Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Do kad treba posve zarasti pupak?

  1. #1
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno Do kad treba posve zarasti pupak?

    Rodila sam na SD, tamo ne stavljaju onu kvacicu na pupak kao u vinogradskoj (iako mislim da to nema veze s nasim slucajem) i pupak je normalno otpao 10. dan, jos je malo vlazilo i onda je sve normalno stalo. Kupali ga normalno, i u stvari uopce nisam vise ni gledala pupak, kad jedan dan prilikom kupanja smo uocili da mu je pupak iznutra crveni. Kad sam malo bolje pogledala vidjela sam da je unutra ima sasusene limfe tj. bila se otvorila negdje ranica. Stavljala sam octenisept i atb. mast dva dana i proslo. Jucer opet ista prica - na kupanju primjetili da mu je crveni pupak, ovaj put ima i malo smedjeg unutra (kao da je bila kapljica krvi). Opet octenisept i atb. mast, vec sad je opet ok, ali se pitam da li je to uobicajeno? Ne cini mi se zabrinjavajucim pretjerano, ali bih rado ako jos netko ima slicno iskustvo. Trenutno nisam u Hr pa mi je malo teze doci do doktora zbog takve "sitnice".

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Rodila sam na SD, tamo ne stavljaju onu kvacicu na pupak kao u vinogradskoj (iako mislim da to nema veze s nasim slucajem) i pupak je normalno otpao 10. dan, jos je malo vlazilo i onda je sve normalno stalo. Kupali ga normalno, i u stvari uopce nisam vise ni gledala pupak, kad jedan dan prilikom kupanja smo uocili da mu je pupak iznutra crveni. Kad sam malo bolje pogledala vidjela sam da je unutra ima sasusene limfe tj. bila se otvorila negdje ranica. Stavljala sam octenisept i atb. mast dva dana i proslo. Jucer opet ista prica - na kupanju primjetili da mu je crveni pupak, ovaj put ima i malo smedjeg unutra (kao da je bila kapljica krvi). Opet octenisept i atb. mast, vec sad je opet ok, ali se pitam da li je to uobicajeno? Ne cini mi se zabrinjavajucim pretjerano, ali bih rado ako jos netko ima slicno iskustvo. Trenutno nisam u Hr pa mi je malo teze doci do doktora zbog takve "sitnice".
    Ajde probaj par dana ne kupati dijete i ne močiti pupak, samo ga peri krpicom, neće mu ništa biti bez kupanja. Ne znam ti precizno odgovoriti, ali nama se s jednim djetetom to događalo nakon kupanja, stavljali smo isto što i ti, ali mislim da je dijete već imalo dva mjeseca kad smo ipak morali otići na par dana kod pedijatra na tzv. spaljivanje (bezbolno, ništa naročito). Čini mi se da nam je tada pedijatar rekao da treba malo izbjegavati namakanje, kupanje, ako se sporije suši. Možda se javi i netko veći paničar, ali nas je pedijatar smirio, ti problemi s pupkom, čak i kad je granulom, lako se riješe.

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ne bi smio više vlažiti ni crveniti se. Nemoj močiti pupak kako kaže i Nena, i pazi da pelena bude ispod pupka da mokraća ne vlaži.
    Nazovi sutra patronažnu ili pođi pedijatrici. Nije ništa hitno, ali kod tako malenih treba brzo reagirati.
    Ima već puno tema o tome pa malo pročitaj i na forumu i na portalu.

    Vjerojatno ćeš ići kirurgu koji će lapizirati pupak, malo će mu biti smeđa kožica, ali to brzo prođe. Puno beba ima taj problemčić s pupkom.

  4. #4
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Zaboravila sam napisati da vec ima 6 mjeseci. Inace je sve ok...

  5. #5
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    I nisam u Hrvatskoj pa ne mogu zvat patronàznu a s doktoricom se dosta tesko sporazumijevam

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    A, kad ima 6 mjeseci, onda nema problema.
    Vjerojatno ranica, pupak je već odavno zarastao. Octenisept i mast su dovoljni. I nemoj močiti par dana dok ne zaraste. Vjerojatno je pogrebao.
    Trebalo bi brzo proć, jedino ako traje duže od par dana onda možeš doktorici.

  7. #7
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    nama ti se to crvenilo (ali bez limfe i smeđih grudica) znalo dešavati dosta dugo. nisam sad više sigurna koliko, ajde recimo da zadnjih 3-4 mjeseca nije bilo nijednom. dakle je trajalo barem jedno 7 ili 8 mjeseci.

  8. #8
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Moj ima 7 i jos mu se smedji pupak,nije ranica nego se krv sasusila i ne mozemo je oprati, bas u onim naborima. Probali smo i lagano sa stapicem za usi, ali ne zelim kopkati, pa sam odustala. Ocistit ce se s vremenom kad tad.

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da je Octenisept zapravo los za pupak, jer razmoci ranicu i onemogucava zarastanje. Pokusaj rezati pelenu oko pupka tako da je uvijek na zraku, da je samo odjeca preko njega.

    Rivedell, probaj kapnuti ulja u pupak, malo pustiti da odstoji i onda stapicem ocistiti.
    Posljednje uređivanje od marta : 15.04.2012. at 20:22

  10. #10
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ma ja sam sigurna da se nije pogrebao (ne vidim kako bi - uvijek je bodic na njemu, osim kad se kupa) i to je definitivno nesto iznutra - tj. pupak se ponasa kao da nije posve zarastao (to vlazenje i kap krvi) iako je proslo vec sest mjeseci. Zato sam i pitala da li netko zna za slican slucaj i da li postoji neka opasnost (jer vidim da su neki isli na lapizaciju tj. spaljivanje - a ne znam ni sama koji su kriteriji, je li to nesto sto treba raditi hitno ili ima vremena itd...)

    Budem jednostavno nastavila dalje samo s atb. masti (jer dobro djeluje) ako se ponovi pa kad dodjem u Hr ionako moram na cijepljenje s malim pa cu provjeriti s pedijatricom.

    Pelenu uvijek stavljam tako da ne pokriva pupak, valjda navika.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 17.04.2012. at 07:08

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •