Stranica 1 od 24 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 1151

Tema: Kako biti štedljiva i uspješna domaćica?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    181

    Početno Kako biti štedljiva i uspješna domaćica?

    Grozan naslov teme, znam, ali baš to me muči.
    Dosad smo živjeli kod bake i djeda i oni su se brinuli za mjesečne troškove, mi smo im davali određeni iznos mjesečno koji je pokrivao naš dio režija i hrane.
    Sad selimo u našu novu kuću tako da ćemo biti sami MM i ja s trogodišnjakom i malom bebom. Imamo oboje stalan posao i stalnu prosječnu plaću, uz povremenu zaradu sa strane, ja s jezicima a on s kompjuterima. Otplaćujemo kredit za kuću i za auto, na što ode jedna cijela plaća, a druga nam ostaje za režije, hranu, štednju i druge troškove.
    E sad, moja dilema. Nisam zapravo dosad ni bila domaćica. Hoćemo li moći mi to? Ne mislim da ćemo biti gladni jer će nam djed i baka i dalje davati od svoje poljoprivrede voća, povrća i mesa. Dakle, dugove, režije i hranu ćemo valjda moći pokriti. Ali kako biti što štedljiviji da što više ostane za neke obiteljske radosti tipa (bar trodnevno) ljetovanje ili moći si kupiti knjigu?
    Zanima me kako se vi organizirate? Na što trošite, na čemu uštedite?
    Npr. pretpostavljam da je dobar savjet napraviti tjedni meni pa po tome kupovati namirnice i iskoristiti hranu što više. I maksimalno dvaput tjedno otići u veliku kupovinu sa striktnim popisom, a ne svakodnevno otići u dućan kraj kuće pa potrošiti 50kn na ništa. Odjeću kupovati na sniženjima, i to samo ono što ti treba - npr. ove sezone mi trebaju nove cipele, a za slijedeću ću ostaviti kaput i sl. Bilo bi divno i da naučim šivati
    Imate li još kakvih štedljivih i pametnih savjeta u vezi kuhanja, pranja robe, kupovanja i sl.?

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Robne marke lanaca. Neke su zbilja super, pogledaj na topicu o Lidlu i Mulleru.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    čini mi se da je bila nekad ovakva tema, jako zanimljiva, probam iskopat, pa ti stavim

  4. #4
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Samo da kažem da sam odavno odustala od velikih mjesečnih ili tjednih kupovina.
    Kupujem kad mi što treba, pogotovo ako je na akciji (onda kupim i ako mi ne treba pa spremim) ili je na akciji neka hrana pa to kupim.
    Veliki lanci sada često imaju nekakve akcije (spuštanja cijena na realne a ne prenapuhane) tako da ne kupujem na veliko i ne sve u istom dućanu.

  5. #5

  6. #6
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Samo da kažem da sam odavno odustala od velikih mjesečnih ili tjednih kupovina.
    Kupujem kad mi što treba, pogotovo ako je na akciji (onda kupim i ako mi ne treba pa spremim) ili je na akciji neka hrana pa to kupim.
    Veliki lanci sada često imaju nekakve akcije (spuštanja cijena na realne a ne prenapuhane) tako da ne kupujem na veliko i ne sve u istom dućanu.
    Skužila da tako najviše hrane bacim. Npr kupim neko povrće, mislim da ću ga napraviti, a onda mi se to ne jede ili nemam vremena to kuhati, pa mi propadne. Unaprijed kupujem najviše za dva dana.
    I koliko god popisa imala uvijek kupim neke nepotrebne gluposti pod izlikom "kad smo već tu"

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Čestitam na skorom preseljenju!

    Sve će to doći na svoje mjesto i ići će...

    Eh, sad, što se organizacije domaćinstva tiče, nema tu jedinstvenih pravila za sve. Ja sam prije nabavljala tjedno (išla na plac) ali otkad nam je kiosk s voćem i povrćem na 50 m od stana - ne pada mi na pamet nego kupim ono što mislim taj dan kuhati. Naravno, u kući uvijek imam zalihu (čak i pretjerano) za nedajbože jer ne nađem svaki dan baš nešto zanimljivo, a i prisiljena sam voditi računa o tome da se veći dio toga što kuham mora pregrijavati jer djeca dolaze iz škole debelo prije nego ja s posla.

    Organizacija je bitna kao i u svemu. Budući da imaš izvore svježeg voća i povrća, možeš računati na domaću zimnicu (čak je i ne moraš sama raditi - podijeli s bakom zaduženja, snaći ćete se). Isto, razmisli o škrinji za duboko zamrzavanje. Mi cijelu zimu pečemo kolače s voćem iz vlastitog minijaturnog voćnjaka. To vrijedi i za meso i za neka gotova jela, tako da ne moraš svaki dan u dućan ni svaki dan kuhati. Štajaznam, sarma i druga jela od kiselog zelja dobro podnose zamrzavanje, ima još toga. Kuham u pravilu ono što volimo uzimajući u obzir da bude zdravo i kvalitetno, ne pretjerujemo s mesom, suhomesnatim proizvodima i umjetnom hranom. Na taj način kroz filozofiju "zdrave hrane" zapravo imaš dvostruku korist - zaista jedeš zdravo (i učiš djecu tome) + uštediš. Rijetko im kupujem slatkiše, jer nekako uvijek dobiju.

    Dalje - uštede u domaćinstvu mogu biti na raznim mjestima i raznim nivoima. Velika stavka je grijanje, ali kako idete u novu kuću, pretpostavljam da ste unaprijed riješili i to pitanje. Kuća mora imati dobru izolaciju. AKo nema, planiraj to za budućnost, nije nužno da sve imaš odmah. Tu ima puno prostora za uštede, ali neke aktivnosti traže dosta ulaganja (da imam kuću, razmislila bih o solarnim panelima, da ne odem jako u širinu). Nadam se da imate i dvotarifno brojilo.

    Šivanje - za uređenje kuće to ti je baš zgodno jer ne moraš plaćati šivanje zavjesa, jastučića, stolnjaka i slično, a to stvarno nije neka velika nauka ako za to imaš smisla i ako te veseli. Ako ne - nema veze... Danas tekstil nije skup.

    Velike nabavke - slažem se da su robne marke spas. Odaberi najbliži veliki dućan + još jedan rezervni i udri... To ne znači da se tu i tamo ne možeš počastiti i nečim izvan okvira najjeftinije trgovine.

    Što se odjeće tiče - kod nas djeca imaju prioritet, ali njima kupujemo na placu i dan danas jer poderu i prerastu. MM i ja sebi kupujemo rjeđe i planski (kupili njemu dugačku podstavljenu kožnu jaknu, hrvatski proizvod za 2.490 kn prošli tjedan - sad je siječanjsko sniženje, uštedjeli 1000 kn jer koštala je 3.500 kn prije). To je bila lova od božićnice, ali smo čekali popust. Tak i cipele kupujem, rijetko kad u sezoni. Vodim računa o kvaliteti materijala i sebi i djeci, ali ne dira me pretjerano da li je nešto iz Kine, Indije, Mađarske ili Turske, samo čitam sastav materijala.

    Eto, to mi trenutno pada na pamet... Bez brige, vrlo brzo se čovjek snađe. Ponekad promašiš, često pogodiš pravu stvar i tako dalje...

    Dobru zabavu!

  8. #8
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Peterlin, nabijaš mi komplekse.

    Pratim, pratim...

  9. #9
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Mi evo vec 4mj imamo excel tablicu u koju unosimo sve troskove grupirane po vrsti....(rezije,krediti,prehrana,osobni troskovi,zdravlje...)
    Onda nakon par mjeseci vidis konkretno gdje lova ide i da li (i gdje) ima prostora za ustedu....

    Unaprijed planiramo npr. ako u 6om mjesecu dolazi registracija i osiguranje auta da od sijecnja 300-400kn ostavljamo za to da nas ne trefi velika cifra u 6om...

    Ako vam lezi tjedno planiranje prehrane onda je to super,ali onda nesmje biti ovoga sto Rivendell pise:ne da mi se to skuhat...moras se drzat plana ili to nema smisla...
    Meni definitivno treba da sto rjedje odem u spenzu jer uvijek skrenem u red sa kucnim potrepstinama (kucim se kao i ti) pa kupim neku glupost bez koje sam mogla...

    Super ti je sto imas mogucnost povremene zarade sastrane,tako da kad imate neki cilj-poci za vikend negdje,oboje cete se vise angazirati oko tih dodatnih prihoda da si to i omogucite...

  10. #10
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Kad smo kod kupovanja na sniženjima ja sam malog već obukla komplet za sljedeću zimu, pa sam meta podsmijeha bliže obitelji

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mislim da je u stvari planiranje ključ štednje. Ono prvo razmisliti što nam je stvarno bitno tipa u mojoj obitelji mlijeka tone i tone, nedjeljna kava vani, izlet jednom mjesečno negdje blizu... Kužite što mislim, ono stvari koje nam moraju biti da bi bili zadovoljni i onda kad skužite to bitno pobrinut se da za to ima. U smislu lakše je nositi kaput od prije pet sezona, jesti piletinu a ne teletinu i prati samo navečer kad je čovjek općenito zadovoljan, pa mu ta odricanja imaju smisla. Nakon toga kod nas pare držim ja, jer se mm odriče svih svojih financijskih prava i ja odmah po primitku novaca dijelim iste u 6 koverti. 1 režije i svi fiksni izdaci tog mjeseca ( sport djeci...), 1 za svaki tjedan za hranu i sve okolne gluparije i 1 za na stranu( u kojoj je i registracija i veći šopinzi odjeće i obuće i izleti i nove plahte i veš mašina). Bitno je da se sve koverte poštuju, pa da nema pretakanja i potkradanja. Otkad imam ovaj sistem nikad nismo bez kune. Znaš da u koverti ima samo još dvjesto kuna pa da zato sad ne možeš na kolače. Zvuči jako staljinistički, ali stvarno djeluje. I svakako bih novce fizički stavljala u kovertu jer ono kad je to sve u banci, a možeš otići u minus poklekneš, i onda za par mjeseci si u gabuli.

  12. #12
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Casa, svaka čast ja to ne bi u tri života uspijela.
    Krala bi iz koverti, pretakala, varala samu sebe na sto načina...

    Jedino što mi dobro ide je odvajanje kovanica na stranu u svrhu štednje. Sve kovanice koje imam, trpam u jednu kutijicu, pa kad se ta napuni, pretovarim u veću kutiju. I sve novce koje nađem po MD-ovim hlačama prije nego idu na pranje, zaplijenim. Skupim godišnje lijepi iznos.

  13. #13
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    taman sam si razmisljala ovih dana otvoriti topic da pitam koliko cesto idete u shoping (hrane) i koliko kn.potrosite mj.?

    ja idem kakti jednom mj.i ostavim oko 1500kn u nadi da mi vise nista netreba ali do sljedeceg mj.x puta nesto zafali...na sto mi mm pi***...

  14. #14
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    I mi imamo kuvertu! Kad MM-u sjedne placa digne sve sta moze, ostavi samo ono sta treba banci za kredite i za placanje racuna, vrtica i sl. Moj porodiljni ostaje na kartici i s tim idem u ducan, u minus duboko ne mogu jer sam si ga davnih dana zabetonirala na 1000 kn. Ono sta je u kuverti (nije da ima puno) sluzi za sport u vrticu, odjecu i obucu klincima, nama ako bas trebamo i tako...
    U ducan idem kad trebam, trudim se da prvo iskoristim sve sta imam doma. Ako naidem na nesto povoljno kupim to trebala ne trebala i spremim. Vec drugu godinu zaredom kupujemo domacu svinju po pola sa njegovim starcima pa meso ide u skrinju tako da mi i to olaksa zivot.
    Ustvari mi je bio prilican sok kad su MM-u skinuli 30% s place, kasnije jos 11%. Mi nismo ni prije imali novaca na bacanje al mogli smo si priustit neke stvari, nije bio problem kupit majicu, dvije, tri neplanirano. Al sad je, a jos je tu i dvoje djece. Srecom, zivimo s njegovim starcima u kuci pa su nam oni smanjili mjesecnu "ratu" za rezije. Iako nije ni njima lako al krpamo se nekako medusobno.
    Ne mogu si zamislit da bi si sad mogli priustit ljetovanje na moru, sto nam je prije bilo obavezno, pa zato odemo u G. Kotar, tamo imamo praznu kucu od dede i tamo provedemo tjedan dana, odemo na kupanje na Kupu ili na bazen. Prilagodavamo se situaciji, nadamo se da nece bit gore i guramo iz dana u dan s onim sta imamo.

  15. #15
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Mojca me podsjetila, i mi imamo kasicu za kovanice vec dugo godina. Kad ju krenemo punit odredimo za sta skupljamo. Bilo to za nove gume ili evo sad AS za malenog. Taman ce se napunit dok on preraste jaje.

  16. #16
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Casa, ovo s kovertama ti je super!

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Čuj, Mojca, ja sam se s jedva 19 godina odselila od svojih i počela samostalni život pa me gorko iskustvo naučilo pameti. I da prvih par mjeseci režima bi koverte odnosila svom tati s napomenom da mi ih ne da prije napisanog datuma. I evo, naokn osam godina režima, koverte mi mogu bit doslovno u torbi i neću pipnut onu iz sljedećeg tjedna pa makar bila rasprodaja cipela. I sve što mogu reći je da sam ja bila najnediscipliniranija kad sam zarađivala najviše. Sad sam veća takav profić da čak ove novce iz koverte sa strane skupljam pa oročujem tipa novce za registraciju na 1 godinu.

  18. #18
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Ah i ja sam prije tebe otišla od kuće, ali fora s kuvertama nikada nije upalila.

    Što se tiče hrane, radim menije. Manje tjedne, više tipa 2-3 dana unaprijed, kupujem samo što mi treba za to skuhati. Što se tiče odjeće puno manje kupujem, a puno više kombinacija imam tj iznosim svu robu od kada sam počela kupovati za prigode. Znači svaki komad koji idem kupit se zapitam za koju je prigodu, za posao, za slobodno vrijeme, za svečane prigode... Prije sam kupovala što mi se svidi, pa to na kraju ne bi imala gdje obući ili bi završila s previše odjeće za slobodno vrijeme, a premalo za posao. Sad kad idem u shopping, samo ciljano tražim npr za posao mi fale crne hlače ili sl.

  19. #19
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i mi imamo koverte (pretince u registratoru)

    1. špeceraj
    2. gorivo
    3. režije (tu su vrtić, boravak i dječje aktivnosti)
    4. ostalo

    s tim da se u 4. pretinac ne stavlja na početku nego na kraju mjeseca, prebaci se ono što (ako što) ostane i onda od tog novca kupujemo ono što nije hrana, gorivo ili režije. to su odjeća, izlazak ili slično.
    točno se zna koliko se za što može mjesečno potrošiti; smije se manje, ali nikako ne smije više.

    ako novac namijenjen za hranu potrošimo do 25. u mjesecu... ima da tih 5-6 dana... budemo gladni

  20. #20
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma i ja živim sama od 20-te, ali to s kovertama nisam nikad savladala.
    Znala sam sa 300 kn mjesečno za hranu i izlaske proći mjesec.... i bila mi je fora što ja to mogu.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Moje koverte su u glavi, he he he... i na telebankingu. Kad sam s 18 godina došla u Zagreb, nisam pojma imala kako upravljati novcem, pa sam imala tekicu i u nju pisala troškove dok nisam stekla osjećaj.

    Ipak, klince učimo baš tako, s kasicama i namjenskim kovertama.

    Pred sam kraj prošle godine pitala me osobna bankarica zakaj držim cijelu plaću na tekućem računu (tak se potrefilo, bila je božićnica + ostavila sam namjensku pričuvu) ali ta lova je bila u "koverti" za uplatu trećeg stupa mm-u i meni + božićne darove + zubaricu (upravo mi radi most, dobit ću ga idući tjedan) tako da nema te osobne bankarice koja bolje od mene zna gdje su moje koverte i čemu služe. Evo, trenutno je na tekućem samo još ta lova za zube i sve je opet na normali.

  22. #22
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Kad smo kod kupovanja na sniženjima ja sam malog već obukla komplet za sljedeću zimu, pa sam meta podsmijeha bliže obitelji
    Ovako i ja radim. Za puno manje novce uspijem klincima kupiti lijepe stvarčice.
    Samo nek se oni podsmjehuju, bitno da se tvoj novčanik ne podsmjehuje.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    osim svega gore navedenog vrlo bitno je sve prihode i rashode staviti na papir, da otprilike vidiš s koliko raspolažeš i pridržavati se što više plana troškova; pošalji ribi26 pp, ona ima zgodnu excel tablicu : http://forum.roda.hr/threads/57184-E...ighlight=excel

  24. #24
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Meni pomaže kupovanje hrane preko interneta - kupim točno ono što nam treba, nema polica koje mame

  25. #25
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    Klara kako kupujes hranu preko interneta? Mislis na konzum dostavu ili kako? Bas me zanima

    ja sam skuzila da je nama definitivno najveca stavka hrana. nakon toga grijanje (to govorim od onog djela sto ostane kad se plate krediti)

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    540

    Početno

    meni puno pomaze to kad krenem u kupovinu sve fino napisem na papir sta mi treba i kupujem samo ono sa spiska. druga stvar na kojoj uspijem puno da ustedim jeste zamrzivac u koji stavljam sve i svasta a sto je kupljeno kad su cjene najmanje bile. npr . u septembru kupim vrecu paprika po povoljnoj cijeni ocistim i zamrznem te sad u januaru fino jedem punjene paprike ili sataras za koje bi tesko sad mogla izdvojiti pare.
    vjeruj mi da na hranu najvise se potrosi a i najvise se moze ustediti.
    i da u kupovinu bar ja idem uvijek gradskim prevozom jer imam kartu , i tako ustedim dosta na gorivu a obidjem sve velike supermarkete i kupim ono sto mi treba po povoljnijim cijenama, a prije kupovine i na netu provjerim sta i gdje je koji artikal na snizenju te kad stigne vikend opletem po trznim centrima.

  27. #27
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Vjerojatno misli na online prodavaonice kao što su Konzum ili Mercator, i slažem se da je to dobra mjera za štednju.
    Ja sam kupovala preko Mercatora pa bih recimo kad napunim košaricu i vidim da je iznos prevelik znala pobrisati stvari koje nisu neophodne, a to na blagajni u dućanu ne možeš učiniti (a mene cifra na blagajni gotovo uvijek iznenadi).

    Inače, ne smatram se baš štedljivom a još manje uspješnom domaćicom, ali se slažem sa svima da je tajna uspjeha prije svega u planiranju - od prihoda odbiješ ono što moraš platiti (krediti, režije, redovite mjesečne obaveze tipa dječjih aktivnosti), a ostatak rasporediš - ja isto volim koverte, pa tek kad ostane novaca od predviđenog za npr. plac ili sitne tjedne troškove (gablece, kave na poslu) onda se to troši na 'luksuze' tipa kina i sl.

    Što se tiče hrane ja radi tjedne menije i kupujemo na tjednoj bazi u dućanu i na placu.

  28. #28
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj BP prvotno napisa Vidi poruku
    Klara kako kupujes hranu preko interneta? Mislis na konzum dostavu ili kako? Bas me zanima
    ...
    Da, konzum online. Ideju za to sam dobila tu na forumu. Možda nije sve najjeftijije, jeftinije bi bilo obići trgovačke centre i ispregledavati cijene, ali za to nemam vremena. A kad se ide u obiteljski šetnja/šoping uvijek se kupe stvari koje baš i nisu potrebne. Tako da kad sve zbrojim ovo ispadne najpovoljnije.

  29. #29
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    jel zan netko s juga lijepe naše, ima li kod nas ta mogućnost online kupovine i jeste li je koristili
    meni se to čini zgodnom idejom jer kad sam fizički u butizi, uvijek još nešto s polica tutnem u kolica

  30. #30
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Koliko vidim na njihovim stranicama, najjužnije je Split.
    http://online.konzum.hr/static/delivery

    Čitam ovu temu iako nisam ni blizu vama. Nemam ni koverte, ni tablice. Imam vlastitu glavu s pretincima. Djeluje već evo više od dva desetljeća otkako odlučujem o budžetu.
    S vremenom naučiš. Prvo platiš ono što moraš, pa onda što trebaš, a na kraju što želiš. Tako nekako. Da utješim i one koje nisu organizirane. Život čovjeka nauči da može i sa malo i sa puno. I biti sretan u oba slučaja. I uspješna domaćica.

    Moje je iskustvo da nisu toliko bitne materijalne stvari u životu. Lijepo je imati lijepu stvar, ali savršeno je dobro i bez. Dok je zdravlja i ljubavi. Ili bar jednog od toga. Novac ne bi trebao biti najvažnija stvar u životu. Ali, ja nisam čvrsto nogama na zemlji, više sam sanjar, tako da se ne obazirite vi kojima je bitno koliko novaca ima za što.

  31. #31
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj alkemicar prvotno napisa Vidi poruku
    jel zan netko s juga lijepe naše, ima li kod nas ta mogućnost online kupovine i jeste li je koristili
    meni se to čini zgodnom idejom jer kad sam fizički u butizi, uvijek još nešto s polica tutnem u kolica
    mislim da nema nikakav online dućan.
    meni je najbliže tomu kupovina u lidla. taj dućan ima (uglavnom) samo osnovne artikle. i ne mogu kupiti 6 nepotrebnih stvari kad ih u lidla nema

    a kuverte, evidencija i sl. , ja sam veliki freak, isprobala razne metode, zadnjih godinu-dvije koristim www.budgetpulse.com

  32. #32
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Moje je iskustvo da nisu toliko bitne materijalne stvari u životu. Lijepo je imati lijepu stvar, ali savršeno je dobro i bez. Dok je zdravlja i ljubavi. Ili bar jednog od toga. Novac ne bi trebao biti najvažnija stvar u životu. Ali, ja nisam čvrsto nogama na zemlji, više sam sanjar, tako da se ne obazirite vi kojima je bitno koliko novaca ima za što.
    Ovako se razmišlja kad se ima. Kad se nema...

  33. #33
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako se razmišlja kad se ima. Kad se nema...
    Da, naravno.
    Ali nekoga ce nemogucnost da si kupi neku stvar ucinit nesretnim. Nekoga nece.

  34. #34
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Da, naravno.
    Ali nekoga ce nemogucnost da si kupi neku stvar ucinit nesretnim. Nekoga nece.
    OT - budizam poučava da je uzrok nesreće upravo želja, zato se treba fokusirati na sadašnji trenutak. Znala sam često patiti kad nešto ne mogu imati, ali sam se riješila toga. I to je baš bilo u vrijeme kad sam imala najviše novca. Od kada ne radim više me veseli kad si kupim jednu stvar nego prije 5.
    Jedino me žalosti kad djetetu nešto ne mogu novo kupiti... Al zato su tu super stvarčice s burze

  35. #35
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj alkemicar prvotno napisa Vidi poruku
    jel zan netko s juga lijepe naše, ima li kod nas ta mogućnost online kupovine i jeste li je koristili
    meni se to čini zgodnom idejom jer kad sam fizički u butizi, uvijek još nešto s polica tutnem u kolica
    Možda omožeš koristit onu uslugu PoKupi ?
    http://online.konzum.hr/static/delivery

  36. #36
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Da, naravno.
    Ali nekoga ce nemogucnost da si kupi neku stvar ucinit nesretnim. Nekoga nece.
    Nemogućnost plaćanja režija univerzalno unesrećuje
    Na to sam mislila. Ne na nove čizme.

  37. #37
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Ako netko nema za rezije onda mu nece pomoci savjeti o jeftinijem shopingu i planu trosenja - o cemu se prica u ovom topicu

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Ako netko nema za rezije onda mu nece pomoci savjeti o jeftinijem shopingu i planu trosenja - o cemu se prica u ovom topicu


    Nedajtibog da osjetiš kak je to kad nemaš za režije. To ne bih nikome poželjela. A može se dogoditi vrlo lako bilo kome (i ne znamo koliko je krhka naša ravnoteža, financijska i organizacijska, dok se ne dogodi neko zlo tipa bolest ili otkaz...)

    Toliko od mene. Sorry na iskrenosti.

  39. #39
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Ako netko nema za rezije onda mu nece pomoci savjeti o jeftinijem shopingu i planu trosenja - o cemu se prica u ovom topicu
    Kako ne?
    Moraš jesti, moraš djetetu platiti vrtić ili čuvanje, moraš ići na posao, moraš platiti režije, a i kredit ako ga imaš.
    U situaciji kad cijene ovog nabrojenog idu gore, a plaće dolje kako ti neće pomoći savjeti o jeftinijem šopingu i planu trošenja?

  40. #40
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Cubana i Peterlin imam otprilike ideju kako je to kad u kući nam novčića viška i kad ti netko mora pomoći da platiš račune. (srećom sada sam daleko od toga)
    Ali takva situacija nije tema, autorica početnog posta je napisala ovako:

    Citiraj eliot prvotno napisa Vidi poruku
    ... Ne mislim da ćemo biti gladni jer će nam djed i baka i dalje davati od svoje poljoprivrede voća, povrća i mesa. Dakle, dugove, režije i hranu ćemo valjda moći pokriti. Ali kako biti što štedljiviji da što više ostane za neke obiteljske radosti tipa (bar trodnevno) ljetovanje ili moći si kupiti knjigu?...

  41. #41
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Itekako će pomoći svaki savjet!

    Nažalost sam do sada bila dva puta u situaciji gdje smo naglo ostali bez dijela prihoda (a već vidim da mi se smiješi i treći ), i meni je zbilja fascinantno koliko smo uspjeli "uštedjeti" baš na hrani. Mislim da je cifra bila nešto manja od 1000kn mjesečno, a u stvari smo se i prilično zdravo hranili: manje mesa, više ribe, sezonskog povrća i sušenih mahunarki, kruh se kupovao svaka tri dana, bez suhomesnatih proizvoda - ima tu prostora za uštedu. Na režijama ja nisam nikad uspjela previše uštedit, eventualno srezat mobitele, telefon mi i nije neka stavka, voda-e tu je već bilo značajnije uštede (nama je vezana za pražnjenje septičke jame), a struju sam znala plaćati manje od obračunate rate (u tom slučaju treba pripaziti na potrošnju, da se ne obije o glavu na kraju obračunskog razdoblja).

    Ali!

    Ovo je sve funkcioniralo određeno vrijeme, čim je izletio prvi vanredni trošak (neki popravak auta, mislim), sustav se urušio i pjevali smo hvalospjeve dozvoljenom minusu.

    Poanta: neko vrijeme mogu stiskat remen, ali nakon toga ugušim samu sebe, što psihički što fizički.

  42. #42
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako se razmišlja kad se ima. Kad se nema...
    U pravu si. Ali ja znam kako je kad se nema. I kako kad se ima. No, imam tu sreću da imam veliku povezanu obitelj, pa nemam prevelikog straha da bi moglo biti da nemam što jesti ni gdje biti. Mislim da je to velika stvar u životu. Imati back up.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    181

    Početno

    Hvala na svim savjetima! Nisam po prirodi anksiozna osoba pa ne mislim da ja to neću moći, samo sam htjela čuti nekoliko pametnih žena, a čula sam ih ovdje puno
    Evo sad vidim da neke od preporučenih stvari zapravo već radimo - npr. na početku mjeseca predvidimo sve troškove koje možemo predvidjeti, podignemo plaće s računa i stavljamo u kuverte. No morat ću biti discipliniranija i ne pretakati iz jedne u drugu jer sam UŽASAN matematičar i cifre mi se jednostavno pomiješaju pa na kraju mjeseca uvijek nešto ne štima.
    Također štedimo kovanice, ali samo one po 5kn. Znali smo od toga već kupiti lijepih stvari - tepih, zatim uredsku stolicu kao poklon MM-u. Ove godine sve božićne poklone za svakoga od prijatelja i obitelji kupili smo od skupljenog novca od 5kn koje sam ja stavljala sa strane od ljeta.
    Da, čini mi se da je glavna poruka svih vas,a to mi je i logično - PLANIRANJE.
    A ne daj Bože bolesti ili nesreće, tu je obiteljska pomoć ili eventualno dozvoljeni minus. Ali samo u tim najgorim slučajevima. Neću ući u minus za servis auta kad sam znala cijelu godinu da mu slijedi servis.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,070

    Početno

    Mi smo prije sve imali organizovano,sve se kao znalo sta i kao i uvijek je falilo novca a onda smo odlucili da trosimo kako nam za sta zatreba,kad M dobije platu prvo se plate rezije a ostatak ostavimo sa strane,i cudo jedno kako u kupovinu idem svaki drugi dan i planski kupujemo hranu uvijek imamo novca za kupiti sebi odjecu i obucu,i izaci i cak nam i ostane lijepa suma novca za ustedjeti,ali isto tako sve sto se moze,tipa registracija ili kupovina namjestaja,uzimamo na rate i tako sebi olaksamo...

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    već par dana razmišljam kako je sebično od našeg ministra što ne želi otkriti tajni recept kako u 4 god uštedjeti cca milijun kuna. MM i ja smo se do sada smatrali prilično racionalnim u pogledu trošenja, pristojnih smo prihoda i kada odbijemo iznose za kredite, zajedno smo u posljednje 4 godine imali "čiste" prihode usporedive s ministrovim (poput njega, nemamo ni poroka - cigarete, alkohol i sl., ne kladimo se i ne padamo na marke odjeće...), ali uštedjeti milijun kuna nam je čisti SF. Imamo dvoje djece, pa ispada da su nas ona koštala toliko, što je, naravno, potpuno netočno.

  46. #46
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A ja uopće ne razumijem sprdanje po novinama i iščuđavanje ministrovoj ušteđevini - ispada da je on na život trošio 6.000 kuna mjesečno; ne vidim što je tu čudno, i ne znam baš puno ljudi koji imaju više za život po glavi obitelji mjesečno ??

  47. #47
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    već par dana razmišljam kako je sebično od našeg ministra što ne želi otkriti tajni recept kako u 4 god uštedjeti cca milijun kuna. MM i ja smo se do sada smatrali prilično racionalnim u pogledu trošenja, pristojnih smo prihoda i kada odbijemo iznose za kredite, zajedno smo u posljednje 4 godine imali "čiste" prihode usporedive s ministrovim (poput njega, nemamo ni poroka - cigarete, alkohol i sl., ne kladimo se i ne padamo na marke odjeće...), ali uštedjeti milijun kuna nam je čisti SF. Imamo dvoje djece, pa ispada da su nas ona koštala toliko, što je, naravno, potpuno netočno.
    A vaši prihodi su visoki kao i ministrovi? Ako ne , ključ je u tome da trebate zarađivati više, a ne trošiti manje nego sad.

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    MM i ja zajedno imamo dosta veće prihode nego ministar sam, ali čak i kad odbijemo kredite i neke troškove koje on nema (režije, ručak koji košta više od 10 kn, dvoje djece...(i treće koje "kasni" već dva dana...), bez nekog posebnog luksuza, naravno), ispada da smo ipak mogli uštedjeti ako ne milijun, ono barem pola milijuna kuna. Nisam ja zavidna što je on uštedio, već ljuta na nas što mi nismo. Nije da mi ne bismo mogli zaraditi i nešto više, ali sve to više ima jako veliku cijenu na koju nismo spremni pristati (vrijeme s djecom). Mi smo, dakle, i više nego zadovoljni našim prihodima, ali nas je ovo potaklo na razmišljanje da smo njima mogli i bolje raspolagati. Budući da zadnjih dana samo iščekujem trudove i da napokon vidim i treću sreću, previše visim na portalima. Ispričavam se pokretačici što sam skrenula s teme, ona želi konkretne savjete a ne ovo...

  49. #49
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne znam, ja si sve mislim da mi imamo prihode ko ministar pa barem x3 (moram i djecu računat), vjerojatno bi i prilično uštedila.

  50. #50
    Žabica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    715

    Početno

    pročitala nekoliko dobrih savjeta.
    moram probati ovo sa kovertama...

    ja svaki mjesec pišem troškove da vidim koliko imamo na raspolaganju, i svaki mjesec nam fali. a trebalo bi ostati...

    uglavnom trebam prestati kupovati na kartice, dignuti raspoloživ iznos i doma u ladicu s njim, pa nek se vadi koliko ima.

    ubija nas ovo gorivo, trošimo jako puno goriva i svako poskupljenje mi diže tlak.

Stranica 1 od 24 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •