Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: Pred dijabetičko stanje

  1. #1
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno Pred dijabetičko stanje

    Ima li tko?10 god.dijete je u pitanju.Iskustva?Jeli riješeno prehranom ili se razvilo u dijabetes?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ne razumijem sasvim - kakvi su mu nalazi?

    Kod djece se obično pojavljuje tip 1 - a kod njega nema predstanja, ni najave. Jedina terapija je inzulin.

    Tip 2 kod djece je rijedak. Tu pomaže promjena prehrane, životnih navika i smanjenje kilaže ako ima viška kila.

  3. #3
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Hb1A1c 6.8.guk 5.7 nakon 2 sata 13.3,ogtt rađen par dana nakon guka ide 5.9,nakon 30 min.12.4,nakon 60 min.14.8,nakon 90 min.11.9,nakon 120 min.9.9.Još čekamo ostale nalaze....iz ovoga nam ne može ništa reći-osim da je loš nalaz,zasad regulirana prehrana,kontrola za mjesec dana.Što više čitam i ja sam sigurnija da se radi o tipu 1,samo još nije iscrpljen sav inzulin iz gušterače.Ima višak kg,49.3 na 142 cm....
    Zanimalo me dali je netko imao ovakav slučaj,koliko dugo su uspjeli biti na reguliranoj prehrani bez inzulina,jer ima uopće netko dijete s tipom 2?????

  4. #4
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Baš sam jučer slušala na TV-u da jako raste broj djece sa "staračkim" dijabetesom tipa 2.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja sam u ljekarni imala pacijenta starog 14 god s tipom 2 (imao je jako puno kila viška).

    Kod tipa 1 nema uopće proizvodnje inzulina, i on se mora uvesti kao terapija. To kod tvog djeteta nije slučaj, i to nije DM tip 1. Neki pojmovi su ti pobrkani, nema "prehrane bez inzulina", inzulin se ne unosi hranom, to je hormon kojeg proizvodi gušterača. Sad ne stignem u detalje, imaš dosta na linkovima:

    http://www.cybermed.hr/centri_a_z/sa..._od_dijabetesa

    http://www.dijabetes.com.hr/website/...-prehrana.aspx

  6. #6
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Joj znam sve mi se zbrkalo.Nisam mislila prehrana bez inzulina....A nama je rekla da ne zna koji tip,dok ne dobije nalaze????Valjda ćemo biti pametniji nakon što sve dobijemo....baš me zanima.Idem vidjeti linkove,hvala.

  7. #7
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Mislila sam regulirana prehrana,bez inzulina(da se ne pika).Sva sam munjena i zbunjena od svega pomalo.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Tko vas vodi? Ako ste u Zagrebu, ja bih otišla na Vuh Vrhovac.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Nece primiti pedijatrijskog pacijenta na Vuku Vrhovcu.

    Ako antitijela budu negativna, nije tip 1.

    Ja bih izmjerila secer oko sat do sat i pol nakon obroka, tada je peak. Lijecnici obicno preporucaju nakon 2 sata, ali sat nakon obroka s ugljikohidratima glikemija je obicno nesto visa nego poslije. Cisto da provjerite.

    Ako je urin cijelo vrijeme negativan na glukozu, to znaci da mu u krvi ne ide preko 10 mmol/L, i to je dobro. Ali ne znaci da ipak nije povisen.

  10. #10
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    La Grasta VInogradska bolnica.Ma nemam zamjerke na ženu,samo tražim nekog sa sličnim iskustvom.Vuk Vrhovec nema veze sa djecom,dječji endokrinološki odjel ima samo Rebro i Vinogradska.
    Glukoza je negativna,2h nakon jela su između 4.8-6.2(posudili smo aparatić).Antitijela i čekamo,plus još hrpicu toga,ali se sve duže čeka-blaženo naše zdravstvo.
    Ali ja sam čula za ljude kaj su obolili od tipa 1 i sa 10 god.25.god.pa i kasnije....(pa pretpostavljam da im je do nekog doba gušterača ipak proizvodila inzulin ili sam u krivu?????).
    Ma ja bi bila najsretnija da je tip 2 i da ga rješavamo prehranom....Iako on fakat nije ogromno dijete,fizički je aktivan,a sad da se hranio najzdravije i nije.....

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Tip 1 moze se javiti i puno kasnije, i nakon 30. godine zivota, i jos kasnije.

    To ide tako da se u jednom trenutku pojave antitijela, zatim pojedu beta stanice u pankreasu i to je to. Do pojave antitijela, ti pacijenti potpuno su zdravi.

    Proces otkazivanja beta stanica obicno traje vise mjeseci, nakon uvodjenja inzulina stanje se moze popraviti do te mjere da izgleda da inzulin skoro da nije potreban (faza remisije ili "honey moon") ali to je prolazno. Kod nekoga traje par mjeseci, kod nekoga i godinu, dvije...

    Postoje i neki tipovi dijabetesa koji ukljucuju postojanje autoimunog procesa ali je on jos daleko sporiji nego kod tipicnog tipa 1. To su LADA, tip 1.5 ili kako ih sve vec zovu... oni takodjer zavrse na inzulinu ali faza u kojoj imaju jos svoga inzulina u znacajnijoj mjeri moze trajati vise godina.

    Zasad pazite na prehranu i pratite stanje. Ako smrsavi, mozda se znacajno popravi sve skupa pod uvjetom da su antitijela negativna. Izmjerite secer sat nakon rucka

  12. #12
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Hvala,znači ipak sam donekle shvatila...Izmjerit ću sutra sat nakon ručka,do koliko se tolerira????Pazimo na prehranu dobili smo jelovnik,upute,sve važemo,pridržavamo se,sportom se bavi 3 puta tjedno,super je vrijeme pa skače po vani skroz.Nadam se da će biti rezultata,ako već je tip 1 da ćemo neko vrijeme biti na prehrani.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    90

    Početno

    Citiraj ellica prvotno napisa Vidi poruku
    La Grasta VInogradska bolnica.Ma nemam zamjerke na ženu,samo tražim nekog sa sličnim iskustvom.Vuk Vrhovec nema veze sa djecom,dječji endokrinološki odjel ima samo Rebro i Vinogradska.
    Glukoza je negativna,2h nakon jela su između 4.8-6.2(posudili smo aparatić).Antitijela i čekamo,plus još hrpicu toga,ali se sve duže čeka-blaženo naše zdravstvo.
    Ali ja sam čula za ljude kaj su obolili od tipa 1 i sa 10 god.25.god.pa i kasnije....(pa pretpostavljam da im je do nekog doba gušterača ipak proizvodila inzulin ili sam u krivu?????).
    Ma ja bi bila najsretnija da je tip 2 i da ga rješavamo prehranom....Iako on fakat nije ogromno dijete,fizički je aktivan,a sad da se hranio najzdravije i nije.....
    Ja bih svakako otišla dr. Miroslavu Dumiću, dječjem endokrinologu, radio je na Rebru, sada radi privatno.
    Nije mi pri ruci broj tel., ali ga imam doma - ali ionako prima u ordinaciji dr. Kutlić:
    http://www.tvrtke.com/pedijatrijska-...,mf-32698.aspx

  14. #14
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Hvalaja sam pročitala da je otišao u mirovinu,pa sam mislila da više ne radi uopće.Kad ti bude pri ruci i njegovoj broj ako ti nije problem molim te.Ili nazove ovu ordinaciju pa se naručim????Znaš možda cijenu pregleda?

  15. #15
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Priije ručka 6.0 sat nakon 6.3.sad ćemo vidjeti nakon 2 sata.....s tim da je danas unutra zasad nema fizičke aktivnosti(lektira nas je snašla).

  16. #16
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Nakon 2 h 5.8

  17. #17
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    To je super
    Ja bi rekla da dijete gotovo sigurno nema tip 1 dijabetes (ali naravno, treba sacekati rezultate antitijela jer to je jedina stopostotna potvrda), nego bas ono kaj su ti rekli- predijabeticko stanje i definitivno sklonost dijabetesu tipa 2. Njemu je poremecen rad gusterace, to definitivno..ali uzrok je (uz genetsku sklonost) i njegova pretilost, toga si svjesna zar ne? Morate jako jako poraditi na prehrani i kilaži.
    Da li vam tko u obitelji ima tip 2? Bake, dede, rođaci?
    On ce morati cijeli život voditi racuna o zdravoj i uravnotezenoj prehrani, ali to i nije tako lose jer djeluje pozitivno na cijeli organizam, a ne samo na njegovu sklonost DT2.
    Da li on puno papa ili voli samo "nezdrave" stvari?

  18. #18
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Ima deda(moj tata)tip 2 već 15 god.na tabletama je.Vidjet ćemo šta nalazi kažu.Na dijeti smo tj.reguliranoj prehrani kaj smo dobili ,kg su već počele lagano padatizasad se super priviknuo i mi skupa s njim.Svjesna sam ja svega i žao mi je što nismo poradili na prehrani čim se krenuo debljati(unatrag 2 godine).Jeo je on do sada i zdrave i nezdrave stvari....On je oduvijek volio jesti,samo je to puno lakše kontrolirati dok su maliSad smo tu gdje jesmo nažalost,iako kad gledam klince u njegovom razredu ima ih fakat većih i debljih od njega,al nas sve te boleštine baš hoće...Astma,gerb i sad ovo

  19. #19
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Da..biti ce puno i deblje djece, a kasnije i odraslih koji ce biti super zdravi..evo npr., moj tata je pretio i zdrav ko dren, a ja imam dijabetes ( tip 1, ali svejedno). Da li je to pravedno? Nije, ali kaj mozes.
    Drago mi je kaj je krenulo na bolje Kako je on prihvatio novi rezim prehrane? Nije ta prehrana bas tako limitirajuca kako ti se sad mozda čini, sve se zapravo moze papati osim junka..i potreban je red i disciplina, ali tako bi se zapravo svi trebali hraniti..ne preskakati obroke i međuobroke itd.. Pridruzi nam se na diabetes.hr forumu , nije bas ovako aktivan, ali ima drugih roditelja s kojim mozes razmijeniti iskustva

  20. #20
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Čitala sam forum al vidim da se slabo piše, zato i nisam pridružena ,ali hoću svakako.Čitam,proučavam,planiram i prof.Dumiću kad nalazi dođu.Zapravo jedva čekam ovaj pregled za mjesec dana.
    On je zasad super mislim da je zapravo prestrašen(malo dr.malo mi),jelovnik je o.k.1700kalorija s tim da ne pojede toliko.Zasad ne eksperimentiramo puno,radimo kako su nam rekli.Našli smo sladoled u bio bio na bazi vode i voća bez dodanog šećera,keksi bez šećera,bomboni bez šećera(to su nam rekli da može),ali i to u određeno vrijeme.Ono što mu fali je grickanje između obroka,voća mu je lagano dosta vidimJa trenutno ne radim ,pa nam to olakšava situaciju i kontrolu nad njim.
    Vidjela sam da je HSDU izdao i kuharicu za dijabetičare.U biti ima puno djece s dijabetesom,ali ne nalazim nikog s ovakvim slučajem...

  21. #21
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Dakle ipak se radi o tipu 1.antitijela su pozitivna i dijagnoza je od jučer konačna.Zasada smo i dalje na reguliranoj prehrani,šećeri su o.k.hb je jučer bio 5,7,prije 3 mj.je bio 6,8.Koliko dugo ćemo biti bez inzulina teško je reći.....
    Ima li sličnih iskustava,koliko ste izdržali bez inzulina?

  22. #22
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj ellica prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li tko?10 god.dijete je u pitanju.Iskustva?Jeli riješeno prehranom ili se razvilo u dijabetes?
    ja.
    zvalo se to poremecaj metabolizma, skraceno. duzu verziju ne znam.
    pocelo je s 2 godine. povracanje, sracka ali sluz, staaalno.
    pa su mislili da imam cir i bila sam godinu dana na ciraskoj dijeti. s 4 se gadno pogorsalo i ucestalo. s 5 sam zavrsila u klaicevoj dehidrirana i tada su postavili dijagnozu.
    od pete godine do puberteta vodila me divna doktorica na endokrinoloskom u vinogradskoj, nakon toga bila sam pod kontrolom VV.
    receno mi je da moram na dijabeticarsku dijetu, da imam inzulina, no on nije dovoljno "kvalitetan" stoga je potrebna dijeta i da ce u pubertetu, kada organizam dozivljava ogromne promjene, inzulin "profunkcionirati" ili ce otici sve kvragu i dobit cu dijabetes.
    do 13. godine zivjela sam na takvom rezimu. ni jednu svoju tortu na kojoj sam puhala svjecice nisam ni probala. bila sam fakat disciplinirana. cak sam odraslima objasnjavala da ne smijem nesto jesti iako mi govore da mi samo od jednog komada nece biti nista.

    pretrage su obuhvacale kratak profil: vadjenje na taste, pa objed, pa vadjenje nakon 2h te krivulju, iliti ogtt, ko mala sam pila glukozu, bila na infuziji i vadila 2 epruvete krvi svakih pola sata, nekad 2h nekad vise, ako su gledali produzeni. kasnije bez infuzije i iz prsta, na 0, 30,60,120 i vise, ako su trazili produzeni.

    receno mi je da postoji vjerojatnost da u trudnoci imam dijabetes te da ga kad-tad dobijem.
    u obje trudnoce sam imala gestacijski.
    vrijednosti koje sam imala ko dijete se ne sjecam jer su bile drugacije (tada su bile starfe vrijednosti).

    sori sto je ovak zbrda zdola, ulovila sam crnu rupu u vremenu bolezljivih celjadi :D

    nadam se da sam pomogla.

  23. #23
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    i da...moj deda je imao tip 1, a tata ima tip 2.
    tata je, od nedavno, na inzulinu.

    btw. iznenadilo me nepoznavanje tematike osoblja na VV. u ovoj trudnoci kazem za anamnezu kako mi je deda bolovao od tipa 1, a tata boluje od tipa 2, a oni meni: jel deda od malena na inzulinu, ja joj velim da nije. ne znam ni jel ga na pocetku proslog stoljeca i bilo , a ona meni, ako od rodjenja nije na inzulinu, nije tip 1.
    boze, koliko zena znam koje su u sred zivota oboljele od tipa 1. ono, od nekog stresnog dogadjaja, otkazala gusteraca i nema inzulina.

  24. #24
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    sad ti vidim zadnji post...zao mi je...
    meni nisu nikad radili antitjela :/

  25. #25
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Ellica zao mi je zbog dijagnoze
    Ali kao osoba koja ima dijabetes tip 1, mogu ti reci da se s njim sasvim normalno zivi Ako imas kakvih pitanja, tu sam
    Razdoblje u kojem je tvoj sin sad se zive honeymoon iliti medeni mjesec..to znaci da njegova gusteraca luci jos malo inzulina, a kako pazite na prehranu to je za sada dovoljno.. Antitijela djeluju u nekoliko ciklusa, kako kog koga..ali on ce bez inzulina nazalost ostati.. Medeni mjesec traje razlicito, moze i do godinu dana, a mozda i duze, ne znam sad tocno..ali najcesce traje kratko..kod mene otprilike mjesec dana ( iako sam ja otpocetka bila na malim dozama dugodjelujuceg inzulina)
    Drzite se i glavu gore

  26. #26
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Leonisa oni super kuze tematiku i ja mislim da ste se samo krivo shvatili.. Ako deda nije otpocetka na inzulinu ( znaci od starta bolesti), onda nije tip 1.. Nego mozda tip 2 koji je postao inzulin ovisni. Naravno da ne dobiju svi tip 1 rođenjem, oni to jako dobro znaju

  27. #27
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    njena je recenica: ako nije ovisan o inzulinu od rodjenja, onda nije tip 1.
    koliko znam to nije tocno, tip jedan mozes postati u bilo kojoj zivotnoj dobi. znam da tip 2 moze postat ovisnik o inzulinu.
    na kraju, i deda i tata su na inzulinu.
    deda je bio tip 1, od pojave bolesti na inzulinu.
    tata je nakon neuspjeha sa tabletama, nakon 20 godina. on je tip 2.
    probala sam ju uvjeriti, no nije se dala i samo je trubila recenicu "od rodjenja".

    dala sam joj za mogucnost da je nova. radi se o sestri koja uzima podatke i anamnezu.

  28. #28
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    LolaMo hvala.Ja sam se do zadnjeg nadala s obzirom da su šećeri protekla 3 mjeseca bili o.k.da ipak nije tip 1,ali nismo bili te sreće.Znam da će ostati bez inzulina samo se nadam da će ovo stanje potrajati...Iako nam disciplina lagano postaje problem i bojim se pomisliti kako će to izgledati kad ja krenem raditi(sada sam doma,pa je lakšee).
    Priključila sam se na forum hsdu,kupila njihovu kuharicu,čitam,proučavam-malo mi je sve zbrkano,ali dobro.
    Zapravo mi je najgore ovo s hranom van jelovnika koji imamo tj.dijabetički proizvodi po dućanima-što,kada,koliko,koje kupiti????Umjesto koje namirnice pojesti...U biti trebam jednu dobru edukaciju o hrani-dijabetičkim proizvodima.Zato me i zanimaju tuđa iskustva....

  29. #29
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    elice, mislim da u VV postoji "škola" prehrane za dijabetičare.
    Ono, kao mali tečaj.

  30. #30
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Hvala,raspitat ću se

  31. #31
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Ja ne kupujem specijalizirane dijabeticke proizvode, cesto su prepuni aspartama i svakakvih kemija.. Jedino kaj koristim je schneekope pekemez jer mi je fin.
    Ti kuhaj kao i dosada, samo zamijeni neintegralne proizvode integralnim, izbaci secer ili ga smanji na minimum, opcenito kuhaj zdravije..cijeloj obitelji je to plus
    Znam da ti se cini to sve zbrkano sada kaj se tice kolicina..ali treba prakse i vremena..vjeruj mi da nitko od nas nije to polovio odmah i da smo svi grijesili prvih par mjeseci. Nabavi onu malu kuhinjsku digitalnu vagu, s njom je sve puno lakse. I jednostavno mu vazi kolicine dok ne naucis..
    Kaj se tice grickanja..hm..s time se svi borimo..to treba izbjegavati maksimalno
    Kupi si steviu ( imas u bio bio i gardenu) samo pazi da je cisti steviol u sastavu, a neki mix steviola i umjetnih sladila.. Mozes mu kuhati hladne cajeve i sladiti s steviom pa neka to pije ako ne voli vodu ( to ja pijem plus vodu ), sa steviom mozes raditi i muffine, kolace, sladolede.. No ona je samo zamijena za secer..a ti moras paziti i na brasno..tako da nema prezderavanja..jedan dan kada ce biti na inzulinu ( i pumpi nadam se) biti ce puuunoooo lakse kaj se tice prehrane..
    Ne nalazis puno slicnih slucajeva jer ba i nema tako puno. Od svih dijabeticara samo 5% ima tip 1. Ostali su svi tip 2 i 99% svega vezanog uz dijabetes kaj mozes procitati u novinama i sl. se odnosi upravo na njih

  32. #32
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Imam malu digitalnu vagu,važemo već zadnja 3 mjeseca,imam i steviu iz bio-bio i u prahu,i u tableticama....
    Al kupujemo kekse,čips od jabuke,bombone bez šećera,sokiće.......radimo sladoled,iako ima nekakv u bio bio koji je kao bez šećera i masnoća.....svjesna sam ja da sve to sadrži hrpu loših stvari,ali ne mogu mu ukinuti sve odjednom i ovako najveći problemi nastaju kada smo u gostima,kad ode kod frendova...
    Ja sam sad već isto lagano očajna,sad sam svjesna da se ni ja nisam pomirila da je to tako,a još me ubija ova neizvjesnost do kada,njegova pitanja pa jel mogu samo malo probati i sl.luuuuuuuuuuuuuuuuuuda sam

  33. #33
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Znam da ispadam ko hipohondar kad pitam ovdje, ali prešla sam 20 str ovog podforuma pa ništa odgovarajuće.
    Dakle, kako smo svaki završili porciju sacherice u slastičarni oni izašli ko naelektrizirani. Ko pijani ili na lsd-u. Do tad mirna djeca, fino hodaju, od tad glupiranje, nacugavanje, divljanje, kikoljenje i vrištanje besmislica.
    Pa si mislim, je li normalna takva reakcija na šećer i koliko uopće?
    Inače pazimo na šećer. Dobiju sladoled tu i tamo, najviše slatkog što pojedu u danu je obično lizalica i kocka dvije čokolade. Ali ovo, kriška torte ih je smlavila.

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Normalna reakcija ako inace konzumirate malo secera.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •