Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Šparoge

  1. #1
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno Šparoge

    Nikad ih nisam jela do prije tjedan dana. Prevnstveno zato što su mi se činile (i još mi se čine) jako skupe.
    Vidjela sam onu temu o šparogama i dojenju pa vidim da ih neki jedu malte ne svaki dan u sezoni.
    Zanima me kao prvo gdje ih nabavljate, po kojoj cijeni. 60kn za kilu, kolkiko sam ih ja platila, čini mi se jako puno!
    S obzirom da su nam jako, jako, jako fine, mi bi ih jeli češće, ali eto, cijena mi ja malo .
    Brat ih nemrem tu po Zagrebu, po Dalmaciji nemam nikoga.

    I sad me naravno zanimaju recepti. Ja sam ih radila u woku. S piletinom, i za prilog riža.
    Bilo nam je odlčino. Sad bi još!

    Posljednje uređivanje od ana.m : 24.04.2012. at 13:50

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    obozavam i priustim si bez obzira na cijenu - sezona je jako kratka pa se isplati investirati
    ja ih uzimam na kvatricu kod obitelji kod koje i inace kupujem vecinu povrca.
    stavim kuhati 2 jaja, dodam sparoge pred kraj, kad se skuha polijem hladnom vodom, izrezem jaja, stavim maslinovog, octa, papra, soli. za prste polizat.

  3. #3
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Po isto ovoj cijeni ih nabavljaš?

    A kako ih je najbolje pripremiti za kuhanje. Čišćenje i to....

  4. #4
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kuhane šparoge na salatu, s tvrdo kuhanim jajima. maslinovo ulje, sol i malo octa.
    mmmmm.
    ili drugi omiljeni recept:
    fritaja sa šparogama i pancetom. ili pršutom. prilog - salata od rige i matovilca.
    mmmmmm.

  5. #5
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    A čuj, ja izađem iza kuće i evo ti primorska šumica sa šparogama. Em su besplatne, em rekreacija za familiju.
    Samo treba paziti na zmije, štap i rukavice bi bile preporučljive. Šogoru je jučer prošao poskok na par cm od ruke (on poznaje zmije, tako da je siguran u vrstu).

    Priznajem da ne brinem previše o zmijama, prevelik je gušt branje, ali ova kiša nikako da stane...
    A gušt je i jedenje. Nama na salatu: tvrdo kuhana jaja, kuhane šparoge, malo ulja i octa, i kruh. Ništa više ne treba.

    edit:evo i cvijete,mi primorke imamo slične recepte
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 24.04.2012. at 13:58

  6. #6
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    i ja najviše volim s kuhanim jajima, ali još su bolja ako jaja nisu kokošja nego pačja. I ja ne stavljam ocat.

    Mi si ih ponekad priuštimo usprkos cijeni. A ove godine sam otišla i u berbu, tako da smo ih jeli malo više.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    cijena koju placam je 20-30kn puslek. ciscenje prema osjecaju, vec znam koji dio je neprobavljiv

  8. #8
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Mislim da ih većina ipak bere ili dobiva od nekog besplatno.

    Recepti... najčešće se radi s jajima: nalomiš na male komadiće (tako je bar pravilo, ja ih i narežem i ne gube time ništa), dinstaš na malo maslinovog ulja (možeš dodati i narezanog luka i malo šunke po želji), doliješ malo vode i na to jaja koja možeš prethodno smutiti s malo mlijeka.
    Možeš ih i dinstati pa pomješati s tvrdo kuhanim jajima, ili s kuhanim krumpirima.
    Tkođer dinstane idu u rižota, gdje možeš dodati još raznog povrća; ili u paštu, gdje se može također dodati svakakvo povrće ili jaja, sir, vrhnje, šunka i sve što ide s time.

    Juha od šparoga radi se tako da staviš kuhati narezane šparuge - ali ovaj put skupa s tvrdim dijelovima, na ovaj način možeš iskoristiti šparuge koje su pretvrde - u posoljenu vodu. Ostaviš sa strane nekoliko vrhova šparuga koje ćeš dodati na kraju za ukras. Kad se dobro skuhaju promiksaj štapnim mikserom, i propasiraj. Ako želiš da juha bude gušća, kuhaj s jednim malim krumpirom, a možeš staviti i drugog povrća, i također propasiraj. Nakon toga možeš dodati one vrhove šparuga, a možeš i malo riže, tjestenine ili griz-knedle i opet zakuhati. Po želji dodati i kiselog vrhnja - pogotovo ako ti se čini pregorko, i začine.

  9. #9
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Čistiš tako da ih lomiš prstima. Onaj dio koji se ne da prelomiti u pravilu se ne jede. Ali ja ih obično režem nožem, pa i one malo tvrđe ako ih režem malo sitnije bez problema jedemo. Bacam samo odrvenjele krajeve.

  10. #10
    oriel avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    grad gdje spavaju anđeli
    Postovi
    237

    Početno

    Ove godine jedemo šparoge iz vlastitog, zagorskog vrta.
    A načine spremanja su cure već uglavnom napisale.
    E sad, mene zanima kako spremiti višak, zalediti ili neka druga ideja...

  11. #11
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj oriel prvotno napisa Vidi poruku
    Ove godine jedemo šparoge iz vlastitog, zagorskog vrta.
    A načine spremanja su cure već uglavnom napisale.
    E sad, mene zanima kako spremiti višak, zalediti ili neka druga ideja...
    to su pitome ili divlje šparuge?
    Ja ih ne zamrzavam baš, ali koliko čujem ljudi ih izlome i onda zamrznu sirove ili ih prvo dinstaju pa zamrznu.
    Jednom sam probala šparuge iz leda i nisu mi baš bile najbolje, kao da su malo promijenile okus.
    Ove godine sam ih ipak počela zamrzavati, ali i to samo ako mi ostanu u frižideru i vidim da ih neću stići potrošiti na vrijeme.

  12. #12
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    ja i ovako pravim
    http://www.recepti-svijeta.com/tjestenina-sa-sparogama/
    s tim da ne stavljam maslac, nego samo maslinovo ulje i ne stavljam 3 dcl vrhnja za kuhanje nego jednu žlicu običnog kiselog vrhnja
    jako fino

  13. #13
    oriel avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    grad gdje spavaju anđeli
    Postovi
    237

    Početno

    Pitome su...zagorske

    Probat ću jednu rundu izblanširati i zamrznuti pa nakon par dana izvaditi i pripremiti...

  14. #14
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ako su pitome, ja bi ih radije narezala na kolutiće i zamrznula sirove, bez blanširanja. Lakše ti je tako, a kasnije možeš uzimati koliko ti treba.

  15. #15
    oriel avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    grad gdje spavaju anđeli
    Postovi
    237

    Početno

    Imaš pravo, hvala

  16. #16
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    mi smo posadili nešto šparoga uz kraj vrta, same se razmnožavaju i svake godine ih je sve više, ali i dalje je to... naberem što imam u vrtu, onda kupim još jednu vezicu i imam večeru

    osim navedenog: kuhano s jajima, u fritaju s pancetom, ja ih spremim i na rižot, s tijestom, radila sam i quiche sa šparogama i kozjim sirom... di god ih stavim, divne su mi.
    Svako se proljeće iznova veselim sezoni šparoga, a poslije njih artičoka. ko malo dijete

  17. #17
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    E da, i važno upozorenje: nekim ljudima nakon što jedu šparoga mokraća ima karakterističan jak miris.
    da se ne iznenadiš

  18. #18
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    Ja ih isto obozavam na sve nacine . Par puta smo ih sami brali, ali su me onda isprepadali sa pricama o zmijama, pa sada radije kupim, ili mi donese jedna frendica koja ih voli vise brati nego jesti .

    Ja ih pripremam tako da prvo izlomim meki dio na komadice do kuda ide, a od onog tvrdjeg dijela obavezno kuhamo juhu, predobra je.
    Odlicna mi je kombinacija i na rizoto sa kozicama.

    Sto se tice spremanja u led, ja sam ih prije isto zaledjivala sirove, ali mi je mama rekla (radi u jednom boljem restoranu pa joj vjerujem sve sto se tice pripreme hrane )da ih je puno bolje blansirati jer tako bolje zadrze svoju aromu : u malo vode dodati maslinovog ulja te kada zakipi dodati sparoge na nekoliko sekundi, kada se ohlade zalediti ih zajedno sa tom tekucinom u kojoj su blansirane ( zato je bitno da ne bude puno vode, nego tek toliko da pokrije sparoge). Kada se tako odlede idealne su za rizota i paste..

  19. #19
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    60kn za kilu, kolkiko sam ih ja platila, čini mi se jako puno!
    S obzirom da se kod nas u primorju prodaju za 100-tinjak kuna (za kilu divljih šparoga), a ove godine navodno i 200kn, 60 kn mi se čini zapravo jeftino.

    Al mi ih ne kupujemo, jedemo što sami naberemo ili dobijemo od iskusnih berača u familiji.

    Inače jedemo ih kuhane na salatu s jajima, fritaju sa šparogama, rižot ili tjesteninu sa šparogama.

  20. #20
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    E da, i ako što ostane, zaledimo ih, ali blanširane

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •