Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 247 od 247

Tema: Ferritin i (in)fertilnost

  1. #201
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    mostarka, samo da znaš- infuzija željeza ti nije jednokratna, ja sam išla desetak puta kroz mjesec dana
    a i nakon toga mi je željezo značajno poraslo, ali feritin ne
    i morala sam nastaviti s Heferolom još mjesecima baš zbog punjenja zaliha

    eto, takvo je bilo moje iskustvo, nadam se da će i za tebe naći neko rješenje

  2. #202

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav svim curama na ovom forumu

    Trebala bih savjet dok ne dodjem do svog doktora

    Uglavnom zeljezo mi je nisko, uibc mi je povisen kao i tibc, takodjer eritrociti su mi poviseni
    referentne vrijednosti

    Fe 5,1 L .... 8,0-30,0
    UIBC 70,4 H .... 26-59
    TIBC 75,5 H .... 49-75

    vadila sam danas feritin i on mi je 4,0 a referentna vrijednost je od 15,0 - 150, sto je isto ocigledno ispod granica. Pa sam sad malo svrljala po forumu, sutra idem doktoru na redovnu kontrolu (inace sam bolovala od non hodgkinog pa je to redovna kontrola), i procitala sam sve stranice.

    Pošto sam ja ovako odbojna prema bolnicama zanima me ako se prima infuzija onda se neostaje u bolnici vec se primi i ide doma ? Znam da je glupo pitanje za osobu mojih godina, ali jednostavno sam istraumatizirana bolnicama.
    Procitala sam vase savjete za prehranu, inace sam vegeterijanka no nasla sam ponesto i za sebe. Hvala vam puno na ovom forumu i postovima!

  3. #203
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    cure kad ste pile ferum lek ili heferol ili nesto drugo jeste prekidale pijenje za vrijeme stimulacije,ivf, imal to kakve veze ?

  4. #204
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ne, nema veze, samo pij.

  5. #205
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    neuma, sori, tek sad vidim tvoj post. Ja sam infuziju primala u dnevnoj bolnici, pol sata pa odeš doma.

  6. #206
    mostarka86 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Mostar
    Postovi
    579

    Početno

    Meni kaže moja "draga" dr.da mi infuzija željeza nije potrebna. Da mi je feritin nizak zbog upale, ili čak i ove endometrioze koju imam. Dala mi feroglobin, kao, on je najblaži od svih preparata za želudac. Poslije druge tablete sam se previjala od bolova, mislila sam da će mi puknuti želudac. Naravno, nema šanse da uspijem to opet popiti. Ostaje mi samo da udaram glavom kroz zid.

  7. #207

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    185

    Početno

    kod kojeg dr. ste išle u vezi ferritina??
    opće prakse ili transfuziolog?
    nailazim na pisanje i jednog i drugog dr. pa ne znam kome da se obratim i koje u biti pretrage trebam obaviti: ferritin, B12, željezo, TIBC, UIBC, transferin? kks? (iako ništa ne razumijem te kratice, ali nije bitno

  8. #208

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    162

    Početno

    Za nizkoto zelezo jas piev pokraj heferol znaci eden mesec posle drugiot mesec piev seme od kopriva edna lazicka I domasen med edna lazicka nasabajle na gladno I doktorite se cudea sto bilo toa sto bilo pojako od lekovite za zelezo

  9. #209
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj martta prvotno napisa Vidi poruku
    kod kojeg dr. ste išle u vezi ferritina??
    opće prakse ili transfuziolog?
    nailazim na pisanje i jednog i drugog dr. pa ne znam kome da se obratim i koje u biti pretrage trebam obaviti: ferritin, B12, željezo, TIBC, UIBC, transferin? kks? (iako ništa ne razumijem te kratice, ali nije bitno
    Hematolog.
    Kasnije sam užicala uputnicu od opće prakse.
    Oni su mi sami pisali što treba, s tim da ja nikad nisam vadila B12 (nisam ni pitala, a oni sami nisu tražili).

  10. #210
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj martta prvotno napisa Vidi poruku
    kod kojeg dr. ste išle u vezi ferritina??
    opće prakse ili transfuziolog?
    nailazim na pisanje i jednog i drugog dr. pa ne znam kome da se obratim i koje u biti pretrage trebam obaviti: ferritin, B12, željezo, TIBC, UIBC, transferin? kks? (iako ništa ne razumijem te kratice, ali nije bitno
    Hematologu se javi. Ili ako možeš, izvadi feritin privatno, mislim da je 150 kn.

    Željezo u apsorpciji troši B12, pa ga zato nije loše provjeriti prije i po potrebi uzimati dok traje terapija željezom, ne nužno u isto vrijeme.
    Osim toga željezo se lakše apsorbira uz vitamin C, pa je dobro njega uzimati sa željezom, ja sam uzimala tablete za žvakanje od acerole.

  11. #211

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    162

    Početno

    Da I jas zemav I vitamin c zaedno so heferol

  12. #212
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    feritin privatno oko 80kn , zajedno sa zeljezom oko 100kn -110kn ja vadila

  13. #213

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    185

    Početno

    hvala na odgovorima

  14. #214

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    185

    Početno

    ah, moji brzi prsti
    htjela sam pitati:hematolog je transfuziolog?
    jer ja sam išla transfuzilogu zbog hemofilije odn. da dobijem injekcije heparina?

  15. #215
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    hematolog je jedno a transfuziolog drugo, ugl. mislim da oba mogu dati heparin za trombofiliju

  16. #216
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    Može li mi netko reći, ako dobrovoljno dam krv, da li će mi to sniziti feritin?

  17. #217
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    Crvenkapice nisam još kontrolirala feritin, tek sam jučer prestala sa heferolom (pila ga 2 mjeseca) i sad ću napravit pauzu od 2-3 tjedna i onda ga kontrolirat. Jesi ti kontrolirala svoj feritin prije ovog dobitnog postupka?
    Zanima me mogu li vadit krv za feritin kad budem počela sa stimulacijom, hoće li to šta utjecat na nalaz feritina?

  18. #218
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    Citiraj sara10 prvotno napisa Vidi poruku
    Može li mi netko reći, ako dobrovoljno dam krv, da li će mi to sniziti feritin?

    Zanima me mogu li vadit krv za feritin kad budem počela sa stimulacijom, hoće li to šta utjecat na nalaz feritina?
    vjerovatno da do neke mjere. negdje sam citala da zenama koje redovito idu na dobrovoljno davanje krvi (a imaju menstruaciju) se preporucuje godisnja kura substituiranja zeljeza. stoga zakljucjem da se rezerve ipak snize.

    stimulacija ti ne utjece na razinu feritina.

  19. #219
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    nisam vadila sara prije ivf feritin, zadnji put sam vadila u 11mj i to je to, kontam vadit slijedeci tjedan a opet ne znam kako cu ,,,
    on mora nataste jelda ??
    a meni je ujutro muka kako cu izdrazat 1 i pol do splita voznje bez da jedem

  20. #220
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    feritin ne moras vaditi na taste..osim ako mislis smazati debeli steak

  21. #221
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    Spodoba hvala na informacijama, to sam i pretpostavljala da bi davanje krvi utjecalo na smanjenje razine željeza, ipak tu ode dosta krvi. Samo ja ne dajem često (2 put godišnje), al definitvno neću sada kad sam u postupcima.
    Crvenkapice što si ti ono koristila za feritin, neku terapiju ili samo dodatak prehrani? mislim da ne moraš biti skroz natašte, al ipak nemoj nešto premasno kako spodoba reče.

  22. #222
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    uzimala sam ferumlek samo 2x1 i jos uzimam

  23. #223
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    Citiraj sara10 prvotno napisa Vidi poruku
    Spodoba hvala na informacijama, to sam i pretpostavljala da bi davanje krvi utjecalo na smanjenje razine željeza, ipak tu ode dosta krvi. Samo ja ne dajem često (2 put godišnje), al definitvno neću sada kad sam u postupcima.
    Crvenkapice što si ti ono koristila za feritin, neku terapiju ili samo dodatak prehrani? mislim da ne moraš biti skroz natašte, al ipak nemoj nešto premasno kako spodoba reče.
    to za steak ne kazem zbog masnoce vec zbog kolicine zeljeza
    a sto se darivanja krvi tice - ako je tvoja razina feritina dobra, ne govori nista protiv darivanja - uz suplementiranje zeljeza 1-2 godisnje odredjeni period. ne znam kako se to zove na hr, no aderlass (otpustanje krvi) je jako zdravo u stvari. u slucaju da je feritin u redu, onda nije lose u pauzi izmedju postupaka darivati krv..
    darivanje krvi je problematicno kod onih cije su rezerve feritina tako i tako lose i(li) se bore s malokrvnosti, a to ne znaju. doduse, barem ovdje se hemoglobin cekira pred svako darivanje.

  24. #224
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    evo moj feritin je sada 69 , za ne povjerovati ....zeljezo i dalje stoji 22
    zadnji feritin vadjen u 11mj bio 17
    sta sada ? smanjiti ferumlek na 1x1 ili prestat uzimat ?
    napominjem da nisam radila pauzu nikakvu jer sam trudna i nisam smjela...

  25. #225
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa Vidi poruku
    evo moj feritin je sada 69 , za ne povjerovati ....zeljezo i dalje stoji 22
    zadnji feritin vadjen u 11mj bio 17
    sta sada ? smanjiti ferumlek na 1x1 ili prestat uzimat ?
    napominjem da nisam radila pauzu nikakvu jer sam trudna i nisam smjela...
    nastavi uzimati kao i do sada jer se rezerve u trudnoci brze trose..moj je npr na pocetku t bio oko 80..do 20.tt se srozao na 20

  26. #226
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    a jeli, znaci i dalje 2x1

  27. #227
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    da..nastavi tako

  28. #228
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja u trudnoći nisam uzimala željezo, bilo mi je bolje nego prije trudnoće. Hematolog se tome nije čudio.

    Ja bi se konzultirala s liječnikom.

  29. #229

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa Vidi poruku
    evo moj feritin je sada 69 , za ne povjerovati ....zeljezo i dalje stoji 22
    zadnji feritin vadjen u 11mj bio 17
    sta sada ? smanjiti ferumlek na 1x1 ili prestat uzimat ?
    napominjem da nisam radila pauzu nikakvu jer sam trudna i nisam smjela...
    Logično je, jer nemaš menstruaciju. Ja bih konzultirala liječnika oko (barem) smanjenja na 1x1.

  30. #230

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    185

    Početno

    moj feritin 81.5, (ref.vrije. od 10-120) tako da mislim da je to sasvim zadovoljavajuće za t.?
    B12 mi je 209 (ref.vrij. od 138-652) možda nije sjajan?

    pauzirala od uzimanja vitamina (multivitamin ima željezo u sebi) oko 14 dana prije vađenja krvi, valjda je to bilo dovoljno?

  31. #231
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Mislim da je to sve ok.

  32. #232
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa Vidi poruku
    uzimala sam ferumlek samo 2x1 i jos uzimam
    Crvenkapice jel ferumlek ide na uputnicu ili ne?

  33. #233
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    Ide na recept
    Posljednje uređivanje od crvenkapica77 : 29.01.2014. at 11:47

  34. #234

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Slučajno sam naišla na tekst, pa evo ako zatreba da se nađe...

    Zanimljivo štivo za one koje vole čeprkat po tematici

    http://eatingoffthefoodgrid.blogspot...s-iron-go.html

  35. #235
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    Meni feritin 39 nakon 2 mjeseca terapije heferolom, bio je 20. Sigurno će mi dr. dati još jednu turu terapije da se feritin još digne. A punkcija mi je u subotu. Jel mislite da je ova vrijednost od 39 zasad ok s obzirom da sam u postupku i transfer će bit brzo?

  36. #236
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    ma naravno da je ok sara , tko zna koliki je meni bio kad sam usla u postupak mozda tako nesto, samo nastavi piti i dalje i sretno bitno da je narastao

    ja nikako ne mogu vjerovat da je meni sa ferumlek za sa manje od 3mj od 10 do 69 dosao

  37. #237
    Frćka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,081

    Početno

    Sara, meni bio 29 cca tjedan dana prije transfera kad je bila trudnoća!Sretno!

  38. #238
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    gdje se može vaditi feritin na uputnicu, a da se ne mora naručivati? Danas sam bila na transfuziji pa su rekli da oni to ne rade...

  39. #239
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Iako je tema feritin i fertilnost, ja bih rekla koju o feritinu i trudnoći budući da sam zbog toga izgubila živaca par dana, a moram priznati da me ovaj topic nije utješio, naprotiv. Pa opet liječnici se nisu zabrinuli i zato pišem.
    Ja sam u 15. tjednu trudnoće i u svaki mjesec vadim krv radi xy razloga. Na zadnjem nalazu feritin je bio šokantnih 7! Da, 7. Najprije sam prošla kroz ovu temu i zaključila da mogu samo čekat da izdahnemo i beba i ja. Nazvala sam doktora koji mi vodi trudnoću i koji je MPO doktor polovici ovog foruma tako da stručnost nije upitna, koji mi je samo rekao da ne paničarim i da mi ništa neće biti i da ćemo početi sa željezom kad prestanu mučnine. Znači, čak ne ni odmah.
    Ja sam svejedno paničarila i dalje i konzultirala primarnog ginekologa koji mi je isto rekao da pustim sad feritin, željezo je bilo dobro.
    Ja sam tek ovih dana počela s Ferum lekom jer je željezo počelo padati, ali hoću reći da niti jedan od liječnika nije smatrao da sam u opasnosti, da je to nešto izrazito loše ili da se trudnoća neće održati zbog toga. Tako da...ja doista nemam znanstvene podatke o utjecaju feritina na trudnoću ali niam sigurna da je opravdan svaki strah zbog niskog feritina. Nadam se da neću poreći što sam rekla, i zapravo mi ostaje da vjerujem liječnicima tako da...nije sve u feritinu.

  40. #240
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    E kad bi sve bilo u feritinu...

  41. #241
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    Ja te razumijem potpuno
    Dok nisam otišla kod geneticarke nisam ni saznala da mi je feritin 10 , nikad ga nisam u životu vadila , po njenom on utječe na trudnoću,,, po MPO Dr to nije bitno ,,, meni za razliku od tebe željezo odlično, sad je i feritin super pijem ferumlek od 10 mj

  42. #242
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    skoro 2 godine pokušavanja. danas podigla nalaze. feritin na donjoj granici. nadam se da je to uzrok. u pon ću kod dr opće prakse po recept...

  43. #243
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    kudri a koliko točno ti je feritin? Donja granica je 40 (barem po mojoj med. genetičarki). Meni je prvi nalaz feritina bio 20, pa sam ga nakon prve terapije heferolom digla na 39 i nakon druge ture na 49.

  44. #244
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Cure, nije feritin presudan, moj je bio ispod 20... Bustajte da, ali nemojte se fiksirati za njega.

  45. #245
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    Znam ja to Mojca, pisale su ovdje cure koje su zatrudnile sa dosta niskim feritinom, eto i ti, al ja dok sam čekala između postupaka, računam da i to dignem, neće škodit....

  46. #246
    theorema avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    88

    Početno

    Danas sam podigla nalaz feritina <5, ref 15-150
    Iza sebe imam 3 neuspjesna stim postupka, 4 prirodna bez stanice (2 neovulacije, 2 nezrele js)
    Procitala sam temu ali bih trebala dodatno objasnjenje kako feritin utjece i zasto? Jel moguce da je on uzrok kod mene?

  47. #247
    barbozzy avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    2

    Početno

    Moram priznati da sada prvi puta čujem za feritin.
    Rodila sam sa 21 (43 sada) sa sidopeničnom anemijom, mislim da zbog mladosti sam mogla sve podnjti lakše, iako sada kada se sjetim umor je bio prisutan 2 godine, neprekidno, ali u trudnoči nikakve simptome nisam imala, mučnine i sl.
    Već duže imam željezo 6, 8 je donja granica, a moj dokrtor op.p. je stalno govorio da je to normalno. Inace sam vegetarijanac od 17 godine, ali i prije toga niti jetrica niti gomile soka od cikle i limuna nisu pomogle kao injekcije koje su na kraju price bile nužno zlo.
    Ponovo sam ih primala prije 5-6 godina, injecije Ferritina u venu (kako to dugo traje) i željezo se podiglo brzo, brže od žvakanja tableta, borovnica i sl. stvari. Ali, koji je to umor, slaba koncentracija, slično stanje depresiji, a moraš raditi, ajme užasa. Kosa pada, nokti pucaju, ionako sam blijedoputa, ali sada sam kao zid, mogu se stopiti i postati nevidljiva. Nisam znala da željezo ima veze sa trudnocom, ne koristim zastitu hormonsku jer mi je uvijek škodila, ali već uzimam hormone za štitnjaču (hypo- navodno nasljeđena od majke).
    Sada mi je željezo 5, te tražim ampulice da započnem pikanje ( ajme koliko traje, muka meni, muka sestri), ali koliko je škodljiva, utoliko je i brže oporavljajuće. A iskreno, osjećam se užasno, a i TSh- štitnjača koja je bila u redu i trebalo je 4 godine i dobitak od 25 kila, je sada loše. Organizam je krahirao. I to je to. Dugotrajan , polagani oporavak, po mogućnosti bez stresa jer to je uzrok svega.
    Iskreno, i dalje ne znam što je feritin, ali pitati ću doktora sljedeći puta, ali ako je za trudnoću, više mi ne treba, ali mi je jasno zašto je važan ( fala dragom Bogu) nisam više zatrudnjela. Sa stalnim dečkom (samohrana majka 21 godinu već) ne koristim zaštitu osim prirodne, brojimo i testiramo se.
    Vidim da je većini željezo prilično u redu, u feritin se ne kužim, ali i da pijem tablete koje bi pomogle podići Fe, ali sporije, prva menstruacija bi odnjelja sav trud.
    Sretno svima s terapijama koje god vam osobno pašu, svaki organizam je zaseban i zna što mu paše, ne gubite vjeru, ali što si mlađi lakše je roditi jer tko čeka u današnje doba, šanse se smanjuju iza 35 godine uvelike ( dokazano na žalost).

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •