Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 150

Tema: odore u školama

  1. #101
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Nisam izričito protiv uniformi, ali iskreno nije mi niti jedan argument toliko jak da bih bila za;
    - osjećaj zajedništva i pripadnosti se može (i treba) stvarati i na druge načine.
    - odjeće u pranju ima isto, ako ne i više, jer dijete kod kuće uniformu skida i oblači drugu odjeću, pa tako teoretski može isprljati dvije odjevne kombinacije. U tom slučaju je kuta bolje rješenje.
    - uravnilovka se ne može postići, jer neka djeca, ako žele, imaju brojne druge načine da iskažu svoj materijalni status.
    - što je još bilo? uniforma kao prevencija neprikladnog i izazovnog oblačenja? Jesmo li dotle stigli da škole nemaju bolji modus za uvođenje reda i pristojnosti? Ako su toliko nemoćni za postavljanje pravila, niti ih uniforme neće spasiti, već će oni naći načina da otkopčaju dugmad i spuste hlače na bokove...
    Posljednje uređivanje od piplica : 02.04.2012. at 14:39

  2. #102

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    Da se moja djeca osjećaju bolje ili lošije zbog komada odjeće, ja bih istražila što je u pozadini i riješila bih to. Zabrinjavalo bi me da zadovoljstvo/nezadovoljstvo/frustracija/osjećaj sreće moje djece ovisi (čak i malim dijelom) o odjeći ili nečem sličnom.

    A vjerovala ili ne (imam iskustvo iz prve ruke, dakle, ne govorim napamet), mali individualci se mnogo kvalitetnije odgajaju kad se djeca međusobno manje razlikuju izgledom. Tada do izražaja dolaze važnije stvari.
    Gle, napisala sam da se osjeća mrvicu bolje u školi zbog te majice i stvarno ne vidim da mi dijete zbog toga ima problem za psihologa.

    Budući da imaš iskustvo iz prve ruke, hoćeš mi onda pomoći savjetom jer mlađi sin od 5 godina nizašto na svijetu neće staviti na sebe odjeću koja se njemu ne sviđa. Da li i njega trebam voditi psihologu?
    Posljednje uređivanje od Water : 02.04.2012. at 15:00

  3. #103
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Water prvotno napisa Vidi poruku
    Gle, napisala sam da se osjeća mrvicu bolje u školi zbog te majice i stvarno ne vidim da mi dijete zbog toga ima problem za psihologa.

    Budući da imaš iskustvo iz prve ruke, hoćeš mi onda pomoći savjetom jer mlađi sin od 5 godina nizašto na svijetu neće staviti na sebe odjeću koja se njemu ne sviđa. Da li i njega trebam voditi psihologu?
    Ne poznajem tvoju djecu, nemam pojma trebaju li psihologa ili ne i ne vidim baš nikakvu potrebu za zajediljivim tonom.

    Ako bolje pročitaš post koji si citirala, vidjet ćeš da sam pisala o tome što bih napravila da je riječ o mojoj djeci. O tuđoj se ne bih usudila donositi zaključke.
    Posljednje uređivanje od Sanja : 02.04.2012. at 15:04

  4. #104

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    Ne poznajem tvoju djecu, nemam pojma trebaju li psihologa ili ne i ne vidim baš nikakvu potrebu za zajediljivim tonom.

    Ako bolje pročitaš post koji si citirala, vidjet ćeš da sam pisala o tome što bih napravila da je riječ o mojoj djeci. O tuđoj se ne bih usudila donositi zaključke.
    Ma daj, zajedljivost je krenula s tvoje strane, pročitala sam ja post jako dobro.

  5. #105
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Water prvotno napisa Vidi poruku
    Ma daj, zajedljivost je krenula s tvoje strane, pročitala sam ja post jako dobro.
    Nisam bila zajedljiva, ni najmanje. Ton kojeg post dobiva tijekom čitanja ovisi isključivo o čitatelju.

    Zaista se ne bih više natezala, nema smisla.

  6. #106
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kći ide u jednu takvu školu i iako sam ranije bila rezervirana prema ideji uniforme, sad je toplo podržavam. I da, koliko vam god to čudno zvučalo, djeca kroz tu uniformu zaista razviju određeni osjećaj zajedništva (na pozitivan način, ne na način potiranja individualizma; zapravo, škola baš jako radi na tome da se djeca afirmiraju kroz međusobne različitosti).
    ...individualnost djeca mogu razvijati na puno važnijim područjima; osim toga, moram reći da u gotovo dvije godine školovanja nisam doživjela nijednu jedinu situaciju u kojoj bi odjeća ili izgled bili issue po bilo kojem pitanju, za razliku od onog što čujem iz hrvatskih škola (ne samo iz novina).
    Eto, jedno iskustvo, drago mi je čuti da je pozitivno. Slažem se s ovim što sam stavila pod citat.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    Da se moja djeca osjećaju bolje ili lošije zbog komada odjeće, ja bih istražila što je u pozadini i riješila bih to. Zabrinjavalo bi me da zadovoljstvo/nezadovoljstvo/frustracija/osjećaj sreće moje djece ovisi (čak i malim dijelom) o odjeći ili nečem sličnom.

    A vjerovala ili ne (imam iskustvo iz prve ruke, dakle, ne govorim napamet), mali individualci se mnogo kvalitetnije odgajaju kad se djeca međusobno manje razlikuju izgledom. Tada do izražaja dolaze važnije stvari.
    Evo zbog boldanih dijelova meni tvoj post djeluje kao "dobronamjeran" savjet. I nije stvar u tonu nego u sadržaju posta. Post čitam kao povezanu cjelinu i čupanje dijelova iz konteksta radi namjernog izvlačenja krivih zaključaka jednostavno nije dobronamjerno.

    Zato sam reagirala tako kako sam reagirala i nemam niti ja namjeru natezati se s tobom više.

  8. #108
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    molim vas, vratimo se na temu a ne na to tko je kome, kada i zasto...

  9. #109
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Water prvotno napisa Vidi poruku
    Evo zbog boldanih dijelova meni tvoj post djeluje kao "dobronamjeran" savjet. I nije stvar u tonu nego u sadržaju posta. Post čitam kao povezanu cjelinu i čupanje dijelova iz konteksta radi namjernog izvlačenja krivih zaključaka jednostavno nije dobronamjerno.

    Zato sam reagirala tako kako sam reagirala i nemam niti ja namjeru natezati se s tobom više.
    Budući da ne volim nesporazume, probat ću ti objasniti dijelove koji su krivo shvaćeni (Bubice, nije off topic ).

    Iskustvo iz prve ruke spominjem zato što, objektivno, vrlo malo ljudi koji ovdje pišu o školskim uniformama ima iskustvo s njima. Konkretno, na ovom je topicu samo jedna forumašica sama tijekom školovanja nosila uniformu i samo nas je troje čija djeca idu (ili su išla) u škole u kojima se nosi uniforma. Većina nas je nosila kute, koje nikako ne treba brkati s uniformama, jer zaista nemaju mnogo zajedničkog.

    U svom prvom postu napisala sam da sam ranije i sama bila vrlo skeptična prema uniformama (zapravo, više protiv, nego za), ali da sam kasnije u praksi, dakle zaista iz prve ruke, vidjela da se nije ispunila nijedna moja bojazan, a prednosti (od kojih mi neke ranije nisu ni padale na pamet) su višestruke. To je razlog da spomenem svoje vlastito iskustvo. Ne mislim da su mišljenja temeljena na pretpostavkama i teorijama manje vrijedna, ali svakako su kroz praksu podložna promjenama i to valja uvijek imati na umu.

    Što se pak kvalitetnijeg odgoja "individualaca" tiče, pročitaj post kojeg je napisala Maxime, ona je to odlično objasnila. Stvar je u tome da je svoju individualnost (interese, ukus, životni stav... štogod želiš) najlakše i najjednostavnije izraziti izgledom. Dovoljno je kupiti majicu sa slikom ili natpisom koji će urbi et orbi objaviti poruku koju želimo odaslati, eventualno se doda frizura, ovisno o dobi i stilskoj pripadnosti koji piercing, jaku šminku i to je to. Međutim, ukoliko izgled maknemo u stranu i stavimo ga na recimo četvrto-peto, a ne prvo mjesto za izražavanje osobnosti, djeca će potražiti dublje, kreativnije načine da se izraze.

    Da banaliziram... Dečko koji obožava košarku, proučava tekme, zna napamet sve rezultate unatrag deset godina... Svoju će ljubav, zapravo, najlakše izraziti time da odjene dres svog omiljenog kluba i neće biti dvojbi oko predmeta njegova interesa. Međutim, ukoliko pred vršnjacima svoju ljubav za sport ne može izraziti na taj način, morat će pronaći novi kanal kroz kojeg će je provući (ako mu je toliko bitna da je želi pokazati). Najprije će morati biti kreativan da uopće smisli način koji mu odgovara, a zatim će se morati potruditi i da ga ostvari. Možda će svaki slobodni trenutak trenirati i postati profi, možda će razvijati svoje teorijsko znanje i jednog dana postati sportski novinar, možda će pisati blog... Naravno, ne mislim da će dečko koji ide u školu u klupskoj majici postati couch potato koji pije pivo, gleda tekme i deblja se pred televizorom, kao ni da ovog u uniformi obavezno čeka fantastična košarkaška budućnost, namjerno sam malo navukla krajnosti, ali nadam se da je poanta jasna.

    Prije otprilike godine dana bili smo na koncertu jednog dečka iz škole moje kćeri. Dečko je tada završavao četvrti razred, znači, imao je deset godina, što je dob u kojoj ovdašnja djeca završavaju osnovnu školu i upisuju gimnazije (ili neke druge škole), no on je iz osnovne išao direktno na muzičku akademiju. Ne moram ni reći da je svirao savršeno. Da ga je uniforma ukalupila (kao što se ovdje na topicu višestruko i s mnogo sigurnosti tvrdi), on bi vjerojatno bio prosječan desetogodišnjak koji pika po instrumentu, no očito je da je dečko uspio i prepoznati i razviti svoj talent do apsolutnog maksimuma i ne vjerujem da bi to uspio da nije imao i podršku škole. Takvi su slučajevi, naravno, rijetki, jer se takvi izuzetni talenti, bez obzira na područje, ne susreću svakodnevno, ali i za manje talentiranu djecu i njihove interese princip je manje-više jednak. Dakle, uniforma sasvim sigurno ne smanjuje mogućnosti vlastitog izražavanja i razvoja talenata, dapače.

    Nadam se da sam uspjela dovoljno dobro objasniti. Nova si na forumu, ako ostaneš malo duže skužit ćeš da ja nisam od onih koje se vole svađati, češće prešutim nego što odgovorim.

  10. #110
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Sorry na glomaznom postu, sad tek vidim koliki je ispao.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Sanja, je li škola tvoje kćeri privatna?

  12. #112
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Je.

  13. #113
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    po meni je ok da se uvedu uniforme.
    Drago mi je da je Sanja napisala svoje iskustvo.
    Po meni stvarno ima vise pro nego contra


    Iako ajde dijete mi ide u stariju grupu u vrtic i zaista nikad nije bilo pogovora o markicama odjece / tenisica ili cega vec.
    Ali, tako voli kad mu je majca "opasna" (no name majca bitno da na sebi ima zmajeve, siljke, bodlje sto vec) a tenisice "brze"
    Ne pada mi napamet kupovati markiranu robu za klince. Ni sebi je ne kupujem (vodim se za onom: nije bitno koje je markice nego kako ti stoji)

  14. #114
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Uniforma definitivno nije nešto za što bih se ja borila, a ne bih se borila previše niti protiv nje. Mislim da to nije neki važan problem. I stvarno ne bih podcijenjivala našu djecu razmišljanjem da se skrivaju iza odjeće i da se samo kroz nju znaju izraziti niti vidim nikakav problem u tome što će netko obuči majicu na kojoj je Nirvana ili onaj mali, kako se zove 'Papar, Biber?' pa da bi ih zbog toga bilo bolje uniformirati.
    Pa i mi 'veliki' izražavamo neki svoj stili i stav odjećom, pa zašto to onda nebi i klincima dozvolili s time da ću ja kao roditelj naravno reagirati ako je odjeća neprimjerena za školu.

  15. #115
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Kao i mitovski, nije 'problem' za koji mislim da se treba pretjerano uzbuđivati. Ipak bih se na kraju gledalo mišljenje mog djeteta, koje bi (ili ne bi) nosilo uniformu

  16. #116
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    Ipak bih se na kraju gledalo mišljenje mog djeteta, koje bi (ili ne bi) nosilo uniformu
    Kako to misliš izvesti? Ako tvoje dijete ne želi nositi uniformu, ti ćeš mu reći 'drago dijete, nema veze što SVI moraju nositi uniformu, ti ne moraš ako ne želiš' ili ćeš ga upisati u školu/vrtić koji nema uniforme?

  17. #117
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Ja sam za tu opciju, već napisah da mi dijete ide u vrtić gdje se nose uniforme i nemamo zasad problema podržavam osobno ideju, ali mislim da se ne bi trebalo napuhavati problem.
    A pitanje ti je sjajno nemam odgovora konkretnog.. Kako bi ti?

  18. #118

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Sanja, do nesporazuma je došlo jer si citirala jedan dio moje rečenice (izvučen iz konteksta) i detektirala nekakav problem koji bi ti riješila da ga imaš sa svojom djecom odnosno otkrila što je u pozadini istog. Koliko sam pročitala na temi nisam jedina povezala nekakav osjećaj s odjećom, evo npr. Ronin (čije postove samo da napomenem čitam s velikim užitkom) je napisala da nošenjem uniformi njena djeca "jače osjećaju pripadnost svojoj školi i tako je manifestiraju". A uniforma je isto odjeća.

    I da ponovim još jednom, već sam prethodno napisala nekoliko puta, odjeća za mene nije na prvom mjestu način izražavanja osobnosti, čini mi se da mi to stalno imputiraš. Slažem se s tobom da uniforma ne smanjuje mogućnosti vlastitog izražavanja i razvoja talenata, poštujem tvoje mišljenje i iskustvo.

    Zanima me svrha uniformi u privatnim školama, kažeš da ti dijete ide u jednu. Ovdje se na temi koliko vidim dosta ističe to brisanje socijalnih razlika između djece, pa osim poticanja zajedništva da li u privatnim školama uniforme imaju još koju svrhu, jer pretpostavljam da nekih velikih socijalnih razlika niti nema, ili se varam?
    Posljednje uređivanje od Water : 03.04.2012. at 09:17

  19. #119

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Uniforma definitivno nije nešto za što bih se ja borila, a ne bih se borila previše niti protiv nje. Mislim da to nije neki važan problem. I stvarno ne bih podcijenjivala našu djecu razmišljanjem da se skrivaju iza odjeće i da se samo kroz nju znaju izraziti niti vidim nikakav problem u tome što će netko obuči majicu na kojoj je Nirvana ili onaj mali, kako se zove 'Papar, Biber?' pa da bi ih zbog toga bilo bolje uniformirati.
    Pa i mi 'veliki' izražavamo neki svoj stili i stav odjećom, pa zašto to onda nebi i klincima dozvolili s time da ću ja kao roditelj naravno reagirati ako je odjeća neprimjerena za školu.
    Potpisujem.

  20. #120
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa Vidi poruku
    Kako to misliš izvesti? Ako tvoje dijete ne želi nositi uniformu, ti ćeš mu reći 'drago dijete, nema veze što SVI moraju nositi uniformu, ti ne moraš ako ne želiš' ili ćeš ga upisati u školu/vrtić koji nema uniforme?
    U finalu odlučuje zajednica na koju se odnosi pitanje(djeca, roditelji, ravnatelj, itd..). Naravno da i djeca pri odluci imaju pravo glasa izjasniti se po tom ili bilo kojem dr pitanju, kao dio te zajednice. Eto, u tom smislu..

  21. #121
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Water prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me svrha uniformi u privatnim školama, kažeš da ti dijete ide u jednu. Ovdje se na temi koliko vidim dosta ističe to brisanje socijalnih razlika između djece, pa osim poticanja zajedništva da li u privatnim školama uniforme imaju još koju svrhu, jer pretpostavljam da nekih velikih socijalnih razlika niti nema, ili se varam?
    Citirala sam samo dio ne zato da ga izvučem iz konteksta, nego da post bude pregledniji. Naravno da sam pročitala tvoj cijeli post. Ali nije važno, glavno da se razumijemo.

    Nije mi namjera da ti nešto imputiram, nego je na ovom topicu više puta ponovljena sintagma (predrasuda) o ukalupljenosti djece u uniformama, o njihovoj nemogućnosti izražavanja individualnosti i slično, što je zaista netočno.

    Što se uniformi u privatnim školama tiče, rekla bih da je to stvar tradicije. Nekad su uniforme bile neizostavne, a sad se mijenjaju i usklađuju s vremenom.

    Kad sam birala školu za svoje dijete (što nije bilo jednostavno), uniforma mi je bila posljednje što sam gledala. Kad sam konačno pronašla školu koja je po svemu odgovarala onome što smo tražili, ispalo je da se u njoj nose uniforme. Bila sam prilično zabrinuta zbog toga i dosta sam o toj temi pričala s roditeljima čija djeca su išla u tu ili druge "uniformirane" škole. Nijedna (!) nije imala loše iskustvo (kao ni nas par na ovom topicu), pa sam odlučila da neću odustati od tako dobre škole zbog nečega što je u biti sporedno. Na kraju se pokazalo da te školske majice ni u jednom trenutku nisu postale nikakav problem, dapače, i da su sve moje bojazni i strepnje bile posve neutemeljene.

    Sad će još ispasti da sam zagovornica uniformi , nisam, nego sam samo htjela podijeliti s vama svoje iskustvo, baš iz pozicije nekoga tko o uniformama nije imao najbolje mišljenje.

    Da budem posve iskrena, ne bih (i nisam) upisala svoju djecu u tu jednu školu za koju znam da inzistira na uniformama od glave do pete, iako nam je po drugim kriterijima bila visoko na popisu. Razlog je taj što su te uniforme vrlo konzervativne i uštogljene (npr. za curice tamnoplava suknjica na falde i bijela košuljica), ne vjerujem da djeci omogućuju slobodan pokret i ne želim da moja djeca za vrijeme igre razmišljaju o tome hoće li zaprljati ili poderati suknjicu ili neće. Ali to je ta jedna škola, sve druge su svoje uniforme posve prilagodile duhu vremena i svele ih na ugodne i udobne majice koje se nose u kombinaciji s vlastitom odjećom.

    Socijalnih razlika među djecom ima, jer privatne škole nisu pretjerano skupe i nisu nepriuštive. Mislim da argument da uniforme ukidaju socijalne razlike ne stoji.

  22. #122

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Sanja hvala ti na odgovoru. I sama sam pretpostavila da su uniforme u privatnim školama više stvar tradicije.

    Drago mi je da si podijelila svoje iskustvo s nama posebno što se ja i većina ovdje nije susretala s tim, a iz tvog iskustva se jasno vidi da uniforme nisu nikakav bauk.

  23. #123
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Ma, nema na čemu, žao mi je što je došlo do nesporazuma.

  24. #124
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih to rado i mislim da je ok, ali većina roditelja nije baš oduševljena. Djeca bi se prilagodila.

    Meni bi to bila izvrsna antirecesijska mjera - umjesto hrpe obleke imaš 3 uniforme koje stalno mijenjaš. A u razredima se ne tak jako vidjele socijalne razlike, goli pupak i slično.
    potpisujem

    osim toga, osobnost se može pokazati i na druge načine i na drugim mjestima
    bila sam punkerica, nosila sam zihericu u uhu, vojničke čizme u pol ljeta...
    mislim da je one s izraženom osobnosti uniforma još veći i bolji izazov

  25. #125
    eva71 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    232

    Početno

    Moja djeca imaju uniformu u skoli.
    Kao na ovom topiku, ne bi vjerovali koliko je ta tema aktualna medu mamama...(pa kvaliteta, pa da li treba uniforma itd.). Zakljucujem da bez obzira da li Vase dijete ide u skolu s unifomom ili bez, uvijek cemo se pitati sto je bolje?

    Slazem se sa Sanjom da skolu biramo po sasvim drugacijim kriterijima i uniforma je samo dodatak koji smo dobili u paketu. Osobno nikada nisam zagovarala uniforme; niti mislim da sva djeca trebaju biti obucena isto, niti je jednastavno uvijek pronaci tamno plave hlace i pulover kakav nam se svida, niti bijele majce bez loga ili niti uvijek imati oprane i ispeglane bijele majce...u praksi, uniforma ipak pojednostavljuje zivot - moja kcer se nece dugo posvetiti pitanju koju bijelu majcu da obuce, dok bi izbor izmedu zute, roze, plave i crvene sigurno trazio vise vremena. Odredena pravila, kao sto su cure spomenule - ne prekratki sos, majca s kragnom i ispod pupka, kao i ponekad skolska kravata - daju jednu sliku uredno obucene djece koja pripadaju istoj skolskoj zajednici. Eh sad, da se moze biti neuredan i nespeglan i u uniformi, to je drugo pitanje.
    Djeca se u pravilu brzo naviknu na uniforme, iako oni stariji (od 15 nadalje), s vecim potrebama individualizacije manje su skloni uniformama, kako to zamjecujem na hodnicima.
    Zakljucno bih napomenula da ucenje i socijalni zivot moje djece nije bio ni bolji ni losiji ovisno o uniformi.

  26. #126
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Tu sam te čekala sikapika, na svakom topicu o odijevanju djece kreće postrojavanje pankerica...

  27. #127
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa Vidi poruku
    Tu sam te čekala sikapika, na svakom topicu o odijevanju djece kreće postrojavanje pankerica...
    SikaPika, piplica, ili jesi ili nisi ?

    Moj osobni primjer je kako ex-pankerica završi u uniformi, ali događa se
    Tako neki moji vršnjaci, a zakleti anarhisti, u UK rade kao brokeri u odjelima, kravatama ...

    Ipak, svečano, usprkos svom slobodarstvu i matrici individualizam-kreativnost-progres, izjavljujem da sam "ZA" uniforme (kute) upravo zbog mnogih razloga koji su već nabrajani: od praktičnosti do onog socijalnog konteksta svakodnevice.

    Ma koliko to čudno zvučalo ...

  28. #128

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    Iz perspektive osobe koja radi u srednjoj školi, i to relativno "šminkerskoj", mislim da uniforme imaju mnogo više dobrih nego loših strana. Zagovaram uvođenje uniforme u škole.

  29. #129
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa Vidi poruku
    Tu sam te čekala sikapika, na svakom topicu o odijevanju djece kreće postrojavanje pankerica...
    he he, pa da
    sad čekaj i ostale

    a što se tiče uniformiranja... ma gledam te klince (iako je toga bilo i u moje vrijeme), oni su većinom uniformirani samim tim što slijepo prate trend
    pa odjednom svi nose one kojekakve marame oko vrata (da ne pričam o onim jadnim, isfuranim arafaticama), pa onda visoke patike... svi klinci izgledaju isto

    a uniformiranih bivših pankera i ja znam nekoliko
    eto, u bendu Gužva u šesnaestercu (najnovija stvar mi u potpisu jer mi je odlična), jedan od članova radi u banci (čak se u spotu vidi...)

  30. #130
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Vidim da je tema stara, al eto meni sada aktualna. Preselili smo u UK, krenuli u skolu i imamo uniformu. Nitko sretniji od mene a i mali voli. Svako jutro znam sto ce obuci, uvijek je uredan. Milina. U Zgb u vrticu se vec pocelo pretjerivati sa markitanom robom i oblacenje, toga tu nema. Tu su djeca obicna, kakva i trebaju biti.

  31. #131
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto znaci pretjerivanje s markiranom robom? To mi zapravo nikad nije bilo jasno. Svaka roba ima marku, osim kad otpadne etiketa, ili kad netko sije sam, a ne koristi etikete. E, sad, sto je kome bitna robna marka, to je drugi par kobasica.

    Prijateljica u UK je u problemu jer su joj, recimo, kvalitetne cipele koje pasu uz uniformu, uzasno skupe. A ne smije neke koje ne pasu.

    Mene bi bas opterecivalo da moram nositi isto svaki dan. Ok, da mi dijete mora nositi istu robu.

  32. #132
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Meni je uniforma sto se skolovanja tice totalno nevazna stavka.
    Ima drugih vaznijih stvari u sustavu kojeme brinu , tako da sa uniformom ili bez nje- svejedno.
    Uniforma ( kao i odjeca) je samo forma, a mene vise zanima sadrzaj.

  33. #133
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja se samo nadam da će se u slučaju da nekome stvarno padne na pamet uvođenje uniformi o tome provesti neka otvorena rasprava, i da će roditelji imati pravo odluke o tome, te da će se to morati jako dobro argumentirati - vidim da se ta tema počela povlačiti po medijima, pa se bojim da bi nekome stvarno moglo pasti na pamet uvoditi uniforme u naše škole.

  34. #134
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Mima moja, mislim da je to " kruha i igara".
    Svako malo netko baci neku zanimljivu " kost", vjerojatno da se skrene paznja sa puno vaznijih stvati u tom sustavu.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    E baš tako Sirius! Fućkaš ti i uniforme i sve drugo kada nama učiteljica na prvom roditeljskom molećivo objasni da je škola u deficitu sa - A4 papirom, papirnatim ručnicima, sapunom, wc papirom, you name it, i zamoli da donese što tko može...

  36. #136

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Kod nas nisu stali na tome. Traže i rabljeni namještaj, ormariće, stolice..
    Ne bih imala ništa protiv da se opet uvedu kute. I ja sam nosila kutu od prvog do četvrtog razreda. Za ove mlađe je to praktično, jer se oni često uprljaju (barem je ova moja takva)

  37. #137
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    joj opet ova tema.
    mrzim kute i nadam se da neće nikome pasti na pamet ta glupost.
    a za nekakve uniforme u rvata ionako nema para.

  38. #138
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Pa uveli su ih vec. U sibenskoj skoli, kao xa sam to negdje procitala.

  39. #139
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je uniforma sto se skolovanja tice totalno nevazna stavka.
    Ima drugih vaznijih stvari u sustavu kojeme brinu , tako da sa uniformom ili bez nje- svejedno.
    Uniforma ( kao i odjeca) je samo forma, a mene vise zanima sadrzaj.
    Potpuno si u pravu. Ja se ne bih bunila protiv uniformi, ali fakat je istina - to je marginalna stvar.

  40. #140
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ne da mi se citati cijelu temu, ali sto tocno znaci uniforme?
    da li da moraju imati npr. bijelu polo majicu a dolje npr. tamno plave hlace? ili bas uniformu koja ce se kupovati preko skole.
    iskreno protiv uniformi i nisam, ali obje opcije mi se ne svidjaju.
    prva jer neko moze kupiti ralph lauren polo majicu, a drugi reklamnu, cime smo opet na socijalnim razlikama.
    a preko skole poznavajuci sustav bile bi vjerojatno preskupe i/ili nekvalitetne jer imamo sustav javne nabave, a poslije niko ne bi bio kriv zbog toga, a djeca bi hodala u ko zna kakvim majicama do kraj sk. godine.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 15.09.2015. at 08:15

  41. #141
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    ne da mi se citati cijelu temu, ali sto tocno znaci uniforme?
    da li da moraju imati npr. bijelu polo majicu a dolje npr. tamno plave hlace? ili bas uniformu koja ce se kupovati preko skole.
    iskreno protiv uniformi i nisam, ali obje opcije mi se ne svidjaju.
    prva jer neko moze kupiti ralph lauren polo majicu, a drugi reklamnu, cime smo opet na socijalnim razlikama.
    a preko skole poznavajuci sustav bile bi vjerojatno preskupe i/ili nekvalitetne jer imamo sustav javne nabave, a poslije niko ne bi bio kriv zbog toga, a djeca bi hodala u ko zna kakvim majicama do kraj sk. godine.
    Evo, ovdje je članak o šibenskoj školi i njihovom planu za uniforme:

    http://zadovoljna.dnevnik.hr/clanak/...---398461.html

  42. #142
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa može značiti svašta, od toga da djeca imaju samo određene polo majice (dakle koje se ekstra kupuju), pa do kompletne uniforme (što kod nas valjda ipak ne bi prošlo jer bi bilo preskupo)

  43. #143
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pazi ove iz Šibenika, kako dijete može preživjeti polugodište sa dvije majice pa to je za poluditi koje su to gluposti.

  44. #144
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pazi ove iz Šibenika, kako dijete može preživjeti polugodište sa dvije majice pa to je za poluditi koje su to gluposti.
    Ne kuzim, pa moji dečki još nose neke školske majice od najstarijeg?

  45. #145
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pazi ove iz Šibenika, kako dijete može preživjeti polugodište sa dvije majice pa to je za poluditi koje su to gluposti.
    pa može ako ćeš svaki dan prati i to očito na ruke,
    tko ima svaki dan mašinu veša za pranje?!

  46. #146
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne kuzim ni zašto bi dijete moralo svaki dan obući čistu majicu.

  47. #147
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa baš da ju nosi i dva dana opet se jedna mora prati preko tjedna, a meni je nošenje majice dva dana potpuno neprihvatljivo.

  48. #148
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    moj se zna poprilično uznojiti i nema teoretske šanse da mu ponovno obučem takvu majicu.
    sreća pa još nema pubertetskog smrada tog znoja.

  49. #149
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kuzim ni zašto bi dijete moralo svaki dan obući čistu majicu.
    Eh, da je moj mlađi kao stariji i ja bih ovo pitala.... ali nije. Moj stariji može cijeli tjedan nositi jednu majicu, mlađi često treba dvije dnevno (oš tragova paradajz sosa, oš preznojenih pazuha, oš musavlh laktova). Takvi su i gotovo.

    Osobno, nije da je to baš nešto bitno, ali ne bih se bunila protiv tih polo-majica za školu, iako je u onom članku naveden apsolutni minimum. Moja prijateljica slala je djecu prije dosta godina u ne baš jeftinu privatnu školu u V.Britaniji. Imali su uniforme "za svaki dan" - polo majice (zimi dolčevite) u školskoj boji + samterice (pumperice ili dugačke) ili suknja, a u školskom dućanu moglo se kupiti rabljenih uniformi koje su djeca prerasla za jeftine pare. Vjerujem da bi tako nešto zaživjelo i kod nas, bar za one klince koji ne uklizavaju i ne razbijaju koljena.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    11

    Početno

    U Irskoj od davnih vremena imaju uniforme u školama. Podržavam to jer se tako brišu socijalne razlike.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •