Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Naplata alimentacije od bake/djeda

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    63

    Početno Naplata alimentacije od bake/djeda

    Evo dragi samohrani, naslov govori sve.
    Izmučena kao i većina od vas predajama prijava, tužbi, zahtjeva itd...odlaska na ročišta na kojima saznaš da bivši partner ne želi niti preuzeti poziv, pa dok prođe još oko par mj. uspije doći do suda, pa opet od strane suda odgoda za plaćanje jer je otac-nezaposlen, neprijavljen na burzi, ostvaruje prihode "na crno" što i priznaje ali ne plaća, tj. ne želi platiti.
    Ništa osim kaznene prijave mi ne preostaje u nastojanjima da svom djetetu omogućim ono što mu pripada, međutim i nakon ročišta radi ukidanja uvjetne kazne, opet sud prolongira na par mj. te daje ocu rok da plati dugovanje ali koje bude enormno veliko, pa tko je tu lud sud ili tko....a sam je izjavio kolika su mu primanja "na crno" iz kojih je jasno da može plaćati koliko mu je određeno.

    Budući da otac ima raznih dugovanja za pretpostaviti je da se ni ubuduće ne misli "zakonski" zaposliti, a mogao bi se obzirom na obrazovanje koje ima.....čak se ne želi ni na burzu prijaviti jer bi naravno morao prihvatiit posao koji bi mu bio ponuđen.

    Za to znam da moram od njega "utjerati", ali za ubuduće molim savjet - koji uvjeti moraju biti (osim super odvjetnika) da se pokrene zahtjev da se alimentacija skida sa bakine mirovine za koju znam da je poprilična, veća od prosjeka - razlog je taj: ja više nemam živaca ni snage natezati se sa bivšim partnerom, dok on radi budalu iz institucija, mene i svog djeteta i još svima u lice priznaje koliko zarađuje, i opet ništa.

    Hvala unaprijed na savjetima

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj strumpfeta05 prvotno napisa Vidi poruku

    Za to znam da moram od njega "utjerati", ali za ubuduće molim savjet - koji uvjeti moraju biti (osim super odvjetnika) da se pokrene zahtjev da se alimentacija skida sa bakine mirovine za koju znam da je poprilična, veća od prosjeka -

    ovo je moj iduci korak, također., ja sam bas iscrpila sve pravne puteve koje sam mogla.

    neznam dali vec primas privremeno uzdrzavanje na teret drzave? mozda je to jos jedina stvar koju bi mogla napraviti prije, iako znam da to nije uvijet za ovaj korak. meni je upravo istekao maksimalni period od 3 godine za primanje tog uzdrzavanja.

    ovako, sto se tice alimentacije od bake i djeda. ona se pokrece tužbom u kojoj moraš tužiti oboje, a oni solidarno odgovaraju za cijeli iznos alimentacije ( to prevedeno znaci da nema njenog i njegovo duga, vec se od oboje skida, pa i ako jedan ima sve skine se od njega sve, bez obzira na ovog drugog ).

    trebaju ti tocni podaci za baku i djeda: njihovi OIBi, adrese i po mogucnosti informacije o tome dali su u mirovini ili rade ( i kod koga ). nakon toga, u tuzbi se obrazlazu uvijeti, to da otac nije u mogucnosti doprinositi za uzdrzavanje, a oni su temeljem čl... ne znam kojieg, duzni pridonositi umjesto njega.

    nakon tuzbe ide saslusanje svih stranaka, provjera imovinskog stanja svih i to bi trebalo biti to

    e sad, sto se tice propisa sve to zvuci divno i krasno, ali u praksi nemam ni jedan primjer nekoga da je to uopce pokusao, evo ja i ti cemo biti prve

    javi kako ti ide!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    63

    Početno

    Samamama, primam privr. uzdržavanje unatrag 8 mj.
    Djed je pokojni, baka ima njegovu mirovinu i to super u odnosu na mirovine običnih smrtnika jer je djed nekad imao
    super radno mjesto pa baka uzela njegovu mirovinu. Znam da baka jako zagovara svog sina-on jadan, njega su svi u životu nasanjkali i sl........ali ja mislim da njoj stigne tužba da mora plaćati umjesto njega da bi ga ako ništa drugo pritisnula tolko da mu nebi palo na pamet više ne plaćati......mada, možda sam u krivu ne znam.
    Što se tiče primjera, hmmm..... imam primjer nove partnerice mog bivšeg koja je uspjela naplatiti od bake i djeda i dug koji njen bivši muž nje plaćao (osobno sam sa njenim bivšim razgovarala) čak i kamate...sve skupa oko ca. 30tiskn.....a kako je to uspjela? nemam pojma....uglavnom.....dotična je i od czss dobivala privr.- uzdržavanje, ali im to nije vratila niti kad je dobila ovu lijepu svoticu......a kako je to uspjela e to ne znam.......trebala bi sa njom na kavicu da mi preporuči odvjetnika ha ha ha ......ali od visenja na legalis forumuvećinu vremena valjda je uspjela pohvatati rupe u zakonu...

    Ono što ja namjeravam je otići na razgovor (ako budem uspjela dogovoriti besplatni pravni savjet) kod odvj. za obiteljsko pravo u mjestu gdje živim, da vidim koje su mi šanse i kolko bi me to koštalo......

    Kolko vidim jučer u vijestima onaj prijedlog za javne radove, na iste se može uputiti samo osoba koja je barem godinu dana prijavljena na zavodu za zapošljavanje, pa prema tome niti po tome moj bivši ne bi mogao niti izvršavati javne radove za državu da bi država plaćala uzdržavanje.....mislim, svašta.........kako je lijepo ovima koji sve rade "na crno"........uopće nemaju problema sa zakonom za razliku od nas.......poštenih

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    11

    Početno

    Poštovanje nova sam sa starim problemom haha...
    Zanima me dali ste pokrenule tužbu?
    Moj sljedeći korak bi bio taj....i zanima me što se dogodi sa dugom koji je sudskom odlukom pravomoćan i ovršnim postupkom pokrenut?
    Ukoliko njegovi roditelji poćnu plaćati znam da je to samo od dana podnošenja tužbe zanima me šta je sa onim prije...
    i vjerujem da je to sa tužbom isto duuuuga procedrua il to ide brže?
    Još samo jedno ako oni neuplaćuju redovito što onda????

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj Mami,mam prvotno napisa Vidi poruku
    zanima me što se dogodi sa dugom koji je sudskom odlukom pravomoćan i ovršnim postupkom pokrenut?
    Ukoliko njegovi roditelji poćnu plaćati znam da je to samo od dana podnošenja tužbe zanima me šta je sa onim prije...
    i vjerujem da je to sa tužbom isto duuuuga procedrua il to ide brže?
    Još samo jedno ako oni neuplaćuju redovito što onda????
    -ovrha zastarjeva nakon 10 godina od zadnje radnje, treba mijenjati sredstvo ovrhe ako je blizu zastara, onda opet ide od pocetka 10 godina
    -procedure su sve duge, to nema puno pomoci..

    ako ni oni ne placaju redovito, onda si u istom problemu kao na pocetku..

    evo iskreno, ja sam odustala od svega.. sada ako dobijem koju ratu u par godina, gledam na taj novac kao na neki bonus, definitivno na njega ne racunam. Inace, nas dug se popeo na preko 100.000 kn, on da to krene placati, trebati ce mu pola zivota da ga otplati..
    ma ko ga j..., za "sitne" pare je pokazao svoje pravo lice, neka ga đavo nosi,.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    11

    Početno

    Ajme meni ovo mi valjda najteže razdoblje ikad u životu,a prošla sam....
    Nemogu se nikako pomiriti s tim da netko ignorira postojanje mog djeteta.Možda još više mi neshvatljivo da nebude kažnjen za postupke,a najviše od svega što djetetu stavlja biljeg,za cijeli život....Nisam još u fazi da kažem neka ga "đavo nosi",vjerovatno što nisam u financijskoj mogućnosti i što mi je radnica ponudila udomitelje tu sam drage moje žene zamračila.Moram pokrenuti sve zakonske postupke koje postoje i zastupati interese djeteta jer sam saznala da mene mogu tužiti jer nisam sve poduzela...
    Zanima me još jedna sitnica ako se tom čovjećuljku oduzme pravo roditeljstva, jel to znači da nije obavezan plaćati alimentaciju i da nema kasnije moje djete pravo nasljedstva?
    Moram naći bilo kakav posao....inaće sam uvijek nešto radila i imala primanja koliko-toliko. Uvijek nastane problem kad se nema novca to je tako, inače bih i ja mogla bez problema reči "nek ga đavo nosi"....jedva čekam to razdoblje

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj Mami,mam prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me još jedna sitnica ako se tom čovjećuljku oduzme pravo roditeljstva, jel to znači da nije obavezan plaćati alimentaciju i da nema kasnije moje djete pravo nasljedstva?
    roditeljsko pravo je upravo to - pravo
    uzdrzavanje je- obaveza

    oduzimanjem prava na roditeljsku skrb, on ce i dalje biti obavezan izvršavati svoje obaveze plaćanja alimentacije ( tako su mi barem rekli u CZSS )

    sto se tice nasljedstva, da , ako se brise roditeljsko pravo, onda i dijete gubi sva prava nasljeđivanja po tom roditelju i njegovoj strani obitelji, a ime tog roditelja se brise iz maticne i svih ostalih evidencija.

    eto, ne znam iz prva ruke jer nismo u toj fazi, pa uzmi ovo sa rezervom

  8. #8
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    ne postoji pojam oduzimanja roditeljskog prava..... niti se itko djeteta može odreći....to je upravo zato jer bi se tih 50% jadnika odreklo tako samo radi alimentacije i nasljedstva.... preporučujem pročitat Obiteljski zakon, jednostavan je i osnova je svega

  9. #9

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    11

    Početno

    Neznam drage moje kako oni to nazivaju,uglavnom žena iz centra mi je rekla da je s njegove strane to zanemarivanje i da će pokrenuti to nešto- roditeljstvo...Ja sam ju pitala dali se briše iz rodnog lista otac il što? mislim zbunjena sam bila i nije mi jasno kako se netko može odlučiti nebiti roditelj....Gospođa mi je odgovorila da se nebriše već da nikada više neće moći sudjelovati u odlukama u vezi djeteta...dalje nisam pitala...bila sam šokirana ....al jedna dobra vijest zvali su me na zamjenu 1mj možda 2 da radim juhu...Sad ipak imam nešto iako je to sam zamjena ,nekako se odmah osjećam sigurnije...
    Kad saznam u centru što je to točno javim Vam...hvala na dosadašnjim odgovorima ipak je lakše kad podjeliš to s nekim

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj nine prvotno napisa Vidi poruku
    ne postoji pojam oduzimanja roditeljskog prava..... niti se itko djeteta može odreći....to je upravo zato jer bi se tih 50% jadnika odreklo tako samo radi alimentacije i nasljedstva.... preporučujem pročitat Obiteljski zakon, jednostavan je i osnova je svega
    receno je u kontekstu prava i obveza, imanja i davanja., ne kao pravni termin.
    bio je to moj neki pokusaj da se objasni da se alimentacija i dalje naplacuje ako je tom roditelju oduzeta roditeljska skrb, odnosno da njegova obaveza nije nestalo zato jer je izgubio određena prava..

    mozda i dalje nije jasno hahaha

    da, da, svakako svatko za sebe treba ( ako vec nije ) procitati obiteljski zakon

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    Citiraj nine prvotno napisa Vidi poruku
    ne postoji pojam oduzimanja roditeljskog prava..... niti se itko djeteta može odreći....to je upravo zato jer bi se tih 50% jadnika odreklo tako samo radi alimentacije i nasljedstva.... preporučujem pročitat Obiteljski zakon, jednostavan je i osnova je svega
    Kako ne postoji pojam oduzimanja roditeljskog prava? Bas u tom obiteljskom zakonu sve pise o tome. članak 114. Obiteljskog zakona.

    Članak 114.

    (1) Sud će u izvanparničnom postupku roditelja koji zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava lišiti prava na roditeljsku skrb.

    (2) Roditelj zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava ako:

    1. provodi tjelesno ili duševno nasilje nad djetetom, uključujući izloženost nasilju među odraslim članovima obitelji,

    2. spolno iskorištava dijete,

    3. izrabljuje dijete sileći ga na pretjerani rad ili na rad koji nije primjeren njegovoj dobi,

    4. djetetu dopušta uživanje alkoholnih pića, droge ili drugih opojnih sredstava,

    5. navodi dijete na društveno neprihvatljivo ponašanje,

    6. je napustio dijete,

    7. ne skrbi dulje od tri mjeseca o djetetu s kojim ne živi,

    8. u roku godine dana ne stvori uvjete za zajednički život s djetetom s kojim ne živi, a da za to nema osobito opravdan razlog,

    9. ne skrbi za osnovne životne potrebe djeteta s kojim živi ili se ne pridržava mjera koje je radi zaštite prava i dobrobiti djeteta prethodno donijelo nadležno tijelo,

    10. na drugi način grubo zlorabi djetetova prava.

    (3) Postupak za lišenje prava na roditeljsku skrb dužan je pokrenuti centar za socijalnu skrb čim sazna za okolnosti iz stavka 2 ovoga članka, a može ga pokrenuti drugi roditelj, dijete ili sud po službenoj dužnosti.

    (4) Pravo na roditeljsku skrb vratit će se odlukom suda kad prestanu razlozi zbog kojih je to pravo oduzeto.

    (5) Izvanparnični postupak iz stavka 4. ovoga članka može pokrenuti roditelj kojem je to pravo oduzeto ili centar za socijalnu skrb.

    (6) U slučaju da je pokrenut postupak za lišenje roditeljske skrbi za oba ili jedinog roditelja centar za socijalnu skrb imenovat će djetetu posebnog skrbnika.

    (7) Na posebnog skrbnika iz stavka 6. ovoga članka odgovarajuće će se primjenjivati odredbe o skrbništvu za posebne slučajeve.

    (8) Pravomoćna odluka o lišenju i vraćanju roditeljske skrbi dostavit će se nadležnom matičaru radi upisa u maticu rođenih djeteta i roditelja, ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa radi vođenja očevidnika o osobama koje su lišene roditeljske skrbi, a ako dijete ima neko pravo na nekretninama odluka će se dostaviti i zemljišnoknjižnom odjelu općinskog suda radi zabilježbe.

    (9) Nakon punoljetnosti djeteta podaci o lišenju roditeljske skrbi ne iskazuju se u ispravama iz matice rođenih djeteta.

    Članak 115.

    Sud će roditelju koji nije zaštitio dijete od roditelja koji zlorabi roditeljske odgovornosti, dužnosti i prava, radi zaštite dobrobiti djeteta, izreći mjeru iz članka 111. ili 114. ovoga Zakona, vodeći računa o okolnostima slučaja.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    [QUOTE=mojadjevojcica;2248149]Kako ne postoji pojam oduzimanja roditeljskog prava? Bas u tom obiteljskom zakonu sve pise o tome. članak 114. Obiteljskog zakona.

    Članak 114.

    (1) Sud će u izvanparničnom postupku roditelja koji zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava lišiti prava na roditeljsku skrb.

    (2) Roditelj zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava ako:

    ....

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    Krivo sam se izrazila sorry. Ali isto tako se ta roditeljska skrb moze na zahtjev oca i vratiti osim u slucaju da je dijete vec posvojeno od npr. strane ocuha.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    63

    Početno

    Citiraj mojadjevojcica prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ne postoji pojam oduzimanja roditeljskog prava? Bas u tom obiteljskom zakonu sve pise o tome. članak 114. Obiteljskog zakona.

    Članak 114.

    (1) Sud će u izvanparničnom postupku roditelja koji zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava lišiti prava na roditeljsku skrb.

    (2) Roditelj zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava ako:

    1. provodi tjelesno ili duševno nasilje nad djetetom, uključujući izloženost nasilju među odraslim članovima obitelji,

    2. spolno iskorištava dijete,

    3. izrabljuje dijete sileći ga na pretjerani rad ili na rad koji nije primjeren njegovoj dobi,

    4. djetetu dopušta uživanje alkoholnih pića, droge ili drugih opojnih sredstava,

    5. navodi dijete na društveno neprihvatljivo ponašanje,

    6. je napustio dijete,

    7. ne skrbi dulje od tri mjeseca o djetetu s kojim ne živi,

    8. u roku godine dana ne stvori uvjete za zajednički život s djetetom s kojim ne živi, a da za to nema osobito opravdan razlog,

    9. ne skrbi za osnovne životne potrebe djeteta s kojim živi ili se ne pridržava mjera koje je radi zaštite prava i dobrobiti djeteta prethodno donijelo nadležno tijelo,

    10. na drugi način grubo zlorabi djetetova prava.

    (3) Postupak za lišenje prava na roditeljsku skrb dužan je pokrenuti centar za socijalnu skrb čim sazna za okolnosti iz stavka 2 ovoga članka, a može ga pokrenuti drugi roditelj, dijete ili sud po službenoj dužnosti.

    (4) Pravo na roditeljsku skrb vratit će se odlukom suda kad prestanu razlozi zbog kojih je to pravo oduzeto.

    (5) Izvanparnični postupak iz stavka 4. ovoga članka može pokrenuti roditelj kojem je to pravo oduzeto ili centar za socijalnu skrb.

    (6) U slučaju da je pokrenut postupak za lišenje roditeljske skrbi za oba ili jedinog roditelja centar za socijalnu skrb imenovat će djetetu posebnog skrbnika.

    (7) Na posebnog skrbnika iz stavka 6. ovoga članka odgovarajuće će se primjenjivati odredbe o skrbništvu za posebne slučajeve.

    (8) Pravomoćna odluka o lišenju i vraćanju roditeljske skrbi dostavit će se nadležnom matičaru radi upisa u maticu rođenih djeteta i roditelja, ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa radi vođenja očevidnika o osobama koje su lišene roditeljske skrbi, a ako dijete ima neko pravo na nekretninama odluka će se dostaviti i zemljišnoknjižnom odjelu općinskog suda radi zabilježbe.

    (9) Nakon punoljetnosti djeteta podaci o lišenju roditeljske skrbi ne iskazuju se u ispravama iz matice rođenih djeteta.

    Članak 115.

    Sud će roditelju koji nije zaštitio dijete od roditelja koji zlorabi roditeljske odgovornosti, dužnosti i prava, radi zaštite dobrobiti djeteta, izreći mjeru iz članka 111. ili 114. ovoga Zakona, vodeći računa o okolnostima slučaja.

    Nažalost, mislim da to sve što je napisano u obiteljskom zakonu po pitanju oduzimanja roditeljske skrbi je mrtvo slovo na papiru....tj. trla baba lan, da joj prođe dan.....ja sam obavijestila czss već sa više dopisa, sad posljednji bio u 9 mj. da oca nema, ne javlja se, promijenio br moba, naravno da ne plaća alimentaciju (nedavno prošao rok koji mu dali po kaznenoj presudi) odnijela prijedlog dorhu za ukidanje uvjetne kazne i izricanje kazne zatvora (po presudi 5 mj.) jer je ovo već 3. kaznena presuda a isto kazneno djelo se ponavlja i ponavlja.......
    I onda poludim doslovno dok pročitam na legalisovom forumu da tamo određeni očevi kojima su povrijeđena njihova prava (da ima i takvih) da kad majka traži savjet čim spomene kaznenu prijavu odmah se obruše na nju: to je osvećivanje ocu kako ćete objasniit djetetu zašto je tata bio u zatvoru, bla, bla......mislim prestrašno.......ali majka bi trebala ogulit kožu sa sebe da brine sama o djetetu i sve isfinancira sama ...pa neka ide u zatvor i neka razmisli malo da dijete nije predmet nego živo biće koje ima svoje potrebe kao i otac za kavicu i marlboro

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    I meni je receno vec u jednom postupku da zakon nije crno bijel itd. Ali kad smo prosli dva sudska postupka (1.za određivanje s kom ce dijete zivjeti a 2. za ne placanje alimentacije) i kada je CZSS sada vec upoznao oca malo bolje sami su mi savjetovali da pokrenem tuzbu i da ga lisim roditeljskih prava. Ali to nije radi ne dolazaka djetetu niti radi ne placanja alimentacije. To ide radi nekih drugih njegovih osobnosti koje mogu u buducnosti stetiti djetetu.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj mojadjevojcica prvotno napisa Vidi poruku
    kada je CZSS sada vec upoznao oca malo bolje sami su mi savjetovali da pokrenem tuzbu i da ga lisim roditeljskih prava. Ali to nije radi ne dolazaka djetetu niti radi ne placanja alimentacije. To ide radi nekih drugih njegovih osobnosti koje mogu u buducnosti stetiti djetetu.
    ja ne znam vise sta da mislim.. valjda i svaki radnik czss ima svoje misljenje i stav, meni je socijalna radnica rekla da mi ne savjetuje lisavanje skrbi jer da sud u praksi pravim spodobama od ljudi ( tako se izrazila - spodobe ) ne uzima roditeljska prava i da je to izgubljen trud.

    ne znam ni ja sta cu.. isto razmisljam o tome vec dulje vrijeme i nije ni kod nas razlog ne placanje i ne viđanje, nego opasnost kojoj se dijete izlaze kad je sa njim. czss zna za cijelu situaciju i opet mi savjetuju da ne idem na oduzimanje. ne znam vise tko je tu lud

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    To je jako teska stvar ja jos uvik nisam svoj postupak pokrenula jer cekam neke druge stvari da se poklope. Nadam se da cu uspijeti kada za to dođe vrijeme. Iako moja djevojcica svoga oca nepozna, a to je njegov propust tako da on nije dobrobit niti u jednom pogledu.

  18. #18
    newa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    398

    Početno

    Citiraj samamama prvotno napisa Vidi poruku
    -ovrha zastarjeva nakon 10 godina od zadnje radnje, treba mijenjati sredstvo ovrhe ako je blizu zastara, onda opet ide od pocetka 10 godina
    -procedure su sve duge, to nema puno pomoci..

    ako ni oni ne placaju redovito, onda si u istom problemu kao na pocetku..

    evo iskreno, ja sam odustala od svega.. sada ako dobijem koju ratu u par godina, gledam na taj novac kao na neki bonus, definitivno na njega ne racunam. Inace, nas dug se popeo na preko 100.000 kn, on da to krene placati, trebati ce mu pola zivota da ga otplati..
    ma ko ga j..., za "sitne" pare je pokazao svoje pravo lice, neka ga đavo nosi,.
    Zastara ide nakon 5 godina.. Ja imam neke nenaplaćene alimentacije od 2007 i uporno u czss ispitujem mogu li mi ući u zastaru. Gospođa koja tamo radi govori mi već godinu dana da ne mogu. Slučajno na netu pronađem da nakon 5 godina nastupa zastara i odem kod odvjetnika. Predala sam mu sve papire i u tijeku je postupak ovrhe na bakinu mirovinu, jer bivši nigdje ne radi i ne želi se zaposliti.. Stoga pazite da vam ne ode u zastaru, jer mi je i odvjetnik rekao da nakon 5 godina nastupa zastara.. Ja došla u zadnji tren
    Posljednje uređivanje od newa : 24.11.2012. at 10:04

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    53

    Početno

    Sta ovrha se brise nakon 5 godina otkada je stavljena??? Ne kuzim???

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    Citiraj newa prvotno napisa Vidi poruku
    Zastara ide nakon 5 godina.. Ja imam neke nenaplaćene alimentacije od 2007 i uporno u czss ispitujem mogu li mi ući u zastaru. Gospođa koja tamo radi govori mi već godinu dana da ne mogu. Slučajno na netu pronađem da nakon 5 godina nastupa zastara i odem kod odvjetnika. Predala sam mu sve papire i u tijeku je postupak ovrhe na bakinu mirovinu, jer bivši nigdje ne radi i ne želi se zaposliti.. Stoga pazite da vam ne ode u zastaru, jer mi je i odvjetnik rekao da nakon 5 godina nastupa zastara.. Ja došla u zadnji tren
    zastara od 5 godine odnosi se na vrijeme od 5 godina u kojem imas pravo traziti povrat duga, taj rok ne odnosi se samo na alimetaciju vec je rok u kojem bilo tko moze potrazivati povrat nekog duga od onoga kome je posudio ( iz zakona o obveznim odnosima ).

    jednom kada imas presudu da ti je taj i taj nesto duzan imas rok od 10 godina da se naplatis.

    ovrha se ne brise, ali je nakon 10 godina potrebno promjeniti sredstva ovrhe kako nebi izgubio mogucnost naplate ovrhe, primjerice iz ovrhe na novcima u ovrhu nad pokretninama, onda ponovno picinje teci rok od 10 godina za naplatu.

    newa, ne znam za tvoj konkretan slucaj i dali imas pravomoćnu presudu, ali ako imas, a odvjetnik ti je rekao da potrazivanja po njoj idu u zastaru nakon 5 godine, preporucam ti da kod tog odvjetnika vise ne ides.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj samamama prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je moj iduci korak, također., ja sam bas iscrpila sve pravne puteve koje sam mogla.

    neznam dali vec primas privremeno uzdrzavanje na teret drzave? mozda je to jos jedina stvar koju bi mogla napraviti prije, iako znam da to nije uvijet za ovaj korak. meni je upravo istekao maksimalni period od 3 godine za primanje tog uzdrzavanja.

    ovako, sto se tice alimentacije od bake i djeda. ona se pokrece tužbom u kojoj moraš tužiti oboje, a oni solidarno odgovaraju za cijeli iznos alimentacije ( to prevedeno znaci da nema njenog i njegovo duga, vec se od oboje skida, pa i ako jedan ima sve skine se od njega sve, bez obzira na ovog drugog ).

    trebaju ti tocni podaci za baku i djeda: njihovi OIBi, adrese i po mogucnosti informacije o tome dali su u mirovini ili rade ( i kod koga ). nakon toga, u tuzbi se obrazlazu uvijeti, to da otac nije u mogucnosti doprinositi za uzdrzavanje, a oni su temeljem čl... ne znam kojieg, duzni pridonositi umjesto njega.

    nakon tuzbe ide saslusanje svih stranaka, provjera imovinskog stanja svih i to bi trebalo biti to

    e sad, sto se tice propisa sve to zvuci divno i krasno, ali u praksi nemam ni jedan primjer nekoga da je to uopce pokusao, evo ja i ti cemo biti prve

    javi kako ti ide!

    i da li vam je uspjelo? naime, imam slican slucaj pa mi se cini da cu i ja morat pribjeci naplati alimentacije od bake i djeda

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj strumpfeta05 prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što ja namjeravam je otići na razgovor (ako budem uspjela dogovoriti besplatni pravni savjet) kod odvj. za obiteljsko pravo u mjestu gdje živim, da vidim koje su mi šanse i kolko bi me to koštalo......
    ne znam da li ste uspjeli sto po tom pitanju, ali znam da sve sto je vezano uz djecu tj ostvarivanja njihovih prava sto se tice naplate alimentacije, mozete dobiti besplatnu pravnu pomoc pri hrvatskoj odvjetnickoj komori, tamo se preda zahtjev i dodijelit ce odvjetnika besplatno

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    39

    Početno

    Samo kratko pitanje:
    Da li je itko na ovom forumu do sada uspio naplatiti alimentaciju od djeda ili bake?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    mislim da nije pitanje uspjeti naplatiti, ne znam dali je to netko ovdje ozbiljno i poceo ..
    ja nisam, a mislim da niti necu.. ne znam.. sa tim ljudima nemamo bas nikakav kontakt i sve nesto racunam da mi se radi par sto kuna mjesecno sto bi od njih dobila, sa njima i ne zamara ( na baku i djeda se ne odnosi dio zakona o minimalnom iznosu uzdrzavanja, vec se ide prema "njihovim mogucnostima )

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    63

    Početno

    Citiraj samamama prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da nije pitanje uspjeti naplatiti, ne znam dali je to netko ovdje ozbiljno i poceo ..
    ja nisam, a mislim da niti necu.. ne znam.. sa tim ljudima nemamo bas nikakav kontakt i sve nesto racunam da mi se radi par sto kuna mjesecno sto bi od njih dobila, sa njima i ne zamara ( na baku i djeda se ne odnosi dio zakona o minimalnom iznosu uzdrzavanja, vec se ide prema "njihovim mogucnostima )
    Samamama, slažem se ....... meni dok prekipi mislim da se idući dan budem uputila u borbu da dijete od bake dobije aliment. i mislim si ako bi baki skidali sa mirovine, bi možda svojeg sina pobrala na red šta misli sa uzdržavanjem...ali teško, ne može se nekoga sa 30 i nešto godina promijeniti...baka isto nije vidjela malu od njenih 6 mj. i sad da se ja sa njom susrećem na sud.....niti je imam želje vidjeti

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    39

    Početno

    dobro kod mene je slucaj drugaciji. Moja bivsa svekriva doista mi zagorcava zivot a skupa s njom i njen muz odnosno djed djece. Osim toga, podrzavaju sina u neplacanju. Tako da meni i nije bas zao stati im na rep.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •