Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 98 od 98

Tema: mješoviti razvojni poremačaj i Aspergerov sindrom

  1. #51
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj Matanica prvotno napisa Vidi poruku
    Bori se za asistenta, mi smo ga imali jedno vrijeme i isplatilo se, dobili smo ga preko erf-a u sklopu jednog njihovog projekta koji je bio financiran iz donacija. Neki roditelji sami pronađu i plaćaju asistenta, sve ovisi o politici vrtića.

    Što se dijete tiče meni je to bolna točka i ne mogu reci da nisam probala ali smo možda pokušali prekasno kada je on već imao neke izričite i teško iskorjenive prohtjeve u prehrani pa sam to još nekako kontrolirala u kućnim uvjetima alli u vrtiću nikako. Imala sam jedno vrijeme dogovor s tetama, nosila poseban kruh, posebno mlijeko, ma uzalud kada njih 23 jede nešto drugo on bi otkinuo od usta drugom djetetu, uzeo tuđe pecivo, puding..
    Joj borim se ja za to već dugo vremena, al s obzirom da stanujem u manjoj sredini gdje su slućajevi djece s posebnim potrebama strogo čuvana tajna, tako ni nema dobro educiranog i obrazovanog kadra u tim smjerovima, koji bi mogao raditi s mojim sinom. Razumijem da je u Zagrebu i većim gradovima sve puno jednostavnije.
    Ovaj mjesec bi me konačno trebali primiti na pregled i na EFR-u, pa ću se i tamo probati obratiti za pomoć vezano za asistenta.
    A koliko sam i ćula ti asistenti u vrtićima ( barem u našem ) nisu dobrodošli.

  2. #52
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Što se dijete tiče, ako dijeta daje pozitivne rezultate, treba je se strogo pridržavati ALI dijeta treba biti skrojena po mjeri - ne ovako s foruma ili iz literature, nego treba obaviti testiranje i otkriti što daje rezultate, a što ne daje.

    To vrijedi i za sve drugo - odgoj djece s pp u ovom se ne razlikuje od odgoja "obične" djece (gdje li je granica, uostalom???) jer za svako dijete treba tražiti i pronaći odgovarajući ključ. To znači da ćemo često dugo isprobavati različite pristupe (u odgoju, prehrani i svemu drugom) i ako imamo sreće i strpljenja, dijete će nam sve to vratiti. Ali rijetko se dogodi da za dvoje djece možemo primijeniti isti pristup. Svako dijete je posebna priča.
    Slažem se s tobom,ali isto tako i razumijem Matanicu. Najiskrenije, ja sad uopće ne znam kako bi krenula da mi stvarno nalazi pokažu netoleranciju na gluten. Moj sin ima već 5 god. i uopće ne znam kako bi mu obijasnila da sada ne može jesti određenu vrstu hrane koju je do sada obožavao. a i ovako je dosta težak na hrani i stalno se brinem jel dovoljno i kvalitetno jede.

  3. #53
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    slažem se samo se nepotrebni štetni sastojci u prehrani smiju i trebaju izbaciti iz dječje prehrane bez konzultacije s lječnikom. isitna je da djeca s neurorazvojnim odstupanjima često imaju i preosjetljivosti i/ili alergije, ali treba dobro procijenit štete i koristi eliminacijske dijete i najbolje je voditi pod vodstvom stručne osobe i uz dosljednu dijagnostiku.

  4. #54
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    da dobijete, ne daj Bože, nalaze da imate celijakiju ili intoleranciju na gluten ili alergiju na određene vrste žitarica i da primjetite povlačenje tegoba kad o eliminirate iz prehrane vrlo biste se lako motivirali i sebe i samo dijete,,

  5. #55
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    da dobijete, ne daj Bože, nalaze da imate celijakiju ili intoleranciju na gluten ili alergiju na određene vrste žitarica i da primjetite povlačenje tegoba kad o eliminirate iz prehrane vrlo biste se lako motivirali i sebe i samo dijete,,
    Istina, zdravlje djeteta je na prvom mjestu!!
    Također se slažem da se sigurno nebi upustila samostalno u nekakve radikalne promjene bez konzultacije sa liječnikom.
    Posljednje uređivanje od mrgica : 07.03.2012. at 23:38

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Matanica prvotno napisa Vidi poruku
    Bori se za asistenta, mi smo ga imali jedno vrijeme i isplatilo se, dobili smo ga preko erf-a u sklopu jednog njihovog projekta koji je bio financiran iz donacija. Neki roditelji sami pronađu i plaćaju asistenta, sve ovisi o politici vrtića.

    Što se dijete tiče meni je to bolna točka i ne mogu reci da nisam probala ali smo možda pokušali prekasno kada je on već imao neke izričite i teško iskorjenive prohtjeve u prehrani pa sam to još nekako kontrolirala u kućnim uvjetima alli u vrtiću nikako. Imala sam jedno vrijeme dogovor s tetama, nosila poseban kruh, posebno mlijeko, ma uzalud kada njih 23 jede nešto drugo on bi otkinuo od usta drugom djetetu, uzeo tuđe pecivo, puding..
    mi smo nasem pricali o tome da je alergican, upozrili tete i stvarno mu rekli da je od toga tvrda stolica, da boli trbuh i da mu nije dobro. vrloje rano (sa 4 vec sam pitao prije nego sto bi nesto jeo da li je to sa glutenom ili bez

    sad se zabavljamo ako ga tresne secer da je "my sugar fulled friends" (scena iz megamind kad on djeci otima dehidrator uz pomoc kojeg su smanjili roditelje na kockicu neke materija a klinci tulumare zderuci bonkase i skroz su odljepili od hiperaktivnosti). takodjer se koristimo sa "not now steve" iz cloudy with a chance of meatballs jer steve majmun pukne na hiperaktivu od gumenih bonkasa

  7. #57
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    mi smo nasem pricali o tome da je alergican, upozrili tete i stvarno mu rekli da je od toga tvrda stolica, da boli trbuh i da mu nije dobro. vrloje rano (sa 4 vec sam pitao prije nego sto bi nesto jeo da li je to sa glutenom ili bez

    sad se zabavljamo ako ga tresne secer da je "my sugar fulled friends" (scena iz megamind kad on djeci otima dehidrator uz pomoc kojeg su smanjili roditelje na kockicu neke materija a klinci tulumare zderuci bonkase i skroz su odljepili od hiperaktivnosti). takodjer se koristimo sa "not now steve" iz cloudy with a chance of meatballs jer steve majmun pukne na hiperaktivu od gumenih bonkasa
    Super imate usporedbe, mene to podsjeća na dječje rođendane kad K. i A. izvade sve slatkiše iz vrečica koje su dobili na poklon, pa u 9 navečer kad su već i starci na izmaku snaga, djeca još tulumare, skaču i trče po stanu ko navijeni.

  8. #58
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    da dobijete, ne daj Bože, nalaze da imate celijakiju ili intoleranciju na gluten ili alergiju na određene vrste žitarica i da primjetite povlačenje tegoba kad o eliminirate iz prehrane vrlo biste se lako motivirali i sebe i samo dijete,,
    x

    pikula, prestigla si me... Baš sam htjela napisati nešto slično. Da djetetu bude dijagnosticirana npr. šećerna bolest, nitko ne bi ni trenutka razmišljao o tome da li dijeta treba ili ne treba. Ali dakako, u ovim slučajevima netolerancije na hranu treba najprije obaviti dijagnostiku.

    Ide to bez problema. Moj stariji je bio nekoliko godina bez ikakvih slatkiša. Nismo, doduše, imali takav problem - on je dobio salmonelu koje se mjesecima nije mogao riješiti, pa smo silom prilika bili na dijeti bez slatkiša i škroba. Funkcionira bez problema... Tada je imao 5 godina i čak je odgajateljica u vrtiću bila jako brižna i vodila računa o tome i dugo vremena kasnije.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    191

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    Joj borim se ja za to već dugo vremena, al s obzirom da stanujem u manjoj sredini gdje su slućajevi djece s posebnim potrebama strogo čuvana tajna, tako ni nema dobro educiranog i obrazovanog kadra u tim smjerovima, koji bi mogao raditi s mojim sinom. Razumijem da je u Zagrebu i većim gradovima sve puno jednostavnije.
    Ovaj mjesec bi me konačno trebali primiti na pregled i na EFR-u, pa ću se i tamo probati obratiti za pomoć vezano za asistenta.
    A koliko sam i ćula ti asistenti u vrtićima ( barem u našem ) nisu dobrodošli.
    Asistenti nisu dobrodošli jer je to u mnogim vrtićima nešto novo, nepoznanica, a svi se mi bojimo nepoznatog i normalno je u početku da se asistent čini kao uljez ali s vremenom sve dođe na svoje. U našem vrtiću smo mi probijali led, a osoba koja je bila asistent je studentica psihologije koja nije završila obrazovanje i nema puno iskustva, što meni u konačnici nije bitno jer mislim da bi to bilo tko dobro motiviran mogao odraditi. Njemu je trebalo da mu netko pomogne u odnosima s vršnjacima, da mu svaku situaciju u kojoj se nađe pokuša pojasniti i imenovati, da ga ponekad motivira u aktivnostima koje svi rade, to je sve.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    masovno starci koji se ne slazu sa idejom uzimanja krvi ili pikanja radi ispitivanja alergija i intolerancija na hranu ili ako im je testiranje financijski neprihvatljivo cijelu pricu rjesavaju dnevnikom prehrane. zgulis dijete do prve prehrane pa dodajes namirnicu tjedno i biljezis reakcije

    u principu je SCD prilicno rigorozna (termicki obradjeni bademi daju potpuno drugaciji rezultat nego sirovi bademi) i vrlo cesto regenerira cak i kod colitisa i crona

    meni je na sve te auti prehrane jako dobro sjeo jerry brunetti sa svojim idejama o lijecenju raka hranom (a u biti se sve svede na prehrnau koju su imali nasi stari, kad jos nije bilo krumpira i paradajza pa se koristila repa, koraba, tikvice.

    nasa holisticka nutricionistica je jako protiv paradajza jer spada pod saponines, odnosno kida veze izmedju stanica i stvara porozna crijeva (izmedju ostale stete). ako vec povremeno dajete paradajz u ludilu ga se ne soli, kao ni jedno drugo povrce. (mi u biti sebastianu ne solimo nista osim juhe)

    a na temu asistenta u nastavi... to odbijaju i u nl, sto vise nl je nekih 20-ak godina iza hr po tom pitanju. kako su klinci u hr kratko u skoli recimo da se mozete zadovoljiti asistentom koij ce vam samo pokriti socijalnu i emocionalnu komponentu, kad je dijete smireno i osjeca se sretno i sigurno tek tada ce poceti uciti
    Posljednje uređivanje od stray_cat : 08.03.2012. at 14:22

  11. #61
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Hi, žemske!! Netko mi je stavio bubu u uho da bi mi dijete moglo imati i srčanih problema, pa sam gledala na netu i naišla na DR. i. Malčića kao specijalista dječje kardiologije ! Ima li itko ikakvih iskustava s njim?

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    zbog cega ti se cini da bi moglo imati probleme sa srcem?

  13. #63
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    zbog cega ti se cini da bi moglo imati probleme sa srcem?
    Možda mi nebi vjerovala kad bi ti rekla!!
    Šaljem ti pp!

  14. #64
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    zbog cega ti se cini da bi moglo imati probleme sa srcem?
    A ustvari, ti možda ćak i bi!!

  15. #65
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    Hi, žemske!! Netko mi je stavio bubu u uho da bi mi dijete moglo imati i srčanih problema, pa sam gledala na netu i naišla na DR. i. Malčića kao specijalista dječje kardiologije ! Ima li itko ikakvih iskustava s njim?
    On je kardiolog moje kćeri (naravno nije jedini dječji kardiolog u Hrvatskoj). Netko vam je postavio sumnju na srčanu grešku ili bolest srca?

  16. #66
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    On je kardiolog moje kćeri (naravno nije jedini dječji kardiolog u Hrvatskoj). Netko vam je postavio sumnju na srčanu grešku ili bolest srca?
    I jeste zadovoljni s njim, jel kad sam malo istraživala, nek me se on jako dojmio!

    Da, " netko " mi je postavio sumnju, jel su mu noge i ruke konstantno hladne i kod većih napora se brzo umara!

  17. #67
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    I jeste zadovoljni s njim, jel kad sam malo istraživala, nek me se on jako dojmio!

    Da, " netko " mi je postavio sumnju, jel su mu noge i ruke konstantno hladne i kod većih napora se brzo umara!
    Mislim da možeš biti sigurna da si u dobrim rukama ako odabereš bilo koga kardiologa sa Rebra, svi su tamo dobri dijagnostičari.

  18. #68
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da možeš biti sigurna da si u dobrim rukama ako odabereš bilo koga kardiologa sa Rebra, svi su tamo dobri dijagnostičari.
    Hvala ti!!

  19. #69

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    1

    Početno

    mrgice, pozdrav... evo pronašla sam te slučajno urfajući netom i istraživajući asperger. Moj maleni ima 3,5 godine i bojim se da ima Aspergera. Najveći problem od svega je to što on konstantno skakuće... to stereotipno skakutanje mu je opsesija i ne znam na koji način ga smanjiti.... Ne znam kuda ni kako bi krenula, da li ti mogu poslati mail, ako si voljna podijeliti sa mnom koji savjet.... Bili smo kod neuropedijatrice, ona je rekla da joj je predobar za aspergera, ali to je rekla na temelju dva pregleda na kojima je on stvarno bio dobar i nije izvodio gluposti. Onda smo bili kod Tanje Sever koja ga je jako dobro prokuila,rekla je da on ima vrlo diskretne elemente Aspergera zbog skakutanja, rasijane pažnje i fiksacije na zvukove. Dok skakuće, stalno imitira zvukove aviona,vatrogasaca, policije ponavlja scene tj razgovore iz crtića, kad je glasna muzika, poklapa uši,... Inače govor mu je super, imao je fazu kad je dobro mucao, no to ga je prošlo. EEG obični bio je ok, no tražila sam i cjelonoćni eeg, zbog toga što sam jedan dan vidila da mu se trese jedna ruka, jako se znoji dok spava i jako se trza dok spava. sve sam to povezala sa epilepsijom, molim boga da nije još i to.... U prvi mjesec imamo pregled. Nadam se da se čujemo. Pozdrav!

  20. #70

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav svima! Može li mi netko od vas reć kako ste došli do tih svojih dijagnoza? I ja imam dječaka, ima pune četri godine, na nalazima se vodi kao neurorizično dijete i usporen razvoj govora.. Međutim on priča i to dosta,samo o stvarima o kojim u tom trenutku želi, a kad ga nešto pitaš nema pojma šta si ga pitao,često nema nikakvog odgovora, teže ostvariva kontakt,odluta ,koncentracija mu je ajme, a stalno nešto vozi u mašti s rukama, logoped kaže- da je nezreo, psiholog- da je u granicama,defektolog- da je psihomotorno nemiran, osjetljiv na zvukove.. izbirljiv u hrani, socijalizacija neprimjerena za dob, ne ljulja se na ljuljački, nikad i nije, ne crta, ne drži olovku... ima toga još hrpa..A sve je počelo s hipotonijom. Da li bi i mi možda trebali do Zagreba u ERF? Ima li netko slično dijete,ili iskustvo? Možda sve samo umišljam,ali čini mi se da je drugačiji od svojih vršnjaka .

  21. #71
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj NIKA13 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima! Može li mi netko od vas reć kako ste došli do tih svojih dijagnoza? I ja imam dječaka, ima pune četri godine, na nalazima se vodi kao neurorizično dijete i usporen razvoj govora.. Međutim on priča i to dosta,samo o stvarima o kojim u tom trenutku želi, a kad ga nešto pitaš nema pojma šta si ga pitao,često nema nikakvog odgovora, teže ostvariva kontakt,odluta ,koncentracija mu je ajme, a stalno nešto vozi u mašti s rukama, logoped kaže- da je nezreo, psiholog- da je u granicama,defektolog- da je psihomotorno nemiran, osjetljiv na zvukove.. izbirljiv u hrani, socijalizacija neprimjerena za dob, ne ljulja se na ljuljački, nikad i nije, ne crta, ne drži olovku... ima toga još hrpa..A sve je počelo s hipotonijom. Da li bi i mi možda trebali do Zagreba u ERF? Ima li netko slično dijete,ili iskustvo? Možda sve samo umišljam,ali čini mi se da je drugačiji od svojih vršnjaka .
    Pa ne bi škodilo provjeriti. Rana intervencija je najbolje što možeš učiniti za svoje dijete ako posumnjaš na disharmoničan razvoj, a ako pušeš na hladno, past će ti kamen sa srca.

    Evo kontakta - nazovi ih pa se raspitaj: http://centar.erf.unizg.hr/jc-kabinet-rk

    Mislim da možeš na uputnicu - pitaj pedijatra ili ekipu na ERF-u direktno. Ja s njima nemam iskustva jer moj je sin imao drugačiju vrstu smetnji pa smo radili dijagnostiku u Suvagu. Uostalom, možeš i tamo pitati za dijagnostiku - oni imaju isto defektologe i radne terapeute, prilično dobar tim ali usmjeren prvenstveno na smetnje sluha. Ne škodi se raspitati. Evo kontakta i za njih (tu sigurno sve možeš obaviti na uputnicu): http://www.suvag.hr/hrv/page.php?cID...kt&eID=kontakt

    Imaš i drugih mogućnosti - Klaićeva bolnica na primjer itd. ali ako dolaziš u Zagreb, vjerojatno baš ERF nudi najbolje mogućnosti za dijagnostiku, a onda dalje tražiš mogućnosti terapije u svojoj bližoj okolini.

    Sretno!

  22. #72
    Dalmašica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    24

    Početno

    Pozdrav. Htjela bih se osvrnuti na prethodno spomenuti problem s odvikavanjem od pelena. Naime, kod djece s poremečajem autističnog spektra poželjno je da se kroz tjedan dva vode bilješke o tome u koliko je sati otprilike( jer nije moguće točno utvrditi zbog pelene) vaše dijete obavilo nuždu. Nakon ta dva tjedan primjetit će te da je to otprilike bilo u isto doba dana. Nakon toga ćete ga vi u to doba dana podsjećati da ode na wc što ćete s vremenom uklanjati. Također je poželjno da napravite slikovnu razradu zadatka koja će uvijek biti prisutna u wc, npr.prvo skinemo hlače,itd...ta slikovna razrada posebice je dobra kod pranja ruku...također iskoristite mogućnost nagrade , to jest napravite neku listu prilagođenu djetetu, gdje ćete bilježiti kad je samostalno obavio nuždu,i npr nakon 4 uspješna puta će dobiti svoju nagradu. Što se tiče asistenta u nastavi, to se raspitajte preko udruga ( u Zg su Idem i Puž te koje daju asistente) ili preko gradskog ureda, međutim sad se velik broj asistenata zapošljava preko one mjere stručnog osposobčljavanja za rad št pokriva država, pa iskoristite i to.

  23. #73
    Dalmašica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    24

    Početno

    E da što se tiče dijagnoza, nije poželjno da odete jednom kod psihologa, psihijatra ili koga već i da odmah dobijete dijagnozu. Prođite sve potrebne stručnjake, znači, psiholog, rehabilitator, logoped , psihijatar i sl.
    Kompletna obrada svih stručnja može se dobiti u savjetovalištu erfa, međutim njihova dijagnoza se ne priznaje u školi kao medicinska, nego vam traže s Kukuljevićeve ili Klaićeve bolnice.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    da li bilo tko od vas koji imaju asistenta uz dijete u spektru imaju pozitvna iskustva sa svojim djetetom u NT sredini? da li su ih ta djeca prihvatila ili su sami i vrlo cesto predmet ruganja i maltretiranja?

  25. #75
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    da li bilo tko od vas koji imaju asistenta uz dijete u spektru imaju pozitvna iskustva sa svojim djetetom u NT sredini? da li su ih ta djeca prihvatila ili su sami i vrlo cesto predmet ruganja i maltretiranja?
    stray, ovdje ti bas nema puno ljudi koji bi mogli odgovoriti... U skoli gdje su moja djeca ima asistenata za nastavu, ali za adhd i cp, koliko znam nema nikoga iz spektra (ili nemaju dijagnozu).

    Probaj pitati na specijaliziranom forumu gdje ima vise roditelja s takvim iskustvom - ovdje: http://dira.forums-free.com/

  26. #76
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Sto se tice iskustva s asistentima, moj sin ima razrednog kolegu koji je u nizim razredima imao asistenta i to je odlicno funkcioniralo, zahvaljujuci u prvom redu uciteljici koja je u korijenu sasjekla mogucnost ruganja i slicnog. To zapravo nema veze sa djetetovom dijagnozom nego s kucnim odgojem i razrednim odgojem ostale djece.

    Uciteljica mog starijeg sina sazvala je roditeljski, objasnila RODITELJIMA u prvom redu sto je u pitanju, zasto ce dijete xy imati asistenta, kako ce to biti, zasto se njemu tolerira ono sto druga djeca ne smiju (npr. ustajanje tijekom nastave - adhd je bio u pitanju) i sve pet! Djecak je sudjelovao u svemu, iako moram priznati da nije bio bas uvijek omiljen (jer mu je bilo tesko postivati pravila igre, na primjer). On se s vremenom pomalo ipak prilagodio njima, a oni su naucili koje su njegove slabe strane i to je na kraju bilo sasvim ok.

    S druge strane, kod mladjeg sina uciteljica nije uspijevala sprijeciti nepozeljno ponasanje (ruganje, nasilje verbalno i fizicko) u razredu bez asistenta, pa si mislim da su kojim slucajem imali takvo dijete, ono bi bilo jako ranjivo i izlozeno kojekakvom neprimjerenom ponasanju ako asistent sam to ne bi uspio sprijeciti (a to je tesko bez potpore ucitelja).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.01.2013. at 12:44

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    m pitm zbog toga sto slusam horor price i diskriminaciji takve djece od nastavnika i preostale djece

  28. #78
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    m pitm zbog toga sto slusam horor price i diskriminaciji takve djece od nastavnika i preostale djece
    Moguce je...

    Strucne sluzbe su deficitarne ili ih nema (imas npr. samo pedagoga, a to nije dovoljno za vrlo sirok raspon problema koji se pojavljuju). Osim toga, jako je tesko i doci do asistenta za bilo koji problem, ne samo za spektar, osim preko udruge

    Uvijek je u pitanju ista stvar - lova. Ne radi se tu samo o asistentima i djeci iz spektra, skolstvo je cijelo ... ne mogu naci dobru rijec... isto kao i drustvo ili ogledalo drustva. Puno je stvari koje bi se mogle popraviti.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    starci imaju ideju da ce im se djeca na silu ugurana medju NT djecu bolje razvijati. nije mi jasno kako ce se bilo kako razvijati ako su konstantno izlozeni maltretiranju plus sto i starci koji to forsiraju nisu zadovoljni djecom takvom kakvi jesu tako da takvi klinci konstantno zive okruzeni nezadovoljstvom zbog toga kakvi su. prilicno nezdravo tlo za samopouzdanje i bilo kakav napredak

  30. #80
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    starci imaju ideju da ce im se djeca na silu ugurana medju NT djecu bolje razvijati. nije mi jasno kako ce se bilo kako razvijati ako su konstantno izlozeni maltretiranju plus sto i starci koji to forsiraju nisu zadovoljni djecom takvom kakvi jesu tako da takvi klinci konstantno zive okruzeni nezadovoljstvom zbog toga kakvi su. prilicno nezdravo tlo za samopouzdanje i bilo kakav napredak
    Iskreno, nemam iskustva s tim iz prve ruke, ali vidim da u Hr nema organizirane skrbi o djeci/osobama s dijagnozom iz spektra i to jest problem. Kao prvo, tesko je uopce dobiti dijagnozu, a pogotovo pravu dijagnozu + odgovarajucu terapiju ili sto vec treba. Ima tu puno lutanja.

    Roditelji upisuju svoju djecu gdje mogu i gdje im savjetuje ono malo strucnjaka do kojih uspiju doci. Cesto je kvartovska ili mjesna skola jedino, a ne najbolje rjesenje.

    Nemam neki sjajan uvid, a ovakvo misljenje stekla sam u razgovoru s bliskim osobama iz uciteljskog jata (ne samo iz Zg) i imam dojam da su obitelji s takvom djecom debelo prepustene same sebi. Tako izgleda meni kao promatracu. S druge strane, ni svako dijete nema u obitelji i skoli podrsku kao Temple Grandin.

  31. #81
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Škola nas čeka ove godine. Imamo 3-godišnje iskustvo sa asistentom u vrtiću. Ovo je prva godina bez asisitenta u redovnom vrtiću i da, izložena je verbalnom maltretiranju vršnjaka. Iz tog razloga još nisam odlučila u kakvu školu i program ali znam da neću asisitenta što zbog peripetija za njegovo pronalaženje a prvenstveno zato što dijete ne može prisustvovati nastavi bez asisitenta.

  32. #82
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj kikamy prvotno napisa Vidi poruku
    mrgice, pozdrav... evo pronašla sam te slučajno urfajući netom i istraživajući asperger. Moj maleni ima 3,5 godine i bojim se da ima Aspergera. Najveći problem od svega je to što on konstantno skakuće... to stereotipno skakutanje mu je opsesija i ne znam na koji način ga smanjiti.... Ne znam kuda ni kako bi krenula, da li ti mogu poslati mail, ako si voljna podijeliti sa mnom koji savjet.... Bili smo kod neuropedijatrice, ona je rekla da joj je predobar za aspergera, ali to je rekla na temelju dva pregleda na kojima je on stvarno bio dobar i nije izvodio gluposti. Onda smo bili kod Tanje Sever koja ga je jako dobro prokuila,rekla je da on ima vrlo diskretne elemente Aspergera zbog skakutanja, rasijane pažnje i fiksacije na zvukove. Dok skakuće, stalno imitira zvukove aviona,vatrogasaca, policije ponavlja scene tj razgovore iz crtića, kad je glasna muzika, poklapa uši,... Inače govor mu je super, imao je fazu kad je dobro mucao, no to ga je prošlo. EEG obični bio je ok, no tražila sam i cjelonoćni eeg, zbog toga što sam jedan dan vidila da mu se trese jedna ruka, jako se znoji dok spava i jako se trza dok spava. sve sam to povezala sa epilepsijom, molim boga da nije još i to.... U prvi mjesec imamo pregled. Nadam se da se čujemo. Pozdrav!
    Hej; sorry kaj tek sad odgovaram al me dugo nije bilo na forumu ( obiteljske obaveze i tak ...), al da , naravno da bi htjela podijeliti s tobom moju priću a ćuti i tvoju!! Šalji mi svoj mail!!

  33. #83
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj kikamy prvotno napisa Vidi poruku
    mrgice, pozdrav... evo pronašla sam te slučajno urfajući netom i istraživajući asperger. Moj maleni ima 3,5 godine i bojim se da ima Aspergera. Najveći problem od svega je to što on konstantno skakuće... to stereotipno skakutanje mu je opsesija i ne znam na koji način ga smanjiti.... Ne znam kuda ni kako bi krenula, da li ti mogu poslati mail, ako si voljna podijeliti sa mnom koji savjet.... Bili smo kod neuropedijatrice, ona je rekla da joj je predobar za aspergera, ali to je rekla na temelju dva pregleda na kojima je on stvarno bio dobar i nije izvodio gluposti. Onda smo bili kod Tanje Sever koja ga je jako dobro prokuila,rekla je da on ima vrlo diskretne elemente Aspergera zbog skakutanja, rasijane pažnje i fiksacije na zvukove. Dok skakuće, stalno imitira zvukove aviona,vatrogasaca, policije ponavlja scene tj razgovore iz crtića, kad je glasna muzika, poklapa uši,... Inače govor mu je super, imao je fazu kad je dobro mucao, no to ga je prošlo. EEG obični bio je ok, no tražila sam i cjelonoćni eeg, zbog toga što sam jedan dan vidila da mu se trese jedna ruka, jako se znoji dok spava i jako se trza dok spava. sve sam to povezala sa epilepsijom, molim boga da nije još i to.... U prvi mjesec imamo pregled. Nadam se da se čujemo. Pozdrav!

    Ja tebi ne mogu slati privatnu poruku!!!

  34. #84
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja tebi ne mogu slati privatnu poruku!!!
    Na ERF-u ti rade procjenu po ADOS-u ( dr.Cepanec ), a kao to je jedna od priznatijih skala po kojima se mjere djeca, kojima se sumnja na poremečaje iz autističnog spektra! Pa recimo mogla bi se tamo naručiti ( budi uporna i najbolje da samoj doktorici pošalješ mail pa se dogovorite )!! također tamo imaju i tim koji daje procjenu ali i savjetovanje kamo i kako dalje!!
    Nebi htjela unaprijed nešto tvrditi, ali ako kojim slućajem ti i oni postave takvu dijagnozu, vjeruj mi to nije ništa strašno!! Super će u tome svemu biti što će se to otkriti relativno rano, a ne kao kod mene, sa 5 god.
    Mogu ti dati puno savjeta o tome što i kako, na temelju svojeg iskustva ali i iskustva drugih mama!!

    Oboružaj se knjigama ( ako imaš vremena za to ), ali ne knjigama koje se tiću samo Autizma i Aspergera nego i ostalim knjigama Kao npr. Senzorika iz dana u dan, pa recimo Floor Time pristup, itd. jel u principu terapijski pristup djeci sa bilo kojim problemom je u srži isti, samo treba pronaći ono idealno samo za tvog sina!!
    Al jednu od najbitnijih stvari bi ti rekla da ga ukljućiš u bilo koji senzorički kabinet, jel takva djeca uglavnom imaju najvećih problema sa senzomotorikom!! Kad im pružiš podražaj koji njima odgovara puno ih lakše kasnije nagovoriš na suradnju!!

    Pruži mu puno akcije u smislu raznih aktivnosti ( Igraonice, dj. igrališta, lovice po stanu, penjanje, plivanje, sve što on voli ) jel ako se fizički ispucaju, nekako se sami po sebi smire!! ( mojega sina ubija ova dosada od zime i ne mogućnosti boravka na otvorenom, pa automatski zimi postaje veći Aspergerovac nego li je to ljeti, kad se može ispucati na razne naćine ).
    Na Goljaku također postoji jedna divna psihologica ( dr. Bilać ) koja također radi procjenu djece po tim nekim raznim skalama ( ona je nama i bacila sumnju na Aspergera ), a radi i privat.

    Sorry ako sam oduljila!!

  35. #85
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ne znam u kojoj temi da pitam - ali kako izgleda ADOS-2 testiranje?

  36. #86
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Vrci, ovdje imaš osnovni opis: https://coralina.hr/ Još nešto malo našla sam i ovdje: https://centarzamajkuidijete.com/202...centru-ados-2/

  37. #87
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    U Coralinu ćemo i ići, ali mene znatiželjnu zanimaju detalji

  38. #88
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Eh, ne znam... Našla sam samo da Naklada slap prodaje njihov "kit" za testiranje: http://nakladaslap.com/pds/pregled/b...dd430825efbe7b U opisu piše da sadrži sitne dijelove, pa pretpostavljam da su unutra nekakve igračke, slagalice i tome slično. Došla sam na ideju da potražim na engleskom i izbacilo mi je ovo: https://www.coiffpsych.com/single-po...hat-is-an-ADOS Dakle, unutra su igračke. Sadržaj kutije mi izgleda kao krama s kojom su se igrala moja djeca, ali to je vjerojatno namjerno tako napravljeno, da bi djeca tu procjenu doživjela kao igranje. Sadržaj kutije je samo alat koji služi kao pomoć za uočavanje određenih vrsta ponašanja (pretpostavljam).

  39. #89
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    A dobro, kako bude bude, znatiželja ubila mačku

    Ide sin na testiranje da vidimo jel spada negdje u spektru ili su njegovi problemi samo zbog nadarenosti i iznadprosječnosti. Napokon smo našli super psihologicu kod koje je godinu dana bio na radionicama za nadarene pa da vidimo kako mu možemo pristupiti i pomoći

  40. #90
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Vrci,
    Ako se dobro sjecam on je imao dugo probleme sa zvakanjem hrane? Jel tako? I da su mu se gadile odredjene teksture?

    Sretno s pretragama!! Supwr da ste se upustili u sve to i da trazite nacin za pomoc djetetu.

  41. #91
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ma on je tezak na hrani. Ne gadi mu se, ali je nejedac. Bio, sad je malo bolje.
    Ali sad kad je i psihologica s nama prosla sve oko njega i njoj je puno jasnije. Ono, kao ima indikacije da bi mogao biti u spektru, na gornjoj granici, ali ne mora biti

    Nadaren je, ali ima iznadprosjecni perfekcionizam i onda s time anksioznost. Cesto se rasplace, ne svida mu se neuspjeh i tako neke stvari.

    Pa da vidimo tocno gdje spada, barem nalaz može i u školu pa da i učiteljica ima dokaz zašto je takav. A i ona je inače odlična pa nam je to plus

  42. #92
    Zenii avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Lokacija
    (Slavonija u srcu)
    Postovi
    754

    Početno

    Vrci može li se znati kod koje ste psihologice išli na radionice i kako je to mali prihvatio?
    Moj isto teško podnosi neuspjeh pa često ne želi niti probati neke banalne stvari jer ukoliko nije savršen u tome nema šanse ni da se okuša. Najviše radimo na samopouzdanju pa bih voljela isto neko stručnižo mišljenje. U vrtiću su također svrstavali u nadarene,posebno u području vizualno prostorne inteligencije

  43. #93
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Vrtićka psihologica je preporučila radionice udruge Vjetar u leđa, program Iskrice

    Kod nas su bile u Samoboru u jednom centru,a recimo bilo i u školi za 3.-4.razrede

    Pogledaj na webu udruge gdje imaju što

  44. #94
    Zenii avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Lokacija
    (Slavonija u srcu)
    Postovi
    754

    Početno

    Hvala Vrci

  45. #95
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Evo odradio danas, iako još nemam pisan nalaz, da, on bi spadao u Aspergera

    Ne kuži se na prvu, ali kad se malo zagrebe to jeto

    Kaže psihologica ne treba sad ništa dodatno, eventualno nova procjena kad dođe pubertet da se vidi to nošenje s emocijama. Znači nije ozbiljan slučaj, ali to je tu

    Jedino razmišljam jel nam to sad što znači dalje u životu, možda bude taj papir neka pomoć kasnije u školovanju?

  46. #96
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Evo odradio danas, iako još nemam pisan nalaz, da, on bi spadao u Aspergera

    Ne kuži se na prvu, ali kad se malo zagrebe to jeto

    Kaže psihologica ne treba sad ništa dodatno, eventualno nova procjena kad dođe pubertet da se vidi to nošenje s emocijama. Znači nije ozbiljan slučaj, ali to je tu

    Jedino razmišljam jel nam to sad što znači dalje u životu, možda bude taj papir neka pomoć kasnije u školovanju?
    Papir ce jedino biti pomoc tebi da razumijes zasto se ponasa na odredeni nacin i da budes djetetov advokat u sustavu .

  47. #97
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    I to mi je dovoljno, samo da njemu bude lakše i da ja znam da nisam pogriješila u odgoju nego da je neke stvari takav

  48. #98
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Nakon svega, psihijatrica mom sinu nije potvrdila Asperger nego se sad vodi kao Poremećaj psihičkog razvoja, nespecifični

    Razlog?
    Jer je puno napredovao, ima nešto prijatelja, gleda u oči, nema stereotipija...i njoj to nije spektar što se tiče autizma.

    I dalje stoje preporuke za individualizaciju školovanja prema njegovim mogućnostima.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •