Pokazuje rezultate 1 do 40 od 40

Tema: Diskalkulija

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno Diskalkulija

    Moj sin, 6 god. ima problema sa shvaćanjem i učenjem brojeva i mislim da je riječ o diskalkuliji. Naručit ću ga na ERF na obradu, dotad guglam i tražim knjige i savjete kako učiti s djetetom. Osim ovoga, on ima dijagnosticiran poremećaj pažnje i to nam isto otežava učenje.

    Ima li netko iskustva s ovim?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Nisam nikad prije ni čula za diskakuliju....No, sjetila sam se da, prije nekih dva tjedna kad sam sa svojim klincem bila kod defektologice koja s njim radi po montesoriju, moj D. je uzeo neke štapiće (razne duljine, podjeljeni su bili na više polja i naizmjenično su polja bila obojana crveno-plavo-crveno...- ovisno o duljini) i tada mi je spomenula da je to za učenje brojeva. Onda je D. uzeo neke kartice koje cu također bije dvobojne, odnosno kartica je bila tamno crvena, a broj narančast. Ona je to iskoristila i sa D. radila nešto sasvim drugom, ali mi je rekla da su to inače stvari za veću djecu i učenje bojeva.

    Tako da vidi, možda bi tako nešto tvom sinu pomoglo.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Doma možeš razvijati pojam broja kroz igru. Nama je za to služila Sunčica među brojevima, ali to ovisi o sklonostima djeteta. Moji su bili ljubitelji računala, pa smo doskočili tako... Kasnije smo koristili Virtualnu školu matematike, ali to nije materijal za dijete s diskalkulijom koje nema osjećaj matematičkih veličina.

    Za početak, kreni s igrama razvrstavanja (to je teorija skupova, kroz igru): npr. treba razvrstati igračke po boji, po obliku, po ovom ili onom kriteriju. Slijedeće - to isto treba napraviti na papiru (spojiti parove, izdvojiti ono što ne pripada i slično). Mi smo to djeci sami radili i uživali u tome, ali ima dosta tih materijala i za kupiti. U dobrom sjećanju su mi ostale Patuljkove učionice (mislim da je to Mozaik knjiga - mali blokići s radnim listovima miješanog sadržaja). To je dostupno od 4. godine na dalje, ako se dobro sjećam, pa uzmi sinu nešto za početnike, bez obzira na njegovu dob. BItno je da pogodiš nešto što će uspjeti riješiti, jer uspjeh je najbolja motivacija.

    Ja sam svojim sinovima napravila brojanku, evo ti je ovdje (stavljam na sendspace), možda bude dobro prihvaćena: http://www.sendspace.com/file/mi0cvi

    Imam i ppt vježbe početnog zbrajanja, mogu ti to sve dati ali rano je...za sada ti treba nešto jednostavno. Ako se djetetu bude ovo sviđalo, ili ako ne budeš mogla skinuti, javi se na pp pa ću ti poslati materijal. U startu ne trebaš puno, odaberi jednu ili dvije stvari i kreni dalje tek kad dijete savlada.

    I mnogi učitelji sreću se sa sličnim problemima jer im dolaze djeca svakakvog predznanja, pa možeš pitati za konkretnu pomoć na Forumu razredne nastave (http://www.razredna-nastava.net/forum/ ) ali čini mi se da je to još "na dugačkom štapu". Imaju oni i svoju zbirku, ali to je za školarce.

    Inače, to je problem kojim se najčešće bave defektolozi, ali i logopedi. Kad dođe vrijeme, potraži (po knjižarama, a nešto ima čak i na internetu) udžbenike Vesne Đurek - zovu se Matematika za život. Ovu informaciju pokupila sam negdje na forumu Hrvatske udruge dislektičara - bilo je svojevremeno nekoliko postova o tome. Ne znam od kojeg razreda to vrijedi, ali ako se dobro sjećam, pokriva barem prva četiri. Možeš pitati i njihovu administratoricu, evo tu: http://www.hud.hr/forum/phpBB2/

    Drugo mjesto: možeš pitati i na logopedskom forumu Specijalne bolnice Krapinske toplice, ovdje (iako ne znam da li ima specifična tema baš o tome): http://www.sbkt.hr/djecji/phpBB3/index.php



  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Našla sam točan naziv literature - Vesna Đurek: Moja mala matematika (računajmo do 10)

    Ima na Profilovim stranicama kao udžbenik. Sigurno ima i kod drugih izdavača... Postoji i priručnik za nastavnike, što je sigurno korisno, jer tamo je objašnjeno kako djetetu približiti pojam broja.

    Još mi je palo na pamet od literature knjige Mire Čudine Obradović: Matematika prije škole i Igrom do čitanja

    Sretno!

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Još sam nabasala na ovo - Matematika bez suza, ali nemam vlastitih iskustava, pa vidi - može se prolistati u pdf formatu:

    http://www.izvorznanja.com/index.php...ypage.tpl.html

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Hvala Petrlin, stvarno si riznica raznovrsnih informacija, neke tvoje postove sa drugih tema sam si bila spremala u malu arhivu.

    Mi smo zadnjih dana napokon savladali brojanje do 5, prije nam je falio 4 uredno, i to nam je prvi napredak u vezi brojeva u ovih 8 mjeseci. Pitala sam logopedicu za brojeve, rekla je da će na idućem susretu vidjeti malo to s brojevima. Javila sam se udruzi Naša djeca u zadru i oni su mi dali kontakt od Udruge djece s Downom, oni imaju dobrih materijala za matematiku i naći ću se s jednom mamom koja je aktivna u udruzi da me malo uputi kako raditi matematiku s malim.

    Raduje me što smo napredovali dosta u grafomotorici, to j i logopedica danas primjetila, on se sprijateljio s olovkom i rado boja i radi neke zadatke, jedino ne voli crtati, prazan papir mu nije drag, više voli kad je neki zadatak tipa spoji, oboji, precrtaj. Nabavili smo radnu knjigu Predvježbe pisanja pa rješavamo zadatke i uspud i brojimo točkice, likove i sl.

    Veliki je problem njegova pažnja, kad mu je nešto teško lako odluta, teško je i procjeniti koliko zna i može jer to jako varira od trenutka do trenutka što je povezano s poremećajem pažnje.

    Ono što je najvažnije je da on jako voli kad se s njim radi i uglavnom rado uči a to je najvažnije. Iako mu teško ide brojanje i brojevi čak je sam počeo govoriti, "vidi mama, idem sad ovo pobrojati".
    Sigurno ćemo dobiti odgodu škole pa mislim da ćemo u ovih godinu i pol uspjeti puno toga napraviti.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno



    Drago mi je da dijete napreduje... Bitno je da želi surađivati, to je preduvjet za dalje. Baš je lijepo pročitati kako nekome ide dobro. Traži to dosta truda, ali i daje rezultate. Zapravo, kad bolje razmislim, mi nismo imali neko posebno vrijeme za učenje (tek pred školu smo se malo aktivirali) ali mm i ja smo stalno imali na umu poticanje djece da nauče razne stvari. Učili smo ih slova i brojeve usput, u šetnji, čitajući registarske pločice automobila, kasnije smo zbrajali sve što bi ugledali... sve nekako kroz igru. Išlo je!

    Što se tiče kratkog intervala pažnje, i mi smo tu "kuhani i pečeni". Mi smo za to koristili audio priče, prvo kratke pa onda sve dulje. Slučajno smo nabavili audio cd Pikove priče za igru i zabavu (svaka traje 2-3 minute, ne dulje) i to su djeca slušala bez kraja i konca. Kasnije smo prešli na dulje materijale i slično.
    Vidi da li ti ovo naše iskustvo odgovara (to ne pali za svako dijete u jednakoj mjeri - neka su više vizualni tipovi pa im bolje odgovaraju labirinti i bojanke, a druga su više orijentirana na slušnu percepciju pa im baš pašu ovakve stvari).

    Gdje do materijala? Mi smo imali sreće - u našoj kvartovskoj knjižnici ima odjel multimedije gdje smo mi to sve posuđivali, uglavnom izdanja Naklade Bulaja (vidim sad na web stranici da je dosta toga rasprodano, ali mi smo ih posuđivali i u knjižnicama to imaju iako nije dostupno za kupiti): http://www.bulaja.com/izdanja.htm


  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Ma niti mi nemamo neko posebno vrijeme za učenje, niti je to moguće s njih troje, već pokušavamo kroz igru i neku zabavu nešto i naučiti, pa brojimo stepenice kad idemo van iz stana, brojimo drveće, aute, kamenje, bojanke i neke papire sa zadacima nosim sa sobom u torbi pa kad izađemo u šetnju kad se iskaču sjednemo negdje na terasu kafića pa oni bojajnu, šaraju dok mama i tata piju kavu.

    Pročitala sam jučer knjigu hiperaktivni sanjari i baš mi je iskustvo tog dečka pomoglo da pokušam bolje razumijeti svoje dijete.
    On je uzeo za primjer igru Čovječe ne ljuti se i pokušao objasniti da njegov i mozak druge takve djece i ljui jednostavno uči i funkcionira drugačije. Dok bi normalni slijed objašnjavanja igre bio : "svaki igrač ima 4 figurice, baca kockicu i kad dobije 6 izlazi iz kućice, i koji broj dobije na kockici za toliko mjesta se pomiče bla, bla dijte s poremećajem pažnje bi se na pola ovih uputa već pogubilo jer prvo vidi cijelu sliku i poantu igre pa onda upute i detalje pa mu treba krenuti bojašnjavati od kraj, o cjeline - tipa imamo ove 4 figurice i one trebaju doći u svoje kućice, pobjednik je onaj koji to napravi prvi ali mora bl. bla objašnjenje pravila"

    Ovaj primjer mi je jako pomogao da skuzim u čemu sam i ja ne znajući grešila kad sam neke stvari objašnjavala djetetu.

    Sad proučavam malu knjigu Brain Gym i pokušat ću neke vježbice s djecom, uzet ću za početak samo dvije, tri pa to raditi.

    Ono što me najviše veseli je što vidim da su mi djeca razigrana i puna mašte, sami sebi smišljaju zabavu i igru(iako je vječiti nered dok su budni, neki dan su se dosjetili igrati se s krumpirima, samo čekam sase neki skriveni usmrdi) nikad im nije dosadno(možda i djelomično zato što mi u kući uopće ne palimo tv, ne gledaju crtiće niti imaju pristup kompu i učenju videoigrica, iako me pokušavaju neki uvjeravati da je to krajnost i da djeca moraju gledati tv i crtiće u tv i da će biti zakinuti ako to ne rade) Kad su kod rođaka sjeli gledati crtić, njima je to zanimljivo pune dvije minute i onda se dignu i odu igrati ili juriti na guralicama i sl.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Prijateljica ima sina u petom razredu s diskalkulijom sto mu stvara poteskoce.Ona puno radi s nijm ali i njoj je potrebna pomoc u svladavanju njegovih.Kome da se obrati za savjet?Zivi na otoku i nije joj bas dostupna strucna pomoc.
    Posljednje uređivanje od koka : 18.09.2015. at 16:27

  10. #10
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Skola bi joj trebala pruziti pomoc, tj.strucna sluzba. Ako je dijete testirano i ima papir, treba traziti rjesenje za IP ili mozda i PP za matematiku.
    Ukoliko ima rjesenje, a skola ne suradjuje, neka se za pomoc i savjet obrati Ministarstvu na e- mail
    pomocnici-u-nastavi@mzos.hr
    Vrlo su azurni.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 18.09.2015. at 20:33

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj koka prvotno napisa Vidi poruku
    Prijateljica ima sina u petom razredu s diskalkulijom sto mu stvara poteskoce.Ona puno radi s nijm ali i njoj je potrebna pomoc u svladavanju njegovih.Kome da se obrati za savjet?Zivi na otoku i nije joj bas dostupna strucna pomoc.
    Svakako nek posluša što čokolada piše i nek se obrati Ministarstvu.

    Dok čeka odgovor, nek pokuša s materijalom prof. Vesne Đurek - evo ovdje radnog materijala za peti razred:

    https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j...03627116,d.d24
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.09.2015. at 09:37

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Zaboravih napisati - ako dijete nije savladalo ranije gradivo zbog svog problema, ima i materijala za niže razrede.

    Roditelj može napraviti puno, ali bolji su rezultati ako može to raditi uz savjetovanje sa stručnjacima.

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Evo još literature (ovdje je samo izvadak, ali pročitala sam cijelu knjigu iz kvartovske knjižnice - vrijedna je pažnje): http://www.izvorznanja.com/teaser/117.pdf

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Puno pomažu i udruge - evo splitske: http://www.udruga-dyxy.hr/sto-je-diskalkulija.php

  15. #15
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Ja bih ti preporučila da proučiš stranicu www.ntcucenje.com baš sam bila neki dan na seminaru dr. Rajovića i čuli smo puno korisnih savjeta tamo, Sve više djece ima problema i sa disleksijom, disgrafijom...

  16. #16
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Evo još literature (ovdje je samo izvadak, ali pročitala sam cijelu knjigu iz kvartovske knjižnice - vrijedna je pažnje): http://www.izvorznanja.com/teaser/117.pdf
    Ovo je izvrsno, steta da nisam imala pri ruci u 1.r. da se bolje pripremim.
    Pronalazim dijete u svakoj stavci diskalkulije, samo sto je velikom vjezbom naucila prepoznati i prevladati zamke.
    Potrebno joj je pomoci u svakom novom "skupu" gradiva da nađe potencijalnu teškoću i rješenje. Evo, neki je dan sama shvatila kako ce si pomoci u pisanju i citanju bilijuna, trilijuna i pripadajucih -ardi.

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je izvrsno, steta da nisam imala pri ruci u 1.r. da se bolje pripremim.
    Pronalazim dijete u svakoj stavci diskalkulije, samo sto je velikom vjezbom naucila prepoznati i prevladati zamke.
    Potrebno joj je pomoci u svakom novom "skupu" gradiva da nađe potencijalnu teškoću i rješenje. Evo, neki je dan sama shvatila kako ce si pomoci u pisanju i citanju bilijuna, trilijuna i pripadajucih -ardi.
    I mi smo to naučili na teži način. Moj E. ima sasvim dobru mat.logiku, ali pisanje mu zbog disleksije zna biti problem. Razlomci... ufff... ali točno je da s vremenom klinci razviju svoje mehanizme iako mnogi u tome trebaju pomoć, barem u početku.

  18. #18
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Duplic
    Posljednje uređivanje od čokolada : 25.09.2015. at 10:36

  19. #19
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    ima li netko dobrog stručnjaka za preporuku vezano za diskalkuliju? Naime, našla sam se u začaranom krugu i već godinu i više se vrtim ..terapeuti ili odmahuju rukom ili sliježu ramenima, ma uopće mi to više nije zanimljivo i želim doći do nekih odgovora..Dakle, moje dijete s down s (6 g će uskoro) jako teško, odnosno rekla bi uopće ne detektira broj , jednostavno ga ne vidi, ne doživljava..dok s pojmovima, slikama, slovima nema nikakvih problema i uz primarnu dijagnozu dobro napreduje na svim poljima, na matematici nikako..broji mehanički, njoj je to pjesmica, kad prebrojava isto mehanički, količina više manje isto, ono što me najviše usmjerava na diskalkuliku je to da uopće broj kao broj ne vidi, ne prepoznaje, ne doživljava ni napisan, ni na kartonu, ni na nekim igračkama, drveni, metalni, plastični..probali i plastelin, tijesto opip da mozak nekako to memorira, probali crtanje tj pisanje, razne materijale i tehnike i jednostavno ne ide. S druge strane slova idu odlično...problem je što me zbog njene primarne dg nitko ne shvaća tj ne doživljava ozbiljno, u smislu šta ja sad hoću ima down i eto...Pa šta što ga ima?Moje mišljenje je, kao totalnog laika na tom području da ako vidi i zna prepoznati slova, pojmove bar bi trebala vidjeti i prepoznati brojeve, kao sliku memorirati ali ni to..i zato me kopka. Ne mislim ja da će ona biti vrsna matematičarka, niti pričam o računskim operacijama, trenutno smo na broju kao slici.I zato ako netko ima preporuku, kontakt, informaciju..bilo što o stručnjaku na tom polju molim info.

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Nazalost nemam.
    Samo ti iz iskustva mogu reci da ti je to sto trazis skoro nemoguca misija.
    E. ima visestruke poteskoce zbog vjerojatno organskog ostecanja ( visestruke operacije, nizak kisik u krvi...) takve poteskoce budu uzasno specificne. Mi smo tesko nalazili ljude koji su mogli prepoznati tocnu poteskocu, a naci nekog tko bi uspio raditi na malo drugaciji nacin to nismo nasli niti nakon 5 godina.
    Ona ima disleksiju , disgrafiju i vrlo specificne probleme u matematici ( razumije matematicicku logiku i prepoznaju brojeme, ali nema pojam kolicine, zbraja na prste , tablicu mnozenja i djeljenja nije usvojila...)
    Da li si proucavala montesori tehniku ? To bi moglo pomoci. Ima hrpa materijala i primjera na internetu. Mozda bi mogla naci nekog odgajatelja tko je u takvom vrticu ili ucitelja u skoli da pokusa poucavati.

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Prouci ovu knjigu , ima pdf na netu
    https://www.izvorznanja.com/index.ph...product_id=397

    Mozda ti malo pomogne

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    I stvarni su ta organska ostecenja i ogranicenja u vrsnim funkcijama mozga jako specificna.
    Ja tek sad shvacam koliko je mozak slozen , a mi to shvacamo zdravo za gotovo.
    Postoji masa stvari zasto ona brojeve dozivljava drugacije od slova. Moguce i zbog toga sto su brojevi u raznim kombinacijama. To je vrlo slozena radnja.
    Mozda da probas sa rimskim brojevima.
    ( mojoj su oni koma, kao i sat s kazaljkama kojeg je tek shvatila sa 10,5 godina). Ali vrijedi svasta pokusavati , mozda nesto upali.

  23. #23
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    hvala ti na odgovorima, montesori odavno koristimo, ma nema šta nisam probala, pričala s prof matematike, učiteljima, logopedima, radna terapija..svakakve ideje su svi imali i isprobali...traje to već dosta, spoj ds i diskalkulije teško da ću naći nekoga da mi rastumači, ono što meni kao roditelju treba netko iskusan na tom diskalkuličnom polju, tko se bavi s tim baš..samo da popričam, da vidi par primjera i kaže dal to "vuče na to"..Možda sam ja zabrijala, možda mozak treba još sazreti, možda neće nikad sazreti da to zna..nema ni veze, ali ako ima neka tehnika, nešto što nismo probali, što bi možda pomoglo zašto ne, želim kao i uvijek sve istražiti, isprobati , a ne da za par g kaže kad budemo trebali u školu e da ste prije par g krenuli s tim i tim sad bi bilo to i to...Dakle, lijepa naša i izvan nje, ako nekog znate tko se bavi baš diskalkulijom ..

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ona ne povezuje brojeve slikovni? Ili ne prepoznaje broj kao kolicniu? Ima problema u vizualno prostornoj percepciji pretpostavljam. Moja to ima , pa onda svi problemi samo dolaze iz toga. Da li ona ima pojam prostora i tijela? Mozda da broj vezete uz pokret.

  25. #25
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    ne prepoznaje broj slikovno, ne prepoznaje količinu, broji mehanički, prebrojava mehanički..probali smo zvučno raditi, tipa da pljesnemo ili na bubaj, sintisajzer, zviždaljku označimo 1, 2..ma ništa, ne kuži jednostavno. probali i prstiće onako kao protrljati, senzorno..jedan, dva tri..kad brojimo..da mozak dobije takvu info preko dodira i isto ništa ne pali.

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Imaš web stranice Dubravke Kocanjer. Tamo su materijali baš za rad s djecom s downom. Ne mogu s mobitela staviti link.

    Za stariju djecu ima serija udžbenika Matematika za život. Stavit ću linkove drugi tjedan.

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj pužić prvotno napisa Vidi poruku
    ne prepoznaje broj slikovno, ne prepoznaje količinu, broji mehanički, prebrojava mehanički..probali smo zvučno raditi, tipa da pljesnemo ili na bubaj, sintisajzer, zviždaljku označimo 1, 2..ma ništa, ne kuži jednostavno. probali i prstiće onako kao protrljati, senzorno..jedan, dva tri..kad brojimo..da mozak dobije takvu info preko dodira i isto ništa ne pali.
    Materijale Dubravke Kocanjer možeš naći ovdje - tu je ulaz na njezine web stranice: https://igramseiucim.com/

    Globalno čitanje: https://igramseiucim.com/index.php/globalno-citanje

    Matematika: https://igramseiucim.com/index.php/r...ovi/matematika

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Evo još materijala - nije Matematika za život, nego Moja mala matematika, autorica je Vesna Đurek (prof. defektolog): https://shop.skolskaknjiga.hr/moja-m...jmo-do-10.html

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Sad vidim da ima i Moja mala matematika s računanjem do 5 - možda bi to pomoglo kod prepoznavanja pojma broja/količine.

    Evo, tu je zbirka knjiga Vesne Đurek - možda se nađe još korisnih stvari: http://www.knjigolov.hr/bresult.php?...a%20%C4%90urek

  30. #30
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    hvala vam

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Sjetila sam se još jedne knjige koja bi možda bila korisna - Ronit Bird: Diskalkulija https://www.superknjizara.hr/?page=k...d_knjiga=27828

    Evo - tu je sadržaj: https://www.izvorznanja.com/teaser/372.pdf

    Samo napomena: ja sam većinu tih knjiga posuđivala iz kvartovske knjižnice koja je bila dobro opremljena, a kupila sam samo one koje su mi se dopale ili pokazale korisnima. Nažalost, nemam više ništa od toga - ostavila sam ih u vrtiću/osnovnoj školi i logopedu kad nam više nisu trebale.

  32. #32
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    Hvala na savjetima i linkovima, naoružavam se, čitam, proučavam jer očito od sustava nikakva pomoć, kao i obično. Imala sam razgovor s logopedicom na Suvagu,kaže da se diskalkulija dijagnosticira tek u kasnijoj školskoj dobi, kad krenu s računanjem, pa se pojave izraženije poteškoće, rijetko, ona u praksi nema da je netko u predškolskoj fazi reagirao na to. Ok, to me puno i ne dira jer velika većina roditelja ni ne radi prije škole nešto spec. s djecom da bi uočili, niti obraćaju pažnju na detalje . Ono što me smeta, što mi je rekla da proces promatranja i testiranja ide paralelno logoped-psiholog i da se radi isključivo kod djece koja imaju uredan intelektualni status, tj razvoj. Kod svih drugih, gdje je intelektualni razvoj u zaostatku zbog xy razloga ne radi se procjena tog tipa, nego se sve poteškoće u učenju svrstavaju pod intelektualne poteškoće. Što bi u našem slučaju značilo da ona eto ne usvaja matematički dio zbog ds. Meni osobno to nije prihvatljivo, trebam neko bolje objašnjenje, ako ništa nekog da me uputi kako i na koji način koji još nismo isprobali potaknuti to područje...dakle istražujem i dalje, radimo i dalje, riješit ćemo nekako, nešto..

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Puzic, moras biti spremna da se to podrucje ne moze potaknuti jer je osteceno ili u vasem slucaju nije dovoljno razvijeno. Moze se potaknuti neki mehanizam kompenzacije, da se u nekom drugom podrucju na neki drugi nacin usvoje osnovni pojmovi. Ali iz mog iskustva ne postoji nacin da se popravi odredeno poducje.
    Ne znam da li ti dobro objasnjavam.
    I sve to se moze dogoditi ako dijete ima jako neko drugo podrucje pa da preko njega kompenzira nedostatak nekog drugog.
    Npr. E. je nabildala radnu memoriju ( koja je bila normalna i nema ostecenja) do razine iznimne darovitosti ne bi li kompemzirala probleme sa citanjem i matematikom.
    Ali poteskoce su i dalje tu. Tocno se vidi da ona radi na drugi nacin nego djeca koja nemaju poteskocu.

  34. #34
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Puzic, moras biti spremna da se to podrucje ne moze potaknuti jer je osteceno ili u vasem slucaju nije dovoljno razvijeno. Moze se potaknuti neki mehanizam kompenzacije, da se u nekom drugom podrucju na neki drugi nacin usvoje osnovni pojmovi. Ali iz mog iskustva ne postoji nacin da se popravi odredeno poducje.
    Ne znam da li ti dobro objasnjavam.
    I sve to se moze dogoditi ako dijete ima jako neko drugo podrucje pa da preko njega kompenzira nedostatak nekog drugog.
    Npr. E. je nabildala radnu memoriju ( koja je bila normalna i nema ostecenja) do razine iznimne darovitosti ne bi li kompemzirala probleme sa citanjem i matematikom.
    Ali poteskoce su i dalje tu. Tocno se vidi da ona radi na drugi nacin nego djeca koja nemaju poteskocu.

    da, dobro si objasnila..razumijem ja to, ma prihvaćam i činjenicu da možda nikad neće nijedan br znati pročitati, ali ne prihvaćam način na koji odmahuju rukom..ima ds, eto ne zna, ne može i ostavi to tako. neću ostaviti, upravo to što ti kažeš, dajte mi mehanizme na koji način mogu nešto možda drugo potaknuti, kako da iz svega izvučemo najbolje za nju, sAMO to želim.nisam se možda ja dobro izrazila kad sam rekla da ćemo popraviti, nema tu popravka, ali ima poticaj, razvoj, kompenzacija kroz neke metode .... Ma možda i nema problem, možda samo treba nadoći na metodu učenja koja će joj "sjesti"..MRZIM KAD MI KAŽE IMA DS I ZNATE ONI TO JEDNOSTAVNO NE MOGU.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Pužić, postoji baš specifičan deficit za usvajanje matematičkih vještina kod djece s DSom. Ne znam jesi li se već javljala u Hrvatsku zajednicu za DS http://www.zajednica-down.hr/ ?

    Oni drže edukacije na tu temu za roditelje i stručnjake, a čini mi se da znaju i direktno raditi s predškolarcima na području razvoja (pred)matematičkih vještina.

    Imaš i priručnik http://www.zajednica-down.hr/index.php/izdanja , doduše za malo stariju dob.

  36. #36
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Pužić, postoji baš specifičan deficit za usvajanje matematičkih vještina kod djece s DSom. Ne znam jesi li se već javljala u Hrvatsku zajednicu za DS http://www.zajednica-down.hr/ ?

    Oni drže edukacije na tu temu za roditelje i stručnjake, a čini mi se da znaju i direktno raditi s predškolarcima na području razvoja (pred)matematičkih vještina.

    Imaš i priručnik http://www.zajednica-down.hr/index.php/izdanja , doduše za malo stariju dob.
    hvala na infu, naravno od tamo sam krenula, poslušala predavanje na temu matematika i DS, pričala s predavačima, gledala linkove na you t kako podučavaju, ali sve se to odnosi na dio računanja, usvajanja količina i dalje...nisam dobila odgovore što ako ni vizualno ne prepoznaje broj.
    Imam ljeto za čitanje ovih knjiga koje ste prethodno predložili, dobila sam neka imena stručnjaka koji su bliski temi , pa ćemo vidjeti šta ćemo uspjeti.

  37. #37
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    Evo kratki izvještaj-bili smo na ERF-u između ostalog i vezano za tematiku-matematiku...tek nakon 4 godine provedene u školi oni idu u razmateranje diskalkulije...Rijetko se to radi kod djece koja imaju intelektualne teškoće, ali evo na osnovu testiranja smo za sad otklonili tu sumnju, dobili upute kako raditi, osvještavati to područje, pa ćemo vidjeti kako ćemo napredovati. U svakom slučaju puno mi je pomogao odlazak tamo.

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    To su dobre vijesti... Sigurno će tvoja djevojčica postići svoj maksimum uz ovakvu podršku.

    Kad ne budeš imala pametnijeg posla, potraži knjigu Jednorozi su stvarni, autorice Barbare Meister Vitale. Ako se dobro sjećam, unutra je bilo kojekakvih savjeta kako djeci s teškoćama objasniti slova i brojeve.

  39. #39

  40. #40
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    To su dobre vijesti... Sigurno će tvoja djevojčica postići svoj maksimum uz ovakvu podršku.

    Kad ne budeš imala pametnijeg posla, potraži knjigu Jednorozi su stvarni, autorice Barbare Meister Vitale. Ako se dobro sjećam, unutra je bilo kojekakvih savjeta kako djeci s teškoćama objasniti slova i brojeve.
    Hala na preporuci, svaka info je dobrodošla. Trenutno radimo po montessoriju program predškole, je da to iziskuje maximalan angažman oko izrade raznih materijala ali kad vidim napredak ništa mi nije teško.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •