Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 148 od 148

Tema: Gdje/u cemu vase bebe (0-6 mj) provedu dan?

  1. #101
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    Citiraj sunshine83 prvotno napisa Vidi poruku
    ovdje govorimo o djeci u dobi do 6 mjeseci znači tu još nema priče o ustajanju...no za onu djecu koja su se počela ustajati dobri su samo oni vrtići koji imaju čvrsto dno i naravno mame trebaju poticati i spravljati dijete da radi iskorak na jednu nogu i puno stopalo.
    Spužve za plažu i podloga za vježbanje nisu isto od istog materijala. Bilo je u lidlu vrlo kvalitetnih podloga za vježbanje za koje sa sigurnoćšu mogu reći da su po sastavu iste kao airex strunjače koje se koriste u terapiji.

    I kada smo već kod okretanja/rotiranja , ne treba ga forsirati/vježbati prije 6 mjeseca djetetovog razvojnog života osim u slučajevima kada mame presvače, previjaju dijete i kada ga žele okrenuti na trbuh.

    koliko su u lidlu koštale?

  2. #102
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    Citiraj žena majka i kraljica prvotno napisa Vidi poruku
    čitam i divim vam se, moja spavala u kinderbetu, kada je uspavljivana obično pomalo na rukama dok je papala, a onda po potrebi u kinderbetu je još mazili, ako ne samo stavili u kinderbet,
    ali spavanje po podovima , kaučima i krevetima meni nikada nije bila opcija, pod hladan, i prljav, bez ob zira na količinu čišćenja, a krevet i kauć, ne siguran,

    kada išli u g osti spavala u kolicima

    ja na podu imam tepison ful topao od prirodnih materijala...a na to cu još staviti tatami strunjaču bar jednu za početak..kraj nje će biti baby gym....ostalo nek puza po parketu ak hoće..sve će biti uvijek čisto oprano svaki dan sa organskim deterđentom..
    pa zar ti nije bitno da dijete potičeš da se samo igra...ili to nisi napisala..mislim da razvija sama svoje mišiće..da se isteže na sve strane...?
    Posljednje uređivanje od mirna26 : 26.09.2012. at 13:39

  3. #103
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    baby gyim ima jednu manu, a to je ona ista koju imaju dekice i plahte na krevetu- podloga nije "tvrda" i dijete refleksno skuplja sake pokusavajuci grabiti podlogu, a poanta je da dijete uci imati otvorene sake jer je oslonac na dlanovima, kasnije na podlaktici i laktovima. takodjer radi veci kut dizanja na rukama oslanjajuci se na otvorene sakice, a to na BG ne mogu. zato se "forsiraju" strunjace i pod.
    Stoji sto kazes, al za vjezbu na ledima je izvrstan! Ja sam svoj bg imala na podu kad je isao na trbuh i nije povlacio rukicama jer je bio skroz mali, ali za igru na ledima i hvatanja igracke nam je bio izvrstan! Buduci je prvi redovito vjezbao, a drugi malo manje, mogu cak reci da mi je pomogao i kod vjezbi!

  4. #104
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    meni vrtic nije bas idealno rjesenje jer se djeca u njemu cesto nauce vuci umjesto ustajati.

    je, moja mama je bila sokirana kad je vidjela kako joj unuka puze svugdje. bilo gdje. od morske rive do travnjaka. jedino sam pazila da nema psecih govana i stakla, smeca.
    al istina je da je tek propuzala kad je puzala VANI. u stanu joj se parket klizao i nije bas imala mjesta. cim sam je pustila van (prvi maj) ponasala se ko pas kojeg si pustila s lanca

    sunshine83 , tatami nisu puzle vec strunjace i nije isti materijal i sastav ko obicnih puzli ili onih spuzvi za plazu/vjezbanje za koje opet ne znas jel su otrovne i klizu se. tatami se ne klize i povrsinski su vece od onih za vjezbanje.

    Joooj al sam se nasmijala sada ! Da i mojim nekad nije bilo jasno, ali kako je prvi bio vjezbac morali su sutiti! Moj muz je bio u vrticu tak dugo dok sam nije izasao iz njega , pa npr.nikad im nije sjelo kako sad ide po podu, a onda ne oprane ruke u usta! Aahhh!

  5. #105
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je daleko od ustajanja ali ako se i jednom povuce, vadim je dok se ne pocne dizat uz iskorak. Vise tatamija ne zelim, ovo je dovoljno ali ja sam S njom na njima, ne mogu je ostavit tu bez nadzora i otic na wc a u vrticu mogu.
    Btw nas baby gym nije takav da je podrazavao reflex hvata, fenomenalan je - od tiny lovea, ooogroman, potaknuo ju je na okretanje, odlicna stvar. Podloga je poput nekakvog cvrstog nalona (ali pamuk) koji je jako zategnut. Sad ga je prerasla motoricki i ne treba nam vise.
    I nas je takav i zaista je odlican! Nije onaj mekani, kao dekica'

  6. #106
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Ja se ne bih slozila da do 6mj beba se ne bi trebala rotirati! Kod naseg pedija to ne bi proslo, i nije proslo! Znam neke kod kojih to prolazi i bude sve ok, a ima i one djece koja na kraju ni sa 10mj nisu sjedila, a rani razvoj pracenja motorike se preskocio! Sa trbuha na leda ne, ali sa leda na trbuh da! Naime to je razvoj cca. 4,5mj stare bebe! I jedan od pokazatelja razvoja motorike! Rekla bi nasa neuropedica, i ostali ako mu pokazes, ne znaci da ga ucis i tjeras brzem razvoju! Mozda pusem na hladno buduci smo bilo aktivni vjezbaci, ali eto ja se nekako drzim savjeta koje smo dobili od doktora...

  7. #107
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Popisujem Sanju.Moja beba je u vrticu max 15 min dnevno u 3-4 navrata. Govorili smo o sigurnosti.Inace je na rukama ili na tatamiju ili spava. Ona viper ljulja joj ide na zivce ali prije ju je voljela

  8. #108
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Ukupno 15 min, znaci po ulasku ne duze od 5 min

  9. #109
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Mi imamo viper! Kupljen jos sa prvim sinom jer je bljuckao i tako se zahlikavao, pa nas je on spasavao u toj fazi! Poslije smo koristili ga samo za hranjenje i kad smo nekud isli! Sa drugim buduci nije se zahlikavao ide s nama u goste, a i to je rijetko jer smo preselilk u inozemstvo pa nemamo nikoga daljnih 250km ! I opet ga koristim za hranjenje! Eeh da i ujutro dok ja obavim kupaonu ga stavim u viper cisto da se razbudimo svi skupa, i da ga onako toplog dok ga ne presvucem ne stavim odmah na pod! I dok usisavam je u nj.obavezno! Sve ukupno 30min sa usisavanjem

  10. #110

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    58

    Početno

    Vrlo često pedijatri i neuropedijatri zanemaruju normalni razvoj djeteta pa tako znaju poslati dijete od 6 meseci na vježbe jer ono ne sjedi samo stalno #facepalm. Mislim da bi definitivno trebali malo ponoviti normalni razvoj djeteta...mi se već neko vrijeme zalažemo da se apsolutno svim rodiljama po izlasku iz bolnice da primjerak normalnog razvoja djeteta i nauči ih se baby handling. Ne generaliziram ali u našem sustavu timovi stručnjaka jako loše funkcioniraju i vrlo često proturiječe jedni drugima.Slobodno se posavjetujte sa bilo kojim dječjim terapeutom ili dječjim fizijatrom i podrobno će vam objasniti što se od djeteta očekuje u kojem mjesecu... a za sve one koji još uvijek dvoume molim Vas da proučite ovaj vrlo jednostavan i jako dobro objašnjen razvoj djeteta po mjesecima. Svako dijete je individua za sebe i nema dvoje djece koji su isti ali kod svago djeteta se držimo toga da ne forsiramo nešto čemu još nije vrijeme.

    http://www.poliklinika.org/home.aspx...ype=2&IdLang=2

  11. #111

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    58

    Početno

    mislim da su bile oko 80 kn

  12. #112
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    rotacija trbuh-ledja-trbuh je do 8 mjeseca, zar ne?
    zato je nama rekla da je u sirim granicama normale jer se s 5 jos ne rotira.
    no ja imam iskustvo sa starijom gdje jos se pristupalo na isti nacin, pa sam samoinicijativno sa 7 otisla neuropedijatru koji me pitao dobro gdje sam do sada. do 14mj. je isla non stop na goljak.
    stoga, radje pusem na hladno nego da zatvaram oci.

    slazem se da su sva djeca prica za sebe, no isto tako svaka majka poznaje svoje dijete najbolje. narocito kada ima "background".

  13. #113

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    58

    Početno

    tako je do 8 mjeseci to treba imati sasvim usvojeno. Otprilike sa 5 -6 mjeseci se okreće na bok, pravilo bez izvijanja glavice u natrag...ali to nije potpuna rotacija trbuh-leđa-trbuh koja dolazi kasnije. Svakako majka najbolje poznaje svoje dijete isto tako one mame koje su vježbale i još uvijek vježbaju sa svojom dječicom znaju da se često susreću sa oprečnim mišljenjima zato je nabolje držati se načela normalnog razvoja djeteta i naravno izbjegavati sva zločesta pomagala poput sjedalica i hodalica, vođenja za rukice i slušanja baka koje su "uvijek u pravu" )

  14. #114
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    rotacija trbuh-ledja-trbuh je do 8 mjeseca, zar ne?
    zato je nama rekla da je u sirim granicama normale jer se s 5 jos ne rotira.
    no ja imam iskustvo sa starijom gdje jos se pristupalo na isti nacin, pa sam samoinicijativno sa 7 otisla neuropedijatru koji me pitao dobro gdje sam do sada. do 14mj. je isla non stop na goljak.
    stoga, radje pusem na hladno nego da zatvaram oci.




    slazem se da su sva djeca prica za sebe, no isto tako svaka majka poznaje svoje dijete najbolje. narocito kada ima "background".
    Potpis narocito na zadnju recenicu!

    Mi smo bivsi vjezbaci, a i sa mladim na kontrole na goljak! Mladi jos ne ide i nadam se da nece na vjezbe,ali dogovor da ga doma sama pratim, vjezbam , buduci imam pozadinu! A i ne vidim nesto lose u vjezbanju! Bas naprotiv, a osobito kod djece kojima je to potrebno!

  15. #115
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj sunshine83 prvotno napisa Vidi poruku
    Vrlo često pedijatri i neuropedijatri zanemaruju normalni razvoj djeteta pa tako znaju poslati dijete od 6 meseci na vježbe jer ono ne sjedi samo stalno #facepalm. Mislim da bi definitivno trebali malo ponoviti normalni razvoj djeteta...mi se već neko vrijeme zalažemo da se apsolutno svim rodiljama po izlasku iz bolnice da primjerak normalnog razvoja djeteta i nauči ih se baby handling. Ne generaliziram ali u našem sustavu timovi stručnjaka jako loše funkcioniraju i vrlo često proturiječe jedni drugima.Slobodno se posavjetujte sa bilo kojim dječjim terapeutom ili dječjim fizijatrom i podrobno će vam objasniti što se od djeteta očekuje u kojem mjesecu... a za sve one koji još uvijek dvoume molim Vas da proučite ovaj vrlo jednostavan i jako dobro objašnjen razvoj djeteta po mjesecima. Svako dijete je individua za sebe i nema dvoje djece koji su isti ali kod svago djeteta se držimo toga da ne forsiramo nešto čemu još nije vrijeme.

    http://www.poliklinika.org/home.aspx...ype=2&IdLang=2

    Samo kad bih dosla u ovu polikliniku i rekla da mi djete ne rotira sa 7mj, vjerojatno bih dobila odmah dijagnozu cerabralna paraliza! Tako da, svaka cast strucnom kadru i samoj doktorici, uopce ne sumnjam u njihovo znanje... Ali cemu onda rade bas ono sto sam u prvoj recenici opisala, a na netu razvoj motorike sasvim drugacije opisan?

  16. #116

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    58

    Početno

    Draga Sanja ponavljam da rotacije i okretaje na bok nisu jedno te isto. Potražite normalni razvoj djeteta gdje hoćete i svugdje će vam pisati jednako. Ne ulazim u to koji liječnik Vam je dao koju dijagnozu; znam da ponekad mnogi znaju biti vrlo hladni i zastrašivati roditelje ali nekako mi je bolji pristup reći odmah sve rizike nego šutiti i čekati 3-4-5 godina da roditeljima kažeš da njihovo dijete ima CP pa onda roditelji doslovno padaju u nesvijest. U svakom slučaju DG cerebralne paralize se ne donosi na osnovi toga da dijete ne rotira već ima puno drugih čimbenika koji na to ukazuju.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    58

    Početno

    Draga Sanja ponavljam da rotacije i okretaje na bok nisu jedno te isto.I napisala sam da rotacije ne treba forsirati prije 6 mjeseca ako vaše dijete ima 7 mjeseci sasvim je normalno da ćete to tada već raditi.Potražite normalni razvoj djeteta gdje god hoćete i svugdje će vam pisati jednako. Ne ulazim u to koji liječnik Vam je dao koju dijagnozu; znam da ponekad mnogi znaju biti vrlo hladni i zastrašivati roditelje ali nekako mi je bolji pristup reći odmah sve rizike nego šutiti i čekati 3-4-5 godina da roditeljima kažeš da njihovo dijete ima CP pa onda roditelji doslovno padaju u nesvijest. U svakom slučaju DG cerebralne paralize se ne donosi na osnovi toga da dijete ne rotira već ima puno drugih čimbenika koji na to ukazuju.

  18. #118
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    dakle curke kaj ste se uhvatile rotacija...ajmo na temu?hehe...jako me zanima jedna stvar..sad cu ja pametna govoriti o nećem što nije tema))..ali zaista ne znam gdje bih to pitala..pitat cu pa možemo onda vratiti se na temu:
    dakle moj mali voli raditi jednu stvar, a to je uzeti pokrivač(plahtu,deku ili bilo što što je tkanina) i prekriti se po glavi i onda ispušta neke zvukove kao da se samozadovolja time(zvuči smiješno ali fakat je tako)...samo mi nije jasno koja fora u tome da se prekrije po glavi(dakle licu) i nemre ni disat kak se spada..sada imam fobiju da se ne uguši i ne dajem mu više niš dok ne zaspi..tek onda ga pokrijem..a kada mu maknem tu krpu sa glave, onda se smije od uha do uha....dal to i vaši rade?hvala..

  19. #119
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Moj zabac je napunio 5 mj i vec neko vrijeme se okrece sa trbuda na leda, leda trbuh prije 3 mj.
    Ali ne voli biti na trbuhu, sto je i pedica primjetla i preporucila drzanje na trbuhu. Ali cim ga stavim na gym on se okrene na leda, eventualno ce 5 minuta pogledati igracke. Ako mu bas nedam da se okrene onda se buni i cmolji. Naspram drugih beba iz okoline dosta lose se ponasa na trbuhu, uglavnom se legne i gleda okolo.

  20. #120
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    On se sakrije da ga nadjes a igra se malisan.

  21. #121
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    I moj voli imati krpu na glavi, ali ne stenje.
    JAko se voli igrati KU-ku, onda se smije ko lud. A za spavanje obavezno mora imat neku krpicu uz lice.

  22. #122
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    ani4..pa kaj ti se vec sa 2mj okretao na trbuh sa leđa?kaj nije to prerano...?
    znači ipak moj nije čudan sa tom krpom...hehe..ali ne dam mu više jer će se ugušit kak je počelo

  23. #123
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    i moja se s 2 okretala i trbuh ledja i ledja trbuh. narocito u snu. ali i budna.
    no to je refleksno okretanje, nije...voljno
    kad prestanu nekontrolirani refleksni pokreti i glava prestane biti teziste, onda krecu kontrolirani okretaji koje tek treba savladati.

  24. #124
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    ne kužim to refleksno okretanje ako se zna da se dijete počne okretat sa nekih 3 mjeseca..nevoljno okretanje naravno da ne računam..pa kaj ti se nevoljno okrenula sa trbuha na leđa?to je neka napredna beba
    Posljednje uređivanje od mirna26 : 27.09.2012. at 11:49

  25. #125
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Sa nepuna 3 mj se poceo okretati sa leda na trbuh, samo dok je bio budan. Misli da to nije bilo refleksno, prvo bi se okrenuo na bok i onda zabacio nogicu i hop na trbuh. Trebalo mu je jos 10-tak dana da moze sam izvuci rucicu ispod sebe. I to je radio po cijele dane, cim je malo bio sam na ledima.
    A trbuh-leda negdje sa 4,5 mj.

  26. #126
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    rekla bh da je i moj to radio puno ranije ali ja mu nisam dala jer bih ga podbočila sa nečin sa leđne i sa trbušne strane do spava jer sam se bojala da mi se ne uguši još pošto nije mogao još dobro kontrolirati glavicu..ali to ne računam..računam od trenutaka kada je počeo kontrolirati i glavicu i držati 90 stupnjeva....
    a dal se računa ak je moj rođen mjesec dana ranije?hehe

  27. #127

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    58

    Početno

    Zna se desiti da neka djeca usvoje neke radnje ranije ali se mora paziti da to izvode pravilo...kada govorimo o rotiranju mora se paziti da nema izvijanja tj da se ne okreće glavicom. Refleksni pokreti nestaju u prvih 3-4 mjeseci o oni se razlikuju od normalnih motoričkih aktivnosti.
    Uglavnom da se nadovežem na ležanje na trbuhu, vidim da je netko spomeno da dijete ne želi biti na trbuhu i da se okrene vrlo brzo, mama pokušajte da barem sat vremena provede na trbuhu i tu ga vi zabavljajte, stavite igračke ispred njega, ne znam kolikomjesei ima ali možete ga fiksirati za laktove koje ćete lagano pritisnuti prema podlozi i njihati ga lijevo desno kako bi prenosio težinu sa jednog lakta na drugi.

  28. #128
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    mirna, bebe kad se rode imaju odredjene reflekse koje kasnije gube i nemaju kontrolu nad svojim pokretima koju kasnije stjecu, a teziste je na glavici, kasnije se spusta prema zdjelici.
    beba kad se rodi puze, tocnije gmize, od trbuha prema majcinim prsima. to ne znaci da dijete puze od rodjenja. moja je gmizala u radjaoni, a bogme je i s mjesec i pol u snu gmizala po krevetu imajuci noge u pravilnom puzecem polozaju, ispod guze. no ne znaci da zna puzati jer ti pokretni nisu "svesni", tocnije "voljni". s 4 dana se okrenula s ledja na trbuh, s 10 s trbuha na ledja. to nije bio svjestan okret niti mogu reci da mi je tada savladalo rotaciju. neka djeca usvoje rotaciju tako da nema razmaka izmedju onih nesvjesnih i svjesnih radnji, neki ne pa imaju "pauzu". primjer je sisanje- urodjen refleks i naucen "pokret". primjer je i hodanje. itd itd.

    mislim, ima toga po literaturama i clankovima, da ja sad ne oftopicarim totalno.

  29. #129
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    dok sam ja natipkala, sunshine je odgovorila.

    meni je problem kod rotacije (kad nji idem s trbuha vratiti na ledja) bas to izvijanje, "slobodna" ruka ode u zrak, u avion, ledja u luk i zabaci glavu. al to uvijek radi kad je frustrirana...

  30. #130
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    moj se ne izvija u luku--ali krene sa glavicom ponekad kao da želi nešto pomirišati sa plahte...uglavnom to samo radi sa cijelom zdjelicom..a prije je češće radio sa glavicom

  31. #131
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    mirna, bebe kad se rode imaju odredjene reflekse koje kasnije gube i nemaju kontrolu nad svojim pokretima koju kasnije stjecu, a teziste je na glavici, kasnije se spusta prema zdjelici.
    beba kad se rodi puze, tocnije gmize, od trbuha prema majcinim prsima. to ne znaci da dijete puze od rodjenja. moja je gmizala u radjaoni, a bogme je i s mjesec i pol u snu gmizala po krevetu imajuci noge u pravilnom puzecem polozaju, ispod guze. no ne znaci da zna puzati jer ti pokretni nisu "svesni", tocnije "voljni". s 4 dana se okrenula s ledja na trbuh, s 10 s trbuha na ledja. to nije bio svjestan okret niti mogu reci da mi je tada savladalo rotaciju. neka djeca usvoje rotaciju tako da nema razmaka izmedju onih nesvjesnih i svjesnih radnji, neki ne pa imaju "pauzu". primjer je sisanje- urodjen refleks i naucen "pokret". primjer je i hodanje. itd itd.

    mislim, ima toga po literaturama i clankovima, da ja sad ne oftopicarim totalno.
    be brige..znam da postoje urođeni refleksi koji postepeno izčezavaju..ali mi se čini svejedno nekako rano da beba usvoji rotiranje baš jako rano..
    nisam išla kao ti toliko u izučavanje pa necu ništa ni govoriti

  32. #132
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    dok sam ja natipkala, sunshine je odgovorila.

    meni je problem kod rotacije (kad nji idem s trbuha vratiti na ledja) bas to izvijanje, "slobodna" ruka ode u zrak, u avion, ledja u luk i zabaci glavu. al to uvijek radi kad je frustrirana...

    znači ne smije u luku vec samo nogicama..e to je moj napravio jučer sa nagom zamahnuo i vrati se na leđa...to mu je slučajno uspjelo...100%

  33. #133
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    mirna, bebe kad se rode imaju odredjene reflekse koje kasnije gube i nemaju kontrolu nad svojim pokretima koju kasnije stjecu, a teziste je na glavici, kasnije se spusta prema zdjelici.
    beba kad se rodi puze, tocnije gmize, od trbuha prema majcinim prsima. to ne znaci da dijete puze od rodjenja. moja je gmizala u radjaoni, a bogme je i s mjesec i pol u snu gmizala po krevetu imajuci noge u pravilnom puzecem polozaju, ispod guze. no ne znaci da zna puzati jer ti pokretni nisu "svesni", tocnije "voljni". s 4 dana se okrenula s ledja na trbuh, s 10 s trbuha na ledja. to nije bio svjestan okret niti mogu reci da mi je tada savladalo rotaciju. neka djeca usvoje rotaciju tako da nema razmaka izmedju onih nesvjesnih i svjesnih radnji, neki ne pa imaju "pauzu". primjer je sisanje- urodjen refleks i naucen "pokret". primjer je i hodanje. itd itd.

    mislim, ima toga po literaturama i clankovima, da ja sad ne oftopicarim totalno.
    ma gle..ja sam komentirala općenito okretanje pa upravo i to refleksno..kažem wow..još nikad nisam vidjela bebu kaks e sa 10dana okreće na leđa..pa bilo to reflekno ili nerefleksno..kužišsad?

    mislim da smo zabrijale..ovo nije tema za to kaj ne?
    Posljednje uređivanje od mirna26 : 27.09.2012. at 12:28

  34. #134
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    Citiraj sunshine83 prvotno napisa Vidi poruku
    Zna se desiti da neka djeca usvoje neke radnje ranije ali se mora paziti da to izvode pravilo...kada govorimo o rotiranju mora se paziti da nema izvijanja tj da se ne okreće glavicom. Refleksni pokreti nestaju u prvih 3-4 mjeseci o oni se razlikuju od normalnih motoričkih aktivnosti.
    Uglavnom da se nadovežem na ležanje na trbuhu, vidim da je netko spomeno da dijete ne želi biti na trbuhu i da se okrene vrlo brzo, mama pokušajte da barem sat vremena provede na trbuhu i tu ga vi zabavljajte, stavite igračke ispred njega, ne znam kolikomjesei ima ali možete ga fiksirati za laktove koje ćete lagano pritisnuti prema podlozi i njihati ga lijevo desno kako bi prenosio težinu sa jednog lakta na drugi.
    izvini što se ponavljam..
    pretpostavljam da imaš neke veze sa fizijatrijom ..ili imam krivo?....ali svejedno bih te pitala...kad sam rekla da krene glavicom..mislila sam sa leđa na trbuh

  35. #135
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Moja je nerefleksno jucer napravila par pravih puzackih pokreta sa sirokom bazom iz ljuljanja no jos ne proglasavam puzanje dok ne bude bar 5 komada ima 5.5 mjeseci. Kad se rotira zabaci glavicu ali me to ne brine, kasnije sazrijeva taj okret iz boka. Barem je slicno bilo s prvom curicom koja je takodjer motoricki jurila pa onda neke stvri budu jao jao ali cisto iz toga sto juri juri... No da se vratim bebi: Igranje na boku usvojila i to zna trajat i po 5 min kad se necim zabavi.

  36. #136
    ježić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    1,862

    Početno

    I moj se s nekih 10-tak dana okrenuo par puta refleksno s trbuha na leđa i stalno je u snu gmizao po čitavom krevetiću jer od početka spava isključivo na trbuhu. I onda je u nekom periodu prestao to raditi. On voli biti na trbuhu i sad se već fino drži, zato ga i selim na pod.
    Posljednje uređivanje od ježić : 27.09.2012. at 20:23

  37. #137

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj mirna26 prvotno napisa Vidi poruku
    izvini što se ponavljam..
    pretpostavljam da imaš neke veze sa fizijatrijom ..ili imam krivo?....ali svejedno bih te pitala...kad sam rekla da krene glavicom..mislila sam sa leđa na trbuh
    ja sam dječji fizioterapeut i radni terapeut. Znači kada govorimo o izvijanju ono se uglanom odnosi prema netrag; zabacivanje glavice i izvijanje leđa u luku kako bi se npr sa trbuha vratilo na leđa. Slobodno potiči svije dijete da krene nožicom...treba jako puno ponavljanja pravilnih inputa da bi se stekla navika. s vremenom oni to sve usvoje.
    Znači gornja savijena nožica u koljenu i polako je rotiraš prema unutra a doljnju ručicu ispružiti u ravnini ramena da stekne bolji osjet oslonca.

  38. #138
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Moj je isto jurilica, cini mi se. Cim neki pokret skuzi ide na novi, a ovaj prijasnji ga uopce ne zanima, trenutno mu je sva paznja fokusirana na ustajanje na noge uz nesto stogod, cak i kad sise preferira se dignut na noge i samo glavom bacit na sisu.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Postovi
    33

    Početno

    Podižem temu, naime htjela bih bebača od skoro 4 mjeseca početi stavljati na pod, jer mislim da bi mu dobro došlo da se malo igra i na tvrđoj podlozi... I sad, čitam kako su te puzzle štetne, pa sam onda mislila kupiti tatami puzzlu onu metar sa metar, no to je isto spužva i isto tako štetna onda? Ima li netko saznanje o nekoj takvoj podlozi koja je dokazano sigurna što se tiče zdravlja?

  40. #140

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    47

    Početno

    Svi bebaci oko nas se igraju/leže na puzlama pa ih i mi planiramo kupiti..mozda samo paziti da ne grickaju. Moj ima misec ipo dana i nikad nije htio dudu varalicu..a frendicu duda varalica spasi da joj maleni ne stavlja svasta u usta pa tako nikad ni nije grickao puzle..a neznam po cemu drugome bi bilo štetno da beba lezi na tome... :-0

  41. #141
    Ninunanu avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    731

    Početno

    mislim da su štetne puzle povucene s trzišta. Doduse mi smo kupili neke koje su navodno odobrene.
    Meni je ona uglavnom na podu na njima a kad poludi zna biti po pola sata-sat u sergiolinu

  42. #142
    LuckyB avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    37

    Početno

    Većinom na rukama, po 10-15 min na puzzlama, babygymu, nosiljci i ostalim stvarima koje smo izgleda bespotrebno nabavili.

  43. #143
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ove tatamipuzzle su ok. imaju certifikat o nestetnosti. mi ih imamo. stavljali smo bubicu od kad je pocela dizatiglavu potrbuske oslanjajuci se na ruke. nasa fizijatrica kaze da je sve sto beba sama moze i radi to pravilno ok nema prerano. pedics pak veli da ce zagipsat malu da ne prohoda jer ce imat krive noge. gluposti. sin mi je prohodao s 8kcer starija s 9 a ova mala evo pusta ogradicu u vrticu i prekoraci kut bez da padne. sve faze prosli skolski posjrli se sami iz potrbusnog stava na sv 4 pa bocbo guza i ravno leda. nitko nema krive noge dapace sve 5. cemu plasit roditelje?

  44. #144
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Da malo dignem temu. Beba se jos nije rodila tako da mi treba savjet za jako malu bebu prvih par mjeseci. Gdje da ju drzim preko dana. Ne bih u kreveticu u sobi jer tako nista necu obavit, vec znam. Ne bih htjela kupovati nista posebno jer sam pobornih minimalne oprema za djecu. Da napomenem da imamo kutnu garnituru tvrde spuzve. Na toj smo garnituri usput i ja i sestra prespavale rano djetinjsto u kutu okruzene jastucima. Nekako mi se to cini najjednostavniim rjesenjem. Staviti ju na dekicu u kut i da spava tu dok se ne počne vrtiti i dizati.

  45. #145
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Reci ce ti patronazna je li kutna garnitura dovoljno tvrda i ravna povrsina za bebu. Mi imamo relativno novu garnituru u dnevnoj, potpuno ravnu. Na to sam stavila štep deku i gore rucnik, opran i iskuhan bez omeksivaca. Rucnik svaki dan novi.
    Ja sam mislila da je dobro da razlikuje dnevni i nocni san, dnevni i nocni prostor, al netko nema dvije sobe i opet bude sve OK.

  46. #146
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    U nosiljci. Ili na bilo kakvoj sigurnoj povrsini, ako zeli ostati bez tebe.

  47. #147
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Nama je za dnevni spavanac dok je jos bio sasvim mal (do nekih 3 mjeseca) bila ok kolijevka od kolica. Kasnije sam ga stavljala na krevet. Sad imam kauc koji se moze rastegnuti u prilicno sigurnu i tvrdu plohu - tako da cu novog malisu vjerojatno tu stavljat.

  48. #148
    Ribica 1 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    717

    Početno

    Kosara od kolica i posudjena njihaljka ravnog polozaja, a sa 3,5mj baby gym. Spavao je u kolicima, kreveticu, njihaljki ovisi gdje bi se nasao tokom dana.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •