Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: nove porezne stope - otkad i koliko?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno nove porezne stope - otkad i koliko?

    cure koje su nove porezne stope za plaće ili ugovore o djelu i otkad vrijede?

    točnije - ako očekujem isplatu na UoD iza 01. 03. po kojim će me stopama oderati??
    a posao odrađen u prošloj godini...
    /imam ugovor potpisan na netto cifru/

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    za zad za osobu 3000,00kn

  3. #3
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    prijedlog izmjene zakona:
    osobni odbitak se povećava sa 1800 na 2200
    za umirovljenike sa 3200 na 3400
    porezni razredi se mijenjaju na način da se ranije upada u stopu 25 % i 40%

    oporeziva osnovica u rasponu:
    0-2200 12 %
    2200-8800 25 %
    iznad 8800 40 %

    prijedlog je da sabor hitno usvoji zakon, i da se primjenjuje od 01.03.12.

    http://vlada.hr/hr/naslovnica/sjednice_i_odluke_vlade_rh/2012/7_sjednica_vlade_republike_hrvatske/7_3/(view_online)/1#document-preview

    i sve to skupa nema utjecaja na obračun i isplatu ugovora o djelu,
    jer se ne mijenjaju porezne stope,
    nego iznosi osobnih odbitaka koji se ionako ne računaju prilikom isplate po ug. o djelu
    razlika će se pokazati kod eventualnog podnošenja porezne prijave za 2012.

  4. #4
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    što se mjenja kod isplatee dobiti?ostaje i dalje onih 20% ili ima i tu novosti?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    prijedlog izmjene zakona:

    i sve to skupa nema utjecaja na obračun i isplatu ugovora o djelu, jer se ne mijenjaju porezne stope,
    nego iznosi osobnih odbitaka koji se ionako ne računaju prilikom isplate po ug. o djelu
    razlika će se pokazati kod eventualnog podnošenja porezne prijave za 2012.
    znači ak dobro kužim - za obračun prilikom isplate ostaje sve isto, a stope se gledaju na kraju godine?
    ni mi baš jasno jer se na cifru netto od npr. 10.000 kn za isplatu na ugovor o djelu računaju različite porezne stope.....kaj ne??

  6. #6
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    ja sam našla svoj odgovor- ide ovako.
    20%+12%+ još prirez na ovih 12 %

    juhu

  7. #7
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    znači ak dobro kužim - za obračun prilikom isplate ostaje sve isto, a stope se gledaju na kraju godine?
    ni mi baš jasno jer se na cifru netto od npr. 10.000 kn za isplatu na ugovor o djelu računaju različite porezne stope.....kaj ne??
    koliko ja znam, ne. nego se na iznos umanjen za mirovinsko obračuna porez po stopi 25 %+prirez.
    a kako se stope poreza se ne mijenjaju, ostaju 12, 25 i 40 %, nema izmjene kod obračuna i isplate ugovora o djelu.



    Citiraj anatom prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam našla svoj odgovor- ide ovako.
    20%+12%+ još prirez na ovih 12 %

    juhu
    staješ u red za isplatu do 29.02.12. ? biće gužve

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    djeca i uzdržavani članovi su po starom?

  9. #9
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    misliš faktori 0.5, 0.7 ... ?
    to se ne mijenja

    samo se množi veća osnovica 2200
    Posljednje uređivanje od prima : 15.02.2012. at 19:47

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ok a dal djeca mogu bit na ujaka , tetu uz faktor 0.5

  11. #11
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    cure, ajd probat ću ovdje dobit odgovor da ne otvaram novu temu, jel mi može netko potvrdit vezano uz povrat poreza za 2011. (dio radila dio na porodiljnom) jel osobni odbitak na djecu (njih dvoje) možemo muž i ja kombinirat kako nam je volja samo je bitno da npr. nisu već "obračunati" u plaći, ispadaju mi dosta različite svote ovisno jesu li djeca na meni ili mužu ili na pol-pol.hvala na odogovru.

  12. #12
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ako su i i bili nekome na poreznoj kartici, vi ispunite kako vam najviše odgovara i predajte. Možda će onaj koji je imao djecu na sebi morati nešto uplatiti, ali ako je značajna ušteda, isplati se .

    Možeš imati jedno dijete + pola drugog na prijavi. Kako god da vam odgovara. Ne mora biti "jedno dijete tebi, jedno meni".
    Na obrascu imaš mjesto gdje upisuješ s kime "dijeliš" dijete.

  13. #13
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    ajme hvala nisam znala da i to postoji, ajd se sad ti igraj s brojkama a vremena malo

  14. #14
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    e nije mi jasno jedino ovo oko uplate????

  15. #15
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ako ispadne da vam se najvise isplati da npr. djeca budu na tebi cijelu godinu, a bili su tm-u na kartici i koristio je olaksicu na svakoj placi, onda ce on morati vratiti olaksicu da bi ti mogla dobiti.
    Ili moze ispasti da on mora vratiti 100 kn da bi ti za isti faktor u istom periodu dobila 200. I to se isplati.
    Ako cete petljati sa tim, ima rubrika napomena pa tu upisite da ste radili izmjene i predajte zajedno prijavu.

    Takodjer, ako imate babe i dede koji zaradjuju ispod 10800,00 kn godisnje, a zive u BiH, mozete i njih staviti pod olaksicu. 0,5 faktor (ti si iz bih, zar ne?)
    moze tm prijaviti tvoju babu i obrnuto.

  16. #16
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Naravno da mozete prijaviti i babe koje zive u RH lol
    samo sam htjela naglasiti da uzdrzavani clanovi obitelji ne moraju zivjeti na istoj adresi pa niti u istoj drzavi.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    dal ovo s babama ( nisu naši) iz Bih ima veze s kantonima ili ne, koji papir treba bit za strance

  18. #18
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    E, to poznanica koristi. Jednom je rekla pa prenosim. Pretpostavljam rodne listove da se vidi srodstvo. I nekakav dokaz o primanjima.

  19. #19
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    MarijaP, e baš ti hvala baš me prosvijetli, nisam imala pojma ovo za babe...i da, ja sam iz BiH al svi preselili u RH
    .
    Nego u nas je situacija da ih muž nije imao oboje na plaći nego samo jedno a ja na porodiljnom, čini mi se da mi se više isplati stavit ih oboje na muža za tih par mjeseci....valjda će se računica isplatit, Bože pomozi da ja to sad u ove sate sklepam kako treba...

  20. #20
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj anatom prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam našla svoj odgovor- ide ovako.
    20%+12%+ još prirez na ovih 12 %

    juhu
    ja sam baš sad proučavala zakon o por na dobit i zak o porezu na dohodak i nigdje nisam pronašla podatak da bi se dobit iz doo oporezovala više od 20%. ali ja nisam pravnica pa sam malo spetljana pa mi molim te pojasni gdje si to našla.

  21. #21
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    nisam anatom, ali ukratko
    zakon moguće još nije ni objavljen, ali od svaki čas će biti.
    isplata dobiti (ono što ostane nakon oporezivanja sa 20 poreza na dobit) će se oporezivati sa dodatnih 12%+prirez.
    to će biti definirano izmjenama poreza na dohodak, u paketu sa oporezivanjem dividendi jerbo je to u principu isto.
    u slučaju da ne izvlačiš dobit iz poduzeća, ne plaćaš ništa.
    još uvijek mnogo jeftinije nego npr. povećati plaće direktorima, vlasnicima i inima koji su se obilato služili dosadašnjim zakonom

  22. #22
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    nisam anatom, ali ukratko
    zakon moguće još nije ni objavljen, ali od svaki čas će biti.
    isplata dobiti (ono što ostane nakon oporezivanja sa 20 poreza na dobit) će se oporezivati sa dodatnih 12%+prirez.
    to će biti definirano izmjenama poreza na dohodak, u paketu sa oporezivanjem dividendi jerbo je to u principu isto.
    u slučaju da ne izvlačiš dobit iz poduzeća, ne plaćaš ništa.
    još uvijek mnogo jeftinije nego npr. povećati plaće direktorima, vlasnicima i inima koji su se obilato služili dosadašnjim zakonom
    23.2. je izašao novi zakon tj, izmjene i dopune Poreza na doh u nn broj 22
    dakle, nakon što platim 20% poreza na dobit, ostali iznos se oporezuje s 12% + prirez. ako sam dobro shvatila i tu je 12000 dobiti izuzeto (članak 10, stavak 19).
    Oprosti što gnjavim, ali ovih 12% to je fiksno, ili se ta stopa mijenja na 25 i 40 ako imam veliku dobit, kao da je to redovni dohodak?

  23. #23
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    oprosti, ali ja sam kategorički odbila obrazovati se na tu temu do sutra , jer nadoknađujem sniježne zaostatke

    pišem čula rekla kazala, pa iako prilično dobro filtriram izvore, nisam se potrudila detaljno istražiti,

    znam sigurno da će se plaćati samo na isplatu dobiti

    i prilično sam sigurna da će se neovisno o visini isplate plaćati po 12 %

    a logika mi kaže da ako podneseš poreznu prijavu za godinu u kojoj si isplaćivao (što neće biti obavezno zbog ovog)

    i ako se radi o većoj cifri, ponašati će se kao i svi drugi dohoci znači 12-25-40 %.

    e sad ja mislim da ni onih 12000 kn neće biti oslobođeno poreza prilikom isplate nego tek po godišnjoj prijavi, jer je tehničiki neizvedivo po isplati.

    po toj logici i onima koji imaju 500 kn dividende od HT-a, će se najprije ustegnuti porez, da bi ga po godišnjoj prijavi mogli tražiti natrag.

    i zadržana dobit koja se unese u temeljni kapital ( par somova troška kod bilježnika) će biti oslobođena poreza na dobit (onih prvih 20 %)
    Posljednje uređivanje od prima : 29.02.2012. at 07:45

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •