Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Kupnja kuće, molim savjet oko detalja

  1. #1
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno Kupnja kuće, molim savjet oko detalja

    Puno vas je već prošlo iskustvo kupnje kuće ili stana, a i nas to izgleda sustiže, pa ću trebati par savjeta.

    Dakle, našli smo kuću naših snova.
    Nije novogradnja, u dijelu kuće su živjeli ljudi, što znači da postoji opremljena kupaonica, nešto namještaja, bojleri, radijatori i sl.
    Sve znamo po pitanju kapara, predugovora, ugovora, papirologije i sl. No, sad smo se počeli pitati što i kako s gore navedenim stvarima?!
    Da li ste radili foto-dokumentaciju zatečenog stanja? Da li ste popisivali stvari koje su dogovorene da idu uz kuću, a lako su otuđive? Jeste li stavili sve na papir, pa to potpisali, ovjerili?

    Eto, to me zanima... Da se ne dogodi da kupimo kuću, a onda nam odnesu tri bojlera i radijatore...

  2. #2
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Nismo ništa popisivali, pri dogovaranju cijene dogovorili smo šta u tu cijenu ide.
    Jasno definirajte očekivanja,
    kupujete kuću sa pripadajućim stvarima ,
    u suprotnom , ne kupujete .

    Nismo potpisivali predugovor, dali smo kaparu i potpisali potvrdu
    da ćemo isplatiti ostatak novca do određenog datuma.
    Nakon toga smo potpisali ugovor i kuppoprodaji nekretnine koji
    smo osvjerili kod javnog bilježnika.

  3. #3
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ja bih rekla da si malo paranoicna. moja obitelj je kupila i prodala vise kuca i stanova (za osobne potrebe, ne kao agencija), a ja se isto po 3. put selim, a nikada u ugovoru nismo navodili takve stvari niti je ikome ikada palo na pamet nositi radijatore ili bojlere. po toj logici bi netko mogao uzeti i prozore, vrata, kvake, pipe...meni je to presmijesno

    ne znam jesmo mi imali srece ili smo mi tak pristojni pa nikad nismo nista uzeli sto je sastavni dio stana, ili nesto trece. uvijek bi to rijesili dogovorom, osim ako je bas vrijedan namjestaj u pitanju (a ne onaj za glomazni otpad).

    ja sam isto nasla kucu iz snova, makar mi je nekoliko ljudi vec reklo da sam luda, pa nikom vise nis ne govorim

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    evo mi smo nedavno kupili svoju kučicu, dali kaparu, i utvrdili dan uplate od strane banke... nismo potpisali nikakav predugovor, ali mogu reć da smo imali pomalo neugodna iskustva sa stvarima koje je čovijek obečao da idu uz kuću i koje nam je pokazao kada smo odlučili je kupit... na kraju je neke stvari zamjenio lošijima, a kada smo već uselili poslao je siromašne susjede da si pokupe kod nas usisavać i mikrovalnu , a da mi nismo imali pojima. ja sam to ljudima dala ali je bila baš neugodna situacija.... ne znam šta bi rekla, zavisi sa kim imaš posla... mogu reć da mi je žao što nismo definirali i nekakvim ugovorom sve što ostavlja uz kuću...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    niti je ikome ikada palo na pamet nositi radijatore ili bojlere. po toj logici bi netko mogao uzeti i prozore, vrata, kvake, pipe...meni je to presmijesno
    jes presmiješno, ali nije nemoguće. Dogovoriti unaprijed.
    BTW, odmah mi pada napamet onaj film Selidba ili tako nekako s Rhichardom Pryrorom :D

  6. #6
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Ne bih rekla da sam paranoična, više realna. Nažalost.
    Bilo bi divno da ja mogu 100% vjerovati ljudima da će mi sve ostaviti kako su mi pokazali. Ali velim, nažalost, ne mogu.
    A sa svim obvezama koje imamo tokom dana ne pada mi napamet ostaviti ni mrvicu prostora za malverzacije da poslije gubim živce, udaram glavom o zid ili se, ne daj Bože, vučem po sudovima zbog stvari koje sam lako mogla izbjeći...

  7. #7
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Ne mislim da si paranoična.. moji su, doduše prije 20 godina, kupovali kuću, vlasnik je trebao ostaviti dio namještaja koji je bio na potkrovlju, na kraju ne da nije ostavio namještaj nego je pokupio sve lustere i pipe.

    Nažalost, događaju se takve stvari pa se ti radije osiguraj.

  8. #8
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Smiješno je, ali mislim da je itekako moguće. Sve na papir, potpis i amen.

  9. #9
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ajme, uzas. al kako to tocno napisati? jer ako netko prodaje kucu s centralnim, onda se valjda podrazumijeva da prodaje opremu za to centralno (ako je u pristojnom stanju naravno), a ne prikljucak i rupe u zidu za cijevi i radijatore.

    ja sam recimo zainteresirana za namjestaj u kuci, iako je to staro 50 i vise godina, al ionako u tom stilu namjeravam urediti kucu. mogu ja kupiti na hrelicu ili preko oglasnika isti takav namjestaj, al ga onda moram nositi simo-tamo. a opet ne bi da prodavatelj skuzi da je meni jako stalo do tog namjestaja nego da vise onako ispadne da mi njima cinimo uslugu sto ga oni ne moraju nositi

  10. #10
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Čuj, stara, a da mi ne kupujemo istu kuću???

    I meni je to koma, stvarno, kad se sjetim kako je to 'prije bilo', mogao si se dogovoriti sve, a sad nemam povjerenja jednostavno. Ljudi se čine okej i sve, ali... ALI...
    Niš od toga mi nije ne znam kakve vrijednosti, ali je problem ako mi uzmu neke stvari na koje računam jer neću u početku imati dovoljno novaca da sve uredim, a kamoli da još kupujem nešto što su mi odnijeli...

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    mi smo pisali predugovor u njemu je bila cijena i rečeno za telefon.

    Za stvari smo se dogovorili da oni nemaju kud s njima, i ostavili nam,tražili su samo da će kad se uselimo doć po frižider i da će ga odnest na more. tako i bi. Kad smo isti stan prodavali cura koja je kupila nije htjela ništ od stvari, osim ugradbenih stvari i kuhinje, s time da smo mi rekli da frižider i štednjak ide s nama, ali da ostavljamo napu, i bojlere, sve kaj nismo si zeli za novi stan dali smo remaru, stvari su bile tad stare cca 40 godina, ali jako službujuće i korisne.

  12. #12
    Ibili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    658

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih rekla da sam paranoična, više realna. Nažalost.
    Bilo bi divno da ja mogu 100% vjerovati ljudima da će mi sve ostaviti kako su mi pokazali. Ali velim, nažalost, ne mogu.
    A sa svim obvezama koje imamo tokom dana ne pada mi napamet ostaviti ni mrvicu prostora za malverzacije da poslije gubim živce, udaram glavom o zid ili se, ne daj Bože, vučem po sudovima zbog stvari koje sam lako mogla izbjeći...
    ne, nisi paranoična.
    predugovor obavezno sa točno određenim rokovima, stvarima koji ostaju, sve precizirati.
    nisu mali novci u igri.

  13. #13
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Mi smo do sada kupovali tri nekretnine i niti jednom nismo bili neugodno iznenađeni
    U životu moraš imati i sreće

  14. #14
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa Vidi poruku
    Čuj, stara, a da mi ne kupujemo istu kuću???
    e to bi bilo veselo! al bar bi znala da nisam jedina luda koja je zapela za nju, jer moja obitelj, a i sire, vodi cijelu kapmanju da odustanem (jer sta ce meni kuca, da ne znam ja s kucom, da moj muz nece nis popravljat po kuci, da je daleko - citaj: ne drnda tramvaj pod prozorom i tak)

  15. #15
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Samo da pripomenem da je moja seka kupovala kuću i da joj nisu spomenuli sitni detalj da su svi radijatori popucali (valjda jedne zime dok nije bilo nikoga u njima ostala voda) pa je to otkrila tek kad je već bilo prekasno. Morala je kupiti cijeli novi set radijatora. A budući da je kupila (preko posrednika) kuću od izbjelog ratnog zločinca koji se u tom gradu (ni u Hr općenito) ne smije ni pojaviti nije baš bilo načina za utjerati stvar.

  16. #16
    gumbek avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    287

    Početno

    I nama su poskidali pipe i plafonjere.
    Naravno kad je bila primopredaja ključeva tražila sam da vrate barem pipe
    Ali dobro,riješili smo....ali je neugodno.

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Nama su poskidali bojler i radijatore, tako da je paranoja potpuno opravdana.

  18. #18
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Mi kad smo kupili stan, nismo uopće razmišljali da je to moguće. Ugl, vrata su bila protuprovalna, ona je odnjela one šipke s vrata. Odnjela je i pipu u kuhinji i ogledalo iz hodnika koje nije ona postavila. Tak da ne kužim čemu toliko iščuđavanje. Nije to nikakva paranoja. Sve lijepo crno na bijelo!
    Da ne bi bilo ko u onom filmu kad su ostali iz bez bazena i bez prozora i ulaznim vrata...
    Posljednje uređivanje od ana.m : 31.01.2012. at 08:30

  19. #19
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    e, sad bojler i radijatori su mi onak....glupo da to neko skida, osim ako nisu neki super skupi, ali onda se to navede i kaže da nije u cijeni, ali plafonjere i lusteri pa to uglavnom nigdje nije uz stan.. samo grlo sa običnom žaruljom....(mi čak ni to nismo dobili, samo u kupaoni i na balkonu) sve ostalo smo sami kupovali....a pipe, zar nije malo glupo da ako neko ima u stanu pipu vrijednu par tisuća kuna da ju ostavi? osim ako nije tako dogovoreno.

  20. #20
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Svaki stan ima pipu. Tko ju želi zamjeniti pipom za 2000 kn neka, ali kad si ju nosi u novi stan bilo bi u redu bar da vrati onu staru.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Da ne bi bilo ko u onom filmu kad su ostali iz bez bazena i bez prozora i ulaznim vrata...
    To sam malo više gore i ja napisala. Film se zove Selidba :D

    Nego, kad se radi o kući, pazite da vam ne odnesu kantu za smeće koje je btw vlasništvo Čistoće :D

    MI smo provjeravali i stanje računa voda, struja - i u Vodoopskrbi i odvodnji su nam rekli da duga nema. Gle čuda, dug se pojavio na računu na kojem smo već promijenili ime. Na sreću, uspjeli smo raščistiti uh

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    dakle nama su iz stana
    koji smo vidjeli i kupovali sa svim stvarima
    odnijeli sve sto je bilo necemu a zamijenili to stvarima za smece tako da smo ih na kraju molili da svoje smece i odesu (stolice s rastrganim presvlakama, kauc iz kojeg su virili federi, fotelje s 2 nogice, stol s odlijepljenim ultraplastom, razbijene tanjure...)

    prestrasno
    samo sto smo mi to vidjeli tek nakon sto je prosla isplata a isli na preuzimanje stana
    a sve je jos islo putem posrednika

    srecom su platili dug struje i vode

    tako da sam u prilici nesto kupovati: fotic+ugovor s popisom stvari

  23. #23
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Ma tako cu i napraviti. Cist racun- duga ljubav. Nemam ni vremena, ni zivaca natezati poslije ljude za rukav...

    Hvala na odgovorima!

  24. #24
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ok, da si neko odnese radijatore i bojler ocito nije paranoja jer se dogada, al pipe i plafonjere nikako nisu standardna oprema stana/kuce, osim ako je neka novogradnja reklamirana sa vrhunskom opremom (citaj: kupljenom u prvom bauhausu )

    ne znam, meni je prva lokacija, onda velicina i raspored prostorija, a kaj je unutra mi je tak svejedno, ionako to ljudi najcesce ureduju po svom ukusu, pa da je ne znam kako novo i lijepo.


    mi s ovom kucom nemamo problem radijatora jer ih nema, a pec ako odnesu nema veze, ja si ionako namjeravam sagradit kamin. mislim, sve mi je to nebitno u odnosu na cinjenicu da imam svoj vrt. a njega ne mogu odnest.

  25. #25
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    @na@, sretno s kucom i sori zbog paranoje, stvarno nisam pojma imala sta je sve moguce

  26. #26
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Nema problema, Meda, nisam ti zamjerila ništa.

    Nama trenutno nije svejedno ako nam nešto odnesu, tipa radijatore, jer bi nam to bio neplanirani, a jako visok trošak obzirom na veličinu kuće.

    Sretno i tebi s kućom, nadam se da ćeš ipak ti uspjeti "urazumiti" svoje, a ne obrnuto!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    2

    Početno

    Užas znači sve poslikat potpisat se i mi i oni na svaku slikicu i papir da se osiguramo da nam ne nestane sve iz stana . Nego vidim da imate iskustva naime mi kupujemo stančić po prvi put pa svaki savjet dobro došao, Mene zanima kako ste vi riješili pitanje režija ,gruntovno mi jasno da odem tamo i tražim ispis vlasničkog lista za nedaj bože al recimo plinara , elektra ,jeste tražili njihove račune i hodali po dotičnim ustanovama i nekidan slučajno naletim na podatak da zgrade moraju imati energetski certifikat. Na kraju nije mi ni jasno što je to? pomagajte......

  28. #28
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Goga002 prvotno napisa Vidi poruku
    Užas znači sve poslikat potpisat se i mi i oni na svaku slikicu i papir da se osiguramo da nam ne nestane sve iz stana . Nego vidim da imate iskustva naime mi kupujemo stančić po prvi put pa svaki savjet dobro došao, Mene zanima kako ste vi riješili pitanje režija ,gruntovno mi jasno da odem tamo i tražim ispis vlasničkog lista za nedaj bože al recimo plinara , elektra ,jeste tražili njihove račune i hodali po dotičnim ustanovama i nekidan slučajno naletim na podatak da zgrade moraju imati energetski certifikat. Na kraju nije mi ni jasno što je to? pomagajte......
    Mi smo kupili stan prije 8 godina,sami smo išli provjeravati stanje plaćenosti svih režija. Nešto je bilo otišlo u zastaru (mislim da toga danas više nema,nego ide ovrha),ali onda je bilo tako.
    Lik smeće i vodnu naknadu uopće nikad nije platio,bilo je puno duga na vodi također. Sve što mu nisu mogli "iskopčati" nije plaćao.

    Obavezno provjeri da stan nema otkup!

    Mi smo našem našli prije potpisivanja ugovora i isplate preko 10 000kn dugova pa smo se dogovorili da nam za taj iznos umanji cijenu stana i kasnije smo sve sami poplaćali pri prebacivanju računa na sebe.

    Naša zgrada je stara 30 godina,nema govora o nikakvom energetskom certifikatu,to ćemo možda/vjerojatno tek trebati raditi,za sad toga nema ni u planu.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    recimo plinara , elektra ,jeste tražili njihove račune i hodali po dotičnim ustanovama i
    da!

  30. #30
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    I nama su ostavili dugove po nekim rč. , a kad smo tražili da to plate ispalo je da kaj ih sad navlačimo za 1500 kn, a oni nam povoljno prodali stan.

  31. #31
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Kod nas su sve rezije preplacene jer u stanu nitko nije zivio nekoliko godina a pausal se mora placati. Eto ima i pozitivnih primjera. U nacelu se ocita trenutacno stanje brojila za plin i struju, pogleda se stanje s posljednjeg racuna koji je placen i stvar je vrlo jasna. Kad imas kupoprodajni ugovor odes u navedene institucije i prebacujes na sebe.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •