Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: mobitel, pravi pravcati za dijete

  1. #1
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno mobitel, pravi pravcati za dijete

    dakle, da vas cujem, kada? zasto?...i da li uopce?

    bubica se izdala na drugom topicu, anki odmah dobiva ideje...a ja sam na to u subotu prvi put ozbiljno pomislila kada sam ostavila dijete samo u parku :shock: ...no, bio je deda od njegovog prijatelja, trebali su ostati jos malo, ja sam morala ici kuhati rucak, pa sam zamolila tog dedu da kad oni idu doma posalje i egica kuci. s njim se dogovorila... i otisla doma... na balkon, s kojega sam sa strepnjim 45 min gledala u sina si. vikala, dozivala, ali me nije mogao cuti, i bas pomislila zasto nema mobitela pa da ga nazovem.

    no, sinek je postupio prema dogovoru za sto je bio pohvaljen, majka shvatila da nije normalna jer da je on jos beba, a pitanje mobitela...

  2. #2
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ja nisam pobornik mobitela za dijete. Mislim da to nema smisla, a i mogla bi svoje dijete izvrgnuti zlostavljanju od starije djece. Ono "daj mi mobitel da pošaljem poruku, da nazovem itd."

    Mislim da su tel. kartice dostatne za dijete barem do 6. razreda. A sve ostalo treba dogovarati.

    No, mene moja Anja već sad pita (7.god.) kad će ona dobiti mobitel. Nekako si je zabrijala u glavi da bi ga mogla dobiti ako prođe 1. razder s odličnim :shock:

    A možda je to čula od razrednih kolega.

    Moja nećaka je dobila mobitel u 8. razredu i bila je jedina koja ga još nije imala, njena mlađa sestra ga već sad ima a ide u 6. razred (dobila ga je iza 5.) - dakle granice se pomiču, ali ja se s tim ne slažem.

    Btw. vidjela sam ja i curicu iz prvog razreda kako izlazi iz škole i vadi mobitel - valjda da nazove doma da dođu po nju - popuno nepotrebno. Pa svi znamo koliko sati imaju naša djeca i kad treba doći po njih - nemaju oni još takve aktivnosti da bi morali duže ili kraće ostati. A ako nekamo ode (što inače ne dozvoljavam bez prehodnog dogovora) može se uvijek javiti s fiksnog telefona.

  3. #3
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Pazi, moje dijete samo misli da ima mobitel , ali on je stvarno premali za takvo nešto.

    Kada, za ozbiljno, ne znam, ne znam niti što me čeka za par godina, a kako čujem od kolegica čini mi se da ga u trećem razredu već svi imaju :?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    situacija u kojoj bi bilo praktično da imaju mobitel će se uvijek naći - pa tako i za vrtićke klince. svejedno mislim da u svim tim situacijama postoje alternative i da klincima ne treba zračiti mozak mobitelom. kad bi roditelji malo više razmišljali o zdravlju svoje djece, a malo manje suludo pratili modu - bilo bi i manje situacija da svi u razredu imaju mobitele, pa se dijete zbog toga osjeća jadno ako ga i ono nema.

  5. #5
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Nemaju svi u trecem razredu.

    A neki su ga imali i u prvom. Zasto, zaista ne znam. Jos nismo bili u situaciji da bi pomislila kako mome djetetu treba mobitel.

  6. #6
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Nemam klinca Eginih godina, ali imam starijeg nećaka (11). Iskreno ja sam protiv mobitela za tako male klince. Počevši već od zračenja pa na dalje.
    Za mog nećaka mobitel je nužno zlo. Jer ne samo što mora paziti na ostale stvari i knjige, sada bi morao i na mobitel. A o krađama u školama da ne pričam... :/
    Osobno sam za mobi u slučaju putovanja ili kada postanu veći i počnu "izlaziti".

    Makar znam da sam grozno posesivna mama, i možda bih bila najsretnija da mi je sve pod kontrolom, mislim da ću se morati malo iskontrolirati. Ipak je klincima bitno da imaju povjerenja u svoje starce, baš kao i nama da imamo povjerenja u njih. Po meni to se povjerenja gradi, a ne stalno kontrolira. Mobiteli između ostalog služe i za to.

    A o pomodnostima, uopće neću pričati. Strahovito sam protiv toga.

  7. #7
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    i mene oskar stalno zica mob... al ni ja ne vidim zbog cega bi ga trebao imati... i onak jos ne kuzi koji je broj 9, a koji 7... stalno ih mijesa

    ak uvidim da ce meni zivot biti iole laksi i/ili jednostavniji ako ce on imati mob kad krene u skolu, onda cu mu ga kupiti, ovak, za bezvete, ne..

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    ja sam totalni protivnik mobitela kad su djeca u pitanju! prvo sam imala stav da će moje dijete imati mobitel kad si ga sam kupi tj. kad bude dovoljno velik da može nešto raditi i zaraditi...ali sad sam nešto liberalnija; ipak se treba prilagoditi vremenu u kojem živimo, pa makar to podrazumijevalo i nešto što nam baš i nije po volji...
    kad se sjetim da smo nekad živjeli i bez obicnog telefona, a kakav mobitel...a opet, u to vrijeme nije bilo toliko prometa, nasilja....
    u svakom slučaju u ne bi dozvolila da ga nosi u školu; cijelu osnovnu (bar si sad tak mislim )...koma mi je pomisao da mu zvoni pod satom, da tipka poruke...a i to je strašno nepristojno prema nastavnicima.

    a sad moram i ja nešto priznati prije par dana je išao na igralište. inace ide i varca se sam, ali ovaj put je bio na rolama pa sam mu ja dala svoj mob da me nazove da dođem po njega kad hoće ići doma. malo me frka da ide sam na rolama jer se vraca po cesti....

    budete me sad navikale?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Meni je grozno što sve manja i manja djeca nose mobitele u školu. Zaista ne razumijem roditelje koji zbog svoje komocije izlažu djecu nepotrebnom zračenju. Pričala mi je frendica da je ona kupila svom nećaku za rođendan mobitel jer je on bio jedini koji ga u 3. razredu nije imao. I već mi je muka što ću vjerovatno to isto napraviti i ja da mi dijete ne bude crna ovca i predmet izrugivanja, a mrzim kad me okolina dovede u situaciju da radim nešto s čime se u biti ne slažem. I slažem se sa Poslid da je dovoljna i tel.kartica i bilo bi super da svaka škola ima unutra u predvorju telefon. A kad se sjetim kako smo mi živjeli i bez telefona doma (dobili smo ga tek kad sam ja bila 5.razred). Uredno smo se javljali mami s govornice, nikad nije bilo problema.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    naša škola nema govornicu!
    treba pokrenuti akciju u svrhu suzbijanja mobiteliranja u školi! ajmo rode! :D

  11. #11
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    mene isto brine to zracenje, kao i neke ostale "civilizacijske" tekovine. ali posto zivimo u drustvu kakvom zivimo, rjesavati cu te "probleme" kada se pojave.
    pa cu dobro odvagnuti za i protiv imajuci na umu prvenstveno dobrobit svoje cure, pa cemo vidjeti sto i kako.

    a mozda ce do tada razviti mobitele koji ne zrace.?

  12. #12
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    ja imam samo jedan jedini, sebicni, argument za kupnju mobitela djetetu, ostali su svi protiv.

  13. #13
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    ovako, mi smo sestri dali mobitel sa 8g jer je sama ostajala doma od 8 do 16
    starija sestra je po predavanjima, starci rade, ona je sama MORALA biti doma i spremati se za školu
    isto tako je morala sama dolaziti doma, raspremati se i čekati doma ko prvi dođe
    mogu samo reči da je taj mobitel bio spas za sviju nas jer se dosta puta desilo da je morala ostati i po sat i pol iza škole a tad bi nam sms-ala da mora ostat i to je to
    učiteljica je tolerirala kad bi djeca zamolila da se jave kući ali mobiteli su se svi gasili onog trena kad se uđe u razred a palili kad bi se izlazilo iz razreda poslije nastave
    kod nje u razredu svi su gotovo imali mobitele baš iz tog razloga da se mogu javiti doma

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    176

    Početno

    Srećom još nisam u toj dobi da moram razmišljati, bar trenutno o tome, ali sam veliki protivnik toga.
    Imam troje nećaka i najstarija (ide sad u 7 razred) dobila je mobitel prije par godina. Kad je dobio i nećak (sad 6 razred) u ćudu sam pitala šogi, a kaj će im... Znate kako me "lagano" rečeno oprala
    Ona radi u tri smjene, a oni nakon škole pogoto kad nema mame doma, vani se igraju u kvartu, buraz je otišao van u Njemačku, pa stvarno...
    Tek mi je tad postalo jasno zakaj su joj nabavili
    A da ne govorim u parkićima u kvartu gdje sam ja odrasla, ima par ulica za preći, a ona forsira samo one gdje ne trebaju prelaziti cestu... :shock: Naravno da je moje pitanje bilo, a zakaj? Pa ja sam u tim parkićima odrasla, ali u moje vrijeme je na parkiralištima bilo hrpa mjesta slobodnih, a danas se više nemremo tek tako sparkirati kad dolazim u posjetu.

    Srećom nošenje u školu je zabranjeno mobitela, samo se koristi telefonska govornica. Tako bi trebali svi postupiti, zar ne???

  15. #15
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    kod mog S. u razredu (prvi) ima par djece koja imaju mobitel i nose ga u skolu
    ja ne namjeravam kupovati njemu, barem ne jos, zaista nema razloga zasto bih - vodimo ga u skolu, po njega dolazi baka, na treninge ga isto tako vodimo mi
    van ide sam od 6. godine, zna tocno gdje se smije igrati ... itd. imam povjerenja u njega, i on to zna.

    moram priznati da mi je los razlog za kupovinu mobitela - nacin da se dijete kontrolira mislim da je vaznije razvijati medjusobno povjerenje, i vjerujem ako je nekakav normalan odnos dijete-roditelj u pitanju, dijete ce to povjerenje rijetko iskoristiti (ili sam naivna :? )

    uostalom, ti ga nazoves i pitas: gdje si sad? a on ti moze reci stogod zeli, a biti sasvim na desetom mjestu :?

    egice, jel te Ege trazio da mu kupis mobic, ili ti je to samo od sebe palo na pamet?

  16. #16
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja nisam htjela kupiti mob. kupila joj ga je moja sestra PROTIV moje volje , i to za 10. rođendan.

    mob je ZABRANJENO nositi u školu. za školu postoji telefonska govornica, i kartica koju uvijek može dobiti.

    trošenje je limitirano na 100 Kn mjesečno (takav je dogovor), a nekad ih ni ne potroši.

    (anki - pa daj mijenjaj školu! )

    btw - neki dan sam čula jednog tipa koji je rekao da je najjače zračenje na prva dva zvona mobitela - te da se tek nakon toga treba javiti (bilo na tv-u ).

    suma sumarum (po vuku hehehe): protivnik sam mobitela. što kasnije - to bolje. što manje korištenja - to bolje.

    ja mobitel koristim jako malo. on mi daje neku sigurnost da sam dostupna ako me netko treba.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa
    Nemaju svi u trecem razredu.
    tako je.nema ga ni D. mada ga sanja još od prvog razreda,ali ništa od toga.
    što se tice L. koja je prvi razred,nikad nije ni spomenula da bi ga htjela.

    D. bi trebao krajem školske godine ići na petodnevni izlet i u tom bi mu slučaju možda dala mob,al opet ,pa imaju i tamo tel.govornice.
    daklem,strpit će se još koju godinu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Btw. vidjela sam ja i curicu iz prvog razreda kako izlazi iz škole i vadi mobitel - valjda da nazove doma da dođu po nju - popuno nepotrebno. Pa svi znamo koliko sati imaju naša djeca i kad treba doći po njih - nemaju oni još takve aktivnosti da bi morali duže ili kraće ostati.
    Poslid, super ako imate takav raspored. Moj D u nižim razredima NIKAD nije imao fiksni raspored. U rasporedu je pisalo da ima 4 sata pa bi ga tata čekao pred školom jedan sat vani ili pak ih je pustila sat ranije - uglavnom, rasporeda su se jaaako malo držali.
    Sad u petom razredu - ista stvar. Matematička grupa je ponedjeljkom, ali ponekad učiteljica zadnji sat dođe i veli - ostanite danas nakon zadnjeg sata... Svaki tjedan bar dan ili dva nisu prema napisanom rasporedu.


    Citiraj sorciere prvotno napisa
    mob je ZABRANJENO nositi u školu.
    Jesi li sigurna u to? Zabranjeno ga je koristiti pod satom (naravno!), ali nositi? Znam da se u školi u kojoj ja radim plijeni ( ) mobitel ako ga se koristi pod satom i da onda roditelji moraju doći po njega k tajnici, ali nema stroge zabrane.


    Inače, D ima mobitel ali ga uopće ne nosi niti ga voli koristiti, samo se na njemu gomilaju kune (trenutno ima preko 600 kn na računu )

  19. #19
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Btw. vidjela sam ja i curicu iz prvog razreda kako izlazi iz škole i vadi mobitel - valjda da nazove doma da dođu po nju - popuno nepotrebno. Pa svi znamo koliko sati imaju naša djeca i kad treba doći po njih - nemaju oni još takve aktivnosti da bi morali duže ili kraće ostati.
    Poslid, super ako imate takav raspored. Moj D u nižim razredima NIKAD nije imao fiksni raspored. U rasporedu je pisalo da ima 4 sata pa bi ga tata čekao pred školom jedan sat vani ili pak ih je pustila sat ranije - uglavnom, rasporeda su se jaaako malo držali.
    Sad u petom razredu - ista stvar. Matematička grupa je ponedjeljkom, ali ponekad učiteljica zadnji sat dođe i veli - ostanite danas nakon zadnjeg sata... Svaki tjedan bar dan ili dva nisu prema napisanom rasporedu.
    Uvijek imaju fiksni raspored. Ako se nešto promijeni, dobijemo pismenu obavijest dan ranije. Desilo se i da su jednom imali sat manje (smrtni slučaj) pa je učiteljica nazvala roditelje na telefon da dođu po djecu ranije. Mislim, toga se u cijeloj školi jako pridržavaju - ako djeca imaju 5 sati- onda imaju 5 sati - ni više ni manje. Mislim da bi tak trebale sve škole.

  20. #20
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    egice, jel te Ege trazio da mu kupis mobic, ili ti je to samo od sebe palo na pamet?
    ege ne trazi za ozbiljno, ustvari sam ga svaki puta uvjerila da je premali, da ce ga dobiti kad bude dovoljno velik za mobitel (nista odredeno nisam imala u glavi).

    u subotu mi je prvi puta palo na pamet. ustvari, on jos ne zna na sat, vjerojatno bi bilo ok da sam mu mogla reci, dodi doma tad i tad, ili makar navit alarm na satu... ovako sam vikala preko balkona a on me nije mogao cuti... bas sam se nemocno osjecala

  21. #21
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    da, i meni je veliki problem to sto (jos) ne zna na sat :?
    kad je vani, kazem mu da mi pozvoni, pa cu mu ja reci da li moze jos ostati, ali on uvijek zaboravi :? (vjerojatno zato sto se boji da cu mu reci da je vrijeme za doci doma )

  22. #22
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    da, to je problem jer su jos mali i zaigrani. i ege bi zaboravio pozvoniti... kad sam ja bila mala morala sam doma kad se upali javna rasvjeta.

  23. #23
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Citiraj sorciere prvotno napisa
    mob je ZABRANJENO nositi u školu.
    Jesi li sigurna u to?
    naravno da jesam! JA sam stavila zabranu!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    [quote="dolega"]nema ga ni D. mada ga sanja još od prvog razreda,ali ništa od toga./quote]

    Filip stalno gnjavi za mobitel, pa sam na krajju obećala, da će ga dobiti ako prođe 4. razred s 5,0. Nije da nemam vjeru u svoje dijete, nego ga samo jako dobro poznajem, pa znam da neću morati ispuniti obećanje. No kad je u subotu slavio 10-i rođendan sva djeca iz razreda su došla s mobitelima, od toga njih 4 ima vlastiti mob, a ostalima su roditelji dali dok su na rođošu. Sad se ja pitam da li sam ja "jedina pravovjerna" majka u njihovom razredu?!

    Moram provjeriti što kaže skupina 10-13 :?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Citiraj sorciere prvotno napisa
    mob je ZABRANJENO nositi u školu.
    Jesi li sigurna u to?
    naravno da jesam! JA sam stavila zabranu!
    Ahhaaaaaaa

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    14

    Početno

    Teško je "kotač" pomaknuti unatrag. Osobno sam protiv mobitela, ali se pokušavam prilagoditi suvremenom načinu života. Moja kći od 8g je dobila mobitel od rodbine. Najprije sam ostala šokirana što je dobila mobitel, a da prije nisam bila kontaktirana. Ne, ne nosi ga u školu, ali kada bude išla na izlet nosit će ga, čak je i učiteljica rekla da djeca mogu ponijeti mobitele. Mobitel je potreba u određenim situacijama i pokušat ću da tako i ostane.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,198

    Početno

    kad bi roditelji malo više razmišljali o zdravlju svoje djece, a malo manje suludo pratili modu - bilo bi i manje situacija
    ...onda im ne bi kupovali niti skupe auto s kojima pobiju nevine ljude

    Mislim da se bez mobitela može (i mi smo tako), ali izgleda da je to stvar prestiža kao i markirane tenisica ili oblekica, na žalost. Najbolje bi bilo da se vrate kute ili odijela kakva imaju na koledžima i nitko se ne bi isticao

  28. #28
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    moj D. stalno pita kada će on dobiti mobitel, moj odgovor je uvijek isti - kada ti bude trebao ! Ja sam dobila mobitel od mm kada sam otišla u Zg na poslijediplomski ,a on je ostao s D. koji je bio beba od 10,5 mj., tek tada mi je trebao . Sinu ću kupiti kada se pokaže stvarna potreba za tim, a kada će to biti još uvijek ne znam. :?

  29. #29
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    Citiraj sabaleta prvotno napisa
    Filip stalno gnjavi za mobitel, pa sam na krajju obećala, da će ga dobiti ako prođe 4. razred s 5,0. Nije da nemam vjeru u svoje dijete, nego ga samo jako dobro poznajem, pa znam da neću morati ispuniti obećanje.
    i samoj mi je tako
    u razredu od D samo troje djece (+on) nema mobitele. inace se radi o 2. osnovne . protiv sam toga, i smatram da nije stvar prestiza koliko do nepotrebnog popustanja roditelja. ja sam gotovo pa uvjerena da ga ni nece dobiti bar do 11-12 god.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    327

    Početno

    Da u stvari pravo pitanje je kako zracenje utjece na mladi mozak u razvoju? To istazivanje nisam primjetila da je netko radio, a i cijela stvar nije toliko stara da bi mogli negdje povezati cinjenice.....

    Za sada planiram odgadjati nosenje moba dok god bude islo a vidjet cemo da li cu popustiti pritiscima okoline....

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •