Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: kako napraviti karamel za rožatu

  1. #1
    lukava puščica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    524

    Početno kako napraviti karamel za rožatu

    evo piše u naslovu što me muči. jela sam jednom finu rožatu u restoranu Didov san. nakon toga sam je par puta htjela doma isprobati, a živcira me što mi ne uspijeva karamel. osim toga u mnogim receptima na netu samo piše "napraviti karamel" i onda piše koliko šećera. ja bi pojašnjenje za uzaludne slučajeve, pliz.

  2. #2
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    U kalup u kojem ćeš peći (kuhati) rožatu staviš žlica šećera koliko piše i staviš ga na lagano na plin (ili što već) da se polako topi. Pretvarat će se pomalo u smeđu gustu ljepljivu tekućinu i to je to. Budi tu i lagano miješaj ako primijetiš da se neki dio pregrijao i zagara. Kad sve bude rastopljeno i smeđe, rasporedi što prije po kalupu u predviđenoj visini rožate, tako da naginješ kalup kako treba da se karamel razlijeva. Radi dok je vruć, brzo se steže kad ga ovako razlijevaš u tankom sloju. Nosi kuhinjske rukavice da možeš držati kalup i pazi dobro jer je karamel ekstremno vruć. U tako obloženi kalup uliješ smjesu za rožatu.
    Ako si ovako radila, a nisi zadovoljna rezultatom, onda želiš neki efekt koji ja ne znam postići .

  3. #3
    lukava puščica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    524

    Početno

    hvala ti na odgovoru!
    a sad jedno mudro pitanje: u posudu stavim samo šećer, jel tako? u nekim receptima piše šećer koji se zagrijava, postane karamel i onda se tako obloži posuda, a u nekim receptima spominju da se doda malo vode.
    ti zagrijavaš samo šećer? ne rade li se onda male grudice šećera? meni su se radile grudice, ništa nije bilo tečno. onda sam dodala malo vode, a smjesa se rastopila al nije posmeđila. baš sam truba!

    ps. radila sam rožatu u vatrostalnoj posudi, a sad sam kupila male keramičke posudice a imam doma i silikonske posudice za pečenje muffina. razmišljala sam da probam osim u keramičkim posudicama napraviti bar 1 komad u silikonskoj - imate li iskustva može lis e to u silikonu?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    za karamel je bitno da je secer cist i da se nista ne dodaje u njega. samo lagano mijesati i ne prejaka toplina da te ne zezne i zagori.ako ne uspije promijeni secer, neki secer je tvornicki "prljav" pa ne mozes napraviti karamel.

  5. #5
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Najobičniji bijeli kristal šećer stavi u neku posudu i na laganu vatru. Miješaj cijelo vrijeme dok ti se napravi karamel. I to je sva mudrost.
    Nakon toga izlij u posudu u kojoj pečeš rožatu i preko toga smjesu za rožatu.

  6. #6
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj lukava puščica prvotno napisa Vidi poruku
    ti zagrijavaš samo šećer? ne rade li se onda male grudice šećera? meni su se radile grudice, ništa nije bilo tečno.
    Prvo se stvaraju grudice, zapravo sve postane grudasto i ljepljivo, a onda se rastope. Zato sam napisala da miješaš po potrebi, jer na laganoj vatri se to sve samo rastopi, a ako puno petljaš s kuhačom, zalijepe se grude za kuhaču. Ali svo zlo s tim, kao da je važno hoće li na kuhači ostati malo više ili malo manje zalijepljenog šećera.
    Ja topim u posudi u kojoj pečem jer mi je to najlakše, a sigurno može i u drugoj pa preliti.
    Za silikonske kalupe ne znam, nisam ih nikad koristila.

  7. #7
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Zato se ja što duže suzdržavam od miješanja, jer mi se grudice sporije rastapaju, pa krene gorit sa strane.

    Mene zanima karamel za creme brule, koji je na vrhu, i treba bit tvrd i tanak. Profi kuhari koriste neke plamenike, ali šta da radimo mi koji ne bismo toliko investirali u desert?

  8. #8
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja mislim da to može ispod onog grila od pećnice. Nisam radila, ali mislim da sam čitala da može tako na više mjesta. Nisam zapamtila detalje jer je to bilo prije ove pećnice koju imam zadnjih nekoliko godina i koja ima gril. Stara ga nije imala i uvijek mi je bio upitnik kako se nešto može zapeći ispod grila :D.

  9. #9
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    http://francuskakuhinja.wordpress.com/ vidi ovdje tangerina​nakon čokoladnih trafla je recept za creme brulee

  10. #10
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    dakle ... kaže ana ugarković .... karamel se radi tako da se u tavu sa svjetlim dnom stavi šećer i na vatru.... šećer se ne miješa jer će zagoriti već se trese tava. kad se šećer otopi, vidi se po boji (zato svijetlo dno) kada poprima zlatnu boju i onda je gotovo.
    pri izradi karamela jako paziti jer je ekstremno vruć.
    količina šećera ... hm... nigdje ne kaže ali ja bi da pokrije dno tave u malkice debljem sloju....

  11. #11
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Kupiš zakonitom plinski brener pa će ti to napraviti oriđiđi. Vidi http://www2.gefu.com/uploads/tx_pbpr...b78a9b1e01.jpg
    (nisam poklonik rožate )

  12. #12
    Lidali avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    706

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Kupiš zakonitom plinski brener pa će ti to napraviti oriđiđi. Vidi http://www2.gefu.com/uploads/tx_pbpr...b78a9b1e01.jpg
    Ja baš htjedoh predložit let-lampu

  13. #13
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    baš sam nemarna, postavim pitanje i ne gledam odgovore.
    probala sam jednom s tim grilom i ledom oko kreme, očito ću morat još proučavat svoju pećnicu jer mi se led rastopio, krema ugrijala a karamel se nije ukaramelio.
    taj plinski brener sam vidila kod ugarkovićke i sve se bojim da bez toga neće ići.. inače mi je džaba mama kupila zdjelice za creme brule (jedna se već razbila)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •