Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 98

Tema: mješoviti razvojni poremačaj i Aspergerov sindrom

  1. #1
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Post mješoviti razvojni poremačaj i Aspergerov sindrom

    Bok ; mama sam dječaka ( 5 god.) kojemu je nedavno dijagnosticiran Aspergerov sindrom! O tome sam dosta čitala ali nekako sam još u fazi nedoumice i dvojbi oko toga spada li moje dijete u to ili ne!!
    Pišite o tome koje su karakteristike vaše djece! Kako su se razvijali i dali je istina da razvoj u prvim godinama iz gotovo normalno pa se odjednom desi zastoj u razvoju!!

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Hi!

    Vidim da imaš mali broj postova, pa evo, dobrodošla na forum!

    Nemam nikakva iskustva s Aspergerom, ali me se dojmio jedan članak u kojem je stajalo da Aspergerov sindrom zapravo nije poremećaj nego bitno drugačija vrsta osobnosti. Ono što me zaprepastilo je bila ogromna lista poznatih osoba za koje se smatra da su bili iz tog jata: Nikola Tesla, Leonardo da VInci, Isaac Newton, Jane Austen (ne pamtim ni jednu drugu ženu, ima ih malo).

    Probat ću potražiti cijeli tekst ako mi uspije.

  3. #3
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Hi Peterlin!

    Da znam da ima puno ljudi koji imaju taj poremečaj, tj. bitno drugačiju vrstu osobnosti. Još jedan u nizu poznatih Bill Gates ( microsoft )!!

    Ma moje su dvojbe oko toga ima li moj sin Asperberga ili ne temeljim na tome, zato što on sad ima 5 god. i do sada mu osim blage hemipareze lijeve strane nije postavljena ni jedna druga dijagnoza ( Al on problema ima u kašnjenju za svojim vršnjacima ). Idemo na Goljak kod logopeda, senzoriku, fizio i radnu terapiju i kod defektologa-montessori. Imamo još i u našoj udruzi jedanput tjedno logopeda i idemo kod privatne psihologice koja isto radi na Goljaku ( i ona je ta koja je postavila Asperger dijagnozu ). S obzirom da sam ja automatski počela istraživati sve o tome, iskreno nisam ga ni u jednom tekstu pronašla, ono 100%.

    Pa me sad zanimaju iskustva drugih mama i karakteristike njihove djece, pa da ga uspijem prepoznati u njihovim iskustvima i karakteristikama!!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    191

    Početno

    Pozdrav; ja sam mama dječaka kojem je u dobi od 3,5 godine (sada ima 5god) postavljena procjena da se radi o djetetu s poremečajem socijalne komunikacije (Aspergerov sindrom). Do sada nisam pronašla niti jednog dijagnostičara, stručnjaka koji se slaže sa tom procjenom,dapace svi su ismijavali taj nalaz jer je on jedno veselo, empatično dijete koje se nikako nemože smjestiti u te okvire. I ja sam u početku puno istraživala, a onda sam odlučila ne zamarati se time i ne pokazivati nikome taj nalaz. Malo je stručnjaka,čak i onih koji se bave djecom iz autističnog spektra koji bi ti mogli reci da se adi o Aspergeru. Bitno je da je tvoje dijete uključeno u sve terapije koje su mu dostupne a ti sigurno već puno znaš obzirom da je dijete uključeno na senzoriku i ostale th. Preporučila bih knjigu Tony Attwood; Aspergerov sindrom. Mnogo je stvari koje se u opisu ne poklapaju s mojim djetetom, a u nekima sam imala osjecaj da se govori upravo o njemu. Razgovarala sam s nekoliko roditelja koji su dobili sličnu procjenu i našoj djeci je zajedničko što su drugačija, posebna i u srži svi imaju poteškoće u senzomotorici ali su kognitivno i intelektualno u granicama normale. Preporučila bih ako niste da napravite obradu na ERF-u (mi smo bili kod prof Ljubešić) iako od njih možete dobiti uglavnom samo procjenu i savjetovanje. Pitaj što te zanima, opiši svoje dijete.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    zemske, ne postoje 2 ista slucaja u autizmu (asperger spada pod autizam)

    moj klinac je izrazito komunikativan i brbljav ali kad je u situaciji da se sa nekim treba raspravljati ili si protumaciti neku banalnu situaciju koja se recimo ne dogadja po scenariju koj vrti u glavi on doljepi

    ako ste same krenule u dijagnostiku vjerovatno ste osjecali da nesto nije ok

    djeca sa autizmom se razviajju podjednako kao i djeca bez autiza, samo sto se to cesto dogadja u pravcu razlicitom od nekakvih tablica kojima masu pedijatri

    osobno ne znam kako neko moze napraviit procjenu temeljenu na sat vremena promatranja djeteta u nepoznatom ambijentu medju nepoznatim ljudima, mirisima nakon sto je prije toga lagano pod stresom od putovanja do mjesta za dijagnostiku

    aspergeri su verbalno jaki, znaci ako vam kasni govor ili izostaje onda se "strucnjaci" razbacuju cudnim dijagnozama

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    dakle, ideja da su autisti operirani od emocija stize iz nekih predpotopnih knjiga.... moj klinac od svoje 2. godine brine o nasim zivotinajma, izrazito je brizan prema svim zivotinjama opcenito.

    @matanica, tko ti je radio procjenu i tko se iz procjene ismijava? otkud ti uopce ideja za aspergera

    na kraju price sto vam znaci sto ce pisati na nekom nalazu, od samog naslova nemate nista. bitno je da se educirate i pokusate naci dobrog logopeda, dobrog radnog teraputa, fizioterpauta za senzorsku i naucite sami raditi sa djetetom

  7. #7
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj Matanica prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav; ja sam mama dječaka kojem je u dobi od 3,5 godine (sada ima 5god) postavljena procjena da se radi o djetetu s poremečajem socijalne komunikacije (Aspergerov sindrom). Do sada nisam pronašla niti jednog dijagnostičara, stručnjaka koji se slaže sa tom procjenom,dapace svi su ismijavali taj nalaz jer je on jedno veselo, empatično dijete koje se nikako nemože smjestiti u te okvire. I ja sam u početku puno istraživala, a onda sam odlučila ne zamarati se time i ne pokazivati nikome taj nalaz. Malo je stručnjaka,čak i onih koji se bave djecom iz autističnog spektra koji bi ti mogli reci da se adi o Aspergeru. Bitno je da je tvoje dijete uključeno u sve terapije koje su mu dostupne a ti sigurno već puno znaš obzirom da je dijete uključeno na senzoriku i ostale th. Preporučila bih knjigu Tony Attwood; Aspergerov sindrom. Mnogo je stvari koje se u opisu ne poklapaju s mojim djetetom, a u nekima sam imala osjecaj da se govori upravo o njemu. Razgovarala sam s nekoliko roditelja koji su dobili sličnu procjenu i našoj djeci je zajedničko što su drugačija, posebna i u srži svi imaju poteškoće u senzomotorici ali su kognitivno i intelektualno u granicama normale. Preporučila bih ako niste da napravite obradu na ERF-u (mi smo bili kod prof Ljubešić) iako od njih možete dobiti uglavnom samo procjenu i savjetovanje. Pitaj što te zanima, opiši svoje dijete.
    Da kao što si rekla; procjena je stigla od jedne psihologice kod koje smo do sad išli na rutinske preglede u sklopu HAB programa i do tada je sve bilo u redu sa malim kašnjenjem u razvoju!! Ali priča se skroz promijenila kad smo kod te iste psihologice počeli ići na privatne terapije!! Na drugom posjetu već nam je rekla da spada u grupu autističnih poremečaja ( Aspergerov sindrom ).

    Naručila sam se na EFR, tj. na listi sam čekanja, a sad idemo kod jedne doktorice u kukuljevićevu ( čitala dosta o njoj i kao što sam vidjela njoj su specijalnost baš takva djeca ) pa ću vidjeti što će ona reći.

    Zanima me dali tvoje dijete ima neke repetitivne pokrete? Moj stalno nešto mora vrtiti po rukama!! Komunikacija mu je slabija ali je ima, i stalno traži pažnju ali nas odraslih!! Kad je u grupi djece u vrtiću onda kaže tet da se većinom igra sam.

  8. #8
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    dakle, ideja da su autisti operirani od emocija stize iz nekih predpotopnih knjiga.... moj klinac od svoje 2. godine brine o nasim zivotinajma, izrazito je brizan prema svim zivotinjama opcenito.

    @matanica, tko ti je radio procjenu i tko se iz procjene ismijava? otkud ti uopce ideja za aspergera

    na kraju price sto vam znaci sto ce pisati na nekom nalazu, od samog naslova nemate nista. bitno je da se educirate i pokusate naci dobrog logopeda, dobrog radnog teraputa, fizioterpauta za senzorsku i naucite sami raditi sa djetetom
    Iskeno dijagnoza kao dijagnoza nam ne predstavlja puno, al kad nakon 5 god. rehabilitacije u svim smjerovima odjednom ti netko kaže da ti djete ima AS. dijagnozu malo se ipak zabrineš. Jel educiranjem o toj vrsti osobnosti uvidiš da su neke stvari normalne kod te djece, a možda su meni do tada bile neobijašnjive i jako sam se uzrujavala radi njih. Smatram da jako puno možeš pomoći djetetu ako znaš u kojim sferama se on kreće pa onda i neke privatne stvari podrediš tome. Saznanjem da djete ima AS. sindrom mi može pomoći da recimo educiram tete u vrtiću kako i na koji način da surađuju s mojim djetetom.
    Ja do sada nisam imala ni jednu konkretnu dijagnozu za koju bi se ulovila i o njoj istraživala a djete ima već 5 god.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    141

    Početno

    Osobno smatram da nije toliko bitno hoće li (moj) maleni imati dijagnozu Aspergera, ili će pisati poremećaj iz autističnog spektra ili autizam...
    Kad bi baš iz nekog razloga morala odabrati nešto bio bi to poremećaj iz autističnog spektra ... A radi se o jednom širokom spektru pri čemu će jedno dijete imati stereotipije, drugo ne... jedno će biti "ovisnik" o rutini, drugo možda ne, jednog će smetati etikete na majicama ( ...ovaj ili onaj senzorički podražaj... ) drugog neće, al će "poluditi" kad upališ mikser....
    Mi se dijagnozom odnosno njezinom šifrom ne opterećujemo nimalo, nama stoji " pervazivni razvojni poremećaj"... najbitnije je djetetu omogućiti kvalitetne terapeute ( jer susreli smo svakakvih...), raditi puno s njime i
    uživati u njemu kao i on u vama, a to se sve ne mijenja zvala se dijagnoza asperger ili nekako drugačije ( ako ostajemo u aut. spektru ).
    Netko je gore spomenuo da se ne slaže s dijagnozom jer mu je dijete toplo i veselo... sad sam već upoznala dosta djece u spektru i sva su bila mazna i vedra,
    a po tom kriteriju ni moj mali ne bi imao nikakvih problema..a ima ih.... razljute se uglavnom kad nešto ne razumiju, a češće im se to dogodi od neurotipične djece, pa ispada
    da su češće ljuti... Kako s vremenom upoznaješ dijete i sebe, znaš već u najvećem broju slučajeva što ga muči, reagiraš na vrijeme prije nego što bi do ispada došlo i oni se iz dana u dan smanjuju- iz našeg iskustva....

  10. #10
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj Emma Maria prvotno napisa Vidi poruku
    Osobno smatram da nije toliko bitno hoće li (moj) maleni imati dijagnozu Aspergera, ili će pisati poremećaj iz autističnog spektra ili autizam...
    Kad bi baš iz nekog razloga morala odabrati nešto bio bi to poremećaj iz autističnog spektra ... A radi se o jednom širokom spektru pri čemu će jedno dijete imati stereotipije, drugo ne... jedno će biti "ovisnik" o rutini, drugo možda ne, jednog će smetati etikete na majicama ( ...ovaj ili onaj senzorički podražaj... ) drugog neće, al će "poluditi" kad upališ mikser....
    Mi se dijagnozom odnosno njezinom šifrom ne opterećujemo nimalo, nama stoji " pervazivni razvojni poremećaj"... najbitnije je djetetu omogućiti kvalitetne terapeute ( jer susreli smo svakakvih...), raditi puno s njime i
    uživati u njemu kao i on u vama, a to se sve ne mijenja zvala se dijagnoza asperger ili nekako drugačije ( ako ostajemo u aut. spektru ).
    Netko je gore spomenuo da se ne slaže s dijagnozom jer mu je dijete toplo i veselo... sad sam već upoznala dosta djece u spektru i sva su bila mazna i vedra,
    a po tom kriteriju ni moj mali ne bi imao nikakvih problema..a ima ih.... razljute se uglavnom kad nešto ne razumiju, a češće im se to dogodi od neurotipične djece, pa ispada
    da su češće ljuti... Kako s vremenom upoznaješ dijete i sebe, znaš već u najvećem broju slučajeva što ga muči, reagiraš na vrijeme prije nego što bi do ispada došlo i oni se iz dana u dan smanjuju- iz našeg iskustva....
    A kako tvoj stoji sa grafootorikom!! Mojemu je to najteže?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    141

    Početno

    A čuj... radimo na tome, ide polako, dosta mu je teško... Na senzoričkom planu imamo lijepih pomaka, najteže je sa vestibularnim...
    Komunikacija s drugom djecom mu je teška, ali tu se pojave neki lijepi kontakti koji nas razvesele... Sve u svemu ide u lijepom smjeru,
    , bit će .... moramo biti strpljivi...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    191

    Početno

    Citiraj Emma Maria prvotno napisa Vidi poruku
    Netko je gore spomenuo da se ne slaže s dijagnozom jer mu je dijete toplo i veselo... sad sam već upoznala dosta djece u spektru i sva su bila mazna i vedra,
    a po tom kriteriju ni moj mali ne bi imao nikakvih problema..a ima ih.... razljute se uglavnom kad nešto ne razumiju, a češće im se to dogodi od neurotipične djece, pa ispada
    da su češće ljuti... Kako s vremenom upoznaješ dijete i sebe, znaš već u najvećem broju slučajeva što ga muči, reagiraš na vrijeme prije nego što bi do ispada došlo i oni se iz dana u dan smanjuju- iz našeg iskustva....
    Možda sam se krivo izrazila, ne radi se o tome da ja ne vjerujem da dijete ima asp jer je toplo i veselo već sam takve odgovore dobivala ako bih pitala nekog od struke. Mi smo kategorizirani pod dg poremečaj govorno jezičnog razvoja i ostvarili sva prava koja smo pod time mogli, nisam se zamarala tom dijagnozom ali sam istraživala, naravno i slažem se da kod naše djece ništa nije 100%.
    Moj nema repetetivne pokrete ali je kao mali imao jako izraženu eholaliju(ponavljao bi u nedogled neke rečenice, reklame,dijaloge iz crtića), sklon je zakačiti se za jednu temu (sada je aktualan Spiderman) i satima pričati samo o tome, sakupljati figurice, crtati jedno te isti lik; to je dosta upadljivo. Smetaju mu neki okusi, svjetlo, etikete, gruba odjeća.. Sklon je rutinama, ljuti se ako se ne poštuje redosljed ali što je stariji to je manje upadljivo (ili smo se mi toliko uvježbali da unaprijed preveniramo incident). U grafomotorici kasni, ali na tom planu ide naprijed.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    Iskeno dijagnoza kao dijagnoza nam ne predstavlja puno, al kad nakon 5 god. rehabilitacije u svim smjerovima odjednom ti netko kaže da ti djete ima AS. dijagnozu malo se ipak zabrineš. Jel educiranjem o toj vrsti osobnosti uvidiš da su neke stvari normalne kod te djece, a možda su meni do tada bile neobijašnjive i jako sam se uzrujavala radi njih. Smatram da jako puno možeš pomoći djetetu ako znaš u kojim sferama se on kreće pa onda i neke privatne stvari podrediš tome. Saznanjem da djete ima AS. sindrom mi može pomoći da recimo educiram tete u vrtiću kako i na koji način da surađuju s mojim djetetom.
    Ja do sada nisam imala ni jednu konkretnu dijagnozu za koju bi se ulovila i o njoj istraživala a djete ima već 5 god.
    moj nema repetativne pokrete, nema ni ekolaliju i nikad se to kod nas nije pojavilo

    sretno ti bilo sa motiviranjem ljudi da imaju milosti prema klincu, mi smo se milion puta uzasnuli od odnosa prema njemu. ljudi su u principu zatvoreni i najcesce ih ne zanima kako d ase posvete tvojem klincu. ako on je sjedne u njihovo ponsanje najcesce ce biti eliminiran po kratkom postupku (obicno kad saznaju za autizam pocnu se zaliti na njegovo ponasanje. ako ti se posreci a naslusala sam se takvih prica iz hr na teetu se znaju nadovezati i starci koj traze da se dijete makne jer oni ne zele da njihova djeca butu u grupi sa autisticnim djeteetom)

    diskriminaciji i zlostavljanju nikad kraja i svaki se put iznenadis koliko su ljudi zli i ograniceni

  14. #14
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    moj nema repetativne pokrete, nema ni ekolaliju i nikad se to kod nas nije pojavilo

    sretno ti bilo sa motiviranjem ljudi da imaju milosti prema klincu, mi smo se milion puta uzasnuli od odnosa prema njemu. ljudi su u principu zatvoreni i najcesce ih ne zanima kako d ase posvete tvojem klincu. ako on je sjedne u njihovo ponsanje najcesce ce biti eliminiran po kratkom postupku (obicno kad saznaju za autizam pocnu se zaliti na njegovo ponasanje. ako ti se posreci a naslusala sam se takvih prica iz hr na teetu se znaju nadovezati i starci koj traze da se dijete makne jer oni ne zele da njihova djeca butu u grupi sa autisticnim djeteetom)

    diskriminaciji i zlostavljanju nikad kraja i svaki se put iznenadis koliko su ljudi zli i ograniceni

    Svega toga sam svjesna, i užasnuta al moram probati jel pojela bi se živa da ne probam sve!!!

  15. #15
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj Matanica prvotno napisa Vidi poruku
    Možda sam se krivo izrazila, ne radi se o tome da ja ne vjerujem da dijete ima asp jer je toplo i veselo već sam takve odgovore dobivala ako bih pitala nekog od struke. Mi smo kategorizirani pod dg poremečaj govorno jezičnog razvoja i ostvarili sva prava koja smo pod time mogli, nisam se zamarala tom dijagnozom ali sam istraživala, naravno i slažem se da kod naše djece ništa nije 100%.
    Moj nema repetetivne pokrete ali je kao mali imao jako izraženu eholaliju(ponavljao bi u nedogled neke rečenice, reklame,dijaloge iz crtića), sklon je zakačiti se za jednu temu (sada je aktualan Spiderman) i satima pričati samo o tome, sakupljati figurice, crtati jedno te isti lik; to je dosta upadljivo. Smetaju mu neki okusi, svjetlo, etikete, gruba odjeća.. Sklon je rutinama, ljuti se ako se ne poštuje redosljed ali što je stariji to je manje upadljivo (ili smo se mi toliko uvježbali da unaprijed preveniramo incident). U grafomotorici kasni, ali na tom planu ide naprijed.
    Jel ide u vrtić, i ako da kako se tamo snalazi?? Na koje od terapija idete?
    Posljednje uređivanje od mrgica : 05.03.2012. at 21:09

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    Svega toga sam svjesna, i užasnuta al moram probati jel pojela bi se živa da ne probam sve!!!
    to ti je jedini nacin, i trebas argumentirano i svim sredstvima pregovarati sa svima koji su oko djeteta

    da li dijete prica? da li komunicira?

  17. #17
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    to ti je jedini nacin, i trebas argumentirano i svim sredstvima pregovarati sa svima koji su oko djeteta

    da li dijete prica? da li komunicira?
    Da priča i komunicira!! Nešto usporenije za svoju dob, ali zadovoljavajuće!! Ma ima i problema sa prvim gornjim zubićima, pa mu je teško oko izgovora nekih slova, i strašno se ljuti kad ga netko ne razumije, a on se trudi iz petnih žila kako bi dobro izgovorio!!

    A u međuvremenu su mu ispale i donje jedinice pa je i još gore!! A micek moj!!

  18. #18
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    A znate s čim imam najviše problema !?! sa toalet treningom, pa to nikako i nikako da svlada!! Ja već poluluda zbog toga!! Jednostavno mi odbija reći kad mora na wc!!

    Kak ste vi s tim izašle na kraj ?? Jel ja mislim da mi već godinama se stalno vrtimo u krug, a pomaka nema!!

    Sve sam nekako uspjela shvatiti al ovo nikako i nikako!!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    moj je ipt

    jel ti sinko u jednokratnim pelenama?

  20. #20
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    moj je ipt

    jel ti sinko u jednokratnim pelenama?
    ne, nije uopće u pelenama, nego ga ja po cijele dane podsjećam da ide na wc!! I što se pišanja tiće to joši nekako šljaka, al za veliku nuždu, mahnito odgovara ne kaka mi se, ne kaka mi se, a ja znam da mu se kaka!! I stavim ga na školjku i neće tamo ništa, i onda se kroz neko vrijeme uneredi u gaće!!

    A po noći da , ima jednokratne pelene!!

  21. #21
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    moj je ipt

    jel ti sinko u jednokratnim pelenama?
    Što ti točno znaći " IPT"?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    infant potty training, bezpeleanas

    imao je fazu sa nekih 2 god kad je tresnuo autizam (mi smo model sa koracima unatrag) i dat je resetirao wc pa smo se ponovo ucili. trajalo je dobrih pola godina i koristili smo pelenu

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    191

    Početno

    Savladao toalet trening sa 3,5 god nakon puno pokušaja i svih mogućih metoda posve sam, od prvog dana suh i niti jedan incident (čak niti noću). Jednostavno mu je jedan dan sjelo. Ide u vrtić u kojem ima logopeda i 1-2 puta tjedno fizioterapiju i muzikoterapiju, vodimo ga na plivanje 3 puta tjedno (savladao ronjenje i održavanje na vodi). To je sve, privatno ga nikada nismo nigdje vodili. Ide logopedu od navršenih 20 mj. Najveći nam je problem slušna pažnja zbog čega ponekad teško prati upute, vizualna percepcija mu je oduvijek izvrsna (slaganje puzzle, kockica, umetaljka bez greške). Govorno je sve jači, može se s njim voditi razgovor ali uglavnom s odraslima i ovisno da li ga zanima tema. Impulzivan je, nesvjesan posljedica, kaže sve što mu padne na pamet bilo kome (nepoznatima u tramvaju, na cesti..). Ima nekoliko prijatelja i djeca ga vole zbog njegove vesele naravi. Nikada nismo imali problema sa vrtićem i prilagodbom na vrtić.

  24. #24
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj Matanica prvotno napisa Vidi poruku
    Savladao toalet trening sa 3,5 god nakon puno pokušaja i svih mogućih metoda posve sam, od prvog dana suh i niti jedan incident (čak niti noću). Jednostavno mu je jedan dan sjelo. Ide u vrtić u kojem ima logopeda i 1-2 puta tjedno fizioterapiju i muzikoterapiju, vodimo ga na plivanje 3 puta tjedno (savladao ronjenje i održavanje na vodi). To je sve, privatno ga nikada nismo nigdje vodili. Ide logopedu od navršenih 20 mj. Najveći nam je problem slušna pažnja zbog čega ponekad teško prati upute, vizualna percepcija mu je oduvijek izvrsna (slaganje puzzle, kockica, umetaljka bez greške). Govorno je sve jači, može se s njim voditi razgovor ali uglavnom s odraslima i ovisno da li ga zanima tema. Impulzivan je, nesvjesan posljedica, kaže sve što mu padne na pamet bilo kome (nepoznatima u tramvaju, na cesti..). Ima nekoliko prijatelja i djeca ga vole zbog njegove vesele naravi. Nikada nismo imali problema sa vrtićem i prilagodbom na vrtić.
    Evo, tako i moj, vodi razgovore s odraslima i također je inpulzivan i isto govori sve što mu padne na pamet bilo kome... Moj ima privatno jednu curicu i dečka s kojima se obožava igrati i komunicira s njima i njihov odnos je super, i zato kad vidim kako taj odnos funkcionira nije mi jasno kako to ne klapa u vrtiću. Moje mišljenje je da mu smeta gužva i da se tu ne snalazi dobro, a ima i puno do teta u vrtiću, nekako mislim da se one ne trude uopće.

    Al ovo s wc-om me ubija.

  25. #25
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    infant potty training, bezpeleanas

    imao je fazu sa nekih 2 god kad je tresnuo autizam (mi smo model sa koracima unatrag) i dat je resetirao wc pa smo se ponovo ucili. trajalo je dobrih pola godina i koristili smo pelenu
    joj čula sam za to i sad se kajem što i ja nisam to napravila, jel vidim kako mi je sad teško!!
    Kako je bilo kad ste se ponovno odvikavali?
    Posljednje uređivanje od mrgica : 06.03.2012. at 08:16

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    pa ako si dijete naviknula da piski i kaka u gace a iednokratne pelene i gel iz istih ukljanjaju posljedice i definitivno nije svjestan sad ga trebas prebaciti na wc. kao prvo imas promjenu naucene rutine koja u biti ni jednom djettu nije draga a kod djece u spektru moze biti vrlo dugotrajno dok se prebaci

    ja bih pokusala sa platnenim pelenama, da se osvjesti sto je piskanje i kakanje ali bih prvo djetetu objasnila. kako sto obje pisale o tome da ste skuzile da su vam klinci prvenstveno vzualni tipovi onda bih u prici o wc-u koristila ili slikovocu ili bi tata ili stariji brat primjerom pokazao cemu sluzi wc

    pa onda iskljucivo festa ako nesto prihvati, sve cista pozitiva. bolje se fokusiraj i guraj sto moze i hvali ga oko toga umjesto da ga pilis i frustriras necim sto mu ne ide

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    191

    Početno

    5 godišnjaci znaju biti nemilosrdni, u toj dobi djeca su već formirana, biraju prijatelje, stvaraju se grupice..Naša djeca se ovdje teško uklapaju jer teško prate pravila igre i ne razumiju socijalna pravila (barem je tako kod mog). Djeca bi imala plesnu koreografiju a on bi im upao usred točke i počeo se glupirati (nastojao ih imitirati), dečki bi slagali karte a on ne bi znao što s njima. Druži se uglavnom s najmlađom ili najstarijom djecom u grupi (prilagodljivija su). Npr, u toj dobi djeca već jako dobro znaju kada netko nešto krivo napravi ali isto tako da se neke stvari ne "prijavljuju" tetama. To je ta solidarnost, nepisana socijalna pravila koju dijete ne razumije. Ja mu pokušavam svaki puta pojasniti situaciju ako sam prisutna, jednog dana će mu to sjesti. Imaš pp.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Matanica prvotno napisa Vidi poruku
    .Naša djeca se ovdje teško uklapaju jer teško prate pravila igre i ne razumiju socijalna pravila (barem je tako kod mog). Djeca bi imala plesnu koreografiju a on bi im upao usred točke i počeo se glupirati (nastojao ih imitirati), dečki bi slagali karte a on ne bi znao što s njima. Druži se uglavnom s najmlađom ili najstarijom djecom u grupi (prilagodljivija su). Npr, u toj dobi djeca već jako dobro znaju kada netko nešto krivo napravi ali isto tako da se neke stvari ne "prijavljuju" tetama. To je ta solidarnost, nepisana socijalna pravila koju dijete ne razumije. Ja mu pokušavam svaki puta pojasniti situaciju ako sam prisutna, jednog dana će mu to sjesti.
    u tome i je bit autizma

    neshvacanje kako funkcionira svijet NT populacije

    tu roditelji sami sebi trebaju iskristalizirati sto dijete radi jer ne zeli a sto stvarno ne moze i ne maltretirati ga zbog stvari koje ne moze

    stvarno osvjestiti senzorsku integraciju, koliko ih lupa preveliki priliv informacija (moj je u stanju izgovoriti sto ga lupa pa to olaksava)

  29. #29

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    191

    Početno

    Slažem se , a ponekad zbilja više neznam razliku između ne htjeti i ne moći pa neke stvari uzmem zdravo za gotovo. Evo, neki dan mi je ispričao kako je jeo naranču u vrtiću što nisam mogla pomisliti ni u najboljim snovima jer inače ne želi ni pomirisati nikakvo voće (osim soka). Teta je potvrdila da je zbilja jeo naranču a kada sam mu kod kuće ponudila krišku rekao je "mama, ja u vrtiću volim jesti naranču a kod kuće ne!". I što sada da mislim, ja mu više nisam ni nudila. I moj sada zna reći što ga smeta ili barem što percipira oko sebe. U zadnje vrijeme stalno ispituje što to miriši, što to smrdi, mirisi koje ja ne primjećujem (tko zna koliko mu je to smetalo kada nije znao reči). Neka pravila je jednostavno morao naučiti napamet i tu sam bila uporna, npr da ne ponavlja isto pitanje ako je razumio odgovor, da ne viče i ne traži ljude u tramvaju da se ustanu kako bi on sjeo, da čeka svoj red (i tu se vide pomaci).

  30. #30
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    pa ako si dijete naviknula da piski i kaka u gace a iednokratne pelene i gel iz istih ukljanjaju posljedice i definitivno nije svjestan sad ga trebas prebaciti na wc. kao prvo imas promjenu naucene rutine koja u biti ni jednom djettu nije draga a kod djece u spektru moze biti vrlo dugotrajno dok se prebaci

    ja bih pokusala sa platnenim pelenama, da se osvjesti sto je piskanje i kakanje ali bih prvo djetetu objasnila. kako sto obje pisale o tome da ste skuzile da su vam klinci prvenstveno vzualni tipovi onda bih u prici o wc-u koristila ili slikovocu ili bi tata ili stariji brat primjerom pokazao cemu sluzi wc

    pa onda iskljucivo festa ako nesto prihvati, sve cista pozitiva. bolje se fokusiraj i guraj sto moze i hvali ga oko toga umjesto da ga pilis i frustriras necim sto mu ne ide
    Jesam ga navikla kao i milioni drugih žena svoju djecu!! Ja nisam znala da će sa tim biti toliko teško!! I sve, ali ono, baš sve od gore navedenog isprobala, i slikovnice i tatu i sebe i drugu djecu i mlađeg brata koji je bez problema bez pelena a nema još ni tri godine!! i ništa nije davalo rezultate.

    Kod starijeg smo efektivno počeli sa 2,5 god. starosti od odvikavanja i to ono polako , step by step, al nejde i nejde i nejde i to sve do sad kad već ima 5 god.
    Vodeći se mišlju da sad u malo starijim godinama ispoljava čisto svoju volju i inati se, čak smo robali s kaznama i opet ništa, kao da mu uđe kroz jedno uho a kroz drugo izađe!!
    Jel postoji neka udruga, ustanova ili sl., da mi pomogne oko toga!!

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    pa stavi djetetu platnenu pelenu, ja bih rjesavala tako

  32. #32
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    pa stavi djetetu platnenu pelenu, ja bih rjesavala tako
    Znaći ako sam dobro shvatila, sada kad mu je pod normalno da je cijeli dan bez pelene, samo u gačama i hlačama, da mu ponovno vratim pelenu i to platnenu?
    Možda nisam dobro shvatila, i ispričavam se unaprijed, al nije li isto popiški li se ili pokaka u gaće ili u platnenu pelenu,a ne u wc!

  33. #33
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj Matanica prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se , a ponekad zbilja više neznam razliku između ne htjeti i ne moći pa neke stvari uzmem zdravo za gotovo. Evo, neki dan mi je ispričao kako je jeo naranču u vrtiću što nisam mogla pomisliti ni u najboljim snovima jer inače ne želi ni pomirisati nikakvo voće (osim soka). Teta je potvrdila da je zbilja jeo naranču a kada sam mu kod kuće ponudila krišku rekao je "mama, ja u vrtiću volim jesti naranču a kod kuće ne!". I što sada da mislim, ja mu više nisam ni nudila. I moj sada zna reći što ga smeta ili barem što percipira oko sebe. U zadnje vrijeme stalno ispituje što to miriši, što to smrdi, mirisi koje ja ne primjećujem (tko zna koliko mu je to smetalo kada nije znao reči). Neka pravila je jednostavno morao naučiti napamet i tu sam bila uporna, npr da ne ponavlja isto pitanje ako je razumio odgovor, da ne viče i ne traži ljude u tramvaju da se ustanu kako bi on sjeo, da čeka svoj red (i tu se vide pomaci).
    Tu te u potpunosti razumijem, ja sad više stvarno ne vidim razliku između ne htjeti i ne moći kod ovog mog problema!! Dali je problem fiziološke ili psihološke prirode?!?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    Znaći ako sam dobro shvatila, sada kad mu je pod normalno da je cijeli dan bez pelene, samo u gačama i hlačama, da mu ponovno vratim pelenu i to platnenu?
    Možda nisam dobro shvatila, i ispričavam se unaprijed, al nije li isto popiški li se ili pokaka u gaće ili u platnenu pelenu,a ne u wc!
    cek pukla sam

    jeste vi skinuli pelenu? ne kuzim u cemu je fora

  35. #35
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    cek pukla sam

    jeste vi skinuli pelenu? ne kuzim u cemu je fora
    nemamo pelene preko dana, ali ja podsječam svojeg K. da mora otići na wc piškiti, ne kaže mi ON SAM da mora!! Koji puta kad mu i kažem da se ide popiškiti on kategorički govori da mu se ne piša, i za kojih par minuta se popiša U GAĆE ( kažem koji put, nije uvijek tako ). A što se kakanja tiće, nema redovitu stolicu, al ja sam se već toliko istrenirala da znam kad bi trebao kakati, pa mu onda i kažem da je vrijeme da sjedne na školjku i da se pokaka, a on uvijek kategorički govori ne kaka mi se, ne kaka mi se, ne kaka mi se...., i ipak ga stavim na školjku, i sjedi tamo neko vrijeme ( i pričamo, i radimo razno razne stvari kako bi se opustio, ćak sam ga koji puta ostavila i samoga da sjedi, ...) ali ne, tamo ništa ne napravi i onda ga skinem sa školjke, i on se vrlo brzo pokaka u GAČE...
    Posljednje uređivanje od mrgica : 06.03.2012. at 13:58

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    191

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    cek pukla sam

    jeste vi skinuli pelenu? ne kuzim u cemu je fora
    Vidiš da nisu jer dijete mora podsjecati danju da obavi nuždu a nocu ima platnenu. Ne pucaj, i ti si nekada bila na pocetku, vec si dugo u ovim raspravama i imas veliko znanje koje vrijedi podijeliti s drugima..

  37. #37
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj Matanica prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš da nisu jer dijete mora podsjecati danju da obavi nuždu a nocu ima platnenu. Ne pucaj, i ti si nekada bila na pocetku, vec si dugo u ovim raspravama i imas veliko znanje koje vrijedi podijeliti s drugima..

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    ma fora je u tome sto ja nemam iskustvo sa micanjem pelene, jer je od rodjenja ucio da se sve obavlja bez pelene i u biti prepisujem rjesenja drugih roditelja

    kad vec piskaramo, kakva mu je stolica?

    odes na google i upises autitsm potty training i vidit ces milion ideja snalazljivih roditelja

    pa nema tog autizma koj ja ne mogu nadmudriti

  39. #39
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    ma fora je u tome sto ja nemam iskustvo sa micanjem pelene, jer je od rodjenja ucio da se sve obavlja bez pelene i u biti prepisujem rjesenja drugih roditelja

    kad vec piskaramo, kakva mu je stolica?

    odes na google i upises autitsm potty training i vidit ces milion ideja snalazljivih roditelja

    pa nema tog autizma koj ja ne mogu nadmudriti
    vidiš, ovo je sad konstruktivno rješenje!! Hvala ti na njemu!!

    P.S. upravo se vratila iz Zagreba iz kukuljevićeve, bili kod jedne doktorice psihijatrice L.B.P i najnovija je dijagnoza " mješoviti razvojni poremečaj ".
    Nije ni Asperger, ni Adhd, al ima svega po malo!!

  40. #40
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    mrgice, obećala sam prilijepiti link o disharmoničnom razvoju. Ovdje sam našla više podataka: http://dira.forums-free.com/forum.ht...429adc9c6f5ef1

    Baš o Aspergerovom sindromu imaš ovdje: http://dira.forums-free.com/da-li-je...-t1718s10.html

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    stray_cat, podsjeti nas malo na vaznost prehrane kod ovakve djece!

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    do petka sam u guzvi

    ali na brzinu

    ima nekoliko osnovnih ideja o tome sto je okidac za autizam. nekako su se price svele na oralnu upotrebu antibiotika (pa se nadovezuju candida i porozna crijeva) a druga je prica sa cjepivima koja se onda dijeli na ideju sa metalima i ideju sa aktivnim virusima

    kako ogromna kolicina djece u spektru paralel vuce i epilepsiju (u ranoj dobi je to absence koja onda u puberttu cesto prelazi u pravu pravcatu epi) tu je ideja sa katogenskom dijetom

    za porozna crijeva tu je SCD diet (u principu se bazira na hipoglikemijskom indeksu, dolazi is prehrane za colitis i cron i pokriva i prehrnau za dijabetes. namirnice se iskljucuju preka kompleksnosti ugljikohidrata. najzahtjevnija i ima najbolje rezultate. iskljucuje sve zitarice, krumpir i rizu, iskljucuje soju i kukuruz i sve moguce sto iritira crijeva. umjesto zitarica koristi se brasno badema (moze i ljesnjaka)

    GFCF iskljucuje gluten i sve mlijecnog porijekla, sebastain je nakon sto je bio tjedan dana na GFCF progovorio i rekao nam da ga sad vise ne boli trbuh

    ketogenic diet

    paleo diet

    mi ne koristimo skoro nikakve suplemente, ja apsolutno ne verujem u chelation sa dmsa i slicno jer je preagresivno i po meni nije osim biopsijom moguce utvrditi sto je stvarno bilo unutra, sto je stvarno izaslo i sto je ostalo. ako djecu hranite hranom sa pesticidima, mesom iz industrijskog uzgoja (hormoni, antibiotici, zivotinje nisu vidile sunca osim kad su isle na klanje), pa ubijanje na traci i adrenalin i to nikako ne moze biti dobro za hraniti bilo koga (moj pas odbija jesti takvo meso, tek da spomenem usput)

    kako imamo problema sa strukturom hrane, motorika usta je losa veliki dio voca unosimo kroz svjeze ocjedjene sokove

    seceri.... ne bi smjeli davati djeci (inace) nikakav secer. osim sto su jednostavne strukture pa se brzo razgrade i idu direkt u krv i izazivaju inzulinske shockove hrane candidu (znaci nema kupovnih sokova, nemojte im davati mlijeko jer osim sto je laktoza imate more smeca unutra. ako vec imate ideju da je kravlje mlijeko dobro za nekog osim za kravlju djecu nabavite sirovo mlijeko i mozete od toga (scd diet) raditi svoj jogurt koj je fermentirao barem 24 sata

  43. #43
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    do petka sam u guzvi

    ali na brzinu

    ima nekoliko osnovnih ideja o tome sto je okidac za autizam. nekako su se price svele na oralnu upotrebu antibiotika (pa se nadovezuju candida i porozna crijeva) a druga je prica sa cjepivima koja se onda dijeli na ideju sa metalima i ideju sa aktivnim virusima

    kako ogromna kolicina djece u spektru paralel vuce i epilepsiju (u ranoj dobi je to absence koja onda u puberttu cesto prelazi u pravu pravcatu epi) tu je ideja sa katogenskom dijetom

    za porozna crijeva tu je SCD diet (u principu se bazira na hipoglikemijskom indeksu, dolazi is prehrane za colitis i cron i pokriva i prehrnau za dijabetes. namirnice se iskljucuju preka kompleksnosti ugljikohidrata. najzahtjevnija i ima najbolje rezultate. iskljucuje sve zitarice, krumpir i rizu, iskljucuje soju i kukuruz i sve moguce sto iritira crijeva. umjesto zitarica koristi se brasno badema (moze i ljesnjaka)

    GFCF iskljucuje gluten i sve mlijecnog porijekla, sebastain je nakon sto je bio tjedan dana na GFCF progovorio i rekao nam da ga sad vise ne boli trbuh

    ketogenic diet

    paleo diet

    mi ne koristimo skoro nikakve suplemente, ja apsolutno ne verujem u chelation sa dmsa i slicno jer je preagresivno i po meni nije osim biopsijom moguce utvrditi sto je stvarno bilo unutra, sto je stvarno izaslo i sto je ostalo. ako djecu hranite hranom sa pesticidima, mesom iz industrijskog uzgoja (hormoni, antibiotici, zivotinje nisu vidile sunca osim kad su isle na klanje), pa ubijanje na traci i adrenalin i to nikako ne moze biti dobro za hraniti bilo koga (moj pas odbija jesti takvo meso, tek da spomenem usput)

    kako imamo problema sa strukturom hrane, motorika usta je losa veliki dio voca unosimo kroz svjeze ocjedjene sokove

    seceri.... ne bi smjeli davati djeci (inace) nikakav secer. osim sto su jednostavne strukture pa se brzo razgrade i idu direkt u krv i izazivaju inzulinske shockove hrane candidu (znaci nema kupovnih sokova, nemojte im davati mlijeko jer osim sto je laktoza imate more smeca unutra. ako vec imate ideju da je kravlje mlijeko dobro za nekog osim za kravlju djecu nabavite sirovo mlijeko i mozete od toga (scd diet) raditi svoj jogurt koj je fermentirao barem 24 sata
    Vidiš; stvarno mi je teško za povjerovati da stvari kao prehrana i oralna upotreba antibiotika, može biti jedan od okidača za autizam!! za cijepiva sam pročitala na netu već puno puta i nekako za njih i sama smatram da bi stvarno mogla biti okidač, al evo za hranu ( tj. gluten ), ili antibiotik evo nikad nebi rekla. Mislim ćula sam za celijakiju i za gluten free diet i to povezivala jedno s drugim, ali da gluten može biti i presudan u nekim bolestima poput autizma, to nisam mislila.

    Vidim da su tu ubrojene namirnice poput krumpira, tijesta, ječma, vočnih kupovnih sokova -- dakle sve što moj sin obožava, osim mlijeka to nije volio od kad se rodio, al zato voli jogurt, svježi sir i sl.

    Budem sad počela istraživati i u tom smjeru!! Hvala ti!!

  44. #44
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Samo da još dodam da sam se upravo naručila kod gastroenterologa u Klaićevu, prvenstveno zbog zadržavanja stolice, ali i kako bi se naručila na testove intolerancije na gluten!!
    Iskreno se nadam da će sve dobro proći

    I od danas krećemo na akupresuru, što mislim da je savršeno i jako sam happy!!
    Posljednje uređivanje od mrgica : 07.03.2012. at 13:59

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Sretno!

    Akupresura i bilo koji oblik fizičkog dodora (masaže, razgibavanje zglobova) su odlični.

    Kad stray_cat uhvati vremena, sigurno će napisati nešto o tome, ona ti je pravi izvor informacija i ima puno iskustva (joint compression se zove ta tehnika, a ima još trikova s četkanjem - vjerojatno znaš budući da idete na senzoriku).

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    Samo da još dodam da sam se upravo naručila kod gastroenterologa u Klaićevu, prvenstveno zbog zadržavanja stolice, ali i kako bi se naručila na testove intolerancije na gluten!!
    Iskreno se nadam da će sve dobro proći

    I od danas krećemo na akupresuru, što mislim da je savršeno i jako sam happy!!
    daj pogledaj candidu, ako je stolica pretvrda to isto moze biti candida. ako mu dajes secer (kroz sokove, kroz krumpir, rizu i tjesteninu secer pomaze izlucivanje tekucine) dolazis na tvrdu stolicu. vocni jogurti su ti zivi otrov.

    trebalo bi izbaciti iz upotrebe omeksivac (jer taj otrov kroz kozu sa odjece ulazi u tijelo) a ves bi trebalo prati organzkim praskom za ves. koliko znam u hr je na trzistu samo ecover i imas u bio&bio. samponi, sapuni, kreme, gel iz pelena.... sve ti to lupa nase klince jace nego NT

  47. #47
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Sretno!

    Akupresura i bilo koji oblik fizičkog dodora (masaže, razgibavanje zglobova) su odlični.

    Kad stray_cat uhvati vremena, sigurno će napisati nešto o tome, ona ti je pravi izvor informacija i ima puno iskustva (joint compression se zove ta tehnika, a ima još trikova s četkanjem - vjerojatno znaš budući da idete na senzoriku).

    Je čula sam za razne tehnike senzornih podražaja i dosta njih primjenjujemo privatno!! Al nikad nije na odmet čuti još pokoje iskustvo, a i vjerujem da stray_cat ima puno iskustva i da meni a i ostalima u mojoj situaciji može puno pomoći!!
    I ja sama svaki dan saznam i čujem neku novu stvar, samo mi največi problem kasnonočno pretraživanje interneta, jel onda drugi dan nisam za ništa, a pedijatar moga sina je čovjek kojemu su malo jače kapi za nos kako on kaže sveta vodica i svaki moj pokušaj da s njim razgovaram o nekim sličnim stvarima sliježe ramenima i govori da je to moj izbor.
    Vidiš zanimljiva mi je činjenica da koliko godina smo u redovitom hab programu i nitko, al baš nitko pa ni moj senzorički terapeut nije ni jednom spomenuo akupresuru kao jednu od opcija. Da mi nitko ama baš nitko nije spomenuo da odem gastroenterologu zbog neredovite stolice, jel kao sve je to normalno, i kako mi nitko nije spomenuo da prehrana u nekim slučajevima može izazvati razno razne reakcije kod djeteta.

    Članica sam i udruge " SRCE", a s obzirom da je ta udruga relativno nova i da su tek sad u izgradnji svojega centra, bore se s financiranjem i nekim tehnikalijama pa još nemogu pružiti adekvatnu i raznoliku podršku svojim članovima.

    Jako sam zainteresirana za asistenta u dječjem vrtiću, al imaju samo jednog, i sad su nešto počeli pokretati u tom smjeru, ali mislim da će moj sin prije izaći iz vrtića nego ga ja dobijem!!

  48. #48
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    daj pogledaj candidu, ako je stolica pretvrda to isto moze biti candida. ako mu dajes secer (kroz sokove, kroz krumpir, rizu i tjesteninu secer pomaze izlucivanje tekucine) dolazis na tvrdu stolicu. vocni jogurti su ti zivi otrov.

    trebalo bi izbaciti iz upotrebe omeksivac (jer taj otrov kroz kozu sa odjece ulazi u tijelo) a ves bi trebalo prati organzkim praskom za ves. koliko znam u hr je na trzistu samo ecover i imas u bio&bio. samponi, sapuni, kreme, gel iz pelena.... sve ti to lupa nase klince jace nego NT
    Stvarno ženo pa ti si hodajuća enciklopedija!! Svaka, al svaka ti ćast! Mislim da ću te od sada malo- puno ćešće gnjaviti!!
    Posljednje uređivanje od mrgica : 07.03.2012. at 15:30

  49. #49

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb,Hrvatska
    Postovi
    191

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    Jako sam zainteresirana za asistenta u dječjem vrtiću, al imaju samo jednog, i sad su nešto počeli pokretati u tom smjeru, ali mislim da će moj sin prije izaći iz vrtića nego ga ja dobijem!!
    Bori se za asistenta, mi smo ga imali jedno vrijeme i isplatilo se, dobili smo ga preko erf-a u sklopu jednog njihovog projekta koji je bio financiran iz donacija. Neki roditelji sami pronađu i plaćaju asistenta, sve ovisi o politici vrtića.

    Što se dijete tiče meni je to bolna točka i ne mogu reci da nisam probala ali smo možda pokušali prekasno kada je on već imao neke izričite i teško iskorjenive prohtjeve u prehrani pa sam to još nekako kontrolirala u kućnim uvjetima alli u vrtiću nikako. Imala sam jedno vrijeme dogovor s tetama, nosila poseban kruh, posebno mlijeko, ma uzalud kada njih 23 jede nešto drugo on bi otkinuo od usta drugom djetetu, uzeo tuđe pecivo, puding..

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Matanica prvotno napisa Vidi poruku
    Bori se za asistenta, mi smo ga imali jedno vrijeme i isplatilo se, dobili smo ga preko erf-a u sklopu jednog njihovog projekta koji je bio financiran iz donacija. Neki roditelji sami pronađu i plaćaju asistenta, sve ovisi o politici vrtića.

    Što se dijete tiče meni je to bolna točka i ne mogu reci da nisam probala ali smo možda pokušali prekasno kada je on već imao neke izričite i teško iskorjenive prohtjeve u prehrani pa sam to još nekako kontrolirala u kućnim uvjetima alli u vrtiću nikako. Imala sam jedno vrijeme dogovor s tetama, nosila poseban kruh, posebno mlijeko, ma uzalud kada njih 23 jede nešto drugo on bi otkinuo od usta drugom djetetu, uzeo tuđe pecivo, puding..
    Što se dijete tiče, ako dijeta daje pozitivne rezultate, treba je se strogo pridržavati ALI dijeta treba biti skrojena po mjeri - ne ovako s foruma ili iz literature, nego treba obaviti testiranje i otkriti što daje rezultate, a što ne daje.

    To vrijedi i za sve drugo - odgoj djece s pp u ovom se ne razlikuje od odgoja "obične" djece (gdje li je granica, uostalom???) jer za svako dijete treba tražiti i pronaći odgovarajući ključ. To znači da ćemo često dugo isprobavati različite pristupe (u odgoju, prehrani i svemu drugom) i ako imamo sreće i strpljenja, dijete će nam sve to vratiti. Ali rijetko se dogodi da za dvoje djece možemo primijeniti isti pristup. Svako dijete je posebna priča.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •