Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: pečacenje kutnjaka

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno pečacenje kutnjaka

    zubarica nam je rekla da trebamo doći kad mu narastu kutnjaci da ih ona "zapečati". ja se ne sjećam da li su to nama radili ili ne? :?

    čula sam da se može dogoditi da se pojavi mali karijes i, ukoliko ga zubar ne vidi i zapečati zub, da je to onda koma - da cijeli zub istrune... :? i da je zato bolje ne pečatiti...

    kaj sad? nama su narasla već 3...

    jel ima netko da zna nešto o tome?

  2. #2
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    ja sam shvatila da se to mora prije skole :?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Moja zubarica je rekla da je to sada moda kao i puno drugih stavri, da mi kao roditelji moramo odlučiti, a ako se odlučimo ona će napraviti. To se radi kad izrastu šestice i ona kaže da zubi moraju biti besprijekorno zdravi kada se to radi i da je ona imala slučajeva karijesa ispod tih pečata koji su se jako razvili jer se nisu vidjeli. Njen je savjet kontrolirati a ne pečatiti. Imam još jednog zubara koji je super stručan pa ću njega pitati za mišljenje, još nisam odlučila da ćemo pečatiti. Nekako mi je to njeno objašnjenje logično.

  4. #4
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    nije obavezno prije skole

    preporucuje se za djecu koja su inace sklona karijesu, ili imaju duboke fisure - tj. povrsina zuba im je vise izbrazdana nego ravna, pa se hrana lakse zadrzava tamo gdje je cetkicom malo teze doci (posebno ako imas npr. 6 godina )

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    176

    Početno

    A ja shvatila našu zubaricu da je to obavezno?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    Citiraj egemama prvotno napisa
    ja sam shvatila da se to mora prije skole :?
    je a kak kad do škole nekima još ni ne narastu?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    Cula sam nesto o tome, ali ne znam kako kod nas stvari stoje. Samo znam da oni znaju biti problematicni ako se pokvare
    Mene su prije diplome natjerali da gornja dva zdrava kutnjaka IZVADIM! To je tamo kao nekakva praksa :?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    ivonna, gdje je to "kod nas"?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    Kod nas je u HR, a ja sam faks zavrsila u Americi i tamo sam morala izvaditi umnjake ( jos uvijek imam rupetine)...Sorite na nepotpunim informacijama

  10. #10
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    a kaj je to "pečaćenje"?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    lutonjica, nemam pojma...ja sam si to nekak predočila ko da ih zaliju s nečim (npr. voskom)... ali iskreno, nemam blage veze.... :?
    kaj nema tu neka zubarka da nas malo informira?

    ivonna, kad čujem koje sve ljudi probleme imaju sa umnjacima...možda i bolje da su ti ih spuknuli na vrijeme . oni to valjda "preventivno", ko kak se neko vrijeme pričalo da bu tak i malim bebama odmah vadili slijepo crijevo,jer kao ne treba nam- samo problemi s njim...

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

  13. #13
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    fala.
    totalni mi je idiotizam to pečaćenje. prčkat bezveze po zdravim zubima, e da slučajno ne bi jednom..... užas :shock:

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj ivonna prvotno napisa
    Cula sam nesto o tome, ali ne znam kako kod nas stvari stoje. Samo znam da oni znaju biti problematicni ako se pokvare
    Mene su prije diplome natjerali da gornja dva zdrava kutnjaka IZVADIM! To je tamo kao nekakva praksa :?
    a zašto ?

    ne razumijem

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    Pa zapravo ni ja :?
    Valjda preventivno, a pogotovo kod ljudi kojima narastu na taj nacin da uopce nisu u funkciji (izrastu na stranu, previsoko...) a tesko je doci do njih da bi se odrzavala potrebna higijena i onda se dogodi da se pokvare i kazu da to boli za poludit a (vjerujem, jer kad sam vidla kolki je korijen zuba kad su ga izvadili, mislila sam da mi ide do mozga)..Izvadila prije skoro 2 godine, a jos mi zna zrno rize zaglavit u rupi..

    Jedino sto ne kuzim je zasto ga ne bi npr. tada izvadili (kad zaboli).

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    zato kaj se može sve upaliti, a i može se desiti da i istrune pa pukne dok ga čupaju...onda ti moraju razvaliti pola čeljusti da to sve počiste - to su oni ljudi koji još danima iza hodaju podbuhli i s podljevom ...govorim o umnjacima, ne o šesticama

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    ja sam i bez upale danima bila natecena i na drogama.
    A u medjuvremenu sam se raspitala o tom "pecacenju" i kaze mi tip da se zubi necim premazu da se ne kvare?!
    Pa zakaj nam onda sve zube ne zapecate

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno


    a mogli bi malo modificirat pa i koljena...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Lijepa naša
    Postovi
    23

    Početno

    Ja sam djeci dala pečatirati zube i nije mi žao. Potpuno je bezbolno, i nakon pet godina pečati se još uvijek nisu "istrošili".

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    U autu
    Postovi
    298

    Početno

    Moj Marko ima 2 šestice zapečaćene,zubarica mi je rekla da se ne mogu svi zubi tako zatvoriti samo kod one djece kod koje utori u zubićima nisu jako duboki.Dobro se očiste sa raznim četkicama i sredstvima a onda se stavi neka smjesa na zub da mu površina bude ravna pa je lakše prati hrana se ne uvlači u utore.Sve skupa nimalo ne boli i to nije plomba već neka mekana smjesa koja se pomalo troši.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    U autu
    Postovi
    298

    Početno

    Mislim ta smjesa se stvrdne ali je drukčija od plombe

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Mi smo bili ali je zubarica rekla da nema duboke utore i da ne treba pečatiti, samo nam je fluorirala. Usprkos obožavanim slatkišima, svi zubići su super. Nadam se da će i trajni tako.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •