Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Sta znaci BPD na nalazu UZV??

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno Sta znaci BPD na nalazu UZV??

    Sigurno neko zna sta predstavlja skracenica BPD na nalazu sa UZV. Znam da femur oznacava bedrenu kost, ali ne znam sta je bpd? Da li je to omjer glave djeteta??

  2. #2
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    To ti je promjer glavice.
    HC - opseg glave
    AC je opseg trbuha

  3. #3
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Mislim da je BPD biparijetalna distanca - rastojanje izmedju slepoocnih kosti bebe.

  4. #4
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Citiraj Vishnja prvotno napisa
    Mislim da je BPD biparijetalna distanca - rastojanje izmedju slepoocnih kosti bebe.
    Tocno 8)

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    Pretpostavila sam, ali da budem sigurna.
    Da li mi neko zna reci, je li taj bpd od 97,6mm, preveliki za 37 sedmica? Posto je doktor prokomentarisao da beba nije mala?!
    To pitam zbog poroda, jer ce onda mozda biti tezi

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    Ispravka 97,9mm

  7. #7
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Ne bi trebalo da zbog toga bude teži porod. Prvo uzv zna pogriješiti, ovisno tko gleda uzv. Dešavalo se da pokažu da su na 2. pregledu mjere manje nego na prvom pa ispadne kao da se dijete smanjilo, što znači stvarno ovisi tko i kako gleda na uzv. Ja sam rodila sa 38+5 i BPD je bio mislim 10,2 što je bila velika glava?? naspram ostatka tijela.

  8. #8
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    97,9 jest velik bpd za 37. tjedan, ali ako ga prati i velik ac onda se ne može govoriti o velikoj glavi, nego o velikoj bebi.
    Također, to što Vodenjak kaže, ne treba vjerovati uzv-u kao 100% procjeni kolika će beba biti, on je važniji kao pokazatelj pravilnog rasta bebe (pod uvjetom da je uvijek isti gin. i isti aparat).

    Opet s druge strane, ne mora značiti da je bebin opseg glave velik, neke bebe imaju užu, a neke širu glavicu a isti opseg.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    97,9 jest velik bpd za 37. tjedan, ali ako ga prati i velik ac onda se ne može govoriti o velikoj glavi, nego o velikoj bebi.
    Opet s druge strane, ne mora značiti da je bebin opseg glave velik, neke bebe imaju užu, a neke širu glavicu a isti opseg.
    potpisujem! s time da je mom junioru glava bila velika i opsegom i širinom... ali, i on je bio velik...

  10. #10
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Naš Marin ima veću glavu po opsegu, a ostale mjere su mu bile u "normali". Sad se to sve izjednačilo, ali nije bilo toliko ni primjetno, jedino kad pogledaš odozgo prema dolje vidiš da je glavica velika

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    ma sve to razumijem
    Nego razmisljam zbog tih 10cm otvora, ukoliko je glavica veca, to automatski znaci da nema sanse da se ne popuca, bilo prirodno, bilo da ne vrse epiziotimiju. U ovom slucaju ce je onda sigurno vrsiti. Zbog toga me i zanima ta velicina.

  12. #12
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    10 cm treba biti otvoren cervix, a međica može puknuti i kod manje glavice, a ne mora kod veče, sve zavisi koliko je tkivo elastično.

  13. #13
    taceki

    Početno

    Zullu, u Hrvatskoj smo, rezali budu te bez obzira na opseg glavice.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    za laptopom :)
    Postovi
    234

    Početno Re: re:

    Citiraj Zullu prvotno napisa
    razmisljam zbog tih 10cm otvora, ukoliko je glavica veca, to automatski znaci da nema sanse da se ne popuca, bilo prirodno, bilo da ne vrse epiziotimiju. U ovom slucaju ce je onda sigurno vrsiti. Zbog toga me i zanima ta velicina.
    Mene su rezali kad je bebica krenula i vidjeli su da ću popucati, dakle nisu donosili zaključke prije toga. U Osijeku.
    Citiraj taceki prvotno napisa
    Zullu, u Hrvatskoj smo, rezali budu te bez obzira na opseg glavice.
    Zullu je u BiH!!!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno Re: re:

    Citiraj Zullu prvotno napisa
    ma sve to razumijem
    Nego razmisljam zbog tih 10cm otvora, ukoliko je glavica veca, to automatski znaci da nema sanse da se ne popuca, bilo prirodno, bilo da ne vrse epiziotimiju. U ovom slucaju ce je onda sigurno vrsiti. Zbog toga me i zanima ta velicina.
    Darling, ako ti muz nije direktor KC-a, ili tata Ministar zdravlja, epiziotomija ti ne gine anyway....

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno Re: re:

    Citiraj LeiA prvotno napisa
    Citiraj Zullu prvotno napisa
    razmisljam zbog tih 10cm otvora, ukoliko je glavica veca, to automatski znaci da nema sanse da se ne popuca, bilo prirodno, bilo da ne vrse epiziotimiju. U ovom slucaju ce je onda sigurno vrsiti. Zbog toga me i zanima ta velicina.
    Mene su rezali kad je bebica krenula i vidjeli su da ću popucati, dakle nisu donosili zaključke prije toga. U Osijeku.
    Citiraj taceki prvotno napisa
    Zullu, u Hrvatskoj smo, rezali budu te bez obzira na opseg glavice.
    Zullu je u BiH!!!
    tek sad vidim ovo....kod nas te jos malo i istuku pride...

    Salim se!

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    E jebi#a. Sve nastojim da nadjem metod da ne dodje do bespotrebnog rezanja. Mislim ja cu pokusati da razgovaram sa osobljem, da se to ne cini ukoliko ne bude potrebe, ali kakve su stvari ovde, cisto sumnjam da ce neko slusati. A ja naravno kada to bude trebalo necu biti u stanju nista sprijeciti
    Uostalom, znam da ne gine rezanje u vecini slucajeva, samo se nadam da nece biti vise nego sto je zaista potrebno.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    za laptopom :)
    Postovi
    234

    Početno Re: re:

    Citiraj Zullu prvotno napisa
    Mislim ja cu pokusati da razgovaram sa osobljem, da se to ne cini ukoliko ne bude potrebe, ali kakve su stvari ovde, cisto sumnjam da ce neko slusati.
    Meni je to bio najveći strah prije poroda isto (osim onih da s djetetom bude sve u redu).
    Samo ti njima kaži. Nisam liječnica i n eznam. Svugdje nailazim na pro i contra epiziotomije. Prije poroda nisam išla na Rodu (nažalost ) a na trudničkom tečaju su imali stav: bolje da nego ne. Na Rodi sam kasnije vidjela; bolje ne nego da! Kako sam samo ljuto plakala kod kuće sjedući na jastučićima što to sve nisam znala prije!
    Pročitaj sve tekstove o tome na Rodi i stavi "epiziotomija" u pretražnik, ako već nisi. Nakon toga odluči i "zamoli" liječnike da te poslušaju. Reci im svoje želje čim dođeš u rodilištu dok nisi u bolovima (jakim...)!
    Sretno! 8)

  19. #19
    taceki

    Početno

    Citiraj taceki prvotno napisa
    Zullu, u Hrvatskoj smo, rezali budu te bez obzira na opseg glavice.
    Oprosti Zullu, nisam gledala lijevo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •