Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: Svježe cijeđeni sokovi - vaša iskustva i ideje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno Svježe cijeđeni sokovi - vaša iskustva i ideje

    Drage forumašice,
    neki dan smo iskopali iz špajze aparat koji radi sok od voća i povrća.
    Imam dva 4-godišnjaka i jednog 2,5 godišnjaka, koji ne prihvaćaju svježe povrće. Voće im ide malo bolje, ali jedan je baš ekstrem - od voća u obzir dolazi samo banana. Znači, povrće im mogu podvaliti kuhano i miksano u gustu juhu, ali sirovo nikako, čak ni mrkvu npr.
    Naravno, kupovne voćne kašice bi mogle proći, pogotovo ona nova fora u tubi na istiskivanje (gdje 90 g košta oko 7 kn; to si stvarno ne možemo priuštiti za njih trojicu).

    E sad, spomenuti aparat smo jučer teatralno isprobali, bilo im je super zanimljivo i svi su baš lijepo pili sok od jabuke i mrkve. Ja prezadovoljna.
    Tu trebam vašu pomoć: što još daje fine kombinacije, a da nisu citrusi (jer oni ne smiju u taj aparat, kaže muž)? Banana također ne daje sok, samo se gnječi.
    Koje voće i povrće se može kombinirati, a da je manje-više ukusno?
    I što radite s ostatkom, vlaknastim dijelom. Znam de se može staviti u biskvit. To sam i napravila jučer, ali ne možemo pojesti toliko kolača, koliko možemo cijediti soka. Ima li još neka mogućnost? Šteta mi je to baciti.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    i mene ovo zanima pa bi pratila, doduše nemamo još aparat, ali ga imam namjeru kupiti!!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    388

    Početno

    sok od cikle.... obozavam ga....
    i jos kombinacije mrkve i jabuke kao sto i vi radite...
    ali meni je cikla naaaaaaaaj....

    od jabuke i mrkve ostatke pojedemo,a od cikle bacim....

    nekada i sve troje smiksam zajedno...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    388

    Početno

    i jos ..

    jednom tjedno pravim sok od spinata (cisti crijeva) i stavim iscjedeni limun u njega...
    spinat ne prokuhavati....

  5. #5
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    bas sam se pitala sto s tim ostacima rade ljudi? meni je grozno bacati hranu, a bacanje tog vlaknastog mi je u toj kategoriji. no, zar se u sokovnik ne stavljaju cijeli plodovi, s košticama i korom? sto s tim? kako se to odvoji od "mesa", tj znaci li da se sve mora dobro oprati i ocistiti prije radenja soka?
    ajde cure koje imate sokovnike! pomozite! spremam se u kupnju i nemam pojma o sokovnicima

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    388

    Početno

    ja osobno sve cistim i perem...

    mrkvu samo operem i odsjecem krajeve,
    jabuke prepolovim i skinem peteljke i kostice...
    ciklu samo operem i odsjecem krajeve...
    spinat isto samo operem...

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Meni je liječnik preporučio sokovnik radi slabokrvnosti. I kupila sam sokovnik Elit ( http://corbis.hr/proizvodi/mali-kuca...-alu-700-power )i počela raditi mješavine od jabuke, cikle, mrkve i špinata. U različitim omjerima. Nekad i celer, krušku, šljivu, grožđe i što već rodi.

    Moram priznati da mi sokovi nisu bili fini. Kakav god omjer napravila. Ili ja to ne znam napraviti. A da ne pričam koliko ostane toga za čistiti. Pa lijepo pojedem sve kakvo je-cijelo, a ne "usokano".

    Sokovnik stoji na pultu i služi samo da brišem prašinu po njemu, dok mi opet ne dođe želja ili potreba za sokovima.

  8. #8
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    ovaj elit izgleda identicno kao tristarov koji sam gledala

  9. #9
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Možete u sokove staviti mrrrrrvicu korijena đumbira, ali doslovno mrvicu jer je izuzetno jak, i ovako dosta preuzme miris i okus, ali je s njim sok daleko više osvježavajući i ukusniji.

    I zašto ne bi mogli citrusi u sokovnik??

    A i banana se može iskoristiti - smiksa se sa sokom malo banane da ispadne fini gusti sok

  10. #10
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,234

    Početno

    meni je banana super s mlijekom i malo meda. MM voli dodati i kraš expres, ali mi to ne radimo u sokovniku , nego u uspravnom mikseru za frapee (pojma nemam kako se to zove)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Hmm... muž mi je rekao (to je njegov aparat iz mladih dana) da u ovaj aparat ne mogu citrusi, jer ih jednostavno ne cijedi dobro.
    Inače, danas smo ponovili sok od jabuke i mrkve. Upotrijebili smo 5-6 jabuka i 3 veće mrkve. Dobili smo oko 1,5 čašu soka i puno ostataka.
    E, te ostatke sam dobro usitnila štapnim mikserom (jabuke su bile s korom, samo sam maknula koštice i peteljke), dolila vode, dodala šećer, zakuhala sa Želinom i dobila oko 1,5 litru baš dobrog pekmeza. .
    Tako da sam djelomično odgovorila sama sebi: to je jedan od načina kako iskoristiti ostatke voća. Slučajno mi je palo na pamet.

  12. #12
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    Ja sam obicno te ostatke ( od kiwija, naranci, jabuka) obicno zamrzavala u malim posudicama pa bi imali super sladoled!

  13. #13
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pratim vas.
    Inače "otribine" od mrkve su odlična sirovina za halvu od mrkve. Isto je i s bundevom, ali treba paziti koja se cijedi jer nije od svih bundeva sok ukusan. Muškatna i butternut su dobre.

  14. #14
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Pratim vas.
    Inače "otribine" od mrkve su odlična sirovina za halvu od mrkve. Isto je i s bundevom, ali treba paziti koja se cijedi jer nije od svih bundeva sok ukusan. Muškatna i butternut su dobre.
    gledala sam negdje, cini mi se na opri :grin: kako prave sladoled od tih ostataka bundeve.. Po njihovim facama reko bi covjek nesto najukusnije na svijetu! Sad me bas zivo zanima

  15. #15
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Probaj pa se uvjeri. Sokovi od nekih bundeva su stvarno super, a od nekih drugih su bljak. Recimo meni je sok od turkinje bljak, a od muškatne je nešto predivno. S mrvicama koje ostanu napraviš što te volja, recimo juhu.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Probaj pa se uvjeri. Sokovi od nekih bundeva su stvarno super, a od nekih drugih su bljak. Recimo meni je sok od turkinje bljak, a od muškatne je nešto predivno. S mrvicama koje ostanu napraviš što te volja, recimo juhu.
    Znači, tikve, bundeve i sl. se mogu jesti (tj. piti u ovom slučaju) sirove? Glupo pitanje, ali nisam do sada o tome razmišljala. Ima li muškatne tikve i sada za kupiti ili samo u sezoni?

  17. #17
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Super tema! Pratim!

  18. #18
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Nije baš sok ali u zadnje vrijeme nam je često doručak, štapnim mikserom namiksam jogurt, banane, sok naranče (sok radi koštica) i med. I onda mogu unutra varijante na temu, mandarina, jabuka, kruška,..
    Još kad je u fensi čaši sa slamčicom
    Ja sad radi slabokrvnosti isto pijem cikla-mrkva-jabuka-limun sok i M. rado popije samnom. Srećom imamo kome dati ostatke iz sokovnika, malo zobi i vode i životinjice presretne, inače nebi mogla bacati :/.

  19. #19
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Voćni ostaci se, kažu, mogu osušiti za čaj. Nisam probala jer ne volim voćne čajeve.

    Od sokovnika preporučam neki koji radi na niskom broju okretaja, poput http://www.greenstar.com/index.asp jer sačuva sve hranjive tvari iz voća ili povrća, pa je sok znatno kvalitetniji.
    Skupi su za poludit, ali kažu oni koji ih godinama koriste za cijelu obitelj da se isplati.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    388

    Početno

    http://magichome.rs/product_info.php...8d4df682a3fbe9

    neznam dali ce link raditi.... :/
    ja imam ovaj.. i super sam zadovoljna s njime....

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Znači, da sumiramo (pa ćemo dodavati)

    Za sada imamo iskustva sa sokovima:
    - jabuka
    - mrkva
    - jabuka + mrkva
    - cikla
    - kombinacije jabuka, cikla, mrkva
    - špinat + limun
    - ostalo voće za kominacije: kiwi, naranča, kruška, šliva
    - ostalo povrće za kombinacije: celer, bundeva
    - za ''doradu'': mrvica đumbira da bude osvježavajuće, izmiksana banana da bude gušće

    Što učiniti s ostatkom:

    Mrkva
    - halva od mrkve
    http://www.coolinarika.com/recept/halva-od-mrkve/
    - kolač od mrkve
    http://www.coolinarika.com/recept/kolac-od-mrkve/

    Jabuka
    - štrudla od jabuke
    - kolač (može i s kombinacijom mrkve i jabuke). Recept:
    http://www.coolinarika.com/recept/kolac-sve-po-dva/

    Mrkva + jabuka
    - džem
    http://www.coolinarika.com/recept/mrkvica-dzem/

    Razno voće zajedno:
    - zamrznuti male porcije - sladoled
    - osušiti u pećnici - voćni čaj

    Bundeva:
    - bučnica

    Bilo što:
    - nahraniti životinje
    Posljednje uređivanje od sss : 12.02.2012. at 13:10

  22. #22
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Isss! koja temeljitost!
    Citiraj sss prvotno napisa Vidi poruku
    Znači, tikve, bundeve i sl. se mogu jesti (tj. piti u ovom slučaju) sirove? Glupo pitanje, ali nisam do sada o tome razmišljala. Ima li muškatne tikve i sada za kupiti ili samo u sezoni?
    Osim mahunarki koje dolaze s inhibitorom tripsina i izdanaka heljde (i peršina i celera) koji su fitofototoksični (na suncu ti izbiju fleke po koži kao od ekcema) i naravno namirnica koje su ti prežestokog okusa sve ostalo se može. OK, možda se ne bih igrao s gljivama, ali nisam ni čuo za sok od gljiva.

    Od tikava sada ćeš sigurno naći butternut i ona je sasvim OK za sok.

  23. #23
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ovo gore se odnosilo na sokove. Bundeve su jako vlaknate i sigurno bi ih bilo teško probaviti sirve, ali u soku su OK.

    Što se tiče gljiva, maglen je gljiva koja se jede sirova, ali uz većinu ostalih idu kojekakva upozorenja i ne treba ih shvaćati olako.

  24. #24
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    mandarina + rikola
    mandarina + šipak
    ananas + jabuka + naranča

  25. #25
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    mi volimo smoothie(čitaj: smudi ) u osnovi banana i žličica soka od limuna pa dodajem kiwi i list mlade blitve (nešpricane) za zeleni ili bobičasto voće za rozi ili ljubičasti (ako ima puno koštica procijedim prije miješanja u bananu),odličan je smoothie sa žlicom domaćeg pekmeza od šljiva bez šećera sa jabukama,po ljeti naravno svo moguće voće. Ja to samo izmiksam štapnim i dodam vode koliko treba da se može piti.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Samo da se pohvalim... Moja djeca su upravo pila sok od jabuke i kupusa . Sva trojica! Čak i moj ekstrem kojemu je ovo prvo sirovo povrće u životu . Aktivno sudjeluju u cijeđenju i naguravaju čašice oko aparata. Podijelila sam im one male za rakiju pa u njih love sok. Sad se osjećam prilično glupo da se i prije nisam ovoga sjetila. Ili su oni tek sad ušli u dob kad ih se dramatugijom oko nečega može pogurati da naprave što želim.

  27. #27
    orlica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    228

    Početno

    Zanimljiva tema!!!! Baš bi sada jedan sokić ali nemam sokovnik!!!

  28. #28
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Ja najvise volim jabuku, mrkvu i celer. Stavim podjednake omjere od svih i ispadne bas ukusno.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku

    Od tikava sada ćeš sigurno naći butternut i ona je sasvim OK za sok.
    Moram reći da sam kupila malu butternut tikvicu i napravila sok od nje i jabuke, Skroz je fino, djeca su pila. Čak su i vidjeli od čega radim sok i nije im bilo čudno. S obzirom da je jedan od njih u svoje četiri godine života od sirovog voća i povrća jeo samo bananu (znači, povrće ni jedno), a druga dvojica također nisu baš ludi za povrćem, meni je ovo

  30. #30
    zeljka123 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    85

    Početno

    1 mrkva sitno ribana + 1 oguljena naranča + 1dl mlijeka u blender, njamm

  31. #31
    Baby Boy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Primorje - Istra
    Postovi
    57

    Početno

    Zanimljiva tema, pratiti ću je iako mi baš nemamo iskustva sa sokovnikom, i s mixanim voćem-povrćem...... možda se odlučim nešto i isprobati.

  32. #32
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    I ja pomno pratim temu.
    Moji favoriti su vrlo jednostavni.
    Mrkva, jabuka, naranča, celer listaš. Za djecu ih stavim u blender s medom i ispadne tako fino da popiju kolikogod napravim.
    Ponekad samo jabuka i naranča s medom.

    Od pulpe pravim kolače koje mm obožava. Izmeljem ih, dodam jaje, brašna koliko popije, procijenim koliko treba šećera i pečem.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Ja sam jučer napravila pitu od ostataka: prhko tijesto + fila
    Fila = ostaci jabuke, kruške i butternut tikve + narezane 2 banane + šećer + žlica brašna (jer moja mašina nije baš učinkovita i dosta soka ostane u ostacima) = odlična pita!

  34. #34
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    E ovo su super ideje za ostatke.

    Od ovih već spomenutih, ja sam oduševljena kombinacijom žuti grejp-korijen celera. Jaaako osvježavajuće!

  35. #35
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    za ideje kako iskoristiti ostatke. A koliko sam ja samo toga pobacala
    Od sokova ja sam klincima radila naranca s medom, naranca i jabuka, jabuka i kruska, jabuka i kiwi.
    Ali,definitivno cu isprobati neke vase ideje. I jedva cekam iskoristiti ostatke

  36. #36
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    mi pijemo jako puno sokova, pa imamo citrusetu za ovo doba agruma, a inače kroz godinu više koristimo sokovnik...

    mislim da je bila tema već o sokovniku..probaj potražiti..
    mi uglavnom koristimo sezonsko voće i onda tome prilagođavamo sastojke...
    za bazu su najbolje jabuka, mrkva ili marelice...
    i u to ide sve povrće i voće koje god imamo, pogotovo ono koje mi ostane od ručka... čistim sve, ne stavljam koštice, banane mi ionako slabo jedemo, a u sokove ih stavljam možda jednom u 4 godine...

  37. #37
    korason avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Postovi
    183

    Početno

    Kod nas je baza mrkva + jabuka + malo đumbira. Ako je za nas velike, onda ubacim jos par listova kupusa. Ili manju ciklu (to ovi mali nece ni primirisati). Iscijedimo u sokovniku, a posebno još iscijedimo pola limuna i umiješamo u povrtni sok.
    A na proljeće, kad počne fina mlada mrkvica, pa mlada salatica potočarka i slične zelene delicije, prelazimo na miksanje zelenog lišća u kombinaciji s bananom, nekim bobičastim voćem i vodom ili zobenim mlijekom u blenderu. U taj frape se može ubaciti žličica zelene magme ako nema mladog lišća.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Ja sam danas napravila sok od mrkve i stabljika celera. Meni je sok bio bljak pa sam ga popravila žlicom meda i klinci su ga popili, nevoljko, ali jesu. Ostatak od cijeđenja je bio odličan dodatak saftu od jetrica, baš ga je fino zgusnuo

  39. #39
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    u blenderu:
    osnova je zelena salata, razna najbolje više vrsta (i potočarka i rikula ako volite)+jabuka
    može se dodati banana, zamrznute kupine, kruška, špinat, kelj, blitva, špinat

    ja najčešće napravim cca 1l salate s jabukom i kupinama, ili špinat sa kruškom i ponesem na posao. smrznuto voće drži sok svježim cijelo radno vrijeme u termosici naravno

    moje cure popiju pola šalice uz dodatak mandarine ili naranče i meda da im popravi okus

    prednost blendera nad sokovnikom je baš ta da vlakna pojedeš a ne baciš
    super su mi recepti u ovoj knjizi:
    http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=22258

    a na ovom blogu imate razno o sirovom voću i povrću, čak i zadjecu:
    http://sirovahrana.com/forum/

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Odlicna tema Ja pravim sok od 1jabuke,1narandze i 1klementine hehe :D i taman bude za jednu do vrha punu casu njamiii

  41. #41
    ivica_k avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    1,835

    Početno

    Koristim blender, zeleni standardni sok radim od banana, kiwi, blitva/spinat, a za crveni koristim sumsko voce, banana, cikla....ali bude tu i raznoraznih varijacija, ovisno sto imam pri ruci

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj zeljka123 prvotno napisa Vidi poruku
    1 mrkva sitno ribana + 1 oguljena naranča + 1dl mlijeka u blender, njamm
    Nisam probala, ali bih rekla da kiselina iz naranče ( i agruma općenito) ukiseli mlijeko pa dobijete nešto vizualno nalik na jogurt, ali lošeg okusa.

    Zbog toga su vrhnja za kuhanje nekako obrađena da "podnose" limun u receptima i da se na zgrušaju/ukisele.

  43. #43
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    pratim...

  44. #44
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Koristimo sokovnik u vrijeme posta. Pulpi, ako je povrće provjereno, od mm bake, npr. onoj od jabuke, limuna (ne domaćeg nažalost) i mrkve dodam prokuhane grožđice i ubacim u kalup od muffina. Zdravi zalogajčići i reciklaža.

    Najdraža kombinacija: jabuke, limun, cikla, mrkva. Volim još i đumbir, špinat, blitvu, celer, krušku, ananas, agrume.

  45. #45
    sasana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    493

    Početno

    Nasla negdje ove recepte ( I isprobala).
    Za prehladu i gripu: 1 mrkva, 1 jabuka i komadić đumbira; za detoksikaciju: 1/4 cikle, 1 mrkva, 1 jabuka i šaka mente,
    za energiju: 1 naranča, komad đumbira i šaka ananasa.
    Svi su odlični.
    U bazu od jabuke, mrkve i naranče dodajem štogod još imam, nekada ciklu, nekada limun, đumbir. Šipak isto tako. I grožđe
    Mislim da bez obzira kakav sokovnik bio možeš cijediti i agrume samo ih podjeliš na recimo četvrtine i po malo cijediš (ne odjedom da se sprži motor).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •