Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: mentalne mape

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno mentalne mape

    je li netko podučio djecu tome?
    djeluje li to?

    moja je 3. razred, priroda se pokazala dosta zahtjevnom

    i mene je iznendila količina gradiva vezana uz povijest grada Zagreba (prapovijest, brončano, doba, rimsko doba, srednji vijek pa nadalje... Nije to samo Matija Gubec i 1573. godina, nego i imena njegova tri pomoćnika koja su zajedno s njima smaknuta i sl.)

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Za neku djecu su odlicne, ali neki se uopce ne nalaze u tome. Jednsotavno probaj pa ces vidjeti.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    224

    Početno

    U trećem razredu uče povijest grada Zagreba? Ili sam krivo povezala?

  4. #4
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj tomika prvotno napisa Vidi poruku
    U trećem razredu uče povijest grada Zagreba? Ili sam krivo povezala?
    u trecem razredu sva djeca uce povijest svojega zavicaja, znaci ne nuzno zagreba

  5. #5
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Imam isto iskustvo kao marta - to ne odgovara svakom djetetu. Učiteljica moje kćeri ih je često koristila i to je B. odgovaralo, a sin ih nije podnosio - njemu je to uvijek bilo premalo podataka.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    kako su učili/uče?

    ( ja kao da u školu nisam išla ...)

    3. razred je povijest zavičaja kako kaže ivarica, u ZG-u se obrađuje Zagreb
    Imaju već 6-7 isprintanih A4 papira s dosta detalja...

  7. #7
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Mentalne mape su koristili za raščlanjenje pojedinih pojmova ili nastavnih cjelina - od općenitijeg (debla) išli su prema detaljima (grane i grančice) - to je neka vrsta pisanja natuknica, ali kroz sliku grananja. Često su koristili i boje da bi odijelili pojedine cjeline unutar tog stabla. To je neka vrsta vizualizacije analitičko-sintetičkog procesa.

    U nekim udžbenicima (mislim Alfa iz Prirode i društva) su imali mentalne mape na kraju svake cjeline.

  8. #8
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    kako su učili/uče?

    ( ja kao da u školu nisam išla ...)

    3. razred je povijest zavičaja kako kaže ivarica, u ZG-u se obrađuje Zagreb
    Imaju već 6-7 isprintanih A4 papira s dosta detalja...
    isto su dobili neke isprintane stranice ali nisu to trebali sve nauciti, sigurno ne napamet
    svi su dobili svoju temu za esej

    procitao je i slikovnicu Moj Zagreb, proguglali ono sto nije pohvatao,
    uglavnom tako on najlakse uci, kad spaja razlicite informacije iz vise izvora

  9. #9
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja sam učila po mentalnim mapama još u osnovnoj, sama sam si to izmislila jer sam skroz vizualni tip, tako najlakše, najbrže i najbolje pamtim

    zari sam to zato par puta pokazala (a i učiteljica im često radi mentalne mape baš u prirodi), ali njoj to nije baš nešto. ona je auditivan tip, kod nje bolje pali da smislimo melodiju i pjesmicu o gradivu i onda si na to pjevamo i plešemo i tako sve zapamti u roku keks

  10. #10
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Nama je TS tumačila da mentalne mape slabo funkcioniraju kod djece s poremećajem pažnje i koncentracije jer ih ta stabla svojom širinom još više slude pa više i ne vide što je gdje, niti to mogu zapamtiti. Njima je lakše imati za svaku lekciju 3-4 glavne natuknice, ispod svake po 3-4 ključne riječi i gotovo, a onda si oni sami ispletu priču oko tih riječi.

  11. #11
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ja obožavam mindmape i ja sam ih sama radila prije nego mi je jedna profesor rekao "o,mind mapa- super"
    s klincima sam radila mindmape na temu želja i planova kao plakate kombinacija kolaža i crteža to ih je jako vesellilo, još nismo došli do tga da gradivo ako radimo s obzirom na nisku razinu zahtjevnosti gradiva, ali u petom razredu ćemo sigurno krenuti

  12. #12
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    kod nas u vrticu imaju djecju mentalnu mapu. tete cak nisu znale da se to tako zove kad im je muz rekao kako je fino sto imaju MM.

  13. #13
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    i kod nas su već u vrtiću radili s mentalnim mapama...
    to je bilo baš zgodno

    međutim, Vrijeska, sjećam se tog gradiva iz povijesti grada Zagreba... prestrašno i sve zbrčkano
    negdje u isto vrijeme, čini mi se, imali su lektiru "Grički top"
    pa smo skužili da, iako je stalno bila sa mnom negdje po gradu, mnoge stvari nije vidjela...
    pa sam lijepo uzela dite za ručicu i prošetala je po svim tim mjestima koja su se spominjala u povijesti i u toj knjizi
    obišle smo i spomenike i usput smo se lijepo fotkale i pričale o svemu
    i mogu ti reći da je tako puno više zapamtila nego da je samo suhoparno štrebetala iz knjige
    (ne znam zapravo koliko bi tu pomogle mentalne mape... možda i bi...)

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    i kod nas su već u vrtiću radili s mentalnim mapama...
    to je bilo baš zgodno

    međutim, Vrijeska, sjećam se tog gradiva iz povijesti grada Zagreba... prestrašno i sve zbrčkano
    negdje u isto vrijeme, čini mi se, imali su lektiru "Grički top"
    pa smo skužili da, iako je stalno bila sa mnom negdje po gradu, mnoge stvari nije vidjela...
    pa sam lijepo uzela dite za ručicu i prošetala je po svim tim mjestima koja su se spominjala u povijesti i u toj knjizi
    obišle smo i spomenike i usput smo se lijepo fotkale i pričale o svemu
    i mogu ti reći da je tako puno više zapamtila nego da je samo suhoparno štrebetala iz knjige
    (ne znam zapravo koliko bi tu pomogle mentalne mape... možda i bi...)
    X

    Nama je pomogao odlazak u Muzej grada Zagreba i Povijesni muzej.

    Što se tiče mentalnih mapa, kao i Zdenka imam mješovito iskustvo. Dobro su nam poslužile uglavnom za strane jezike kad se ne ide previše u širinu. Time se djeca i danas ponekad služe (kad treba znati kako se riječ PIŠE i kad ih nema puno, a svaku povezuješ sa slikom) a za ostalo im baš i nije bilo nešto.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Još samo da kažem,

    Što se tiče baš ove lekcije, ja sam mlađem sinu napravila neku vrstu mentalne mape (jer je, kako je Forka rekla, gradivo bilo katastrofalno zbrčkano - ne može pratiti ni osoba koja zna nešto o povijesti, a kamo li klinci koji se s tim sreću prvi put).

    Ja sam to nekako sistematizirala + dodala vremensku crtu, ubacila ključne događaje i dosta se namučila s tim jer je nepovezano i nabacano, ali nekako je sin uspio upamtiti ono što su im naveli, uz dosta objašnjavanja što-kako-zašto. Mom sinu to treba jer ga ne zanimaju suhoparni podaci koji su međusobno nepovezani. Samostalno, on zna napraviti mentalne mape za jednostavne stvari (npr. ljudsko tijelo koje sad rade u 4. razredu - išlo je bez problema: mape, plakati, što god treba). Ipak, nije bio u stanju to napraviti s ovim gradivom. To nikako nije pravo mjesto za početak učenja rada s mentalnim mapama. Treba naći nešto jednostavnije.

    Bit mentalnih mapa (po mom mišljenju potpuno promašeno u Alfinim udžbenicima) nije da dijete vidi kako je netko drugi to napravio, nego da si sam osmisli kako to ide: kreneš od poznatog, pa širiš priču u svim smjerovima kako ti pada na pamet. Jest zgodno za ponavljanje gradiva, ali počinje se s bijelim papirom. Dobro je za nekoga, ali gledajući klince oko sebe došla sam do zaključka da su za većinu mentalne mape precijenjene. Ipak, osobe kojima odgovaraju jako ih vole i odlično se s njima služe. Možda je problem u našem školskom sustavu (nikad se ne kreće od bijelog papira i teme, nego učiš činjenice koje ti daju), ne bih znala, ali ja ni doma nisam uspjela motivirati klince da se time služe za bilo što osim njemačkog. Tu je išlo odlično - npr. lekcija Četiri godišnja doba u 2. ili 3. razredu - moj sin koji voli crtati sve si je najprije sam nacrtao, a onda dopisao riječi na njemačkom i u roku keks sve je zapamtio.

  16. #16
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Lijepo molim ako netko ima nekakav link za mentalne mape za predškolsku dob.
    Spominjale ste ih u vrtićima, pa bi mi bilo interesantno to malo pogledat.
    Hvala najljepša!

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj iki prvotno napisa Vidi poruku
    Lijepo molim ako netko ima nekakav link za mentalne mape za predškolsku dob.
    Spominjale ste ih u vrtićima, pa bi mi bilo interesantno to malo pogledat.
    Hvala najljepša!
    Evo tu ima nešto jednostavno: http://www.zdravakrava.hr/clanak/212...ocionalnu-mapu

    Ne znam baš koliko je to prikladno za vrtićance, ali probaj...

  18. #18
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Hvala! kiss

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •