Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 63

Tema: Favizam - "alergija" na bob - moje iskustvo

  1. #1
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno Favizam - "alergija" na bob - moje iskustvo

    Budući da prije nego mi se dogodilo to što mi se dogodilo nedavno nisam imala pojma da ovakvo stanje postoji i da bob može biti (i) opasan, a i nakon toga surfajući po domaćim stranicama nisam otkrila puno, nagovorilo me da zapišem na omiljenom forumu svoj doživljaj.
    Prije mjesec dana probudila sam se ujutro s užasnom ali užasnom neopisivom glavoboljom (inače me glava rijetko boli, a nikad nepodnošljivo, mamurluk ne računam), kao da imam željeznu kapu na glavi i nisam mogla podići glavu od jastuka, od jutra strašno malaksala, čim se ustanem (jedino do wc-a sam išla), povraćam, nemam apetita, boli me donji dio leđa, zapravo bi samo spavala i prospavala sam veći dio dana. Temperatura bzvz, 37 sa 2.
    Do tog dana sam bila potpuno zdrava, tako da sam mislila da sam skupila neku gripu, virozu, nešto, kako meni obično već drugi dan bude znatno bolje, mislila sam, treba progurat taj jedan dan pa ću sutra vidjet.
    Jedina čudna stvar koja me bila kopkala od dva dana prije je što mi je urin bio čudne boje, recimo kao da sam svježu ciklu pojela, a opet malo tamnije tj narančastije, teško mi je tu boju opisat, ali bilo je čudno. (Pomislila sam da to ima veze s bobom koji sam jela bila tri i dva dana prije toga navečer (svaku večer po zdjelicu) ali mi je prijateljica rekla da to nema veze)
    Drugo je bilo mi se večer prije nego sam se probudila s tom strašnom slabosti činilo da sam malo žuća u licu, ali kako imam slabo svjetlo u kupaoni, nisam bila sigurna jel to dojam ili što (kako živim sama s klincima nije nitko baš skužio, tj jan mi je rekao tu večer mama izgledaš kao da te netko pretukao ali nije znao bolje formulirat).
    Uglavnom, kako meni taj dan nikako da krene na bolje nego mi se čini da mi je sve gore (sve su kraći periodi da mogu stajati na nogama bez da me hvata nesvjestica) ja se, najviše zbog tog čudnog urina, odlučila poći na hitnu da mi izvade krv, i zvala frendicu i krenule smo navečer malo prije 8. Ja sam tad već bila toliko slaba da sam iz stana mogla samo ravno do taksija (3 minute) i iz taksija na stolac u hitnoj (2 minute). Toliko sam mogla stajat, dulje ne, osjećala sam se potpuno iscrpljeno, bez daha. Frendica je morala na šalter umjesto mene, jedva sam govorila.
    Primili su me odmah prvu kad me sestra vidjela kako sam žuta jer do tad sam bila već potpuno, limun žuta, sa žutim bjeloočnicama (ja to preko dana od slabosti nisam ni skužila), polegli me, izvadili krv,krenuli ispitivat sve živo.
    Krvna slika je bila katastrofalna i prvo su mislili da negdje unutra krvarim, pregledali su me ultrazvukom posvuda ali nisu niš našli, skužili su da se eritrociti užasno brzo raspadaju i to direktno u krvotoku ali nisu mogli skužit zašto. Ispitivali me koje sam lijekove uzimala, samo taj dan predveče lekadol pa neofen za glavobolju, inače rijetko išta uzimam, a sad već stvarno tjednima nisam baš ništa, baš sam bila super zdrava. Dali su mi odmah infuziju sa kortikosteroidima, proglasili hemolitičku anemiju i zaprimili me na intenzivnu. Uglavnom, ja u toj fazi više nisam mogla niti sjesti bez da se onesvješćujem, kasnije sam doznala da mi je hemoglobin pao na 60, samo sam ležala u nekoj polunesvjestici. Tijekom noći na intenzivnoj sam dobila vrećicu krvi i ujutro sam se već probudila nemjerljivo bistrija, fakat sam mislila da sam se ponovo rodila u usporedbi s prethodnim danom iako mi je još naravno bilo dosta loše. To jutro se napokon doktorica na intenzivnoj sjetila pitati me jesam li možda ovih dana jela bob. Jesam, kako nisam.
    I tako sam doznala da bob može uzrokovati ovakvo stanje kod ljudi s nedostatkom enzima G6PD. Nema nas ni tako jako malo, oko 400 milja. Bug je češći u nekim populacijama, uključujući i našu mediteransku. Ovisno o stupnjevima bolest može varirati od kronične anemije do toga da nikad ne skužite da vam išta fali. Osim boba smetaju i neki lijekovi (oksidansi) kao npr aspirin, i sl., i neke infekcije. No, ništa od toga ne mora izazvati ovako snažnu epizodu hemolize, a i može. Ja jesam već par puta jela bob u životu, ali zaista samo nekoliko puta (kod nas doma to nije bilo tradicionalno jelo i zapravo sam ga tek zadnjih par godina primjetila) i vjerojatno sam tada primjetila ovako čudnu boju urina koju sam i sad povezala s tim, ali vjerujem da mi je ovaj put presudila ta gozba dva dana za redom.
    Kako se hrpa ljudi čudila ovome (zapravo svi kojima sam pričala osim jednog mog tetka ) skužila sam da bi možda bilo zgodno podsjetit na ta tradicionalna znanja koja su navodno već stari grci imali o bobu a mi ih pogubili negdje
    Ne zagovaram naravno potpuno iskorjenjivanje boba s planete ali ako ga jedete prvi put ili ga dajete djeci prvi put, obratite pažnju na to da li vam se pojavljuje išta od ovih simptoma. (ja ga osobno nakon ovoga ne bi djeci davala uopće, a svojima niti neću jer je nasljedno)
    Jer ja sam, stvarno i doslovno, jedva izvukla živu glavu, da sam oklijevala još malo s odlaskom na hitnu (a mogla sam, obzirom na moju izliječit će se samo filozofiju) vjerojatno ne bih jutro dočekala.

    Za one znatiželjne i zabrinute, priča naravno ima sretan kraj, taj prvi dan na intenzivnoj sam već mogla sjedit na krevetu (!) drugi dan nakon još jedne vrećice krvi sam već hodala na wc, četvrti dan me prebacilo na hematologiju gdje sam u osnovi čekala da mi se popravi krvna slika dosta da mogu doma. Terapije osim litara i litara infuzije i te transfuzije i folne kiseline koju sam dobijala nema neke posebne, kad se otrov izluči iz tijela sve ide polako prema gore. Za tjedan dana sam bila doma. Danas, mjesec dana poslije slavim hemoglobin 130

  2. #2
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Brrrr
    Samo nek' si se izvukla. Baš gledam na wikipediji i čudim se. Ispada da ne bi trebala piti ni tonik - tjedna doza kinina koju treba strusiti u jednom danu kao tretman za prevenciju malarije se nalazi u samo 4 litre tonika.
    Citiraj Maja prvotno napisa Vidi poruku
    vjerujem da mi je ovaj put presudila ta gozba dva dana za redom.
    Dakle, sva mudrost zdrave prehrane je ne jesti dva dana za redom jedno te isto.

    Nisam našao podatak ima li kakve razlike između cijelog i guljenog boba. Naši na Korčuli ih tamane redovito, ali ih gule, a na wikipediji vidim da isto rade i Grci kod kojih je favizam nešto češći, izgleda radi malarije. Tko zna, možda su oguljeni OK?!

  3. #3
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    ma vidi vraga, sad kad sam ja posijala more boba. lani imala čini mi se 5 stabljika, a tako mi se dopalo da sam ove godine baš proširila proizvodnju.

    drago mi je da si dobro sad , i hvala za upozorenje, sad ću malo obratiti pažnju kome ga serviram.

  4. #4
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Ajme....nisam ni znala da postoji alergija na bob....
    ja sam ga jela dosta puta vise dana za redom....doduse,cesto ga spravljamo bez opne,tako je lakse probavljiv...to je naravno recept samo za bobke,mladi ide u mahunama skupa s blitvom podulje....

    Ja sam zaradila alergiju na rakove tek sa cca 20god...dotada sam potamanila brdo skampi na buzaru,kozica,jastoga i nista... onda odjednom peckanje u grlu,blago oticanje usana (khm,to bi jos nekome bila i pozitivna nuspojava ), nekad cak i povracanje.....
    Sada kad se pozelim tako neceg prvo popijem Claritin i onda jedem....
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 28.02.2012. at 20:12

  5. #5
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    claritin ti u slucaju boba ne bi pomogao

    moja mama je rekla, cim su joj javili da sam skoro ubila maju - pa u nas se kaze da je bob "otrovan", da ga treba malo jesti kad ga jedes prvi put.
    ali to je narodsko znanje zaboravila prenijet na mene i eto ti vraga

    ja sasvim sigurno nemam manjak tog enzima jer mogu pojesti ogromne kolicine boba i to dan za danom, ali kako imamo vise slucajeva sasvim istih reakcija na aspirin u obitelji, pretpostavljam da se radi o istom nasljednom poremecaju


    inace je bob skup i ograniceno dostupan, npr kod nas dolje se on jako cesto jede, ali ga u zg vidjas u malim kolicinama na trznici
    ali ledo je krenuo sa smrznutim bobom iz belgije i on je sad postao stvarno dostupan svima i mislim se da bi ovakvih slucajeva moglo biti i vise

    zanimljivo je kako se nesto sto se znalo i prije par tisuca godina sad ponovo uci (na vlastitoj kozi)

    i samo u svoju obranu
    jesam, rekla sam da se od boba ne pisa cikla
    ali sam to rekla u utorak
    da me je maja pitala jel se od boba pisa cikla sve do cetvrtka, rekla bi joj da ide odma doktoru
    ovo da ne bi bilo zabune
    Posljednje uređivanje od ivarica : 28.02.2012. at 20:27

  6. #6
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ko će koga ako ne svoj svoga

    drago mi je da si dobro Majo
    vjerujem da su u izlječenju pomogle buhtle

  7. #7
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    majo, neka si ti nama dobro
    sad bar znaš da se manjak G6PD enzima ne nadoknađuje bobom!
    Posljednje uređivanje od AdioMare : 28.02.2012. at 20:40

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Majo, drago mi je da si ziva.

  9. #9
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Brrrr
    Samo nek' si se izvukla. Baš gledam na wikipediji i čudim se. Ispada da ne bi trebala piti ni tonik - tjedna doza kinina koju treba strusiti u jednom danu kao tretman za prevenciju malarije se nalazi u samo 4 litre tonika.
    Ma, da, ima hrpa raznih siteova, od umjerenih do extremnih, po nekima treba izbjegavati apsolutno sve mahunarke i grahove, tragove soje, i sl. Ali ne želim si u toj mjeri komplicirati život niti mislim da ima potrebe. Ono što znam da cijeli život normalno konzumiram nastavit ću jesti.
    Gin i tonic pouzdano toleriram , tj hemoliza ne spada u posljedice



    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam našao podatak ima li kakve razlike između cijelog i guljenog boba. Naši na Korčuli ih tamane redovito, ali ih gule, a na wikipediji vidim da isto rade i Grci kod kojih je favizam nešto češći, izgleda radi malarije. Tko zna, možda su oguljeni OK?!
    O ovome sam i ja razmišljala, prije ga jesam gulila a ovaj je bio tako čisti i lepi da nisam gulila. Ali nisam našla da li je u nekom dijelu veća koncentracija tih toksina.
    Posljednje uređivanje od Maja : 28.02.2012. at 21:03

  10. #10
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    vjerujem da su u izlječenju pomogle buhtle
    ou yes
    ne samo onih 5-6 koje sam ja pojela već vjerojatno i više onaj ostatak koji su u 10ak minuta potamanile odjelne sestre i liječnici

  11. #11
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    mozda je davor mislio na mahunu
    ko bi isao guliti ovojnicu?

  12. #12
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja.

  13. #13
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    ima cijeli neki prastari topic gdje ga kuhate, trovači jedni, evo, neki gule neki ne

    http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-3464.html

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    mozda je davor mislio na mahunu
    ko bi isao guliti ovojnicu?
    ja recimo. ako je ovojnica tvrda, ja ogulim.
    al u mahunama mi je najdrazi, trovačice.

  15. #15
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    pa veliki bobci se cesto gule,ovojnica je tvrda i grkasta...bez nje bob ima totalno drugaciji,bolji okus...i ne nadima ni nista....
    u mahunama se jede mladi....na pjaci kad kupujes bob van mahune u saketicima je onaj veliki, ´stari´....i kosta ko sv. Petra kajgana....
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 28.02.2012. at 21:22

  16. #16
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    sve ja to jedem

  17. #17
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Ovo je za dr. Housea! Super da je sve dobro proslo!

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa Vidi poruku
    ima cijeli neki prastari topic gdje ga kuhate, trovači jedni, evo, neki gule neki ne

    http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-3464.html
    sada vidim da je na tom topicu gomila forumašica koje se više ne javljaju.
    da im nije bob... prisjeo?!

  19. #19
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    drago mi je da prica ima sretna kraj.

    samo da li se to zove alergija ili je to metabolicki poremecaj?
    eto me cjepidlaka, ali zbilja mi alergija na to ne ide. sjecam se tih prica iz biokemije.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 28.02.2012. at 21:59

  20. #20
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ajme Maja, stvarno ti je bilo cupavo. Ali bila si super prisebna za otići na hitnu.
    Super da je sve dobro završilo.

    Imam jos malo Boba u zamrzivacu i bome mi je malo prisjelo. Ne zbog sebe, ja obožavam bob i očito nisam alergicna, ali ga bas neću nuditi gostima.
    Inače dok sam citala početak price, pomislila sam: sigurno joj je Ivka dala Boba; sjećam se u magli da je ivarica jos davno na nekoj temi pisala kako voli bob.

  21. #21
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    jao, jao, maja. neka si ti dobro

    no bob for you.

  22. #22
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    I inače, nisam uopce znala za favizam. Al eto na nasem forumu čovjek svašta nauči.

  23. #23
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    možete mi pojasniti za vezu boba i aspirina. Mi imamo intoleranciju na salicilate

  24. #24
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    ja sam čula za fovizam i za fašizam (pujpuj), ali dosad nisam čula za favizam.

  25. #25
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    samo da li se to zove alergija ili je to metabolicki poremecaj?
    Nije alergija. Medicinski rečeno to je akutna hemolitička anemija.

    Favizam je metabolički poremećaj do kojeg je utvrđeno da dolazi zbog nedostatka enzima glukoza-6-dehidrogenaze kojeg nema ili ima u izuzetno niskoj količini.
    Taj enzim je važan u metabolizmu crvenih krvnih stanica/eritrocita i prilikom njegovog nedostatka dolazi do osjetljivosti eritrocita na toksine iz boba pri čemu oni pucaju i dolazi do akutne anemije.

    Majo, drago mi je da je sve dobro završilo.

  26. #26
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    zhabica hvala, ipak je metabolicki poremecaj.
    hvala i na enzimu, ljeno mi je bilo do stryera, a ni surfati mi se nije dalo.

  27. #27
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Nema na čemu

  28. #28
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    fava je bob na talijanski,naziv poremecaja nema nikakve veze s tim (mozda i na lat)? ono tipa da je trigger uvijek bob pa zato?
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 28.02.2012. at 22:51

  29. #29
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    ne, nije alergija, zato sam i stavila u navodnike, ali falio mi je naziv topica kakav privlači mase :D

  30. #30
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    možete mi pojasniti za vezu boba i aspirina. Mi imamo intoleranciju na salicilate
    kod nedostatka ovog enzima ista reakcija se može pojaviti kod (previše) aspirina, to je veza
    aspirin je oksidans pa se isto eritrociti manjkavi G6PD ne mogu dobro s njim nositi

  31. #31
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa Vidi poruku
    ne, nije alergija, zato sam i stavila u navodnike, ali falio mi je naziv topica kakav privlači mase :D
    istina, mene je privukao

  32. #32
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    fava je bob na talijanski,naziv poremecaja nema nikakve veze s tim (mozda i na lat)? ono tipa da je trigger uvijek bob pa zato?
    Vicia fava L. je latinski naziv za bob. Triger za ovu rekaciju su toksini iz boba, upravo odatle i naziv za ovaj metabolički poremećaj - favizam.

    Kod ljudi koji imaju ovakvu reakciju utvrđen je nedostatak enzim G6DP, međutim nemaju svi ljudi koji imaju deficijenciju ovog enzima i favizam.
    Posljednje uređivanje od zhabica : 28.02.2012. at 22:59

  33. #33
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    samo da li se to zove alergija ili je to metabolicki poremecaj?
    To ti je kao razlika između Čaka Norisa i Alana Forda. Majo, drž' se ti alergije - ionako nitko živ nema blage veze što je to.

  34. #34
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ako netko ima urodjenu hemoliticku anemiju i "pisa ciklu" pod normalno, onda ne bi bob nikada smio probati?

    Akutna hem anemija je ona koja dodje i prodje ili?

  35. #35
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Jao, Majo, nek si se ti izvukla!

    Ja bob kao mala nisam mogla ni gledati, a kamoli jesti, međutim, sad ga volim, jako, naročito onaj fini mladi iz maminog vrta, koji se sprema zajedno s mahunom...
    Nije mi do sad nikad ništa bilo...

    Ali zato sam prije par mjeseci i ja skoro "okinula" - od čaja od brusnice , e to je bila alergija, da me nije mm otpremio na vrijeme na hitnu, čim je primijetio da natičem, bila bih se ugušila... ali neću ti uzurpirati temu...

  36. #36
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    mozda je davor mislio na mahunu
    ko bi isao guliti ovojnicu?
    Ja gulim ovojnicu... istina ne s boba, već sa slanutka. Strastveno ga volim, ali od ovojnice dobijem... hm... pivski trbuh i raketni pogon.

    A što se tiče boba, drago mi je da je cijeli prošlogodišnji nasad (koji je rastao dok sam bila trudna) napala vojska ušiju i da nije bio upotrebljiv.
    Kako provjeriti taj enzim? Ja obožavam bob, nikad nije bilo problema...ali nakon ove spoznaje, bojim se da ću ga jesti s oprezom.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 29.02.2012. at 00:32

  37. #37
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ugarkovićka je uvijek gulila bob, na moje čuđenje.

    I ja ga volim.

    Meni je dr R. rekao da jedina alergija koja može ubiti je ona na kikiriki. Na žalost, moja cura je alergična na isti.

    No ovo sve gore, je dobro znati. valjda zato nitko kod mene doma, naravno osim mene, ne želi jesti bob

  38. #38
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    A ja sam servirala bob djetetu s hemolitickom anemijom. Nitko me nije upozorio na to.
    Doktor je rekao da se hrani normalno.
    Ja jako pazim da jede zdravo. Pa sam mu dala bob

  39. #39
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Prvi put čujem za ovakvu reakciju na klopanje boba.

    Srećom, ja ga ne volim pa ga niti ne spremam.

    Drago mi je da je sve na kraju dobro završilo.

  40. #40
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ajme koja priča! Strašno! Drago mi je da si na vrijeme otišla u bolnicu i da si dobro! Neće bob u moju kuću!

  41. #41
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    pa ljudi moji, pa nemate svi deficit G-6-PD

  42. #42
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    pa ljudi moji, pa nemate svi deficit G-6-PD
    x

    ali znaš, nije ni Maja imala, tj. nije znala da ima.
    pa sad sve pušu na hladno, nikad ne znaš

    nego, Majo, ako te Ledo skuži, mislim da ti se crno piše

  43. #43
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    zapravo, treba biti oprezan
    pa preporučam svima koji imaju domaći bob da ga se riješe
    javljam se za ekološko rješavanje

  44. #44
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    .Dakle, sva mudrost zdrave prehrane je ne jesti dva dana za redom jedno te isto.
    kolko je to uopće moguće,jer kad ja vidim meni sebe i mog sisača koji je alergičan na sve i sva ispada da stvarno jedemo svaki dan isto

  45. #45
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    pa ljudi moji, pa nemate svi deficit G-6-PD
    jelda

    ajmo mi tri punkta
    aleks, nano i ja
    rjesavamo vas alergije na bob

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Uvijek sam se pitala zašto se bob treba guliti. Sad znam. Hvala!

  47. #47
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek sam se pitala zašto se bob treba guliti. Sad znam. Hvala!
    gdje si to procitala?
    ljudi koji reagiraju na bob, njima smeta i cvijet da ga namirisu

  48. #48
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ustvari, vidim da protiv boba pisu one koje ga ni do sada nisu jele ni kupovale
    cure, nema tu posla za nas tri

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    gdje si to procitala?
    ljudi koji reagiraju na bob, njima smeta i cvijet da ga namirisu
    Imas pravo. Poklapam se usima.

  50. #50
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    A ja sam servirala bob djetetu s hemolitickom anemijom. Nitko me nije upozorio na to.
    Doktor je rekao da se hrani normalno.
    Ja jako pazim da jede zdravo. Pa sam mu dala bob
    Marija, a jel bilo kakave reakcije? Mislim da valjda bob ne smeta svakoj anemiji, tj problem je baš u nedostatku ovog enzima a ne znam da li je to vama dijagnosticirano.


    Uglavnom, da, postojao je rizik da ovakav topic izazove paniku i hajku na bob al hebiga, rizici su dio života. Jedenje boba a i neki drugi
    Nadam se da će ipak zdrav razum prevladat pa da bob neće nestat s popisa namirnica, bilo bi mi ga nekako žao. Nije on kriv što smo nas dvoje nekompatibilni

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •