Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 135 od 135

Tema: 2. razred osnovne skole i matematika

  1. #101
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Baš neki dan je moj rješavao domaći iz redovnog programa matematike i bila je hrpa zadataka koji su malo matematika, malo mozgalice, malo razumijevanje pročitanog.. Meni je to super, zar se ne bunimo stalno da je sustav previše štreberski i da ih treba više poticat da razmišljaju. Iako sam za ovaj + i ja pomislila da je jako važno kako je napisan, ako je samo natipkan ovako +, ni meni ne bi palo na pamet ga razdvojit jer su crtice manje, ako je pisano tako da su crtice u plusu iste veličine kao I, onda se može zaključit. Ali dovoljan je jedan susret s takvim tipom zadatka da zapamtiš da se ubuduće može rastavljat plus za tu svrhu.

    Da sam učiteljica u Vrijeskinom primjeru, priznala bih djetetu zadatak, jer se očito ne radi o neznanju nego o krivo svhaćenom zadatku, ali bih dodala objašnjenje. Već sam viđala slične primjere, jasno mi je kako se netko može zabuniti ali ustvari bi konstrukcija bila drugačija
    "napiši znakovima sljedeće brojeve"
    a za ovo što je dijete riješilo pisalo bi "napiši znakom broj koji slijedi nakon napisanog broja"

    ali i puno banalnije stvari od toga ljudi mogu naprosto drugačije vidjeti, tipa boju haljine ili tenisica

  2. #102
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja sam sklona složiti se sa žutom. "Premjesti šibicu" ima smisla, "premjesti znak" nema, ako smo prije toga definirali šta su nam znakovi, a mislim da jesmo, to su znamenke i znakovi računskih radnji. Sa šibicama i V možeš rastaviti na dva I, ne znam bi li se pak to uklopilo u "premjesti znak"?
    Mislim da je dobro definiranje pojmova osnovno u matematici, zato nisam za ovakvu interpretaciju u kojoj je ok pod "premjesti znak" rastavljati plus.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam sklona složiti se sa žutom. "Premjesti šibicu" ima smisla, "premjesti znak" nema, ako smo prije toga definirali šta su nam znakovi, a mislim da jesmo, to su znamenke i znakovi računskih radnji. Sa šibicama i V možeš rastaviti na dva I, ne znam bi li se pak to uklopilo u "premjesti znak"?
    Mislim da je dobro definiranje pojmova osnovno u matematici, zato nisam za ovakvu interpretaciju u kojoj je ok pod "premjesti znak" rastavljati plus.
    Točno, ali sam prilično uvjerena da je u originalnom tekstu zadatka stajalo "premjesti šibicu", jer se takvi zadaci obično na taj način i zadaju, teško mi je zamisliti da bi pisalo drugačije.
    U stvari mi ovdje raspravljamo o nečemu za što ni ne znamo kako je točno u originalu bilo zadano, i zato mi cijela ta rasprava nema smisla.
    Ako je pak bilo zadano krivim riječima ("znak" umjesto "šibice"), mislim da ni to nije problem objasniti djetetu koje ide na dodatnu i vjerojatno može shvatiti i takve jezične finese, pa i opet nema smisla drvlje i kamenje po učiteljici.

  4. #104
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ako je bilo zadano sa šibicama, ok. Međutim, leptirići je napisala da je pisalo "premjesti znak". Ne znam, o zadatku se pisalo, nisam to drvlje i kamenje baš percipirala.

  5. #105
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ovaj drugi dio - nije problem objasniti djetetu i ono će shvatiti, ali, s druge strane, kod zadataka iz dodatne matematike se vrlo često radi baš o tome da dijete vrlo pažljivo čita tekst i primijeti jezičnu finesu u kojoj je cijela poanta i ključ zadatka. Tako da se nije u redu onda kad postavljaču zadatka odgovara (ili kad mu se dogodi propust) graditi se da je svejedno je li piše malo ovako ili malo onako.

  6. #106
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Zuta, no hard feelings...
    Naučila sam jako dobro lekciju što je to ego učitelja kroz svoje vlastito školovanje.

  7. #107
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Već sam viđala slične primjere, jasno mi je kako se netko može zabuniti ali ustvari bi konstrukcija bila drugačija
    "napiši znakovima sljedeće brojeve"
    a za ovo što je dijete riješilo pisalo bi "napiši znakom broj koji slijedi nakon napisanog broja"
    Tu je operacijski znak plus razbijen, odlomljen, okrenut za 90 stupnjeva i rastegnut u numerički znak I. To nema smisla kako god konstruriali zadatak jer je to nešto što ne postoji u matematici, enigmatici. Postoji samo premetaljka sa šibicama kada doista možeš šibice okretati kako hoćeš.

    ali i puno banalnije stvari od toga ljudi mogu naprosto drugačije vidjeti, tipa boju haljine ili tenisica
    Normalno kada ljudi označavaju i imenuju krive stvari krivim imenima. Zato je izmišljen cijeli sustav standarda. Jer su ljudi skloni dvosmislenosti, nedorečenosti, nelogičnosti.

  8. #108
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Točno, ali sam prilično uvjerena da je u originalnom tekstu zadatka stajalo "premjesti šibicu", jer se takvi zadaci obično na taj način i zadaju, teško mi je zamisliti da bi pisalo drugačije.
    U stvari mi ovdje raspravljamo o nečemu za što ni ne znamo kako je točno u originalu bilo zadano, i zato mi cijela ta rasprava nema smisla.
    Ako je pak bilo zadano krivim riječima ("znak" umjesto "šibice"), mislim da ni to nije problem objasniti djetetu koje ide na dodatnu i vjerojatno može shvatiti i takve jezične finese, pa i opet nema smisla drvlje i kamenje po učiteljici.
    Kao što vertex kaže sa šibicama možeš odlomiti i V. Iz toga možeš složiti cijelu hrpu rješenja.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je bilo zadano sa šibicama, ok. Međutim, leptirići je napisala da je pisalo "premjesti znak". Ne znam, o zadatku se pisalo, nisam to drvlje i kamenje baš percipirala.
    zadatak je bio zadan u bilježnicu, i pisalo je...premjesti jedan znak da bi račun bio točan.

    i ispod su bili zadani zadatci, koje im je ona napisala na ploču, a oni prepisali u bilježnicu

  10. #110
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Moje dijete obožava dodatnu iz matematike a pogotovo ove neke mozgalice koje te tjeraju na drugačije načine razmišljanja.

    ajme žuta zabrijala si skroz. No dobro, svakom njegovo.

  11. #111
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Meni se čini da ipak vi ne razumijete što su to znakovi. Ali dobro, zabrijala sam. Kao obično. Vertex me shvatila, a ona je matematičarka pa mi je nekako ipak lakše.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 19.10.2017. at 10:51

  12. #112
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kod Vrijeskinoga zadatka je definitivno greška, ne moraš ti znat puno ali ako piše jedan slovima dete piše dva,fula u svim zadacima.
    Jezik zadatka znam samo iz davnih gledanja sapunica, ali ako se tekst zadatka prevodi kao: "napiši znamenkama brojeve koji slijede", onda je meni jasno da je dijete moglo shvatiti zadatak ne kako je učitelj očekivao, konvencionalno, nego po svome, a da logika ipak postoji. Piše "deset", on napiše znamenkama broj koji slijedi, a to je 11.

  13. #113
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Koliko sam ja shvatila piše nekako ovako, ipak ne znam jezik "Napiši znamenkama sljedeće brojeve:"
    i onda su poredani brojevi, a dijete umjesto da je razumjelo da se "sljedeći" odnosi na napisane brojeve, ono je razumjelo da treba znamenkama napisati broj koji slijedi iza napisanog. Kao da je napisano "Napiši znamenkama brojeve koji slijede:" Tu je još širi prostor da se shvati pogrešno. Brojevi koji slijede iza čega?

    Zadatak koji bi tražio ono što je dijete ispisalo bi precizno morao glasiti nekako ovako "Napiši znamenkama broj koji slijedi iza broja napisanog riječima:" ili "Napiši znamenkama broj koji slijedi iza prethodnog napisanog riječima"
    To su lingvističke smicalice, i obično nema problema kada je zadatak postavljen jasno i nedvosmisleno. Problem nastaje kada dijete previše "filozofira", ili kada je zadatak doista dvosmislen, i onda je takav i točan i netočan (kao onaj sa četiri ili pet knjiga).

    Upravo zbog tog širokog prostora da se rečenicama izvrće smisao u zakonima je sve onako do apsurda definirano, i zato su teški za čitanje, jer ono što je nekome zdravorazumski drugome je krivo jer ili ne razumije riječ, ili ne razumije sintaksu, ili se namjerno pravi kilav (češće to nego ovo prvo dvoje).

    Ovdje je otac u krivu. Ne može rastegnuti rečenicu kako mu odgovara i filozofirati. Jasno je da "sljedeći" ide za brojeve ispod napisane slovima.

  14. #114
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Jezik zadatka znam samo iz davnih gledanja sapunica, ali ako se tekst zadatka prevodi kao: "napiši znamenkama brojeve koji slijede", onda je meni jasno da je dijete moglo shvatiti zadatak ne kako je učitelj očekivao, konvencionalno, nego po svome, a da logika ipak postoji. Piše "deset", on napiše znamenkama broj koji slijedi, a to je 11.
    posle sam i ja pomislila da je to pitanje

  15. #115
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko sam ja shvatila piše nekako ovako, ipak ne znam jezik "Napiši znamenkama sljedeće brojeve:"
    .
    Tek sam se uključila u raspravu, pa sad možda pomognem, možda i ne, oko ovog dijela iščitavanja konteksta zadatka - ali 'sljedeće' i 'slijedeće' su definitvno dvije različite riječi, različita značenja. Evo i linka, lijepo je objašnjeno tu: http://bujicarijeci.com/2014/01/slijedeci-i-sljedeci/

    A evo i mog primjera: 'Slijedeći Anin primjer, i Tina je sljedeće godine upisala ritmiku.''

    On topic, moja mala ide na dodatnu matematiku i voli ju jako. Također ide u drugi razred. Imali su sličan zadatak s rimskim brojevima, ona ga je odmah skopčala, ja ne (doduše nikad od mene dobre matematičarke...) Isto se radilo o tome da se mora pomaknuti šibica da bi se dobio točan račun. Samo se ja sada ne sjećam je li se radilo o micanju znaka/broja ili šibice...

  16. #116
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Hm, da, iz konteksta, ovaj put može biti samo sljedeći. Nema tu riječi o glagolskom prilogu, već je problem sintaksa. Dijete čita nešto i vrti film, i misli da se sljedeći može odnositi na sljedeći broj iza onog već napisanog, ali ne može. Ne znam doduše kakve su finese u španjolskom ali kod našeg jezika je jasno iz rasporeda riječi, padeža, i sl.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam sklona složiti se sa žutom. "Premjesti šibicu" ima smisla, "premjesti znak" nema, ako smo prije toga definirali šta su nam znakovi, a mislim da jesmo, to su znamenke i znakovi računskih radnji. Sa šibicama i V možeš rastaviti na dva I, ne znam bi li se pak to uklopilo u "premjesti znak"?
    Mislim da je dobro definiranje pojmova osnovno u matematici, zato nisam za ovakvu interpretaciju u kojoj je ok pod "premjesti znak" rastavljati plus.
    Ovo je i moje mišljenje, samo ne umem tako precizno da ga sročim .
    U mom detinjstvu zadaci su bili sa šibicama.

    Što se tiče "sledećih" brojeva, evo, identična postavka zadatka, drugi jezik, tabloidi vole takve zabave: http://www.telegraf.rs/vesti/2654714...osvadjala-foto
    Kod nas se u prvom razredu osnovne uvode pojmovi "sledbenik" i "prethodnik" za brojeve koji slede, odnosno prethode nekom broju. Verovatno baš zato da se izbegne zabuna oko reči "sledeće" - ali očigledno ni to nije dovoljno.

  18. #118
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    "Šibicarenje" je zakon. Moji klipani su to davno daaavno imali na tabletu (valjda kad je tek izašlo, ne znam): https://play.google.com/store/apps/d...spuzzles&hl=hr

    Nisam ja to puno igrala, ali koncipirano je da se baš premiču šibice bez obzira na to što se time mijenjaju i rastaču znakovi za mat. operacije. Nikad nisam postigla vještinu koju moji sinovi imaju (naročito mlađi, ali ni stariji nije mačji kašalj) tako da ne treba po sebi suditi da li su ovakvi enigmatski zadaci teški ili ne...

  19. #119
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Pa da, i ja se sjećam da je meni i sestri tata pokazivao te trikove i smicalice sa šibicama, što s brojevima, a imao je i neke fore: pomakni 1 šibicu da makneš 'teret' iz lopate (a šibice su bile oblikovane u lopatu), to su bit će fore i iz njegovog djetinjstva, mene je zabavljalo, iako kažem nisam bila najbolje u tome :D Sestri je bilo vjerujem lakše, možda i korisnije, 4 godine je starija od mene.

  20. #120
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Izvoli:
    http://www.elmundo.es/f5/comparte/20...c288b4583.html

    Ima i na drugim portalima...
    ukoliko je potrebna jezična pomoć, mogu pomoći
    Zadatak kaže: "Napiši brojevima slijedeće brojeve". Dijete je napisalo upravo ono što se traži, broj koji je slijedeći napisanom broju. Kriva je riječ upotrebljena i dijete je u pravu. Zadatak je trebao glasiti: "Napiši brojevima ove brojeve", i svi bi isto napisali.
    Diez je deset i slijedeći je 11, upravo ono što je pametnica napisala(o).Svaki idući red je točno upisan slijedeći broj.

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo nije teški zadatak. Ovo je besmisleni zadatak jer je krivo postavljen. Kad se vama ne da nacrtati što je to u zadatku krivo onda ne vidim kako bi dijete to moglo nacrtat samoj učiteljici.
    Posve se slažem s tobom kada se radi o objašnjenju ovog zadatka. U drugom smo osnovne i znam kako je

  21. #121
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ne gledam zadnju stranu, nego pišem nakon druge, pa ponavljam

  22. #122

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Čudi me da učitelj nije uočio logiku, nikad matematičara od njega...

  23. #123
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Između brojeva 1, 2, 3, 4, 5 stavi odgovarajuće znakove +, -, •, : tako da vrijednost izraza bude 100.
    Može li bez zagrada?

  24. #124
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    naravno da može, tj. mora se bez zagrade
    zna se kad ide kaj


    prvo djeljenje i množenje onda zbrajanje i oduzimanje
    sve su to učili već krajem prvog razreda
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 22.07.2020. at 13:58

  25. #125
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ok, sljedeći put kad pitaš gdje se nešto može kupiti, napisat ću ti odgovor: u dućanu

  26. #126
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Djeca u drugom uče komutativnost svrha tog zadatka je upravo ta,moji u drugom nisu radili zagrade!!!
    Ali u slučaju da trebaš rješenje potruditi ću se

    Znači mora se bez zagrade
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 22.07.2020. at 14:08

  27. #127
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    .
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 22.07.2020. at 20:14

  28. #128
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ispiši na komadu papira sve permutacije. Meni se sad ne da, pokušala sam u browseru, ali ništ još nisam dobila.
    Jedna od tih mora dati rezultat. Matematika je ionako 70% golog truda, pokušaja i promašaja. Ako je to djetetov zadatak, neka sjedne i odradi to. Nije to tako teško

    1+2*3:4-5
    1+2*3-4:5
    1+2-3*4:5

    i tak u krug. Nešto će već ispast.

  29. #129
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Jel znamenke moraju ici po redu?

  30. #130
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Moj je ove godine u drugom radio zagrade.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 23.07.2020. at 08:57

  31. #131
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    1x(2+3)×4×5

  32. #132
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    I ja sam došla jedino do tog rješenja. Bez zagrada me baš zanima jer nemam ideje

  33. #133
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ah, pa tako se može. Ja sam shvatila da se sve 4 računske operacije moraju iskoristiti pa od jučer mozgam .

  34. #134
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Hvala svima.

    Mi smo riješili kao Jadranka.

    Ne treba iskoristiti sve računske operacije, ali me zanima može li i kako bez zagrada.

  35. #135
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala svima.

    Mi smo riješili kao Jadranka.

    Ne treba iskoristiti sve računske operacije, ali me zanima može li i kako bez zagrada.
    Koliko ja vidim, ne može.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •