Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 122 od 122

Tema: odgoda upisa u skolu - iskustva

  1. #101

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Roko, mama s obzirom na sve napisano - svakako odi u SUVAG. I to što prije jer su ionako gužve a uskoro će se i pojačati radi upisa u 1. razrede.

  2. #102
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Roko, mama s obzirom na sve napisano - svakako odi u SUVAG. I to što prije jer su ionako gužve a uskoro će se i pojačati radi upisa u 1. razrede.
    X

    Sretno!

    Ont. što se tiče čekanja, kad sam ja za mlađega trebala testiranje "izvan sezone", čekali smo u Suvagu možda tjedan dana. Išlo je neočekivano brzo. Bitno je u koje doba godine ideš na testiranje, točno kao što je no@ napisala.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.01.2014. at 11:07

  3. #103

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Peterlin sad se "izvan sezone" čeka bar 2 mjeseca.....

  4. #104
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin sad se "izvan sezone" čeka bar 2 mjeseca.....
    Ajooooj....

    Ali vjerujem da je to moguće. Kako god bilo, nama je Suvag bio rješenje svih naših problema i sjećam se njihovih logopeda (i ostalih stručnjaka) samo po dobru.

  5. #105
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo odgodili lani, u Splitu.
    Morali smo proći cijelu proceduru kao da će u školu ali za realizaciju same odgode nismo trebali imati nikakav "papir" - bilo je dovoljno da mi kao roditelji izrazimo tu "želju" (šk. dr. mi je čak rekla da je to tako definirano pravilnikom/zakonom od lani).
    ima li tko link na ovaj pravilnik kojeg Maruška spominje?

  6. #106
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Kad je u suvagu onda sezona?
    Ja sam prošle godine u svibnju dobila termin za kraj listopada

  7. #107
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Inesz
    Znam da su prije 4-5god odgodu dobivala skoro sva djeca ciji roditelji su to zatrazili. Kad je moja kcerka kretala u 1.razred 2015. iznenadila sam se kad mi je receno da vise nema "olako" ni odgod a ni prijevremih upisa (ona je isla ranije u skolu).

    Eh sad za taj novi Pravilnik ti ne znam, al nadam se da ce ti se javiti netko od cura. s foruma tko zna vise.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.03.2018. at 21:35

  8. #108

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    ima li tko link na ovaj pravilnik kojeg Maruška spominje?
    Aktualni pravilnik: http://www.azoo.hr/images/AZOO/Ravna...broj_67-14.pdf

  9. #109
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    drago mi je noa da si se javila na temi ako itko zna, to si ti.

  10. #110
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kad je u suvagu onda sezona?
    Ja sam prošle godine u svibnju dobila termin za kraj listopada
    Ne zoveš ti, to treba nazvati i dogovoriti pedijatar ili obiteljski liječnik. Obično se tako termin dobije ranije. To je moje iskustvo. A u petom mjesecu je kasno, jer se liječnički za ocjenu psihofizičke sposobnosti održavaju (napamet pišem, treba provjeriti) u travnju i svibnju. Trebala si ih kontaktirati krajem prošle kalendarske godine.

  11. #111
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Ja sam pitala radi nekog drugog problema a ne u svezi škole

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Zanima me, inizstiraju li psiholozi kod testiranja za školu na odgodi, ako dijete nema dovoljnu razvijenu emocionalnu inteligenciju, a imat će punih sedam godina kad krene u prvi razred?

  13. #113
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Ovisi ko

  14. #114
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me, inizstiraju li psiholozi kod testiranja za školu na odgodi, ako dijete nema dovoljnu razvijenu emocionalnu inteligenciju, a imat će punih sedam godina kad krene u prvi razred?
    Što znači da dijete nema dovoljno razvijenu emocionalno inteligenciju? Da ne razumije potrebe i osjećaje drugih ljudi i djece?

  15. #115
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me, inizstiraju li psiholozi kod testiranja za školu na odgodi, ako dijete nema dovoljnu razvijenu emocionalnu inteligenciju, a imat će punih sedam godina kad krene u prvi razred?
    Što znači da dijete nema dovoljno razvijenu emocionalno inteligenciju? Da ne razumije potrebe i osjećaje drugih ljudi i djece?

    Problem može nastati ako dijete ima kratak interval pažnje, manje od 10 minuta, ali većina djece ne može u prvom razredu sjediti mirno cijeli dan.
    Problem je i ako dijete nije dovoljno samostalno... Imam negde popis vještina koje se traže na tom pregledu prije upisa u školu,. potražit ću kad stignem, ne mogu to s mobitela.

  16. #116
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me, inizstiraju li psiholozi kod testiranja za školu na odgodi, ako dijete nema dovoljnu razvijenu emocionalnu inteligenciju, a imat će punih sedam godina kad krene u prvi razred?
    Evo, na ovom linku je jedan letak gdje piše koje se vještine traže pri upisu u prvi razred: http://os-antun-klasinc-lasinja.skol...un_Klasinc.pdf

    Stručni dio priče, odnosno Priručnik AZOO o upisu djece u prvi razred našla sam ovdje: http://www.os-cetvrta-vz.skole.hr/wp...rvi-razred.doc (ali to nije materijal za roditelje, nego je to vodič za stručne službe koje provode testiranja)

    ***
    Prije odluke o odgodi da/ne najbolje bi bilo obratiti se školskom liječniku i stručnom timu koji provodi ta testiranja upravo za školu u koju će dijete ići.

    Sada je veljača - ima još vremena da se djetetove vještine poboljšaju, samo s njim treba sustavno raditi po uputama stručnjaka. Sretno! (Offt. moj mlađi sin imao je velikih problema s orijentacijom i vremenu i prostoru, nije razlikovao lijevo i desno itd - pustili su ga u školu redovno, ali ustanovili su mu vizualnu disleksiju u dobi od 9 godina. Odgodom se ne bi postiglo ništa - njemu je trebao logoped, a to smo mu i organizirali.)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 24.02.2020. at 09:02

  17. #117

    Datum pristupanja
    Jun 2020
    Postovi
    4

    Početno

    Pozdrav,
    Zanima me koji je rok žalbe Ministarstvu kad roditelji ne dobiju odgodu za skolu.
    Je li potrebna medicinska dokumentacija ili samo napisat žalbu?
    Kakav je postotak uvažavanje žalbe?
    Hvala svima na odgovoru

  18. #118
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Sunce345 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav,
    Zanima me koji je rok žalbe Ministarstvu kad roditelji ne dobiju odgodu za skolu.
    Je li potrebna medicinska dokumentacija ili samo napisat žalbu?
    Kakav je postotak uvažavanje žalbe?
    Hvala svima na odgovoru
    Dugo se nisam bavila time, pa se moram malo podsjetiti... Rješenje daje Ministasrtvo obrazovanja, ali postupke je nekada provodio Gradski ured za obrazovanje i sport. Jesi li u Zagrebu? Možeš se raspitati u Ilici 25 - Gradski ured za obrazovanje i sport. Postoji neki rok u kojem treba poslati žalbu.

  19. #119
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo ga http://www.propisi.hr/print.php?id=7236

    Rok je 30 dana.

    Kopiram iz zakona:

    Donošenje rješenja
    Članak 14.
    (1) Psihofizičko stanje djeteta/učenika utvrđuje Stručno povjerenstvo Upravnog odjela, odnosno Gradskog ureda na temelju mišljenja (Obrazac 7.) i prijedloga Stručnog povjerenstva Škole ili nastavničkog vijeća srednje škole (Obrazac 4.a ili 4.b) te cjelokupne dokumentacije za dijete/učenika koje je bilo obuhvaćeno zdravstvenim, rehabilitacijskim ili drugim postupkom.
    (2) Na temelju mišljenja Stručnog povjerenstva Upravnog odjela, odnosno Gradskog ureda, Upravni odjel, odnosno Gradski ured donosi rješenje o:
    – prijevremenom upisu u prvi razred osnovne škole,
    – odgodi upisa u prvi razred osnovne škole,
    – privremenom oslobađanju od upisa u prvi razred osnovne škole,
    – privremenom oslobađanju od već započetog školovanja,
    – određivanju primjerenog programa osnovnog ili srednjeg obrazovanja za učenike s teškoćama u razvoju,
    – ukidanju rješenja o primjerenom programu osnovnog ili srednjeg obrazovanja za učenike s teškoćama u razvoju.
    (3) Ako Stručno povjerenstvo Upravnog odjela, odnosno Gradskog ureda ne može utvrditi psihofizičko stanje djeteta/učenika jer roditelj djeteta/učenika nije bio u mogućnosti u roku od 60 dana od dana pokretanja postupka pribaviti potrebno specijalističko mišljenje i nalaz, Upravni odjel, odnosno Gradski ured je o tome dužan izvijestiti osnovnu ili srednju školu.
    (4) Upravni odjel, odnosno Gradski ured dostavlja rješenje roditelju, školi kojoj dijete/učenik pripada prema upisnom području, a za dijete/učenika kojem se određuje primjereni program osnovnog ili srednjeg obrazovanja za učenike s teškoćama u razvoju i najbližoj školi koja provodi program školovanja utvrđen rješenjem te nadležnome liječniku škole. Za dijete kojem je rješenjem odobreno privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole, rješenje se dostavlja i nadležnome centru za socijalnu skrb.
    (5) Ako rješenje nije doneseno do 31. kolovoza tekuće godine za dijete koje se upisuje u prvi razred osnovne škole, dijete se do donošenja rješenja upisuje u redoviti program.
    (6) Na rješenje iz stavka 2. ovoga članka roditelj ima pravo žalbe ministarstvu nadležnom za obrazovanje (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) putem Upravnog odjela, odnosno Gradskog ureda.
    (7) Protiv rješenja Ministarstva može se pokrenuti upravni spor tužbom nadležnome Upravnom sudu u roku od 30 dana od dana dostave rješenja.
    Žalbi priloži kopije bitnih dokumenata, a ako misliš da ima previše, navedi taksativno koje imaš - samo popis. Sretno!

  20. #120

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav svima. Imam pitanje za znalce. Naše dijete rođeno je 27.1. Ja sam za odgodu. Obzirom da vidim da većina traži odgodu ako je dijete dobno na granici, da li ima smisla s ovim datumom tražiti odgodu? Dijete nema nikakvih problema da bismo imali bilo kakvu dokumentaciju. Hvala

  21. #121
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Marge prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima. Imam pitanje za znalce. Naše dijete rođeno je 27.1. Ja sam za odgodu. Obzirom da vidim da većina traži odgodu ako je dijete dobno na granici, da li ima smisla s ovim datumom tražiti odgodu? Dijete nema nikakvih problema da bismo imali bilo kakvu dokumentaciju. Hvala
    Ne razumijem čemu bi odgoda služila. Ako sam dobro shvatila, dijete bi imalo uz odgodu 7 godina i 9 mjeseci, a bez odgode 6 godina i 9 mjeseci pri polasku u školu. Nije to prerano za dijete bez smetnji, ali da ne komentiram bzvz - evo odgovora na tvoje pitanje:

    Probaj porazgovarati sa školskim liječnikom nadležnim za školu kojoj pripadate ili sa stručnom službom u školi (komisija za procjenu spremnosti za upis uključuje jedne i druge). Obzirom na situaciju s koronom, možda uspiješ dobiti odgodu i samo na temelju dogovora. Pitaj... Najgore što se može dogoditi je ništa. Ako prihvate - dobro, ako ne - ići će u školu i nikom ništa.

  22. #122
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Kod nas su ove godine odbili odgodu djetetu rođenom 15.2. s urednim razvojem. Tako da stvarno ovisi, mozes traziti pa vidjeti. A ovi roditelji su tek u kolovozu saznali da odgoda nije prihvacena.

    Mi isto još nismo dobili sluzbeni papir da je odgoden, brzi su ove godine

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •