Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: kartično plaćanje

  1. #1
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno kartično plaćanje

    +Ovako...imamo dva tekuća računa na dvije različite banke (otp i rf) te tako i dvije kartice po tim tekućim računima, jednu visu electron i drugu maestro.

    Ja već duže vrijeme svakodnevne troškove plaćam ili jednom ili drugom (ovisi o novčanoj situaciji na računima) i nemam naviku nositi neku veću količinu keša sa sobom.

    Danas tako kupujem dnevnu spizu u svom kvartovskom dućanu i pri vađenju kartice da bih platila račun jedan mi gospodin počne s pričom da li ja znam koliko me takav način plaćanja košta, kako kod svake transakcije banke sebi uzimaju neku svotu te kako u konačnici tako ostavljam pozamašnu svotu novca tim istim bankama.

    Do sad nisam primjetila na računima da mi se išta specijalno zaračunava, ali me je ipak zaintrigirala ova informaciji ili pak dezinformacija

    Dakle, molim vaše mišljenje...
    Posljednje uređivanje od Bodulica : 01.02.2012. at 20:38

  2. #2
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    banke naplacuju proviziju od prodajnog mjesta, i to znacajnu
    3-4-6-%
    kako koje kartice, ovisi jel debitna ili kreditna
    na sve sto platis karticom

    to je sve ukalkulirano u cijenu proizvoda, platili ga mi karticom ili gotovinom :/

  3. #3
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    + plaćamo godišnju ili mjesečnu "članarinu" za svaku karticu. Drugo te ne košta, a tog si troška vjerojatno svjesna.

    Ja bih rekla da im više ostavimo kad plaćamo gotovinom - lipa tu, lipa tamo, svaki puta kad zaokružiš ciftu, ode nešto novca.

  4. #4
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    tebi jedini trošak može biti naknada banke za korištenje kartice, a za ove kartice koje spominješ, to je besplatno uz tekući.

    ako prodavač ima iste cijene za gotovinu i kartice, manje novca dobije kad kupci plaćaju karticom, jer je provizija kartičnoj kući 4-5 % , a trošak manipulacije gotovinom oko 2 %

    plaćanje karticom jako otežava prodaju na crno, tako plaćen račun se ne može lako izbrisati, i pdv završi tamo gdje treba-u proračunu

  5. #5
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Hm, tako sam nekako i mislila, ali je dotični šjor bio jako uporan u svom razglabanju da me je na trenutak doveo u sumnju.

    Znači, mogu slobodno nastaviti plaćati karticama bez straha da banke uzimaju tu nekakvu proviziju.

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    mozes, jer tebi se nece promijeniti nista.
    mozda je šjor dosao na ideju ako svi prestanu placati karticama mozda stvari i pojeftine, ali poznavajuci nase trgovce to je cista utopija.

  7. #7
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ma nema to veze s nasim trgovcima nego nasim nacinom zivota
    vecina ljudi zivi od kredita na kartici

    a bilo bi lijepo taj krug prekinuti
    samo ja prva ne mogu

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Zloupotrebiću malo ovu temu, ako ne smeta, mada je moje pitanje malo drugačije.

    Dakle, šta radite kada plaćate karticom i transakcija traje nenormalno duugo (tipa preko 10-15 minuta terminal uspostavlja vezu), a usluga je već izvršena, recimo gorivo sipano u auto, račun otkucan ili poslat zahtev za dopunu prepaid-a za mobilni?

    Ja se obično trudim da imam i keš i vremena i još predostrožno pitam da li im je aparat ispravan, pa ili platim gotovinom ili čekam ili u krajnjem slučaju poništim kupovinu a ostavim prodavcima da vraćaju robu sami.

    Međutim, ovaj put sam bila u žurbi i bez keša, a trebala mi je dopuna prepaid kredita za dete.
    Prethodno sam pitala da li je sve u redu sa pos terminalom, naglasila da nemam keš, dobila potvrdan odgovor u stilu "Booože, naravno da jeste!" , otkucala sam svoj pin, i onda sam čeeekala, i čekala, propuštala druge da ne čekaju mene, čekala još, nekih 10-tak minuta, i na kraju rekla prodavačici da mi vrati karticu jer neću da čekam dalje, na šta je odgovor bio "Pa ne mogu ja sad vas tek tako pustiti, već sam poslala zahtev provajderu!" Srećom (ili ne samo srećom?) tog časa je kartica konačno "prošla".

    Od tada razmišljam, kako je uopšte ta glupa situacija zakonom regulisana, tipa, da li sam ja dužna da čekam sve dok kartica ne prođe makar i satima, ili mogu da smatram da me je prodavačica obmanula jer 10 minuta čekanja sigurno ne spada pod "normalno"? I šta bi se desilo da se situacija odužila, da li bih bila u prekršaju ja što nisam platila uslugu a želim da odem, ili ona što zadržava moju karticu bez mog odobrenja?
    Kako bi se uopšte mogao zvati taj deo zakona koji reguliše taj bezvezni problem kod plaćanja karticom?

  9. #9
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Nisam nikda cekala dulje od 1-1,5 min. I to je u rijetkim slucajevima.
    Ovo sto ti pises nisam nikad dozivjela i nemam pojma sta bih napravila.
    Ja rijetko.kad hodam s gotovinom.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Selo moje ... Civilizacija stiže sporo i nesigurno...
    Obično plaćam karticom samo tamo gde sam sigurna da je sve normalno, ali ovaj put sam bila u žurbi, bilo mi je usput baš to mesto, iako znam da im aparat čas radi, čas ne radi... Nikad neću razumeti logiku poslodavca koji postavi aparat sa kojim će se se svi kupci natezati-da li je to neka vrsta pokušaja prevare ili čista glupost i nemarnost, ne znam.
    Ali onako teorijski, volela bih da znam na čijoj je strani zakon :D.

  11. #11
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    Imala sam situaciju da su mi zbog tehničkog kvara 2 x u dvije minute skinuli isti iznos s računa, a ja sam dobila samo jedan račun. Prvi put je došla obavijest da transakciju nije moguće provesti ili nešto slično (što nije odgovaralo istini). Čim sam primijetila grešku, kontaktirala sam banku i problem je riješen isti dan - vratili su iznos koji je greškom skinut s računa.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Pandora Aura Monroe prvotno napisa Vidi poruku
    Imala sam situaciju da su mi zbog tehničkog kvara 2 x u dvije minute skinuli isti iznos s računa, a ja sam dobila samo jedan račun. Prvi put je došla obavijest da transakciju nije moguće provesti ili nešto slično (što nije odgovaralo istini). Čim sam primijetila grešku, kontaktirala sam banku i problem je riješen isti dan - vratili su iznos koji je greškom skinut s računa.
    To znam da rešim, već isprobano , kao i niz drugih glupih situacija.
    Npr. banka nije po automatizmu aktivirala novu karticu iako je trebalo, kasirka nekom misterijom otkucala dve nule manje na računu pa nas posle zvala jer smo "ostali dužni ", ja ne bih verovala da nismo sačuvali slip, pa onda karticu bankomat proglasio nevažećom a ja je izvukla odatle potpuno zamašćenu itd., itd.
    Znam napamet mesta gde plaćanje funkcioniše normalno a gde se stalno nešto "kvari" i "popravlja", valjda zavisi koja radnica radi ...
    Uglavnom nije nam nikad dosadno ovde LOL, ali ne znam kako se razrešava to kad terminal desetak minuta "traži vezu".

  13. #13
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    trazis da prekine transakciju, tj. vezu i odes
    nisi im duzna bas nista

    placam iskljucivo karticom, gotovinu nemam nikad, osim eventualno za kavu
    dogodilo se da transakcija potraje, pa su prekidali i probali opet
    obicno drugi put brze uspije
    srecom, ne dogadja se cesto

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    trazis da prekine transakciju, tj. vezu i odes
    nisi im duzna bas nista
    Ovo i radim kad kupujem u radnji, tražim karticu nazad i ostavim robu ako više ne mogu da čekam i nemam gotovinu.
    Ali ako sam karticom plaćala neki račun, ili dopunu za telefon, ili već sipano gorivo, onda nisam sigurna kako ide, tj. nije da nisam dužna ništa ako se odvezemo sa gorivom i ne platimo ničim .

  15. #15
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam nikda cekala dulje od 1-1,5 min. I to je u rijetkim slucajevima.
    Ovo sto ti pises nisam nikad dozivjela i nemam pojma sta bih napravila.
    Ja rijetko.kad hodam s gotovinom.

    ovako i ja

  16. #16
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo i radim kad kupujem u radnji, tražim karticu nazad i ostavim robu ako više ne mogu da čekam i nemam gotovinu.
    Ali ako sam karticom plaćala neki račun, ili dopunu za telefon, ili već sipano gorivo, onda nisam sigurna kako ide, tj. nije da nisam dužna ništa ako se odvezemo sa gorivom i ne platimo ničim .
    e jezi ga, gorivo ne mozes vratiti
    trazis da prekinu i probaju opet
    cesto tako opet uspije
    a racune i bonove rjesavaj preko internet bankarstva
    e bas sam od pomoci

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Pa jesi od pomoći, i ti i drugi, hvala, bar sam sad potvrdila da je ovaj moj događaj totalno nenormalan :/.
    I ova moja radnica je probala karticu dva puta, samo nije napravilo nikakvu razliku u brzini.
    Da je to jedan slučaj, ma nikom ništa, ali kad tako odčekam jednom mesečno svaki put u drugoj radnji i još me ubeđuju da je to "normalno kod plaćanja karticom", stvarno se zapita čovek...
    Internet bankarstvo, joj, to je SF, pa ni kartično još nismo savladali u selu
    Hvala u svakom slučaju svima .

  18. #18
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,644

    Početno

    nije nenormalan. I meni se dogodilo nekoliko puta.

    A da ne velim da se jednom dogodilo u velikom Mulleru koji ima ima baš veliki promet. Valjda im je cijela poslovnica bila blokirana i to baš jako dugo

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni se to isto dogodilo više puta - u DM-u u Vukovarskoj sigurno 3-4 puta.

  20. #20
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    meni se nikad to nije dogodilo. zna se dogodit da prvi put ne prodje pa probaju opet i bude ok. desilo se jednom i da su mi skinili iznos 2 puta ali kontaktirala sam banku i brzo je rjeseno.
    ja bi i kavu platila karticom da mogu

  21. #21
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Meni se dogodilo u stanici za tehnicki pregled,kad sam placala osiguranje. Tad im veza na net bila losa
    Tip je sigurno 5-6 puta isprobavao dok nije proslo. Onda mi uzelo pare dva puta. Odmah sam zvala banku, drugi dan mi vratili

    Ali mogla sam samo cekati tamo da proradi

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Kod nas se blokira cela benzinska pumpa dok ne prođe kartica :/.

    Ja se obično ne uzrujavam nešto preterano, naročito kad imam vremena, obično dobijem i izvinjenje prodavaca i manje-više strpljenje drugih kupaca. U jednoj radnji je oduvek jako spora veza, ali kartica nikad ne bude odbijena a prodavačica je preljubazna i uvek upozori da ću morati malo pričekati.

    Ali juče sam kasnila, a pri tom dobila i komentare drugih kupaca i nadobudni stav prodavačice, maltene kao da sam idiot koji nema pravog novca pa nešto prosim i muvam sa tom plastikom, a nisam mogla da samo odšetam usred transakcije sa karticom.
    Pa sam se konačno ozbiljnije zapitala kako se uopšte rešava takva glupost kad u nju upadneš...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •