Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 65

Tema: je li noćno dojenje psihološka /emocionalna potreba?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    22

    Početno je li noćno dojenje psihološka /emocionalna potreba?

    curka ima 19 mj, još sisa po noći..općenito jako puno sisa..
    želim ju odviknuti, ali je teško.. ne pali ni voda, ni duda, ni maženje- kad se budi- traži samo cicu.. nisam tip koji bih ju pustila da plače.. a sve i da jesam, nije baš ugodno kad u 3 ujutro i slabo izoliranoj zgradi odjekuju njeni urlici..

    znam da to više nije nikakva fizička potreba... ali, da li im to u toj dobi zbilja treba kao emocionalna potreba?

    ili bih jednostavno trebala stisnuti zube i pustiti ju da se "milom ili silom" odvikne od noćnih dojenja koji me užasno iscrpljuju, jer naravno radim i svaki radni dan mi počinje u 5 ujutro..

    dakle- moje pitanje je- je li u dobi od 19 mj cicanje NOĆU zaista emocionalna potreba ili je to sad samo navika koja mene iscrpljuje?
    jer ,a ko im to emocionalno zaista treba-ajd, onda bih pričekala da bude spremna reći cici pa-pa, istrpila bih još neko vrijeme... ali ako nije potreba- onda mislim da moramo završiti s noćnim hranjenjem...

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Noćno dojenje u dobi od 19 mj. je emocionalna potreba koja tebe iscrpljuje.
    To ne znaći da ti više MORAŠ provoditi noćno dojenje ako ti ne odgovara, možeš dijtetu ponuditi i drugačiji način zadovoljavanje emocionalne potrebe za blizinom, te ponuditi drugačiji način uspavljivanja.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    22

    Početno

    e, al znaš što mene sad muči...

    otpočetka sam puštala malu da se u svakom pogledu razvija i raste tempom i ritmom koji njoj paše.. dojila na zahtjev.. ubila se od muke dok je 3 mj štrajkala na sisi, nikad ju nisam puštala da plače... pazila na njene emocionalne potrebe u svakom trenutku.. it..itd..

    i sad- cura mi od rujna ide u jaslice, od siječnja KONAČNO konstantno nakon što je prvo polugodište često bila bolesna.. i sad mene muči da li ću napraviti nekakvu štetu na emocionalnoj bazi ako sad zabranim noćno cicanje?

    kužim da sam možda malo preopterećena, ali isto tako ne želim joj zbog toga prirediti nekakvu traumu ili veću tugu ili kako da se već izrazim..

    strah me da joj na neki način ne naškodim..jel me kužiš?

    je li moj strah opravdan? ili iracionalan i potpuno bezvezan...?
    Posljednje uređivanje od osobica : 07.03.2012. at 20:00

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja, kao laik i mama troje djece, mislim da joj više škodiš ako ne napraviš ono što tebi treba, a tebi treba san. Isto tako mislim da i kad ukinete noćno dojenje nećete možda nužno ukinuti i noćna buđenja, ali tada bi i netko drugi mogao uspavati malenu. Ja sam prvu dvojicu dojila 13 odnosno 18 mjeseci, a najmlađeg još dojim( ima 17 mjeseci), n5 mjeseci sam imala i tandem, i stvarno sam za dojenje, ali onda kad je djetetu potrebno a majci izdržljivo. Ono, dijete kako raste tako upoznaje ne samo svijet oko sebe nego i majku i uči njene granice i tako uči samo postavljati svoje granice.

  5. #5
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Meni je noćnog dojenja bilo dosta s mislim isto 19 mj., i dalje se uspavljivala dojeći, ali po noći bih je ušuškala blizu sebe i ponudila joj ruku. Prije spavanja sam joj par dana odlučno govorila da sad može cicat, ali da onda cica spava dok ne izađe sunce i da me može držati za ruku ako se probudi. Prošlo je gotovo bezbolno.

    Ruku je pustila tek poslije 4. rođendana .

  6. #6
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    moje je iskustvo da sto smo manje bile skupa po danu da su se nocna dojenja intenzivirala tako da mi je normalno da ti mala vise trazi nocnog dojenja posebice sada kada je krenula u vrtić, privikavanje...
    slazem se, također, i s time da ti moras biti na čistu sa svojom odlukom, vjerujem da je gore po dijete "trpiti" noćna nacicavanja i davati to djetetu do znanja nego ukinui ih...

    Moja ima skoro četiri, doji još uvijek i danju i noću i tek je sada, zadnjih dana spremna prihvatiti, kada se previše po noći nacicava, moju konstataciju da se cice sada trebaju malo odmoriti - okrene se i nastavi mirno spavati. Moja je oduvjek granica bila upravo oko četvrte godine, tada je stariji bio spreman odreći se dude bez drame, očekujem da ćemo ovo ljeto, kada budemo više zajedno, F i ja oprostiti se i od dojenja.

  7. #7
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Kad je imao 18 mj otisla sam na poslovni put par dana. Kad sam se vratila nije vise pitao cicu... Do tad je cicao po noci po 5 puta i bio veliki cicoljubac... Uskoro je poceo spavati cijelu noc bez budenja... A ja, ja jednako isrpljena i s budenjima i bez budenja...
    Emocionalna potreba jest, samo je pitanje koliko si ti dugo spremna na to ako ti je teze i teze. Ne vjerujem da ce joj to puno naskoditi, nadoknadit cete na drugim poljima (igra, pricanje, zagrljaji..)..

  8. #8
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Moja se po noći toliko nacicavala (spavala je s nama u krevetu), da smo joj kupili kinderbet s nekih 17 mjeseci otprilike i preselili je u krevetič do našeg kreveta.
    Nisam jednostavno vipe mogla.
    Sad ima 18 mjeseci i po noći se budi jednom, ponekad niti jednom. Naravno na cicanje.
    S time da se ona uredno prehiti s kinderbeta k nama, doplazi do mene i pocica. Mogla bi ona tako dugo, dugo, ali...nakon nekog vremena, cca 10-ak minuta, možda 15, uzmem joj cicu i okrenem joj leđa, tj. legnem na trbuh, eventualno je samo glava prema njoj. Preljena sam je prebacivati nazad u kimb.

    Umara me, dosta. Nekad više nekad manje. Doduše, ja spavam po noći, nisam ja zbog toga nenaspavana. Ali općenito me umara. Pa kad mi se jednostavno više ned dojiti, kažem joj da je cica bubana i da je sada dosta. I prek dana me zna to baš izluditi. Ona bi mogla svako malo da sam joj na usluzi. I strašno je cendrava ako sam ja blizu.
    Kad nema mene doma, muž kaže, drugo dijete...
    Ali ne znam...Ionako me premalo ima (ogotovo kad sam u popodnevnoj smjeni)pa mi je žao oduzeti joj to. Nekako se nadam da će sama "reći dosta".

    Zpravo mi je naaajgore, ako kasno legnem...dođem u sobu....taman se pokrijem i sklopim oči i eto ti nje.
    Dođe mi da AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA od muke!

  9. #9
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Kad je imao 18 mj otisla sam na poslovni put par dana. Kad sam se vratila nije vise pitao cicu... Do tad je cicao po noci po 5 puta i bio veliki cicoljubac... Uskoro je poceo spavati cijelu noc bez budenja... A ja, ja jednako isrpljena i s budenjima i bez budenja...
    Emocionalna potreba jest, samo je pitanje koliko si ti dugo spremna na to ako ti je teze i teze. Ne vjerujem da ce joj to puno naskoditi, nadoknadit cete na drugim poljima (igra, pricanje, zagrljaji..)..
    Ovo mi je tak poznato...kad sam nakon duuugo vremena (skoro dvije godine) noćnog buđenja i cicanja, s drugim djetetom, odspaval prvu noć u komadu od 8 sati, nisam mogla doći k sebi od iscrpljenosti...Valjda se organizam opustii i traži još i još i još odmora i sna....Bar se meni tako čini...Nekako kad sam u nekom movingu, kad se budim otprilike uvijek u sito vrijeme, tijelo se naviklo, postalo mu normalno, a onda kad sse opsuti nikako se zasititi.

    mala ispravka, htjela sam reći da sam se budila više izcrpljena kad se prestala buditi po noći, nego kad je dojila...
    Posljednje uređivanje od ana.m : 08.03.2012. at 00:02

  10. #10
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Moja najmlađa je isto 20 mj. skoro i nacicava se po noći samo ak je bolesna ili joj idu zubići. Zaspi isto na cici, po noći pocicka malo 2-3 x tijekom noći (spava s nama). Al je zato starija curka bila cico terminator, ta se s cice nije skidala, ni kad sam tandem dojila isto... Jedva sam je odviknula, još mi noćas veli prije spavanja da bi ona još cicala ak bi joj ja dala opet cicu, a ima 3 godine! Malo mi je to bilo preveč...

  11. #11
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    E viš, moja već neko vrijeme...zapravo od kada spava u kimbu... ne zaspi na cici. Spustim je budnu u kimb i zaspe sama....s medom! Još bolje ak ju tata odnese, totalno druga priča, za mnom još i "cvili", moram svašta nešto glumatati pred njom da ne cvili za mnom nego da mi mahne pa-pa i zaspe. Ili mora biti jako umorna pa se samo "onesvjesti".
    Kad ju tata nosi, drugo dijete.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    22

    Početno

    hvala vam svima što ste se javili sa svojim iskustvima i savjetima..

    ja , izgleda, još nisam načisto što da učinim.. mazanja bradavica s koječim mi se sad ne čine prikladnima- jer ne želim prestati dojiti po danu- ap mi se čini da bih je s tim samo zbunila.. po danu je cica super, po noći-bljak?

    s druge strane- stalno se mislim da ako sam mogla ovoliko dugo preživjeti sa noćnim buđenjima-valjda mogu još malo...

    a s treće strane- danas sam išla kontrolirati štitnjaču, moguće da mi se vratila hipertireoza- a onda ćemo vidjeti.. rekli su mi da ako je manja terapija da se može dojiti.. za dva tjedna mi stižu nalazi- pa se sve mislim da izdržim barem još ta dva tjedna-jer ako budem morala potpuno prestati-da joj barem sad još ovo vrijeme dam potpuni gušt, a s druge strane- ako ne udem morala prestati zbog terapije- možda da onda lagano krenem s noćnim odvikavanjem..


    uf, kako je to teško..

    zašto se jednostavno ne možemo s njima dogovoriti oko te cice? onak sporazumno.. da ne bude suza ni sa jedne strane...:D

  13. #13
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ma mi zene kompliciramo.. I ja sam imala sto planova i ideja... Al sve se rijesi, prije ili kasnije. Pitanje je samo tko ce prvi reci da je dovoljno- dijete ili mama.
    Dok se god mislis bi li ili ne bi prestala- nemoj prestati. Jednom kad budes znala da je vrijeme za kraj - onda prestani.
    Ako dijete u medjuvremenu prestane samo- opet dobro. Ako ne zeli prestati - e morat ce ako mama kaze da je gotovo.

    Neki dan sam nakon 2 godine spavala 9 sati u komadu. Sutradan mi ni 2 kave nisu pomogle, glava me bolila a ja se osjecala kao da me tenk pregazio. To mi je bio sok za organizam inace spavam 6 sati dnevno.

  14. #14
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Dosad sam bila na 4 poslovna puta i imala sam prilike prospavati noc u komadu a ja sam se i dalje budila par puta po noci...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    4

    Početno

    evo ja se javljam na ovu temu da nebi otvarala novu. danas sam totalno poludila jer ne mogu vise podnjeti djetetovo nasisavanje 24 sata na dan. ima 25 mj. i otkako je dosao iz rodilista ja moram stalno biti na usluzi. po noci se jos uvijek budi i po 10 puta da bi dojio, stalno me budi, ujutro se probudim sa bolnim bradavicama od tolikog navlacenja. po danu je ista stvar. spava po 2 sata i u tih 2 sata se probudi i po 4,5 x i onda ja moram leci sa njime da bi dojio. ne moram ni napisati da se ne zna nikako druacije uspavati nego dojenjem. meni je vise puuuuna kapa! cak sam se i posvadala sa mm jer sam negdje morala ispucati frustraciju. bole me i kukovi od tog stalnog lezanja uz njega. pocelo mi je ici na zivce i dojenje ali bih mogla jos izdurat samo da me ne sisa po noci. danas popodne mu nisam htjela dati sisu ali sam popustila nakon sto je urlao i izvijao se po podu kao u Egzorcistu. sva sam mu ljuta dala sisu i doslovno predurala dok nije pao u san. metode od E. Pantley nam ne pale. mene sve to taaaako umara i nervira da ne mogu opisati i jednostavno zelim prestati sa tim nocnim nasisavanjima. ali kako? najgore mi je kada ga vidim kako place i onda se bojim da mu ne nabijam neku traumu i da mi zbog toga nece zamjerati cijeli zivot. znam da je pretjerivanje ali bojim se za njeovo psihicko zdravlje kada je tako ovisan.
    na rubu sam da preduram bilokakvo urlanje i vrisku samo da to vise prestane. mislila sam da ga pripremam jedno 10ak dana, da mu ponavljam da se siki po danu a ne po noci i ona mu ukinuti to. jeli to dobra metoda?
    ima li jos mama da su prosle isto kao i ja i kako se nose na griznjom savijesti?

    uzasno mi je zao sto on ne zna sam smanjiti nego i dan danas doji isto kao da je jucer dosao iz rodilista. mislila sam da ce s vremenom traziti sve manje i manje ali ne. onda si mislim da pricekam da bude veci, mozda to lakse podnese, ali tada ce mozda samo biti sposobniji da jace urla.

    ne znam sta da radim. poluditi cu. HELP!

  16. #16
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Moj za dva dana puni dvije godine. Ta nasisavanja su pocela tek sa 18 mj, do tad je bilo super (2-3 budjenja po 5 min od 22 do 9)...
    Nekih desetak dana oko moje menstruacije je uzasan, stalno trazi i po danu i po noci, ostatak mjeseca je podnosljivo. Ali meni dosta, pa sad po danu pokusavam distrakciju paznje. Ako nismo sami kuci citav dan, pali odlicno. Jucer recimo je dojio u 7:20, 13:20, 22:20, onda oko 4, pa jutros. Dakle, samo da se uspava ili nastavi spavati.
    Ovo smanjivanje pokusavam da mu ukidanje ne bi bilo naglo i traumaticno, a i zbog produkcije.

    Ako bi uspjela svesti samo na jedno dnevno, bilo bi super. Ali, zadovoljna sam i sa 4 u 24 sata. P

    Pokusaj i ti tako, prije nego trazi i zapne ko magare izvedi ga van, daj mu neku igracku koju voli, luduraj se... Takodjer, meni pali da nisam u fokusu, tj. da ne sjedim s njim na podu, ne uzimam ga na krilo okrenutim prema sebi i sl. Jer tako cim mu dodju sise u nivo ociju odmah trazi.

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Dojilja prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam sta da radim. poluditi cu. HELP!
    Kako ne znaš? Reci NE i gotovo. Roditelj mora znati kada reći NE. I reći i držati se toga. Ako si sigurna u svoju odluku, tada ju provedi bez odlaganja. Jer, bit će u tvom i djetetovu životu itekako čestih NE, pa što prije to naučiš provesti, to bolje i za njega i za tebe.

  18. #18
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Moja je s 21 mjesec prestala s nocnim dojenjem sama, ja nisam nista poduzimala. Jos trazi ako se probudi placuci, ali to nije svaku noc i sve je rjedje.

  19. #19
    monti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    44

    Početno

    Evo nadam se da je ova tema još aktivna.
    Ja spadam minimalno pod 5 tema na ovom forumu, pa se nadam da sam izabrala dobar post.
    Dakle, dojim bebu od 10 mjeseci i željela bih ukinuti noćno dojenje.Koliko sam shvatila ti noćni obroci nisu nutritivno bitni, a to je ono što me i muči, pa se nadam da sam dobro shvatila.
    Namjeravam to napraviti bez ikakvih nadomjestaka, tipa voda, čaj, nego zagrljaji i pričanje.Znam da će biti puno plakanja, ali nadam se uspjehu.
    Inače trudna sam 28 tjedana, bebu namjeravam dojiti (ovo ostalo preko dana) do godine dana, dakle još dva mjeseca, a beba 2 (samo da bude sveeeee u redu) će se roditi za 3 mjeseca (dakle razlika je 13 mjeseci).Tako da ću imati mjesec dana "mirovanja" od cickanja..Inače moram mirovati,ne strogo, ali paziti se!
    Eto, molim za savjet da li je noćno dojenje nutritivno ipak bitno za bebu od 10 mj. i da li je moguće izvesti ovo što namjeravam, ovako kako namjeravam??
    Hvala!!!
    e da, za tandem, mislim da nisam stvorena

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Da, pitanje je da li je beba sa 10 mj. spremna izbaciti noćni obrok. Veći broj djece u toj dobi još - nije. Mislim da ti nitko ne moze reci da li tvoje dijete ima još uvijek i potrebu za hranom , a ne samo utjehom kroz dojenje.

  21. #21
    monti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    44

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da, pitanje je da li je beba sa 10 mj. spremna izbaciti noćni obrok. Veći broj djece u toj dobi još - nije. Mislim da ti nitko ne moze reci da li tvoje dijete ima još uvijek i potrebu za hranom , a ne samo utjehom kroz dojenje.
    Nadam se da netko ima slično iskustvo, saznanje..
    hvala!

  22. #22
    monti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    44

    Početno

    P.S. Dnevno pojede 3 obroka dohrane, i povrće i voće i žitarice i meso, i jedan voćni međuobrok, plus što dojim na zahtjev, što bude i po 5 puta -ne brojim.
    Posljednje uređivanje od monti : 30.06.2013. at 23:26

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Meni je razlika među djecom isto 13 mjeseci s tom razlikom da sam ja imala tandem. Zapravo, nisam imala plan prestati dojiti srednjeg prije pororda već sam bila uvjeravana od strane doktora da će mlijeko postepeno samo nestati u visokoj trudnoći, a da ako ostane to znači da to moj organizam može. Moj se srednji sin prestao buditi po noći s devet mjeseci pa smo tako ukinuli noćne podoje jer se on jednostavno više nije budio. Njemu očito noćni obrok nije trebao. S 10 mjeseci sam ja odlučila smanjiti broj podoja na tri u toku dana, pa na dva pa na jedan. I tako sam imala tandem 5 mjeseci. Ja sam broj podoja smanjivala jednako kao i s prvim sinom, onako kako se meni činilo normalnim. Naime, iako sam za dojenje meni se čini nekorisnim pa čak i štetnim za dijete da u dobi od 13 mjeseci siše kad god poželi. Nekako mi je važno da je sisa hrana, a da ja mogu smiriti, utješiti, ohrabriti i uspavati dijete bez obzira na sisu. Ono ja i danas svog 12 godišnjaka i smirujem i tješim i volim jednako kao i dok je dojio. Naravno, svatko bira za sebe... samo moje iskustvo

  24. #24
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Dosad sam bila na 4 poslovna puta i imala sam prilike prospavati noc u komadu a ja sam se i dalje budila par puta po noci...
    Haha, ovako i ja

  25. #25
    monti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    44

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je razlika među djecom isto 13 mjeseci s tom razlikom da sam ja imala tandem. Zapravo, nisam imala plan prestati dojiti srednjeg prije pororda već sam bila uvjeravana od strane doktora da će mlijeko postepeno samo nestati u visokoj trudnoći, a da ako ostane to znači da to moj organizam može. Moj se srednji sin prestao buditi po noći s devet mjeseci pa smo tako ukinuli noćne podoje jer se on jednostavno više nije budio. Njemu očito noćni obrok nije trebao. S 10 mjeseci sam ja odlučila smanjiti broj podoja na tri u toku dana, pa na dva pa na jedan. I tako sam imala tandem 5 mjeseci. Ja sam broj podoja smanjivala jednako kao i s prvim sinom, onako kako se meni činilo normalnim. Naime, iako sam za dojenje meni se čini nekorisnim pa čak i štetnim za dijete da u dobi od 13 mjeseci siše kad god poželi. Nekako mi je važno da je sisa hrana, a da ja mogu smiriti, utješiti, ohrabriti i uspavati dijete bez obzira na sisu. Ono ja i danas svog 12 godišnjaka i smirujem i tješim i volim jednako kao i dok je dojio. Naravno, svatko bira za sebe... samo moje iskustvo
    Sviđa mi se!!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    108

    Početno

    malena ima 8 i pol mjeseci. od kad smo dosli iz rodilista nocu jede po 4-5 puta. to smo uspjeli smanjiti na 2 puta prije nekih mjesec dana.dosla trodnevna viroza, nasisavanje cijelu noc,dobila i proljev pa je preporuka pedice bila hraniti svaka dva sata. krutu hranu bolesna nije htjela nikako. sad smo ozdravili ima nekoliko dana no krutu hranunece nikako ili jedva par zlicica. cica danju, a nocu se vratili na staro nacicavanje. eto jedan po jedan korak naprijed pa tri nazad..

  27. #27
    Ivac avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    svaki put kad izlaze zubići počne nasisavanje. Kad ju ja uspavljujem to je uvijek na cici, a kad ju moja teta (koja ju čuva preko dana) uspavljuje to onda funkcionira savršeno... mala legne, teta joj priča, mala zaspi. Ja sam pokušala tako nekoliko puta, ali ja imam cice i to njezine i gotovo. Jedno vrijeme me je počelo užasno nervirati, jer sad već ima 21mj, ali sad sam ok. Po noći se više ne budi, osim kad je frka sa zubima. Cica prije spavanja, buđenje u 6 ujutro cica, kad dođem s posla i ako joj treba utjeha u momentima kad je umorna i kenjkava... Razmišljala sam o odvikavanju, ali sad će krenuti u jaslice, tak da će joj to cickanje možda biti i od koristi. Čekat ću da njoj dosadi, osim ako ja ne popi... u međuvremenu. To je sad samo emocionalna potreba, ali zato moje djete nije ovisno o nekoj najdražoj igrački, ne navlači dudu po ustima cijeli dan, tako da si mislim da bi bilo u redu da dok god ima potrebu da joj to i priuštim. Ako se mama može nositi s time i ako može stisnut zube onda kad joj je već DOSTA, onda mislim da bi bilo dobro dojiti dok klinac ne odustane.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I moji nemaju nikakvu igračku ni dud, samo srednji cucla prst ali to je radio od kad je rođen... Čini mi se da je to do karaktera... I baš zbog tih tješilica se meni čini da treba što ranije uspostaviti taj odnos sisa = hrana. Čini mi se da je kasnije teže....

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    29

    Početno

    Mislim da je kod moje malene to noćno nacicavanje bila samo navika koja je mene strašno iscrpljivala. Prije nego što sam prestala dojiti mislila sam da joj je potrebna moja blizina i bilo mi je jako teško prestati. Ali pošto me je to jako iscrpljivalo i po naputku nutricionistice da ukinem jutarnji podoj prestala sam potpuno dojiti s njenih 18 mjeseci. Do tada je dojila ujutro, naveče i po noći minimalno 3 puta, a ponekad cijelu noć. Nevjerojatno bezbolno je to prihvatila. Par dana je bila tužna ali prošlo je bez suza. Prvih par noći se još budila i ja bih ju tada podigla i nunala dok ne zaspi a nakon toga je počela spavati cijelu noć bez buđenja. Ja sam bila time potpuno šokirana. Kako je to moje dijete koje je bilo potpuno ovisno o mojoj blizini odjednom počelo spavati cijelu noć u komadu? Očito je i ona bila spremna prestati i to joj je bila samo navika. Prestati je teže bilo meni nego njoj.

  30. #30
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Ja jos dojim po noci iako sam dnevno dojenje gotovo sasvim ukinula. Ne znam da li je potreba ili navika, mom sisavcu je nedvojbeno veliki gust a dojimo jos jer idem linijom manjeg otpora, u 3-5-7 ujutro mi je lakse prebacit ga kod sebe, pristekat i nastavit spavati nego da se probudi skroz i bude budan koji sat

  31. #31
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Moja mala ima 18 mj. Dojim je po danu cca 3-4 puta a po noći se budi jako često i traži..koji put se budi i svako sat -dva. Volila bi po noći ukinit dojenje, ali ne znam na koji način.
    ???

  32. #32
    Nitenaja avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    291

    Početno

    Mi imamo 10 mjeseci,i unazad mjesec dana,ponoći cica i nacicava,ma neispavani smo svi,on bi bio na cici cijelu noć.To nije više hrana nego navika,preko dana pocicka 3-4 puta,ali ovo kad krene od ponoći do 4-5 h .
    Vidim da i njemu i meni odugovlačenje da ukinem te noćne podoje samo otežava i kad cicka,nemože više navlačit te cicke u nedogled samo je još razdražljiv i cendrav.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    nama je sinoć bila prva noć bez dojenja po noći. budio se malo češće ali nije bila baš velika drama. ima skoro 11 mj. i imam dojam da mu više ne treba to. plan mi je da mu po danu još dajem (obično to bude 2x, pred spavanja), i navečer prije spavanja, te ujutro. samo ne po noći.
    s nadom da će se onda buđenja prorijediti. što mislite?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    111

    Početno

    Citiraj littletunafish prvotno napisa Vidi poruku
    nama je sinoć bila prva noć bez dojenja po noći. budio se malo češće ali nije bila baš velika drama. ima skoro 11 mj. i imam dojam da mu više ne treba to. plan mi je da mu po danu još dajem (obično to bude 2x, pred spavanja), i navečer prije spavanja, te ujutro. samo ne po noći.
    s nadom da će se onda buđenja prorijediti. što mislite?
    Naš se i dalje budi. Ima dvije godine, a noćno smo ukinuli prije nekih 2 mjeseca.

    Razlika je jedino u tome da se je prije, kad bi se probudio, prikopčao na cicu i tako prikopčan spavao, a čim bi se ja pomakla opet bi se probudio i opet tražio cicu i tako unedogled tj do ujutro, a sada se probudi, kaže mama guji guji tj mama grli grli, ja ga grlim objema rukama i čim maknem ruku on opet mama guji guji i tako do ujutro što bi reći da on jednostavno još za sad mora biti zaljepljen za mamu i bok.

    Možda tvoj nije tako ljepljiv kao ovo moje čudeso.

    Zaboravila sam napisati da je prvih par noći po ukidanju dojenja spavao bolje i onda se opet vratio na staro tj na buđenja.
    Posljednje uređivanje od margaretica : 05.01.2014. at 23:57

  35. #35
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    M. isto tako. Ima noci kad uopce ne trazi da se grlimo, svako na svoju stranu, a ima i onih kad moramo zaljepljeni spavati. Nocas na primjer bi se probudio cim ne bih licem bila okrenuta prema njemu. Nekad mu je dosta da ga samo pomazim po ledjima da zna da sam tu.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    a jel tata u tome svemu ima kakvu ulogu? jer, cicu imam samo ja, ali on bi mogao isto nunat i pjevat, zasad mali to ne prihvaća, vama?

  37. #37

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    111

    Početno

    Citiraj littletunafish prvotno napisa Vidi poruku
    a jel tata u tome svemu ima kakvu ulogu? jer, cicu imam samo ja, ali on bi mogao isto nunat i pjevat, zasad mali to ne prihvaća, vama?
    Tu smo mi fulali jer smo isli linijom manjeg otpora skoro 2 godine, najjednostavnije je bilo dati cicu, mali bi zaspao u roku odmah i svi zadovoljni. Da je od pocetka i tata uspavljivao na neki svoj nacin, ne bi bilo problema, pod uvjetom da beba to prihvaca. U biti, mislim da nismo ni imali sansu za drugacije, cim bi mu se prispavalo poceo se savijat prema cici i dok je ne bi imao u ustima, nis od spavanja pa makar se na glavu postavili.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Moj najmlađi ima tri godine i dojen je do godine i po, a noćna dojenja sam koji mjesec ranije ukinula i još uvijek se budi. I budi se jer je takav, i budio bi se i da ga još dojim i da ga uopće nisam dojila. I mislim da neki ljudi imaju lakši san od drugih i da se bude zauvijek. Samo u nekoj dobi, nauče ne zvat mamu. Moj me pozove, ponekad i treba nešto, tipa vode, piškit, a češće ne treba ništa i odmah nastavi spavat, samo netko mora doći do njega i reći mu Noć je,svi spavamo. Tako da mislim da prestanak dojenja nije uvijek jednako prestanku buđenja.

  39. #39
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj littletunafish prvotno napisa Vidi poruku
    a jel tata u tome svemu ima kakvu ulogu? jer, cicu imam samo ja, ali on bi mogao isto nunat i pjevat, zasad mali to ne prihvaća, vama?
    Kod mog moze i tata, ali ne uvijek. Ja sam inzistirala da ga tata vodi spavati kao prvo jer ja uvijek zaspim s njim, a htjela bih malo mira, a kao drugo da si mogu priustit koji izlazak tu i tamo.
    Kad mene nema dobar je i tata, problem je kad sam ja tu sto u 70 posto slucajeva zeli samo mene.

  40. #40
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    Mi se bližimo drugom rođendanu i ja pokušavam ukinuti cjelonoćno višenje na cici.
    Trenutno ga tata vodi spavati i spava s njim i to funkcionira sasvim u redu. Imaju svoj sistem za uspavljivanje i nakon doslovno dva dana protestiranja i plakanja, sad mu dam navečer pusu i on ode sa tatom čitati priču i spavati. Po noći se probudi jednom ili dva put malo zakmeči i natrag zaspi. Ako ja spavam s njim onda je sve po starom: uspavljivanje na cici i buđenje 100 puta i traženje cice.
    Obzirom da još uvijek neki puta zna protestirati navečer da oće da ga ja nosim spavati, rekli smo mu da mama ide navečer na posao i za sada je sve ok.
    Ujutro prije nego stvarno idem na posao se legnem kod njega da se malo pomazimo i da malo doji i čini mi se da mu sve to skupa nije nekakav veliki problem nego čista navika da po noći u polusnu traži cicu.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    joj zene drage... evo teme po mojoj mjeri! ja sam se jutros ( opet) digla umornija nego sto sam legla. uzasno, uzasno, uzasno mi je tlaka to cicanje po noci. curica ima 11 mjeseci i ja se blizim svojoj granici izdrzljivosti., sto mi je zao jer sam sina dojila 18 mjeseci i prestao je sam od sebe. Ali ONA, ona je sasvim druga prica i sve to skupa mi lagano ide na zivce.
    sto se tice dojenja, sa njom problemi od pocetka! imala sam 3 mastitisa i hrpu problema, izdajaj, hladi, oblozi, masiraj, miruj.. katastrofa. onda se to sve skupa smirilo sa nekih 4 mjeseca i usli smo u ajmo rec normalniju fazu... osim cinjenice da jos ni jednu noc nije prespavala u komadu i ima i dalje minimalno dva dojenja po noci. sasvim mi je jasno da nije ni gladna ni zedna ( iako pocica sve kad joj dam ) i da joj cica uopce nije potrebna po noci ( stariji je spavao u komadu valjda od 5.tog mjeseca zivota ) , ali kako ides linijom lakseg otpora i nezelis da probudi ostatak kuce-kad vec mora tebe- dam joj cicu. I to je sada stvarno uzasno, uzasno, uzasno naporno.
    ja cijelo vrijeme radim od doma, a kako u toku dana u stvari nista nemozes od nje, jer mi je konstanto na nozi., onda ostanem raditi kad nju stavim spavat, tako da ja legnem oko 11-12. trebala sam poceti raditi van kuce na jesen., ali sada se pojavila jedna nova mogucnost a to je da pocnem raditi vec za 3 tjedna i UOPCE se nemogu zamisliti da nakon ovakvih noci idem raditi sa ljudima.
    neznam sta da radim.. probala sam ju oduciti od cice., dam joj dudu, dam joj bocicu sa vodom, mazim ju, nosim.. i na kraju nakon sat i pol joj moram dati cicu jer vise ne mogu., i onda zaspe.
    ne znam sta cu.. ali radi ovako neceg zaista dovodim u pitanje cijelo dojenje, samo ovo sta kazete, to nije garancija da ce poceti spavati-ili je?
    ps. po danu odspava sat vremena.. znaci nema odmora ni po danu ni po noci

  42. #42

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    vidim da se spominje tata kao alternativa. to kod nas nije moguce, jer on radi i samo preko vikenda je doma.
    znaci katastrofa

  43. #43
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Kod nas nije uspjelo odvikavanje od noćnog dojenja, nego sam morala ukinuti sve skupa. Isto sam tako počela raditi, noću sam bila budna više nego sam spavala, danju bila zombi. Kad mi je prekipjelo, ukinula sam, isto bez pomoći tate, bilo je gadno samo prvu noć (on plakao, ja ležala pored njega i tješila ga - davala mu dudu i bočicu vode). Ali kad je čovjek na granici izdržljivosti, drugačije ne ide.
    Nakon ukidanja, mali nije počeo spavati cijelu noć, nego je imao još oko 2 buđenja sljedećih godinu dana. Ali i to je manje od 10ak buđenja kako je bilo dok je dojio.

    Ja sam ukinula sa 14mj.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    ja isto mislim da ako ukidas, to mora biti potpuno.. pogotovo kad su tako mali., kad su veci, pa mozes objasniti da cica spava, da je nema do zore, onda je to druga prica., ali ovako.. sve skupa lose :/

  45. #45
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Evo i mene na ovoj temi- ne mogu vise, malena ima 16,5 mj i noći su prestrasne, spava s nama u krevetu i budi se od 3 do 10-15 puta, nekad doslovno svakoj 15 min. I samo cica pomaze, ako joj ne dam odmah razbudi se i onda cirkusira po sat vremena. A ja radim i budim se svaki dan prije 7. Iscrpljena sam, živčana, ne funkcioniram kako treba, na poslu sam niskoristi. Dnevna dojenja mi ne predstavljaju nikakav problem i to ne bi ukidala ali ova noćna iscrpljuju sve nas. I onda je jednu noc ostavim kod bake i spava u komadu od 9 do 3 ujutro! Baka joj da dudu i nastavi spavati do 7! Heeeej, pa kako? Znaci nije joj potrebno kad mene nema ali kad sam tu- ne moze bez cice. Da ju ostavim par noći samu s tatom? Kako da nam svima pomognem da budemo odmorniji i zadovoljniji???

  46. #46
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Ja još uvijek imam tandem. Vratila sam se raditi i odlučila da nema smisla da curka od 3 i kusur još uvijek ima noćnu pelenu, a dnevnu nema već godinu i pol. Sad sam joj ukinula noćnu cicu pa je stalo i noćno pišanje. 1.tj. je bio pakleni i urlala je i budila nas sve od reda. 2. tj. je bilo bolje, više nije toliko njorgala za cicom, al sam ju 2-3x dizala na WC. 3. tj. je čisto solidan. Piški prije spavanja, stavim ju oko ponoći i izdrži do 5 ujutro. Tad slijedi nagrada - cica ak nije piškila. Ona je već starija i sve joj se da objasniti, al i ona je pokušavala dok je išlo i dok sam se dala maltretirati. Mlađa, s god i pol cica prije spavanja i kad se probudi, ak ne prespava pa zbog žurbe u jaslice i na posao ne ostane kratkih rukava.
    Naprosto sam objasnila da je velika cura i da nema smisla da nosi pelene jer su joj već premale, a da ne mre prestati piškiti dokle god cica.

  47. #47
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Gabi, moj je bio puno mladi kad smo prestajali s nocnim dojenjem ali ja ga nisam ostavljala s tatom jer me bilo frka da ce se, kad se ja vratim, sve nastavit po starom.
    Ja sam razdvojila vecernje cicanje od uspavljivanja (cicao je na prematalici nakon kupanja ), a za nocna budenja sam ponavljala da cika spava (pa se to nastavilo u nabrajanje svih dragih mu osoba koje isto spavaju i preraslo u svojevrsnu mantru za uspavljivanje).
    Bilo je grozno svega par puta (par budenja), grlila sam ga i tjesila, ali je vec kroz 2-3 dana poceo mirnije spavati, puuuno manje se buditi i prihvacati da cika spava.
    U 4. mjesecu trudnoce sam prestala sa dojenjem uopce (imao je 14 mjeseci), isto mu rekla da cika spava i bilo nam je problematicno samo jedno popodnevno uspavljivanje.
    I sama sam se zacudila kako je lako prihvatio da cika spava.

  48. #48
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    S kolko dijete moze razumjeti da cica spava? Mastam o razumijevanju te recenice

  49. #49
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Ne znam s koliko to svako dijete može razumjeti al moj je razumio sa 10 mjeseci.
    I ja sam se isto pitala, od njegovog 3. mjeseca :

  50. #50
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Znaci prvo bi trebala razdvojiti uspavljivanje navečer od cicanja? To bi bio prvi korak?
    Ona kuži kad joj nešto pričam, možda bi mogla s tim da cica spava, bas cu probati, sutra je praznik pa se stignem naspavati LOL

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •