Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Gdje i kako do dozvole za upravljanje biciklom (za devetogodišnje dijete)?

  1. #1
    passek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    310

    Početno Gdje i kako do dozvole za upravljanje biciklom (za devetogodišnje dijete)?

    Zakon kaze (vidi http://www.roda.hr/article/read/hrva...jece-u-prometu) :
    Članak 215. određuje da djeca do 14 godina starosti smiju upravljati biciklom na cesti samo ako su navršila devet godina starosti i to:
    * samostalno ako su kroz školu osposobljena za upravljanje biciklom i za to im je izdana potvrda
    ili
    * u pratnji osobe koja je navršila 16 godina
    Osobe koje su navršile 14 godina smiju upravljati biciklom na cesti.

    Znate li gdje mogu klinca poslati (u gradu Zagrebu) da odradi to osposobljavanje i dobije potvrdu?

    Viđala sam po internetu neke takve vijesti da su lokalne zajednice ili škole za učenike 5.! razreda organiziravale takva osposobljavanja, no uglavnom to viđah za mjesta izvan Zagreba i očito za stariju djecu.

  2. #2
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Mi smo svojedobno na satu tehničkom ako se ne varam jedan ili dva sata učili znakove i ostalo i dobili tu potvrdu od škole, mislim u sedmom ili osmom razredu. U tu isto piše "ako su kroz školu osposobljena"

    Ma još samo fali da djecu zaustavljaju na ulici i kažnjavaju ih jer nemaju dozvolu, a kako su krenuli nisu daleko od toga...
    Posljednje uređivanje od Rivendell : 24.04.2012. at 15:57

  3. #3
    passek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    310

    Početno

    Da, tako je bilo i u moje vrijeme.

    No, ako Zakon sad kaže da dijete od 9 može samo na cestu ako je osposobljeno onda bih očekivala da netko organizirava to osposobljavanje za djecu od 9 godina nadalje, a ne da se mora čekati do viših razreda osnovne škole (u naše vrijeme se na mnoge stvari nije pazilo... ni na autosjedalice, ni vezanje u autu...).

    Mislim da je bicikl super način prijevoza i da ga treba poticati. Osim što je zakonski obavezno i sama bih se osjećala bolje da djetetu još netko objasni pravila ponašanja na cesti. Tja, ovako izgleda ili kršiti zakon ili čak ni klinci od 9 ne smiju sami na cestu biciklom dok se škola ili lokalna zajednica ne sjeti nešto organizirati. Osobno, da je nađem, ja bih svojeg odmah u biciklističku školicu čim navrši 9 godina !

    Možda bi neka biciklistička udruga ili HAK mogli nešto znati o tome...

    A da li je nečije dijete nedavno prošlo takav neki tečaj u školi?

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Autoškola? Moram se interesirati i radi svojih dečki, pa sam naumila pitati u autoškoli u kvartu. Ne znam ništ o tome, ali mi je logično da bi se oni mogli baviti i time.

    Inače, u našoj školi to je prije bilo organizirano u suradnji s MUP_om (susjedov sin koji je malo stariji od mojih dečki dobio je čak i nagradu, a skoro svi su dobili potvrde).

  5. #5
    passek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    310

    Početno

    Podižem!

    Pedalfest a i priblizavanje ljetnih praznika me je podsjetio na moje staro pitanje. Malo sam tražilai ustanovila da ima još ljudi koji imaju problem s tom temom, dapače i veći - vidi !
    Stvarno bih htjela da moj mali što prije položi taj ispit i da se bez brige vozi po kvartu. Mislim da je taj nedovoljno poznati zakon/propis da djeca moraju proci osnovno obrazovanje o sigurnosti u prometu prije nego se sama vozikaju jako dobar, ali zašto se onda te školice masovno ne organiziravaju! Bar ne u Zgb ?!

    Zovem sada HAK za info pa podijelim, ali ako netko drugi zna vise...

  6. #6
    Lucky2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    skoro s obje noge na zemlji
    Postovi
    277

    Početno

    kod nas je to bilo u sklopu pou-a, pri kojem je i autoškola, ali već dvije godine ništa
    al sad vidim da ne bi niti vrijedilo jer moj sinek tek ljetos puni 9

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •