Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 160

Tema: VBA2C - ima li nas uopće koje smo uspjele u ostvarenju sna?

  1. #101
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    u medjuvremeni ajvica napisala ono sto sam htjela rec :srce:

  2. #102

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    no ima tu još jedan sasvim realan problem da je dosta doktora (ne svi,srećom,ali ipak) alergično na pacijente koji im dođu s friškim isprintanim znanjem s interneta.
    tek će se kod najboljih, i istovremeno i najmanje taštih probuditi profesionalna znatiželja.koliko realno takvih ima?

  3. #103
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    čitam vas i nije mi jasno zašto se tema ovako zahuktala
    autorici posta se ukazalo na studije iz kojih može iščitati barem malu nadu za VBAC, ako je to ono što si ona priželjkuje
    i lijepo se savjetovalo da potraži više mišljenja
    i ne vidim razloga za nikakav fight

    i da nastavim niz žena koje su pisale o svoja dva carska: prvi hitan u općoj anesteziji zbog više razloga, drugi je bio samo 18 mjeseci iza a krenulo je jednako loše pa se rizik činio prevelik
    dugo sam se uvjeravala da sam rodila, pogotovo nakon prvog ali sam zato uz pomoć dragih žena u Rodi uspjela dojiti obje curke, i to vrlo brzo nakon poroda, i to duuugo!!!
    to mi je na neki način kompenziralo ovaj osjećaj manjka poroda, zadovoljstvo dojenja aaaaaaaaaaaaaa

  4. #104
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    morat ce ih biti sve vise ronin, jer korisnica usluga koje samo klimaju glavom i kazu da doktore ili da sestro ce biti sve manje.

    isto tako, isprintana studija nije isto kao isprintani clanak iz neke zute stampe, pogotovo ako je iz cijenjene (journal) tipo British Journal of Obstetrics and Gynecology, Lancet, Cochorane Review itd

  5. #105
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa Vidi poruku
    no ima tu još jedan sasvim realan problem da je dosta doktora (ne svi,srećom,ali ipak) alergično na pacijente koji im dođu s friškim isprintanim znanjem s interneta.
    tek će se kod najboljih, i istovremeno i najmanje taštih probuditi profesionalna znatiželja.koliko realno takvih ima?
    O tome i ja govorim.
    Ne bih prebacila svu krivnju samo na dr., jer nema dr. jednostavno toliko vremena da sa svima pregledava studije, nekog reda mora biti, a tu je opet tanka linija.
    Teško je dr. odrediti čije su namjere ozbiljne i kome posvetiti koliko vremena.

    Ne kažem da je dr. uvijek u pravu, ali da je lako biti dr., nije.

  6. #106
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ali stvarno, zar stvarno mislite da se čitanjem studija sa interneta može biti ma ako ne ravnopravan, onda barem suvisli sudionik u raspravi sa nekim tko je studirao i radi u tom području xx godina? Ja osobno mislim da ne može. I skroz razumijem liječnike koje su na to alergični - imaju potpuno pravo biti.

    Danci, tebi engleski mozda je materinji jezik, ali to ne znaci da je i drugima. I baš zato ne bi trebala stalno stavljati linkove za studije koje većini ljudi ama baš ništa ne znače i imaju za svrhu samo da stoje u postu kao ukras.

  7. #107
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Dodatak: zato je važno realno, odmjereno, pristojno i jasno komunicirati s dr. (to uvijek napominjem).
    Kad netko dr. kaže kao argument za prirodni porod: to je moj san, osjećam da mi je oduzet kraj poroda, ne osjećam se kao da sam ja rodila,... i slično, dr. će te pogledati blago telečim pogledom.

  8. #108
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    zašto ovo
    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Dodatak: zato je važno realno, odmjereno, pristojno i jasno komunicirati s dr. (to uvijek napominjem).
    isključuje ovo?
    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Kad netko dr. kaže kao argument za prirodni porod: to je moj san, osjećam da mi je oduzet kraj poroda, ne osjećam se kao da sam ja rodila,... i slično, dr. će te pogledati blago telečim pogledom.
    možda razgovaraš s liječnikom koji će reći: ja vidim da ste vi spremni, da želite roditi to dijete, proživjeti trudnoću do kraja.

    dobar liječnik vidi i uvažava tvoje osjećaje.

  9. #109
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Anemona, sve to što si nabrojala je realno, odmjereno, pristojno i jasno. Ljudska psiha i osjećaji nisu izmišljotina i nebuloza. Ako je naša realnost da te dr. gledaju blago telećim pogledom, to znači da realnost treba popravljati.
    I naravno, iznad svega, liječnički savjet mora biti stručan. Ako liječnik zbog taštine ne može razgovarati s trudnicom o mogućnostima i rizicima, onda njegove odluke nisu vođene stručnošću, nego egom.

  10. #110
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Cure, sve je meni jasno kakav dr. mora biti, samo kažem kakva je na žalost realnost i kako će se trudnica provesti, to ne znači da ne treba pokušavati, nego doči bolje pripremljena (psihićki i informativno).

    I slažem se da dobar liječnik vidi i uvažava osjećaje pacijenta, ali je problem što smo češto zbog osjećaja nejasni u onome što želimo. U takvim situacijama je lakše za komunikaciju staviti osjećaje na stranu i iznosti činjenice.
    Dr. ne čita misli, nema staklenu kuglu i puno puta nema vremena čitati između redova, tako da čim jasnije, tim bolje.

    Samo mala poveznica, imamo još važeću temu kad je dr. izjavila trudnici da ona ne može dobiti trudove, idemo vas riješiti muke.
    Mislim da su šanse 50:50 da je došlo do pogreške u komunikaciji.

    Ponavljam, ne smatram da je to ok, dr. bi morao istovremeno uz dobar stručnjak, biti i dobar psiholog, ali za to često nema vremena, naravno često nema ni volje i to treba mijenjati.

  11. #111
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, sve je meni jasno kakav dr. mora biti, samo kažem kakva je na žalost realnost i kako će se trudnica provesti, to ne znači da ne treba pokušavati, nego doči bolje pripremljena (psihićki i informativno).
    ono što sam gore napisala čula sam od svojeg ginekologa u prvoj trudnoći, kad mi je rekao da će mi u rodilištu možda predložiti carski.

    uostalom, trudnica koja razmišlja o vbac-u neće ući u ambulantu prvom liječniku na kojeg naleti, nego će se raspitati tko je uopće otvoren za takvu mogućnost.

  12. #112
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    nije mi jasno zašto je uopće započela rasprava na ovom topicu. autorica je samo tražila iskustva žena u sličnoj situaciji.

  13. #113
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Naravno, što nam je, tu nam je, čovjek mora nekako plivat. Ali meni se sviđa da ljudi traže više, i zaista mislim da je to način kako se potiču promjene.

  14. #114
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Da napišem mali dodatak o svojem vrlo emocionalnom iskustvu.
    U trudnoći sam završila prilično nenadano u bolnici. Kad mi je dr. u trudničkoj ambulanti hladno sasula dođite sutra u jutro s stvarima u bolnicu, skoro sam se srušila.
    Doslovno sam zinula i pokušavala još nešto pitati, dr.več gleda u kompjuter, a sestra komentira, no i druge žene čekaju, nije smak svijeta.
    E pa meni je. Ostala sam zbunjena, tužna, zabrinuta,... nabroji dalje, a prije svega izuzetno uznemirena.
    Tih 24 sata do hospitalizacije ja sam bila ni na nebu ni na zemlji.

    Došla sam drugo jutro na hospitalizaciju kao tigar u kavez, doslovno luda, luda, uznemirena. Nisam na to bila spremna, ni malo.
    Plakala sam ko kišna godina, jedva objasnila što me muči i tu skidam kapu do poda jednom mladom dr. koji me saslušao, a mogao mi je samo spičiti Normabel.
    Saslušao, dao si truda, posvetio mi svo vrijeme svijeta, pozvao mi 2 druga dr. na drugo mišljenje, pozvao mi glavnu sestru i još jednu,...
    Razgovarala sam s njim sigurno sat vremena, pola dežurne ekipe u rodilištu je odvojilo vrijeme da me sasluša, da savjet,...
    Napravili su iznimku i sve pretrage odmah obavljali, umjesto tek drugo jutro, kako su radili ostalim trudnicama., tako da sam ostala samo 24 sata u bolnici, a ne minimalno 2 ili 3 dana kako je planirano.
    Napravili su čudo - čudo od pristupa.

    Sve je prošlo super.

    A do ničeg od toga ne bi došlo da je dr. prvi dan ipak odlučila diči glavu od ekrana i rekla gospođo, vidim da ste uznemireni, hajde sjednite da porazgovaramo.

    Tako da, itekako mi je jasno kako se dr. mora ponašati, ali mi je i jasno da sam imala sreće što sam naletjela na takvog dr. drugi dan.
    Svima želim više takvih.

  15. #115
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, što nam je, tu nam je, čovjek mora nekako plivat. Ali meni se sviđa da ljudi traže više, i zaista mislim da je to način kako se potiču promjene.
    Slažem se.

  16. #116

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    171

    Početno

    Pročitala sam na više mjesta da mnoge od vas ne žele ctg na porodu.Zašto?
    Meni je ctg bio spas na prvom porodu.Rađaone su bile krcate i naravno zvukovi svakakvi...ja sam se više prestrašila urlika drugih žena nego svog poroda.I danas imam osjećaj da bi radije sama opet rodila nego gledala nekog drugog.Ugl,meni je tada ctg bio spas pod straha.Nekako sam se skoncentrirala na zvuk srčeka svoje bebe.To me opuštalo.Naravno kad je porod krenuo bilo mi je svejedno i da nacionalna opera urla kraj mene.

  17. #117
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    meni je totalno bezveze da ste se neke javile na ovaj topik da bi obeshrabrile zelju otvaracice topika samo zato sto kod nas struka kaze da je vba2c riskantan, i jos je netko cak predlozio da procita onu groznu prcu od ronin

    i onda se izvlace na takozvanu hr realnost. bas mi je to bilo ruzno za citati.

    a recenice da bi doktori trebali biti iziritirani pacijentovim zeljama i brigom za vlastito zdravlje mi je, u najmanju ruku, za povracati.

    mislim, sto se struke tice, jos uvijek preporucaju klistir i brijanje na porodu, pa to ne znaci da je to dobro i pozeljno. zasto se zene ne bi informirale o novim studijama? ako zena dode dr i kaze "znate, ja bi jako zeljela pokusati vbac, a i citala sam studije koje pokazuju to i to" onda bi bilo pristojno i pozeljno da normalno porazgovaraju o tome i o mogucim opcijama.

    nije ni suvremena medicina sveta krava, a saznanja se ionako mijenjaju iz dana u dan.

    btw, ona duggarica, koja ima 19-oro djece, je prvih nekoliko rodila vaginalno, pa je imala nekoliko carskih, i nakon tih pustih carskih je jos tucet djece rodila vaginalno. toliko o tome da se ne moze.

  18. #118
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    mali laf, neka istrazivanja kazu da jedina stvar koja je postignuta rutinskom upotrebom ctg-a je porast broja carskih rezova

  19. #119
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Da, sad jos samo da uleti neki link na engleskom, sa takvim istrazivanjem, po mogucnosti na nekom blogu.

  20. #120
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ne od mene, ja ne stavljam linkove

    samo kazem ono sto sam citala, a citala sam vala mnogo (nemojte me napasti da sam si umislila da sam doktor, nisam to nigdje rekla tj napisala)

  21. #121
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Da, sad jos samo da uleti neki link na engleskom, sa takvim istrazivanjem, po mogucnosti na nekom blogu.
    imam ga, ako ti treba, origigi i preko bloga koji linka na original. ne kuzim zasto ti to smeta? da ljudi pisu, da siru znanje? najveci i najcjenjeni strucni casopisi su na engleskom jeziku, svaka studija koja se radi se djelomicno prevede zbog sirenja znanja. zar bismo se trebale zatvoriti i samo nauciti klimati glavama i pristojno lezati dok se stvari rade nad nama bez da nas se pita? zaista deaedi nije mi jasno. ako je tebi takva skrb ok, onda nemas na ovakvim topicima sto traziti jer ovdje zene vape za informacijama i podrsku.

    ms. ivy, kao sto vidis, CR i porodi opcenito su touchy subject, kao dojenje nekad.

  22. #122
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, što nam je, tu nam je, čovjek mora nekako plivat. Ali meni se sviđa da ljudi traže više, i zaista mislim da je to način kako se potiču promjene.
    Potpis.

    Koliko se toga samo promijenilo u zadnjih 10 godina, mic po mic.

  23. #123
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    WHO u svojim smjernicama o skrbi u porodu (ima prijevod na poralu) preporucuje da se svakoj zeni omoguci vaginalni porod bez obzira na prethodni broj carskih rezova. VBAC bi u svakom slucaju trebao biti nemedikalizirani porod.
    U danasnje doba kad se radi vodoravni rez, mogucnost ripture maternice skoro je jednaka kao inkod zena koje nisu imale prethodni CR.
    CR se na ovom topiku stalno spominje kao "sigurnije" rjesenje sto uopce nije tocno.
    CR je masivna operacija i kao takva je sa svakim ponavlkanjem sve teza i nosi teze posljedice za samu rodilju.
    Sama sam rodila 3 puta carskim rezom i posljednja je operacija bila najrizicnija i s najtezim posljedicama i za dijete i za mene.

  24. #124

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    171

    Početno

    Ja nekako ne vjerujem da bi dr radije napravio carski nego porodio prirodnim putem.S cr na sebe preuzima puno veći rizik,jer je to operacija sa svim mogućim komplikacijama.Svi imamo pravo na informaciju i izbor.
    Gore je neko ljepo napisao da se puno toga s godinama mijenja,tako i bolnička praksa.U međuvremenu ne treba očekivati od pojedinca da iskače iz sistema od kojeg živi on i njegova obitelj i pritom osuđivati njegov intelektualni kapacitet ili ga imenom i prezimenom prozivati na forumu.

    Prirodan porod je divan trenutak,jedan od najintenzivnijih u životu i želim ga svakoj ženi.Ja osobno ne bi činila suprotno mišljenju svog ginekologa da mi predloži carski iz bilokojeg njemu poznatog razloga.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    171

    Početno

    Ostvarenje sna može biti prirodan porod,ali ako mu se nešto nađe na putu,neka taj san postane zdrava bebica.Mama je određena količinom ljubavi,a ne načinom na koji te donijela na svijet.

  26. #126
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    meni je totalno bezveze da ste se neke javile na ovaj topik da bi obeshrabrile zelju otvaracice topika samo zato sto kod nas struka kaze da je vba2c riskantan, i jos je netko cak predlozio da procita onu groznu prcu od ronin

    i onda se izvlace na takozvanu hr realnost. bas mi je to bilo ruzno za citati.

    a recenice da bi doktori trebali biti iziritirani pacijentovim zeljama i brigom za vlastito zdravlje mi je, u najmanju ruku, za povracati.

    mislim, sto se struke tice, jos uvijek preporucaju klistir i brijanje na porodu, pa to ne znaci da je to dobro i pozeljno. zasto se zene ne bi informirale o novim studijama? ako zena dode dr i kaze "znate, ja bi jako zeljela pokusati vbac, a i citala sam studije koje pokazuju to i to" onda bi bilo pristojno i pozeljno da normalno porazgovaraju o tome i o mogucim opcijama.

    nije ni suvremena medicina sveta krava, a saznanja se ionako mijenjaju iz dana u dan.

    btw, ona duggarica, koja ima 19-oro djece, je prvih nekoliko rodila vaginalno, pa je imala nekoliko carskih, i nakon tih pustih carskih je jos tucet djece rodila vaginalno. toliko o tome da se ne moze.
    ja ne znam na koga misliš, ali što se mene tiče uopće mi nije namjera nikoga za ništa obeshrabriti. žena je rekla da je već razgovarala sa svojim ginekologom o vbac i on mu baš nije sklon koliko sam ja skužila. koji je porod sigurniji ja nemam pojma, a bome ne bi ruku u vatru stavila da je i vama znanje stečeno na tim linkovima nešto previše relevantno. činjenica je samo da ako mi ni nakon razgovora o svim mogućnostima liječnik i dalje stoji pri svom mišljenju ja ne bih više silila. svakako mislim da se čovjek treba educirati i ne smatram da treba slijepo vjerovati i kimati glavom (i slažem se da treba razgovarati sa svojim ginošom o tim studijama što ste linkale), ali bome ne treba ni postati presamouvjeren u svoje znanje ili bolje "znanje". možda sam ja tip koji smatra da svako područje ima svoju dubinu i da za sagledavanje cjelokupne i ispravne slike treba godina studiranja i iskustva. prema tome, više vjerujem struci nego člancima s interneta, pa čak i člancima iz uglednih časopisa pročitanih očima nekoga tko nije stručnjak na tom području.
    a na kraju krajeva možda u hrvatskoj ne znaju raditi vba2c, možda to znaju samo vani, ali jel pametno onda riskirati i ići u ruke nekome tko je vujeren da to tako ne treba (ako me kužite što želim reći). pa bolje onda otići van roditi.
    sveukupno, mislim da ovdje nitko ne obeshrabruje pokretačicu topica nego joj samo pokušava reći da bude racionalna. dakle pokušati u svakom slučaju, ako neide...neide

  27. #127
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Sve više ima upita o VBA2C. Koliko znam, u bolnicama je i dalje nepoznat pojam, no ja sam u Hrvatskoj imala VBA2C pa ako netko ima pitanja, slobodno se obratite na pp.

  28. #128
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Super da si ipak nasla bolnicu gdje si to uspjela ostvariti. Drago mi je da se u nasim bolnicima omogucava zenama da probaju roditi na nacin koji zele, uz medicinski nazor. Grozne su mi situacije kada zene na forumima (neke i preko pp-a) dobiju savjete i cuju price o vab2c-u kod kuce i uz babicu koja im dolazi doma bez adekvatnih dozvola. To je bas nadrijiecnistvo. Zato nemoj samo preko pp-a, pa daj radije ako mozes javno ispricaj svoju pricu, da se zene ne bi obracale onima koji im ugrozavaju zdravlje. Ti si osoblje foruma i tvoje price i savjeti imaju vecu tezinu od obicnih korisnika.

  29. #129
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Prvo je moram napisati za jedan časopis, onda skraćenu verziju za rodilista.roda.hr. Javim kad to bude.

    Ali bojim se da se detalji oko mjesta poroda se tebi neće sviđati

  30. #130
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Pa cuj, svidjalo se meni ili ne, nije bitno. Ali nije ok da kao osoblje foruma (koje ipak ima neku vecu odgovornist od ostalih korisnika), pozivas forumase da ces im preko pp-a dati savjete o necemu sto u RH ne samo da nije legalno, nego i potencihalno opasno za rodilju i dijete. Ali ok, ajmo pretpostaviti da svaka rodilja je dovoljno educirana i medicinski obrazovana da donese odluku o nacinu poroda, cak i u slucaju vabac-a ili vaba2c. I naravno sa rizicima.

    I naravno, da si i ti spremna preuzeti rizike svojih savjeta.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 15.01.2017. at 14:02

  31. #131
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Naravno, sve informacije i potpunu sliku mora imati i dobiti.

    Ali i ne gajiti lažnu nadu - VBA2C je u našim bolnicama i dalje skoro pa nemoguće, koliko god liječnici u trudnoći ženi govorili da će je poduprijeti, toliko se u 99% slučaja ta podrška povlači kad dođe termin.

    Ne kažem da je to dobro, ali je realno. To ne znači da žene trebaju rađati doma, nego da ne gaje lažnu nadu (i onda budu duplo razočarane).

  32. #132
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    I, nadasve, želim ovim postom zdravstvenim djelatnicima koji čitaju ove teme reći dvije stvari:

    1) ima žena koje žele i traže vaginalni porod nakon jednog i više carskih rezova

    2) onemogućavanje isto u bolnicama ima dvije posljedice: povećane stope PPD i guranje VBAC-a izvan rodilišta. Što nipošto ne pomaže ženama i njihovoj djeci.

  33. #133
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    To sve stoji, ali isto tako omogucavanje i poticanje na sada jos uvijek zakonom onemogucene radnje sigurno ne doprinosi rjesavanju situacije.

    A ako se takvi savjeti daju od strane osoblja foruma, sigurno diskreditiraju samu Udrugu kao potencijalnog cimbenika i sugovornika zakonodavcu i struci u rjesavanju situacije. Tko ce prihvatiti u radnu skupinu ili ozbiljno shvatiti nekoga tko je na pp davao savjete kako izvesti vabac kod kuce i kako angazirati "nelegalnu" babicu.
    To samo dodatno stigmatizira Udrugu kao neozbiljnu i radikalnu.

  34. #134
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Skroz si krivo shvatila moj post. Žene se javljaju Rodi i drugima ovako i onako. Ovdje sam ostavila mogućnost da to naprave i privatno, ako žele. I da naši zdr djelatnici koji čitaju (a ima ih) prihvate da krutim stavom "protiv" samo rade na štetu ženama.

    Ja odgovaram 200% za svoje odluke, o svom tijelu i o svojoj obitelj. Kao i svaka druga osoba, odgovara 200% za sebe i za svoje odluke.

    A o kojim radnim skupinama to govoriš?

  35. #135
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    O mozda nekim buducim, koje bi se trebale baviti unaprijedjenjem uvjeta u RH rodilisitima.

  36. #136
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    a, da, % vbac-a je jedan od indikatora kvalitete. preko 60% spada pod mother friendly.

    nažalost mi danas imamo rodilišta koje imaju 0%.

  37. #137
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    O čemu je tu riječ?
    Ne razumijem.

  38. #138
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    O vaginalnom porodu nakon dva carska reza - Vaginal Birth After 2 Cesareans (VBA2C).

  39. #139
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    A osim toga i o tome da se savjetuje sta poduzeti ako se zeli kucni vba2c...

  40. #140
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    A osim toga i o tome da se savjetuje sta poduzeti ako se zeli kucni vba2c...
    Sto bih ja tu svega mogla napisati, ali srecom je Deaedi tu, pa ne moram riskirati opomenu. Hvala na glasu razuma, Deaedi.

  41. #141
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    A osim toga i o tome da se savjetuje sta poduzeti ako se zeli kucni vba2c...
    Ovo ne razumijem.
    Znam što znači kratica.
    Dakle, u hrvatskim bolnicama se to ne radi, ali...?!?

  42. #142
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ali mozes na Rodi dobiti savjet kako imati porod kod kuce, dobiti kontakte babice koja ce ti doci doma...Dakle, na neki nacin ces dobiti poticaj da na svoju ruku napravis ono sta se ne usude u bolnicama raditi lijecnici.

    I nije mi jasno da se takav info dobije od moderatora i clana Udruge- pa zar ne bi oni bas trebali onemogucavati dijeljenje takvih vrlo diskutabilno legalnih informacija, a sigurno na rubu nadrilijecnistva?

  43. #143
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Tj., u hrvatskim bolnicama vba2c se ne prakticira, jer se radi puno mogucih komplikacija smatra prerizicnim. E sad, pravi put bi bio da se ide u edukaciju lijecnika kako smanjiti te rizike, upoznati ih sa novim spoznajama i nacinima kako bi se to ipak pokusalo omoguciti rodilji, i minimalizirati rizik. No, pricanje prica o nekom vba2c, kod kuce i uz neku ino babicu (koja u RH radi bez dozvole za rad, ako je uopce i babica prisutna, mozda bude i neka doula educirana preko web-a), i dijeljenje savjeta kako to izvesti kod kuce kad se vec ne moze u bolnici,sigurno nije put kojim bi po meni Udruga trebala ici ako zeli nesto promijeniti.

  44. #144
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Deadi, a i svi ostali;
    Kad netko sam ode u šumu i tamo rodi to je ok, ali kad netko to isto savjetuje drugome- to je nadriliječništvo i spada pod krivično gonjenje.
    Poput onog tipa koji je prije dvadesetak godina tako porađao žene u jezeru i "liječio" ljude otimajući im naočale, vičući i zlostavljajući ih..
    Završio je na robiji.
    Ni meni nije jasno kako je moguće da se na ovom forumu koji je edukatovan, potiče na kriminalne radnje.
    Preko poruka ili javno, tak svejedno.
    Na pdf pravni savjeti je zabranjeno pisati ili savjetovati o fiktivnom zapošljavanju trudnica u svrhu ostvarivanja materijalnih prava.
    I to je u redu.
    Zašto se onda ovdje dozvoljava nadriliječništvo?

  45. #145
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Samo da definirao sto je tocno nadriljecnistvo
    http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=42749

    Tako da mi mozemo pricati sto zelimo, osoba od struke i sa iskustvom ne bave nedriljecnistvom, ali krsi neke druge zakone ako radi bez radne dozvole. Cisto, da ne budemo u zabludi, u slucaju da netko misli na inozemne primalje koje legalno sa licencom rade taj posao u svoj zemlji.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.01.2017. at 09:20

  46. #146
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne mislim na nikog konkretno.
    Primalja ili liječnik ne smije vršiti porode van zdravstvene ustanove.
    Osim u hitnim situacijama.
    Ni zubari ne popravljaju zube doma, a meni bi to baš pasalo.
    Sirius, ti si moderator i liječnica, zar ne?
    I ti ovo odobravaš, podržavaš, što li?
    Ja stvarno ne razumijem koji vrag se ovdje događa.
    Neki dan ste iscipelarili onu Slavonku jer je napisala da njen muž igra igrice na mobitelu dok vozi i zaključali topik.
    Osobno se slažem s time da upotreba mobitela u vožnji nije u redu.
    Ne slažem se s linčom i zaključavanjem topika.
    Ali to je moja stvar i stav.
    Ovo ovdje je isto, ako ne i gore.
    Porod u kući nakon dva carska uz babicu je ravan ruskom ruletu.
    Može to proći i dobro.
    Ali što ako rodilji pukne maternica?
    Što onda?
    Što može primalja napraviti?
    Ništa!
    Sjest i plakat.
    Na ovaj forum dolaze mlade, neiskusne i preplašene mame.
    Što ako kojoj padne na pamet poslušati savjete o porodu van medicinske ustanove i to nakon jednog, dva ili više CR?
    Što ako pođe po zlu?
    Što onda?

  47. #147
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Mi govorimo o dvije stvari.
    Ne nuzno povezane.
    Struka izvan Hrvatske smatra ga vaginalni porod nakon 2 CR nije posebno problematican( sam po sebi) i treba ga omoguciti zeni, ako to zeli.
    U nekim zemljama ( koje imaju reguliran PKK) toliko je neproblematican ( sam po sebi) da zena moze odluciti roditi kod kuce uz primalju.
    To je nesto o cemu se valjda smije pricati?
    Nisam primjetila da je bilo tko pozivao na radanje doma samo zato sto je ostavio otvorenim da ga neko o toj temi kontaktira i na pp.

  48. #148
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    I nisam lijecnica, nego sam medicinske struke i radim u zdravstvu.
    Meni su recimo jako zanimljive kompetencije kod nas i na zapadu.
    Tamo primalja ima mogucnost asistirati na porodu kod kuce, ali krv iz vene i uvodenje kanile ( u bolnici )vani moze raditi samo lijecnik.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.01.2017. at 12:18

  49. #149
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Sirius, ali kakve veze ima što je vani dozvoljeno? U nekim zemljama je dozovljena prostitucija, u nekima su legalizirane lake droge, u nekima je dozvoljen brak muškarca od 60g i djeteta od 10g, u nekima porađa samo liječnik, u nekima babica...u nekima babica radi uzv, kod nas samo liječnik...Ako želiš da i u RH bude nešto kako je vani, onda pišeš dopise relevantnim tijelima, organiziraš radne skupine, pokušavaš legalnim putevima ostvariti svoj cilj. Ne dilaš preko pp-a upute kako roditi doma i kako angažirati babicu koja nema dozvolu za rad u RH, posebno ako si osoblje foruma i aktivni član udruge. Jer tada se smatra da radiš u ime Udruge.

  50. #150
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Cuj, nisam procitala recenicu u kojoj pise da se kontakt babice dila na pp. Cak nisam procitala niti recenicu da se uopce spominje porod kod kuce u Dubravi ili Samoboru, ali mora da ne citam bas dobro.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •