Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 160

Tema: VBA2C - ima li nas uopće koje smo uspjele u ostvarenju sna?

  1. #1
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno VBA2C - ima li nas uopće koje smo uspjele u ostvarenju sna?

    Dakle, ja se psihički, fizički, emocionalno i duhovno pripremam za vaginalni nakon 2 carska poroda. Našla sam nešto strane literature u kojoj su opisana pozitivna iskustva žena koje su uspješno same rodile nakon 2 i više carska reza (neke čak i kod kuće!), no u Hrvatskoj ne znam za nikoga da je uspio, a znam da se isto maksimalno obeshrabruje od strane liječnika. Meni konkretno je moj ginekolog gotovo na početku trudnoće rekao da će to naravno biti ponovni carski (indikacija su samo prethodna 2 carska, ništa drugo), no ja gotovo na svakom pregledu potežem iznova tu temu, i dajem mu do znanja da planiram pokušati ovaj put (samo jednom u životu!) roditi dijete sama. Njegov je stav da nije nemoguće, ali nije preporučljivo probavati . Zadnje što mi je rekao da bi u tom slučaju trebalo imati UZV aparat u rađaoni kako bi se pratilo stanje ožiljka tijekom trudova, što meni osobno i ne izgleda neizvedivo - zar nije moguće dovući taj aparat u rađaonu odnekud dok žena rađa? On je zvučao kao da je to nemoguća misija . Voljela bi čuti pozitivna iskustva mama koje su uspjele prirodno roditi nakon 2 ili više carskih rezova! Ako takve postoje !

  2. #2
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Spremna sam da me se popljuje, ali moram reči mišljenje.
    Rodila sam vaginalno i ne volim kad se vaginalni porod naspram carskog stavlja na prijestolje.
    Zašto imaš takav stav: želim jednom u životu roditi dijete sama, kao da je manje vrijedan porod carskim rezom? Bezveze.

    Potražila bih mišljenje 2 ili 3 različita dr. i ako su prilično složni u tome da se ne pokušava, priklonila bih se tome.

  3. #3
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Spremna sam da me se popljuje, ali moram reči mišljenje.
    Rodila sam vaginalno i ne volim kad se vaginalni porod naspram carskog stavlja na prijestolje.
    Zašto imaš takav stav: želim jednom u životu roditi dijete sama, kao da je manje vrijedan porod carskim rezom? Bezveze.

    Potražila bih mišljenje 2 ili 3 različita dr. i ako su prilično složni u tome da se ne pokušava, priklonila bih se tome.
    Neću te popljuvati, nego potpisati.

    Jedino ja ne bi tražila toliko mišljenja, mislim, pa i laiku je jasno da je nakon 2 carska, vaginalni porod veliki rizik i za majku i za dijete.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj V&NMama prvotno napisa Vidi poruku
    Njegov je stav da nije nemoguće, ali nije preporučljivo probavati . Zadnje što mi je rekao da bi u tom slučaju trebalo imati UZV aparat u rađaoni kako bi se pratilo stanje ožiljka tijekom trudova, što meni osobno i ne izgleda neizvedivo - zar nije moguće dovući taj aparat u rađaonu odnekud dok žena rađa? On je zvučao kao da je to nemoguća misij!
    Nisam tu da te potičem ili obeshrabrujem, no ako je problem samo u pokretnom UZV, onda to nije problem. Evo, na Sv. Duhu normalno koriste mobilni UZV tijekom poroda. No, taj UZV tebi treba zbog bojazni od rupture maternice na mjestu ožiljka? Vjerojatno je to onaj najveći rizik.
    Koliko je prošlo od zadnjeg poroda?
    To mi sve djeluje malo komplicirano jer se ne smije koristiti drip, a da se ne bi koristio podrazumijeva se da porod teče prirodno, neometano, bez stresa, bez zastoja, što se običo postiže u nekim idiličnim kućnim ili nalikkućnim uvjetima. Kako takav tijek poroda osigurati u bolnici kad moraš biti pod svi mjerama predostrožnosti.
    Ne znam hoće li ti se itko javiti iz Hrvatske, no imaš li bar kakva konkretna iskustva iz inozemstva?

    (a glede emotivnog doživljaja poroda, a, čuj, nije ti ni vaginalni ne znam šta, u većini slučajeva u bolnici, čast iznimkama, nemaš baš za čim patiti, ali ako hoćeš...)
    Posljednje uređivanje od Nena-Jabuka : 31.01.2012. at 16:03

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Da ti se javim, ja sam u istoj situaciji kao ti. Termin mi je krajem 5.mj. Razumijem te u potpunosti. Naravno da je najvažnije da beba i ja budemo živi i zdravi, ali onaj osjećaj potpunosti može dati samo jedan normalan porod.
    Ja očekujem da će u bolnici napraviti frku zbog prethodna 2 carska, pa mi je već nekoliko puta palo na pamet da ostanem doma...
    Kad ti je termin?

  6. #6
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    ali onaj osjećaj potpunosti može dati samo jedan normalan porod.
    ja se nadam da ne misliš zaista tako? Jel to onda znači da CR nije normalan porod???

    a to što liječnici "obeshrabruju" - pa valjda to rade zato što su dovoljno svjesni svih rizika koje vaginalni porod nakon 2CR nosi...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj ekica prvotno napisa Vidi poruku
    Jel to onda znači da CR nije normalan porod???
    Naravno da nije.

  8. #8
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Zašto misliš da nije?
    Cilj trudnoće je dobiti dijete. Cilj trudnoće nije porod.

    Sve je normalno kad živo dijete uzmeš u ruke i pogleda te onim očicama u kojemu je sva mudrost i ljepota življenja.

    Uopće nije bitno da li si ga rodila vaginalno, na carski ili ga je neka druga žena rodila za tebe.

    Tako ja mislim. I ne bih riskirala život djeteta, ni svoj, ako liječnici kažu da je rizik. No, to sam ja , sa svojim iskustvima...

  9. #9
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    o svašta!
    No, hvala vremenu u kojem živim i medicini na toj "nenormalnosti" čiji rezultat je u mom potpisu! ))

    nego, lunas, kako ti, nakon CR znaš kakav osjećaj potpunosti to daje normalan porod?

    Jer jedina potpunost je držati dijete privijeno uz sebe, živo i zdravo ma kako došlo ono na svijet... A zanositi se nekim idejama koje nose tolike rizike sa sobom, a tu se čak i spominju porodi doma nakon 2CR (?!?!) meni je nevjerovatno...
    Pa ako i budem 3.put trudna, moja jedina želja će biti da dođem doma živa svojoj djeci i donesem im bracu ili seku. Samo to!

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Potreba za doživljajem fiziološkog/vaginalnog poroda je subjektivna želja i subjektivan osjećaj , i kao takav žene imaju potpuno pravo na njega (osjećaj).

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Beti3 slažem se da je najvažnije da beba bude živa i zdrava. I mama naravno.
    Ali ja se osjećam kao da mi je netko ukrao porod. Fali mi onaj završni dio filma.
    Ok je što ti ne misliš tako. Svatko ima svoja iskustva. Meni su oba CR bila horor. Tako da sada umirem od straha i od CR i od vaginalnog.
    Posljednje uređivanje od lunas : 31.01.2012. at 17:04

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj ekica prvotno napisa Vidi poruku
    nego, lunas, kako ti, nakon CR znaš kakav osjećaj potpunosti to daje normalan porod?
    Pa ne znam. Zato mi i fali.

  13. #13
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    kao žena s dva carska i ja bih željela doživjeti vaginalni, imam osjećaj da mi fali taj moment.
    i uopće ne očekujem da to razumiju žene koje nemaju iskustvo isključivo cr. a
    li (srećom) nisam u situaciji da si razbijam glavu s tim.
    ja ti dajem punu podršku, virtualno, a na tvom mjestu bih potražila doulu, ako treba i dvije, bez obzira na to kako ćeš na kraju roditi.

  14. #14
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    što se tiče osjećaja...
    u prvoj T sam, pred kraj trudnoće sam promijenila gin. i došla do bolničkog dr. Uglavnom, kada je počela negirati mišljenje neurokirurga da je potrebno radi moje anamneze trudnoću dovršiti CR, počela sam se u sebi veseliti i nadati da ja to mogu, da ću roditi, da moje tijelo to može!
    Srećom, brzo sam došla "k sebi", a i dotična doktorica je prihvatila rizike svega što bi vag. porod kod mene nosio i dogovoren je CR. Bilo mi je krivo jedno vrijeme, valjda pod utjecajem textova/mišljenja da CR nije porod... A ne znam, meni JE, ja svoju djecu jesam rodila - ma kako se CR definirao!

    Svakako mislim, pogotovo u ovom kontekstu VBA2C - da bi žene trebale naći mir u činjenici da im predstoji 3CR i da je isti nosi manje rizike od vaginalnog poroda nakon 2cr!
    lunas, žao mi je da su ti CR bili strašna iskustva. Nadam se da do termina imaš još vremena i da ćeš dooobro razmisliti i donjeti najbolju odluku za sebe - i svoju djecu

  15. #15
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Ajme, neznam dal si zbilja toliko hrabra ili su hormoni u pitanju, no zbilja na tvoju pomisao o ostajanju doma da bi možda prirodno rodila nakon 2 CR mi je malo.....

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Nitko ne govori o ostajanju doma, nego o vaginalnom porodu nakon 2CR.

  17. #17
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne znam. Zato mi i fali.
    i meni fali osjecaj potpunosti normalnog poroda. a imala sam vaginalni porod. vaginalni porod u hr ti nije neka garancija normalnog poroda. a pogotovo u tvojoj situaciji.

  18. #18
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Ja te mogu razumijeti zato što je i meni bio čudan osjećaj kad bi rekla nekom da sam rodila... kao da lažem..nisam je rodila, dali su mi je!
    Al moram se složit sa ekicom, sad dok iščekujem svoju drugu curicu, jedino što mi je bitno je da dođemo doma čim prije žive i zdrave! To što ja maštam kako ću ovaj put bar osjetit prirodne trudove je manje bitno.. rađe bi cijeli život žalila za tim osječajem, nego da se pojedem od grižnje savjesti ako nešto pođe po zlu.
    ŻElim ti sreću, al nadam se da ćeš ipak odvagat malo bolje i odlučit se za sigurniji ishod

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Ma ne vjerujem da bi bila toliko hrabra za ostati doma. To bi trebalo pomno organizirati i imati nekoga stručnog da bude uz mene. Izgleda mi kao nemoguća misija. U slučaju komplikacija najbliže rodilište mi je udaljeno više od pola sata. Ali doma bi bila svoj na svome. A u rodilištu sam još jedna trudnica na traci...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    vaginalni porod u hr ti nije neka garancija normalnog poroda. a pogotovo u tvojoj situaciji.
    Slažem se. Ali meni fali MOJ porod. Ovo što sam doživjela u prva dva je, kako bi ih nazvala... malo reć nehumano...

  21. #21
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    V&NMama, linas... u potpunosti vas razumijem

    moj prvi porod mi je ostao u strava skećanju
    ne zato što bi sam dio tehnike poroda bio loš, nego zato što se ja nisam spremila na takvo što, i zato što me nitko nije pripremio na to...
    moj prvi porod je bio hladni carski rez zbog zatka, iako to nije apsolutna indikacija..
    sve ono što je slijedilo iza toga me je dobro prodrmalo. bila sam mlada i nisam uoće shvaćala da će mi nemogućnost hodanja, ogromni bolovi, kihanje... ma sve što nosi ta operacija, biti takav problem. plus sise!!, problem s dojenjem, s kojim sam se susrela po prvi puta i to u takvim tjelesnim uvjetima, di je došao kao šlag na tortu tj. horor
    eto, preživjela sam.
    osjećaj da sam rodila nisam imala.
    tim više što dijete normalno nisam vidjela skoro 24h (moglo bi se sve skupa skupit 5min)

    drugi put si nisam takvo što priželjkivala, al zbog jedne komplikacije je postajala realna mogućnost da opet zaršim na carskom.
    ipak, uspjela sam pronaćii treće mišljenje te krenula u vaginalni porod (doduše inducirani jednim gelom.. ali ja sam silno htjela vaginalni prod zbog svih blagodati za dijete, ali i a majku, a i radi toga da konačno ja "odradim" porod i makar mrvu pridržim dijete svojim rukama, kad sam to isto već 9mj nosila pod srcem)
    i sve je ispalo dobro i gotovo sve mimo bolničke rutine (epi, klistir, drip, naljeganje na trbuh, ležanje...sve smo to preskočili). sojećala sam takvu euforiju...no, gorak okus je ponovno ostavilo saznanje da su dijete nakon cca 20 minuta odnijeli.

    treći put, najviše zbog tog odvajanja, sam odlučila ostati kod kuće koliko god je duže moguće.
    imala sam plan roditi kod kuće uz primalj, ali budući da nijednu nisam uspjela nać, odlučila sam ne trčati rano u rodilište.
    na kraju svega, kad je krenulo baš baš vruće...i kad su jedine mogućnosti bile ili zvati 112 i nadati se da ću ih u komadu dočekati, ili jednsotavno ostati i roditi u kući, odlučila sam se za ovo drugo. i rodila, dočekala mrvuljak svojim rukama.
    i koliko god će me sad populjuvati, taj čin, neometan, bez odvajanja i suvišnog uplitanja.. ne može se mjeriti s ničim u mom životu i zauvijek ću to nositi u srcu.
    mogla bih tako još sto puta, lol

    što se tiče vaginalnog nakon 2cr, i ja sam o tom čitala i uvidjela da se to može. al kod ans su sto put manje stvari tabu i sporo ulaze, a di će onda jedna takva stvar kao što je vaginalni nakon 2cr.

  22. #22
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    V&NMama, lunas, koje su indikacije bile za vaše cr??

  23. #23
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj zmaj prvotno napisa Vidi poruku
    V&NMama, lunas, koje su indikacije bile za vaše cr??
    Kod mene:
    1. cr: hidrotoraks kod bebe, padanje otkucaja - hitan carski (beba nije preživjela)
    2. cr: mekonijska plodna voda, nema mojih trudova, ne pomaže ni drip (beba rođena zdrava, sve ok)

    Samo da još velim da je za mene također cr istovjetan vaginalnom porodu u smislu da je to također porod, i da sam ja ta preko koje je moja beba došla na svijet, pa makar i kirurškim putem. Onaj osjećaj da sam ja rodila naravno nisam imala, i to mi je nedostajalo. Ali također najvažnije mi je da je sve prošlo u redu i da sam rodila zdravo dijete. Ali eto, želim jednom u životu probati roditi vaginalno. Svakako ću pitati za mišljenje i drugog liječnik (točnije dr. Jukića planiram kontaktirat).
    U svakom slučaju, odluka će biti teška.

  24. #24
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    ja sam rodila vaginalno i carski i taj vaginalni mi je bio ljepši, no to su nijanse zbog kojih ne vrijedi riskirati naručito ako ti je doktor rekao da ti to ne preporučuje. ma ne znam u kojim zemljama se on radi i koliko studija je pokazalo kako je to super, divno, krasno, ako ti doktor koji će ti biti na porodu kaže da ti to ne preporuča ne shvaćam zašto ići glavom kroz zid i riskirati. on to sigurno ne govori iz nekakve zavjere ili zlobe nego iz svojih stručnih razloga. ako baš hoćete možete i reći da možda čovjek to ne zna uraditi kako treba, ali zar je onda pametno forsirati?

  25. #25
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Potreba za doživljajem fiziološkog/vaginalnog poroda je subjektivna želja i subjektivan osjećaj , i kao takav žene imaju potpuno pravo na njega (osjećaj).
    Istina.
    željala sa prirodni porod, završila na carskom u općoj. Sve je prošlo dobro, beba je 5 min po dolasku na svijet bila je u skin to skin kontaktu s tatom, dojila sam ju 2,5 sata po porodu itd... ali osjećam da nešto fali. Imala sam trudnoću, imam dijete. Ali i prekid u iskustvu.
    45 min mraka. Za to vrijeme se desio najvažniji događaj u mom životu... a ja ga prespavala.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    ... najvažniji događaj u mom životu... a ja ga prespavala.
    Točno to.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    zmaj, svaka čast!
    Moje indikacije su bile:

    1. makrosomija (4.610), dysproportioo cephalo pelvina (tako piše u otpusnom pismu; inače bila je i zelena plodna voda i ne baš najpovoljniji položaj (nekako licem))
    2. zadak + prethodni cr

  28. #28
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Potreba za doživljajem fiziološkog/vaginalnog poroda je subjektivna želja i subjektivan osjećaj , i kao takav žene imaju potpuno pravo na njega (osjećaj).
    U potpunosti si u pravu, ali jedna stvar je "pravo na osjećaj", a sasvim drugi par cipela je ići kontra mišljenja (zato bih ja i 3 mišljenja) dr. zato jer tebi fali neki osjećaj.
    Iskreno, najiskrenije, hebeš osjećaj.
    Meni bi uvijek u takvoj situaciji odluka bila na dr., ponavljam, može i 3 dr.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    ja bih preporučila svakome, tko prati ovu temu, da pročita priču sa poroda, meni jako drage, mame ronin
    priča se zove : Hod po rubu
    ne zato što bi ova priča mogla nekoga nešto nagovoriti ili odgovoriti
    već zato što je to priča jedna u tisuću .... ili jedna u 10 tisuća

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj dorotea24 prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam rodila vaginalno i carski i taj vaginalni mi je bio ljepši, no to su nijanse zbog kojih ne vrijedi riskirati
    Ne razumijem zašto misliš da cr nije rizik. Mene je jednako strah i cr i vaginalnog poroda. I ne osjećam se sigurno ni sa jednom opcijom. Razlika mi je u tome da li imam kontrolu ja ili dr.
    Nije mi svejedno da me uspavaju. Svašta se događa. Neki se nikad ni ne probude. Neki se probude bez noge ili sl. Slučajno prerežu nešto što nisu smjeli...
    Kod vaginalnog je minimalno povećana mogućnost rupture maternice. Iako je ta mogućnost prisutna za vrijeme cijele trudnoće. A i bez obzira na cr može se desiti.
    Nekako ne bih tek tako išla na hladni cr. Makar bi probala s trudovima pa vidjela.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    jedna stvar je "pravo na osjećaj", a sasvim drugi par cipela je ići kontra mišljenja dr.
    Moja gin. načelno nije protiv vaginalnog. Ali treba vidjeti kakva će biti situacija na kraju trudnoće. A da ne pričam o tome da će u bolnici biti neki deseti gin. Tako da sve ovisi o nizu faktora.

  32. #32
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    lunas, to je tvoj slučaj, kod V&NMame dr. drugačije zbori.

  33. #33
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Mojca, drago mi je da si, makar, doživjela bagodati dojenja neposredno nakon cr, i da je beba imala taj blagsolov i doživjela skin to skin s ocem.
    moje prvo dijete to nije imalo
    naprotiv, vjerojatno se deralo ona 24h u dječjoj sobi, dok sam ja plakala u sobi do, misleć si jel to i moje dijete plače, koliko se plača čulo..
    emocionalno me teško pogodilo odvajanje i saznanje da moje dijete nema onu pod čijim srcem bijaše 9mj . vjerujem da je to svoj djeci šok. tj., onima koji su na neki način, "otrgnuti" od majki (iako se ne radi o nikakvom hitnom stanju..)
    ni drugo mi nije to imalo. jedva dvdesetak minuta i to uz prekide.

    drugim porodom sam shvatila što sam "izgubila" carskim rezom
    a trećim, što sam izgubila uplitanjem u odnos majke i novorođenćeta

  34. #34
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    V&NMama pitaš na krivom mjestu. Idi drugim putem.
    Inače, ova tema će i meni u jednom trenutku biti aktualna pa se već sada informiram i skupljam iskustva (ali nikako ne na ovom forumu, nemam živaca za ove upadice i zgražanja). Ima sjajnih knjiga, sa recentnim istraživanjima i podacima. Upravo čitam jednu.
    I nije mi jasno kako netko može tako paušalno tvrditi da je veći rizik VBA2C-a nego kod CR. Svi neki doktori znanosti oko nas. Rizik je prilično isti kod VBAC-a (koji je postao čisto normalan u našim rodilištima) i kod VBA2C-a. Liječnici i Hr idu uhodanom praksom (kao i kod "običnih" poroda).
    Svaka je trudnoća, svaka je žena, priča za sebe. Treba pristupiti individualno. Možda je moguće, a možda i nije.
    I CR je način poroda, ali je prvenstveno abdominalna operacija.

  35. #35
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Meni bi uvijek u takvoj situaciji odluka bila na dr., ponavljam, može i 3 dr.
    moja odluka je bila onda kad sam tu odluku temeljila na saznanjima i tako tražila i drugo i treće mišljenje
    to vezano za moj drugi porod
    zahvalna sam što nisam sala na tom jednom mišljenju
    jer da jesam, najverojatnije bih imala sva tri poroda carskim rezom

  36. #36
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    U potpunosti si u pravu, ali jedna stvar je "pravo na osjećaj", a sasvim drugi par cipela je ići kontra mišljenja (zato bih ja i 3 mišljenja) dr. zato jer tebi fali neki osjećaj.
    Iskreno, najiskrenije, hebeš osjećaj.
    Meni bi uvijek u takvoj situaciji odluka bila na dr., ponavljam, može i 3 dr.
    Puno je lakše pomiriti se s idejom da ideš na CR kad imaš lječnika (ili tim lječnika) koji kaže "pacijent ima pravo suodlučivati" i koji učini sve da ti omogući vaginalni porod. Nažalost, taj pristup se teško nađe.

  37. #37
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Puno je lakše pomiriti se s idejom da ideš na CR kad imaš lječnika (ili tim lječnika) koji kaže "pacijent ima pravo suodlučivati" i koji učini sve da ti omogući vaginalni porod. Nažalost, taj pristup se teško nađe.
    Slažem se.
    Zato i kažem 3 mišljenja.
    Znam i vjerujem da je teško pronači dr. koji će gledati trudnicu kako ključić kaže, svaku za sebe, ali bih u toj situaciji preokrenula brda i doline i pronašla stručnjaka koji će sagledati situaciju sa svih stanovišta i reči svoje mišljenje.

  38. #38
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    potpisala bih vas obje, i Mojcu i Anemonu
    jedino mi je žao što trebaš biti, (khm, kakoopisati), takav nekakav da tražiš dalje, ne tvrdoglavo glavom kroz zid, nego sa saznanjem da se može
    ja sam znala da se može ući u vaginalni porod, zato sam i tražila dalje. nisam ostala na onom prvom mišljenju.

    V&NMama, lunas... evo, ne znam što bih vam rekla.. žao mi je zboh vaših iskustava, napose zbog malog Anđelka..
    shvaćam želju za vaginalnim porodom
    taj prvi put kad niš nisam znala i kad se ne bi očekivalo da mi išta nedostaje, menije ipak nedostajalo
    s vremenom su se stvari posložile u mozaik i s vremenom sam doživjela klik u shvaćanju što mi se dogodil, što nam se dogodilo...

    koliko ja shvaćam, nemate apsolutnih uvjeta za ponovni carski rez, tj., hrvatskoj praksi imate, jer kod nas prakticiraju carski nakon dva prethodna carska
    čitala sam o jednom strelovitom vaginalnom porodu nakon 4 ili čak 5 carskih rezova, i to sve pred zaprepaštenim doktorima..
    ali ta priča, tj. sve oko nje, prije nje je nekako pataloška...
    postoji na internetu... doktori su opisali taj slučaj.
    mislim da je žena rodila u BiH
    i još jedan slučaj, u prijateljičinoj obitelji, nisam vele upućena, samo to da su doktori htjeli krenuti u vaginalni nakon dva cr, ali su na kraju ipak započeli s cr.

  39. #39
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Ne razumijem zašto misliš da cr nije rizik. Mene je jednako strah i cr i vaginalnog poroda. I ne osjećam se sigurno ni sa jednom opcijom. Razlika mi je u tome da li imam kontrolu ja ili dr.
    Nije mi svejedno da me uspavaju. Svašta se događa. Neki se nikad ni ne probude. Neki se probude bez noge ili sl. Slučajno prerežu nešto što nisu smjeli...
    Kod vaginalnog je minimalno povećana mogućnost rupture maternice. Iako je ta mogućnost prisutna za vrijeme cijele trudnoće. A i bez obzira na cr može se desiti.
    Nekako ne bih tek tako išla na hladni cr. Makar bi probala s trudovima pa vidjela.
    ja samo iznosim svoje mišljenje vezano uz ono što je njoj rekao njezin liječnik i što ona želi, a jel carski rizičan i jel bolji vaginalni u to se niti mogu niti želim miješati jer je to stvar struke.


    (ali nikako ne na ovom forumu, nemam živaca za ove upadice i zgražanja).
    žao mi je što drugačije mišljenje moraš etiketirati kao upadicu i zgražanje. ako je autorica htjela samo podršku trebala je to napisati u uvodnom postu. ja smatram da je riskantno inzistirati na nečemu što liječnik ne podržava, pa i to je nekakav odgovor na temu, a ne samo podržavanje.

    a nije mi jasno

    I nije mi jasno kako netko može tako paušalno tvrditi da je veći rizik VBA2C-a nego kod CR. Svi neki doktori znanosti oko nas. Rizik je prilično isti kod VBAC-a (koji je postao čisto normalan u našim rodilištima) i kod VBA2C-a. Liječnici i Hr idu uhodanom praksom (kao i kod "običnih" poroda).
    jesi ti doktor ili to samo iz one knjige koju čitaš?

  40. #40
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Moj prvi porod je bio cr, drugi jako zeljeni vbac (iako ne onakav kako sam ga zamislila)
    Niti sam se nakon prvog poroda osjecala zakinuto, niti nakon drugog potpunije.
    Ja osobno nakon 2 carska ne bih ni pomisljala o vbac-u.
    Al cak i da bi, ne bih isla protiv misljenja lijecnika, niti bi rodila doma.
    Zao mi je sto se neke zene osjecaju nepotpuno nakon cr.
    Meni je moj cr bio lijepo iskustvo, vbac bas i ne tako, iako mi je jako drago sto je bio vbac.

    Najvaznije je da i mama i beba budu dobro, a ako lijecnici ( i to nekoliko misljenja) misle da je vba2c za pojedini slucaj ok i rodilja ima zelju, onda ok

  41. #41
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    U stvari sam htjela reči ovo što i Ginger - žao mi je da se neke žene osjećaju nepotpuno nakon carskog.

  42. #42
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    ja sam nakon 1. carskog (u općoj anesteziji) imala taj osjećaj da sam nešto propustila i bilo mi je baš teško zbog toga. druga dva carska sam imala pod spinalnom anestezijom, bila sam budna cijelo vrijeme, dočekala bebe i dobila ih jednom odmah nakon poroda, a drugi put nakon par sati.

    ok, malo mi je žao što nisam imala prirodne porode i da živim u zemlji u kojoj je moguć VBA2C, odmah bih se za to odlučila (pod uvjetom da je ožiljak na maternici ok i da dobijem zeleno svjetlo od barem 2 liječnika), ali zadovoljna sam i s ovime kako je ispalo.
    jako sam sretna što sam čula prvi plač svojih beba i vidjela ih odmah kad su izašli iz mene.
    (žao mi je što ih nisu odmah stavili na mene i ostavili ih neko vrijeme sa mnom)

    mislim da VBA2C nažalost još neko vrijeme neće biti u praksi kod nas i ako budete opet išle na carski, toplo vam preporučam da uzmete spinalnu anesteziju. tako nećete biti zakinute barem za jedan aspekt poroda.

  43. #43
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Samo da dodam... kad bi se ponovno odlučila na trudnoću o porodu bi vjerovatno razmišljala da se je lakše nositi s osjećajem da nešto nedostaje u samom porodu zbog CR, nego sa spoznajom da je nešto pošlo krivo zbog toga što sam željela da moj doživljaj poroda bude potpun.
    Osjećaj nepotpunosti se (predpostavljam) može lijepo proraditi u nekoj terapijskoj tehnici.

  44. #44
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Mojca, slažem se!

    a ovaj osjećaj nepotpunosti se donekle može izliječiti i dojenjem.

  45. #45
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca, slažem se!

    a ovaj osjećaj nepotpunosti se donekle može izliječiti i dojenjem.
    Znaš laumi da te jako volim, ali nemoj tako.
    Ne volim takve izjave, što onda sa ženom koja je rodila na carski i nije dojila? Za nju nema nade?

    Smatram da je biti kvalitetan, cjelovit roditelj jedan jako težak zadatak i ne trebamo ga dodatno otežavati osjećajem grižnje savjesti za događaje na koje u principu nismo mogli puno utjecati.

  46. #46
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    joj, bojala sam se kad sam pisala post da će se netko naći povrijeđen

    evo, ispravljam se: meni je pomoglo dojenje

    (a gle ovo: prvi put sam rodila na carski, pod općom anestezijom i dojenje mi nije uspjelo. imala sam problem sa svim time dok to nisam sagledala iz nekih drugih kuteva. i zapravo nisam zbog toga mislila da nisam dobra mama jer znam da sam u danom trenutku napravila najbolje što sam znala i mogla. bilo mi je samo žao što sam propustila ta dva iskustva - rađanje djeteta i dojenje. međutim, to nije ništa govorilo o meni kao mami niti mislim da govori o bilo kojoj drugoj ženi koja je rodila na carski i nije uspjela s dojenjem.)

  47. #47
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    Kod mene se ne radi o nekakvom osjećaju zakinutosti (oba puta sam bila pod spinalnom anestezijom i bila svjesna svega), nego me strah ponovno rezanja (pa di će me više rezat pitam se, uz ova dva reza?), oporavka nakon carskog, i činjenice da idem na 3. abdominalnu operaciju...brrrrr...
    Ni ja neću inzistirati na vaginalnom ako struka i stanje ožiljka budu protiv toga, ali da bi voljela - bi. I opet, naravno, najvažnije mi je da se beba rodi zdrava i da oboje budemo dobro. Voljela bi roditi i doma, ali to se nikako ne bi usudila, tako da si ne umišljam da ja to mogu kad imam sve indikacije za bolnički porod. I neka bude tako. A izgleda da stvarno nema baš kod nas žena koje su uspjele u VBA2c-u.

  48. #48
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    V&NMama, razumijem tvoj strah, i ja sam se jako bojala. rezali su me tri put po istom šavu, a 3. put sam se čak prije oporavila nego 2. taj drugi put mi je bilo najteže.
    nadam se da će tako biti i kod tebe! držim fige da sve prođe u najboljem redu!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    V&NMama ja sam prošla obje vrste poroda i bottom line bi bio da ti,kad slegnu hormoni,sve to dođe na isto.djeca su tu,ona rastu,život ide dalje...

    moraš znati da su rizici nakon dva carska,dakle nakon dva rezanja veći.po meni nije loše da s liječnikom koji je sklon VBAC -u dogovoriš da pokušate prirodno(ako ti ne bude zadak,ako bude,nakon dva carska mislim da ti to nikako ne bi bilo pametno),no da se u svojoj glavi istovremeno pripremiš i na mogućnost da opet bude carski.prošla si ga dvaput,tvoja je prednost sada što već dobro znaš što te čeka.

    bilo kako bilo,želim ti sreću.osjećam kod tebe dosta straha,oslobodi se toga.postat ćeš mama treći put!

  50. #50
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca, slažem se!

    a ovaj osjećaj nepotpunosti se donekle može izliječiti i dojenjem.
    Tako kažu... dojim, isključivo dojim... ali osjećaj nepotpunosti nije nestao.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •