Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: oslobađanje od plaćanja participacije

  1. #1
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno oslobađanje od plaćanja participacije

    Cure, bok!
    prije dva mijeseca mi je dijagnosticirana hiperprolaktinemija i MR hipofize je pokazala mikroadenom. Endokrinolog u ZD me je naručila u ZG u Vinogradsku na daljnju obradu. Rekla je još da zbog toga ne mogu zatrudniti. Sada mene zanima da li ja imam pravo biti oslobođena participacije s obzirom da zbog navedene dijagnoze ne mogu ostati trudna. Da li se to smatra kao nekakav sterilitet ili ne. Inaće do sada sam dosta pretraga napravila brzo i privatno pa mi ovo sada financijski nije baš dobrodošlo.

    Već neko vrijeme gnjavim curke na Prije začeća a ovdje pogledam barem jednom dnevno i divim Vam se kako ste hrabre, držim vam svima fige da što prije i vi dobijete svog

    Hvala i

  2. #2
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Draga Pale

    mislim da nema te mogućnosti da po osnovi steriliteta budeš oslobođena plaćanja participacije.
    Konkretno ja plaćam participaciju, a problem je steriliteta.
    Jedino da plaćaš dopunsko osiguranje ili da čuvaš te račune za kraj godine kad se ispunjavaju porezne prijave.

    Želim ti sreću na pregledu u Vinogradskoj i da što prije dođeš do bebice.

    PS. Kod kojeg endokrinologa si bila u Zadru? Dr. Mišković ili dr. Belić?

  3. #3
    Gost

    Početno

    Na osnovi steriliteta ne možeš dobiti oslobođenje od participacije već je točno sve kako ti je Kikić rekla čuvaj sve račune ali ti moraju glasiti na ime i predaš kod predavanja porezne prijave.
    Sretno

  4. #4
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Kikić, a za šta ti plaćaš participaciju?
    Dijagnoza steriliteta je osnova za oslobađanje od participacije (prevencija i kurativa) i to za ženski dio priče, muškarci ne mogu dobiti ovo oslobođenje, ne znam zašto, npr. svaki puta kad radim cervikalne briseve ili bilo koje druge pretrage zbog moje dijagnoze N97 ja sam oslobođena, a muž nije jer njega ne vode pod tom dijagnozom, nego ako radi bris to ide pod uretritis ili slično i ne može dobiti oslobođenje.
    Sad sam nabauljala, možda me nećete skužiti. :/

    Na koju participaciju misliš Pale, za plaćanje MR? Nisam sigurna da ti na uputnici za MR može stajati dijagnoza neplodnosti, ako može onda si oslobođena, a ako mora stajati šifra mikroadenoma onda nisi.
    Najbolje nazovi glavni ured HZZO-a u ZGB i pitaj direktno!

  5. #5
    Tia avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Viškovo-Rijeka
    Postovi
    847

    Početno

    Samo da potvrdim, ako je dijagnoza N97 imaš pravo na oslobađanje od participacije.
    To sam naučila zahvaljujući Rodi!

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    51

    Početno

    I ja sam zahvaljujući curama s Rode naučila nešto o oslobađanju participacije. Uz dijagnpzu N97 (šifra prema MKB) na uputnici treba pisati broj 97 u "kućici" iznad koje piše šifra oslobađanja od sudjelovanja ( Ta kućica je gore, pokraj kategorije osiguranja, spola...
    Prijateljica mi je rekla da su joj na upit u HZZO-u rekli da oni nisu dali preporuku za upisivanje te šifre, ali pokušaj reći da ti to upišu jer neki neće...Nemaju napismeno pa se boje. Nisam platila ništa ni za hormone, ni ostala čudesa, a nemam dopunsko.
    Sretno!!!

  7. #7
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Cure, puno vam hvala na odgovorima, eto već sam se bojala da sam postavila glupo pitanje

    U principu nakon otprilike 7 mjeseci pravljenja , zahvaljujući RODI sam skužila da imam iscjedak iz dojki i doc. me odmah poslala vaditi prolaktin i sve ostale pretrage koje su potrebne ( ovo sam isto saznala na RODI) . MR je pokazala mikroadenom i sad me endokrinolog iz ZD šalje u Zg na pretrage.
    Između ostalog mi je rekla da sa takvim visokim prolaktinom ne mogu ostati trudna ( ref vrij. 127 - 637 nečega- a ja imam 4152 nečega ). S obzirom da se stvarno nisam nadala da ću doći do Zg nisam napravila dopunsko osiguranje i sada me samo zanima da li mi moj doc. može na osnovu ovoga do sada na uputnici za dnevnu bolnicu upisati tu šifru za neplodnost. Da li da je uopće pitam za to?

    Kikic, ja sam kod dr. Mišković i jako sam zadovoljna s njenim pristupom svemu ovomu jedino mi smeta što treba dugo čekati na pregled pa sve to traje puno duže nego bi trebalo. Inače ona mi je sve sredila za Zg i rekla mi je da ćemo slaviti kad rodim , baš me oduševila.


  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10

    Početno

    Ja sam bila jučer raditi briseve i lijepo sam zamolila sestru da stavi tu oznaku a ona je stavila samo N97 i još mi priča kako je dobro da eto makar dio toga ne moram plaćati, pa sam bila uvjerena da je to to. Na šalteru u Rockfellerovoj mi vele da nalaz podižem uz plaćanje učešća i ja naravno pitam začuđeno zar i uz šifru za oslobađanje. Onda sam dobila isčuđavanje i pokazivanje uputnice i da neka ja njima pokažem gdje je ta šifra. Tako su mi s visoka "spustili" da je to šifra dijagnoze i da neka lijepo pozdravim doktora X... Stvarno divno... Kada sam vadila hormone sestra je sama upisala tu šifru za oslobađanje kada je vidjela dijagnozu. Oni i njihove kučice i njihove upute lječnicima... :/

  9. #9
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Rvukovi, prije nekoliko dana platila sam za briseve nekih 60 tak kuna, kad vadim hormone (FSH, Lh i ostale) također uvijek platim mislim oko 15 kuna po hormonu, također i one pretrage krvi prije IVF, oni markeri, također

  10. #10
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Već su gore pisale cure kako treba biti popunjena uputnica na kojoj ti je dijagnoza neplodnosti.

    Znači ispod one kućice gdje su tvoji osnovni podaci kao osiguranika iamš one male kućice
    kategorija osiguranja pa spol pa sudjelovanje da/ne pa šifra oslobođenja od sudjelovanja

    U tu kućicu -šifra oslobođenja od sudjelovanja treba upisati 98-mislim da je to kurativa, a kad upišu 97 -da je to preventiva-nisam 100% sigurna nemam taj papir kod sebe-potražit ću ga-to je sve u svrhu planiranja obitelji i zato je oslobođeno participacije.

    Svaka liječnička ordinacija ima popis tih šifri i pobrojene slučajeve u kojima si oslobođen od sudjelovanja.
    Jedino što neke sestre moraš upozoravati da ti to upišu. Kad to zna moja dr. u provinciji gdje ja živim onda nema razloga da to ne znaju i doktori npr. u Zagrebu. Jedino što stvarno neke od njih moraš upozoravati pa se neki i prepiru s tobom i dure i govore da to nije istina.

  11. #11
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Cure hvala na odgovorima.
    Eto ja jučer bila kod doc. po uputnicu i pitala je da li se za ovo može upisati šifra koja se upisuje za trudnice i planiranje obitelji. Ona mene pita što si ti trudna!!! Pa ne mogu virovati, endokrinolog mi kaže sa tolikim prl nema šanse da zatrudniš a ona meni tako. Baš mi je bilo neugodno. Ja joj objašnjavam kako je to šifra za trudnice i planiranje obitelji i da sam ja sve ovo i počela jer nisam mogla ostati trudna što i piše na nalazima specijaliste. Ona kaže dobra ideja ali ne može. Ma ona uopće ne zna da to može, skužila sam po njoj ili je bila ljuta jer joj ja govorim što triba. Tako sam ja to doživila. Kad sam prije par dana bila da joj kažem da idem u Zg rekla mi je da će mi dati putni nalog, a jučer kaže da ne može jer da su ih pritisli i da sve te pretrage ima bliže za obaviti pa da ne može. Ma što mi je onda prvi put govorila, što me onda specijalista šalje u Zg. Ne znam što bi rekla, želim samo da to bude čim prije gotovo. Razočarana sam skroz u sve ovo, mlada žena želi ostati trudna u državi sa niskim natalitetom i mora plačati sve pretrage

    Curke , oprostite ali morala sam se nekome izjadati.

  12. #12
    ivory avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    KLC
    Postovi
    574

    Početno

    Pale, pratim te u stopu
    Zašto ne napraviš dopunsko osiguranje? U roku od 15 dana od kada potpišeš ugovor sa HZZO-om počinje ti vrijediti i nećeš morati plačati ništa ukoliko imaš uputnicu. Ja ga platim jednokratno i dobijem 10% popusta i još mi uđe u olakšicu za porez i mirna sam! Pokrio mi je sve pretrage za PRL do sada i na uputnicu ću ići i u Vinogradsku.

  13. #13
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Ivory,
    ne mogu ti pobječi! 8)
    Ma eto do sada u životu stvarno nisam imala potrebu za dopunskim osiguranjem, tu i tamo gripica i slično.
    Kad sam sve ovo počela mislila sam još samo ovo pa gotovo, ali eto sad se to produžilo i kad sam doznala da idem u Zg napravila sam dopunsko ali mi vridi tek od 28. 02. a ja sam u Zg naručena 20.02. S obzirom da sam već naručena glupo mi je sada to otkazivati i premještati za slijedeći mjesec.
    Ma nema veze samo sam ljuta na ovu državu ( i samu sebe) kao i puno drugih ljudi. Stvarno nisam mislila da je kod mene to tako da ću doći do Zg. Ja sam ti mislila par tabletica i to će biti to. Sama sam kriva. Još kad mi je doc. rekla da mi je otvorila bolovanje i ako se ne vratim do kraja mjeseca :shock: neka pošaljem nekoga po doznake. A ja se uvjerljivo nadam da se vračam za par dana. Usput da pitam ta dnevna bolnica, kako to ide, ja sam cijeli dan tamo ili samo dok mi naprave pretrage koje misle za taj dan. Mislila sam možda spojiti ugodno sa korisnim pa obići prijatelje 8) .

    Ivory, sad me neće biti par dana, nadam se da ti neće biti dosadno bez mene


  14. #14
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Pale, tvoja socijalna ginekologica ti treba prvo pravilno odrediti dijagnozu, a ona bi trebala glasiti
    N97.0 Ženska neplodnost povezana s anovulacijom ,
    jer ti na MR ideš zbog hiperprolaktinemije kao posljedice mikroadenoma, a ne ideš na pretragu jer si imala neuroloških smetnji. Možda ti je takvu dijagnozu i napisao endokrinolog, pogledaj na nalaze.

    S obzirom da to spada u planiranje obitelji, koje je oslobođeno plaćanja praticipacije, onda i ti imaš pravo na neplaćanje participacije.
    I to je to!
    Tvojo ginićki i prmijeni ju ako te bude i dalje zezala jer ne pozna propise.

  15. #15
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    sorry na tipfelerima

  16. #16
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Evo konkretnog odgovora

    Prilog 12: Šifarnik osnova osloba

  17. #17
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Casper

  18. #18
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Rvukovi2, puno ti hvala, znam da se već pisalo o tome, ali vidiš neki dr. stvarno ne znaju za to. Sad gledam na uputnici mi je dijagnoza D 35.2
    Nisam uspila pronaći što je to. Očito moja doc. ne smatra to kao sterilitet. Nema veze, plati pa se rugaj


  19. #19
    ZaraLola

    Početno

    pale, naziv te dijagnoze D 35.2 je 'Hipofiza'.

  20. #20
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    ZaraLola hvala , baš si

    Očito na ovu dijagnozu i ne može oslobađanje plaćanja po šifri 97 ili 98.
    Hvala vam puno, sad mi je sve jasnije.

  21. #21
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    Plizzzzz, po valjda stoti put
    NEMOJTE MIJEŠATI ŠIFRU BOLESTI I ČLANAK PO KOJEM SMO OSLOBOĐENE OD PLAČANJA PARTICIPACIJE!
    Cure često griješe u inetpretaciji zato što je slučajno šifra bolesti i članak zakona kojim smo oslobođene od plačanja participacije slični ili isti.

    Znači, bez obzira što ti je šifra bolesti D 35.2 neka ti napiše u rubriku za čl.oslo.part. broj 98.

    To će samo značiti da ti ideš na pregled (liječenje ili votever) zbog štitnjače koju pokušavaš liječiti zbog nemogućnosti začeća.

    Oslobođenje participacije je puno širi pojam.

  22. #22
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Da upravo kako je casper napisala, sasvim se slučajno šifra bolesti N97 poklapa s šifrom oslobađanja od participacije 97.
    Bolesti se pišu u sasvim drugu kućicu na receptu i uputnici.

    Vidite da šifre bolesti naprijed imaju slovo pa onda broj.
    I da razne dijagnoze idu pod liječenje neplodnosti i pod ženske bolesti pa tako i štitnjača i hipofiza i svašta nešto, najbitnije je da vam napišu u kućicu da JESTE OSLOBOĐENE OD participacije i to pod šifrom OSLOBAĐANJA, A NE BOLESTI 97. ili 98.

  23. #23
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    žao mi je (ili nije :? ) kaj više nemam tih uputnica pa da vam ih slika i pokažem di se kaj treba upisati.

    Obećajem da budem prekopala arhivu pa možda i nađem

  24. #24
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Imam ja, ali popunjenu i ne bi baš bilo zgodno da svi čitaju moje podatke, mogu jedino ako hoćete uskenirati onaj dio bez mojih podataka, ako mi admin dozvoljava ili da vam ostavim link na tu sliku pa da ju vidite.

  25. #25
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Evo mene friške s vađenja hormona FSH, E2 i PRL.
    Upozorila sestru da bih trebala biti oslobođena plaćanja participacije po svemu gore navedenom, međutim ona samo odmahnula glavom. Kaže ne može i ja uredno platila 45 kn. Pa sad budi pametan

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    293

    Početno

    Pale, dali ti je uputnicu pisao doktor opće prakse ili tvoj soc. ginekolog?
    Soc. ginekolog bi ti trebao postaviti dijagnozu i napisati uputnicu.
    Ja sam isto radila briseve i hormone i nisam trebala platiti participaciju jer moj gin. zna da sam oslobođena.
    Sretno.

  27. #27
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Cure hvala svima na odgovorima!
    Jasno mi je to sa šiframa dijagnoza i oslobađanju od pl. partic.
    Samo sam mislila da sa šifrom hipofize mogu biti oslobođena pl. partic. ali moja dr. opće prakse tvrdi da ne mogu.
    Bila sam ovaj tjedan u Vinogradskoj obavila što sam imala, platila što sam trebala i uplatila dopunsko osiguranje za daljnje lijećenje. Evo recimo uputnicu za konzilij spec. tima trebala bi platiti 87,00kn, ali s obzirom da će mi tada već dopunsko vrijediti neću platiti ništa, tj isplatila sam jedan mjesec dopunskog sa tom jednom uputnicom.

    Još jednom hvala svima

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •