne, jedanko žive - evo Ifi sa svojom crnom pričom o čovjeku koji spašava iz plamena hrčka dok u stanu do odjekuju samrtni krici djece i staraca. Ma daj Ifi... pa nije riječ o tome, nego o tome da se životnje smatraju neživom tvari bez osjećaja, koja je dobra jedino zbog profita. Da se ne samo ubijaju, nego se muče. I da je to zakonom dozvoljeno.


    Ne znam. Možda ste vi spremni živjeti u svijetu u kojem je u redu da netko više vrednuje pseto, nego vaše dijete. Ja ne. I uvijek ću smatrati da nešto ne štima s ljudima koji tako reagiraju.

  42. #42
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Bodulica prvotno napisa Vidi poruku
    Jednostavno sam htjela reći da mi se ne sviđa to vrednovanje nečijeg života s pozicije pripadnosti bilo koje vrste. Kako sam protiv bilo kakve diskriminacije među ljudima, tako ne volim ni diskriminaciju nekih drugih vrsta samim tim jer nisu na istom stupnju razvoja kao mi. Prosto ko pasulj, barem meni.
    A baš tu diskriminaciju sam osjetila u pojedinim postovima jedne forumašice te me to i potaklo da otvorim temu.
    Evo ja te potpisujem, da ne budeš usamljena

    Nije riječ o tome koga bismo spasili iz plamena.

    Čak ni o tome da li ćemo jesti meso. Nisam vegetarijanac, i smatram da je priroda ipak predvidjela da budemo svejedi, premda cijenim vegetarijance koji su se tako opredjelili iz ljubavi prema životinjama i želje da ne ubijaju druga bića.

    No nije u tome stvar. Po mom mišljenju, skupo će nas koštati ta teza da je Bog stvorio čovjeka da vlada svim drugim bićima. Zašto nas onda nije stvorio malo razumnije, malo pravednije, osjećajnije, manje sebične?
    Zašto, ako je takav bio božji naum, mi tako loše i sebično gospodarimo onim što nam je dano?

    Evo - ja mislim da smo te svete retke sami napisali. Da su bliže istini bile religije koje danas najčešće zovemo poganskima. Koje su polazile od toga da je čovjek samo dio prirode, i da je najbitnije očuvati ponavljajući ciklus prirode.

    Pozdrav Rozi Grozi ako čita

  43. #43
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam. Možda ste vi spremni živjeti u svijetu u kojem je u redu da netko više vrednuje pseto, nego vaše dijete. Ja ne. I uvijek ću smatrati da nešto ne štima s ljudima koji tako reagiraju.
    Da li nešto ne štima sa mnom ako više vrednujem svoje pseto od Sanadera? Šta si zapela stalno za to "naše" dijete?

  44. #44
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    na ovoj temi nekako naginjem uz pikulu i ifi
    I ja isto.

  45. #45
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    pa nije riječ o tome, nego o tome da se životnje smatraju neživom tvari bez osjećaja, koja je dobra jedino zbog profita. Da se ne samo ubijaju, nego se muče. I da je to zakonom dozvoljeno.
    orosti, ali time sto cu uvijek izabrat zivot covjeka nasprem zivota zivotinje uopce, ali nikako i ni u kojem slucaju ne znaci ovo sto si ti napisala.

  46. #46
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Ja mislim da su indijanci bili najbliže što se religije tiče. Nije mi svejedno što se krče šume, ubijaju slonovi radi kljova itd., ali ova teza da su bitnije životinje mi ne stoji u ljudskim staništima. U šumi njihova pravila, u mojoj kući - moja. Idealno bi bilo kad bi se ljudi skupili u gradove, a ostalo prepustili životinjama i pustili ih na miru, ali jbg, i ja bi kućicu s vrtom i prikućem

  47. #47
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku

    Moj je zaključaj da ja ne mogu reći čiji je život vrijedniji. U slučaju katastrofe spasit ću i vas i vašu babu s blizancima ako ikako budem mogla, ali dozvolite da sva živa bića smatram bitnima. Ta ljudska samoživost i umišljenost mi se ne sviđa. Čim netko usudi izustiti se takvu misao - jesu li možda i životinje jednako bitne, jedanko žive - evo Ifi sa svojom crnom pričom o čovjeku koji spašava iz plamena hrčka dok u stanu do odjekuju samrtni krici djece i staraca. Ma daj Ifi... pa nije riječ o tome, nego o tome da se životnje smatraju neživom tvari bez osjećaja, koja je dobra jedino zbog profita. Da se ne samo ubijaju, nego se muče. I da je to zakonom dozvoljeno.
    Evo Ifi, pomikaki ti je odgovorila umjesto mene.

    Potpisujem je u cjelosti.

  48. #48
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    Ifigenija - moj sklop u glavi kod požara bi bio - spašavanje ukućana: nezakoniti, dijete, pas i riba, za susjede tek onda imam vremena... žao mi je ali to je moja obitelj, s tim se ništa ne može stavit na vagu, pa da me netko proglasi luđakinjom zbog toga - svejedno mi je...

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    a kaj bumo objesili kućni red u Tigrovu kućicu. Broj jedan : ne papati ljude za oštrih zima
    Broj dva jesti samo jednu antilopu tjedno, svaki treći put preći na govedo zbog održanja broja antilopa...
    kad kazem suzivot mislim konkretno na drzanje kucnih ljubimaca i domacih zivotinja, a za divlje zvijeri imam recept: live and let live...
    mislim da o tome i pricamo ovdje zar ne?

  49. #49
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    orosti, ali time sto cu uvijek izabrat zivot covjeka nasprem zivota zivotinje uopce, ali nikako i ni u kojem slucaju ne znaci ovo sto si ti napisala.
    Zašto ne? U našem je svijetu zakonom dozvoljeno držanje životinja na način da to nije drugo nego mučenje od dana rođenja do smrti, radi profita (govorim o uzgoju životinja na farmama).
    Predviđene su neke minimalne i zbilja tek simbolične kazne za one koji bez nade u profit, samo za svoju zabavu, muče životinje, ali u praksi se to rijetko zaista sankcionira.

  50. #50
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam shvatila da to govoris nama, nama kojima je van pameti spasavat akvarij s ribicom dok mi je susjeda zapela i zapomaze u plamenu, a ne cijelom svijetu.

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •