Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 81 od 81

Tema: Niži PDV na dječju hranu?

  1. #51

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Nisam ni skužila jer ne idem u dućan ja nego muž ,ali je svejedno preskupo

  2. #52
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    stvarno za zamislit se

  3. #53

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    stvarno za zamislit se
    Kaj je za zamislit se? Kutija mlijeka kojeg pije moja mala košta 70 kn. Sad pije dvaput dnevno pa to i nije toliki trošak ali kad je bila beba bilo je puno više. A ne želim joj davati drugo mlijeko do dvije godine, jer ima sklonost alergiji. Vjerujem da puno ljudi ranije prelazi na kravlje zbog cijene ad. mlijeka. Naravno, mislim na nedojenu djecu.

  4. #54
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    70 kn?
    Ajme pa koliko to dođe na mjesec za malu bebu?

  5. #55
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Imali smo već takvu temu:
    http://forum.roda.hr/threads/67858-K...1teda++dojenje

    Oko 500-800 kuna mjesečno prvih 6 mjeseci, kad je mlijeko jedina hrana.

    No, cijena AD će ostati ista.
    Zašto ljudi kad dođu na vlast ne predlažu zakone koje koriste mnogima, a ne samo nekima? Naivno pitam, znam.

  6. #56
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Vlast bi trebala donositi pozitivno diskriminirajuce odluke, a ne "snaha ne zna skuhat mrkvu" zakone.

    Pozitivna diskriminacija bi bila da smanje ili uklone pdv na hranu za alergicare. Ta hrana je toliko skupa da ljudi daju ogromne novce za skromne obroke.

  7. #57

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Imali smo već takvu temu:
    http://forum.roda.hr/threads/67858-Koliko-sam-uštedjela-dojenjem?highlight=ušteda++dojenje

    Oko 500-800 kuna mjesečno prvih 6 mjeseci, kad je mlijeko jedina hrana.

    No, cijena AD će ostati ista.
    Zašto ljudi kad dođu na vlast ne predlažu zakone koje koriste mnogima, a ne samo nekima? Naivno pitam, znam.
    Da, oko 600 kn mjesečno otprilike i to je jako puno jer je to osnovna hrana za nedojenu bebu a ne neki luksuz. I vjerujem da velik udio mama koje ne doje, to stvarno i ne može, pa je smiješno govoriti o uštedi dojenjem.
    Posljednje uređivanje od Sirius Black : 26.02.2012. at 21:42

  8. #58
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Evo malo kaosa u određivanju što je dječja hrana. Voće i povrće (ako nije u kašicama XY proizvođača) očito nisu jer ih u pravilu konzumiramo i mi odrasli.
    http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospo...e-i-Cokolesnik

  9. #59
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Smijati se ili plakati, pitanje je sad...

    Ja te kašice nisam nikad kupovala, alli ajde, k'o voli...
    Međutim, ovo je upravo poticanje da se umjesto svježeg voća, povrća i žitarica kupuju gotove kašice. A s druge strane imamo poticaje poljoprivredi.
    Ukoliko nije dogovoreno (a nije) da "oni čija imena se ne spominju" otkupljuju hrvatsko voće i povrće za proizvodnju kašica za naše tržište, nema tu baš nekog smisla.
    Još je k tomu sve tako traljavo učinjeno, bez jasnih definicija i smjernica.
    Ma sramota.
    Baš sam razočarana. Moglo je ovo s međustopama biti napravljeno puno puno bolje.

  10. #60
    lastavica1979 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    972

    Početno

    Ma to je sve laž evo živog dokaza,moje dijete je na boćici i kupujemo adaptirano koje je sad poskupilo za 7 kuna,muž je osto zapanjen kad je vidio da je hrana poskupila,strašno bezobrazno

  11. #61

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    7 kuna po kutiji? To je neko duplo pakiranje ili obično? Mjesečno ispada jako puno jer običnu kutiju bebač pojede za par dana.

    Ja inače mislim da bi sve bebe čije majke iz opravdanih razloga ne mogu dojit trebale do godinu dana dobiti mlijeko na recept prek hzzo-a.
    Posljednje uređivanje od Sirius Black : 05.03.2012. at 12:03

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj lastavica1979 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma to je sve laž evo živog dokaza,moje dijete je na boćici i kupujemo adaptirano koje je sad poskupilo za 7 kuna,muž je osto zapanjen kad je vidio da je hrana poskupila,strašno bezobrazno
    To nema veze s novom stopom poreza, PDV na mlijeko je bio i ostao 0%. Neki proizvođači su odlučili podići nabavne cijene, nevezano za porez.

  13. #63
    lastavica1979 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    972

    Početno

    On pije bočicu ******* ( ne znam dal smijem to reći) oprostite ako sam prekršila pravila,prije je koštao 67 kn,a sad 74 kn u istom dućanu. Dva su pakiranja unutra od 500gr. Pa i to je bezobrazno dići nabavnu cijenu.Ja ću njih pitat zašto je to tako samo kaj prodavaćice nisu krive i u većini slućajeva il ne znaju il neće reći pa vjerojatno neću dobit odgovor
    Posljednje uređivanje od apricot : 09.03.2012. at 08:49

  14. #64
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj je za zamislit se? Kutija mlijeka kojeg pije moja mala košta 70 kn. Sad pije dvaput dnevno pa to i nije toliki trošak ali kad je bila beba bilo je puno više. A ne želim joj davati drugo mlijeko do dvije godine, jer ima sklonost alergiji. Vjerujem da puno ljudi ranije prelazi na kravlje zbog cijene ad. mlijeka. Naravno, mislim na nedojenu djecu.
    a moje bebe popiju kutiju od 75 kn za 2 dana, yay!
    živile sise! blago onima koji ih koriste na sve moguće načine!

  15. #65
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Pinky, mislim da je bonyzg pisala kako blizanci i trojke imaju pravo na besplatan AD prvu godinu života. Da li to daje ******** ili grad ZG, ne znam. Ustvari i jele blond je negdje napisala da je dobila.
    Posljednje uređivanje od apricot : 09.03.2012. at 08:46

  16. #66
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ma daj? ako daje grad zg onda ništa od toga, ja sam u dalmaciji.
    od ********* smo dobili paket koji daju blizancima, trojkama... super.
    moram pitat jelu na blizancima, hvala za info
    Posljednje uređivanje od apricot : 09.03.2012. at 08:46

  17. #67
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    Pinky, mislim da ti je najbolje nazvat patronaznu pa pitati, ona bi trebala znati.

  18. #68
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ovo je za Zagreb
    http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=6763

    Vjerujem da to imaju i drugi gradovi.
    I patronažne to trebaju znati, ako ide preko HZZO
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 08.03.2012. at 23:12

  19. #69
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja ću još jednom ponoviti da je pdv na adaptirano 0%, bio je i prije i sada je takav

    tako da cijena ad-a i povećanje cijene ad-a nemaju veze s tim

  20. #70
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Naše ad nije poskupilo. U danima kad je najžešće pio (bio samo na mlijeku, a blizu dohrani) bilo je cca. 400 kn, sad kad ga pije tri puta dnevno (što je već par mjeseci), nas košta cca. 200 kn.

    Ja bih najradije da skinu cijenu na (kvalitetnu) dječju obuću i (pogotovo!) pelene.

  21. #71
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj Ripcord prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih najradije da skinu cijenu na (kvalitetnu) dječju obuću i (pogotovo!) pelene.
    X

  22. #72
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    molim vas da ne spominjete proizvođače, pa ni sa rastavljenim slovima
    nismo slučajno napravili tako da se brandovi ne ispisuju, pa vas molim da se ne snalazite s razmacima

  23. #73
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

  24. #74
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Stvarno totalna nebuloza. Gore je nego sam mislila da će biti. Pao PDV, cijena ostala ista. Čemu zakon, za koga su smanjili PDV?

  25. #75
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno totalna nebuloza. Gore je nego sam mislila da će biti. Pao PDV, cijena ostala ista. Čemu zakon, za koga su smanjili PDV?
    Pa normalno da je cijena ostala ista - potrosaci su pokazali da im je to ok cijena za taj proizvod i nikome se ne supusta cijena kad vec znaju da je kupac spreman doliko izdvojiti.
    Proizvodjaci (npr. Podravka) su dobro prosli - kad kupuju cokoladu, secer i rizu, plate 25% pdv a na gotovi proizvod samo 10% pa im je i tu profit.
    Trgovci i uvoznici isto, samo su povecali marzu, kad je vec smanjen pdv.

    Jedino drzava nije bas nesto profitirala, ostala je bez dijela prihoda (koji je otisao proizvodjacima, uvoznicima i trgovcima) ali u ukupnoj bilanci drzave je to neznatni iznos. Ne znam samo da li su zadovoljni marketinskim odjekom te mjere, nekako mi se cini da taj potez nije naisao na preveliko odusevljenje gradjana...

    Ja nisam ekonomski ekspert, ali ovo su stvarno osnove... jedino sto nikoga izgleda nije briga, osim ovih gore sto profitiraju u svemu tome.

  26. #76
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Proizvodjaci (npr. Podravka) su dobro prosli - kad kupuju cokoladu, secer i rizu, plate 25% pdv a na gotovi proizvod samo 10% pa im je i tu profit.
    Trgovci i uvoznici isto, samo su povecali marzu, kad je vec smanjen pdv.
    privredni subjekti plaćaju PDV samo na vrijednost koju oni dodaju ... Ukupan iznos PDV-a snosi krajnji potrošač u lancu.

  27. #77
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Dobro, tko je onda najbolje prošao u tom "snižavanju PDV-a" na "dječju" hranu? Znamo tko nije.

  28. #78
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    trgovci naravno

  29. #79
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Bas sam htjela komentirati kako nikakvo snizenje ja ne vidim i onda skuzim na net.hr-u clanak. Istina ne koristimo te kasice koje on kupuje jer mi se ne svidja sastav, ali kupim mu nekad vikendom one iz dm-a kad smo u djiru cijeli dan i ne stignem kuhati.
    Off topic, mogu rec da mi se nekad to cini jeftinije rijesenje, obzirom mu kuham samo ekoloski uzgojenu hranu.

  30. #80
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    privredni subjekti plaćaju PDV samo na vrijednost koju oni dodaju ... Ukupan iznos PDV-a snosi krajnji potrošač u lancu.
    Mislim da to vrijedi samo za jedinstvenu stopu pdv-a kad je neutralan, inace koliko se meni cini nije neutralan.
    npr. ulazni troskovi = 100kn od cega 25kn pretporeza
    izlazni proizvod = 200kn od cega je sad 20kn pdv koji moraju platiti drzavi (odnosno u ovoj racunici drzava duguje njima 5kn) dok bi u situaciji 25% pdv bio 50kn odnosno drzavi bi ukupno morali platiti 25kn pdv.
    u slucaju razlicitih stopa njima nije svejdeno, jer u mom prvom primjeru su dodali vrijednost od 100kn a na kraju drzava duguje njima.

    Trgovcima je pak neutralno jer oni vec kupuju djecju hranu (10% pdv) i takvu i prodaju (opet 10% pdv)
    Uvoznicima mislim isto, oni pdv plate prilikom uzvoza (10%) i opet dalje pri prodaji trgovcu (opet 10%)

    Razliku u ukupnoj cijeni za kupca (npr. ako je prije "osnovica" bila 75kn a porez 25kn za 100kn proizvod, sada je osnovica 90,91kn a porez 10kn > znaci, netko (trgovac, uvoznik ili proizvodjac) je dobio 15kn vise koji su prije isli drzavi.

    Tako da ja mislim da ova mjera nije zastita krajnjeg potrosaca nego skrivena subvencija Podravki, Agrokoru (secer, ulje) itd...

  31. #81
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pardon... mislim da su i trgovci usicarili u prijelomnom trenutku kad su kupili robu s 23% pdv a kasnije je prodavali s 10% pdv, a dodatno i na to sto su imali vecu marzu na proizvod da "nategnu" do iste cijene kao prije... otprilike ovako
    kupili po 123kn (znaci 100kn osnovica + 23pdv)
    prodaju prije po 200kn (162kn osnoica i 38kn pdv) => zarada je 62kn - (38-23) = 47kn
    prodaja sada po 200kn (181kn osnovica i 20kn pdv) => zarada je 81kn - (20-23) = 84kn
    zar bi itko propustio prodaju uz ovakav rast zarade za nesto sto se vec ionako zna da je kupac spreman kupiti po toj cijeni?

    Ali ovo funkcionira samo dok imaju zalihe robe nabavljene dok je vrijedio "stari" pdv...

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •