Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 135

Tema: 2. razred osnovne skole i matematika

  1. #1
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno 2. razred osnovne skole i matematika

    Drage moje koje imate djecu u 2. razredu osnovne skole, molila bih vas pomoc.

    Naime, moje dijete trenutno iz matematike obradjuje zbrajanje i oduzimanje dvoznamenkastih brojeva ali tipa 24+33 i 75-23 znaci da jedinice ne prelaze 10.

    Da bi shvatili gradivo uciteljica ih uci da pri zbrajanju i oduzimanju razdvajaju broje tako da recimo zadatke rjesavaju ovako:

    24+33=20+33+4=53+4=57
    ili
    75-23=70-23-5=53-5=48

    Oni to zovu zbrajanje "na dugacko" i to traje vec neko vrijeme.

    Ono sto mene muci je sljedece.
    Ona njih tjera da prvo zbrajaju desetice a onda jedinice.
    U pocetku mi je to bilo cudno, ali ajde, razmisljala sam mozda to radi da djeca lakse skuze jer ipak je lakse zbrajati cijele brojeve pa plus pokoja jedinica.

    Neki dan su krenuli zbrajati na kratko, dakle 24+33=57 ali ona i dalje inzistira da se prvo zbrajaju desetice a onda jedinice.

    Moj sin je vec pomalo lud od toga jer on zbraja napamet takve brojeve jos od prvog razreda, on je u prvi razred krenuo s oznavanjem matematike i napamet je zbrajao troznamenkaste a kamoli ne dvoznamenkaste brojeve.
    Kada ga je uhvatila da prvo zbraja jedinice pa onda desetice izderavala se na njega i poslala mi doma poruku ispisanu na cijeloj stranici biljeznice da se prvo zbrajaju desetice a onda jedinice i da mora tako zbrajati.



    Sada recite vi meni, je li to normalno?
    Kako ce ona njih uciti zbrajati brojeve koje prelaze 10 ako im sada udje u uho da se prvo zbrajaju desetice?
    Kako ce oni rijesiti zadatak npr. 27+38???
    Nije mi jasno?
    Zasto se djecu tako zbunjuje?
    Sada pili da se zbrajaju prvo desetice, a onda ce piliti da se zbrajaju prvo jedinice?
    Zasto ih se odmah ne uci da se prvo jedinice zbrajaju dok je lako?
    Kada se zbrajaju brojevi koji ne prelaze 10 tak je svejedno jel idu prvo jedinice ili desetice, ali kasnije je bitno.


    Mene zapravo zanima, kako u vasim skolama i vasi drugasici rjesavaju ovo gradivo?
    Pretpostavljam da su s nastavnim planom tu negdje

  2. #2
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    one imaju razloga zašto ih tako uče, jer ovaj način zbrajanja i oduzimanja uči ih drugim matematičkim kombinatorikama... i u ovome nije bitan rezultat već način i baš zato moraš inzistirati na ovom analitičkom pristupu.

    također, tvoj postavljeni primjer se rastavlja obrnuto a ne zbrkano:

    dakle ovo je zbrkano:
    24+33=20+33+4=53+4=57

    a ovo je redosljedno

    24 + 30 +3= 54+3= 57

    ili onaj dio sa oduzimanjem:
    75-23=70-23-5=53-5=48

    možda ovako?
    75-23 = 75 -20 -3 = 55-3= 52

    ili ako ide preko desetice npr.

    75 -17= 75-10-7= 65-7= 65-5-2= 60-2= 58

  3. #3
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Ne readim s tako malima, ali znam da ja u glavi prvo racunam desetice, pretpostavljam da su me tako naucili u 2. razredu.
    Sto se tice uciteljicinog pristupa, mozes li porazgovarati s njom, mozda stvari onda budu jasnije

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    VG
    Postovi
    250

    Početno

    Kod nas je bilo ovako: 24+33= 24+30+3=54+3=57, kod oduzimanja isto 33-24= 33-20-4=13-4=9

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    VG
    Postovi
    250

    Početno

    27+38= 27+30+8=57+8=57+3+5=60+5=65 Meni je isto bilo čudno, ali vrlo brzo su oni to savladali i mi nismo imali nikakvih problema. Tu dolazi do izražaja ono zbrajanje i oduzimanje do 20 od kojeg je imao noćne more koliko su vježbali i vježbali i vježbali.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    I kod nas je kao kod VGmame, nama to nije radilo probleme,

    ali znam da je na testu prošli tjedan zbrajanje i oduzimanje do 100,
    više od pola razreda dobilo negativnu ocjenu pa ga ovaj tjedan pišu ponovo,

    kaže učiteljica da je glavni problem što nije usvojeno zbrajanje do 20

  7. #7
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja ne vidim problem u takvom načinu zbrajanja
    ja i sada kada moram zbrojiti npr 56 + 27 (ako ne koristim kalkulator) zbrojim u glavi
    76+7= 83

  8. #8
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    OT studena, je proradio cezih?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    nemoj brinuti to je jako dobar logički način učenja i indirektno im pomaže na više nivoa.
    I bez problema u 3, razredu krenu na zbrajanje kroz potpisivanje.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    OT a70v, radi

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja sam isto pitala zašto se zbraja na takav način, pa mi je učiteljica rekla da se to radi zato da dijete stekne osjećaj veličine (isto kao u dućanu kad zbrajaš koliko je u kolicima, ne zbrajaš lipe nego ideš "od glave", barem ja tako radim).

    Moji su u ovoj dobi zbrajali i oduzimali jedino i isključivo na novce, a tamo se primjenjuje upravo ta ista logika. Probaj, možda upali... Djetetu treba naći radnu točku, tj. on sam si mora naći njemu najbolji način uz tvoju pomoć i pomoć učiteljice.

  12. #12
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Hvala vam na odgovorima, sada mi je malo jasnije

    @mamma san
    ta zbrka je i mene bunila, nije mi bilo jasno to razdvajanje prvog pribrojnika.
    Sada mu gledam u biljeznicu i tek lekcija od prije 2 dana krece s redosljednim razdvajanjem.
    Neznam je li to ona namjerno tako pa ih je sada ispravila ili ima ona neku svoju logiku.

    Pitala sam ja nju, ali uciteljica mog sina se voli postavljat prema roditeljima ko prema idiotima pa smatra da mi ne moramo znati njene nacine nego ima odgovore tipa "ja sam uciteljica vec 30 godina i imam razloge zasto je to tako"

    Sve u svemu, hvala vam na pojasnjenjima

  13. #13
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Mislim da ovdje nije problem ni u didaktici ni u metodici.
    Problem je u necem drugom:
    tražiti od djeteta koje već samo od sebe zbraja napamet, da ne zbraja tako, nego po nekim pravilima (bez obzira kakvim) je prilično suludo. Da ne kažem nešto drugo.

  14. #14
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    meni je logicno da ih tako uce. meni je najlakse zbrajati 25 + 38 tako da zbrojim prvo 20 + 30 pa onda 5 i 8, to je jos duze :D

    i meni se cini da je ovdje vazniji nacin od rezultata, pa mi je ok da uciteljica inzistira na nekom pravilu. al ne bas da od toga radi takvu dramu. ali to ne bi ocekivala niti od djeteta. zasto je tvom sinu tako tesko napraviti onako kako uciteljica kaze? kaj je tak tesko napisat taj jedan broj vise? ja imam osjecaj da i ti malo previse podupires taj njegov stav, da ne kazem inat, bar prema tonu kojim je napisan tvoj post. jasno je ko ce u toj situaciji izvuci kraci kraj.

  15. #15
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Dijete koje u prvom razredu napamet zbraja troznamenkaste brojeve ima svoj način/kliker. Traženje da usvaja neki umjetni način, koji je didakticki usmjeren onim osobama koji taj kliker nemaju, je nasilje nad djecjim mozgom. I licnoscu. I pokazatelj ne osobite sposobnosti doticne uciteljice.

  16. #16
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ovdje nije problem ni u didaktici ni u metodici.
    Problem je u necem drugom:
    tražiti od djeteta koje već samo od sebe zbraja napamet, da ne zbraja tako, nego po nekim pravilima (bez obzira kakvim) je prilično suludo. Da ne kažem nešto drugo.
    Ovo je i meni upalo u oko

    Loše mi je od pokušaja da se cijeli razred svede na istu crtu. I naravno da je kod računskih operacija cilj rezultat a ne postupak, samo se ovakvim pristupom nastoji olakšati većini djece da dođu do cilja. A zbilja ne vidim razlog da se onoga koji je već na cilju treba vraćati na postupak.

  17. #17
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Zakljucujete o sposobnosti uciteljice na osnovu jako malo podataka.
    Nadam se da ce Marsupilami i uciteljica imati priliku razgovarati

  18. #18
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku

    Pitala sam ja nju, ali uciteljica mog sina se voli postavljat prema roditeljima ko prema idiotima pa smatra da mi ne moramo znati njene nacine nego ima odgovore tipa "ja sam uciteljica vec 30 godina i imam razloge zasto je to tako"
    Meni je ovo dovoljno za zaključak. A i ono s izderavanjem iz prvog posta.

  19. #19
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Zakljucujete o sposobnosti uciteljice na osnovu jako malo podataka.
    Nadam se da ce Marsupilami i uciteljica imati priliku razgovarati
    ja bi se složila s klarom

  20. #20
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Pa da mi uciteljice pošalje poruku preko cijele stranice da se prvo zbrajaju desetice a onda jedinice, te da se izrade na dijete, jos jednom ponavljam, koje zbraja troznamenkaste brojeve napamet! od prvog razreda, jer je prvo zbrojilo jedinice, jako bih rado došla na razgovor sa njom.

    I jako bi me interesirala znanstvena i matematicke objašnjenja zašto se MORA zbrajaju ovako:

    24 +33=20+33+4

    A ne recimo:

    20+30+3+4

    Ili

    3+4+ 20+30

    Ili

    33+20+4

    Ili
    Ako ti je mozak tako bazdaren da ti vizualno odmah klikne 57?

  21. #21
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    mijesate dvije stvari. opravdanost inzistiranja na pravilu i reakciju uciteljice. meni reakcija uciteljice nije ok i da je pravilo o kojem ti ovisi zivot. i to je nasilje.


    ali da je nasilje ako se zahtijeva neki odredeni nacin racunanja mi je malo pretjerano. ako djetetu klikne odmah u glavi rezultat, onda je dovoljno pametno da shvati sta se od njega trazi i da to napravi. osim toga, tako on osvjescuje nacin na koji je doslo do rezultata. sto je u tome lose? zasto to ne bi prihvatilo kao neku igru? zasto ne bi malo vjezbalo, ne znam, strpljenje? nek on racuna u glavi sta on zeli, al na papiru nek napise kak se trazi.

    to je tako u skoli. zato i saljemo djecu u skolu. ne samo da znaju doc do rezultata jer to mogu i bez skole. rezultat je cilj u prakticnom zivotu, u skoli su vazniji razni postupci kako doci do rezultata. isto kao sto postoje odredena pravila kako se pisu slova i cak i djeca koja znaju pisat i prije skole moraju pisat za zadacu 2 reda. ja stvarno ne znam sto bi neki od vas htjeli da skola bude ili da se podrazumijeva po difaultu da ona to je. skola je proizvod naseg drustva i takva je kakva je, to je realnost. kad netko ima nesto protiv skole ili drustva opet ce se nac puno njih (ukljucujuci i seni) sa stavom s visoka u stilu uzmi cijeli paket ili ostavi sve i snadi se sam. pa bi se onda neki snasli sami pa opet ne moze i tak ukrug

  22. #22
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Pa nije to vježbanje strpljenja, to je formalizam. Ono u stilu "misli što hoćeš, ali piši što se traži". A zašto mu npr. ne bi dala zadatke kojima će upregnit mozak na malo kvalitetniji način?

    Ma u pravu si meda da su ovdje pomiješane dvije stvari. Ali meni odmah padne crno kad se sjetim svog školovanja, a i sad s druge strane imam priliku vidjeti koliko su velike oscilacije od učitelja do učitelja.

  23. #23
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    ali da je nasilje ako se zahtijeva neki odredeni nacin racunanja mi je malo pretjerano. ako djetetu klikne odmah u glavi rezultat, onda je dovoljno pametno da shvati sta se od njega trazi i da to napravi. osim toga, tako on osvjescuje nacin na koji je doslo do rezultata. sto je u tome lose? zasto to ne bi prihvatilo kao neku igru? zasto ne bi malo vjezbalo, ne znam, strpljenje? nek on racuna u glavi sta on zeli, al na papiru nek napise kak se trazi.
    Da se osvrnem na ovo boldano, znas li ti kako je to tesko?
    Misliti jedno a raditi drugo....pa ja imam problema sa takvim multitaskingom gdje nece dijete od 9 godina?
    Naravno da on pise onako kako se od njega trazi, ali ona je njega ulovila tako sto je sa odredjene udaljenosti promatrala kako zbraja prvo jedinice, znaci na kratko, zato sto je vidjela da je prvo pisao rezultat zbrajanja jedinice pa onda desetice i to je rezultiralo njenim ispadom.

  24. #24
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ako sam ja sad dobro shvatila, on je radio onako kako je učiteljica htjela (postupak na papiru) ali nije mislio onako kako je ona htjela?

  25. #25
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    moja kćer ima neki svoj sistem koji se meni čini kompliciran, ali ona tvrdi da je njoj lagan, pa ajde dobro
    inače ja sam je podučila i nekadašnjem zbrajanju kad se podvuče crta pa ako se pređe deset, pamtiš jedan dalje
    neka zna, ne može joj naštetiti
    smatram da učiteljičino inzistiranje na određenom postupku kao jedino ispravnom nije ni poticajno ni dobro

  26. #26
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    meni bi bilo suludo da on ne radi jednake zadatke kao i cijeli razred
    a njegove dodatne sposobnosti (blago njemu) može obogaćivati na dodatnoj matematici

  27. #27
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Ako sam ja sad dobro shvatila, on je radio onako kako je učiteljica htjela (postupak na papiru) ali nije mislio onako kako je ona htjela?
    eee tocno to

  28. #28
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj maxi prvotno napisa Vidi poruku
    meni bi bilo suludo da on ne radi jednake zadatke kao i cijeli razred
    a njegove dodatne sposobnosti (blago njemu) može obogaćivati na dodatnoj matematici
    Zašto bi to bilo suludo?

    Je li mudro takvo dijete upirati da radi ono što već itekako dobro zna? Ili bi možda bilo mudrije dati mu kakav izazov? Problem je samo u tome što takav način rada traži puno veći angažman, u razredu ih je puno (pretpostavljam) i svatko ima svoju priču. A učitelj je jedan. Bez obzira koliko napravi, svakako bi trebao stremiti individualizaciji nastave.

    Ali, da se vratim na temu, ovdje mislim da je problem što učiteljica ispadne iz tračnica ako nije sve po PS-u.

  29. #29
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da on pise onako kako se od njega trazi, ali ona je njega ulovila tako sto je sa odredjene udaljenosti promatrala kako zbraja prvo jedinice, znaci na kratko, zato sto je vidjela da je prvo pisao rezultat zbrajanja jedinice pa onda desetice i to je rezultiralo njenim ispadom.
    Sad sam još jednom pročitala ovo, i zbilja me izbacuje iz cipela. On dakle radi sve što se od njega očekuje, a učiteljica ga "lovi" jer njoj nešto ne štima. I izderava se jer je prvo zbrojio jedinice umjesto desetica, koji grijeh!

    Šta svi zbilja moraju isto mislit? Ko mali roboti, jer učiteljica "radi to već 30 godina", i ne daj bože da nekad nešto drugačije napravi?

  30. #30
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    evo, trampolina je lijepo objasnila ono što i sama mislim

  31. #31
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    meni je očito da učiteljica ne zna/ne može/nema vremena baviti se posebno s dečkom
    a zato i služi dodatna iz matematike, da napreduje i radi više i teže od drugih

    jer ako dijete prekrasno pjeva neće mu učiteljica dati ariju da pjeva na glazbenom u drugom osnovne
    ali ćeš ga ti upisati na zbor da razvija svoj talent

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    sve stoji,
    ali učiteljica se ne bi trebala
    izderavati i biti ljuta ako netko
    izrazito lijepo otpjeva tu ariju

  33. #33
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    ovo s deranjem nisam vidjela
    to ne bih tolerirala ni da dijete ne prati dobro zadani program a kamoli ako je bolji u tome!
    za ostalo što sam napisala ne mijenjam mišljenje

  34. #34
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj maxi prvotno napisa Vidi poruku
    meni je očito da učiteljica ne zna/ne može/nema vremena baviti se posebno s dečkom
    a zato i služi dodatna iz matematike, da napreduje i radi više i teže od drugih

    jer ako dijete prekrasno pjeva neće mu učiteljica dati ariju da pjeva na glazbenom u drugom osnovne
    ali ćeš ga ti upisati na zbor da razvija svoj talent
    zasto ne?
    sposobni i pametni ucitelji to rade.
    oni manje sposobni ocito ne.
    ali ne zato sto bi to bilo bolje za dijete.
    nego zato sto je njima tako lakse.

    a skola ne postoji zbog ucitelja, drustva, ucenja strpljenja i slicnoga, nego zbog djece. (i u svemu tome nade se mjesta i za ucenje strpljenja. ali pravih mjesta, ne krivih)
    i koliko god sustav bio ovakav i onakav, jako dobri ucitelji nadu nacina da budu u sluzbi djece, ne obrnuto.

    znam iz iskustva vlastitog djeteta, sebe same i moje mame koja je bila uciteljica.
    pa je i u ono doba davno, davno, u malom mjestu, nasla nacina da djeci pristupa koliko toliko individualno.
    pa su djeca koja su citala pisala, racunala.. prije polaska u skolu, ili su se pokazala kao prilicno iznadprosjecna "pjevala arije".
    a za one kojima je bilo tesko, je takode nasla nacin da u suradnji s roditeljima izvuce najbolje iz njih.
    i to sve prije puuno, puno godina.
    Posljednje uređivanje od seni : 21.02.2012. at 11:38

  35. #35
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Da se osvrnem na ovo boldano, znas li ti kako je to tesko?
    Misliti jedno a raditi drugo....pa ja imam problema sa takvim multitaskingom gdje nece dijete od 9 godina?
    Naravno da on pise onako kako se od njega trazi, ali ona je njega ulovila tako sto je sa odredjene udaljenosti promatrala kako zbraja prvo jedinice, znaci na kratko, zato sto je vidjela da je prvo pisao rezultat zbrajanja jedinice pa onda desetice i to je rezultiralo njenim ispadom.
    ne, ne znam. daj mi objasni? jer ja stvarno ne kuzim zasto je tako tesko prvo zbrojiti desetice, a onda jedinice. pogotovo nakon sto ti to netko pili pola godine. za to stvarno treba upregnuti mozak

  36. #36
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    a sto se tice matematike, stojim sto posto iza misljenja, da je inzistiranje na pravilu hoces li zbrajati ovako ili onako naprosto pogresno.
    matematicki, logicno i didakticki.
    sve te razne metode su tu, da razjasne logiku zbrajanja.
    logika zbrajanja je vrlo, vrlo jednostavna:
    uvijek zbrajas
    jedinice s jedinicama,
    desetice, s deseticama,
    stotice sa stoticama,....itd
    to je osnovno i jedino sto mora kao pravilo sjediti u glavi.
    jedino! iz toga se da izvesti sve ostalo.

    imam sastanak, nastavk sljedi..

  37. #37
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    zaključak je da je problem u učiteljici
    a taj problem nije nimalo lako riješiti........

  38. #38
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    meda, uvijek je problem kad je plan i program važniji od znanja, i nastavni proces od djeteta.
    I odrasli teško funkcioniraju u besmislu, djeca, jer su nezrela, još i teže.

  39. #39
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    inace, mislim da je uz neke druge stvari, i nacin predavanja matematike razlog da je ona velikoj vecini prilicni bauk.

    da li ste se ikada zapitali zasto ima poveci broj djece, koja npr. ne znaju koliki je opseg pravokutnika. pokazite svakom trogodisnjem djetetu pravokutnik i pitajte ga koliki je opseg? reci ce vam zbrojim jednu, drugu, trecu, cetvrtu stranicu.
    nista jednostavnije od toga, zar ne?
    i to je jedino pravilo koje treba sjediti u glavi.
    ali zaista sjediti.

    no sto se dogada u skoli. druga uciteljica moje kceri koja je bila ok, ali samo ok, (za razliku od prve koja je bila sjajna),
    je npr, djecu ucila da moraju nauciti pravilo:
    (a + b)x2,
    te da ostale metode a+a+b+b, ili
    2a + 2b
    trebaju zaboraviti!!!!
    rezultat su djeca, koja bjesomucno prevrcu po pravilima po glavi i misle da to ne znaju izracunati, jer su upravo zaboravila pravilo (a+b)x2, pa padaju u paniku. a jedino pravilo koje trebaju znati jest, da je opseg zbroj svih stranica.
    kako ces dalje zbrojiti, apstraktno, vizualno, onako, ovako...tvoja stvar. neki su nacini naravno elagantniji, neki su prilicno neelegantni, ali ne radi svi mozgovi jednako.

    ja uvijek suradujem s uciteljima, te nikad nisam crnila njih pred djetetom.
    nasla sam diplomatsko objasnjenje kako da to curi predocim i objasnim, na nacin da svatko moze grijesiti, pa i njena ljubljena i "nepogresiva" uciteljica. paralela njenoj ljubljenoj mami . koja isto grijesi. odnosno da je ta metoda elegantna i brza, ali da u matematici nikada ne smije pamtiti formule (s matematickim mozgom pamtis ih i ovako i onako usput), bez da razumijes bit, postupak i smisao.
    potrudila sam se zaista da joj tu ideju njene uciteljice o metodama koje trebas "zaboraviti", mada su jednako tocne, kao i ona koju kao moras "zapamtiti" izbrisem iz glave.

  40. #40
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ovo da skola postoji samo zbog djece je obicna floskula. pa ne egzistiraju djeca u nekom vakumu gdje su sama sebi svrha i sama sebi dovoljna, a sve ostalo im je na usluzi.

    mislim, danas to generalno je tako i taj stav prevladava. ne znaci da je to obavezno dobro. jer da je ne bi bilo toliko problema s djecom. imam osjecaj da neki roditelji stvarno pretjeruju u tom stavu i to prenose na dijete.

  41. #41
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Tako je, seni.
    Formalizam ima svoje mjesto u matematici, itekako, ali onda kad stvari postanu prekomplicirane da bismo ih rješavali intuitivno. E onda postoji (nadajmo se) dobro razvijeni formalizam da ti pokrpa nedostatak vlastitog uvida.
    Dok djeca dubinski kuže matematiku, s formalizmom ih je u redu upoznati, ali ne smiješ njime cijepiti, jer tako upravo ubijaš matematiku samu.

  42. #42
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    meda, ti ovdje u prvi plan stavljaš neka svoja generalna razmišljanja, a ovdje je situacija vrlo konkretna i, po mom mišljenju, malo si promašila poantu.
    Posljednje uređivanje od vertex : 21.02.2012. at 12:08

  43. #43
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    meda, uvijek je problem kad je plan i program važniji od znanja, i nastavni proces od djeteta.
    I odrasli teško funkcioniraju u besmislu, djeca, jer su nezrela, još i teže.
    xx

    A ovo je vrlo česta pojava (barem na mom malom uzorku od 3 škole). Nije da se meni takve stvari ne događaju (jednostavno je - lakše), ali se trudim da to bude što rjeđe.

    I još bih naglasila ovo što je seni rekla: nisu djeca tu radi nas nego mi radi djece. Ovoga svaki prosvjetar treba biti itekako svjestan svaki put kad ulazi u razred.

  44. #44
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    ovo da skola postoji samo zbog djece je obicna floskula. pa ne egzistiraju djeca u nekom vakumu gdje su sama sebi svrha i sama sebi dovoljna, a sve ostalo im je na usluzi.
    Ti misliš da škola postoji da bi nastavnici imali publiku za predavanja?
    Ne radi se o tome da su djeca sama sebi svrha, nego da je svrha škole da djeca tu steknu znanje i odgoj za život, koji uključuje život u zajednici, naravno!

  45. #45
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ja isto smatram da se mnoge stvari trebaju drugacije raditi u skolama. i znam da se moze i drugacije i da mnogi rade drugacije. ali to je iskljucivo odgovornost ucitelja. sustav nikako ne podupire takve ucitelje ili sankcionira one koji nisu takvi. znam predivnu i predobru uciteljicu koja ne moze dobiti posao. pametnome dosta. dobar ucitelj je lutrija, a ne garancija

    koliko god bila kriticna prema sustavu i prema uciteljima, nikako ne mogu prihvatiti i podupirati stav da djeca trebaju raditi samo ono sto ona zele i kako zele. individualizirani pristup bi po meni bio da ima svega po malo, i svatko ce se u necemu pronaci.

  46. #46
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    ja ne vidim da je itko napisao kako djeca trebaju raditi samo ono što žele

  47. #47
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    a ja vidim da je. i sta cemo sad?

    dalje se prepucavat

  48. #48
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Argumentirat, možda?

  49. #49
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    meda, ti ovdje u prvi plan stavljaš neka svoja generalna razmišljanja, a ovdje je situacija vrlo konkretna i, po mom mišljenju, malo si promašila poantu.
    mozda. a koji je tvoj konkretni doprinos ovoj temi? sta bi ti konretno napravila u ovoj situaciji? i dalje inzistirala na nepogresivosti svoga sina i na zlocestoci uciteljice?

    ne treba zaboraviti da mi ne znamo nista o cijeloj situaciji osim ovoga sto je marsupilami napisala. a meni njene izjave zvuce malo kontradiktorno i prenabrijano prema uciteljici bez ikakve mogucnosti za neki drugaciji pogled na stvar

  50. #50
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    a ja vidim da je. i sta cemo sad?

    dalje se prepucavat
    Može.

    Aj se ti prepucavaj a ja idem kuhat ručak

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •