Drage moje koje imate djecu u 2. razredu osnovne skole, molila bih vas pomoc.

Naime, moje dijete trenutno iz matematike obradjuje zbrajanje i oduzimanje dvoznamenkastih brojeva ali tipa 24+33 i 75-23 znaci da jedinice ne prelaze 10.

Da bi shvatili gradivo uciteljica ih uci da pri zbrajanju i oduzimanju razdvajaju broje tako da recimo zadatke rjesavaju ovako:

24+33=20+33+4=53+4=57
ili
75-23=70-23-5=53-5=48

Oni to zovu zbrajanje "na dugacko" i to traje vec neko vrijeme.

Ono sto mene muci je sljedece.
Ona njih tjera da prvo zbrajaju desetice a onda jedinice.
U pocetku mi je to bilo cudno, ali ajde, razmisljala sam mozda to radi da djeca lakse skuze jer ipak je lakse zbrajati cijele brojeve pa plus pokoja jedinica.

Neki dan su krenuli zbrajati na kratko, dakle 24+33=57 ali ona i dalje inzistira da se prvo zbrajaju desetice a onda jedinice.

Moj sin je vec pomalo lud od toga jer on zbraja napamet takve brojeve jos od prvog razreda, on je u prvi razred krenuo s oznavanjem matematike i napamet je zbrajao troznamenkaste a kamoli ne dvoznamenkaste brojeve.
Kada ga je uhvatila da prvo zbraja jedinice pa onda desetice izderavala se na njega i poslala mi doma poruku ispisanu na cijeloj stranici biljeznice da se prvo zbrajaju desetice a onda jedinice i da mora tako zbrajati.



Sada recite vi meni, je li to normalno?
Kako ce ona njih uciti zbrajati brojeve koje prelaze 10 ako im sada udje u uho da se prvo zbrajaju desetice?
Kako ce oni rijesiti zadatak npr. 27+38???
Nije mi jasno?
Zasto se djecu tako zbunjuje?
Sada pili da se zbrajaju prvo desetice, a onda ce piliti da se zbrajaju prvo jedinice?
Zasto ih se odmah ne uci da se prvo jedinice zbrajaju dok je lako?
Kada se zbrajaju brojevi koji ne prelaze 10 tak je svejedno jel idu prvo jedinice ili desetice, ali kasnije je bitno.


Mene zapravo zanima, kako u vasim skolama i vasi drugasici rjesavaju ovo gradivo?
Pretpostavljam da su s nastavnim planom tu negdje