Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: opet nova dijagnoza-ne znam znacenje

  1. #1
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno opet nova dijagnoza-ne znam znacenje

    Ukratko: s obzirom da smo bili na PNJM do 3/4.godine, rođeni kao nedonošće, neurorizični, periventikularno krvarenje desno, hipertonija, dystoni sindrom,lijeva strana, usporen razvoj govora, vježbali po Bobathu, itd. uglavnom navodno nakon 3. godine sve je bilo u redu kod svih specijalista, pa i kod ortopeda, luk stopala se počeo raditi, međutim nekidan pri pregledu za školu dobili smo uputnicu za ortopeda.

    Sada ispada da ima dvije dijagnoze, pedes planovalgis III stupnja što je navodno manji problem koliko nešto s kukovima zbog čega čemo nakon 6tj vježbi koje moramo raditi kod kuće dobiti nekav aparat za po noći kojim čemo vijcima ispravljati stopala i kukove. Totalno sam zbunjena, od kuda sada to, vidim i sama da zabacuje noge prema unutra toliko da sama padne ponekad preko svoje noge, vide se i ravnio tabani, i sve je gore. Navodno to nema veze s prethodnim dijagnozama nego je eto samo nastalo tokom rasta.

    Piše u nalazu sljedeće: Povećana unutarnja rotacija oba donja udaa, desno jakog stupnja. Dg. coxa antetorta cong. Ništa na netu ne nalazim i ne znam koliko je to ozbiljno, ni koji je prevod na Hrv. ove dijagnoze. Zna netko nešto o ovom ?

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    cox je kuk
    ante je prema naprijed, antetorta bi bila okrenuta prema naprijed
    cong. je skraćenica od congenita, znači urođena

    Koliko vidim kad prevedem, to je urođena greška pri kojoj je glavica bedrene kosti koja ulazi u zglob kuka zaokrenuta prema naprijed. Ali, nisam sigurna, to je prijevod tih riječi.
    Zar ti nisu liječnici malo detaljnije objasnili? Da li si tražila eng rezultate za tu dijagnozu? I način liječenja?

    Da li su ti rekli kako se zove taj aparat?

  3. #3
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    cox je kuk
    ante je prema naprijed, antetorta bi bila okrenuta prema naprijed
    cong. je skraćenica od congenita, znači urođena

    Koliko vidim kad prevedem, to je urođena greška pri kojoj je glavica bedrene kosti koja ulazi u zglob kuka zaokrenuta prema naprijed. Ali, nisam sigurna, to je prijevod tih riječi.
    Zar ti nisu liječnici malo detaljnije objasnili? Da li si tražila eng rezultate za tu dijagnozu? I način liječenja?

    Da li su ti rekli kako se zove taj aparat?
    nalazim samo ovo na engl. : Idiopathic coxa antetorta (antetorsion syndrome).

    ne, ništa, nikakva objašnjenja dodatna, ni ime aparata, u nalazu piše: ortopedsko pomagalo za 6-8tj.

    da dolazim do istih rezultata, deformacija vrha bedrene kosti, samo ne znam jeli to moguće ako su nam UZV nalazi kukova kao dojenčetu bili uredni ili to nema veze jedno s drugim??? i kako se uopće ovakva dg. može davati bez UZV, RTG, ičeg???

  4. #4
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj nine prvotno napisa Vidi poruku
    nalazim samo ovo na engl. : Idiopathic coxa antetorta (antetorsion syndrome).
    nije idiopathic nego congenital http://en.medrapid.info/disease/48836

  5. #5
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    nije idiopathic nego congenital http://en.medrapid.info/disease/48836
    da, da, ali za urođenu mi ništa ne izbacuje, samo za idiopatsku :ne znam:
    ups...tebi da...
    hvala
    Posljednje uređivanje od nine : 07.05.2012. at 19:40 Razlog: tipppf

  6. #6
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    http://www.hopkinsortho.org/femoral_anteversion.html

    evo ako koga bude zanimalo isto.

  7. #7
    Minda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    U blizini
    Postovi
    283

    Početno

    Katastrofa da ti doktori nisu ponudili detaljno objašnjenje i sve potrebne informacije. Vibram da sve bude dobro!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    58

    Početno

    da li ste možda dobili uputnicu za fizijatra? prema navedenoj dijagnozi gore rekla bih da se radi o tome da je glavica bedrene kosti koja se spaja sa kukom zarotirana, tj nalazi se u nepravilnom podražaju što ne omogućuje normalno kretanje. Congenita stoji za nešto što je prirođeno. Nije mi samo jasno kako su uspjeli postaviti tu dg bez ijedne dijagnostičke pretrage. Ja sam inače trepeut i moram priznati na žalost da mi vrlo često vodimo bitku sa ortopedima jer oni roditeljima govore vrlo često kontradiktorne stvari od onoga čemu se mi i fizijatri vodimo u terapiji. Ponekad idu tako daleko da se često zapitam da li uopće znaju tijek normalnog razvoja djeteta. Mama ja vam savjetujem da potražite dobrog fizijatra ili fizioterapeuta koji će vas uputiti na terapije, tj. vježbice. Niste spomenuli koliko je dijete staro ali smatram da bi definitivno trebali nastaviti vježbati ne samo zbog kukova nego i navedenog stanja stopala.

  9. #9
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj sunshine83 prvotno napisa Vidi poruku
    da li ste možda dobili uputnicu za fizijatra? prema navedenoj dijagnozi gore rekla bih da se radi o tome da je glavica bedrene kosti koja se spaja sa kukom zarotirana, tj nalazi se u nepravilnom podražaju što ne omogućuje normalno kretanje. Congenita stoji za nešto što je prirođeno. Nije mi samo jasno kako su uspjeli postaviti tu dg bez ijedne dijagnostičke pretrage. Ja sam inače trepeut i moram priznati na žalost da mi vrlo često vodimo bitku sa ortopedima jer oni roditeljima govore vrlo često kontradiktorne stvari od onoga čemu se mi i fizijatri vodimo u terapiji. Ponekad idu tako daleko da se često zapitam da li uopće znaju tijek normalnog razvoja djeteta. Mama ja vam savjetujem da potražite dobrog fizijatra ili fizioterapeuta koji će vas uputiti na terapije, tj. vježbice. Niste spomenuli koliko je dijete staro ali smatram da bi definitivno trebali nastaviti vježbati ne samo zbog kukova nego i navedenog stanja stopala.
    moram podignuti ovo i potpisati Vas... da im je trebalo skoro 4 godine,mog plaćanja, terapija, hodanja lijevo-desno,kilometara i kilometara, gubljenja komplet djetetovog kartona i svih nalaza, da se vratimo na početak... dijete ima za posljedicu dg. od hipertonusa nastalog kao oštećenje u porodu nemarom liječnika...izgubljene godine pravilnog vježbanja uz terapije-vježbe koje su u nekim momentima čak pogoršale stanje i drage volje svakom distoncu ili dg. neurorizično dijete ću u inbox dati popis liječnika koje u širokom luku trebaju izbjegavati i one kojima mogu vjerovati.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    a jel sad ok stanje?

  11. #11
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a jel sad ok stanje?
    ma ne znam šta bi rekla.... isplivalo nam sad u pubertetu sve .... tek smo ima mjesec saznali pravu dg pa krenuli na Vojtu...pa šta bude

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,470

    Početno

    nadam se da će sad vam uspjeti korekcija

    kod malog je sve ok?

  13. #13
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    nadam se da će sad vam uspjeti korekcija

    kod malog je sve ok?
    mali je ok , mada u strahu velike oči.....
    al sum sumarum za malu je van pameti...dite se rodi, na neonatologiji kažu da je ok, puste je kući nakon 15 dana, onda pedijatrica s 2,5mj kaže nije ok, opet završi kod njih i evo onda promine priču ipak nije ok neurološki. vode je 4 god, vježba, kontrolira sve živo i neživo zaključe da je eto sad sve u redu na kraju.

    onda s 8 god na školskoj zaključe da ipak stopala nisu u redu. odem u 1. ortopeda, on preporuči ortoze jer se rotiraju kukovi, kao nema tonusa, to je ortopedski, ne treba mi fizijatar. ja ipak odem do neurologa koji je vodi od rođenja i ona potvrdi EEg u redu i neurološki u redu, bavite se sportom. bavimo se, dite stoji nepromijenjeno.

    onda platim 2. fizijatra u kombinaciji s ortopedom, radim vježbe, ulošci, jačam mišiće, balet, ritmika, ples,a dijete se krivi i dalje, kičma, kukovi, noge.

    meni sumnjivo, odem u 2. ortopeda...on kaže nije smila ortoze ni jačanje mišića, to je neurološki, pogoršava stanje, šalje me u Zagreb.

    dok čekam ZG nađem tu fizijatricu po Vojti koja je od gore i ona potvrdi neurološki problem i amo ispočetka, vježbanje tonusa, nikakve ortoze i jačanja mišića....

    mogu samo zaključit kako je tvrdila mama od male Marte za djecu fizijatrija i ortopedija Split i ostatak, 0 bodova, Bobath mali pomaci, Zagreb ili Ljubljana su jedini izbor. a svi zaostaci isplivaju u predpubertetu i pubertetu kad je već poprilično težak put to ispravit.... eto nadam se da će nekom pomoć da bude pametniji od nas.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •