Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 142

Tema: sredstva za ciscenje iz kucne radinosti

  1. #1
    morena24 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    460

    Početno sredstva za ciscenje iz kucne radinosti

    Evo otvaram temu gdje mozemo stavljati recepte za izradu sredstava za ciscenje!

    Ja prva prilažem deterdžent za rublje:

    Dakle radi se o tekućem sredstvu za pranje za čiju pripremu ćete potrošiti 10 minuta i otprilike 5 kn/lit!

    - 1 kom Marseillski sapun (ima ga u DM-u) ili drugi prirodni biljni sapun – sitno izribati,
    - 3 litre vruće vode (zagrijane na štednjaku - netreba kipiti) – u nju se polako umiješa ribani sapun
    kad se otopi, tome se doda
    - 1 velika žlica sode bikarbone (u Kauflandu ... kn za ½ kg)

    – promiješati da se rastopi –
    Zatim još toplo preliti u plastičnu posudu u kojoj ima dosta mjesta za komotno miješanje (iz nama nepoznatog razloga u staklenoj ili nekoj drugoj posudi sredstvo se stvrdne ko kamen!) –posudu se stavi na hladno i povremeno promiješa da se previše ne stvrdne – kad se ohladi doda se - 20-30 kapljica eteričnog ulja (mirisa prema želji) – i to je sve!!!

    Rublje se odlično pere – (ako želite da bude mekše možete dodati koju žlicu octa u vodu za ispiranje)
    Pa znate kako se hvale da AVA dobro pere jer ima zrnca sapuna!!!
    Miriši kao što je nekada mirišalo, čuvate prirodu i još uštedite!!!

  2. #2
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Super recept, hvala Morena!

  3. #3
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Morena, može i doziranje, molim... Ide i u mašinu, pretpostavljam?

  4. #4
    morena24 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    460

    Početno

    Ide u masinu, naravno. Iskreno, tek sam neki dan dobila ovaj recept i jos ga nisam napravila, ali pise da ide oko 200 ml po pranju.

    Iako ja uvijek sve stavljam od oka, ovisno koliko vesa imam. Cak mi se i ovih 200ml cini puno

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    pratim

  6. #6
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj morena24 prvotno napisa Vidi poruku
    Ide u masinu, naravno. Iskreno, tek sam neki dan dobila ovaj recept i jos ga nisam napravila, ali pise da ide oko 200 ml po pranju.

    Iako ja uvijek sve stavljam od oka, ovisno koliko vesa imam. Cak mi se i ovih 200ml cini puno

    Ajd javi iskustvo i dojmove ako ga napraviš... ne da mi se sad uz bebu od tri mjeseca time naslijepo baviti, ali ako ti kažeš da funkcionira, probala bi.

  7. #7
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ja koristim kristalnu sodu i postižem znatnu uštedu standardnog deterđenta u pranju. Dvije žličice na mašinu i deterđenta treba 1/3 uobičajene količine za isti efekt. Mora se trpati zasebno i to je jedina komplikacija. Kristalna soda se kupuje među potrepštinama za vinare.

  8. #8
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    U pretinac za detergent stavim i sodu i detergent zajedno. Zasto se trebaju stavljati odvojeno?

    Inace, davno mi je dosadilo praviti sredstva za pranje od octa i sode. Etericna ulja su mi preskupa.
    Sad samo stavim alkoholno ocat u spricaljku i perem. Ne razrjedjujem. Sodu samo pospem po povrsini koju perem, pospricam octom i izribam. Tako mi je manje petljanja.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    171

    Početno

    ima u nanovil-u prirodni ribani sapun za pranje rublja.na njihovim stranicama ćete naći dosta recepata za homemade sredstva za čišćenje.

    za bebice s osjetljivom kožom možete naribati dječji sapun i dodati malo sode ili čak samo sa sodom.meni nema smisla trpati brdo kemije u mašinu zbog majice zaflekane s mrkvom kad svi znamo da ta ista prokleta mrkva ide dolje samo nakon prekonekoliko pranja,a ionako joj se u međuvremenu pridruži nova.isto možete i sa svom ostalom odjećom.flekove ionako morate tretirati prije pranja.

    umjesto omekšivača koristim ocat(alkoholni).primjetiti ćete da kad perete s manje praška roba s vremenom postaje mekša.interesantno kako mi sada smeta miris odjeće kad se osjeti prašak.

    koristila sam i sapunske oraščiće.oni su stvarno spas ako netko ima alergiju,jer je onda i soda problem.

    kada mi se nakupi dosta kamenca na dnu wc školjke naspem malo limunske kiseline,malo sode i octa i tak ostavim preko noći.ujutro pročačkam s četkom i gotovo.

  10. #10
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Ja koristim kristalnu sodu i postižem znatnu uštedu standardnog deterđenta u pranju. Dvije žličice na mašinu i deterđenta treba 1/3 uobičajene količine za isti efekt. Mora se trpati zasebno i to je jedina komplikacija. Kristalna soda se kupuje među potrepštinama za vinare.
    Kako mislis zasebno? Imam doma teglicu ali me strah upotrijebiti ju od onih silnih upozorenja na etiketi :/

  11. #11
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Kad govorite o sodi, mislite li svi na kristalnu sodu?

    (osim morene, u postu za izradu deterdženta za rublje - tamo piše soda bikarbona...)

    Hvala !

  12. #12
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    morena, po jednom pranju znači samo 200 ml tog pripravka? jesam dobro razumjela?
    a ovo drugo, gdje i kako čuvaš do sljedećeg pranja?
    inače, korisna tema, hvala

  13. #13
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Pratim, odlična tema.

  14. #14
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    odlična tema, hvala morena! podijeli pls dojmove kad napraviš. i ja sam ljenguza,pa čekam da netko prvi proba

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    171

    Početno

    teica,obično se za pranje koristi soda tj natrijev karbonat što je malo drukčije od sode(bi karbonat) koja se koristi u kuhinji.Kristalna soda koju spominje davor je isto natrijev karbonat samo što je u kristalićima,a ova koju imaš kupiti u mulleru je u prahu.ista stvar samo što se prah lakše rastapa.

  16. #16
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    @tua, @ Teica, da, kristalna soda obična. Anhidrida bi išlo upola, ali nema potrebe na to gubiti vrijeme. Kristalna soda se dobije od sode bikarbone jednostavnim pečenjem u pećnici, ali opet - čemu to? Kupi se takva kakva je, za malo novaca i poznatih svojstava. Recimo da se isti efekt postigne s dvostrukom količinom sode bikarbone. Sva ideja je u alkaličnosti.

    Dvije žličice kristalne sode i treba ti oko 1/3 normalnog deterđenta. Jednostavno.

    Za razliku od izbjeljivača od kojih rublje ispadne tvrdo s kristalnom sodom samo postane čisto. I isplati se.

  17. #17
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    mali laf, hvala ti na objašnjenju !

    A koja se stavlja u veš mašinu?

    Soda bikarbona(t) - kao iz onog moreninog recepta?

    I ima li u Muelleru na Trgu za kupiti ove druge - sode karbonat, znaš možda?

  18. #18
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Davor, hvala i tebi !

    Ne koristimo izbjeljivače ni omekšivače...

    Ako sam dobro pohvatala, alkoholni ocat je dobar omekšivač?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    171

    Početno

    da,alkoholni ocat je super omekšivač...još ako staviš par kapi eteričnog ulja,miriši cijeli stan

  20. #20
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    U Muleru imas Wash soda. 7,5 kn/0,5 kg
    to je kristalna soda u prahu. Stoji kod sredstava za pranje. Njome i cistim.

  21. #21
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Hvala MarijaP, baš me ovo interesiralo!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Koliko stavite alkoholnog octa, jel odmah na početku (nekako imam osjećaj da će on pobjeć iz ladice kad je rjeđi od omekšivača)?
    Baš ću probati s octom.

  23. #23
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    zar nije bilo par sličnih tema na pdf-u poZeleni?

    radila sam po sličnom receptu, i odlučila da nikad više neću koristiti sapun u veš mašini. ne otopi se dobro i počne se taložiti.

  24. #24
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    U Muleru imas Wash soda. 7,5 kn/0,5 kg
    to je kristalna soda u prahu. Stoji kod sredstava za pranje. Njome i cistim.
    A jel tu Wash sodu stavljaš i u mašinu za pranje veša ili "običnu" sodu bikarbonu?

    (To me zbunjuje...)

  25. #25
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Teica prvotno napisa Vidi poruku
    A jel tu Wash sodu stavljaš i u mašinu za pranje veša ili "običnu" sodu bikarbonu?

    (To me zbunjuje...)
    ja koristim baš tu iz mullera za veš mašinu
    stavim je zajedno s deterdžentom, ali ne uvijek, ponekad

  26. #26
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Odlična tema.
    Što se tiče praška za veš, več dugo stavljam valjda 1/3 standardne količine i pere normalno, omekšivać isto tako ili ništa ili mrvicu.
    Jedino što veš ne miriši kao lud po prašku, ali to mi nije važno.
    Povremeno perem s octom i sodom i kupaona se super opere, ali onda potrošim baš puno i octa i sode, tako da nije neka ušteda.

  27. #27
    susmiga avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    PGŽ
    Postovi
    330

    Početno

    i meni je perilica bila sva kao slinava od recepta iz prvog posta. nakon dva pokušaja ( po 3 litre), odustala. sada perem sve sa žlicom praška a u bijelu robu dodam i sodu.

  28. #28
    zeljka123 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    85

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    ja koristim baš tu iz mullera za veš mašinu
    stavim je zajedno s deterdžentom, ali ne uvijek, ponekad
    Jel ima u dm-u možda nešto takvo za kupiti?

  29. #29
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Jedino što veš ne miriši kao lud po prašku, ali to mi nije važno.
    Naravno. Prava čistoća je stanje bez mirisa.

  30. #30
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Prava čistoća je stanje bez mirisa.
    amen

  31. #31
    orlica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    228

    Početno

    Super tema! pratim...

  32. #32
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Mene u stvari više interesiraju alternative za čišćenje kuće, a nevezano uz svemogući ocat i sodu, ono tipa uzmi koru od banane i s njom istrljaj listove fikusa za sjaj, uzmi ostatak iscjeđenog limuna i s tim istrljaj slavinu protiv kamenca, uzmi pola paradajza i s njim izglancaj lajsne od mesinga...

  33. #33
    ivica_k avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    1,835

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    uzmi koru od banane i s njom istrljaj
    cipele...bilo u jadrankinim kućnim čarolijama

  34. #34
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    imate ovdje sve, recepte i potrepštine
    http://www.nanotehnologija.info/rece...-za-ienje.html


    makar sam ja odustala od praška za veš jer mi uz sva eterična ulja ne da nije mirisao,ne patim na to da mi veš jako miriši, ali mi je roba smrduckala

  35. #35
    morena24 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    460

    Početno

    Da, i ja ocekujem da jos netko stavi neke konkretne recepte ili savjete za ciscenje!

    Steta sto vise nema na tv-u onih Britanki sto su cistile po kucama, one si imale super savjete -

    samo sto se ja vise niti jednog ne sjecam

  36. #36
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj morena24 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, i ja ocekujem da jos netko stavi neke konkretne recepte ili savjete za ciscenje!

    Steta sto vise nema na tv-u onih Britanki sto su cistile po kucama, one si imale super savjete -

    samo sto se ja vise niti jednog ne sjecam
    one dvije britanke, emisija odred za čistoću?
    ima i istoimena tema ovdje

    idem ponovo pokušat, možda me ovaj put neko čuje
    pdf poZeleni
    topik npr cistoca je pola bolesti (o ekoloskim alternativama) recepata i ideja ko u priči

  37. #37
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    E to, Odred za čistoću! Te ženske su imale super alternativne savjete za čišćenje (u WC školjku ulij Coca Colu, kamenac je baj-baj!)

  38. #38
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Teica prvotno napisa Vidi poruku
    A jel tu Wash sodu stavljaš i u mašinu za pranje veša ili "običnu" sodu bikarbonu?

    (To me zbunjuje...)
    da, koristim za pranje vesa, ciscenje, pranje vesmasine i sudjerice

  39. #39
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno. Prava čistoća je stanje bez mirisa.
    Da... i roba koja miriši po buri. Eh...

  40. #40
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    PRIRODNA SREDSTVA ZA ČIŠĆENJE-EKOLOŠKA ŠPAR KASICA


    SODA BIKARBONA
    Soda bikarbona je blago, ali učinkovito abrazivno sredstvo. Koristi se za poliranje i izbjeljivanje. Odlična je za uklanjanje neugodnih mirisa. Jeftina je, lako dostupna i zaista svestrana.
    Primjene:
    Uklanjanje mirisa:
    • Uklonite neugodan miris iz cipela i tenisica – nasipajte, pričekajte, otresite.
    • Stavite zdjelicu sode bikarbone na dno hladnjaka ili mačjeg zahoda.
    • Osvježite tepihe i tapecirani namještaj – pospite sodu bikarbonu po tepihu ili kauču, tapeciranom namještaju i ostavite da odstoji pola sata, pa usišite.
    • Sodom možete ukloniti većinu pljesnivih mirisa nastalih iz vlažnih prostora
    Čišćenje i poliranje:
    • Nanesite sodu bikarbonu na vlažnu krpu i koristite je za čišćenje i poliranje: mramora, plastike, kupaoničkih elemenata, srebra, bakra, čelika, stakla i porculana. Ne čistite time aluminijske posude!
    • Otopinom očistite mrlje od kave.
    • Otopinom sode bikarbone isperite i očistite: kantu za smeće, dječje bočice i termos-boce, plastične posude, češljeve i četke, zastor za tuš-kabinu...
    • Zagorjele naslage u tavi ili na roštilju premažite mješavinom sode bikarbone i vode, ostavite da odstoji, pa ostružite. U težim slučajevima, ostaviti preko noći u mješavini sode i vode.
    • Obrišite prozore otopinom sode bikarbone, pa kapljice kiše neće ostajati na staklu.
    • Soda bikarbona odčepljuje odvode, a prirodna sredstva su učinkovita i blaga prema pokućstvu.
    Izbjeljivanje:
    • Operite zube sodom bikarbonom- blago izbjeljuje, a ispiranje otopinom uklanja neugodan miris. Uklanjajte njome mrlje i miris s ruku.
    • Dodajte pola šalice sode bikarbone na jedno punjenje stroja za pranje rublja, kako biste ga temeljito očistili. Isto vrijedi i za perilicu suđa i aparat za kavu.
    Ostalo
    • Soda bikarbona pomaže još i kod uboda insekata, opeklina od sunca i iritacije kože. Može se čak koristiti za gašenje vatre, kad se ne smije koristiti voda (zapaljena mast i vatra na električnim uređajima).

    OCAT (Alkoholni)
    Destilirani vinski ocat odličan je protiv masnoća i prljavštine (čađi), učinkovito uklanja masne mrlje i neugodne mirise (njegov miris brzo ishlapljuje!).
    Radi još efikasnijeg čišćenja različitih površina, pomiješajte ocat sa solju, ili tekućim deterdžentom, po mogućnosti ekološkim.
    Upozorenje:
    Nemojte ga koristiti na kamenim ili mramornim površinama. Vodite računa o tome da za čišćenje koristite samo bijeli alkoholni ocat, ne vinski ili voćni.
    Primjene:
    • razrijeđen s vodom u omjeru 1:10 idealan za čišćenje hladnjaka i stakla na kuhinjskim prozorima.
    • Uspješan je i u borbi protiv zagorjelih pećnica. nakon svake upotrebe pećnicu obrišite krpom natopljenom octom
    • Protiv začepljenih slivnika sudopera. U slivnik po potrebi nalijte kipući ocat, koji ne samo što će odčepiti odvode, nego će spriječiti i daljnje nakupljanje naslaga.
    • Ocat učinkovito uklanja hrđu i nakupine vodenog kamenca, a razrijeđen s vodom čisti i daje sjaj keramičkim pločicama.
    • Kako lagano dezinficira i sprečava razvoj bakterija, razrijeđen vodom može se koristiti i za pranje drvenih površina za pripremanje hrane, te posuđa, posebno onog u kojem se čuva hrana ili sprema povrće za zimu.
    • odlično čisti, posebno masne mrlje.
    • očistite stakla mješavinom octa i vode. Octom možete čistiti i začađena stakla peći na drva, koja se inače vrlo teško čiste.
    • nakupljanje zagorenih naslaga u pećnici spriječite tako da unutrašnjost redovito brišete krpom natopljenom octom.
    • Octom možete brisati i zidove kupaonice, namještaj od rattana (trske i sl.), posude za hranu i zimnicu radi prevencije razvoja bakterija. Blago zaprljano posuđe možete isprati otopinom octa.
    • Tuš kabinu povremeno pošpricajte octom te tako spriječite nakupljanje kamenca. Nakon 30 minuta isperete
    • kistove na kojima se stvrdnula boja umočite u vreli ocat i operite u vrućoj otopini sapuna.
    • kipući ocat možete uliti u slivnike kako bi očistili cijevi i spriječili nakupljanje naslaga. Ovo nije preporučljivo činiti ako ste prethodno koristili komercijalna sredstva za čišćenje čiji su ostaci možda još uvijek u cijevima.
    • dodajte ocat u vodu za ispiranje rublja: otklanja ostatke deterdženta i sprečava da odjeća požuti stajanjem. Masne mrlje na odjeći natopite octom prije pranja. Znoj sa odjeće prije pranja premažite octom
    • za čišćenje začepljenih dišnih puteva, inhalirajte paru vode u koju ste dodali nekoliko žlica octa.
    • Mjesta na kojima su se pojavili mravi premažite octom

    LIMUN (SOK)
    Sok od limuna kao stvoren je za raznoliko čišćenje i uklanjanje neugodnih mirisa u kuhinji, ali primjerice i s ruku nakon rezanja češnjaka ili čišćenja ribe.
    Primjene:
    • Limunov sok i ocat uklanjaju hrđu i neugodne mirise te vraćaju sjaj površinama od mjedi.
    • limunov sok koristi se kao prirodni izbjeljivač i dezinficijens
    • Crno vino, trava ili krv na tepihu lako se uklanjaju limunovim sokom
    • limunov sok uspješno uklanja vodeni kamenac s kuhinjskih armatura i posuđa. Primjerice, natopite li sokom posudu koju koristite za kuhanje vode i ostavite je preko noći sutradan ćete bez ikakve teškoće ukloniti i najtvrdokorniji kamenac.
    • Za sprečavanje nakupljanja kamenca, ali i za poliranje, kuhinjske slavine povremeno natrljajte sokom, odnosno kriškom limuna.
    • Limunov sok možete iskoristiti i kao prirodno sredstvo za ispiranje posuđa, te u tu svrhu u pretinac za ispiranje nalijte litru vode u kojoj ste umiješali sok od jednog limuna.
    • univerzalno sredstvo za čišćenje, pa u boci s raspršivačem pomiješate sok od jednog limuna i petnaestak kapi eteričnog ulja limuna s litrom vode.
    • limun možete iskoristiti i za dezinficiranje mikrovalne pećnice, jednostavno stavite posudu s vodom i sokom i uključite je na nekoliko minuta.

    SAPUN
    Na kraju, nemojte zaboraviti ni na staru dobru sapunicu, odnosno običnu vodu s rastopljenim prirodnim sapunom, koja je, vjerovali ili ne, više nego dovoljna za održavanje čistoće i njegu kuhinjskog namještaja i površina od različitih vrsta metala, plastike, stakla, akrila i pleksiglasa!
    Nekoliko praktičnih savjeta
    Univerzalno sredstvo za čišćenje
    1 čaša bijelog octa
    1 čaša vode
    15 kapi ulja čajevca (tea tree oil)
    Uspite u sprej-flašicu (spray) i krenite: naprskajte površinu, protrljajte i obrišite suhom krpom. Miris sirćeta će se izgubiti za par minuta ostavljajući miris uljnog balzama.

    KUHINJA
    Univerzalno sredstvo za čišćenje kuhinje
    U staklenu ili keramicku zdjelu (ne plasticnu ili drvenu) dodati pola šalice sode bikarbone, zatim dodati po 5 kapi esencijalnih ulja: ružmarina,majčine dušice,cimeta i limuna. Izmiješati kako bi se ulja i soda bikarbona dobro sjedinili. Ostaviti da odstoji jedan dan prije upotrebe. Čuvati u staklenoj teglici. Umjesto esencijalnih ulja može se koristiti osušeno bilje i to u količini od 3-5 žlice od svake biljke. Ako se dodaje svježe bilje, onda je potrebno po 9 žlica od svake vrste prethodno isjeckanog bilja.
    Mikrovalna pećnica
    dovoljno je ostaviti posudu s vodom i limunom na nekoliko minuta u uključenu mikrovalnu, a potom je krpom iznutra obrisati. Limun će ostaviti ugodan miris.
    Za kuhinjske elemente dobro je staviti četiri kapi limuna i ruže geranije u toplu vodu kojom ćemo ih očistiti
    Sredstvo za čišćenje mikrovalne pećnice
    80 mL sode bikarbone
    1 žličica octa
    6 kapi eteričnog ulja limuna
    Pomiješajte sve sastojke u pastu. Nanesite spužvom na unutarnje stijenke mikrovalne. Isperite i ostavite vrata otvorena 15 minuta, da nestane miris. Ovo sredstvo uklanja mirise hrane iz mikrovalne.
    Suđe
    Nekoliko kapi limuna, gorke naranče, cedra ili petit graina bit će dovoljno za dezinficiranje suđa, a male količine eterična ulja neće ostaviti prejak miris
    Prozori
    Pomiješajte 1 žlicu alkoholnog octa s 1l vode i žličicom deterdženta za pranje posuđa pa sve dobro izmiješajte. Pošpricajte po površini ili osušite novinama ili krpom od mikrovlakana. Ako vam smeta intenzivan miris octa, operite površine sa nerazrijeđenim limunovim sokom.

    360 ml octa
    120 ml vode
    10 kapi eteričnog ulja limuna ili naranče
    Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Lagano protresite prije uporabe. Našpricajte prozore i stakla i osušite papirnatim ručnikom ili starim novinama. Ova otopina čisti i ujedno smanjuje zamagljenost stakala i ogledala.
    Rublje
    Za mirisno rublje dobro je staviti po tri kapi ulja lavande i ruže geranije u omekšivač za rublje.
    Prašak za pranje rublja s lavandom
    450 g vrlo suhog, ribanog prirodnog sapuna
    240 g sode za pranje - (Na2CO3- natrijev karbonat)
    240 g boraksa
    15 mL eteričnog ulja lavande ili eukaliptusa
    Koristite potpuno prirodan sapun, napravljen isključivo od maslinovog, palminog i kokosovog ulja. Obavezno nosite rukavice pri pripravi ovog praška! Pomiješajte sve sastojke i na kraju dodajte eterično ulje. Čuvajte prašak u plastičnoj vrećici ili kartonskoj kutiji. Na jednu punu perilicu, za lakše prljavo rublje, dodajte 2 žlice praška, a za jako prljavo rublje i plahte 4 žlice praška. Za predpranje dodajte maksimalno pola žlice praška.
    Omekšivač rublja s lavandom
    950 mL bijelog alkoholnog octa
    900 g sode bikarbone
    1,9 L destilirane vode
    15 mL eteričnog ulja lavande ili eukaliptusa
    Pomiješajte sodu bikarbonu i ocat, pazite, počet će pjeniti! Dodajte vodu i eterična ulja i promiješajte.
    Koristite 4 žlice omekšivača po jednoj punoj perilici. Omekšivač dodajte, kao i obično, u ciklusu ispiranja.
    Podovi
    za pranje podova preporučujem da se u posudu s vodom stavi jednu žlica octa, a potom doda šest kapi lavande ili čajevca te tri kapi petit graina ili cedra
    Univerzalno tekuće sredstvo za čišćenje podova
    1 žlica ribanog prirodnog sapuna
    950 mL vruće vode
    2 žlice boraksa
    1 žličica limunovog soka ili bijelog alkoholnog octa
    Zagrijte vodu, dodajte sapun i kuhajte, uz miješanje, dok se ne otopi. Dodajte ostale sastojke. Čuvajte u staklenci. Na kantu punu tople vode, dodajte 2 žlice ovog sredstva. Prebrišite pod. Nije potrebno naknadno ispiranje.
    Kamene podove obično je dovoljno samo pomesti i prebrisati mokrom krpom. No, ponekad ih treba temeljitije očistiti. U vrijeme dok nije bilo sapuna, gotovo za sve se upotrebljavao pepeo. Njime napunite čvrstu platnenu vreću, zavežite je, stavite u kantu i prelijte s 10 litara kipuće vode. Ostavite da odstoji par sati pa izvadite vreću i tekućinom operite pod.
    Mramorne podove - ako je nečistoća tvrdokorna pod namažite mazivim sapunom i obrišite mokrom krpom. U ostalim slučajevima koristite pastu koju ste dobili miješanjem 3 žlice praška za čišćenje i malo limunovog soka. Limunovog soka stavite tek toliko da dobijete pastu. Njome istrljajte pod i zatim operite običnom vodom.
    Linoleum - mrlje s njega možete odstraniti čeličnom vunom namočenom u terpentin. Potom pomiješajte litru mlijeka i litru vode, u to umačite platnenu krpu i ispolirajte ga. Kako linoleum ne bi s vremenom ispucao, potrebno ga je namastiti s vremena na vrijeme. Pripravak za to možete dobiti miješanjem 1 litre octa i 1 litre ulja, a potom ga utrljajte u pod. Dobit će potrebnu masnoću i sjaj, ali se neće sklizati jer će ocat neutralizirati masnoću.
    Premazane parkete lako je održavati. Dovoljno ih je pomesti i eventualno prebrisati vlažnom krpom. Masne mrlje možete obrisati papirom kojeg ste namočili u benzin. Tragove od cipela s parketa uklonite običnom gumicom za brisanje. Tragove od gumenih potplata s linoleuma i pluta odstranite krpom namočenom u špirit.
    Ako imate brodski pod koji počinje škripati pod nogama, u brazde stavite malo talka.
    Kamenac s pločica možete očistiti uz pomoć octa.
    Tepisi
    Nakon usisavanja tepihe možete dodatno očistiti suhim sredstvom. Sameljite sapun tako da dobijete otprilike 3 žlice, te pomiješajte s 300 grama krumpirova brašna. Istresite na tepih i tvrđom četkom dobro utrljajte, te ponovno usisajte.
    Očistiti tepihe i osvježiti boje možete i vlažnim sredstvom koje se dobije od 1 litre vode, 1 žlice tekućeg amonijaka i piljevine. Piljevinu namočite pomiješanom vodom i amonijakom, istrljajte po tepihu i potom usišite.
    Već spomenuta metoda čišćenja tepiha sodom bikarbonom može se pospješiti korištenjem eteričnih ulja. U plastičnu vrećicu pomiješa se soda bikarbona s nekim od eteričnih ulja te se pusti odstajati jedan dan. Nakon nanošenja smjese na tepih, ostaviti je treba barem pola sata kako bi učinak bio potpun npr. u smjesu sa sodom bikarbonom pomiješa 10 kapi cedra ili ružina drva ili pak 20 kapi limete.
    Citrusno sredstvo za čišćenje radnih površina i tepiha
    Ništa ne može tako brzo osvježiti dom, kao svježi miris citrusa. Ne koristite ga na lakiranom drvetu!
    1 žličica tekućeg prirodnog sapuna
    30 mL bijelog octa
    60 mL limunovog soka
    480 mL vode
    1 žličica boraksa
    4 kapi eteričnog ulja limuna ili naranče
    Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Dobro protresite prije uporabe. Našpricajte površinu i obrišite mokrom spužvom. Posušite papirnatim ručnikom ili suhom krpom.
    Pošpricajte sredstvo po tepihu, ostavite da djeluje 15 minuta i usisajte.
    Sredstvo za čišćenje tepiha
    1 šalica boraksa
    15 kapi eteričnog ulja lavande ili čajevca
    Smjesu stavite u posudu od pudera. Naprašite ga na tepih, pričekajte 15 minuta i usisajte. Iznimno dobro uklanja mrlje od urina i mirise kućnih ljubimaca. Ako imate mačke, ne koristite ulje čajevca, jer je ono za njih otrovno!
    Eterična ulja
    Napomena: Za proizvodnju jedne litre ulja koriste i do tone biljnog materijala. Trudnice trebaju biti posebno oprezne, jer pojedina ulja mogu izazvati pobačaj. No Ivaniš kaže da se takvo što može dogoditi samo pri korištenju velike količine eteričnih ulja. I djeca mogu biti osjetljiva na ulja te se za njih, kao i trudnice, preporučuje da ne koriste ulja kadulje, origana, klinčića, cimeta i timijana.
    Najzahvalnija su eterična ulja lavande, limuna, grejpa, ruže geranije te čajevca koje mogu svi koristiti. Ulje lavande dobro je poznato u našim krajevima te djeluje smirujuće. Ulje bergamota djeluje kao psihostabilizator kod izrazito negativnog raspoloženja, dok se za ružu geraniju kaže da u prostoru ispunjenom njenim mirisom nema svađe jer uravnotežuje osjećaje. 'Često se na poslovnim sastancima koristi kombinacija bergamota i ruže geranije, jer njihov utjecaj smirivanja i podizanja raspoloženja može dati pozitivne učinke', )
    Ukoliko vam smeta miris octa ili sode bikarbone, unatoč tome što se brzo ishlapljuje, domaćim sredstvima za čišćenje možete dodati i desetak kapi prirodnih eteričnih ulja klinčića, limuna, lavande, eukaliptusa ili čajevca koja osim što uspješno eliminiraju neugodne mirise i osvježavaju prostor imaju i dezinficirajuće i antibakterijsko djelovanje. Za osvježavanje prostora i prirodno blago dezinficiranje u bočicu s raspršivačem stavite 2 dl destilirane vode i 2 čajne žličice eteričnog ulja po želji.
    Namještaj i garniture
    Sredstvo za njegu drvenog namještaja i kožnih garnitura
    2 žlice ribanog sapuna
    950 mL ključale vode
    Otopite sapun u vodi.
    Perite površine koristeći spužvu ili meku krpu, dok je voda još topla. Bez daljnjeg ispiranja, osušite na sobnoj temperaturi, da se sapun upije u kožu ili drvo. Ne namačite kožu u otopinu, nego nježno ovlažite površinu, da biste izbjegli mrlje od sušenja, a ostatak pokupite suhom krpom. Što drvo upije više sapuna, postaje otpornije na mrlje i ogrebotine. Ponovite, ako je jako zaprljano. Pranje namještaja na ovaj način, preporučuje se bar jednom godišnje.
    KUPAONICA
    Pastom od sode bikarbone očistite umivaonike, kade, zahodske školjke i slavine. Otvor za odvod istrljajte komadom limuna.
    Smeđe mrlje od vode istrljajte mješavinom 25 grama soli i 150 ml bijeloga octa. Naslage kamenca s kromiranih dijelova uklonite mješavinom soli i octa. Kamenac sa slavina uklonite mekanom krpom umočenom u bijeli ocat.
    Univerzalno sredstvo za kupatilo
    Napuniti 1/4 staklenke osušenim biljkama ili korama od grejpfruta, narandže,limuna ili lipe. Preliti octom i ostaviti da odstoji dva tjedna, pa zatim izvaditi biljke ili kore. Bilje se bira u zavisnosti od toga za koje svrhe se ova mješavina koristi (antibakterijsko, antigljivično dkelovanje ili za uklanjanje kamenca i prljavštine).
    Sanitarije
    Se mogu održavati sodom bikarbonom i limunovim sokom.
    Ocat i limunov sok učinkovito skidaju kamenac s armatura, a kriška limuna poslužit će za poliranje slavina.
    Tuš kabina, kada i umivaonik
    Porculanske prevlake u kupaonici će zablistati ako ih operete otopinom boraksa i tople vode. Nanesite malo boraksa na mokru spužvu i prebrišite prevlake. Može se koristiti i na fiberglasu, jer boraks nije abrazivno sredstvo. Potpuno isperite toplom vodom.
    Održavane površine lako se čiste sa otopinom sode bikarbone u vodi.
    Tvrdokorne mrlje i plijesan čistite sa limunovim sokom ili alkoholnim octom. Pošpricajte po površini i ostavite neka djeluje 10-15 minuta, a zatim dobro istrljajte čvrstom spužvicom.
    Skidanje kamenca sa slavina
    Kamenac s tuša ili slavina lako se uklanja namakanjem u razrijeđenom alkoholnom octu preko noći.
    WC-školjka
    WC školjku ćete deodorirati ako pospete ¼ šalice boraksa, lagano izribate četkom i ostavite da stoji pola sata, još bolje preko noći. U postolje u kojem stoji četka za WC, također povremeno dodajte malo boraksa. Kamenac u WC školjki i kadi, najlakše ćete ukloniti zagrijanim bijelim alkoholnim octom.
    Odvodi na kadi i umivaoniku
    Uspite 2-3 žlice boraksa u odvode, i ostavite da djeluje 15 minuta. Isperite toplom vodom. Boraks će ukloniti sve neugodne mirise.
    Odčepite odvode tako da u njih ulijete 1 čaše sode bikarbone i 1 čaše alkoholnog octa. Isperite sa 5l vruće vode.
    Zahod
    U blistavo bijelo stanje vratit ćete je upotrebom antibakterijskog i ekološkog sredstva boraksa. Dobar posao odradit će i tablete za čišćenje umjetnih zubala. Četiri tablete stavite u zahodsku školjku, ostavite sat vremena i isperite.
    Ulijte šalicu alkoholnog octa u WC školjku i ostavite da djeluje preko noći.
    Slavine
    Želite li besprijekorno sjajne slavine, trebalo bi svaki put kad zatvorite vodu s njih obrisati kapljice vode, a povremeno ih i ispolirati mekom krpicom namočenom u sredstvo za njegu metala. Za poliranje može poslužiti i kriška limuna.
    Umivaonik
    Nakon kupanja i pranja kadu te umivaonik dobro isperite vodom i spužvom bez deterdženta da ne ostanu ružni rubovi od sapunice. Pripravljate li uljne kupke, nakon kupanja kadu operite s malo sredstva za čišćenje ili istrljajte krpom i octom.
    Tuš kabina
    Armature i ogledala čiste se izvrsno vlažnim mikrovlaknastim ili umjetnovlaknastim krpama. Sredstva za pranje stakla nisu potrebna. Ona ionako sadrže čak 90 posto vode. U vodu iz slavine dodajte malo octa ili sredstva za pranje suđa.
    Da bi se riješili ostatka kamenca na staklenim vratima vaše tuš kabine, namočite spužvu u alkoholni ocat i prebrišite staklo.
    Za čiste zavjese na tuš kabini, stavite ih u stroj za pranje rublja sa 1 čaše alkoholnog octa i uobičajenom dozom deterđenta za veš. Operite ga na programu za osjetljivo rublje i objesite mokro.
    Čišćenje mrlja
    Boraks će vam pomoći da se riješite neugodnih i često smrdljivih mrlja na tepihu. Prije nanošenja boraksa, obavezno napravite test na maloj površini tepiha, da biste bili sigurni da vam tepih neće izgubiti boju. Mrlje od vina i alkohola, uklonit ćete mješavinom pola šalice boraksa u 500 mL vruće vode. Spužvom nanesite ovu otopinu na mrlju, pustite da djeluje pola sata i zatim operite mrlju šamponom. Bolje rezultate ćete postići ako je mrlja svježa.
    Mrlje od krvi najlakše ćete ukloniti namakanjem u hladnoj vodi ili pasti od gustina i vode. Mrlje od kave ili čaja namačite u limunovom soku. Masne mrlje uklonite tako da svježu mrlju pospete običnim puderom. Nakon toga, uobičajeno operite u perilici. Mrlje od rajčice uklonit ćete pastom od boraksa i vode.
    Uklanjanje mrlja s madraca
    Ako iz bilo kojeg razloga imate mrlje od urina na madracima i štep dekama, pospite ih boraksom i pustite da se osuše. Iščetkajte ih ili usisajte nakon toga.
    Osvježivači prostora
    Za osvježavanje prostora i prirodno blago dezinficiranje u bočicu s raspršivačem stavite 2 dl destilirane vode i 2 čajne žličice eteričnog ulja po želji.
    Tradicionalni osvježivač prostora
    120 ml destilirane vode
    40 kapi eteričnog ulja klinčića
    30 kapi eteričnog ulja cimeta
    30 kapi eteričnog ulja đumbira
    20 kapi eteričnog ulja naranče
    Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Promućakajte prije uporabe. Ne špricajte blizu očiju.
    Osvježivač za dječju sobu
    460 mL destilirane vode
    12 kapi eteričnog ulja kamilice
    12 kapi eteričnog ulja lavande
    12 kapi eteričnog ulja naranče
    Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Promućakajte prije uporabe. Ne špricajte blizu očiju.
    Citrusni osvježivač prostorija za podizanje raspoloženja
    180 mL destilirane vode
    po 25 kapi eteričnog ulja limuna i naranče
    Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Promućakajte prije uporabe. Ne špricajte blizu očiju. (Vlasta Prlj)
    Mirisno usisavanje
    Vecina usisivača "ispušta" prašinu neprijatnog mirisa. Da bi se ova neprijatnost izbjegla, dovoljno je nakapati nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja na grudicu vate i usisati je; daljim čišćenjem osvježit ćete prostoriju.
    Sredstva za dezinfekciju
    Sprej za dezinfekciju - uklanja plijesni i sprječava nakupljanje insekata - mravi i sl.
    1 žličica boraksa
    pola žličice sode za pranje- natrijevog karbonata
    2 žlice soka od limuna
    1 šalica vrlo vruće vode
    Pomiješajte u boci špricalici prva tri sastojka i dodajte vodu. Dobro promućkajte. Koristite sprej na površinama i isperite ga spužvom. Zimi, za sezone gripe i prehlada, sok limuna se može zamijeniti antibakterijskim eteričnim uljem eukaliptusa, lavande, čajevca ili metvice koja također djeluju i na insekte.
    5% ili 10% rastvor alkohola za piće (votka) ili 1/10 čistog 95% žitnog alkohola i 9/10 čiste vode. Radi mirisa može se dodati komad limuna ili limunova kora. Ovim sredstvom mogu se dezinficirati sve površine u kući,a moze se upotrijebiti i za dezinfekciju kože.
    Protiv moljaca u ormarima
    Police oprati toplom vodom u kojoj je rastvoreno malo sode bikarbone; kada se namještaj osuši ,u police poredati papirne kesice sa mjesavinom susenog bilja; izdrobljene 4 šalice sušenog cvijeta lavande, 2 šalice pepermintovog lisca, 2 šalice ruzmarinovog lista, 1 šalica lista paculija, pola šalice cijelih klincica i pola šalice lista majcine dusice.

  41. #41
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    Ja ovu ekološku špar kasicu imam isprintanu u kuhinji i u većini sredstva za čišćenje vodim se njome. Skoro sve recepte sam isprobala i oduševljena sam.

    http://www.coolinarika.com/recept/do.../#content_info ovaj prašak mi je odličan
    http://www.coolinarika.com/recept/te.../#content_info i ovaj, najviše radim
    http://www.prakticanzivot.com/index....09&Itemid=2146 za osjetljivo rublje ovaj, a znam i umjesto Marsejskog sapuna stavili pola sapuna Alverde i pola DM-ovog sapuna protiv mrlja bude još bolje i jako jeftino
    http://www.prakticanzivot.com/index....=94&Itemid=432 s ovim perem suđe

    Prašak za veš sam jednoj frendici donijela u posudici kao poklon, bila je oduševljena... još sam na posudicu nešto fora napisala...
    Mnogo ovih home made stvari fora upakiranih i sa nekim fora natpisom može biti jako dobar poklon. Ljudi se poslije zainteresiraju.

  42. #42
    morena24 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    460

    Početno

    Njetočka - svaka cast! Ovo je bolje od odreda za cistocu!!

  43. #43
    Daisy@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    242

    Početno

    pratim...još samo da bura stane da mogu i po sastojke i pokušat ću napraviti prašak za veš.

    gdje kupiti boraks i kristalnu sodu? ili se već pisalo..? hmmm..

  44. #44
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Uuuuuu hvala!!! Svaka cast! Odmah sam si isprintala!

  45. #45
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    Kristalne sode ima u Mulleru. Pola kile 7,5 kn. Zove se washing soda. Navodno da u Zagrebu imaju i Borax. Ako nigdje ne nađete Boraxa ima ovdje http://www.nanotehnologija.info/web-...category_id=13

  46. #46
    orlica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    228

    Početno

    Njetočka svaka ti čast! Našla si se u ovoj temi!

  47. #47

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    oodlično!

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ja imam domaći sapun. Dakle, ne biljni, nego baš domaći, može li se koristiti u nekom receptu

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    171

    Početno

    morena,tvom receptu fali boraks.stavi ga koliko i sode i perilica sigurno neće biti slinava."slinavo" je od lužine,a boraks sve povezuje.meni je taj deterdžent fantastičan.možete naribati bilo koji sapun.

    makita,tvoj prirodni sapun se može koristiti u istu svrhu.još bolje!

    ja s tim perem pelene i prezadovoljna sam.

  50. #50
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Sad ste mi postavile izazov da i ja probam! Odoh sutra raditi prašak za veš!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •