Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: pomoc oko PHD nalaza plizz

  1. #1
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno pomoc oko PHD nalaza plizz

    stigao nalaz PHD
    nista mi jasno nije , moze pomoc vasa

    ovo je za posteljicu

    1.posteljica
    primljeni materijal je posteljica s pupkovinom duljine 26:0,7cm, smjestenom paracentralno,
    ovoji su izrazito obilni , zelenkasti
    histolooški nađe se unutar oba ovoja nobilan upalni infiltrat od gnojnih tjelešaca i ploha nekrotičnog detritusa,
    kakav se utvrdi i unutar dijelom praznih intewrviloznih prostora.
    nezrele,avaskularne i dgenerativno promijenjene korijalne resice u svojim dijelom praznim interviloznim prostorima pokažu okruglasta
    čvorićasta područja obložena obiljem naslaga fibrina.
    dijagnoza
    VILITIS ACUTA SUPPURATIVA
    CHORIOAMNIONITIS ACUTA SUPPURATIVA
    INFARCTI PLACENTAE

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    već sam ti odgovorila tamo.
    Ali, evo i ovdje: nažalost, gnojna upala svih ovoja, posteljica na dijelovima prestala raditi.
    A uzročnik? Još nisu izdvojili?

  3. #3
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    hvala beti
    ne pise uzrocnik

    dr. je nalaz objasnila ovako
    beba je udahnula plodne vode , dobila infekciju , i tad nastupa porod koji je nemoguce zaustavit....
    jako rijetko se događa i vjerovatnost da se opet desi je nikakva

  4. #4
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nadam se da će ti se netko stručniji javiti, ali ovo objašnjenje od doktorice mi se čini jako nepotpuno.

  5. #5
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Potpisujem beti i uz dužno poštovanje vašem gubitku ali ne mogu napomenuti kakvo udisanje plodne vode sa 21 tjedan?
    pa niti nema razvijena pluća sa toliko tjedana a refleks udisaja se javlja u trećem tromjesječju.
    uz veliko suosjećanje sa vama iz srca, mislim da bi trebali potražiti drugo mišljenje

  6. #6
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    evo nalaz phd ploda

    primi se zenski plod ukupne duljine 27cm, udaljenosti glava-zadak 18cm, obima glave 18cm, duljine lijevog stopala 37mm
    histološkim pregledom nađe se bubrege sa sastavnicama embrionalne režnjevitosti, plucni parenhim pokaze sastavnice atelektaze, parcijalne, a unutar bronha i aveola vidi se podrucja plodne vode,
    organi ne pokazu potoloski razmjestaj

    dijagnoza
    ASPIRATIO LIQUORIS AMNII
    ATELECTASIS PARTIALIS PULMONUM
    Posljednje uređivanje od crvenkapica77 : 17.04.2012. at 11:18

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ovo je još teže čitati, mogu zamisliti kako je tebi. Stvarno duboko suosjećam.

    Tvoja je curica udahnula plodnu vodu. Tako su i meni rekli za moju. Kad fetus postane toliko ugrožen zbog nedostatka kisika koji stiže krvlju, refleksno udahne. Kao i čovjek kad padne u more ili bilo koju tekućinu.

    Mogu ti ovo pisati, jer sam i sama doživjela gubitak curice. I pitala se nebrojeno puta: ZAŠTO? Zašto baš ona, zašto baš mi...Nisam saznala, a na kraju sam odustala tražiti odgovor...Od tuge nisam odustala, samo ju potisnula...

    I nije mi se desilo opet. I sin i kćer su rođeni kasnije. Jako se nadam da ćeš i ti uskoro napisati tako nešto.

    Još da ti napišem, jer ne znam kako ste riješili prijavu djeteta. Ona se rodila, ima pravo na rodni list. Na roditeljima anđela je cijeli topić o tim pravima.
    Meni suze teku kad se sjetim kako ti je, kako je meni bilo tako rano nakon gubitka.

  8. #8
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    nismo prijavili dijete , nismo sahranili, nismo nista od toga

    ja i dalje ne kuzim nalaz
    znaci bila je velika upala posteljice, od cega?
    beba je udahnula plodnu vodu ili se napila plodne vode....zar bebe ne piju plodnu vodu ?
    nedostatka kisika koji stize krvlju? jel to ima veze sa trombofilijom ?

    a sta bi znacilo "okruglasta čvorićasta podrucja oblozena obiljem naslaga fibrina " ?

    dr. veli ovo se nece ponoviti , da ne brinem ...
    koje pretrage sad radit , kome se obratit ?

    oprostite sto vas gnjavim
    Posljednje uređivanje od crvenkapica77 : 17.04.2012. at 11:58

  9. #9
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    u nesreći sam imala sreću što je moj PHD bio na a4 od vrha do dna obrazložen.
    Poseban dio se odnosio na bebu a poseban dio na posteljicu

    kome se obrati - za početak patologu- tako sam ja, stvari su mi bile nejasne i tražila sam onog koji je radio obdukciju i koji mi je sve objasnio...
    Poslije toga sam otišla na obradu.
    bebica nije odgovor na stanje i situaciju - ona je nažalost žrtva svega što se dogodilo
    Odgovor daje posteljica

    još jednom moja iskrena sućut

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    mačkulina ti je sve dobro napisala.

    Fetusi piju plodnu vodu, ali ne smiju udahnuti, kao što ni mi ne smijemo udisati vodu.
    Nedostatak kisika je zbog bolesne posteljice. Razlog je posteljica. A zašto je ona oboljela? Možda je čisti slučaj koji se nikad neće ponoviti, a možda je točno određeni uzrok.

    Vjerujem da će ti patolog to objasniti. Ili pitaj svoju obiteljsku liječnicu neka nazove patologa i objasni ti.

    crvenkapice, odi sa otpusnim pismom u Matični ured, ako želiš. I ako imaš snage. Ili ih nazovi prije da pitaš koja su ti prava. Ustvari možda da ti to obavi suprug ili netko od vaših roditelja.

  11. #11
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    crvenkapice

    tvoja beba je rođena u 21 tt pa se to vodi kao spontani...ne možeš prijaviti dijete...

    a vezano za ovu upalu posteljice, to je uzrokovano bakterijom koja je prešla iz cerviksa...brisevi se rade uobičajeno samo u cerviksu i tebi je koliko sam to vidjela stalno bilo ok, pa se nije moglo znati da je bakterija u maternici...
    moja cimerica sa SD (rodila je i izgubila bebu u 28 tt) upravo iz tog razloga...rekli su joj da ne smije ostati trudna dok ne nestane bakterija iz maternice...

    neznam od kuda si, ali vezano za PHD nalaz se uvijek možeš obratiti dr. Radončiću (on je meni objasnio moj i PND nalaz i obdukcijski nalaz beba)...
    a vezano za bakteriju ova moja prijateljica je krenula kod dr. Kosa...uspjela je riješiti bakteriju nakon nekoliko mjeseci i sad rade na bebi...

    drži se!

  12. #12
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    ja sam iz dalmacije
    sad mi je malo jasnije , znaci udahnula
    udahnula zbog nedostatka kisika , a nedostatak kisika vodi ka trombofiliji ili ne ?

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa Vidi poruku
    n

    a sta bi znacilo "okruglasta čvorićasta podrucja oblozena obiljem naslaga fibrina " ?
    Sad vidim da pitaš i ovo. Fibrin je vrsta vezivnog tkiva koje se stvara oko upalnog područja.
    To je tako kod upala.
    Da li si radila i torch test prije ili u trudnoći? I ne mora upala doći samo iz cerviksa. Već sam pisala, može i iz tvog tijela. Vjerojatno će ti reći da napraviš sve te pretrage.
    Beba je bila u redu, tako da mislim da će vam i kariogrami biti dobri, nadam se. Jedan problem manje.
    edit:nedostatak kisika i trombofilija nemaju veze. Možda je kod tebe trombofilija bila prije, beba je nije imala.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 17.04.2012. at 13:48

  14. #14
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    jesam vadila sam toxo i citomeg. prije trudnoce i u trudnoci ,na toxo negativana a na citomeg. samo prebolila nekad

    vadila sam juce ponovo
    ali nisam rubeolu i onaj herpes, trebala bi i to ?
    to ne rade u sibeniku pa nisam
    a mislila sam

    pitam zbog trombofilije jer eto sumljam i na nju sada, pila sam andol u trudnoci zbog
    MTHFR C677T heterozigotni tip gena
    i
    PAI -1 ...insercijsko-delecijski polimorfizam 4G/5G

  15. #15
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    Citiraj crvenkapica77 prvotno napisa Vidi poruku
    pitam zbog trombofilije jer eto sumljam i na nju sada, pila sam andol u trudnoci zbog
    MTHFR C677T heterozigotni tip gena
    i
    PAI -1 ...insercijsko-delecijski polimorfizam 4G/5G

    u tvom slučaju koliko mi se čini trombofilija nije imala utjecaj na gubitak trudnoće...
    beba ti je bila pravilno razvijena za te tjedne

    ključne stvari su ti ta gnojna upala posteljice i bebino udisanje plodove vode

  16. #16
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    da li si u trudnoći bila na antibiotiku?
    ima logike ovo što je boksica navela - to je bakterija.. ili sa cerviksa (ne znam da li si bila smekšana, otvorena što li već) ili je bila u maternici...
    i izazvala je upalu plodnih ovoja odnosno korioamnionitis

    Bila si na terapiji andolom i imala si ok protoke nije trombofilija uzrok, jer bebica bi zaostajala u razvoju. Meni je sa 29 tjedana težila 500 grama

  17. #17
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    u tvom slučaju koliko mi se čini trombofilija nije imala utjecaj na gubitak trudnoće...
    beba ti je bila pravilno razvijena za te tjedne

    ključne stvari su ti ta gnojna upala posteljice i bebino udisanje plodove vode
    pa tako i ja laik razmisljam, i jos + beba rođena ziva

  18. #18
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa Vidi poruku
    da li si u trudnoći bila na antibiotiku?
    ima logike ovo što je boksica navela - to je bakterija.. ili sa cerviksa (ne znam da li si bila smekšana, otvorena što li već) ili je bila u maternici...
    i izazvala je upalu plodnih ovoja odnosno korioamnionitis

    Bila si na terapiji andolom i imala si ok protoke nije trombofilija uzrok, jer bebica bi zaostajala u razvoju. Meni je sa 29 tjedana težila 500 grama
    meni sa 21tj punih , tj. tad kad sam je rodila tezila 450g

    nisam bila na antibioticima , zasto pitas?
    otvorena sam dosla u bolnicu , poslije malog krvarenja , otvorena 7cm, nisu uspjeli napravit serklaz , onda krenuli trudovi iako sam bila na tokolizi...ujutro rodila

  19. #19
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    onda je sigurno upala, samo je pitanje od čega? i koja je bakterija koja može napraviti gnojnu upalu?
    Patolozi ti neće napraviti pretrage da se vidi koja je bakterija, oni to ne rade, ne znam zašto ali znam nekoliko kojima to nisu napravili.
    Nije to trombofilija, tvoja bebica je imala i ok težinu za tjedne

    moja je u 29 tjednu (treće tromjesječje) imala plodne vode u plućima (koja su bila nerazvijena) ako ideš po odgovore moj ti je iskren savjet- taj dio nemoj čačkati.... (ako odeš i patologu kome god) ja jesam i bolje da nisam.

  20. #20
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    mackulina bojim se da mi se to opet ne desi u sl. trudnoci
    zelim to sprijecit...tako se osjecam jadno

    odkako sam dobila nalaz PHD ja nisam mirna , nego samo trazim razloge, uzroke, sto dalje , kome, kako, uh...

    dr. radoncic ne odgovara vise na forume , zakljucano , zna li tko zasto to ?
    mislila sam da ce on dati koju pametnu

  21. #21
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    moj J. je rođen živ 29+6 i imao je 460g, zbog trombofilije, tako da to definitivno nije kod tebe slučaj...

    dr. Kos je ovoj mojoj prijateljici radio taj poseban bris maternice i tamo je utvrđeno o čemu se radi...

    a za dr. Radončića ti šaljem pp

    a što se tiče sllijedeće trudnoće, nikad nažalost nema garancije da će sve biti u redu...
    ovdje na forumu ima žena koje su u uzastopnim trudnoćama izgubile bebe...
    ali koliko vidim kod tebe nema što drugo biti nego ta bakterija i kad je se riješiš vjerujem da ćeš moći u slijedeći postupak i da ćeš dobiti svoje malo zlato...

  22. #22
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    hvala vam cure

  23. #23
    Lonely avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    33

    Početno

    Molim vas pomoć, ako mi netko može malo pojasniti moj PHD nalaz posteljice....

    KLINIČKA DIJAGNOZA: Partus praetemporarius hbd 22+2
    MATERIJAL: Posteljica 250 grama
    PATOLOŠKO-ANATOMSKA DIJAGNOZA: CHORIOAMNIONITIS ACUTA.
    NALAZ: Primljena je posteljica veličine 14:11:2 cm, s paracentralno smještenom pupkovinom duljine 30 cm.
    Histološki, posteljica je većim dijelom građena od krupnih, zdepastih, nezrelih korijanih resica, mjestimično edematozne strome, obložena spljoštenim trofoblastom.
    Plodovi ovoji su u cijelosti prožeti gustim upalnim infiltratima neutrofila.
    Pupkovina je urednog histološkog izgleda.

    Inače, ovo mi je bila 1. trudnoća - AIH.
    Obdukcija bebe je pokazala da je s bebom bilo sve u redu, nije bila zaražena nikakvim bakterijama, ni upalama.
    Meni su brisevi redovito uzimani u trudnoći i svi su stalno bili uredni.
    Zanima me što točno znači ta CHORIOAMNIONITIS ACUTA i zašto se ne navodi nikakav uzročnik(jer koliko sam ja uspjela shvatiti uzrok svemu tome je upala izazvana bakterijom, ALI KOJOM??????)???
    Jel građa posteljice takva zbog rane trudnoće (zdepaste, nezrele korijalne resice) ili je posteljica sama po sebi bila loše građena i to se ne bi ni popravilo kroz daljnu trudnoću???
    Kako znati da mi se to neće ponoviti u idućoj trudnoći i koje sve briseve i pretrage napraviti prije slijedeće trudnoće???

    Znam da bih trebala možda najbolje potražiti savjet i objašnjenje od svog ginekologa, ali još nemam dovoljno snage za to....

  24. #24
    anđeo26012013 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Budinšćina
    Postovi
    733

    Početno

    meni je sad nakon svega toga dao da radim ponovo briseve....pa u bolnicu da mi uzmu tkivo maternice na analizu da nema bakterije(ako sam dobro shvatila)....moram OGTT ponovo radit da li mi se vratio u normalu,MM mora radit UK,spermogram,bris uretre...samo da mi dopunsko počne vrijedit,pa sve to po malo napravit

  25. #25
    anđeo26012013 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Budinšćina
    Postovi
    733

    Početno

    meni je sad nakon svega toga dao da radim ponovo briseve....pa u bolnicu da mi uzmu tkivo maternice na analizu da nema bakterije(ako sam dobro shvatila)....moram OGTT ponovo radit da li mi se vratio u normalu,MM mora radit UK,spermogram,bris uretre...samo da mi dopunsko počne vrijedit,pa sve to po malo napravit

  26. #26
    neobična avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    111

    Početno

    Pozdrav, prije 20-ak dana imala sam inducirani pobačaj jer je djetetu srce stalo u 16.tjednu trudnoće.
    Patohistološki nalaz ploda još nije gotov, ali gotov je nalaz posteljice pa bi vas molila ako tko zna da mi ga protumači:
    Materijal je posteljica vel. 10X7X2 cm, marginalne insercije pupkovine duljine 4,5 cm, koja dijelom prolazi kroz ovoje. Uputna dijagnoza:Missed ab. hbd 16+4. Mikroskopski većinu resica čine nezrele intermedijarne posteljične resice, unutar strome fokalno vidljive inkluzije trofoblasta. Vidljiv je obilniji inter i intravilozni fibrin, a koji na više mjesta sadržava manje nakupine granulocita. Vide se i veće tzv. "stem resice" sa početnom pregradnjom krvnih žila (smrt ploda in utero?). Navedene resice u cijelosti fibrozirane strome, na više mjesta se na decidui nalaze naslage krvi. Unutar decidue raspršeni limfociti. Vidljivo je i naglašeno pupanje sinciciotrofblasta, uz fokalne kalcifikate. Ovoji prožeti krvlju, pupkovina bez bitnijih promjena. INTERVILLOSITIS ACUTA.

    hvala puno

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •