Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Srčane mane u trudnoći

  1. #1
    sejla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,457

    Početno Srčane mane u trudnoći

    Drage moje,
    evo otvaram temu o srčanim manama u trudnoći. Naime, ja imam bikuspidnu valvulu aorte i aortnu regurgitaciju, a planiramo zahvat umjetne oplodnje donacijom jajnih stanica u Pragu (ovog lipnja). Kardiolog mi je dao `dopuštenje´, međutim još radi sigurnosti moram 13.2. obaviti MR thoraxa (trupa), da se vidi hoće li trebati još neke dodatne mjere opreza u trudnoći (jer naravno, određeni rizik postoji).
    Ako neka od vas ima slična iskustva, bilo bi mi drago da ih podijelite

    Puno sreće svima

  2. #2
    sejla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,457

    Početno

    Ili bilo koji drugi kardiološki problem, zanima me kako je protekla trudnoća (ili planiranje trudnoće)...Iako nikad nisam imala nikakvih nuspojava, samo moram svakih godinu i pol na kontrolu, svejedno me malko strah...Naravno, najviše za bebicu

  3. #3
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    kad se nitko ne javlja

    ja imam prolaps mitralne valvule ( uopće ne mogu usporediti sa tvojom dijagnozom, neznalica sam, a svoje doživljavam kao vrlo blagu dijagnozu).
    u trudnoći mi je ustanovljena pojačana regurgitacija u usporedbi sa starim nalazima, ali nije jasno utvrđeno je li to radi trudnoće ili nevezano.
    Preporuka je bila profilaksa bakterijskog endokarditisa prije poroda, no zbog greške u rodilištu nisam ju dobila, srećom, sve je bilo, i sad je, OK.
    u trudnoći mi je kardiolog još savjetovao i snimanje holterom, ali ja sam odbila, jer stvarno nikad nisam imala nikakve tegobe, da nije sistematskih pregleda, ne bi ni znala za ovo.
    zatrudnila sam uz pomoć MPO, nikad mi MPO liječnici nisu obraćali pažnju na (tu) dijagnozu, i nisu je smatrali nešto bitnom za IVF niti trudnoću.

    ako već nisi, spomeni kardiologu da planiraš trudnoću, i slijedi upute
    i sretno

    edit: pričala si sa kardiologom
    Posljednje uređivanje od prima : 31.01.2012. at 11:41

  4. #4
    sejla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,457

    Početno

    Hvala puno Prima!!!
    Da, ja imam tu karticu kod sebe da moram dobiti profilaksu bakterijskog endokarditisa prije bilo kakvog zahvata (dobila sam ju čim mi je uspostavljena dijagnoza). Kardiolog je sa svime upoznat i rekao da nema kontraindikacija, ali evo, htjela sam još malo iskustva čuti, da se znam pripremiti kako bi sve prošlo u redu

  5. #5
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    evo, da se i ja javim sa mojim iskustvom i srčanom manom... Ugl, trudnoća prošla ok, uz 2 kontrole kardiologa - nakon prva 12 tt i druga u 36tt. I naravno, prije trudnoće i MPO-a dobila mišljenje da nema kontrainikacija + profilaksa ... sve bez problema.
    E sad, porod je već duga priča... Preporuka kardiologa bila je vaginalni porod... Tako smo i krenuli, ali nakon 8 sati trudova, malena se nije htjela spustiti i nalaz ctg-a je postao neuredan. Na kraju sam završila na carskom - bojali su se da se beba zapetljala u pupkovinu (na kraju je isšalo da nije - samo ju je negdje pritiskala...), i tu je nstao problem. pošto sam već imala epiduralnu, nisam mogla dobiti spinalnu anesteziju. Za epiduralnu da bi počela dkelovati za carski trebalo je čekati još pola sata a nisu se usudili zbog lošeg ctg-a, pa su išli na opću anesteziju. I tu je nastao problem... Pod općom anestezijom, prvo mi je tlak jako skočio, pa su ga krenuli snižavati pa je pao previše, pa sam počela jako krvariti.... Uglavnom, bebolina odlično podnjela porod, mama malo manje dobro... Sve je na kraju dobro završilo, ja sam dosta krvi izgubila i tlak mi je divljao još koji sat u intenzivnoj. Danas još pijem željezo da mi se hemoglobin stabilizira. Navodno, divljanje tlaka je čest rizik kod srčanih mana i opće anestezije kod carskog. Ne znam puno o tome, ali nešto o plitkoj anesteziji zbog bebe, i kasnijoj dubokoj... i kako to srce podnosi.
    Eto tek da znate...
    Btw. moja mana - stenoza aorte na ušću. Nikakvih problema nemam, ne zahtjeva operaciju, kontroliram od djetinjstva 1 godišnje.

  6. #6
    sejla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,457

    Početno

    Hvala ti puno patuljchice na podijeljenom iskustvu!
    Ja evo prekosutra idem na taj MR da se dobro vidi stanje aorte, pa će mi kardiolog reći kako ću se trebat kontrolirat u trudnoći...Inaće ni ja nemam nikakvih problema, samo se kontroliram svakih godinu i pol.
    Žao mi je to si morala proći kroz težak porod, ali dobro glavno da je sve dobro prošlo i da imate svoju curicu
    Uf, mene je strah onda te opće anestezije, znam da moram dobiti profilaksu...Glavno da mi prvo uspije zahvat i trudnoća, a onda će za porod biti kako god doktori kažu i preporuče, stvarno mi je svejedno bilo carski ili prirodno...Što je god bolje za bebicu

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    1

    Početno bikuspisan aortalni zalistak

    evo ja tek sad ovo vidim uglavnom samo da napišem da imam urođenu manu fali mi taj jedan listić ili kvrgica na zalisku i zbog toga imam stenozu i insuficijenciju aortne valvule.Rodila sam prije godine dana vaginalnim porodom zdravu curicu,primila antib profilaksu i to je to...imam i starije dijete s kojim su mi u trudnoći i došli do ove dijagnoze...obe trudnoće i poroda su protekla uredno i bez ikakvih problema...dapače tome se nije baš puno pridavalo značaju jer mi ne smeta s tim živim sasvim normalno i bez ikakvih problema....eh sad jučer sam išla u anesteziologa zbog op štitnjače i odbio mi dat zeleno svijetlo za op zbog srca i ubrzanog rada???? tako da sam opet morala u kardiologa i s novim nalazom kod drugog anesteziologa i eto....sad je sve ok...moj ekg inače zbuni jer mi rad srca očito nije kao kod drugih...ne razumim se u to pa ne znam.....sve u svemu svim trudnicama koje imaju ovu dijagnozu a boje se moram kazat da ne smeta trudnoći bar u mom slučaju....al zavisno i do osobe....neki ljudi zabriju pa ne mogu ni uza skale a kamoli šta drugo...svi smo mi različiti...puno sreće s bebicama i trudnoćama a od mene pozdravi i dobre vibriceeee

  8. #8
    amyx avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    2,197

    Početno

    Ja nisam imala nikad nikakvih problema sa srcem do nakon poroda. 3 dana nakon sto sam dosla iz rodilista zavrsila sam na hitnoj jer nisam mogla disat i ostala lezat u bolnici 12 dana jer mi je bila povecana lijeva klijetka, dijagnoza nekakva kardiomiopatija, ne znam sad tocno. Sad pijem lijekove i sve ok, dobro mi je ali mi je kardiolog rekao da se treba s njim posavjetovati u slucaju planiranja eventualne ponovne trudnoce

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    1

    Početno Srcana mana i trudnoca

    Drage dame imam jedno pitanje pre godinu dana otkrili su mi da imam srcanu manu ''bikuspidnu valvulu aorte'' ne koristim nikakve tablete dobro se osecam I redovno idem na kontrole sve je za sad oke Ali ja imam zelju za decom I zanima me da li neko od vas ima tu istu manu I dali nesto zna il ima iskustvo u vezi trudnoce I ovakvu srcanu manu..

    puno vam hvala

  10. #10
    sejla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,457

    Početno

    Draga ilda, ja ti imam bikuspidnu valvulu aorte i aortnu regurgitaciju. Znam za to otkad sam dijete, redovito se kontroliram (jednom godišnje), i to je to. Nemam nikakve nuspojave. U prvoj trudnoći je isto sve dobro prošlo, a daj Bože da me sad čeka i druga Jedino što je potrebno pred bilo kakav operativni zahvat dobiti profilaksu.
    Sretno u planiranju

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •