Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 122

Tema: odgoda upisa u skolu - iskustva

  1. #51
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je ogromna greška promatrati vrtić kao guštanje a školu kao mučenje.
    Iskreno, i mene malo nervira taj trend. sreća da nije još došao do našeg sela.
    X

  2. #52
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ozujak moji nisu sramežljivi pa ne znam reći što je "normalno". cura je recimo s 2,5 godine zapilila da bi plesala, ušla je sama bez mene i nijednom se nije okrenula, takva je i dalje. to definitivno ne znači da je tad bila emotivno zrela za školu :D

    ni meni se ne sviđa trend odgađanja po svaku cijenu. i što znači da djeca negdje kreću TEK sa sedam. pa kod nas malo "nadrapaju" - i to uvjetno rečeno - ovi rođeni u 1., 2. i 3. mj. Svi drugi su vrlo blizu sedam (sinu su falila dva mjeseca do 7, rođen je u 11. mj i ne mislim da je to neka razlika)

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    ozujak moji nisu sramežljivi pa ne znam reći što je "normalno". cura je recimo s 2,5 godine zapilila da bi plesala, ušla je sama bez mene i nijednom se nije okrenula, takva je i dalje. to definitivno ne znači da je tad bila emotivno zrela za školu :D

    ni meni se ne sviđa trend odgađanja po svaku cijenu. i što znači da djeca negdje kreću TEK sa sedam. pa kod nas malo "nadrapaju" - i to uvjetno rečeno - ovi rođeni u 1., 2. i 3. mj. Svi drugi su vrlo blizu sedam (sinu su falila dva mjeseca do 7, rođen je u 11. mj i ne mislim da je to neka razlika)
    Slažem se da trend odgađanja nije dobar.

    Trebalo bi više pažnje i vremena uložiti u dijagnostiku u predškolskoj dobi, jer mi se čini da procjena sposobnosti za polazak u školu dolazi prekasno i ne stigne se više intervenirati. Odgoda sama po sebi bez odgovarajuće terapije ili barem uputa roditeljima kako dijete potaknuti da razvije ono što mu nedostaje (motorika, socijalne vještine... ostalo) ne znači puno, često može biti i kontraproduktivna ako dijete dođe iduće godine na upis samo starije, a ne i zrelije tj. sposobnije.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 05.11.2013. at 12:33

  4. #54
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Moj stariji je zadnju vrtićku godinu doživljavao kao dosadu. Nije toliko bilo mučenje, ali spojili su njih predškolce s trogodišnjacima, pa su ovi veliki bili dadilje malima. Dobro je to i fora 2 tjedna, ali djeca su izdržala cijelu školsku godinu. Nisam od toga radila problem, ali danas mi se čini da bi im bilo bolje bez tih malih - imali su premalo zajedničkog.
    vidis, moju je to spasilo.
    ona je bila medju najmladjima u starom vrticu i zadnja godina joj je bila ubitacno dosadna, plakala je da ne zeli ici u vrtic. nikad se nije mogla izboriti da u igri bude mama, tata ili seka vec je uvijek bila pas, oni "stariji" su birali prvi, nikad nije bila doktor, nikad nije bila ista "facasto".
    u periodu odgode preselili smo je u novi vrtic u kojem je bila mjesovita grupa, od 3 do 6,5/7 i ona je procvjetala, konacno je bila "druga strana". ona je bila ta "velika seka" u grupi sto je oduvijek zeljela. oslobodila se, stekla samopouzdanje, nije bilo nikog ko ce je gusiti i njoj je takva atmosfera pogodovala, isla na ruku.

    zaista sve ovisi o djetetu

  5. #55
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ni ja nisam za odgodu po difoltu.
    jesam za individualni pristup, bilo da se radi o odgodi ili prijevremenom.
    i isto tako mislim da ako se s djetetom ne radi na onom zbog cega je odgodu dobilo/trazilo, da odgoda nema smisla.

  6. #56
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Meni nije jasno o kojem se to trendu odgadanja radi? Tko vidi taj trend?
    u razredu od M. njih 25 , jedino je on bio sa odgodom . Na moje inzistiranje , jer ga je dr.skolske medicine htjela poslati u skolu jer je bio jako visok. A po datumu je bio na granici 30. 03 . je roden.
    Odgodu sam trazila samo i jedino zbog toga jer sam osjecala da nije spreman za skolu . I bila sam jako u pravu. Imao je problema i kad je krenuo godinu kasnije , a koliko bi tek problema imao da je krenuo kada je trebao ... I tako niti sa 7,5 nije mogao lako zadovoljiti ono sto je od njega sistem trazio .
    Posljednje uređivanje od sirius : 05.11.2013. at 13:09

  7. #57
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    o trendu gdje sve više ljudi razmišlja o tome ili pokrene, ali eto ne zapnu svi pa neke doktori "otkantaju". svake godien čujem sve više komentara ljudi koji bi odgodili klince, a riejtko tko ima bolji razlog od "nek se igra još malo"

  8. #58
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja se ne bi s tobom slozila. u vrtickoj grupi u kojoj je moja bila i odgodila, bila je jedina.
    u novom vrticu i grupi, bilo ih je 3 koji "ponavljaju" predskolsku.
    u razredu ih je 2 s odgodom.
    nitko nije zbog igranja odgodio.

  9. #59
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni nije jasno o kojem se to trendu odgadanja radi? Tko vidi taj trend?
    u razredu od M. njih 25 , jedino je on bio sa odgodom . Na moje inzistiranje , jer ga je dr.skolske medicine htjela poslati u skolu jer je bio jako visok. A po datumu je bio na granici 30. 03 . je roden.
    Odgodu sam trazila samo i jedino zbog toga jer sam osjecala da nije spreman za skolu . I bila sam jako u pravu. Imao je problema i kad je krenuo godinu kasnije , a koliko bi tek problema imao da je krenuo kada je trebao ... I tako niti sa 7,5 nije mogao lako zadovoljiti ono sto je od njega sistem trazio .
    Pa tak je i bilo dok su se moja djeca upisivala, ali vidim po razredima koji dolaze. S druge strane, ima i puno djece koja bi trebala odgodu, ali nikome nije palo na pamet tražiti je. Nažalost, takvi da i dobiju odgodu obično ne dobiju terapiju ni dodatni rad kod kuće, pa uzalud vam trud svirači...

    Moji nisu imali odgodu, moj veliki je rođen s "dobre" strane dobne granice pa je bio među starijima u razredu. Za njega bih tražila odgodu da je trebalo - imao je (i još uvijek ima) lošu finu motoriku zbog neuoroloških razloga.

    Za mlađega sam vjerojatno pogriješila što nisam tražila odgodu - ne znam. Nisam tražila. Nije mi se činilo da treba jer je bio bistar i imao odličnu finu motoriku, ali pokazalo se da nije savladao čitanje do kraja drugog razreda pa smo tražili uzroke. I tako.... Nema nikakvog načina da čovjek sve predvidi ni spriječi. Mi smo dobili svoj "svežanj zafrkancije" za svako dijete i uredno odradili skupa s njima. Ovi početni problemi sad su davna prošlost, sve se riješilo, ali stižu novi i tako...do daljnjega, he he he...

    Ont. podržavam individualni pristup i pažljivu procjenu za SVAKO dijete da li je spremno za školu, bez obzira da li to roditelji traže ili ne.

  10. #60
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    Sirius, možda to nije bilo tako prije koju godinu, ali ono što ja vidim u svojoj, doduše mikro, okolini je to da su skoro svi odgodili upis. Razlog je taj da su zreliji kad krenu kasnije i lakše im je svladavati gradivo, lakše se koncentriraju.

    Da li postoji negdje nekakva mogućnost privatno.. procjene da li je dijete za školu ili ne? Razmišljam da odem nekakvom psihologu (kome??) koji bi mogao dati realnu procjenu da li dijete može se nositi sa svime što škola nosi. Ne sad... za koji mjesec, prije nego krenu službene procjene.

  11. #61
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, možda to nije bilo tako prije koju godinu, ali ono što ja vidim u svojoj, doduše mikro, okolini je to da su skoro svi odgodili upis. Razlog je taj da su zreliji kad krenu kasnije i lakše im je svladavati gradivo, lakše se koncentriraju.

    Da li postoji negdje nekakva mogućnost privatno.. procjene da li je dijete za školu ili ne? Razmišljam da odem nekakvom psihologu (kome??) koji bi mogao dati realnu procjenu da li dijete može se nositi sa svime što škola nosi. Ne sad... za koji mjesec, prije nego krenu službene procjene.
    Suvag - na uputnicu, ako tvoj pedijatar misli da treba.

    Samo moraš na vrijeme, jer su gužve ogroooomne.

  12. #62
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    neki su isli severici.

  13. #63
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    neki su isli severici.
    Iz iskustva (bila i tamo i u Suvagu) u školama i tim komisijama još uvijek puno radije vide papire iz državne institucije nego od privatnika.

    Treba pitati nadležnog školskog liječnika - to je mjesto gdje se to rješava bez posebnih muka, ali mi smo imali papire iz Suvaga (zbog drugih stvari) pa znam da se bave i time - imaju i psihologa i sve što treba za procjenu, pogotovo ako dijete ima nekih smetnji.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 05.11.2013. at 14:08

  14. #64
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    leonisa jednostavno nemamo isti uzorak ljudi oko sebe ne kažem ja da ti ne vjerujem
    Posljednje uređivanje od ninochka : 05.11.2013. at 14:07

  15. #65
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    to da. ako je za komisiju.
    no s druge strane, ko sto vec rekoh, postoji i zalba na odluku komisije.

    ja mislim da je najbitnije da roditelj bude na cisto i da se naprave obrade za "roditeljski mir", a onda ako je roditelj siguran u svoju odluku, ta odluka ce se i sprovesti.

    (osim ako se nesto u zakonima nije promijenilo u ovih godinu dana)

  16. #66
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    leonisa jednostavno nemamo isti uzorak ljudi oko sebe ne kažem ja da ti ne vjerujem

    iako, mogu se sloziti s tobom u nacelnom stavu pedagoga, ucitelja, odgajatelja na koje sam naisla, bilo privatno, bilo sluzbeno. generalno su smatrali da je za djecu bolje da se jos jednu godinu igraju, jer i onako ce se "naraditi" u zivotu.

  17. #67
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, možda to nije bilo tako prije koju godinu, ali ono što ja vidim u svojoj, doduše mikro, okolini je to da su skoro svi odgodili upis. Razlog je taj da su zreliji kad krenu kasnije i lakše im je svladavati gradivo, lakše se koncentriraju.

    Da li postoji negdje nekakva mogućnost privatno.. procjene da li je dijete za školu ili ne? Razmišljam da odem nekakvom psihologu (kome??) koji bi mogao dati realnu procjenu da li dijete može se nositi sa svime što škola nosi. Ne sad... za koji mjesec, prije nego krenu službene procjene.
    Mi smo kod Tanje Sever isli nakon sto smo vec dobili odgodu , tj. kad je M. krenuo u prvi razred. Zao mi je sto nisam za nju znala i ranije , jer mi je ona objasnila TOCNO u cemu je problem.
    Mi smo isli na timsku obradu tek kad sam skolskoj medicini rekla da zelim odgodu i ona ju nije htjela dati bez preporuke komisije ( obrada je bila u dz , ali podruznica od kukuljeviceve).
    Oni su nam dali papir , ali apsolutno nikakve smjernice ili pomoc.

  18. #68
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku

    iako, mogu se sloziti s tobom u nacelnom stavu pedagoga, ucitelja, odgajatelja na koje sam naisla, bilo privatno, bilo sluzbeno. generalno su smatrali da je za djecu bolje da se jos jednu godinu igraju, jer i onako ce se "naraditi" u zivotu.
    Da, svi osim lijecnice skolske medicine su se slozili sa mojim prijedlogom za odgodom ( djecji psiholozi, skolski pedagog , ucitelji razredne nastave). Ali dr. se nije dala jer je M. uvijek bio puno visi od vrsnjaka , pa joj je to upadalo u oci.

  19. #69
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Da, vidiš, u E.ovom razredu mislim da nema nijedna odgoda, a nema ih puno ni u mojoj školi.

    Izgleda da su ipak brojniji oni roditelji koji o tome samo pričaju.

    Ali mi je strašno išlo na živce kad bi se svaka baba u selu zgražala što će E. ove godine u školu.
    A dijete procvjetalo!

  20. #70
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    meni je otvoreno lijecnica rekla da ce vidjeti koliko ih je u razredu. ona je bila predsjednica komisije i njena je bila zadnja.
    isto tako joj je bilo bitno kako L. crta i bila je impresionirana crtezom i rekla zar ne vidim koliko je tu detalja, to vam je za vise nego prvi razred.
    ja joj rekla, ima tetu akademsku slikaricu, bit ce da su to geni. al to ne odrazava realnu sliku njene emocionalne zrelosti.
    nije me fermala pol posto.

    nisu mi cak ni javili da nije dobila odgodu, vec sam na dan upisa zvala da pitam sta se dogadja, pa sam s 15 dana starim djetetom isla u ured grada davati izjavu, nositi zalbu i maltretirati se s administracijom.

  21. #71
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Ali mi je strašno išlo na živce kad bi se svaka baba u selu zgražala što će E. ove godine u školu.
    A dijete procvjetalo!
    ista stvar. samo sto L. NECE u skolu.
    jednu reakciju je cula i L. i pocela se osjecati ko manje vrijednom zbog toga, da nesto s njom ne valja, pa sam morala ispravljati krive drine.
    i zacepit usta ljudima.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Obzirom da sam imala po datumu "granično" dijete, dvoumila sam i na kraju odlučila da sve moje nedoumice riješe profesionalci ALI pri tom ne mislim na tim ljudi prilikom testiranja za školu, jer znam (a tako sam se i kasnije uvjerila) da se ide ko "na traci", već sam odlučila napraviti jedno ranije testiranje tu zimu dok je bio predškolac na ERF-u.
    Ne znam koliko se sada čeka, tad je to bilo par mjeseci (prije 3 godine).
    Jednostavno sam htjela da tu procjenu zrelosti napravi netko tko je za to obrazovan i ko će se time ipak detaljnije pozabaviti nego što je slučaj na školskom testiranju.
    Tamo je dijete dobilo zeleno svjetlo (isto je dobilo kasnije i u školi i kod šk. medicine). Tada sam bila mirna.
    Procjena se pokazala ispravnom - iako je skoro najmlađi u razredu (sad je trećaš), za sad nikakvih problema nema, ni u savladavanju gradiva, ni u socijalno-emoc. odnosima.
    Gdje se sada može napraviti takvo testiranje, ne znam, ali sigurna sam da ima mjesta za to...

    S druge strane, u razredu mojeg sina je dvoje djece čiji roditelji sada razbijaju glavu zašto nisu tražili odgodu (rođeni u ožujku). Sve su prepustili sustavu, ali očigledno je procjena bila kriva. Od samog početka kaskaju za ostalima, ne toliko u savladavanju gradiva koliko jako odskaču od drugih u emoc.-soc. zrelosti. To se povlači još uvijek, nije to samo bila prilagodba na prvi razred.

  23. #73
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    E super, otići ćemo kod Tanje Sever. Hvala!
    Neću u SUVAG jer mi se ne čeka 7-8 mj koliko smo čekali logopedicu.
    S njenim mišljenjem ću onda psihologici u vrtiću pa ćemo znati odlučiti. Samo mi je bitno da mi kažu da je emocionalno zrel za školu (to ćemo otići tamo negdje poslije njegovor rođendana (3mj), nadam se da neće biti prerano.

  24. #74
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    buba klara, što je ERF?

  25. #75

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet

  26. #76

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    e, da - također mislim da je to sa odgodama više fama, nego realnost
    u razredu mojeg sina samo je jedno dijete sa odgodom, a u druga dva treća razreda nijedno
    (moguće je da griješim - da je u nekim ranijim generacijama toga bilo više, ali sumnjam...)

  27. #77

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    E super, otići ćemo kod Tanje Sever. Hvala!
    Neću u SUVAG jer mi se ne čeka 7-8 mj koliko smo čekali logopedicu.
    S njenim mišljenjem ću onda psihologici u vrtiću pa ćemo znati odlučiti. Samo mi je bitno da mi kažu da je emocionalno zrel za školu (to ćemo otići tamo negdje poslije njegovor rođendana (3mj), nadam se da neće biti prerano.
    Prerano neće biti, ali si na vrijeme osigurajte termin jer u to vrijeme mnogi traže procjenu za školu pa zna biti gužva.

  28. #78
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    Da, sada guglam i vidim da ima dosta roditelja koji idu njoj i da su velike gužve. Onda cu zvati negdje tamo oko Bozica.. valjda cemo doci na red do Travnja
    Ako ne uspijemo, raspitati ćemo se dalje za ERF (pretpostavljam da to može preko uputnice).. iako me toliko ne zanima logoped (bili smo u SUVAGu i tada je sve bilo ok), već samo psiholog.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    za ERF ti nisam sigurna u guzve, bolje nazvati i pitati za proceduru...
    jedino čega se sjećam jest da je bilo nekoliko mjeseci čekanja u igri .-)
    testirali su nas psiholog i logoped

  30. #80
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    I ta odgoda ovisi od grada do grada i od kvarta do kvarta. Recimo, van Zagreba ima puno manje odgoda nego u ZGu (to sam čula u nekoj emisiji na tv-u prije cca godinu dana).
    I djeca u našem vrtiću, čak curice koje su napredne, pametne ..oduvijek bile i ostale, odgađaju. Šokiralo me jedan dan kada sam onako sva presretna uzela crtež svoga malenog u ruke i pohvalila njegu nespretno nacrtanu kuću, drvo, auto, a onda vidjela curicu koja je isto pružala svojoj mami crtež.. ajme! Nebo i zemlja! Malena je nacrtala toliko lijepo i precizno da ni ja ne bi mogla tako dobro crtati. Inače curica nije povučena, odnosno ista je kao i svi oni, ravnopravno sudjeluje u aktivnostima. Njena mama je odlučila pričekati još jednu godinu jer su njene još dvije prijateljice odlučile ostati.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    Njena mama je odlučila pričekati još jednu godinu jer su njene još dvije prijateljice odlučile ostati.
    ........i onda djeca krenu u 1. razred i za dva dana nađu nove prijatelje.
    Možda se odgode ponekad rade primarno radi potreba roditelja a ne djece.

  32. #82
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    ........i onda djeca krenu u 1. razred i za dva dana nađu nove prijatelje.
    Možda se odgode ponekad rade primarno radi potreba roditelja a ne djece.
    Sa tim se slazem.
    Ponekad skole nemaju mogucnost boravka , roditelji rade , nema nikoga tko bi docekao dijete...
    za takvo dijete je manja steta jedna vrticka godina nego prerana , prevelika odgovornost i visesatni boravak u praznom stanu.

  33. #83
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    U ovom slučaju je baš radi toga što njene prijateljice isto ostaju. Roditelji su se dvoumili, ali na kraju ipak odlučili da ostane.
    A ja se onda pitam kako može moje dijete konkurirati sa nekim starijim godinu dana. S takvim trendom odgoda podižu ljestvicu (ne može cijeli razred imati petice) i najviše se namuče nezrelija djeca.

  34. #84
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    U ovom slučaju je baš radi toga što njene prijateljice isto ostaju. Roditelji su se dvoumili, ali na kraju ipak odlučili da ostane.
    A ja se onda pitam kako može moje dijete konkurirati sa nekim starijim godinu dana. S takvim trendom odgoda podižu ljestvicu (ne može cijeli razred imati petice) i najviše se namuče nezrelija djeca.
    cak i iz takvih razloga odgode su - iznimka. Nikad ( ni kod upisa , a niti sad) nisam gledala ostale, nego sam samo gledala da li MOJE dijete moze zadovoljiti uvjete koje od njega trazi sistem , te da li bi bilo ( njemu ) lakse ako bi se sa necim susreo kasnije ( ili to nece napraviti znacajnu razliku).

  35. #85
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    da, apsolutno si u pravu. tako treba i razmišljati.. gledati samo svoje dijete.
    Ako dr.Sever da procijenu da bi ga trebalo odgoditi, teško da ću odlučiti na kraju drugačije. Bez obzira na društvo u vrtiću (možda se od roditelja još netko predomisli u međuvremenu pa mu ostane bar jedan prijatelj).
    đizs.. osjećam se ovako nekako..

  36. #86
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Previse si ( i potpuno nepotrebno) opterecena drugom djecom .
    u skoli ce upoznati nove kolege i to je najmanji problem od svega.
    treba gledati da li dijete moze i sa koliko napora zadovoljiti ocekivanja u skoli.
    I to je sve.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Vrtićko društvo ne bi smjelo biti presudno u toj odluci. Ionako se u 1. razredu odnosi među djecom potpuno ispretumbaju, ono što je u vrtiću izgledalo kao vječno prijateljstvo u školi se može, ali ne mora održati.

  38. #88
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    nemam iskustvom s odgodom, ali u vezi prijateljstva imam. moj sin je dosao u sredinu di nije poznavao nikog, sem jedne djevojcice, uklopio se jako dobro iako je djete koje ne zeli u igraonicu, u toj dobi nije bilo sanse da igdje bude bez nas. Ali u skoli je sve to nestalo. sad ima prijatelje i iz drugih razreda.

  39. #89
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Ozujak prvotno napisa Vidi poruku
    A ja se onda pitam kako može moje dijete konkurirati sa nekim starijim godinu dana. S takvim trendom odgoda podižu ljestvicu (ne može cijeli razred imati petice) i najviše se namuče nezrelija djeca.
    Realno razredi su uvijek formirani tako da su jedni stariji, jedni mlađi. Kako drugačije sastaviti razred kad je raspon djece unutar godinu dana.
    Neminovno su jedni rođeni na početku obveznika, a drugi na kraju.

    Evo moje dijete npr. će krenuti sa 7 godina i 3 mjeseca, rođen je u 6 mjesecu, prijatelj će krenuti sa 7 godina i 6 mjeseci (isto redovni obveznik). Prijateljica je 8 mjeseci mlađa od mojeg djeteta, a godinu dana od djetetovog prijatelja.
    Razlika je nebo i zemlja, a svi su oni redovni obveznici.

  40. #90
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    Da i zato kažem da nije korektno jer ovi manji teško mogu konkurirati ovima starijima (zrelijima).
    Sigurno da ima izuzetaka, no generalno teško da će zaigranije dijete bolje naučiti predmet nego ono koje je ozbiljnije. Namučiti će se i mlađe dijete i njegovi roditelji da bude u korak sa starijima.
    Šbb, kbb. Možda na kraju se desi to da ga upišemo sa 6,5 i u razredu im ne bude nitko tko je odgođen i sve prođe u najboljem redu. A možda su u šumi.
    Benti ovakav sustav školstva.

    Spajalica, takav je i moj.. ne želi ostati u igraonici, ali rođendani sa njegovim društvom iz vrtića su druga priča. I moram reći da jednom na igralištu se lako/brzo sprijateljio sa dječakom koji ide u 3 razred. Imao je nekakvu igricu (nitendo..nešto), a moj mališa je došao do njega sjeo na klupicu prvo gledao, a onda počeo i razgovarati. Samo što nisam tamo hiperventilirala kada sam to vidjela. Nekako se ufam da će naći prijatelje u školi. Samo ako ostane u vrtiću solo biti će poprilično tužan.

    Ne želim se više opterećivati. Otići ćemo privatno dr.Sever pa ćemo vidjeti što dalje.

  41. #91
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja uopce ne razumijem ovu temu- sto nije korektno? Pa nije da su najstarija djeca u razredu i najbolja u savladavanju gradiva. Ako dijete ima objektivan razlog za odgodu jasno da se polazak u skolu odgadja, ali ovakvo kalkuliranje i razmisljanje da li ce moci pratiti gradivo jer je malo mladji je smijesno. Nas skolski sustav ima svoje probleme, ali uopce ne razumijem sto je tocno krivo u tome da djeca u rasponu od godinu dana idu u skolu. Pa kako drugacije? Btw. imam dijete rodjeno u ozujku, nisam razmisljala o odgodi jer u njegovom slucaju nije bilo potrebe.

  42. #92
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ni ja ne kužim što nije korektno. ili predlažeš da škola počinje svaka tri mjeseca kako se djeca rađaju pa da budu svi isti. :D dob nema nikakve veze sa sposobnošću učenja. ako su naravno spreni za školu sa 6,5

  43. #93
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Pohvataju oni to sve. I ne vidim zašto bi neko dijete bilo u nepovoljnijem položaju zato što je mlađe, kao da postoji neka tablica razvoja po mjesecima koju ama baš svako dijete prati.

    Bilo koja kalkulacija kojase vrši van određenog djeteta je loša kalkulacija. Treba promatrati individualno, jer ti u stvari nemaš pojma o budućem sastavu razreda.
    Ja shvaćam da bi htjela djetetu pružiti najbolji mogući start, ali mislim da si zabrijala, to radi na drugi način.

    I dozvoli mu da se sam snađe u novim situacijama, a kretanje u prvi razred je sjajna prilika za to. Iznenade oni koliko su sposobni.

  44. #94
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    ni ja ne kužim što nije korektno. ili predlažeš da škola počinje svaka tri mjeseca kako se djeca rađaju pa da budu svi isti. :D dob nema nikakve veze sa sposobnošću učenja. ako su naravno spreni za školu sa 6,5
    X

  45. #95
    Ozujak avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    187

    Početno

    mae, znam da vam zvučim kao posesivka, kontrolfrikuša i da se trebam liječiti. No nikako nisam kao Raymondova mama koliko god to možda sada tako vama izgleda. Znam da mi je dijete pametno i sposobno i da će se snaći.
    Zapravo samo razmišljam na glas i tražim iskustva drugih roditelja kako bi znala donijeti pravu odluku.
    Ova moja razmišljanja su plod onoga što vidim i čujem oko sebe u RL, istina da mi je špranca ljudi mršava zato i jesam došla ovdje.. po još iskustava.
    Istina je i da ste me uputile na pravi stav i znam što mi je sada činiti (nisam više toliko zbunj).
    Nebiste vjerovali koliko ljudi u mojoj okolini ne razmišlja na taj način. Odogoditi će dijete samo radi igre ili frendova u vrtiću.
    Ja kao mama želim svom djetetu najbolje i naravno da se pitam da li ću ga na neki način više opteretiti ako krene na vrijeme, a mogu ga odgoditi da hoću. Jer u našem sadašnjem sustavu - mogu bez ikakvog problema. Bez obzira što je dijete možda spremno za školu.

  46. #96
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    negdje ima topic bas o odgodi, ne proceduri, vec zasto, kada, kako, nedoumice.... moram ga potraziti.

    btw. mojoj su svi otisli u skolu, ostalo ih je od 27 6 i njih su potrpali po grupama, nisu isli u jednu grupu.
    promjenila je vrtic i dosla u sredinu u kojoj apsolutno nikog ne poznaje.
    kao i mnoge roditelje mucilo me pitanje kako ce se snaci i slusala sam odgovore onih koji su to prosli, kako ce biti neprimjetno. i zaista i je. u tren oka je nasla nove bestfrendice. pa je bila tuga jer ona ide u skolu, a bestfrendica jos ne.
    pa je bila tuga sto druga bestfremdica nije s njom u razredu.
    tuga je trajala par dana.
    nakon sto je prestala ici u vrtic, bestfrendicu nije vise nikad ni spomenula, a i s ovom s kojom nije u razredu vise ne zove doma na druzenje, zove druge, pod odmorom se druzi s drugima.

    to je sve prolazno i oni se adaptiraju dok kazes keks. ako su emocionalno zreli.
    neko moje generalno razmisljanje.
    naravno, iznimke postoje.

  47. #97

  48. #98

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    177

    Početno

    ne bih se složila da je odgoda upisa postala trend, koliko vidim tema o prijevremenom upisu ima puno više postova ..
    Moj malac će u veljači navršiti 6 godina i ozbiljno razmišljam o odgodi. Emocionalno i socijalno je nezreo. Što se tiče prijatelj u vrtiću, svu su više manje izmiješani, nije da će biti isfrustriran što je netko krenuo, a on nije.

  49. #99
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    Definitivno nije trend odgoda. U školama se zbilja namučimo kad roditeljima predložimo odgodu,a dijete nema neku veću teškoću nego je jednostavno nezrelo.To je nekim ljudima još uvijek sramota.No na kraju većina prihvati kad ljudima lijepo objasniš i kad im preporučiš što bi za dijete bilo dobro kroz iduću godinu...Što je najbolje nikada ne požale i zahvaljuju mi redovito i nakon nekoliko godina...

  50. #100

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Evo nas s novim problemom. K. je jučer složila cijelu frku u maloj školi, i teta mi je rekla da ona odbija radit bilo što što se zada, s tim da do sada nije surađivala a jučer je krenula histerično plakat, da je umorna i da želi mamu, i ne želi radit to što drugi rade, s tim da inače rado crta, igra se i ostalo po svojoj volji. I kaže teta da smatra da je ona emocionalno nezrela za školu, i da bi bilo pametno da do testiranja za školu napravimo obradu, jer će je oni svakako tražit.
    Ono što mene muči je to da će ona u 8. mjesecu napunit punih 7. godina, i da nisam sigurna što se tiče odgode jer bi slijedeće godine imala punih 8. Još nam je bitno to da bi sada imala dvoje djece iz susjedstva s kojima bi išla u školu, a slijedeće neće imat nikog u krugu par km.
    S druge strane s obzirom da je ona imala dosta razno raznih problema i da je prije 2 godine psihologica u SUVAG-u rekla da joj je koncentracija dosta slaba, i da bi se to moglo razvit u poremećaj pažnje nisam ni sama pametna.
    Ili bi možda bilo pametno da zatražim testiranje od vrtićkog psihologa (barem za početak) jer su nam rekli da to možemo.
    Dal netko zna gdje se najmanje čeka na obradu (na uputnicu), ali mi je bitno i da se kvalitetno odradi, tak da to stignemo odradit do testiranja za školu. Ne znam dal bi to mogla odradit u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba, jer su mi se oni dopali kad sam bila s R. tamo, ili SUVAG, Klaićeva (tamo su nam svi ostali specijalisti).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •