Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Prekid bolovanja radi koristenja GO?

  1. #1
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno Prekid bolovanja radi koristenja GO?

    Krajem sijecnja sam iznenada ostala na bolovanju radi komplikacija u trudnoci. Najvjerojatnije cu do pocetka porodiljnog morati biti na bolovanju pa me sada zanima mogu li ja na 7 tjedana prekinuti bolovanje i iskoristiti ostatak starog godisnjeg i kompletan novi godisnji? Hocu li imati problema s ponovnim otvaranjem bolovanja nakon toga?
    Razlozi za odlazak na GO su sljedeci: pravo na regres za ovu godinu i moja placa u punom iznosu za skoro 2 mj (naknada mi iznosi znatno manje).

  2. #2
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    e to i mene zanima. moj adr opće prakse mi kaže da je komplicirano (mislim da se to samo njoj tako čini).

  3. #3
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Jucer sam pitala dr opce prakse kak to najbolje izvesti. Rekao je da iskoristim GO prije otvaranja porodiljnog, a do tada bolovanje.

  4. #4
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ako je prekid duzi od 30 dana, morate ponovo nositi ER-1 obrazac.
    Ako npr u 8 mj otvarate rodiljni, onda ce vam na taj novi obrazac upisivati place isplacene od strane poslodavca za period 2-7 mj.
    Ako u periodu 2-7 mj nemate dvije place isplacene, padate na minimalac.
    Oprez!

    Iako, moram reci, drzavi se vise isplati da ste vi na go i uplacujete novce hzzo-u, nego da ste na komplikacijama i dobivate lovu od hzzo, ali, eto, tako je kako je.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    Jucer sam pitala dr opce prakse kak to najbolje izvesti. Rekao je da iskoristim GO prije otvaranja porodiljnog, a do tada bolovanje.
    Ovako ti je najbolje. Računaj unatrag. 45 dana prije termina poroda počinje ti porodiljini. Od tog datuma unatrag izračunaj koliko ti pripada za stari i novi godišnji. Znači, od tog datuma traži u firmi da ti otvore te godišnje, a do tada budi na bolovanju kao sad.

    Pravo na godišnji imaš, na bolovanje i porodilini također, to ti ne mogu uskratiti, jedino što moraš je malo nosanja papira tamo-amo, firma, doktor, HZZO (ili muž, budući da si ti na bolovanju).

  6. #6
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Da, ali ako nece biti prosjeka, pada na minimalac!!!!!!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    82

    Početno

    mislim da je MarijaP u pravu, ako ćeš koristiti više od 30 dana, opet će ti se računati prosjek, što će ti utjecati na 42 dana + 6 mjeseci kada bi trebala dobivati punu plaću, jer će ti se računati ovo bolovanje na kome si od siječnja do sada

    razmisli o tome da uzmeš stari godišnji plus minimalni dio novog godišnjeg koji moraš uzeti da bi dobila regres, obično 12 dana (i da to ne prelazi ukupno 30 dana da ti ne bi tražili novi izračun)

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali ako nece biti prosjeka, pada na minimalac!!!!!!
    A zašto ne bi imala prosjek? Ne spominje nigdje da nije radila lani ili ove godine, tek u siječnju otvara bolovanje, ima stari godišnji, računa na regres (pretpostavljam da je u firmi sve OK ako i na to računa). Za visinu porodiljnog računa se satnica, koliko joj vrijedi sat rada u tim prethodnim plaćama. Ne znamo kad joj počinje porodiljni uopće, možda puno ranije od kolovoza. Možda da napiše kad je termin pa se onda može znati ima li te dvije isplaćene plaće u tih 7 mjeseci (ne znam što to znači u 2-7 mj. neisplaćene dvije plaće) i hoće li moći tako manevrirati.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Neću više pisati o ovome, meni je ugl ova formula bolovanje pa godišnji bila sasvim u redu i ništa mi se nije smanjio prosjek, no to očito ovisi koliku netko ima plaću, a koliku očekuje naknadu. Pošto ovdje to nigdje ne mogu iščitati, bolje da se ne miješam

  10. #10
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    A možeš iskoristiti sadašnji godišnji kao stari godišnji nakon porodiljnoga.

  11. #11
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Da, Nena, to pisem jer ne znam kad joj pocinje rodiljni. Ne bih htjela da se zaleti pa da nas psuje na minimalcu. A i ovo cita puno ljudi.

    Uglavnom, moze se, ali uz oprez. Pogotovo za zene koje su na komplikacijama od samog pocetka trudnoce.

  12. #12
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Joj, dobro da ste mi rekle za ovo!
    Ovakva je situacija: komplikacije mi traju od 23.01. Termin mi je 14.09. Imam 6 dana starog godisnjeg i 29 novoga. Sto mi je onda najisplativije napraviti?
    Ja sam mislila da se gleda prosjek zadnjih 6 mjeseci koje sam RADILA ili bila na GO, a bolovanje se preskace, al ocito nije tak, jesam dobro skuzila?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    situacija, barem datumski, ti je gotovo identicna mojoj:
    kcer sam rodila 12.9., a na komplikacije sam krenula od 20.1. radi prekomjernog povracanja. Na tom bolovanju sam bila do 20.4. kada sam "dosla k sebi" od riganja, infuzija i sl. Radila sam do 20.7. Tada sam uzela redovni godisnji kojeg sam koristila do 20.8. i iza toga "proslijedila" na obavezni porodiljni (onaj od 28 dana prije poroda, rodila sam malo ranije od termina).
    Ne znam ti sad u detalje stvari sa papirologijom, al sjecam se da sam uredno dobila puni iznos place prvih 6 mjeseci iako sam bila ta tri mjeseca na komplikacijama. To ti je moj slucaj (ovo pisem za varijantu da ti se iz nekog razloga prekine bolovanje, dakle da ti se zdravstveno stanje poboljsa, vratis se na posao pa odes na godisnji).

  14. #14
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Skroz nam je slicno jedino kaj se ja ne bi htjela vratiti na posao. Mislila sam ici 45 dana prije termina na porodiljni, znaci 01.08., a 7 tjedana prije toga koristiti GO.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    u tom slucaju ti ne bih znala reci detalje...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav svima! Vidim da se kužite u te stvari pa vas molim za pomoć. Raspitivala sam se okolo (na poslu(radim u zdravstvu) i kod frendica). Svatko ima svoju verziju i ne znam ni sama kaj sad. Nerviram sebe i bebu.
    Na komplikacijama sam od 22.11.2011. te od tada neprekidno na bolovanju. Neki dan su mi u kadrovskoj rekli da nek uzmem stari GO 11 dana + cijeli novi 31 dan te se nadovežem na porodiljni. Čitajući ovu temu, vidim da bi mi prosjek za cijeli porodiljni pao te da mi se te ne isplati koristiti. Jesam dobro skužila? Termin mi je 30.7.

  17. #17
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Tek sad vidim tvoj post.
    Ja sam danas bila u HZZO-u i pitala sto mi je najbolje napraviti. Rekli su mi da prekinem komplikacije, odem na GO, ali ne vise od 30 dana (da ne moram nositi novi ER-1, tj da ne pokvarim prosjek), onda opet otvorim komplikacije do 45 dana prije poroda, tj porodiljnog.
    Takodjer su mi rekli da nije dobro za prosjek da koristim GO neposredno prije porodiljnog, nego izmedju 2 bolovanja.
    Tako da necu iskoristiti cijeli GO, nego ostatak starog i dio novoga i time steci pravo na regres za ovu godinu
    Nadam se da su mi sve dobro rekli i da ce mi doktor htjeti zatvarati/otvarati bolovanje po mojim zeljama!

  18. #18
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Lenina prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima! Vidim da se kužite u te stvari pa vas molim za pomoć. Raspitivala sam se okolo (na poslu(radim u zdravstvu) i kod frendica). Svatko ima svoju verziju i ne znam ni sama kaj sad. Nerviram sebe i bebu.
    Na komplikacijama sam od 22.11.2011. te od tada neprekidno na bolovanju. Neki dan su mi u kadrovskoj rekli da nek uzmem stari GO 11 dana + cijeli novi 31 dan te se nadovežem na porodiljni. Čitajući ovu temu, vidim da bi mi prosjek za cijeli porodiljni pao te da mi se te ne isplati koristiti. Jesam dobro skužila? Termin mi je 30.7.
    Lenina,

    iskoristi stari godišnji i onoliko dana novog godišnjeg, ali neka prekid (između bolovanja i rodiljnog) ne iznosi više od 29 KALENDARSKIH dana. Tada se neće raditi novi obračun naknade i ovaj prekid neće utjecati na obračun rodiljne naknade.

    ako bi iskoristila 11 dana starog godišnjeg + 31 dan novog, radio bi se novi obračun rodiljne naknade.

  19. #19
    leptiric_zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    238

    Početno

    Može i meni mala pomoć. Od 5.9. sam na komplikacijama, rodila sam 9.1. i 9.7. mi izlazi 6mj porodiljnog. Ja bi tada, 10.7. uzela GO za ovu godinu, 28 radnih dana. I onda se vratila na idućih 6mj porodiljnog. Kolika će mi biti naknada (2260?). Da li i ja moram paziti da mi ne prelazi 30 dana GO ili u mom slučaju to nije? Hvala na pomoći.

  20. #20
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj leptiric_zg prvotno napisa Vidi poruku
    Može i meni mala pomoć. Od 5.9. sam na komplikacijama, rodila sam 9.1. i 9.7. mi izlazi 6mj porodiljnog. Ja bi tada, 10.7. uzela GO za ovu godinu, 28 radnih dana. I onda se vratila na idućih 6mj porodiljnog. Kolika će mi biti naknada (2260?). Da li i ja moram paziti da mi ne prelazi 30 dana GO ili u mom slučaju to nije? Hvala na pomoći.
    utjecat će ti sigurno.

  21. #21
    Nivi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    citam ove postove i jedna stvar mi nije jasna... zasto je problem novog izracuna ako je iznos place na GO isti kao kad radis, ili je tu nesto drugo u pitanju?
    pretpostavljam da nije problema ako se radi o GO za jedan cijeli mjesec, tj. od prvog do 30/31 u istom mjesecu?! ili npr. ako se radi 2 tjedna pa 2 i nesto tjedna GO i onda se od sljedeceg mjeseca otvori porodiljni?!

  22. #22
    leptiric_zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    238

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    utjecat će ti sigurno.
    mamma san, samo mi recite da li utječe samo za jedan mjesec ili svih 6mj roditeljskog dopusta?

  23. #23
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Nivi prvotno napisa Vidi poruku
    citam ove postove i jedna stvar mi nije jasna... zasto je problem novog izracuna ako je iznos place na GO isti kao kad radis, ili je tu nesto drugo u pitanju?
    pretpostavljam da nije problema ako se radi o GO za jedan cijeli mjesec, tj. od prvog do 30/31 u istom mjesecu?! ili npr. ako se radi 2 tjedna pa 2 i nesto tjedna GO i onda se od sljedeceg mjeseca otvori porodiljni?!
    kod novog obračuna rodiljne naknade uzima se u obzir naknade isplaćene u 6 mjeseci koji su prethodili mjescu otvaranja dopusta. znači, vjerovatno plaća za taj mjesec neće ući u obračun naknade, a prethodni mjeseci su bili u korištenju nekog prava i pripadajuće naknade.

    ukratko, snižava prosjek.

  24. #24
    Nivi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    mamma san hvala na odgovoru.
    ja i dalje pretpostavljam da je onda to snizavanje prosjeka samo u slucaju kad je osoba bila prijasnjih mjeseci na komplikacijama ili je koristila neko drugo pravo. inace ako je netko radio, pa isao na GO a onda na PD vjerujem da tu nema rusenja prosjeka, jel' tako?
    Posljednje uređivanje od Nivi : 04.04.2012. at 15:49

  25. #25
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    nivi, pa cijelo vrijeme mi govorimo o PREKIDU BOLOVANJA pa korištenje G.O. i onda ili nastvak bolovanja ili rodiljni!!


    o ovoj situaciji da radiš, pa uzmeš godišnji i onda odeš na bolovanje / rodiljni - uopće nema spora.

  26. #26
    Nivi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    onda sam ja bila off_topic, sorry.
    ja pitala ono sto mene zanima

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •