Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 160

Tema: VBA2C - ima li nas uopće koje smo uspjele u ostvarenju sna?

  1. #51
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca, slažem se!

    a ovaj osjećaj nepotpunosti se donekle može izliječiti i dojenjem.
    moram se složiti sa Anemonom....ovo je totalno blesava izjava! a znam o čemu pričam jer sam rodila na CR i nisam dojila...

    ono što želim reći je: V&N mama i lunas dobro se informirajte i promislite što ćete napraviti...i to ne da tražite ohrabrenja za svoje želje ovdje na forumu nego realno razmišljanja kod svojega doktora koji pozna vaše tijelo, zna vašu anamnezu i ostale stvari...ovdje na forumu ćete naći hrpu za i protiv stvari, a možda, zapravo sigurno niti jedno nije za vas jer ste svaka za sebe individue...

    ovo što pričate o nedostatku određenih osjećaja je meni osobno nerazumljivo, ali svak zna svoje...
    ja sam prvo dijete rodila vaginalno, odmah je odnesena jer je bila nedonošće i nije disala...taj dan su ju prebacili u drugu bolnicu i vidjela sam ju tek treći dan kad su mene otpustili iz bolnice, a na ruke sam ju primila nakon dva tjedna kad je izašla iz inkubatora...
    drugi porod CR-spinalna, blizanci, jedno dijete mrtvo rođeno, drugo je preživjelo samo 30 sati...
    treći porod CR, doktor sili na VBAC i dešava se najgora moguća situacija, ruptura maternice...hitan CR-opća, jedva su me skrpali...dijete sam primila na ruke tek treći dan i zbog mojeg stanja i zato jer je i on nedonošće pa je bio na promatranju u toplom krevetiću....

    eto to je moj slučaj...jel mi fali nešto? neki osjećaj? NE! jer sam im sve nadoknadila kad smo došli doma..oboje nisu dojeni, ali smo se mazili do besvjesti kako se kaže, stalno smo bili skintoskin dok se nisu počeli okretati...
    znači za svaki problem postoji nekoliko rješenja...
    slijedećeg puta nažalost neće biti jer eto zbog svega što sam prošla bilo bi jako riskantno zadovoljavati svoju sebičnu želju za još jednim djetetom i uslijed toga moje dvoje dječice izložiti mogućnosti da ostanu bez majke...


    Rizik je prilično isti kod VBAC-a (koji je postao čisto normalan u našim rodilištima) i kod VBA2C-a.
    neznam otkuda ti ova informacija, ali to nije istina jer kod svakog slijedećeg poroda se mogućnost rupture maternice povećava s obzirom na sve veći broj širenja i skupljanja same maternice...ali opet ovisi od žene do žene jer kao što sam već napomenula svaka je za sebe individua...jer eto neke bez problema rode 4CR, a ja sam pukla već na slijedećem

  2. #52
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Smatram da je biti kvalitetan, cjelovit roditelj jedan jako težak zadatak i ne trebamo ga dodatno otežavati osjećajem grižnje savjesti za događaje na koje u principu nismo mogli puno utjecati.
    potpis na ovo

  3. #53
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Prvo, V&NMama, potpisujem kljucic i kazem da nazalost pitas na krivom mjestu jer neke osobe koje se ovdje javljaju javljaju se na drugim temama gdje sam vec nekoliko puta uputila na medicinske studije (koje ocito nitko ne cita) i dalje pile o rizicima bez da ih realno kvantificiraju. I to nije informirani izbor - to je zastrasivanje na osnovu osobnog misljenja.

    Imas u rodi knjigu Birthing Normally After a Caesarean or Two, imas na forumu nekoliko mjesta gdje sam linkala studije. Maxi je u pravu kad kaze nadji si doulu ili dvije i lijecnika koji ce te kako tako razumijeti (a ovo o UZV u trudovima nisam nikad cula, i citam poprilicno puno na ovoj tematici. jedino sto znam je da UZV je dokazan kao neucinkovit kad je mjerenje debljine oziljka u pitanju, i koliko citam po ovom forumu to se ne radi svugdje u Hrvatskoj ali u Varazdinu da).

    I samo da kvantificiram rizik rupture maternice nakon 2 CR-a je vrlo blizu riziku gubitka djeteta nakon amniosinteze. Takodjer treba racunati da svaki CR je rizicniji od onog prethodnog, dakle komplikacije su cesce u CR nakon vise CR nego u prvom, te podsjecam da CR nije bezizlazna i malenog rizika koliko god se daje dojam da jest. CR je iznman kirurski zahvat koji je spasio mnogu djecu i mnoge majke, ali je i ozbiljan zahvat koji se ne smije samo tako izvrsavati.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Danci ja ću realno kvantificirati svojim iskustvom a ne studijom.I čak bez obzira na njega,savjetovala sam autorici posta da proba roditi vaginalno i zaželjela joj sreću.
    Dakle ako mogu ja kao osoba čija je maternica završila u sitnim komadićima sagledati obje strane,možeš i ti kao moderatorica.Nije to toliko teško?

  5. #55
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo, V&NMama, potpisujem kljucic i kazem da nazalost pitas na krivom mjestu jer neke osobe koje se ovdje javljaju javljaju se na drugim temama gdje sam vec nekoliko puta uputila na medicinske studije (koje ocito nitko ne cita) i dalje pile o rizicima bez da ih realno kvantificiraju. I to nije informirani izbor - to je zastrasivanje na osnovu osobnog misljenja..
    na također pilim o rizicima na temelju vlastitog iskustva...kamoli sreće da je to samo moje mišljenje...

  6. #56
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    I samo da kvantificiram rizik rupture maternice nakon 2 CR-a je vrlo blizu riziku gubitka djeteta nakon amniosinteze. Takodjer treba racunati da svaki CR je rizicniji od onog prethodnog, dakle komplikacije su cesce u CR nakon vise CR nego u prvom, te podsjecam da CR nije bezizlazna i malenog rizika koliko god se daje dojam da jest. CR je
    iznman kirurski zahvat koji je spasio mnogu djecu i mnoge majke, ali je i ozbiljan zahvat koji se ne smije samo tako izvrsavati.
    Dakle, smatraš da je manji rizik vaginalni porod nakon 2 carska, nego treći carski? Iako se većina liječnika s tim ne bi složila? Ili samo teoretiziraš o općenitim rizicima CR? Mislim, čisto da pojasnim šta želiš reći.

  7. #57
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Svaka cast Ronin, ovaj topic mi je promaknuo a u dvije stranice i vise od 10 dana ne vidim da je itko autoricu topica uputio na znanstvenu studiju ili na topic gdje ga moze nac. To me bode u oko.

  8. #58
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Znaš laumi da te jako volim, ali nemoj tako.
    Ne volim takve izjave, što onda sa ženom koja je rodila na carski i nije dojila? Za nju nema nade?
    I to čak 2x CR i bez dojenja. Trebala bi se valjda osjećati toliko zakinuto i nepotpuno da se pitam pa kako uopće funkcioniram?

  9. #59
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, smatraš da je manji rizik vaginalni porod nakon 2 carska, nego treći carski? Iako se većina liječnika s tim ne bi složila? Ili samo teoretiziraš o općenitim rizicima CR? Mislim, čisto da pojasnim šta želiš reći.
    Želi reći da otvaračica teme pogleda studije o rizicima , te nađe liječnike i pita ih za mišljenje o vaginalnom porodu nakon 2CR , iako je uobičajeno uopće na razmišljati o tome.

  10. #60
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Boxica, ja sam na prvoj strani rekla da mi je žao ako je moja izjava nekog povrijedila i onda sam se ispravila i rekla da je dojenje pomoglo meni. možda da pročitaš taj moj kasniji post prije nego što kreneš napadati.

  11. #61
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    I to čak 2x CR i bez dojenja. Trebala bi se valjda osjećati toliko zakinuto i nepotpuno da se pitam pa kako uopće funkcioniram?
    Mene oduševljava omalovažavanje osjećaja žena koje se osjećaju različito od tebe, kao da one nemaju pravo na njih.

  12. #62
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Boxica, ja sam na prvoj strani rekla da mi je žao ako je moja izjava nekog povrijedila i onda sam se ispravila i rekla da je dojenje pomoglo meni. možda da pročitaš taj moj kasniji post prije nego što kreneš napadati.
    Zaista se nemaš potrebe bilo kome ispričavati zato što si isprićala svoje iskustvo.

  13. #63
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, smatraš da je manji rizik vaginalni porod nakon 2 carska, nego treći carski? Iako se većina liječnika s tim ne bi složila? Ili samo teoretiziraš o općenitim rizicima CR? Mislim, čisto da pojasnim šta želiš reći.
    Nisam to rekla, rekla sam da se rizik komplikacija za vrijeme i nakon CRa povecava kod svakog narednog CRa (dakle, 3. CR nosi vecu sansu za komplikaciju od 1. CR, komplikacije tipo ugrusaka, potrebe za transfuzijom itd). U trudnoci nakon CRa je veca mogucnost placente previe i placente accrete, rizik je malen ali se povecava obzirom na broj CRa. To se treba uzet u obzir ako zena zeli vise djece.

    Sansa za rupturu maternice nakon 1 CRa je izmedju 0.5 i 0.7% (dakle 5 ili 7 promila), i znatno se povecava ukoliko se u porodu koristi drip i/ili gel (sto se BTW redovito koristi usprkos toga). Isti postotak nakon 2 CR iz literature je od 0.7 do 1%, dakle ne duplo kako se cini da bi bilo.

    Treba uzet u obzir da postoji neki faktori koji mogu povecati rizik:
    - ako je proslo manje od 18-24 mj od CR do ponovne trudnoce
    - ako je nakon CRa zena imala temperaturu ili infekciju rane

    (ima ih vise, sad ne stignem, mogu se pogledati na stranice International Caesarean Awareness Network - zove se VBAC checklist).

  14. #64

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Svaka cast Ronin, ovaj topic mi je promaknuo a u dvije stranice i vise od 10 dana ne vidim da je itko autoricu topica uputio na znanstvenu studiju ili na topic gdje ga moze nac. To me bode u oko.
    ma slušaj draga ,jasno je meni da sam ja svojom pričom s poroda tebi donekle otežala posao,to mi nije bila namjera,željela sam samo iznijeti svoje iskustvo kao ,neku vrstu protuteže dominantnoj struji ovog foruma.
    Meni je sasvim jasna vaša vizija i poštujem je,no ti kao moderatorica poroda nemaš lak zadatak i imaš posebnu odgovornost.
    Ne može se reći da su rizici baš jednaki,i pustiti ženu da živi u tom uvjerenju,jer tkivo koje je dva puta rezano i šivano jednostavno ne može imati istu elastičnost kao ono koje je jednom ili nijednom.

    Eto možda je moje tkivo sklonije pucanju pa je puklo nakon jednog rezanja,a možda nečije neće ni nakon dva.Isto kao što je moj tata prekinuo profi nogometnu karijeru jer su mu stalno pucali mišići,a nekome nikad?Možda sam to povukla od njega?

    Ono što želim reći,nikada ne znaš kakva je osoba koju savjetuješ i ono što će kod jedne uspjeti,kod druge neće.i pošteno bi bilo s jedne strane ohrabrivati VBAC no s druge strane jasno izlagati rizike,a ne drukati samo za jednu stranu.
    Ti kao moderatorica imaš velik utjecaj na formiranje stavova kod žena u toj dilemi,ako im se desi nešto,ti nećeš,kao ni forum imati nikavu odgvornost,jer svatko donosi odluke sam,no možda bi trebalo uzeti sve elemnete u obzir i promišljeno savjetovati žene u takvoj situaciji.

    Po mom mišljenju,osnovni problem autorice topica nije nit carski nit VBAC,već strah od poroda.Tu je treba malo osnažiti,a to suhoparni podatci iz studija ne mogu.

  15. #65
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mene oduševljava omalovažavanje osjećaja žena koje se osjećaju različito od tebe, kao da one nemaju pravo na njih.
    ovo sam i ja došla napisati. dopustite da ljudi koji dijele vaša iskustva ne moraju nužno dijeliti i vaše osjećaje u vezi toga.

  16. #66
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mene oduševljava omalovažavanje osjećaja žena koje se osjećaju različito od tebe, kao da one nemaju pravo na njih.
    Aha, a izjave da CR nije porod (što se godinama podržava na ovom forumu) ne omalovažaju tuđe osjećaje. Ili, ako se sječaš: formula je zlo...

    Ili omalovažavanje prava žene da odaberu način poroda, ako taj izbor nije onakav kakav odgovara stavu forumskog osoblja...

  17. #67
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Boxica, ja sam na prvoj strani rekla da mi je žao ako je moja izjava nekog povrijedila i onda sam se ispravila i rekla da je dojenje pomoglo meni. možda da pročitaš taj moj kasniji post prije nego što kreneš napadati.
    tvoj post sam vidjela naknadno...
    a tvojom izjavom se nisam osjetila povrijeđeno niti smatram da sam ja tebe napala...činjenica je da ta tvoja izjavo čudno zvuči

  18. #68
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    tvoj post sam vidjela naknadno...
    a tvojom izjavom se nisam osjetila povrijeđeno niti smatram da sam ja tebe napala...činjenica je da ta tvoja izjavo čudno zvuči
    zato sam je u kasnijem postu i ispravila (kad mi je Anemona ukazala na to), da se netko ne bi osjećao povrijeđenim
    i da se forumašice ne bi bespotrebno za nju hvatale

  19. #69
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Aha, a izjave da CR nije porod (što se godinama podržava na ovom forumu) ne omalovažaju tuđe osjećaje. Ili, ako se sječaš: formula je zlo...

    Ili omalovažavanje prava žene da odaberu način poroda, ako taj izbor nije onakav kakav odgovara stavu forumskog osoblja...
    Ako netko osjeća nakon CR kao da nije rodio, nije li to njegovo legitimno pravo?
    Što se tiće formule (koja iskaće iz svake paštete u raspravamo koje tebe diraju) mene to uopće nije taklo , a jedno dijete mi je hranjeno formulom (i to drugo, nakon što je prvo isključivo dojilo). Dakle , ne bih rekla da je problem u temi ili formulaciji teme nego našim osjećajima prema istoj.
    Zašto TEBI smeta kao netko kaže da se osjeća nepotpun ili da mu fali komad filma? Mogu i ja napisati da je sve to glupo jer su dobili zdravo dijete nakon toga, ali ne vidim svrhu. Nitko se neće osjećati bolje nakon toga , nego lošije jer misle da nešto nije u redu sa njima . Jer njihovi njihovi osjećaji potpuno stvarni, a ne nastali po utjecajima foruma ili natpisa u časopisu.

  20. #70
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Deaedi, mislim da stav forumskog osoblja u vezi izbora načina poroda odražava i stav struke, a to je da je CR prije svega operacija i da, kao takav, nosi veći rizik od vaginalnog poroda te da nije nešto što bi se trebalo birati

    slažem se s tobom da je u svim tim raspravama bilo forumašica koje su implicirale da CR nije jednako vrijedan način poroda i priznajem da sam se tada i ja našla povrijeđena zato što smatram da jesam rodila svoju djecu

    no, iako mislim da je CR jednako vrijedan način poroda kao i vaginalni porod, osobno nisam za elektivni carski rez zbog onoga što sam navela u prvoj rečenici

  21. #71
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    i da ne odlutamo predaleko od teme, prema mojim saznanjima (doduše, od prije 4,5 godine; možda se sad nešto već i mijenja), u Hrvatskoj se ne ide s vaginalnim porodom nakon 2 carska.
    cure, ako vam je to opcija, raspitajte se u inozemstvu. ne znam kako je u Austriji, ali znam da npr. u VB i SAD-u VBA2C postoji kao mogućnost

  22. #72
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Naravno da svatko ima legitimno pravo na svoje osjećaje, ali po meni problem nastaje kad nas taj osjećaj vodi u važnim odlukama, a o tome se ovdje radi.
    Može nam osjećaj dati hrabrosti i snage da sagledamo sa svih strana mogućnosti, ali ne smije nas osjećaj gurati strogo u jednom smjeru. To sam pročitala kod autorice teme.

    Legitimno se osjeća da joj fali kraj priče.
    Želim joj da se ohrabri i bude ponosna na sebe u svemu tome, jer je napravila veliku stvar, a ne da se osjeća kao "roba s greškom".

    U takvoj velikoj odluci gdje je u pitanju zdravlje mame i bebe, ne može nas voditi osjećaj i želja za zaokruživanjem priče, nego nas trebaju voditi realne činjenice, koje nam idu, ili ne idu u prilog.
    A te realne činjenice treba potražiti kod dr. (onog u kojeg imamo povjerenja), a ne na Forumu gdje svatko lijepi linkove kako želi.

  23. #73
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ako netko osjeća nakon CR kao da nije rodio, nije li to njegovo legitimno pravo?
    Što se tiće formule (koja iskaće iz svake paštete u raspravamo koje tebe diraju) mene to uopće nije taklo , a jedno dijete mi je hranjeno formulom (i to drugo, nakon što je prvo isključivo dojilo). Dakle , ne bih rekla da je problem u temi ili formulaciji teme nego našim osjećajima prema istoj.
    Zašto TEBI smeta kao netko kaže da se osjeća nepotpun ili da mu fali komad filma? Mogu i ja napisati da je sve to glupo jer su dobili zdravo dijete nakon toga, ali ne vidim svrhu. Nitko se neće osjećati bolje nakon toga , nego lošije jer misle da nešto nije u redu sa njima . Jer njihovi njihovi osjećaji potpuno stvarni, a ne nastali po utjecajima foruma ili natpisa u časopisu.
    Nisi me shvatila - pa da pojasnim: zašto se nečije osjećaje treba poštovati i imati razumijevanja, a nečije ne? I kakva je razlika zašto je nastao neki osjećaj, i pod čijim utjecajem, ako ga osoba jednako osjeća? Ova tvoja izjava je kao da kažeš da ako je netko sam kriv što se razbolio (npr. dobio infarkt jer je pušio), onda taj infarkt nije stvaran.

  24. #74
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Ronin, da ne pejstam cijeli post evo odgovora. Meni je drago da se javljas, jer vazno je uvijek da se zna da statistika nisu brojevi, nego ljudske sudbine. Tvoja prica nam kaze da jedan od sto je zaista - osoba od krvi i mesa, ne crno bijeli tekst na papiru.

    Zena ima pravo na svoje osjecaje kako god radjala i kako god se osjecala nakon toga. Mislim da smo na ovom forumu dosli do nivoa da mozemo to prihvatiti bez da prozivamo da je neka zena ovakva ili onakva.

    Anemona ima pravo da treba sa lijecnikom razgovarati ali ja bi u svakom slucaju isprintala studije i pitala direkt za njih, kako bismo mogli spoznaje iz studija implementirali i dali zene mogucnost da odaberu sto zele odnosno sto je za njih i njihovu situaciju najbolje.

  25. #75
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Na neki način bih se složila s Deaedi i moji osjećaji su mogli biti brdo puta povrijeđeni tu na forumu, jer je moje dijete bilo na AD i kratko dojeno, ali nitko nije (i nema) potrebu reagirati na natpise formula je zlo i slično.

    Isto tako, čim se zatraži savjet o AD - u, sve se upućuje na pedijatra (koji nisu o tome informirani), a kad se traži savjet o načinu poroda, o načinu kako da se izbjegne mišljenje dr., onda savjeti pljušte na sve strane i lijepe se linkovi.

    Znam da roda ne smije davati savjete o AD - u, ali mi je sve to skupa "blago" paradoksalno, jer krivim savjetom o AD - u, teško da se mogu izazvati smrtne posljedice, a krivim savjetom o izbjegavanju mišljenja dr., itekako mogu.

  26. #76
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Anemona ne kuzim, jedina osoba koja je kompetentna za davanje savjeta o AD je pedijatar - da postoji koja studija o tome koja je vrsta AD mlijeka koje nije financirala industrija AD mlijeka, pa neka si zene pogledaju.

    Ja ne pljujem po onom sto govore lijecnici, nego poticem zene na razgovor sa ljudima sa kojima suradjuje u svojoj zdravstvenoj skrbi na kvantitivan (sa rizicima u %) nacin obzirom na novije spoznaje te da vide kako mogu to prilagoditi svojoj individualnoj situaciji i napraviti najbolju odluku za njih obzirom na okolnosti.

  27. #77
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Anemona ne kuzim, jedina osoba koja je kompetentna za davanje savjeta o AD je pedijatar - da postoji koja studija o tome koja je vrsta AD mlijeka koje nije financirala industrija AD mlijeka, pa neka si zene pogledaju.

    Ja ne pljujem po onom sto govore lijecnici, nego poticem zene na razgovor sa ljudima sa kojima suradjuje u svojoj zdravstvenoj skrbi na kvantitivan (sa rizicima u %) nacin obzirom na novije spoznaje te da vide kako mogu to prilagoditi svojoj individualnoj situaciji i napraviti najbolju odluku za njih obzirom na okolnosti.
    Razumijem što pričaš, ali meni je manja šteta kad bi pisalo:
    Jedine osobe koja su kompetentne za davanje savjeta o CR ili vaginalnom porodu jesu ginekolozi ili eventualno babice.
    i
    Iskustva drugih forumašica koje su davale djeci AD može majkama pomoči da vide kako mogu to prilagoditi svojoj individualnoj situaciji i napraviti najbolju odluku za njih obzirom na okolnosti.


    I dalje me zanima zašto je pedijatar jedini kompetentan davati savjete o AD - u, a ginekolog nije jedini kompetentan davati savjete o CR?

  28. #78
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Edit: ili još bolje: zašto je samo pedijatar kompetentan davati savjete o AD - u, a nije kompetentan odlučivati da li dijete treba antibiotik ili ne?

    Jednostavno mi nema logike i doviđenja.

  29. #79
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    :ina niz:
    Moram još dodati, ja Rodu izuzetno cijenim i podržavam u njezinom radu na svim područjima, ali smatram da ponekad ipak treba administrator stati na loptu (u ovom slučaju Danci) i za početak prvo napomenuti da žena pronađe dr. kojem vjeruje i onda s njim raspravi i mogućnostima, a onda tek sipati linkove s mogućnostima i ostavljati dojam da dr. priča gluposti.

    Kad su servirani samo linkovi i kad se stalno napominje da je CR abdominalna operacija kojom dijete nije rođeno, nego izvađeno, mnoge majke se navedu na krivi put, neke da uopće ne vjeruju dr., a nekima se taj osjećaj "praznine" time potencira.

  30. #80
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    anemona ja potpuno dijelim tvoj stav, ali mislim da ti je misija nemoguća.

  31. #81
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    sori, nisam vidjela gdje je netko rekao da je dijete izvadjeno, vidjela sam samo da je pisano da se osoba tako osjeca. to je velika razlika.

    ovo sto govoris kuzim anemona, ima vrlo bliske usporedbe sa temama dojenje / AD kao sto si navela - ali cinjenica da netko bira jedno ili drugo nikom nije sporno, pogotovo ako je taj odabir bio svijestan i zeljan. ono sto se moramo pitati jel u redu ili ne su u slucaju dojenje/AD to da zene govore kako 'nisu mogle' ili 'nestalo im je mlijeka' kad znamo da je to vrlo malo vjerojatno umjesto da kazu da nisu htjele ili su odlucile davati AD. ta osoba ce mozda jedan dan zaliti jer nije mogla dojiti ili biti sretna sto nije dojila, i na to imaja pravo. ono sto nema pravo je druge navoditi na isti put jer je 'jednako dobar' jer nije.

    isto tako ako netko odluci roditi CRom iz medicinskih razloga ili je potrebno iz hitnoce to je ok, i kako god se osoba osjecala tako ima pravo na te osjecaje stogod mi mislili o tim osjecajima. ono sto nema pravo je kazati da je CR u svakom slucaju jednako sigurna opcija kao vaginalni porod jer u svakoj instanci to nije nuzno istina.

    kuzis sto zelim reci? tesko mi je to objasniti. recimo da ja odlucim ne dojiti, to je moja odluka i stojim iza nje. ali nemam pravo onda govoriti okolo da nisam mogla ili da nisam imala mlijeka, pogotovo zenama koje jos nisu radjale, jer to daje krivi dojam koji nije nuzno istinit. isto tako sa CR ili ponovni CR, nije u svakom slucaju sve jednako sigurno ni jednako pozeljno, ali zato, ako je zena u situaciji da moze donjeti odluku (odn nije hitnoca ili medicinski indicirano), svakako treba ju poticati na to.

  32. #82
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    isto tako ako netko odluci roditi CRom iz medicinskih razloga ili je potrebno iz hitnoce to je ok, i kako god se osoba osjecala tako ima pravo na te osjecaje stogod mi mislili o tim osjecajima. ono sto nema pravo je kazati da je CR u svakom slucaju jednako sigurna opcija kao vaginalni porod jer u svakoj instanci to nije nuzno istina.

    kuzis sto zelim reci?
    U principu se slažem sa svim što si napisala, ali ne i s podebljanim, jer ovdje nije žena rekla da je CR jednako sigurna opcija, nego je njezin dr. rekao da je CR sigurnija opcija, a to je velika razlika.

  33. #83
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    U principu se slažem sa svim što si napisala, ali ne i s podebljanim, jer ovdje nije žena rekla da je CR jednako sigurna opcija, nego je njezin dr. rekao da je CR sigurnija opcija, a to je velika razlika.
    statistički jednako sigurna opcija u istraživanjima koja su to proučavala.
    Naravno ako je službeni stav hrvatskih porodničara takav da se nakon 2CR ne pokušva sa vaginalnim porodom, tada mi tu zapravo možemo samo zadovoljiti zantiželju što bi bilo kad bi bilo i živjeti u uvjerenju da je nešto moguće kada bi postojala podrška sistema. Obzirom da te podrške nema, sve ostaje u teoriji, ali sa spoznajom da fizički nije nemoguće (pa ćak niti toliko rizično bez obzira na službeni stav).

  34. #84
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Žao mi je da je kenula rasprava na moj komentar o osjećajima ... ali osjećaj je nešto osobno, intimno, kod svakog drugačije... i nipošto nije za generalizirati. Moje iskutsvo CR je tehnički bilo savršeno, da nije vjerovatno ne se ne bi bavila tim osjećajem nepotpunosti nego nekim "opipljivim" problemom...
    Tu smo da iznesemo svoje stavove, iskustva, mišljenja... žao mi je ako je zbog iskrenih komentara skrenula temu.

    I... ne osjećam se ja kao roba s greškom zbog CR. Nipošto. Jako sam ponosna na sebe što sam sljedila svoj osjećaj i pobjegla u Austriju gdje me nisu rezali u 38. tt (što su htjeli u zg), već u 41+0 nakon što je vodenjak pukao i indukcija nije dala rezultata. Izuzetno sam ponosna na sebe jer sam svom djetetu dala maksimalan broj dana da se razvija u zaštiti maternice. Meni samo "smeta" onih 45 min mraka u općoj. Propustila sam susret.

    Ali različiti smo, netko sljedi osjećaj, intuiciju... netko čita studije i tablice. Oba načina su ispravna i legitimna. Za mene je kuhanje čarolija a za MD-a je skup kemijskih i fizikalnih procesa. Oboje je točno.

  35. #85
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    zato sam rekla da je pozeljno da se isprintaju studije i odnesu sa sobom; nazalost realna situacija u Hrvatskoj je ta da lijecnici cesto kazu stvari... tako... bez pokrica (kao sto je meni receno u jednom rodilistu da su sve trudnice pred porodom neuracunljive i nesposobne za donjeti odluke - da mi je vidjeti da ista lijecnica to kaze ispred kolegija gdje bi bila pozvana na odgovornost). ako lijecnik (lijecnica) vidi da se zena potrudila naci informacije vjerujem da ce razgovor potjeci puno iskrenije i drukcije.

  36. #86
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Isto tako svatko nekako govori iz svojih cipela.
    Kad navodiš ovo:
    recimo da ja odlucim ne dojiti, to je moja odluka i stojim iza nje. ali nemam pravo onda govoriti okolo da nisam mogla ili da nisam imala mlijeka, pogotovo zenama koje jos nisu radjale, jer to daje krivi dojam koji nije nuzno istinit.
    Meni prvo pada napamet, a tko ti može zabraniti da govoriš "svoju istinu", ako si ti uvjerena da si u pravu?

    Isto tako i s ovim masovnim linkovima o vaginalnom porodu nakon 2 carska.
    Razlika je ono što sam več rekla da u slučaju propalog dojenja, hvala Bogu rijetko kad ima ozbiljnih do smrtnih posljedica, ali u slučaju carakog - vaginalnog, pa i navođenja na kućni porod nakon carskog, može biti ozbiljnih posljedica i tu treba povuči granicu.
    Uvijek prvo stručna osoba, pa onda savjeti koji se opet komentiraju sa stručnom osobom.

  37. #87
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    zato sam rekla da je pozeljno da se isprintaju studije i odnesu sa sobom; nazalost realna situacija u Hrvatskoj je ta da lijecnici cesto kazu stvari... tako... bez pokrica (kao sto je meni receno u jednom rodilistu da su sve trudnice pred porodom neuracunljive i nesposobne za donjeti odluke - da mi je vidjeti da ista lijecnica to kaze ispred kolegija gdje bi bila pozvana na odgovornost). ako lijecnik (lijecnica) vidi da se zena potrudila naci informacije vjerujem da ce razgovor potjeci puno iskrenije i drukcije.
    S ovim se mogu složiti.

  38. #88
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tako svatko nekako govori iz svojih cipela.
    Kad navodiš ovo:
    recimo da ja odlucim ne dojiti, to je moja odluka i stojim iza nje. ali nemam pravo onda govoriti okolo da nisam mogla ili da nisam imala mlijeka, pogotovo zenama koje jos nisu radjale, jer to daje krivi dojam koji nije nuzno istinit.
    Meni prvo pada napamet, a tko ti može zabraniti da govoriš "svoju istinu", ako si ti uvjerena da si u pravu?

    Isto tako i s ovim masovnim linkovima o vaginalnom porodu nakon 2 carska.
    Razlika je ono što sam več rekla da u slučaju propalog dojenja, hvala Bogu rijetko kad ima ozbiljnih do smrtnih posljedica, ali u slučaju carakog - vaginalnog, pa i navođenja na kućni porod nakon carskog, može biti ozbiljnih posljedica i tu treba povuči granicu.
    Uvijek prvo stručna osoba, pa onda savjeti koji se opet komentiraju sa stručnom osobom.
    Nitko nikoga ne navodi na ništa, nego samo daje statistike na uvid i prijedlog da razgova o njima sa svojim porodničarom.
    Danci je hrvatski drugi jezik, pa su joj možda nekr rečenice formulirane tako da se o njima može raspravljati danima (ali smisao je uvijek jasan).
    Posljednje uređivanje od sirius : 01.02.2012. at 13:45

  39. #89
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nitko nikoga ne navodi na ništa, nego samo daje statistike na uvid i prijedlog da razgova o njima sa svojim porodničarom.
    Danci je hrvatski drugi jezik, pa su joj možda nekr rečenice formulirane tako da se o njima može raspravljati danima (ali smisao je uvijek jasan).
    Mislim da prilično dobro razumijem jezik kojim piše Danci, meni je dovoljno jasna. Ne znam čemu ta opaska.
    Hoćeš reči da postoji mogućnost da neka forumašica krivo interpretira savjet zato što je Danci to drugi jezik? Onda imate problem.

    A ako osoblje foruma stvarno smatra da je sa danim savjetima ovako kako piše u prvoj rečenici, onda je sve legitimno, nemam primjedbi.

  40. #90
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Iskreno, meni nije jasno kakva je korist od toga da laik proučava neke stručne studije. I da će znati na pravi način tumačiti rezultate i njihovu eventualnu primjenu ili korisnost u svom slučaju.

    Osim toga, većina tih studija je na starnom jeziku, ok, na engleskom, ali ipak, ja koja odlično znam engleski, ipak sam daleko od tečnog razumijevanja jedne stručne studije iz specifičnog područja. Nikad ne bi odluku o svom životu i životu svoj djeteta temeljila na nekakvom polovičnom razumijevanju nekog istraživanja, koje meni osobno, na kraju krajeva ama baš ništa ne znači za to kako će teći moj porod. Ali, tko ima vremena se time baviti i misli da će se na taj način kvalitetno educirati, slobodno.

  41. #91
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da prilično dobro razumijem jezik kojim piše Danci, meni je dovoljno jasna. Ne znam čemu ta opaska.
    Hoćeš reči da postoji mogućnost da neka forumašica krivo interpretira savjet zato što je Danci to drugi jezik? Onda imate problem.

    A ako osoblje foruma stvarno smatra da je sa danim savjetima ovako kako piše u prvoj rečenici, onda je sve legitimno, nemam primjedbi.
    Hoću reći da oni koji žele mogu rastavljati postove i tražiti očitovanja o svakoj rijeći ako im se to čini potrebno. Meni je poruka jasna, sa tim problem nemama. A pogotovo ne mislim da će neka forumašica krivo i opasno interpretirati njezine postove.

  42. #92
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno, meni nije jasno kakva je korist od toga da laik proučava neke stručne studije. I da će znati na pravi način tumačiti rezultate i njihovu eventualnu primjenu ili korisnost u svom slučaju.

    Osim toga, većina tih studija je na starnom jeziku, ok, na engleskom, ali ipak, ja koja odlično znam engleski, ipak sam daleko od tečnog razumijevanja jedne stručne studije iz specifičnog područja. Nikad ne bi odluku o svom životu i životu svoj djeteta temeljila na nekakvom polovičnom razumijevanju nekog istraživanja, koje meni osobno, na kraju krajeva ama baš ništa ne znači za to kako će teći moj porod. Ali, tko ima vremena se time baviti i misli da će se na taj način kvalitetno educirati, slobodno.
    Ali bi mogla , ako bi ti to donjelo korist, razgovarati sa svojim ginekologom npr. Naravno, ako te to zanima.

  43. #93
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Pa za razgovor mi nije potrebno prethodno čitanje nekih istraživanja, dapače, mislim da je bolje ne iznositi neke poluinformacije u tom razgovoru, jer umjesto da ispadneš informiran, obično imaš veće šanse da ostaviš suprotan dojam.

  44. #94
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa za razgovor mi nije potrebno prethodno čitanje nekih istraživanja, dapače, mislim da je bolje ne iznositi neke poluinformacije u tom razgovoru, jer umjesto da ispadneš informiran, obično imaš veće šanse da ostaviš suprotan dojam.
    Tu je moram složiti sa tomom, u Hrvatskoj je vrlo često tako.

  45. #95
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Anemona, svaka ti čast. Svojim postovima na ovoj temi pokazuješ stvarnost. I realno razmišljanje. Lijepo je da ti se da pisati. Ja sam pomalo odustala...

  46. #96
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno, meni nije jasno kakva je korist od toga da laik proučava neke stručne studije. I da će znati na pravi način tumačiti rezultate i njihovu eventualnu primjenu ili korisnost u svom slučaju.

    Osim toga, većina tih studija je na starnom jeziku, ok, na engleskom, ali ipak, ja koja odlično znam engleski, ipak sam daleko od tečnog razumijevanja jedne stručne studije iz specifičnog područja. Nikad ne bi odluku o svom životu i životu svoj djeteta temeljila na nekakvom polovičnom razumijevanju nekog istraživanja, koje meni osobno, na kraju krajeva ama baš ništa ne znači za to kako će teći moj porod. Ali, tko ima vremena se time baviti i misli da će se na taj način kvalitetno educirati, slobodno.
    X

  47. #97
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Idemo sad realno, koliko jedna prosjećna trudnica može ispasti ozbiljna kad se pojavi kod dr. s buntom isprintanih različitih studija?

  48. #98
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    možda će time pokazati da zaista želi pokušati vaginalni porod, ako je moguće. što možda navede liječnika da ozbiljno razmotri tu mogućnost, raspita se, pošalje je kolegi po drugo mišljenje. umjesto da jednostavno kaže: "to vam je za carski" a ona poslušno odgovori: "da, doktore!"

  49. #99
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa Vidi poruku
    možda će time pokazati da zaista želi pokušati vaginalni porod, ako je moguće. što možda navede liječnika da ozbiljno razmotri tu mogućnost, raspita se, pošalje je kolegi po drugo mišljenje. umjesto da jednostavno kaže: "to vam je za carski" a ona poslušno odgovori: "da, doktore!"
    Sve ok. Ja nikako nisam za "da, doktore", ali ima tu puno nijansi između.

  50. #100
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Sirius kuzi moje komplekse oko toga da me ne shvate oni koji me citaju na hrvatskom

    Daedi, meni je engleski materinji jezik, kad citam kuzim 100%. A ne mislim da netko mora pametovati, nego da odnese isprintanu studiju sa sobom i da to potice razgovor.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •