Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 53

Tema: boja ociju?

  1. #1
    Ela27

    Početno boja ociju?

    Lucija ima sivomodre oci. Cini mi se da vecina beba ima iste osim kad su crne. Kada cemo znati pravu boju?


    _______________
    Lucija 25.01.06

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    U pubertetu.

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    U pubertetu.


    a do tad nek si MM misli... (ja imam plave, on zelene, a junior za sada neke skroz tamne, nedefinirane )

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    čuj, miha... ako Roku i ostanu tamne... TM bi si fakat trebao (raz)misliti
    (dva recesivna nikako ne mogu izroditi dominantnog, ma koliko mi šutjeli o tome)

  5. #5
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    da već jednom razbijemo i tu predrasudu:

    http://www.seps.org/cvoracle/faq/eyecolor.html

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    ajme ivy, mislim da ne bih ništa skužila ni da je tekst na hrvatskom ! a zbilja sam si dala truda...
    ah, niš... za sad se vadim na onu teoriju da se konačna boja definira tek s prestankom dojenja (hmmm... mislim da ću dojit do puberteta !)

    al sad stvarno - ivy, jel možeš malo sistematizirati tekst, onak po naški? naime, u mojoj obitelji ne postoje nikakve oči osim plavih, u obitelji MM-a mislim da smeđe ima samo njegova mama! mislim, koje su šanse :? ?

  7. #7
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    vaše dijete ne može imati smeđe. da bi rok imao smeđe, moralo bi takve oči imati barem jedno od vas.

    tamnooki ljudi mogu imati svjetlooko dijete, ali svjetlooki ne mogu imati tamnooko dijete.

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    tamnooki ljudi mogu imati svjetlooko dijete, ali svjetlooki ne mogu imati tamnooko dijete.
    eeee, moja Lutonjice, tako je bilo sve dok se hajvica nije umiješala...

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    vaše dijete ne može imati smeđe. da bi rok imao smeđe, moralo bi takve oči imati barem jedno od vas.

    tamnooki ljudi mogu imati svjetlooko dijete, ali svjetlooki ne mogu imati tamnooko dijete.
    toliko znam i ja ! ali ms.ivy, ako sam dobro shvatila, kaže da je riječ o predrasudi...

  10. #10
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    da?
    priznajem, nisam išla čitati text.
    ja sam to po poznatim pravilima genetike.
    kaj ima novih saznanja?

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    ne znam... čekam ms.ivy da se javi...

  12. #12
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    može povući boju od nekog u rodbini, pa i jako dalekog
    mm i ja smo tamnooki - luce je plavooka (sa prekrasnim trepavicama , ali ne na mene, već na mm )
    tata od mm ima plave oči (ne tako lijepe kao njene) i pola u njegovoj obitelji
    obitelj moga tate (ne i on) također ima par plavookih

    jedino kaj smo rekli (nismo znali za luciju da li je curka ili dečko - bilo nam je dovoljno gledati ju kako pliva u maminom bazenu) - ako nam daju ćelavo dijete, nije naše! (obzirom na kosu koju mi imamo)
    kad se rodila, bio je cerek - ima čupu! tek onda je skužila babica da nemamo pojma tko nam je došao, samo smo znali da je sve ok

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj buby prvotno napisa
    može povući boju od nekog u rodbini, pa i jako dalekog
    mm i ja smo tamnooki - luce je plavooka (sa prekrasnim trepavicama , ali ne na mene, već na mm )
    u ovom slučaju da! dvoje tamnookih može imati svjetlooko dijete, ali obrnuto (vodeći se poznatim pravilima genetike, kako kaže lutonjica) NE!!!
    tamni gen je dominantan nad svijetlim - to bi značilo da i ti i TM nosite u sebi gen i za plave oči i za smeđe oči, ali je smeđi dominatniji pa imate smeđe. kod vaše bebe se dogodilo da je dobila svijetli gen i od jednog i od drugog pa zato takav ishod...

    u ovom slučaju - MM i ja oboje imamo svijetle oči što će reći da NEMAMO gen za tamne (ukoliko nas nisu krivo učili u školi...)

  14. #14
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    genetika je ipak malo složenija znanost

    ovo je skraćena verzija teksta, a ukratko znači: komplicirano je! ako sumnjate na poštara, nemojte se oslanjati samo na boju očiju.

    Trenutno su poznata tri gena koja su uključena u kontrolu boje očiju u čovjeka. Dva para gena smještena su na petnaestom kromosomu, dok je jedan smješten na devetnaestome. Na petnaestome kromosomu dolazi gen s alelim formama za plavu i smeđu boju te centralni gen za smeđu boju očiju. Gen lociran na devetnaestome kromosomu dolazi u alelim formama za plavu i zelenu boju.

    Alel za smeđu boju je uvijek dominantan nad plavim alelom.
    Alel za zelenu boju je dominantan nad alelom za plavu boju, ali recesivan u odnosu na alel za smeđu boju koji se nalazi na petnaestome kromosomu.

    Ukoliko osoba na petnaestome kromosomu nosi alel za smeđu boju, a ostali aleli su za plavu ili zelenu boju, osoba će imati smeđe oči. Ukoliko se na devetnaestome kromosomu nalazi alel za zelenu boju, a na ostalim lokusima se nalaze aleli za plavu boju, osoba će imati oči zelene boje. Plava boja očiju biti će prisutna samo u slučaju kada su sva četiri alela za plavu boju.

    Ono što je bitno naglasiti je, da ovaj model objašnjava samo nasljeđivanje čisto plave, čisto smeđe i čisto zelene boje, ali se ne može primijeniti na nasljeđivanje npr. sive boje, boje lješnjaka ili pak različitih nijansi smeđe, zelene ili plave boje očiju. Njime ne možemo objasniti kako dvoje roditelja plave boje očiju mogu imati dijete smeđih očiju ili kako se boja očiju može mijenjati s vremenom. Ovo upućuje da postoje drugi geni, koji trebaju biti još otkriveni, a određuju boje očiju ili da postoje geni koji sudjeluju u modificiranju ekspresije već poznatih gena bitnih za boju očiju.

    Boja očiju u čovjeka određena je količinom pigmenta melanina koji je prisutan u šarenici oka. Melanin je tamni pigment koji se odlaže na prednjoj površini šarenice. Ukoliko je puno melanina prisutno, oči će izgledati smeđe ili čak crno, suprotno, ukoliko je vrlo malo melanina, oči će biti plave. Neke srednje količine melanina koje se nalaze između ovih krajnosti dati će oči sive, zelene ili različite nijanse smeđe boje. Geni djeluju na način da svojim produktima kontroliraju količinu melanina koja će biti proizvedena. Novorođenčad imaju plave oči, zato što u trenutku kada su rođena ne započinje odmah produkcija melanina u njihovoj šarenici. Djetetove oči mogu se promijeniti u zelenu, smeđu ili neku drugu boju kako započinje sinteza melanina.

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma hajvi je poznata spletkarošica!

  16. #16
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    buby, tako i zara ima plave oči.
    ja smeđe, a MM zelene.
    očito je (ili nije, nakon ajvice spletkarošice) da i ja i MM imamo gen za plave, pa se to spojilo kod zare
    ali obrnuta situacija je bila navodno nemoguća...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Ajvi, ako sam te dobro shvatila=ako oba roditelja imaju cisto plave oci, a rodi se crnooko dijete-kriv je postar. U svim ostalim varijantama ne mozes znati. Jesam pohvatala?
    Blago nama mamama, takve dileme nas ne muce.

  18. #18
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ako oba roditelja imaju cisto plave oci, a rodi se crnooko dijete-kriv je postar. U svim ostalim varijantama ne mozes znati.
    ok, ali to se i do sada znalo.
    znači ajvi nas je sve uzbunila, a ništa novo nije rečeno?

  19. #19
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ja bih se u tom slučaju branila ovime

    Ono što je bitno naglasiti je, da ovaj model objašnjava samo nasljeđivanje čisto plave, čisto smeđe i čisto zelene boje, ali se ne može primijeniti na nasljeđivanje npr. sive boje, boje lješnjaka ili pak različitih nijansi smeđe, zelene ili plave boje očiju. Njime ne možemo objasniti kako dvoje roditelja plave boje očiju mogu imati dijete smeđih očiju ili kako se boja očiju može mijenjati s vremenom. Ovo upućuje da postoje drugi geni, koji trebaju biti još otkriveni, a određuju boje očiju ili da postoje geni koji sudjeluju u modificiranju ekspresije već poznatih gena bitnih za boju očiju.

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ali obrnuta situacija je bila navodno nemoguća...
    mislim da ću se nastaviti vaditi na dojenje, a kad oddojim (ako ne dođe do promjena) - na svekrvine smeđe !

  21. #21
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    znači ajvi nas je sve uzbunila, a ništa novo nije rečeno?

  22. #22
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    mislim da si se kvalificirala i za savjetnicu za boju očiju
    apdejtaj potpis

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    203

    Početno

    Lijepo sročeno Ivy!

    Po nekim teorijama boja očiju se definira po prestanku dojenja. Što se nas tiče, to bi moglo biti točno. Miha mi je imao kristalno plave oči do otprilike treće godine kad je prestao dojiti. Od onda su se promijenile u neku sivo-zelenu nijansu, zapravo mijenjaju boju ovisno o boji okoliša i vremenu. Tako variraju od jasno plave, preko sive do šumski zelene. Matija mi zasad ima svijetlo plave oči, ko dva veeeelika plava gumba, ma prekrasne. Jedino mogu sa sigurnošću tvrditi da neće biti tamne kad odraste, ali u koju će nijansu prijeći, sam Bog zna. Inače, u našoj obitelji ima šansu za bilo koju boju osim crne.

    Zanimljivo je da smo i muž i ja smeđeoki (ali svijetlo smeđeoki, kad se iskombiniraju svi oni Ivyni aleli...), a djeca su ispala recesivna. MM kaže da su na susjeda. Ja tvrdim da sliče kumu vjenčanom (pssst, ne smije me čut njegova žena). No MM-a to ne brine, veli da je bitno da se na njega pišu.

  24. #24
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    čekala sam da me neka od kolegica pohvali :smajli vida povrijeđeni ponos:

    aries, ma skroz si fulala poantu: NEMA savjetnika za boju očiju, odnosno kad netko pita "kako to da mi dijete ima smeđe oči a mi plavooki" ili "sad su sive, kakve će biti za tri godine" odgovor je: JOŠ SE NE ZNA! :D

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Moja prijateljica i njen muz su svjetlooki. Tacnije ona je plavooka on zelenook. Kcer im ima najdivnije smedje oci na svijetu....E sad i meni je ta geneticka furka uvijek bila na pameti, ali sam je "pobila" jer mala neodoljivo lici na muzevu sestru. Dakle nikakav postar...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Ivy, bas mi je drago da si se javila, jer ja isto znam par primjera roditelja sa svjetlim ocima koje imaju dijete s tamnim, a znam da je stvarnost ipak slozenija od onoga sto se pojednostavljeno uci u srednjoj skoli (o recesivnim i dominantnim genima).

  27. #27
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa

    aries, ma skroz si fulala poantu: NEMA savjetnika za boju očiju, odnosno kad netko pita "kako to da mi dijete ima smeđe oči a mi plavooki" ili "sad su sive, kakve će biti za tri godine" odgovor je: JOŠ SE NE ZNA! :D
    pa eto, mene si savjetovala
    ja nisam znala da je to terra incognita

  28. #28
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    naletila na ovu temu i zakljucila da do puberteta necu znati kakvu boju ce mi imat kceri
    starija se rodila sa taaamno smedjim, nije imala plave. sad su, sa 6,5 g. nekad svijetlo smedje sa primjesom zelene. mladja se rodila s plavim i u ova 4 mj. joj variraju od modrih, tirkiznih, zelenih do plavog ruba i zelene unutrasnjosti. znaci, jos mogu postat i smedje
    ajvi, idi vrit :p
    Posljednje uređivanje od leonisa : 29.08.2012. at 12:02

  29. #29
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Bit je u tome kakve oči imate ti i tata im, po tome ćeš znati u kojim okvirima će se kretati dječja boja očiju.
    MM ima tamne oči, da tamnije ne mogu biti, a dva nam svijetlo-plavooka djeteta. Sreća što mu znam roditelje i od kuda taj recesivni gen. Moje su oči zelene ili sive ili plave ili šućmuraste, valjda zavisno o boji neba ili mom raspoloženju .

  30. #30
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    toda gledam nase oci ne lezi kad i on i ja u obitelji imamo plavooke i zelenooke
    sestricna ima plave, ono PS plave, o i mama i tata joj imaju smedje. al joj oba djeda imaju plave.
    tako da, bez obzira na mene i muza, moze imat bilo kakve osim crvene i ljubicaste

  31. #31
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    a ovo s tvojom djecom je misterija :D
    Posljednje uređivanje od leonisa : 29.08.2012. at 12:44

  32. #32
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    MM ima sveeetlo plave oci i plavokos je,a oba roditelja,kao i sestra i brat mu,imaju tamne i tamnokosi su.
    Navodno,povukao na strica?
    Ja sam tamna s tamnim ocima,kao i moj otac,al je mama imala zelene oci.
    I sad imam jedno svetlokoso dete sa zelenim ocima,jedno svetlokoso s tamnim i jedno tamnokoso i crnooko
    Cudo je ta genetika!

  33. #33
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ajme beti, krivo sam zbrojils. jos si mislim kak su nas ucili da akosu oba roditelja svjetlooka da ne mogu imat tamnooko dijete. vrucina mi udarila u glavu. ljetu ipak nije kraj...

  34. #34
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Ja imam smedje, a muz smedje-zelene...jedan sin ima smjedje a drugi nebesko plave
    Gen je pokupio od bake tj. mame od MM
    p.s. sva sreca sto imam postara sa zelenim ocima jer bih mozda bila u problemu

  35. #35
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    E da, genetika je super stvar! Sreća da svi ne znaju sva pravila, niti znaju da ima pravila.

  36. #36
    Jesen u meni avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Negdje iznad duge
    Postovi
    640

    Početno

    mi smo sad u fazi kad se pitamo kakve će klinac imati oči kad se rodi.
    ja imam zelene, a MM smeđe. nadamo se da će povući svijetle iz moje obitelji, jer njegovi imaju svi smeđe (iako ja volim i smeđe oči, naravno).
    ja sam npr. povukla jedinu zelenu boju u obitelji od mamine mame (svi s tatine strane, uključujući i njega imali plave oči, a mama i njen tata smeđe).

  37. #37
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    E, Jesen, ako svi TMovi imaju smeđe oči, male su šanse da će mu dijete imati svijetle, bez obzira na tvoje zelene. Male, ali ne nemoguće!

    No, kakve god bile, tebi i TMu će biti najljepše na svijetu. Garantirano.

  38. #38
    Kayyya avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    222

    Početno

    ja sam svijetla, plavuša s plavim očima, jedno dijete mi je kao mulat - rođeno s crnim očima, taaaamnoputo, drugo svijetle puti i svjetlosmeđih očiju.
    mm taman, klasično smeđih očiju.
    kad šetam sa tamnoputim djetetom, izgleda kao da sam ga otela nekome

  39. #39
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    E, Jesen, ako svi TMovi imaju smeđe oči, male su šanse da će mu dijete imati svijetle, bez obzira na tvoje zelene. Male, ali ne nemoguće!

    No, kakve god bile, tebi i TMu će biti najljepše na svijetu. Garantirano.
    Kod mene je upravo takav slucaj. Mm zelen ja smedja i svi moji smedji i prvo dijete smedje oci. Rodim curicu s plavim ocima da plavije bit ne mogu. Sad ima 7 mjesecini jos uvijek se nadam mirakulu da bar pozelene na muza. Plave nitko nema od nasih a najsmijesnije je to sto ja ama bas nikad nisam volila plave oci

  40. #40
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Moj se stariji rodio s modrim očima, nešto nevjerojatno. S vremenom tijekom prve godine života evoluirale su do didine nijanse sivo-plavih (mi smo svi u obitelji plavooki, samo različitih nijansi, i sve bake i djedovi isto), da bi mu s 11 godina, doslovno preko noći, oči postale smeđe.

    Mlađi ima plave da plavije ne mogu biti, i nekako mislim da će takve i ostati.

  41. #41
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    .jedan sin ima smjedje a drugi nebesko plave
    Ovako isto i kod mene.
    A ja i svi koje znam iz moje obitelji imamo smedje (ocito je negdje netko imao/ ima plave), a kod MMa u obitelji ima i smedjih i plavih, a on zelene.
    Sin s plavim ocima mi ima i svjetlu put i plavu kosu, a mladji, sa smedjim ocima, tamniju put i tamnu kosu.
    Ja ih zovem sol i papar!

    Mladji je imao tamno plave do cca 5 mj, onda su mu postale smedje.
    Cini mi se da sam negdje procitala da se cak do godine dana moze promjeniti boja ociju kod djece.
    Iz mog iskustva se pokazalo ako su u prvim mjesecima oci bas plave, bez nekih primjesa zelene ili onako tamnije plave, takve ce i ostati. Tako je bilo kod starijega.
    Mladji je od pocetka imao tamno plave, pa su se pocele pojavljivati nijanse smedje po rubovima, da bi na kraju postale bas lijepe smedje!

  42. #42
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    ja imam smeđe-zelene,crna kosa,MM svjetlo zelene,crna kosa, a naše curice su obadvije plavooke sa svijetlom kosom..ova manja još uvik ima na svjetlu čak i naranđastu kosu i ova starija je imala do nekih godinu dana..moj otac je crvenokosi..i svi sa njegove strane su plavooki,a i svi sa muževljeve strane su plavooki i svjetlije kose osim njega..a za ostalo,ova starija je na tatu,a mlađa moja slika i prilika

  43. #43
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    MM ima smedje oci, onako k' o boja ljesnjaka.
    Ja imam plave oci, onak' ledeno plave (jednom mi je jedan tip rekao da imam oci boje frizidera ).
    E je dugo imala sive oci, a onda su postale zelene.

    Tako da ono, potvrdjujemo da ajvi zna znanje.
    Posljednje uređivanje od Elly : 28.12.2012. at 11:15

  44. #44
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja sam vec pisala, ali ne znam jel to ovdje, iv je promijenio boju ociju taman kad je prestao puno dojiti
    negdje s 4 mu vise nisu bile more plave, nego su se pretvorile u cement sive <3

  45. #45
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    ovu mlađu još uvijek dojim,ima 15mjeseci(nije to dojenje konstantno kroz dan,ali navečer pred spavanje bez cike valjda nema šanse da zaspi) tako da onda možda i postoji ta mogućnost da joj se još uvik promini boja očiju..ona je na početku imala stvarno modro plave,sad je to skroz svjetla plava,dok je gledam iz profila čak mi se čine i zelene kao od supruga..tko zna možda i budu svjetlo zelene s vremenom.

  46. #46
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Po rođenju imao je crne oči i baš mi je bio smiješan, jer su sve ostale bebe imale plave. S vremenom su postale tamnosmeđe i sad su takve, možda još za nijansu svijetlije.

  47. #47
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    MM ima smeđe ,ja nekakve maslinaste
    stariji sin ima neke sivo-zelene ,tamne,mlađi će očito imati isto takve
    ali zato mi kćer ima svijetlo plave...povukla je gen na moju obitelj

  48. #48
    Jesen u meni avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Negdje iznad duge
    Postovi
    640

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    E, Jesen, ako svi TMovi imaju smeđe oči, male su šanse da će mu dijete imati svijetle, bez obzira na tvoje zelene. Male, ali ne nemoguće!

    No, kakve god bile, tebi i TMu će biti najljepše na svijetu. Garantirano.
    Sigurna sam da si 100% u pravu

    baš je divna ta raznolikost i nepredvidljivost

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Mene zanima, prema onome što piše o dominantnim i recesivnim bojama, kako to da moja djeca imaju plave oči,oboje, a ja imam zelene, MM plave? Kod mojih je roditelja bila situacija ista, mama zelenooka a tata plavook, ali brat i ja imamo zelene, pa mi je sad ova kombinacija malo čudna. Izgleda da je plava boja preuzela dominaciju.

  50. #50
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Već sam ja to gore crtala ali evo opet. Kako ja volim biti učitelj, kad mojima doma dosadim, evo mi foruma da vas tlačim.

    Nije plava preuzela dominaciju, nego je jedina. Pa nema nikakvog izbora I ti i tm ste im prenijeli "plavi gen".
    Ovako: svi ljudi naslijeđuju po jedan gen od mame i po jedan od tate. Plavooki imaju i jedan i drugi plavi i samo u toj kombinaciji, oči će biti plave.

    Tvoja djeca su imala 25% šanse za zelene oči i 75% šanse za plave. I 0% šanse za smeđe.

    Ti imaš zelene, ali jedan od tvojih roditelja (tata u tvom slučaju) ti je isporučio gen za plave oči koji u tvojima nije došao do izražaja, jer je recesivan, a ovaj za zelene ( koji ti je dala mama) je dominantan pa su ti oči zelene. No, taj recesivni plavi si prenijela svojoj djeci. Vjerojatno na njihovu veliku sreću, jer najljepše je imati plave oči, rijetke su.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •