Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: istek ugovora za vrijeme rodiljnog dopusta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    15

    Početno istek ugovora za vrijeme rodiljnog dopusta

    molim admina da se ne ljuti ako postoji tema, ja se ne mogu snaci, a pomoc mi je hitna...

    na ugovoru sam do 9 mj ove godine nakon cega se nece produzavati ugovor. termin za porod je u 5 mjesecu, dakle beba ce imat nekih 3 mj kad budem ponovo nezaposlena.trenutno sam na bolovanju zbog komplikacija u trudnoci.
    e sad, od dobre tete sa hzzo-a dobila sam savjet da prekinem radni odnos i zaposlim se drugdje kako bi imala cijelokupni rodiljni i porodiljni dok sam u radnom odnosu. imam tu mogucnost i htjela bih je iskoristit.
    zanima koliko dugo trebam biti zaposlena drugdje da bih mogla otvoriti rodiljni? ja sam mislila od 1.travnja prebacit se u drugu firmu, radit 10ak dana i otvorit odmah obavezni rodiljni dopust 45 dana prije poroda. jeli tih 10ak dana radnog odnosa dovoljno, s obzirom da prelazim iz druge firme bez prekida, dakle jedan dan sam tamo, sljedeci vec u drugoj firmi.

    druga stvar je sto bih prije dogovornog prekida radnog odnosa sa trenutacnom firmom htjela iskoristiti dane godisnjeg odmora. jeli to moguce, dakle sa komplikacija prec na godisnji i potom prekid radnog odnosa.

    takodjer posto radim u firmi pod gradskom upravom netko mi je rekao da imam pravo na jednokratnu naknadu nakon 3 mjeseca neprekidnog bolovanja?


    moliiiiiim vas za odgovor, jer na ni jedan post skoro ne dobijem reply
    a ovo mi je zbilja hitno jer vec je sredina veljace...
    HVALAAAA

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Požega
    Postovi
    61

    Početno

    Možeš prekinuti radni odnos u prvoj firmi, no radni odnos u drugoj firmi bi ti trebao biti na neodređeno vrijeme. Isto tako kako prekid između dva radna odnosa nije veći od 8 dana smatra ti se kontinuitet radnog odnosa u pogledu ostvarivanja radnih prava. Možeš koristiti godišnji odmor, a ako ga ne koristiš bez obzira što ćeš ti otkazati ugovor o radu poslodavac ti je dužan isplatiti naknadu za nekorišteni dio godišnjeg odmora. Nadam se da sam pomogla.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    15

    Početno

    hvala, puno si mi pomogla!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    ovo za naknadu nakon tri mjeseca bolovanja stoji, ali ne bih rekla da se tu broje komplikacije...to je sve na teret hzzo, pa je sve drugacije. najbolje da pitas u firmi..

  5. #5
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj andiko prvotno napisa Vidi poruku
    ovo za naknadu nakon tri mjeseca bolovanja stoji, ali ne bih rekla da se tu broje komplikacije...to je sve na teret hzzo, pa je sve drugacije. najbolje da pitas u firmi..
    broji se...
    frendica radi u poreznoj, na komplikacijama je i u firmi su joj rekli da ima pravo

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    15

    Početno

    provjerila sam dal se to odnosi na komplikacije i dobila odgovor da da, jer komplikacije se vode kao bolovanje. sad samo neznam dal treba biti neprekinuta 3 mj u istoj kalendarskog godini.. navodno treba. svakako krecem u firmu po krajnje odgovore, al draze mi je da sam spremna jer zadnji put su me izbacili iz takta pa sam samo pokunjeno izasla van... nazalost kad zelis ostvarit svoja prava ne samo da sve trebas znati sam i neocekivat nikakvu informaciju od "svoje" pravne sluzbe, nego se postave tako da se osjecas kao da nekom osobno tamo vadis novce iz novcanika...ne kuzim!!
    hvala na odgovorima!

  7. #7
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Nakon tri mjeseca komplikacija u tekućoj godini također se dobije jednokratna naknada oko 3300 kn (od trenutka odlaska na bolovanje vezano za trudnoću trudnica je na teretu HZZO-a).
    Posljednje uređivanje od laura29 : 17.02.2012. at 07:06

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    1

    Početno Molim za pomoc!

    Od1.4.2011 radim na ugovoru o radu na odredeno do 1.4.2012.
    24.1 sam otvorila komplikacije.
    Koliko mi je potrebno da mi poslodavac produzi ugovor da bih imala vecu naknadu?
    Jel dovoljno do 45 dana prije poroda.
    Dali je boguce 1.4 zatvorit bolovanje i prijavit se na drugo radno mjesto?
    HVALA!

  9. #9
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Dobro došla!
    kao prvo, upućujem te da pročitaš Pravila podforuma Rodini pravni savjeti kako ubuduće ne bi bilo problema kod načina postavljanja pitanja.

    Inače, uvjet za isplatu veće naknade (i za bolovanje i za rodiljni dopust) je uvjet prethodnog staža od 12 mjeseci neprekidno odnosno 18 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine. Ako nemaš ostvaren uvjet prethodnog staža, naknada za bolovanje će ti iznositi 831 kunu mjesečno.
    Da bi ostvarila rodiljnu naknadu kao zaposlena osoba, onda u trenu otvaranja rodiljnog dopusta moraš biti zaposlena. No, moraš paziti da u slučaju isteka ugovora o radu, moraš poštovati rok od 30 dana radi registracije svojeg statusa na HZZO (i burzi) jer u protivnom možeš izgubiti apsolunto sva prava s osnove zdravstvenog osiguranja, a što uključuje i rodiljnu i roditeljsku potporu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    79

    Početno

    ističe mi ugovor o radu na određeno za 2 dana, a trenutno sam na komplikacijama. koliko sam pročitala poslodavac mi može produžiti ugovor ukoliko to želi iako sam na komplikacijama pa bih molila nekoga da mi pomogne i da pravni dokument u kojem to piše ili kaže gdje da ga potražim. naime, poslodavac bi mi produžio ugovor, ali je dobio informaciju da to nije zakonski moguće dok sam na komplikacijama.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    zg posvuduša
    Postovi
    138

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon tri mjeseca komplikacija u tekućoj godini također se dobije jednokratna naknada oko 3300 kn (od trenutka odlaska na bolovanje vezano za trudnoću trudnica je na teretu HZZO-a).
    ta jednokratna pomoć se dobike od poslodavca ili Hzzo-a?

  12. #12
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Traveller prvotno napisa Vidi poruku
    ta jednokratna pomoć se dobike od poslodavca ili Hzzo-a?
    od poslodavca...ali se to prakticira samo u državnim službama...
    kod privatnika ništa

  13. #13
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj dixie prvotno napisa Vidi poruku
    ističe mi ugovor o radu na određeno za 2 dana, a trenutno sam na komplikacijama. koliko sam pročitala poslodavac mi može produžiti ugovor ukoliko to želi iako sam na komplikacijama pa bih molila nekoga da mi pomogne i da pravni dokument u kojem to piše ili kaže gdje da ga potražim. naime, poslodavac bi mi produžio ugovor, ali je dobio informaciju da to nije zakonski moguće dok sam na komplikacijama.
    o obzirom da si već prijavljena kod njega (unatrag nekoliko godina je pravilo da si prijavljena na mirovinsko i zdravstveno dok se ne donese papir o odjavi - znači nema više utjecaja to što je ugovor unaprijed na određeno)
    potpisivanje novog ugovora je samo stvar formalnosti (uvjet je da ostaješ kod svojeg poslodavca)...ja sam u prvoj trudnoći tako dobila ugovor na neodređeno za vrijeme porodiljnog...
    ukoliko se tvoj poslodavac ipak "boji" nekoga/nećega postoji solucija da prekineš komplikacije na dan/dva, potpišeš novi ugovor i ponovo odeš na komplikacije

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    zg posvuduša
    Postovi
    138

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    od poslodavca...ali se to prakticira samo u državnim službama...
    kod privatnika ništa
    onda i holding spada u to? a dali ja za to trebam predati neku dokumentaciju ili bi u racunovodstvu trebali to poslati samoinicijativno?

  15. #15
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Traveller prvotno napisa Vidi poruku
    onda i holding spada u to? a dali ja za to trebam predati neku dokumentaciju ili bi u racunovodstvu trebali to poslati samoinicijativno?
    ja pretpostavljam da spada, ali trebala bi provjeriti u kolektivnom ugovoru (vjerujem da ti računovodstvo to zna)
    a što se tiče samoinicijative, znaš da kod nas ništa tako ne ide...just in case napiši zahtjev (ako ne treba baci u smeće)

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    zg posvuduša
    Postovi
    138

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    ja pretpostavljam da spada, ali trebala bi provjeriti u kolektivnom ugovoru (vjerujem da ti računovodstvo to zna)
    a što se tiče samoinicijative, znaš da kod nas ništa tako ne ide...just in case napiši zahtjev (ako ne treba baci u smeće)
    hvala

  17. #17
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj dixie prvotno napisa Vidi poruku
    ističe mi ugovor o radu na određeno za 2 dana, a trenutno sam na komplikacijama. koliko sam pročitala poslodavac mi može produžiti ugovor ukoliko to želi iako sam na komplikacijama pa bih molila nekoga da mi pomogne i da pravni dokument u kojem to piše ili kaže gdje da ga potražim. naime, poslodavac bi mi produžio ugovor, ali je dobio informaciju da to nije zakonski moguće dok sam na komplikacijama.
    dixie, ne vidim razloga zašto ti ne bi mogao produžiti ugovor? trudnoća ne smije biti razlog za odbijanje zapošljavanja radnika (odredbe Zakona o radu, Zakona o suzbijanju diskriminacije).
    osim toga, ako si zaključila ugovor o radu na određeno vrijeme, poslodavac ti samo produlji ugovor, a ne treba ništa mjenjati na prijavama na HZZO i HZMO.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    zg posvuduša
    Postovi
    138

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    ja pretpostavljam da spada, ali trebala bi provjeriti u kolektivnom ugovoru (vjerujem da ti računovodstvo to zna)
    a što se tiče samoinicijative, znaš da kod nas ništa tako ne ide...just in case napiši zahtjev (ako ne treba baci u smeće)
    zvala racunovodstvo i rekli da toga nema vise

  19. #19
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Traveller prvotno napisa Vidi poruku
    zvala racunovodstvo i rekli da toga nema vise
    vjerojatno jer si u holdingu, a holding je u banani sa novcima...

    frendica mi radi u poreznoj i treba dobit ovih dana...nije niti znala da ima pravo nego su ju njeni iz računovodstva upozorili

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    17

    Početno

    ej, da se pridružim. sve mi je ovo novo i nepoznato nitko neće ništa da objasni kako spada. naime, imam ugovor od kraja 4.mj nakon što istekne nevjerujem da će ga produžit(već imam zamjenu). firma je privatna. trudna sam mj ipol dana. zanima me što i kud dalje nakon isteka ugovora. hvala

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    388

    Početno

    dali mi možete pomoći sa odgovorima. naime danas sam saznala da je moja firma gotova. zatvara se i svi idu na burzu.
    ja imam ugovor za stalno,a trebala sam se vratiti na posao u 8 mj ove godine.
    dakle,nitko me nije posebno obavjestio o ovome i još uvijek nisam ništa potpisivala. sve što znam je da sam ja (zajedno sa svim djelatnicima) dobila otkaz.

    pošto sam na porodiljnom,zanima me dali ću ja i dalje primati naknadu od HZZO-a do 8 mj ove godine i dali se moram ići prijaviti na burzu? dali ću primati kakvu naknadu sa burze? obzirom da imam preko 2 godine radnog staža bez prekida trebala bi imati neku naknadu,jel? ili se varam???

    hoću li primati naknadu bez obzira što sam na porodiljnom?

    ako imate kakav brzinski odgovor hvala. kod nas je trenutno sve zatvoreno,pa nemam gdje otići/zvati da se raspitam detaljno.

  22. #22
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    moja situacija - odrađujem pripravnički, kao nezdravstveni djelatnik u zdravstvu
    ugovor je na određeno, do 12. mjeseca 2012. godine
    budući mi je termin poroda sad u 4. mj ja sam na porodiljnom
    dakle, moj pripravnički se zamrzava
    sad treba napraviti novi ugovor koji regulira takvo stanje?
    trenutno nemam nikakv papir osim toga ugovora na određeno, a u njemu ne stoji da se se vraćam odraditi pripravnički, niti dokad sam na porodiljnom...
    sve je ostalo u zraku, a ja želi otići i riješiti to, jer ne bih volila da se nakon porodiljnog nađem nigdje
    odkud da krenem, na što da se pozovem?
    molim nekoga tko se razumije da mi da savjet

  23. #23
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    podižem

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    15

    Početno

    evo da se javim na kraju sto je bilo.... nista od moje naknade za 3 mj bolovanja... u firmi su mi rekli da nemam pravo jer se na komplikacijama dobija 100 posto naknade..odnosno limitirana je al to nema veze, i dalje se vodi kao 100 posto bez obzira sto mi je placa bila veca..

  25. #25
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    zone, to nema veze sa bilo čim. ova besporezna pomoć koju isplaćuje poslodavac zakonski nije uvjetovana sa vrstom bolovanja niti naknadom. uvjetovana je samo tim da se radi o bolovanju.
    a ako tvoj poslodavac u svojim internim aktima nema detaljno objašnjena interna prava isplate ove pomoći, onda ti bi je morao isplatiti već po samom slovu zakona.

  26. #26
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    moja situacija - odrađujem pripravnički, kao nezdravstveni djelatnik u zdravstvu
    ugovor je na određeno, do 12. mjeseca 2012. godine
    budući mi je termin poroda sad u 4. mj ja sam na porodiljnom
    dakle, moj pripravnički se zamrzava
    sad treba napraviti novi ugovor koji regulira takvo stanje?
    trenutno nemam nikakv papir osim toga ugovora na određeno, a u njemu ne stoji da se se vraćam odraditi pripravnički, niti dokad sam na porodiljnom...
    sve je ostalo u zraku, a ja želi otići i riješiti to, jer ne bih volila da se nakon porodiljnog nađem nigdje
    odkud da krenem, na što da se pozovem?
    molim nekoga tko se razumije da mi da savjet
    javi se u u pravnu službu poslodavca. postoje pravilnici o odrađivanju pripravničkog staža u zdravstvu.
    za vrijeme rodiljnog i roditeljskog dopusta kao i bolovanja, ne teče ti pripravnički staž već bi trebala sve odraditi kad se vratiš.

  27. #27
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    mamma san, hvala

  28. #28

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    15

    Početno

    Zbilja? Hvala mamma san, al sta da radim? Ja jedno, oni drugo... Sad sam vec i prekinula radni odnos u toj firmi sporazumno i prijavila se drugdje jer bi mi ubrzo istekao ugovor pa bih ostala nezaposlena. Nisu mi dali ni dane godisnjeg za ovu godinu niti ih isplatili. Sve u svemu, odbili su molbu za isplatu s onim objasnjenjem, i kome da se ja sad zalim? Anyway najgore od svega je sto pocmem li se zalit mislim da definitivno mogu zaboravit rad tu kad se vratim s rodiljnog, sto ti nimalo suptilno daju na znanje da si itekako zamjenjiv. I eto, nema utjehe ni u gradskim firmama.. Bijes me hvata, al sve i da se pobunim vec mi je jasno da je to borba s vjetrenjacama i da cu samo ja izvuc deblji kraj, u najgore vrijeme - s malom bebom u narucju!

  29. #29
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    trebam malu pomoć

    trenutno sam na porodiljnom (termin mi je 22.04.) a danas sam načula od šefice da bi mi firma mogla vratiti radnu knjižicu nakon isteka ugovora a to bi trebalo biti za dva mjeseca

    mene zanima da li ću ja i dalje imati pravo i dobivati rodiljnu naknadu u visini plaće ili će me tretirati kao nezaposlenu pa sukladno tome i skresati mi naknadu? do sada sam bila na komplikacijama a imam prije otvaranja istih godinu dana neprekinutog staža

    zbunjena sam..a volila bi to znati na vrijeme..

  30. #30
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj astral prvotno napisa Vidi poruku
    trebam malu pomoć

    trenutno sam na porodiljnom (termin mi je 22.04.) a danas sam načula od šefice da bi mi firma mogla vratiti radnu knjižicu nakon isteka ugovora a to bi trebalo biti za dva mjeseca

    mene zanima da li ću ja i dalje imati pravo i dobivati rodiljnu naknadu u visini plaće ili će me tretirati kao nezaposlenu pa sukladno tome i skresati mi naknadu? do sada sam bila na komplikacijama a imam prije otvaranja istih godinu dana neprekinutog staža

    zbunjena sam..a volila bi to znati na vrijeme..
    s obzirom da ćeš biti zaposlena kad ti krene isplata nakon porođaja, trebala bi tih prvih 6 mj dobivati prosjek plaće, a drugih 6 mj ćeš pasti na 1663,00 kn (jer ćeš u njih krenuti kao nezaposlena)

  31. #31
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    aha, hvala puno, boxice.., pretpostavljala sam za drugih 6 mj, ali nisam bila sigurna za drugih 6.
    sad znam

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •