Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Bolest koju prenose mačke

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno Bolest koju prenose mačke

    Da li možda netko zna kako se zove bolest koju prenose mačke a opasna je za trudnice? Na koji način se testirati ?

    Znam da je o tome već bilo pisano ali pretražnik ne radi pa nisam našla stare postove

    Hvala

  2. #2
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Bolest se zove toksoplazma, a koliko ja znam zaraziš se preko životinjskog izmeta. Ne znam kako se liječi, ali bih na tvom mjestu istog časa potražila savjet liječnika. Sretno!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    4

    Početno

    Trebaš obavezno reći tvojoj doktorici da te pošalje na krvnu pretragu za toksikoplazmozu. Inače se bolest prenosi preko sirovog mesa i mačjeg izmeta. Imaš dosta toga napisano na rodinim stranicama o toj bolesti kao i na stranicama poliklinike Harni.

  4. #4
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Evo ti par linkova o toksoplazmozi:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=17468
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=5291

    Inače, bolest je opasna jedino ukoliko se prvi put zaraziš u trudnoći, a ako si imala prije trudnoće mačke ili na neki drugi način pokupila toksoplazmozu, ne moraš se brinuti jer onda već imaš antitjela.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Hvala svima na brzim odgovorima. Baš su me u poliklinici Harni uputili da napravim pregled s obzirom da imam macu koja živi u kući, jedino je doc zaboravila napisati a ja do doma zaboravila kako se bolest zove.
    Danas idem po uputnicu.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    Pretraga se zove TORCH (torč) i serološki nalaz se radi na Rokfelerovoj u Institutu(?) ili u Zaraznoj.

    (op. Ne šeći previše po Zaraznoj da ne pokupiš u zraku neku rubeolu ili sl.)

    Serološka obrada u sebi sadrži pretragu na toksoplazmozu, rubeolu i još nešto.
    I meni je ista doc napisala da to naporavim, ali nakon ponovljenog UZV-a u drugoj poliklinici doc je rekao da ne trebam pa tako nisam niti išla.

    Odista pazi da ne ideš na mjesta i laboratorije gdje dolaze zaraženi ljudi da stvarno ne pokupiš neki infekciju!!!

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Znam da je rizično ali svakako moram ići (u rokfel. je manje ljudi pa ću tamo odmah ujutro) imala sam temp 38, povećane žlijezde na vratu i proljev te bolove u trbuhu. Kako se dosta simptoma poklapa a infekcija nije bezazlena nemogu riskirati. Kupila sam i maskicu u apoteci pa ću je staviti prije nego uđem u zgradu-

    Hvala

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    191

    Početno

    Ako već duže vrijeme imaš mačku, onda si vjerojatno imuna na toxo. No da se ne zavaraš, ne prenosi se samo preko mačke, već i preko sirovog mesa. Zato pazi što jedeš. Tartar biftek - bolje ne.
    Ja s mačkom živim već 13 godina u stanu, preboljela sam tokso. Ukoliko ti mačka ne ide van, vjerojatno niti nije zaražena.
    Inače, moja prijateljica koja je ginekolog rekla mi je da do sada nisu imali ženu (trudnicu) zaraženu tokso. To tek u zadnje vrijeme testiraju naveliko, makar je postotak zaraze u Hrvatskoj možda 1 posto.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Macu smo dobili nešto prije trudnoće. Nikad ne izlazi iz kuće ali je stanovala s puno maca u uzgajivačnici. Što se tiće hrane jedem samo kuhano i dobro pečeno meso i ne konzumiram sirovo povrće. Maca jede isključivo dehidriranu hranu. Znam da su šanse male ali kako se u zadnje vrijeme sve lijepi za mene ne želim riskirati.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    191

    Početno

    Citiraj Paula prvotno napisa
    Znam da su šanse male ali kako se u zadnje vrijeme sve lijepi za mene ne želim riskirati.
    Ma normalno, testiranje se podrazumijeva. Bit ćeš mirnija. Ja sam znala da mi je mačka zdrava, ali ne bi mogla mirno provoditi trudničke dane da nisam napravila test. Što je sigurno, sigurno je.

  11. #11
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    u trudnoći sam radila test i ispalo je da nisam bila zaražena
    jel to čudno s obzirom na to da sam cijeli život u kontaktu s mačkama (koje nisu isključivo u kući)?

  12. #12
    traxi

    Početno

    ma, sam se testiraj više puta u trudnoći. ja sam se testirala sam na početku jednom, i ispalo je da nemam antitijela, znači da se mogu zaraziti.
    jučer sam surfala malo i smrznula sam se kad sam pročitala da toxo može uzrokovati višak amnionske tekućine, što je meni dijagnosticirano. a konstantno sam sa svojom macicom.
    sam se ti testiraj, da budeš mirna. niš te ne košta, a vjeruj mi, ak bude nekih komplikacija, bar ćeš s te strane biti mirnija.
    ja sam se jučer tukla po glavi, zašto nisam išla češće na testiranje, pogotovo što sam do kraja 3. mjeseca trudnoće svakodnevno radila sa mačkama.
    pogotovo što je ozbiljno ak se zaraziš..

  13. #13
    traxi

    Početno

    Citiraj aries24 prvotno napisa
    u trudnoći sam radila test i ispalo je da nisam bila zaražena
    jel to čudno s obzirom na to da sam cijeli život u kontaktu s mačkama (koje nisu isključivo u kući)?

    nije ti to niš čudno, ne mora značiti da imaš antitijela ak si u kontaktu s mačkama..

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Evo danas stigli nalazi i negativno :D

  15. #15
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    :D

  16. #16
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    fijuuuuu super :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •