Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 277

Tema: Zagrepčanka tuži Hrvatsku zbog zabrane poroda kod kuće

  1. #201
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Pa nećemo mi ovdje utvrditi zakonski regulativu, to je jasno, ali ne vidim razloga da ne možemo čavrljati o tome kako bi to moglo izgledati... Jel ovo filozofski kutak ili nije?

  2. #202
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kopam, kopam, a nikako da prokopam neke zakonske odredbe i pravilnike o financiranju primalja, kucnih poroda i kuca za porode, nasuprot bolnica barem tu u Minnesoti. Znam da zdravstveno osiguranje pokriva XY troskova za porod (ovisno o polici), a da ja i dalje mogu birati gdje cu radjati, iako, recimo, kuca za porode mora imati nekakav nazovi-ugovor sa zdravstvenim osiguranjem.

    Do sad sam jedino nasla ovo: http://214mmguild.simplweb.com/image...onsnov2011.pdf Nema veze s placanjem, ali bas lijepo objasnjava indikacije i kontraindikacije za kucni porod, opremu babica i svastanesto. Opet se odnosi na Minnesotu i lokalnu udrugu samostalnih babica, ne na cijeli SAD.

  3. #203
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kaea, cini mi se da si ti cak dobro i pozicionirana (mislim na drzavu) s obzirom na stanje primaljstva u SAD-u.

  4. #204
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moram priznati da zapravo i ne znam puno o tome, ali brdo cura s jednog stranog foruma, punog Amerikanki, zapravo ima primalju u trudnoci, umjesto ginekologa u bolnici, no ipak nece radjati doma. Neke idu redovno po bolnicama, ali ce radjati u kucama za porode. A neke kao ja idu po bolnicama.... a nemaju pojma gdje ce radjati jer se nitko, za sad barem, ne bavi nekom magijom.

    Jedino mi je stvarno jos uvijek ogromna rupetina u znanju sto se tice cijelog postupka. Mislim da cu kroz par tjedana imati razgovor s primarnim ginekologom o porodu pa se nadam da ce mi objasniti kako to sve skupa ide. Od toga je li moguce da mi bas on dodje na porod, a ne tko god da se zatekne na dezurstvu (i koliko se to placa van redovnih cijena), je li ga moguce dovuci doma ili tko zna kamo gdje zavrsim... ovoono. Mozda uspijem i saznati kako bih i kome placala primalju, a i doulu, zapravo. Jerbo se doula nudi kao usluga po bolnicama, takodjer.

  5. #205
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    obečala sam da ću staviti rad, evo ga, prakse 4 zemlje http://www.roda.hr/article/read/rodi...druge-primalja

  6. #206
    _Candy Candy_ avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    di se nađem
    Postovi
    277

    Početno

    Osvrt na temu, pogled iz dva različita kuta:

    http://civilka.wordpress.com/2012/05...cne-radinosti/
    i
    http://www.zadarskilist.hr/clanci/17...jeti-od-bolova

    Ovaj drugi je onaj uobičajeni, ja bih rekla: neinformirani, neupućeni. Kad netko ulazi u pojedinosti nečeg o čemu zna jako malo ili ništa.

  7. #207
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    autor članka u zadarskom listu je fizioterapeut koji se na predavanju o motorici dotaknuo i odgoja djece i rekao da bebe ne treba nositi. s motoričke strane, kužim što želi reći, nek budu na trbuhu, ali nekome to može zvučati drukčije. mislim da je ovdje predstavio svoje viđenje koje nema veze s vezom.

  8. #208
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    ajme, ovaj mario nije nikad rodio ni dojio :shock:

    sutra večer oko 23 sati biti će emisija studio 45 na RTL2 o porodima doma i tužbi protiv RH

  9. #209
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj nevenera prvotno napisa Vidi poruku
    bebe ne treba nositi.
    On je to rekao, riječima, izravno, na tečaju za trudnice u javnoj bolnici?!?!?!?!?!?

    Nemam komentara, zaista. Zapravo, imam komentara za osobu koja mu daje javni prostor u rodilištu na tečaju i njegovom uredniku/ci u novinama da dopušta da piše stvari koje u opće ne drže vodu zdravim razumom niti su potkrijepljena istraživanjima (konstatacije kosim slovima na kraju pogotovo).

    OK dati komentar, imati takvu kolumnu, ali nemožeš baš svašta pisati.

  10. #210
    _Candy Candy_ avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    di se nađem
    Postovi
    277

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam komentara, zaista. Zapravo, imam komentara za osobu koja mu daje javni prostor u rodilištu na tečaju i njegovom uredniku/ci u novinama da dopušta da piše stvari koje u opće ne drže vodu zdravim razumom niti su potkrijepljena istraživanjima (konstatacije kosim slovima na kraju pogotovo).

    OK dati komentar, imati takvu kolumnu, ali nemožeš baš svašta pisati.
    Tim više što je fizioterapeut bi trebao znati nešto o bebama, a i trudnoći i porodu jer ipak predaje na trudničkom tečaju. Više nitko ne provjerava tekstove koji izlaze u javnost i dio su dnevnih medija, kriteriji su se srozali do dna. Baš me razočarao tekst. Najradije bih mu poslala jedan lijepi (bez navodnika) mail.
    Posljednje uređivanje od _Candy Candy_ : 23.05.2012. at 15:26

  11. #211
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    ajme, zabezeknuta sam Mariom i njegovim kvazi tekstom
    isapda da praktički trebaš rečenicu po rečenicu argumentirano komentirati ne bi li možda nešto i pohvatao kako spada
    a one metode tipa "stražari konc logora"... strava
    na ovom forumu sam čitala i gora iskustva odvajanja od mojeg, di žene dijete nisu vidile i po dva dana...kao, gužva...
    o potpori dojenju da ne pričam...

    ne znam vrijedi li išta takvom liku uopće i probat podastr. ne u obliku ojim se on služi, već činjenično, uz pomoć studija, istraživanja jer je očito koliko je, ne samo neinformiran, već i svojim mišljenjem "opasan" lol

  12. #212
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    A meni je članak u Zadarskom listu sasvim OK. Svatko ima pravo na svoje mišljenje i napisati ga.

    To što on kaže da je porodna bol jedna od najjačih, a meni to nije bila, ne znači da ga moram popljuvati.

    Što god tko napisao, rađanje doma je ipak velika iznimka i žene koje se na to odluče nisu svakodnevne (ili u boljem ili u gorem smislu).

  13. #213
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Bilo bi mi bolje da nisam ovaj kvazi argumentiran tekst pročitala, toliku količinu gluposti odavno ne vidjeh. Takvo relativiziranje kao dijete će se naljutiti na majku ako se razdvoje nakon poroda, najbolje dijete ne prati do škole, od pranja nitko nije umro, braća i sestre će usporiti porod i uplašiti ga, a hrpa nepoznatih ljudi koje žena prvi puta vidi u životu i koji joj sole pamet, to sigurno neće usporiti porod...

  14. #214
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj _Candy Candy_ prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.zadarskilist.hr/clanci/17...jeti-od-bolova

    Ovaj drugi je onaj uobičajeni, ja bih rekla: neinformirani, neupućeni. Kad netko ulazi u pojedinosti nečeg o čemu zna jako malo ili ništa.
    Potpis.
    Zanimljivo da pisac teksta nije, npr., nikad cuo za udrugu Plavi telefon.

    I, ako svatko ima pravo na svoj dozivljaj - onda neka se omoguci da i porod pod kuce bude zakonski dozvoljena opcija dozivljaja.

    Komentare u zagradama ne bih ni komentirala drugim rijecima osim - gluposti.

    I da - nisam odabrala porod kod kuce. Ali sam za to da se zakonski dozvoli ta opcija onima koji to zele a pritom nisu u nikakvoj situaciji koja bi porodom kod kuce ugrozila majku ili dijete.

  15. #215
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis.

    Ali sam za to da se zakonski dozvoli ta opcija onima koji to zele a pritom nisu u nikakvoj situaciji koja bi porodom kod kuce ugrozila majku ili dijete.
    Iz vlastitog iskustva ti kažem da situacija koja može ugroziti dijete i/ili majku može nastati u trenu. Bez ikakvog nagovještaja.
    Kod svakog poroda, gdje god se odvijao, ugrožavajuća situacija može nastati i svaka mama, ma gdje rađala i rodila mora biti toga svjesna. I sa tom svješću odlučiti.

  16. #216
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    OK, razumijem razne nepredvidjene hitne slucajeve koji se javljaju neposredno pred porod/u porodu a trudnoca je bila 'skolska' - i u gornjem citatu nisam na to mislila.

    Pod ovim "u nikakvoj situaciji koja bi porodom kod kuce ugrozila dijete ili majku" mislila sam na trudnice cija se trudnoca vodi kao rizicna.

  17. #217
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Beti, kužim da se tebi nešto jako ružno desilo ali kuži i ti da ta situacija - tužna je situacija koja se fakat desi u određeni postotak slučajeva - i nema te bolnice ni tog doktora ni te primalje koja će garantirati da će svako dijete biti zdravo i da će svako dijete roditi se živo. Ali, svako dijete zdravo ili ne, živo ili ne, zaslužuje dostojanstven dolazak na ovaj svijet, a ne nasilan i bezobrazan.

    Zapravo, najljepše i najdirljivije priče s poroda koje sam čula su te priče gdje je dijete umrlo in utero i majka je odlučila se na kućni porod - tu se vidi razlika u dostojanstvu u odnosu na takve porode u bolnicama.

    Danas sam dobila ovo - Homebirth - What IF? izgleda zanimljivo.

  18. #218

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    A meni je članak u Zadarskom listu sasvim OK. Svatko ima pravo na svoje mišljenje i napisati ga.

    To što on kaže da je porodna bol jedna od najjačih, a meni to nije bila, ne znači da ga moram popljuvati.

    Što god tko napisao, rađanje doma je ipak velika iznimka i žene koje se na to odluče nisu svakodnevne (ili u boljem ili u gorem smislu).
    Taj je članak po meni skup napabirčenih podataka i usput u životu prikupljenih informacija i poluinformacija, baš sastavljen onako kako bi ga sastavio bilo koji dovoljno pismen i iskusan novinar u Hrvatskoj, koji zna napisati tekst s glavom i repom, argumentirati svoje stavove i dojmove, ali nema blagog pojma o srži teme o kojoj priča, niti ga je to briga, čovjek ima kolumnu, treba je popuniti,
    treba zaraditi honorar/plaću.
    Čak ne zna ni toliko da je žena svoje četvrto dijete već rodila kod kuće i da je to bilo jedino njezino lijepo iskustvo na tu temu, a da je to učinila upravo zbog onih loših prethodnih, bolničkih.
    A mislim, onaj detalj - njezin miran izraz lica, on je ostavio na "otvoreno tumačenje" njezinog psihičkog stanja .

    I to što je popabirčio loše dojmove žena o porodima, i bolove, pa ta kuknjava je svačija svakodnevicam, to smo svi čuli, no njemu ne pada na pamet da to ima ikakve veze s dripom i ostalim ljepotama kojima se žene časti u rodilištu, da je to dio rutine.
    Meni su prirodni trudovi bili neusporedivo lakši nego oni pod dripom, svima je tako, koliko god i oni prirodni bili teški.

    Ne da mi se dalje, jednostavno, da čovjek dobije javni prostor uopće ne treba biti temeljito informiran o temi.
    Ništa novo.

  19. #219
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Današnji New York Times Magazine, naslovna stranica Ina May Gaskin

    “What bothers me are all the cases of women or babies who die due to unnecessary C-sections or postoperative infections or hospital errors,” she said, pointing to cases in the U.S. and Canada in which women died from complications from elective repeat C-sections. She says that when something goes wrong in a home birth, critics use it as evidence that home birth is dangerous, but when women die from embolism or hemorrhage after surgery, people don’t attack hospitals. “No one ever says those women were selfish for giving birth in a hospital, and no one ever blames the concept of a hospital birth,” she said.

  20. #220
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Danci, nas dvije pristupamo sa jako različitih stanovišta, ali se slažemo da svako dijete zaslužuje dostojanstven dolazak na svijet.

    I može to biti i u rodilištu. Ako su ljudi koji tamo rade takvi. A većina ipak je.
    No, da ima i onih drugih, nismo vidjeli samo u Ljudožderu-vegetarijancu, nego i ovdje http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/str...ri-porodu.html

    Ono o dostojanstvenijem porodu mrtvog čeda doma u odnosu na bolnicu, ne komentiram. Bolje je da ne znaš kakvi su tu osjećaji, dostojanstveno nije nikome tu na pameti.

  21. #221
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Pozivam te da pročitaš par takvih priča, mislim da bi ti ostavili dojam, možda neočekivano dobar.

  22. #222
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Današnji New York Times Magazine, naslovna stranica Ina May Gaskin
    Ne bih se bas slozila da nitko ne napada bolnice. Pa po bolnicama se udara i s pravom, i bez prava, cim se nesto dogodi i lijecnici su uvijek krivi, u javnosti, neovisno o tome jesu li zapravo napravili sve sto su mogli, ili nisu (na stranu sad s komaticnim sustavom gdje u vecini slucajeva za dokazanu krivicu nitko ne odgovara).

    Sto se tice smrtnosti zbog elektivnog carskog, jednako je losa kao smrtnost zbog elektivnog kucnog poroda. I jedno i drugo je posljedica slobodnog izbora zene, a slobodan izbor u SAD-u postoji. Na srecu. (Iako je postotak kucnih poroda, nakon porasta od oko 30% u zadnjih par godina, i dalje vrlo malen, ispod 1%, a elektivni carski je na punom visem mjestu na nekoj rang listi odabranog.)

  23. #223
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    nepotreban CR i elektivni CR nisu ista stvar.

  24. #224
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Pozivam te da pročitaš par takvih priča, mislim da bi ti ostavili dojam, možda neočekivano dobar.
    Ne znam da bih mogla. Bojim se da bi mi izazvalo pretužna sjećanja.

  25. #225
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj _Candy Candy_ prvotno napisa Vidi poruku
    Tim više što je fizioterapeut bi trebao znati nešto o bebama, a i trudnoći i porodu jer ipak predaje na trudničkom tečaju. Više nitko ne provjerava tekstove koji izlaze u javnost i dio su dnevnih medija, kriteriji su se srozali do dna. Baš me razočarao tekst. Najradije bih mu poslala jedan lijepi (bez navodnika) mail.
    Ajde,ipak nesto zna,ja mu davam jedan plusic za ovo :Neka se sve udruge koje brinu za zdravlje djece udruže i zabrane prodaju hodalica u Hrvatskoj.

  26. #226
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    nepotreban CR i elektivni CR nisu ista stvar.
    Apsolutno. Ali onda Ina May nije sigurna o cemu zeli govoriti, ili je netko prenio njezine rijeci na cudnjikav nacin:

    "“What bothers me are all the cases of women or babies who die due to unnecessary C-sections or postoperative infections or hospital errors,” she said, pointing to cases in the U.S. and Canada in which women died from complications from elective repeat C-sections."

    Pa jesu li onda umrle zbog nepotrebnih carskih, ili zbog odabranih? Ili opcenito zbog lijecnicke pogreske?

  27. #227
    _Candy Candy_ avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    di se nađem
    Postovi
    277

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    I to što je popabirčio loše dojmove žena o porodima, i bolove, pa ta kuknjava je svačija svakodnevicam, to smo svi čuli, no njemu ne pada na pamet da to ima ikakve veze s dripom i ostalim ljepotama kojima se žene časti u rodilištu, da je to dio rutine.
    Meni su prirodni trudovi bili neusporedivo lakši nego oni pod dripom, svima je tako, koliko god i oni prirodni bili teški.
    Meni je žao što većina žena ne doživi porod kao osnažujuće i intenzivno iskustvo jer mislim da su te riječi pravi opis onog kakav bi porod trebao biti. S nostalgijom pamtim svoj drugi porod, valjda sam jedna od čudakinja.
    Prvi mi je bio takav kakvim ga on doživljava, upravo zbog bolničkih radosti.

    Većina gleda na porod kao na neku muku koju bi svi najradije preskočili, kao nešto što jadne žene moraju proći, a muškarci su srećom pošteđeni toga.

  28. #228
    _Candy Candy_ avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    di se nađem
    Postovi
    277

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    Ajde,ipak nesto zna,ja mu davam jedan plusic za ovo :Neka se sve udruge koje brinu za zdravlje djece udruže i zabrane prodaju hodalica u Hrvatskoj.
    Hah, bio bi vrhunac da to ne zna, ipak je fizioterapeut i radi s bebama.

  29. #229
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam da bih mogla. Bojim se da bi mi izazvalo pretužna sjećanja.
    maybe one day :hug:

  30. #230
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Apsolutno. Ali onda Ina May nije sigurna o cemu zeli govoriti, ili je netko prenio njezine rijeci na cudnjikav nacin:
    obzirom na kako mene novinari citiraju, a i činjenicu da Ina May govori u krugovima, prije bi rekla da je tu novinarka spojila dvije različite ali slične konstatacije LOL

  31. #231
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    a pa neznam bas,vis-a-vis ovog gore sto je netko napisao da je izjavio da bebe ne treba nositi....cini se da ima propusta i u svojoj domeni....

  32. #232

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj _Candy Candy_ prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je žao što većina žena ne doživi porod kao osnažujuće i intenzivno iskustvo jer mislim da su te riječi pravi opis onog kakav bi porod trebao biti. S nostalgijom pamtim svoj drugi porod, valjda sam jedna od čudakinja.
    Prvi mi je bio takav kakvim ga on doživljava, upravo zbog bolničkih radosti.

    Većina gleda na porod kao na neku muku koju bi svi najradije preskočili, kao nešto što jadne žene moraju proći, a muškarci su srećom pošteđeni toga.
    iti

    Da, tako je to. Čini mi se da smo danas u idealnoj poziciji da i trudnoću i porod učinimo i lakšim i boljim i intezivnim, što i jest, i psihički osnažujućim.
    Čini mi se da smo na tom polju došli do one točke shvaćanja u kojoj možemo vidjeti sve dobrobiti prirodnog, ili prirodnijeg, tamo gdje se može, ali i biti puno opušteniji jer imamo na rasplaganju medicinu koja može priskočiti gdje zapne.

    Slično kao što smo došli na polju prehrane općenito, dojenja, upotrebe antibiotika, aditiva, križanja biljnih vrsta...prvo smo bili kao čovječanstvo oduševljeni silnim novinama i dobrobiti njihove uporabe, a onda je ipak, nakon niza desetljeća, uslijedilo otrežnjenje - sve treba koristiti s mjerom i tamo gdje je zaista nužno!

    Neki tamo "primitivni domoroci" po Africi, Oceaniji, nekim planinskim himalajskim bespućima, Sibiru, nikad ni nisu porod shvaćali kao prokletstvo i tešku sudbinu žene nego kao prirodan događaj koji se polako događa i stroljivo čeka, podupire, ženu se prati ili pušta u miru da hormni i tijelo odrade svoje...Tamo porodi nisu ni protjecali bitno teže ili s puno težim ishodima nego što je to u životinjskom svijetu. Taman onoliko teških iznimaka koliko ih imamo i mi u doba procvjetale medicinske znanosti.

    U našoj civilizaciji, opterećenoj Evinim izgonom iz raja i osudom na vječne muke rađanja, patrijarhalnim sustavom gdje je žena bila potlačena i posramljena, sakrivene ženstvenosti u svim segmentima života, pa i u ovom,
    izrodio se silan višestoljetni strah od porođajne boli i smrti...
    Apsolutno opravdan strah u tim okolnostima gladi, neznanja, nehigijene, nebrige, nepovezanosti vlastitog tijela i duše.
    No, neopravdan danas kad su se sve te okolnosti izmijenile.
    U zadnjoj polovici prošlog stoljeća napokon smo otkrili toliko puno znanja zašto se što događa, kako idu ti procesi, što čemu vodi, higijenu smo doveli na visoku razinu, medicinu, naročito kirurgiju, također,
    i to bi zaista trebalo otkloniti onaj silan strah da će u porodu sve poći po zlu. Toliko je stečenog znanja da zaista ne bi trebalo.
    Osim iznimno, no toga zaista uvijek ima i iz nekog razloga uvijek će biti.
    Istodobno smo shvatili da mentalno nije odvojeno od tjelesnog, naročito u porodu, i doznali, znanstveno i iskustveno, zašto je tu priroda sve uredila, a koliko smo mi spremni za situacije kad u tom procesu nešto zapne.
    Po meni bi to trebalo ukloniti sve one silne (opravdane) strahove iz povijesti, jednostavno bi bilo vrijeme to ostaviti povijesti i pustiti žene da se opuste, a ne ih i dalje puniti strahom koji će svakoj otežati porod.

    Mogli bismo napokon početi provoditi taj odličan spoj prirodnog tijeka i medicinskih dostignuća i znanja.

    U taj spoj mi definitivno spada i mogućnost izbora mjesta i načina poroda.

  33. #233
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Bravo Nena! Poptpis u potpunosti!

    I da se nadovežem na ovo o domorocima, na jesen (rujan 2012.) planiramo projekciju australskog filma "The Face of Birth" gdje u jednom dijelu govore njihovi domoroci .... koji NIKAD nisu imali porod na zadak jer se svaka beba okrenula (njihovim tradicionalnim metodama) prije poroda.

  34. #234
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Bravo Nena! Poptpis u potpunosti!

    I da se nadovežem na ovo o domorocima, na jesen (rujan 2012.) planiramo projekciju australskog filma "The Face of Birth" gdje u jednom dijelu govore njihovi domoroci .... koji NIKAD nisu imali porod na zadak jer se svaka beba okrenula (njihovim tradicionalnim metodama) prije poroda.
    dokazano se ne dokazuje
    a opet, modernom čovjeku zapada priroda se iznova i iznova mora dokazivati, premda je evidentna sama po sebi. žalosti me to.
    ovaj primjer o domorodcima je još jedan dokaz u nizu
    hvala Bogu na medicini, al do, ne daj Bože, patologije, nek priroda radi svoje...NE OMETAJMO JE

  35. #235
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    U našoj civilizaciji, opterećenoj Evinim izgonom iz raja i osudom na vječne muke rađanja, patrijarhalnim sustavom gdje je žena bila potlačena i posramljena, sakrivene ženstvenosti u svim segmentima života, pa i u ovom,
    izrodio se silan višestoljetni strah od porođajne boli i smrti...
    OT Znaš što je meni ginić rekao kad sam mu obznanila da idem rađati na stolčiću? Da će me Bog kazniti jer pokušavam izbjeći njegove riječi da će žene "u mukama svojim rađati djecu". Više nikad nisam otišla kod njega...

    Tužno je da takvi ljudi rade s trudnicama. Da ne govorim da mi je nakon dobar dan rekao da legnem na stol da vidi jel mi dijete još živo. Grrr, i sad se stresem kad ga se sjetim.

    Htjedoh reći da taj strah od poroda nameću sami ginekolozi tijekom praćenja trudnoće, uz one babe koje ne govore kad se rodi nego AKO se rodi. Kada žena, ma koliko bila smirena i s radošću čekala trenutak poroda, sluša takve rečenice nekih 7-8 mjeseci, naravno da su u strahu. Što su mi sve izgovorili tijekom pregleda u trudnoći i nakon kad su gledali "posljedice" mog rađanja na stolčiću bez epiziotomije. Da nije bilo umirujućih i ohrabrujićih tekstova na Rodi, pa valjda bih poludila od brige i dala da mi na porodu rade što hoće.

  36. #236
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    ajme Rivendell nemogu niti zamisliti ....

  37. #237

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    OT Znaš što je meni ginić rekao kad sam mu obznanila da idem rađati na stolčiću? Da će me Bog kazniti jer pokušavam izbjeći njegove riječi da će žene "u mukama svojim rađati djecu". Više nikad nisam otišla kod njega...

    Htjedoh reći da taj strah od poroda nameću sami ginekolozi tijekom praćenja trudnoće, uz one babe koje ne govore kad se rodi nego AKO se rodi. Kada žena, ma koliko bila smirena i s radošću čekala trenutak poroda, sluša takve rečenice nekih 7-8 mjeseci, naravno da su u strahu.
    Ne samo oni nego svi redom. Moja je mama, oduvijek, od najranijeg djetinjstva, sjećam se, govorila - žao mi je što sam rodila kćeri jer moraju rađati!

    I to je ponavljala nama, malim curicama koje nismo razumjele zašto to govori, ali smo zamišljale najveću strahotu na svijetu.

    Svaki put me zadnji mjesec moje trudnoće ispitivala jesam li se išla ispovijediti jer ne znam hoću li se vratiti živa s poroda.
    Ma naravno da uvijek postoji i ta mogućnost, uvijek, ali način, boja glasa ptice zloslutnice, to ne mogu opisati koja me jeza hvata kad se toga sjetim.

    A da je to bar žena koja je ikad bila na rubu života i smrti.
    Ne, svaki je porod obavila u par sati, u malom provincijskom rodilištu, samo s babicom, bez dripa, rezova, šavova, ikakvih komplikacija. I to je njoj bila muka neviđena i zato treba svoju paniku prenijeti i na nove naraštaje.

    No, dobro, ja imam svoje kćeri i svoju ulogu, čeka me prenošenje jedne sasvim druge priče.

  38. #238
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku

    Htjedoh reći da taj strah od poroda nameću sami ginekolozi tijekom praćenja trudnoće, uz one babe koje ne govore kad se rodi nego AKO se rodi.
    joj - ovo je prestrašno i ja sam imala jednu takvu "babu" kraj sebe.... potpuno te razumijem

    inače ja sam se došla tu malo opet ispuhati jer mi je "digo tlak" onaj linkani tekst iz zadarskih novina..onaj "pametni" koliumnist, "ko'značijipajdo" kad se raspištoljio pisat o temi i hrpu gluposti ... a naaaaaajviše mi rastu rogovi na "hitna kola ispred kuće, sa štajesvevećpobrojao unutra"...to sam sad već čula treći put u tjedan dana (prvo ministar, pa onaj dr na Hrvatska uživo i sad ovaj)...ako čujem još koga tako- poludit ću - kakva propaganda! :smajlićkojiprijeti sa stisnutomšakom:
    a eto.... morala sam pisat

    inače cure sve ste već rekle i nemam kaj dodat osim da vas pratim šta radite i drago mi je da se priča sve više i više o pravim stvarima . bravo.

    danči super su ti linkovi, daj još! daj,daj

  39. #239
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Svaki put me zadnji mjesec moje trudnoće ispitivala jesam li se išla ispovijediti jer ne znam hoću li se vratiti živa s poroda.
    O Bože!

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je mama, oduvijek, od najranijeg djetinjstva, sjećam se, govorila - žao mi je što sam rodila kćeri jer moraju rađati!



    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    No, dobro, ja imam svoje kćeri i svoju ulogu, čeka me prenošenje jedne sasvim druge priče.


    Ja se čak malo razočarala kad sam vidjela da nije tako strašno. Očekivala sam neku katarzu, da ću vidjeti i mjesec i zvijezde, da ću zahtjevati medalju za hrabrost... Kad ono, ništa. Kad je bilo gotovo, ja i dragi se pogledali i komentirali i jedno i drugo zar je to zbilja to?? I Zaključili da bi mogli sad odmah još jednom.

    Da mi nisu zadnjih sat vremena dali drip uz prijetnje, mislim da bi prošlo još bezbolnije.

    Kad ljudima pričamo nitko ne vjeruje, gledaju fotke odmah nakon poroda, ne vjeruju kako dobro izgledam, s osmjehom i zdravom bojom u licu, bez traga umora...
    Posljednje uređivanje od Rivendell : 24.05.2012. at 13:24

  40. #240
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    that's just 'cause you're a superstar

    ali za ozbiljno, ima žena koje se ne osjećaju ok nakon poroda, čak i kad je bez ikakvih lijekova, ali ima i onih koje se osjećaju super. sve smo mi različite

  41. #241
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    OT Znaš što je meni ginić rekao kad sam mu obznanila da idem rađati na stolčiću? Da će me Bog kazniti jer pokušavam izbjeći njegove riječi da će žene "u mukama svojim rađati djecu". Više nikad nisam otišla kod njega...

    Tužno je da takvi ljudi rade s trudnicama. Da ne govorim da mi je nakon dobar dan rekao da legnem na stol da vidi jel mi dijete još živo. Grrr, i sad se stresem kad ga se sjetim.
    Ovo je za prijavu! Mislim da bi se takve neke stvari trebale razglasiti ili prijaviti nadleznima da sto manje zena dozivi sto si ti!
    Ako svi samo sute kako ce ici na bolje?

    Ja imam samo rijeci hvale za svog ginica,izlazila sam iz ordinacije nasmjesena i smirena,kad bi barem sto vise bilo takvih iskustava....

  42. #242
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Apsolutno. Ali onda Ina May nije sigurna o cemu zeli govoriti, ili je netko prenio njezine rijeci na cudnjikav nacin:

    "“What bothers me are all the cases of women or babies who die due to unnecessary C-sections or postoperative infections or hospital errors,” she said, pointing to cases in the U.S. and Canada in which women died from complications from elective repeat C-sections."

    Pa jesu li onda umrle zbog nepotrebnih carskih, ili zbog odabranih? Ili opcenito zbog lijecnicke pogreske?
    Pa po njoj je svaki elektivan očito i nepotreban, jer se očito ne zalaže za pravo žene na odabir načina poroda.
    A ako se radi o liječničkoj pogrešci, onda je razlog zbog kojeg se radio carski nebitan, već je problem u pogrešci ljiečnika, a ne o razlogu zašto je žena došla na stol.

  43. #243
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Ne samo oni nego svi redom. Moja je mama, oduvijek, od najranijeg djetinjstva, sjećam se, govorila - žao mi je što sam rodila kćeri jer moraju rađati!

    I to je ponavljala nama, malim curicama koje nismo razumjele zašto to govori, ali smo zamišljale najveću strahotu na svijetu.

    Svaki put me zadnji mjesec moje trudnoće ispitivala jesam li se išla ispovijediti jer ne znam hoću li se vratiti živa s poroda.
    Ma naravno da uvijek postoji i ta mogućnost, uvijek, ali način, boja glasa ptice zloslutnice, to ne mogu opisati koja me jeza hvata kad se toga sjetim.

    A da je to bar žena koja je ikad bila na rubu života i smrti.
    Ne, svaki je porod obavila u par sati, u malom provincijskom rodilištu, samo s babicom, bez dripa, rezova, šavova, ikakvih komplikacija. I to je njoj bila muka neviđena i zato treba svoju paniku prenijeti i na nove naraštaje.

    No, dobro, ja imam svoje kćeri i svoju ulogu, čeka me prenošenje jedne sasvim druge priče.

    baš sam neki dan mm govorila kako mi je izuzetno drago, kad već nisam oboje rodila kući, što sam kući rodila kćer. moja je obitelj prepuna katastofalnih priča s poroda.
    i ja sama otkad znam za sebe porod povezujem sa pravom životnom dramom, koja se eto mora preživjeti jer je to križ koji žene nose...
    strašno...
    oduvijek sam osjećala da to ne može biti tako, i da rađanje ne može biti takva tragedija...
    i zato mi je izuzetno drago što sam prekinula taj nemili niz ružnih priča vezanih uz porod u svojoj obitelji i što svojoj kćeri mogu pokloniti sasvim neku drugu priču i sasvim neki drugi osjećaj vezan uz rađanje.

  44. #244
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    OT Znaš što je meni ginić rekao kad sam mu obznanila da idem rađati na stolčiću? Da će me Bog kazniti jer pokušavam izbjeći njegove riječi da će žene "u mukama svojim rađati djecu". Više nikad nisam otišla kod njega...

    Tužno je da takvi ljudi rade s trudnicama. Da ne govorim da mi je nakon dobar dan rekao da legnem na stol da vidi jel mi dijete još živo. Grrr, i sad se stresem kad ga se sjetim.

    Htjedoh reći da taj strah od poroda nameću sami ginekolozi tijekom praćenja trudnoće, uz one babe koje ne govore kad se rodi nego AKO se rodi. Kada žena, ma koliko bila smirena i s radošću čekala trenutak poroda, sluša takve rečenice nekih 7-8 mjeseci, naravno da su u strahu. Što su mi sve izgovorili tijekom pregleda u trudnoći i nakon kad su gledali "posljedice" mog rađanja na stolčiću bez epiziotomije. Da nije bilo umirujućih i ohrabrujićih tekstova na Rodi, pa valjda bih poludila od brige i dala da mi na porodu rade što hoće.
    ovo mi je prepreprestrašno!!

    moj gonekolog ja bio jako obazriv kad sam pričala o prirodnom porodu. svidjeo mu se moj doživljaj trudnoće i poroda. iako je on sam, još uvijek, za to da se žene spase boli u ovom stoljeću...kad im je to omogućeno...

  45. #245
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je mama, oduvijek, od najranijeg djetinjstva, sjećam se, govorila - žao mi je što sam rodila kćeri jer moraju rađati!

    I to je ponavljala nama, malim curicama koje nismo razumjele zašto to govori, ali smo zamišljale najveću strahotu na svijetu.

    Svaki put me zadnji mjesec moje trudnoće ispitivala jesam li se išla ispovijediti jer ne znam hoću li se vratiti živa s poroda.
    .
    vidiš, kod mene skroz obratno.
    moja mama je nas obje rodila brzo i lagano, od onih da je živjela malo dalje od bolnice, valjda bi rodila u autu. i uvijek je govorila da porod boli kao malo jača menstruacija.
    ja sam bila uvjerena da ću njenim stopama. s prvim porodom. s drugim nisam imala tih iluzija.
    trudovi krenuli u 5 ujutro, ja zovem mm-a da nek hitno dođe jer ću roditi. moš misliti. rodila u devet navečer. i kad je krenuo belaj, oko 7 navečer, najviše sam na nju vikala, umirali su od smijeha sa mnom u rađaoni. da kako me je mogla tako bezočno lagati.
    zato jer to boli za popi*dit.
    znači, što ja moram reći mojoj m, nego da boli za popi*dit.
    izgon ne. al brate mili ovi trudovi...bole. kako god okreneš.
    na ljestvici boli, sigurno su pri vrhu.

  46. #246
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    vidiš, kod mene skroz obratno.
    moja mama je nas obje rodila brzo i lagano, od onih da je živjela malo dalje od bolnice, valjda bi rodila u autu. i uvijek je govorila da porod boli kao malo jača menstruacija.
    ja sam bila uvjerena da ću njenim stopama. s prvim porodom. s drugim nisam imala tih iluzija.
    trudovi krenuli u 5 ujutro, ja zovem mm-a da nek hitno dođe jer ću roditi. moš misliti. rodila u devet navečer. i kad je krenuo belaj, oko 7 navečer, najviše sam na nju vikala, umirali su od smijeha sa mnom u rađaoni. da kako me je mogla tako bezočno lagati.
    zato jer to boli za popi*dit.
    znači, što ja moram reći mojoj m, nego da boli za popi*dit.
    izgon ne. al brate mili ovi trudovi...bole. kako god okreneš.
    na ljestvici boli, sigurno su pri vrhu.
    Joj da, takvu priču je imala i moja mama. Kao na porod je išla pješke. Na drugi je došla na pregled, ni znala nije da ima trudove, pa su joj rekli da upravo rađa.
    Bogme ja sam rodila isto jako brzo i zapravo lako, ali boljelo je za poludit. Nezamisliv mi je do tad bio taj stupanj boli. Ali samo dok sam ležala na leđima (nisam sigurna jesam li to već spomenula )

    Ipak, ja sam prije poroda našla forumske priče s poroda pa sam tu naučila sve što trebam znati

  47. #247

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    vidiš, kod mene skroz obratno.
    moja mama je nas obje rodila brzo i lagano, od onih da je živjela malo dalje od bolnice, valjda bi rodila u autu. i uvijek je govorila da porod boli kao malo jača menstruacija.
    ja sam bila uvjerena da ću njenim stopama. s prvim porodom. s drugim nisam imala tih iluzija.
    trudovi krenuli u 5 ujutro, ja zovem mm-a da nek hitno dođe jer ću roditi. moš misliti. rodila u devet navečer. i kad je krenuo belaj, oko 7 navečer, najviše sam na nju vikala, umirali su od smijeha sa mnom u rađaoni. da kako me je mogla tako bezočno lagati.
    zato jer to boli za popi*dit.
    znači, što ja moram reći mojoj m, nego da boli za popi*dit.
    izgon ne. al brate mili ovi trudovi...bole. kako god okreneš.
    na ljestvici boli, sigurno su pri vrhu.
    Ne radi se o tome jel' boli ili ne boli nego o vlastitom prihvaćanju te boli i cijeloga procesa, bez okrivljavanja sebe, muža, mame, ženske sudbine, Boga, prirode, ovoga i onoga...
    Svakome je drugačije, netko želi sva dostignuća medicine, sve opijate, netko želi što prirodniji tijek.
    Porod je takav kakav jest, kako ćemo ga progurati i što ćemo iz svega izvući, jad i čemer, ili nešto puno bolje, ovisi o okolnostima, ljudima kojima smo okruženi, spletu okolnosti i nama samima.

    Možemo okrivljavati ljude koj su nam tada, u nekom konkretnom porodu, nešto krivo napravili, ali nema smisla u startu okrivljavati prirodu koja nam je "namijenila taj užas" .

    Mojoj mami je bilo kao i tvojoj, sve u par sati, bez problema, no to sam tek naknadno saznala, nakon svojih poroda,
    kad sam mogla ispitati detalje, prije sam mislila, od silne kuknjave i oplakivanja teške ženske sudbe da je žena svaki put umirala..

    To me saznanje naljutilo, a ljuti me i sad jer ona još uvijek oplakuje sebe, a pokušava i mene, i sestre, samo je sasječem jer
    me to kuknjavljenje i sažalijevanje bez potrebe živcira.

    Moji porodi nisu bili nikakva ljepota ni uzvišenost, čisti instrumentalizirani, no to ne znači da ih ne mogu racionalno razmotriti i shvatiti zašto je sve bilo kako je bilo. Pritom ne moram svoje kćeri unaprijed obilježavati strahotnim pričama.
    Realnost mogu prenijeti i sve proanalizirati, ali ih dovesti u situaciju da osjećaju samo nemoć i strahotu, to ne želim.

  48. #248
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Ne radi se o tome jel' boli ili ne boli nego o vlastitom prihvaćanju te boli i cijeloga procesa, bez okrivljavanja sebe, muža, mame, ženske sudbine, Boga, prirode, ovoga i onoga...
    Svakome je drugačije, netko želi sva dostignuća medicine, sve opijate, netko želi što prirodniji tijek.
    Kako mislis vlastitom prihvacanju te boli? Ako je prihvatis lakse ces je izdrzat? Slazemo se da nekom porod ide lakse nekom teze...sto kad netko zeli sto prirodniji tijek ali mu se onda dogodi da nakon sati i sati trudova i neizdrzive boli pristane na drip?

    Ja nemogu sudit jer sam imala brz i lak porod a jaaako nizak prag boli....prijateljica koja je poznata da moze svasta izdrzat je ˝umirala˝ na porodu i meni rekla:ja neznam kako ces ti to.... i sad kad idemo diskutirat mi kaze da ja nisam mjerodavna,da lako meni pricat kad sam rodila ko' od sale...

    Zato bi bilo super da ima sto vise zagovaraca pkk-a onih kojima nije sve islo ko' po spagi....

  49. #249

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    Kako mislis vlastitom prihvacanju te boli? Ako je prihvatis lakse ces je izdrzat? Slazemo se da nekom porod ide lakse nekom teze...sto kad netko zeli sto prirodniji tijek ali mu se onda dogodi da nakon sati i sati trudova i neizdrzive boli pristane na drip?
    Onda ide drip. Ili carski. Ili nešto drugo. Što god treba da sve prođe OK. Pa nismo luđaci.

    A mislim da su žene koje su rodile doma bile načistu s tim da će boljeti, sigurno nisu očekivale par sati spa ugođaja.

  50. #250
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Po meni je bit u stvaranju nepotrebne fame oko cijelog procesa rađanja i te boli koja je već dosegla mitološke proporcije.
    Potrebno je demistificirati sve to zajedno.

    Da boli, boli, ali osobno sam doživjela puno veće boli u životu (kao npr kad sam se probudila na operacijskom stolu u sred operacije zbog liječničke pogreške), a na porođajnu barem zaboraviš minut nakon izgona.

    Razmišljajući u trudnoći o porodu osobno sam veći strah imala od liječnika (između ostalog i zbog gore navedenog) nego od boli.

Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •