Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 202

Tema: Od rodjenja bez pelena (III. dio)

  1. #101
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    bravo :D !

  2. #102

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Citiraj šmučka prvotno napisa
    U to sam vrijeme bila u fazi da me i pozitivni komentari smetaju, jer bi se tolko napuhala od ponosa da bi kcer osjetila potrebu spustit si mamu na zemlju pisanjem u pelenu .

  3. #103

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Ovo za napuhavanje je ziva istina!
    Ja sam samo jednom pala u zamku da sam htjela pokazati frendici kako mi mali pisa, i naravno da tada nije uopce htio. Vise mi ni ne pada na pamet takva vrsta egzibicionizma. Ipak je to intimna stvar, i treba prije svega postivati volju djeteta. Ja mislim da u takvim trenucima kada se mi roditelji hocemo pokazati, djeca to osjete i reagiraju negativno, tj. reagiraju sasvim normalno. Osjecaju pritisak i onda odbijaju suradnju.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Mogu li ja tu skromno pohvaliti svoga sina? Naime, prvo mi se činilo da je slučajnost, onda sam počela obraćati pažnju, a zatim ga i poticati i mogu reći da Kaleb u 90% slučajeva -kaka u razmotanu pelenu!! :D

    Naime, kako je to počelo. Meni i MD-u se ideja bezpelenaštva/ranog odvikavanja jako svidjela još dok sam bila trudna, ali moja prekomotna guzica nije se udostojila ni probati s platnenima, a kamoli ovakvim složenijim procesima. Potajno sam čitala ovaj topic i divila se vama curama koje uspijevate, ali nekako sam mislila da ja ipak neću uspjeti u tome. No, tko me pitao - izgleda da je moj sin urođeni "bezpelenaš"! Ovo pišem pod navodnike jer mi u stvari stalno nosimo pelene, pa se ne možemo zvati bezpelenašima, ali smo počeli kakati na poticaj - i to je nešto.

    Od početka je Kaleb imao grčiče i jako glasan rad crijeva prije nego što bi se pokakao, pa bih mu tijekom presvlačenja digla nogice da mu malo pomognem i onda bi van izletio rafal. Prvo mi je trebalo neko vrijeme da naučim loviti te rafale u pelenu (u početku su završavali svugdje, po meni, po sobi...), a onda sam skužila da je on kakanja počeo povezivati s presvlačenjem i dizanjem nogica u zrak i da gotovo uopće ne kaka u pelenu. Pomislih, zašto to ne iskoristiti, i uz dizanje nogica počela govoriti "ka-ka" (jer kad ga jednog dana počnem stavljati na tutu, neće biti dizanja nogica u zrak, pa da ima neki drugi poticaj).

    Rezultat: već barem 2 tjedna Kaleb kaka u razmotanu pelenu, a u zatvorenu pelenu se pokaka samo kad ja nisam imala dovoljno strpljenja čekati do kraja, pa sam mu stavila novu pelenu prebrzo.

    Piški i dalje u pelenu, to ne znam kako bih sredila, ali i ovo me oduševljava...Znam da nije bezpelenaštvo, ali sam ipak to željela podijeliti s vama.

  5. #105
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Super Luna,
    kakanje je vec veliki pokazatelj. Kad se dijete rodi ono se pokaka prvi put u zivotu tokom tih prvih par sati nakon rodenja. Njemu je to vise neobicno nego nama jer mi poznajemo kakanje, a ono ne poznaje. Svi oni zacvile kad kakaju ili naprave neku grimasu na pocetku. Imamo idelnu priliku objasniti djetetu da pokaze da mu se kaka kroz neki zvuk i da je to povezano sa skidanjem odjece. Zapravo i odjeca je novo za bebaca pa on to vrlo brzo sve skuzi. U eliminaciju spada i piskenje samo sto bebe pisaju u maminom trbhu u plodnu vodu i nitko mu tu ne pokazuje nesto novo.

    Ti si njegova uciteljica i pokazi mu kako to treba raditi.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    samaritanka, hvala.
    Znam da si ti autoritet po ovom pitanju, pa me zanima imaš li kakve savjete kako bih mogla pokušati i s prijavljivanjem piškenja, jer bih voljela da ga, sad kad dolaze topli dani, mogu bar malo ostavljati bez pelene da uživa.

    Ne zanosim se idejom da bi odvikavanje moglo ići tako brzo i efikasno kao kod emy i Manuela (bravo!), ali bih voljela postići dvije stvari: da ga, kad počne sjediti, za kakanje stavljam na tutu i da ga, barem sad po ljetu, mogu ostavljati neko vrijeme bez pelena - recimo, preko dana. No, stvarno nemam niti jednu ideju kako skužiti njegovo piškenje, jer mi se čini kao da nema pravila (u biti, ima - ako ga razmotam dok je hladnije, popiškit će se, ali to je normalan podražaj, zanimaju me ostali signali i situacije) - pa ako bi netko imao kakav savjet...

    Jer, što se kakanja tiče, ja bih po kući uredno mogla njega držati bez pelene (po noći nije kakao valjda već mjesec dana), ali nemam ideje kako skužiti piškenje...

  7. #107
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Luna, skini ga za pocetak na jedan dan i onda gledaj kad i koliko pisa.

    Redovito pisaju nakon spavanja, i 10-20 minuta nakon sisanja.

    Vid pisa recimo 3-4 puta u 10-15 minuta kad se probudi. I slicno jedno pola sata nakon sisanja.
    Ne znam jesi li primijetila, ali velika vecina beba se jedno pola sata nakon sisanja krene meskoljiti. To ti je signal. A signal je i kad zaplace "bez razloga".

  8. #108

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Luna, skini ga za pocetak na jedan dan i onda gledaj kad i koliko pisa.

    Redovito pisaju nakon spavanja, i 10-20 minuta nakon sisanja.

    Vid pisa recimo 3-4 puta u 10-15 minuta kad se probudi. I slicno jedno pola sata nakon sisanja.
    Ne znam jesi li primijetila, ali velika vecina beba se jedno pola sata nakon sisanja krene meskoljiti. To ti je signal. A signal je i kad zaplace "bez razloga".
    Znači, plače kad piški? Nisam to znala...
    A ovo sa skidanjem na jedan dan - hm, pa kako da to izvedem, ok ako zapiša mene ili pod, ali ako se popiški na krevet ili trosjed i to sve upije, nikad se neću riješiti tog mirisa...

    Ok, ok, znam da mi sad svi umirete od smijeha jer je to valjda najnormalnije i stalno se događa, ali kako onda to počistiti?

  9. #109
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Marta super si. Ti imas malu bebu i jos si bolji izvor podataka.
    Luna, evo Marta dobro zbori. Probaj u miru doma svoga kad nemas previse akcije prema van. Osiguraj si mjesta gdje dijete inace drzis i polako. Pravilo 1. je promatranje gdje ti sebe ucis pratiti potrebe, a sve ostalo dolazi samo od sebe.

  10. #110
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Opa, novi član 8) Dobrodošla!!!

    Prvo da ti odgovorim na tvoj komentar:
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    .. ovo me oduševljava...Znam da nije bezpelenaštvo, ali sam ipak to željela podijeliti s vama.
    nije poanta u tome da klinci nemaju pelenu, nego da mi sudjelujemo i reagiramo na njihove eliminacije (pa tako lijepo kaže naslov knjige: With or without diapers: the natural way)

    I da ispravim, bebe ne plaču dok piške, nego bi ja prije rekla da nam plačem signaliziraju da će se neš dogodit i traže pomoć ili smjernicu (a mi reagiramo: ili ignoriramo pa je poruka pišaj di stigneš ili ponekad reagiramo pa je poruka dobro je da mi najaviš jer ja onda neš poduzmem po tom pitanju).

    A ono što se meni čini važno za iskomunicirati: mislim da bi bilo super da što više mama izbace kakanje u pelenu. Kakanje se u principu stvarno lako skuži i većina mama zna kad klinac kaka (a neke i kad se sprema) i to mi se čini odlična podloga. Em što im olakšavamo sam čin, em što uživamo u tome što dijelimo takvo magično iskustvo em što dajemo klincima poruku od rođenja da se eliminacija ipak ne obavlja u gaće, a ako da onda je to prije iznimka nego pravilo.

    Pišanje.. ljudi ne vjeruju, al pišalina od beba na majčinom mlijeku ne smrdi (i u trenutku kad izlazi iz tijela je gotovo sterilna). Tak da te to ne treba uzrujavati. A to što zlatnog mlaza iz guze ima po svuda :D Ak ti i je danas bed, za godinu dana će ti samo biti draga uspomena

  11. #111
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Cure super dajete podrsku novom clanu.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Bravo Luna, super je to sto ste do sada napravili u vezi kakanja!
    Ja ti mogu samo kratko reci kako je to bilo kod nas na pocetku, mozda ti nesto od toga pomogne.

    Prvo potvrdujem da pisalina tako male bebe, pa i malo starije, ako je iskljucivo dojena uopce nema nikakvog mirisa. Uz to je i male kolicine na pocetku jer je mjehur mali. Zato se ne brini za te male nezgode. Stavis ispod lijepo ispod Kaleba nepromocivu podlogu sjednes pored njega i promatras. Kada pocne piskiti stavi mu brzo ruku iznad pisolina da bi sprijecila efekat fontane, jer bi se mogao popiskiti po licu, majci itd. Tako ce se popiskiti po sebi dolje i na podlogu pa onda samo zamjenis podlogu, njega obrises bez puno gnjavaze (ne treba ga kupati,niti brisati onim mirisljavim maramicama) i to je sve do drugog pisanja. Kasnije mozes koristiti i obicnu gazicu kojom ga prekrijes po pisi tako da sacuvas podlogu. Tako ces si dati priliku da ga upoznas bolje, tj. koji su njegovi znakovi ili njegov timeing.

    I Manuel je znao zaplakati "bez razloga", a ja to razumijem kao njihov osjecaj nelagode zbog punog mjehura, jer jednom kad se popisaju opet je sve pet! I nemoj se zivcirati ako bude i do 15 nezgoda dnevno, to ti je skroz normalno na pocetku, pa i kasnije. Samo obrises bez puno galame, i ajmo dalje. Bitno je da te nezgode ne zivciraju nego ih prihvati kao normalan dio ucenja i bezpelenastva. Sto vise budes davala vrijednost tim nezgodama i dijete ce ti manje suradivati. Ono se ne smije osjecati da je nesto krivo napravilo kada se popiskilo, vec hvali kada ti da znak i kada se popiski iza toga.

    Ja Manuelu i danas kad se popiskimo kazem BRAVO! i dam mu pusu u glavu. A kad se dogodi nezgoda, samo ga presvucem i razmislim u sebi da nije on meni mozda i dao znak, samo ga ja nisam pravovremeno prokuzila, i koji bi to znak mogao biti. Djeca kako rastu mijenjanju svoje znakove, tako da i na to budes spremna.

    Primijetila sam jos i to da Manuel zna piskiti cesce (svakih 10 min) ako se popiski sam, tj. ako mu pobjegne. Kada se ispiski sa mnom, onda znam da smo mirni za nekih 20-30 min. Razumijem da je to vjerojatno zbog toga sto ne isprazni mjehur do kraja nego samo koliko mu je potrebno da bi se rijesio pritiska i neugodnog osjecaja.
    Onda, zna se jos dogoditi da vidim malu mokru tockicu na gacicama. To je isto znak da mora ici. U knjizi to opisuju kao "upozoravajucu tockicu". Naravno, tu se mora brzo reagirati jer ako ne, ode sve u gace.
    Ja sam Manuela stavljala u polozaj da piski (i govorila mu SSSSS) cak i onda kada bi se popiskio u gace. Ne bih ga dugo drzala u tom polozaju, ali sam smatrala bitnim da mu pokazem da sam tu i da se piski na taj nacin. Ponekad bi se ispiskio do kraja, a vise puta nista.
    Zatim, ja sam mu govorila PISSSS svaki puta kada bi piskio bez obzira da li sam uspjela uhvatiti ili ne njegovo pisanje. Mislim da je to kljucno za povezivanje akcije pisanja sa zvukom.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Cure, sjajne ste, hvala na podršci i savjetima!
    Jučer smo također vrlo uspješno surađivali oko svih kakanja , a za piškenje sam probala za početak ići s njim nad kadu nakon buđenja, no niti jednom nam nije uspjelo. Nema veze, danas ćemo ponovo probati. To mi se nekako čini ok za početak, ali sigurno ću se jednog dana okuražiti i skinuti ga preko dana. Ideja o maloj bebi u gaćicama mi je fantastična, koliko bi se odmah slobodnije osjećao!

    Javljam ću vam kako napredujemo. Puse svim bezpelenašima, Kaleb i ja vam pružamo podršku.

  14. #114
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ih, ovu je bilo totalno lako navuci...

    dajte neki tezi slucaj!

  15. #115
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    PS. male muske gace od turbolimacha, br 86 ili 92 daje se lijepo iskuhati, gumica se ne raspada i budu taman malecke. i jos su na rasprodaji!

  16. #116
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    ih, ovu je bilo totalno lako navuci...

    dajte neki tezi slucaj!

  17. #117

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    [quote="Luna Rocco"]a za piškenje sam probala za početak ići s njim nad kadu nakon buđenja, no niti jednom nam nije uspjelo. /quote]

    Nije uspjelo u kojem smislu? Nije htio piskiti ili sto? Mozda je vec prije piskio u pelnicu. Djeca ti piske dok se bude, a vrlo cesto je to jos u REM fazi sna, dakle tik prije samog budenja. Probaj ga sljedeci put njezno dici kada vidis da se pocinje buditi, tj. da postaje nemiran pred budenje. Ne mora imati otvorene oci, ali ako primijetis da stenje, to je to. Tada mu je pun mjehur i on se u tom laganom polusnu muci s osjecajem prepunjenog mejhura. Sigurno ces uhvatiti to prvo pisanje.
    Nama je bilo isto tako dok nisam ovo skuzila. Manuel se poslije uopce nije bunio sto ga lagano dizem da bi piskio, zapravo bi mu to pomoglo. Isto tako ti funkcionira nocno pisanje, samo sto se nocu ne razbude do kraja, pisaju, i vrate se na spavanje, najcesce uz cicu i sisanje.

  18. #118
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj emy prvotno napisa
    Ja Manuelu i danas kad se popiskimo kazem BRAVO! i dam mu pusu u glavu.
    He, isti scenarij i ja!! Neva ima dvije godine, a ja jos uvijek svaki put kad mi piski u rukama izgovorim "bravo nević" i poljubnem ju u glavu

    I da, Luna, trebaš bit brza kod buđenja! Probaj ga ostavit da spava gole guze (staviš ispod guze npr baby love podlogu i na njoj jednu tetra pelenu, pa ak se popiški da nije frka) pa prati kad će se popiškit, odnosno jel se već popiškio il nije (u pampersicama se mala količina ne mora ni skužit..).

    A mala guza u gaćama.. najljepši dio bezpelenaštva. To je toliko preslatko da mislim da je upravo ta mala sitna guza u mojim rukama dok ju nosam često prevagnula kad mi se činilo da nemam više snage (nakon deset pišanja u hlače u roku od nekoliko sati..).

    I još jednom, male bebe piške toliko malu količinu da ti se može komotno popiškit u krilu, neće bit velka frka. a i uostalom, ak ti krene pišat gol u krilu, vjerojatno ćeš odma reagirati (instinkt, odmaknut ćeš ga i ponudit pišanje di treba) pa će to i njemu bit kvalitetan feedback.

    I puno pusa malom Kalebu. Izabrao si je bome mamu i pol 8)

  19. #119

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    ih, ovu je bilo totalno lako navuci...

    dajte neki tezi slucaj!


    emy, da, nije htio piškiti. Držim ga nad kadom par minuta, govorim piššššš (btw, da izmislim možda neki drugi signal? Naime, kad je nemiran, na uho mu dosta energično govorim šššššš, kao u tom pišššššššš, pa se bojim da mi nakon nekog vremena ne počne piškiti na to ššššš za smirivanje), njemu je to svaki put lijepo i smiri se (možda baš zbog tog šššš), ali ništa ne napravi.

    Hm, dizati ga kad se počne meškoljiti, tu ima mali problem - naime, on se dosta meškolji tijekom dnevnog spavanja i onda ga obično primim za ručicu ili pomazim po glavici i onda spava i dalje. Ako ga dignem, odmah široko otvori oči i nema šanse da ponovo zaspe. A često se promeškolji već nakon desetak minuta spavanja - dakle, ako ga onda dignem na piškenje, razbudit će se, a kasnije će biti nervozan jer si nije odspavao. Dobro, napravit ću ovo s podlogom i tetrom, pa ću vidjeti kad piški.

    I samo da znate, ne koristimo Pampersice, jer mama već godinama bojkotira proizvode s crne liste!

    aqua, hvala na savjetu i komplimentu.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Garantirano je to obavio vec ranije!

    Ovo sa glasom SSSSSS (sa kvacicom) bi mogao biti problem. Zapravo, trebala bi svakako izabrati kada ces ga koristiti, ili za jedno, ili za drugo. Nikako za oba. Savjetuje se cak i da se zabrani svim osobama koji dolaze u kontakt sa djetetom izgovarati kljucnu (carobnu) rijec, pa cak i u sali, tj. pogotovo da se s njom ne sali.
    Mozda da mu izgovaras pis-pis-pis-pis (bez kvacice) onako zaredom. U Indiji majke imitiraju sum vode, mislim da je otuda i kod nas taj PISSSSSS. Ali isto tako neke uopce ne izgovaraju nista, vec dijete zna da treba piskiti zbog polozaja u kojeg ga se stavi i zbog okruzja u kojem se nalazi (u WC-u). Doduse kod njih su drugaciji wc-i, prostorije su malene, i piski se na pod pa se to kasnije ispere mlazom vode. Uz to se i pere vodom nakon velike nuzde, ne brise se papirom. Zvuci za nas europljane mozda nehigijenski, ali navodno da je to uvijek jako cisto. Detaljan opis i sliku mozete naci u knjizi Infant Potty Basic.

    Ja sam isto kod Manuela primijetila da ponekad piski cim ga stavim u polozaj, bez da ista kazem. Vjerojatno je za to zasluzaj timeimg. Ali taj PISSSSSS nam dobro dode nocu kada mu tiho to govorim na uho, pa on podsvjesno zna da se sad moze popiskiti, ili npr. preko dana kada mu se bas i ne piski, ono, mogao bi jos 10-15 min, ali meni je bitno da sada isprazni mjehur jer izlazimo van. Kada se ne bi tad popiskio, morala bih ga vaditi iz autosjedalice gotovo cim ga namjestim jer je kod nas ta procedura sa polascima uvijek malo duza od planiranoga.

    Ovo sa dnevnim spavanjem i sa njegovim nemirom... Mislim da bi kod tebe bas bio izazov da skuzis kod njega kada je nemiran u snu zato sto mu se piski (kao pred budenje) i kada je nemiran zato sto je u normalnoj REM fazi sna, ili kad nesto sanja. Vjerojatno ces primijetiti razliku. Ja npr. promatram Manuela dok se budi, i ta njegova REM faza zna trajati i 10ak minuta, ali ja ga ne dizem odmah cim ude u nju. Naucila sam prepoznati to njegovo budenje po znakovima (brzi pokreti ociju, grimase na licu, kasnije pokreti rucicama i nogicama, pa onda cijelim tijelom i glavom) i po intenzitetu, i dizem ga zapravo skoro pred kraj. Ponekad sam za kompom i povremeno zavirim u sobu u vrijeme kada bi se otprilike trebao probuditi. Ako je miran, nista. Ako se vec pomalo mrda sjednem na rub kreveta i cekam taj "pravi" trenutak.

  21. #121
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    znam da ovo nije tema, ali ne mogu odoliti...

    Doduse kod njih su drugaciji wc-i, prostorije su malene, i piski se na pod pa se to kasnije ispere mlazom vode. Uz to se i pere vodom nakon velike nuzde, ne brise se papirom. Zvuci za nas europljane mozda nehigijenski, ali navodno da je to uvijek jako cisto.
    Nase wc skoljke su zapravo jako nehigijenske. Najcistiji i najzdraviji su cucavci. Jer nema kontakta a i spricanje je drugacije rasporedjeno.

  22. #122
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    I samo da znate, ne koristimo Pampersice, jer mama već godinama bojkotira proizvode s crne liste!
    Ma ja pampersice kažem za sve plastične pelene. Nekako mi zvuči manje ružno (a ne bi htjela da netko stekne dojam da ga zbog toga osuđujem.. u krajnjoj liniji, i mi smo imali nekoliko situacija u životu kad smo ih koristili.)

    A naše noći Neko vrijeme super, a zadnjih par noći (ja počela učiti navečer pa opet noć prespavam ko zdrogirana) obavezno jedno ili dva pišanja u krevet. Noćas me čak mm drmao da obučem nevi novu pidžamu (koja stoji mored moje strane kreveta), a on inače blaženo prespava sva pišanja i presvlačenja.. 8) A princeza mi ne pomaže. Ni slova ni uzdaha od nje. Sam se popiša i nastavi spavat. Ma ne nastavi.. niti ne prestane! Da se ispod nje ne krene širiti mokra mrlja, uopće ne bi skužila kaj je bilo.. (trebala mi je odmah od malena bit sumnjiva, kad je samaritanka tvrdila da to nije moguće, a ova to prakticirala )

  23. #123
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Luna, vec tri dana hocu ti napisati nesto i svaki put zaboravim. Cue za pisanje/kakanje uopce ne mora biti zvucni. Najcesce koristimo ššššššššššššš jer tako oponasamo zubor vode sto moze biti poticajno.
    Medjutim cue moze biti i da malcu puhnes kraj uha u vrat ili po rukici ili nesto slicno tome. Naravno, vazno je da tu radnju povezujes iskljucivo s eliminacijom.

  24. #124
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Mi smo imali pi-pi & ka-ka.

    al uglavnom je funkcioniralo samo u pozi. u smislu, ak bi meni izletilo da kažem pi-pi (dok neš nekome prepričavam) se nije zbunila, dok se jednom recimo popiškila jer sam ju držala na način koji sliči pozi (tad sam ju počinjala nositi u rukama tako da gleda prema naprijed i tražila sam način.. taj nije bio dobar )

  25. #125

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    Pozdrav svima!

    Eto mene nova ovdje na ovom divnom topicu, kojeg citam jos od trudnoce, i sad nakon sto mi cura ima 5mj odvazila se ja opet proucavat vase savjete.
    U trudnoci sam bila prelijena nabaviti knjige potrebne za bezpelenastvo.

    Koristimo kamaris od rodjenja i to mi je nekako maximum. Jako sam umorna , jos od trudnoce se nisam naspavala. Nosim je cijeli dan, jer negoduje kad je stavim u kinderbed ( jedino je tiho i sama nakon spavanja, ponekad i do pola sata, pogotovo ako joj pricam pospremajuci sobu ala usisavanje...). Zbog nosenja rucni zglobovi su me odmah nakon poroda poceli jako boljeti, konkretno zglob palca-upaljene tetive i skljocanje, tako da mi svako presvlacenje pelena, dizanje, spustanje, predstavlja dobranu bol.

    E sad, da li su sve ovo sto sam nabrojala razlozi da se ne potrudim vise oko djeteta-slusam i gledam znakove piskanja i kakanja- em sto sam ekstremno umorna ( cak i za citanje vasih postova se dobrano umorim dok sve isproucim ), em sto bi mi sva ta silna presvlacenja utjecala na zglobove.
    Imam zelju, ali ocito ne i jaku volju.
    Mozda nikad nije prekasno skidati pelenicu i cekati...
    Hvala na bilo kakvoj potpori ili savjetu.

  26. #126
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    cuj, moje su bebe prilicno velike i teske, pa nisam nikad imala neke pretjerane bolove od nosikanja. cini mi se da ti patis od nekakvog loseg polozaja pri drzanju djeteta i da te zbog toga boli.

  27. #127
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Danas smo prvi put skinuli pelenu. LAna sada ima nesto vise od 2 mjeseca.

    Svaki put sam skuzila kad ce se popiskiti ili pokakiti, ali

    nikad nista ne uspijem poduzeti.

    Nekako mi se sve odvija prebrzo, ima previse robe na sebi i dok ja to skinem, ona vec sve ili skoro sve obavi.

    Namjeravam skidati samo u srednjem dijelu dana, od kad obavim sve jutarnje aktivnosti pa dok Leda ne dodje iz vrtica.

    Kako vi uspijete bebi skinuti robu?

    I nije samo to problem, nego mi je i nekako nespretna za nositi.

    I jos, kako skuzite sto se dogadja dok bebu nosite? Ja tada ne kuzim znakove.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Wow, jos dva potencijalna clana, SUPER! Moje cestitke, dobrodoslice i podrska!!! Samo hrabro!

    Natasa, za tebe je od kljucne vaznosti poznata engl.: DRESS TO SUCCESS!
    Kao prvo, sve mora biti dvodjelno. Nista bodici, pogotovo zato jer zuljaju ako nema pelenu. Mi koristimo potkosuljice, gacice, hlacice i majcu (kratkih ili dugih rukava). I to je to. Tako je skidanje i oblacenje vrlo brzo i nije komplicirano i dijete se ne pretopljava. Uz to sam nasla vrlo prakticnim Samaritankin savjet da presvlacis dijete u krilu. Jednom kada to svladas sve ti postaje jos jednostavnije i brze, pogotovo kada se nalazis na mjestima gdje ne mozes dijete odloziti, a dovoljno ti je samo nesto zgodno gdje ti mozes sjesti. Mi smo tako imali iskustva sa pisanjem po parkicu (klupice), parkiralista, u sumi na deblu itd.

    Meni se Manuel samo jednom popiskio u maramu, i to mojom krivnjom jer ga nisam stigla izvaditi na vrijeme, a pokazivao je znakove nervozom i pokusajima da se iskobelja iz marame.

  29. #129

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    Marta, hvala ti, ali nije lose drzanje, nego sam prije 10tak min nasla sta mi je. Imam DEQUERVAIN-ov sindrom. Bolno, ali ce proci. Oprostite cure na off topicu.

    Za pocetak, prije dojenja ju skinem, i dojim ju sa tetra pelenom na krilu i onda se ona obavezno popiski ( bez ikakvih znakova, ili ih nisam vidjela ), i onda stavim natrag pelenu. Joj za kakanje mi je jos pretesko.

  30. #130
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    To za dvodijelno sam skuzila do popodne, odnosno otkopcala sam bodic (nemam potkosulje, a jos mi nije dovoljno toplo za samo majicu). Rezultat: 2 ulovljena piskenja i 1 kakenje, ali sve na rucnike. U sto ili na sto vasa djeca obavljaju nuzdu? Meni je nekako najzgodnije skinuti je, pustiti da to obavi lezeci na rucniku i onda je obuci. Grijesim li?

    Skidanje u krilu mi je SF, i ovako mi je nekako "labava" bez pelene. Ali, probat cu, naravno sutra, u 18.30 sam joj stavila pelenu. Nekako mi je nezgodno trcati za Ledom i paziti na znakove.

    BTW, sto je sa sirokim povijanjem? Leda mi nije imala problema sa kukovima, a ni Lana mi se ne cini kao problem. Da pitam pedijatricu u ponedjeljak? Sto je sa vasom djecom?

  31. #131

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Smile8, poznat mi je tvoj problem, pratila sam topic o tome, i ne mogu niti zamisliti koliko je to bolno. Ali za svaku pohvalu je sto ipak pokusavas pratiti potrebe eliminacije svog djeteta i reagirati u trenutku. To je prava mama! Dobro si pocela. Svako dojenje znaci i eliminacija. Ako ne za vrijeme dojenja, onda ubrzo nakon njega (pa ponovo nakon 20-ak min).
    Vidim da su nam klinci skoro istog uzrasta. Manuel ce uskoro 5 mjeseci (kako vrijeme leti!). Obavezno joj daj tada i neki glasovni znak kada primijetis da piski, da bi pocela povezivati pisanje i sa zvukom.
    Da li koristis maramu? Vjerujem da bi ti ona dosta olaksala nosanje, jer ocito mala voli tvoju blizinu, kretanje, sto je sve normalno, a u marami bi tvoje ruke barem malo odmarale i ne bi te toliko boljele.
    Mnoge mame su zapocele sa hvatanjem prve pipi kod budenja djeteta. To je dosta jednostavno, a pruza veliko zadovoljstvo i osjecaj bliskosti i komunkacije, tako da ti je dodatni poticaj da nastavis sa "bespelenastvom". Ima o tome detaljno u nekoliko postova prije na ovom topicu.

    Natasa, ja sam imala dosta bodica koje sam kupila ranije, dok jos nismo poceli sa IPT, a neke sam i dobila. Da bi ih iskoristila jednostavno sam odsjekla skarama drukere i oblacila sam mu ih tako u pantalonice. Na to bih mu obukla ili majcu kratkih ili dugih rukava, a sa kratkima odgore bi izgledao bas frajerski. Uglavnom, bitno je da ne zulja, i da ne moras sve skidati nego da ti je nadohvat ruke.
    Osjecaj da ti je dijete "labavo" bez pelene... hmmm. Ja sam kod Manuela primijetila da je postao nekako "gipkiji", "meksi", a ne "labav". TO je normalno je im vise ne smeta pelena pa mogu izvoditi pokrete savijanja i sve drugo nesmetano. Vidjet ces da ce zobg toga ubrzo razviti bolju motoriku, i nastavit ce biti elasticna, a ne ukocena. Stvar je samo da se tvoja ruka navikne na nju bez pelena. Ja sam s Manuelom otpocela otprilike kad i ti, i danas nakon 2 mjeseca bez pelena je mnogo jaci, vjestiji o gipkiji od svojih prijatelja sa pelenama. Djeca prirodno kako rastu isprobavaju sve pokrete jer istrazuju i uce. Kada su u pelenama postaju ogranicena u svojim istrazivanjima, i vjerujem da se s vremenom naviknu na ta ogranicenja tako da niti ne razviju sposobnosti koje bi inace savladali bez problema da nisu imala pelene. Negdje je Samaritanka pisala i o tome.
    Siroko povijanje ti je jedna velika izmisljotina, tj. pedijatri su to poceli savjetovati zbog toga sto su statisticki podaci (jos davno davno) pokazivali na to da smo mi sa Balkanskog poluotoka kao populacija sklona displaziji kukova. I od tada se svu djecu, koja imaju i nemaju problema sa kukovima povija siroko, radi prevencije. Kvaka je u tome sto je na kraju dokazano da se sirokim povijanjem nije nista postiglo, tj. djeca koja su imala displaziju siroko povijanje im nije pomoglo, niti im je sprijecilo pojavu displazije. Kod toga pomazu jedino remencici. Imas detaljno o toj debati na jednom od prijasnjih topica. Ako imas vremena potrazi. Zbog toga se siroko povijanje niti ne prakticira u drugim zemljama, zapravo niti ne znaju sto je to.
    Moje osobno iskustvo sa Manuelom je da on vec dovoljno razgibava kukove (a i cijelo tijelo) time sto ne nosi pelenu, pa onda stalnim skidanjem i oblacenjema u krilu, i nosenjem u marami gdje opet ima rasirene kukove.
    Kada je Manuel bio tako mali, ja bih ga za eliminaciju drzala u krilu sa rasirenim nogicama. Bio bi naslonjen ledima na mene tako da su mu glavica i leda imala oslonac i bilo mu je ugodno.

  32. #132
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Za siroko povijanje sam i mislila da je tako nesto, ali nisam bila sigurna, tenks.

    Jucer sam vrlo rano odustala. Stalno mi je bila puna kuca gostiju i svi su mi isli na zivce. ZNAM da se treba popiskiti nakon podoja, ali nemam vremena raditi svima kave, trcati oko tudje djece i paziti na piskenje.

    emy, prije tvog posta razmisljala sam odustati, ali sad si mislim ako si ti uspjela, zasto ja ne bih. Tenks jos jednom

  33. #133
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Zaboravih napisati: mislim da je najpametnije pedijatrici ne spominjati bas nista, ona ce vjerojatno biti protiv, a ja cu svejedno raditi po svome.

    E da, i idem iscitavati stari topic, mozda nesto pronadjem. Ja sam mozda napravila glupost, samo skinula Lanu i hvatam sto uspijem, mozda sam trebala imati nekakvu taktiku. Za sada znam samo za ovo:
    - piski tijekom ili odmah nakon podoja
    - piski u sljedecih 20-tak minuta
    - prije nego sto se pokaki, napne se (do prije tjedan dana je vristala)

    Usla sam u ovo, jer Lani strasno smeta kad je upisana (1 obilato ili 2 puta po malo) ili ukakana (cak i govance promjera 1 mm), pa sam mislila da je bolje da joj hvatam prije, nego da je mijenjam neposredno poslije. Koristimo platnene pelene. U bolnici je koristila pampersice i svejedno joj je smetalo kad je i malo ukakana, mokraca joj nije smetala.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Natasa, kad imas tako puno gostiju u kuci, i iz realnih razloga mislis da nesec uspjeti hvatai znakove i piskenje, nemoj se osjecati krivom ako joj tada stavis pelenu, pa nastavite dalje kada je u kuci mirna situacija.

    Mi smo se prije dva dana tako razboljeli, svi, a ja sam najgore prosla. MM se cijelo vrijeme kljukao tabletama da bi njegovao mene i malog, jer sam ja imala 2 dana temperaturu, a nisam uzimala nista za snizavanje jer dojim. I tada smo Manuelu stavili Pampersice, da, kupili smo ih samo zbog toga. Imao i mi Kamarisove, ali nemamo tako velike zastitne gacice pa nam je Pampers ovaj put spasio guzu.
    Sto da vam kazem, bila sam jako tuzna i zabrinuta, pitala sam se kako ce jadan Manuel reagirati, i na bolest, i na pelenu, i na to sto sam ja bolesna pa mu nisam mogla pruzati toliko paznje. A on kao da je razumio, bio je toliko miran, sto inace uopce nije licilo na njega. Prije nego sam mu stavila to vece Pampersicu lijepo sam mu objasnila zasto ju moramo staviti i da je to samo privremeno dok mami ne bude bolje i dok mi prode temperatura, i da slobodno piski unutra. On je nastavio pokazivati znakove, i onda bih ga uhvatila u poziciju ili samo govorila PISSSSS tako da zna da ga razumijem, ali mu nisam skidala pelenu. Jadnicak mali. Najgore mi je bilo vidjeti ga kako se poceo crveniti oko butina zbog onih gumica u pelenama, i nakon druge noci mu je i pisolino bio crven sa donje strane i sav zgnjecen, vjerojatno zbog pozicije. Srecom, to je bio vec drugi dan, pa je i meni bilo bolje i tada smo skinuli pelene, i sve se vratilo u normalu.
    Vidjela sam kako bi to funkcioniralo da nosimo stalno pelene (Pampersice), i jos sam vise sretna sto smo bez njih.
    Brinula sam se kako ce Manuel opet prihvatiti i biti bez pelena, hoce li biti ponovo puuuno nezgoda, ali moji su strahovi bili neopravdani. On je bio odusevljen, opet je zivnuo i kao da je skuzio da je ruzni period prosao i da smo opet kao prije.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Da vam se javimo i mi,jos jedni potencijalni bezpelanasi.
    Pokusavamo malo po malo,pocetnickim puzevim koracima.
    Za sad nam relativno dobro funkcionira kakanje.Malena je ko urica,uvijek kad se probudi,oko 8,s razlikom mozda do 15 minuta pocne meskoljenje i onda je podignem i kazem-kakaj,kakaj i eto-rafalno ispuca sve
    Preko dana vecinom isto tako,uglavnom skuzim kad hoce kakati.
    No piskenje nemam pojma kako bi skuzila. Pokusat cu s ovim savjetom da je jedan dan skroz skinem iz pelena.To jos nismo pokusali,jer mi se cinilo "preriskantno". Javit cu se kako napredujemo!

  36. #136
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Citala sam stare topice i skuzila da su svi na pocetku, a i duze, bili u situaciji u kojoj sam ja. Odmah mi je lakse.

    Zato sam joj danas skinula pelenu na samo 1 sat, ulovila 1 piskenje i propustila 1 kakanje. Skuzila sam da ce nesto napraviti, ali sam imala puno posla i zanemarila na kratko ... Onda sam joj stavila pelenu i sada spava. Cim se probudi, skidamo se opet, barem na koji sat.

    Sljedecih par dana opet imamo punu kucu, vidjet cu koliko cu moci.

    U svemu ovome mi je najgore to sto Lana samo izrazom lica pokazuje da ce se nesto dogoditi, ali ne pusta ni glasa, tako da ne mogu skuziti ako je ne gledam. Inace dosta guguce i "pjeva", ali za obavljanje nuzde bas nista.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    L se maloprije probudila i odmah pocela radit face,brzo sam je skinula,rekla-kakaj kakaj i tak se lijepo pokakala da smo muz i ja pucali od smijeha.Sve smo uneredili,al nema veze
    Onda je jela i nakon otprilike 10 minuta je opet nekako cudno izgledala i izvijala se,pa reko da probam i podignem je i-dijete se lijepo popisalo. Odmah je izgledala mirnije.Sad se zabavlja ipod baby gyma. Sva sam ponosna na sebe kako sam to skuzila,kao da sam JA nesto posebno napravila.Jesam luda,a?

  38. #138
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Prokuzila sam Lanin "problem": ne moze piskiti kad je gledam! Izvija se i izvija, ali nista. Cim se ja maknem ...

    Takodjer, ne piski ako je nosim, ali cim je spustim hoce (naravno, moram se maknuti).

    Piskenje lovim vise-manje uspjesno, ali danas sam za kakanje katastrofa, 3 nezgode. Prekasno skuzim, kad se vec napne, nejasni su mi ti signali dok mi je u krilu.

    Sad sam joj stavila pelenu (nemam vise cistih gacica, masina upravo radi) i spava.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Natasa kako to mislis da Lana pisa kad se ti maknes? Kako?
    Mi smo danas bili od 13-15.30 bez pelena :D Rezultat-3 uspjesno ulovljena piskenja,i jedno neuspjesno.I to neuspjesno sam si sama kriva.Vidjela sam da se izvrce,al rekoh samo da jos skocim do WC-a i ona cu je dici.Hahaha mos mislit kako me je cekala.
    Kasnije smo jos u 18.30 uspjesno ulovili kakanje. Ja sam zadovoljna za pocetak.
    Sutra nastavljamo. Noc se jos ne usudim isprobavat.

  40. #140
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Cure samo naprijed i opusteno. Negdje ima podijela po posebnostima koje ocekujes ovisno u kojem tjednu ili mjesecu startas poslije poroda.
    Vise se toga u detalje ne sjecam, a knjige sam tako dobro spremila. To bi kod pocetnika pomoglo, kad bi znale te posebnosti. Cure ako imate negdje knjigu pod rukom dajte pogledajte.
    Znaci gupa: odmah nakon poroda
    grupa: tjedan dana nakon poroda
    grupa: mjesec dana
    grupa: 4 mjeseca

    Provjerite da li je to moje nabrajanje iz sjecanja tocno.

  41. #141
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Samaritanka, ja ti nemam nikakvu knjigu, samo sam skinula dijete i gledam sto se dogadja kad imam vremena, a kad nemam stavim pelenu.

    Evo sad smo dosli od pedijatrice, cijepili smo se (OT: maloprije sam naletila na topic od Davora ) i sada spava. Ocekujem malo cudnije ponasanje nego inace kad je skinem malo kasnije.

    Nina, mogu ispricati slucaj kod pedijatrice: skinula sam je i kako se tek probudila znam da se mora popiskiti. Kazem joj ja: "ajde, sssssss", ona se samo izvija i nista. Onda sam se sjetila i okrenula od nje, kao fol nesto gledam po torbi, pricekala sekund i pogledala - piski!

    Meni je nevjerojatno da kakiti moze kad je gledam, ali piskiti ne, i to tako malecka. Ako joj vec krene, onda nastavi dok je gledam, ali nece zapoceti piskiti ako je gledam, nego se samo izvija i trpi.

    Citala sam stare topice i stvarno je kako su sve mame pisale: dijete ti je toliko zahvalno kad ga skines da bi zbog toga pretrpila ne znam koliko popiskenih i pokakanih gacica.

    Kod mene se promijenilo to sto sam puno opustenija i manje ocekujem od Lane. Sjecam se da je Leda imala 2 godine i 7 mjeseci i trebalo joj je 3 dana da skuzi sto ce s tutom, a ja od Lane vec ocekivala nekakvu suradnju, dijete jos niti ne govori.

  42. #142
    Ivček avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trešnjevka
    Postovi
    380

    Početno

    Molila bih za savjet od iskusnih bezpelenaša. Još u trudnoći sam se počela interesirati za ovu temu, inače smo platneni. Od početka Maxu govorim kaka i pissss kada obavlja svoje, a i Max od rođenja voli kakati i piškiti za vrijeme presvlačenja, znači dok nema pelenu. Nemam podršku od mm-a za bezpelenaštvo, naprotiv on poludi na kap vode na krevetu, a kamoli na njemu.Sada sam mjesec dana sama na moru, pa je Max danju kad nismo u šetnji bez pelena i prilično nam dobro ide. Danas smo 3 puta kakali i 6-7 puta piškili u kadu. Ono što mene muči je da li mislite da se može dogoditi da ako se Maxu to jako svidi ne bude više htio prazniti se u pelenu ili možda uopće htio da mu stavim pelenu (danas prije šetnje i prije spavanja je plakao prilikom oblačenja)?

  43. #143
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ivcek to ti je izprogramirano jer ti bezpelenastvo dobro dozivljavas i provodis. Medutim mi smo ti virtualna podrska i znaj da nisi sama. Ni moj muz nije vjerovao dok nije isprobao i vidio pozitivu svega.

    Cure opskrbite se pamucnim nepropusnim podlogama. Ako ih nemate u Hrvatskoj, ja cu vam ih nabaviti u Njemackoj. Nije guma, nego impregnirani pamuk. Ja sam vrlo cesto u Hrvatskoj i donesem vam bez problema. Javite mi se na pp.

    Jos nesto o tome kako se bebe stide. One se fakat stide, ali najcesce novog prostora, nove osobe pored njih, novog wc-a, novih uvjeta. Ne stide se samo, nego se i boje. Ja ne bi rekla da se stide ili boj vas mama, nego necega oko vas. Nekad je dovoljan prehladan zrak da nece piskiti. Pricajte s njima i recite im da ce im biti lakse ako se popiske itd. Nekada nije ni stid ni strah u pitanju nego nelagoda od necega. Oni i vas osjecaju i vasu eventualnu napetost ili neku nelagodu i na sve reagiraju.

  44. #144
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Imala sam jedno prosvjetljenje, naime Vid nije bas bio voljan pisati u kadu, iako u istom polozaju bez problema kaka.

    Pa sam cucala, stajala, iznad kade, ispred ogledala, sve kako je s Lovrom uglavnom sljakalo, i nista. Zapravo popiso bi se on uz glasne proteste.
    I jucer konacno sjednem dijete u krilo i on se najmirnije popisa u tetru koju sam pridrzala.

    Hocu reci, iako imam iskustva i kuzim signale, skuzila cak i kakanje, opet se ponekad zbunim i zagubim. Zato, cure, nemojte sumnjati. Nezgode su ceste, ali svaka sljedeca uspjesna eliminacija jako veseli.

    Ivcek, moja beba se apsolutno ne voli oblaciti. zato ga uglavnom i drzim golog. ok, majicu nekako proguramo, ali hlacice i gacice ili pelena su nepozeljni. bas intenzivno krene potestirati cim spomenem oblacenje. i tako je gotovo od pocetka. kad ga razgolitim, najsretniji je na svijetu.
    Mislm da ce ti se i muz vjerojatno opustitikad ga malac koji put povrati i popisa, jer ako su ne neki koje ja znam navikli, onda mogu svi.

  45. #145
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Marta moram ti reci da je moje iskustvo bilo da je Karlo najradije pisao i kakao u mom krilu na podlogu, valjda se osjecao nekako zasticen.

  46. #146

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    I mi sad pisamo i kakamo na podlogu,tako da je ja primim za natkoljenice,kao da sjedi.A glavom i ledima je naslonjena na mene.
    Ali me zanima kako to funkcionira sa starijom,tj. tezom djecom?
    Pogotovo kod kakanja treba nekad duze drzat.

    I jos nesto-ako ja nisam u prilici ostaviti L bez pelene,npr. kad idemo negdje ili zasad i po noci,da li ista vrijedi ako je ja tako u peleni podignem u taj polozaj za kakanje i kazem kakaj,kakaj? Ili to nema nikakvog utjecaja,nego vrijedi iskljucivo kad je beba bez pelene?

  47. #147
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Znam, sjecam se kad si pisala o tome, al kako Videk normalno kenja u kadu, uopce nisam ni pomislila da ne zeli pisati na isti nacin. Tek mi jucer sinulo.

  48. #148
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nina, sve vrijedi. Pa i beba kuzi da je nesto drugacije.

    Sta to znaci tezom djecom? Mislim, to je relativno. Evo Videk ima siguno preko 7kg, mozda ima i 8, a nema jos 4 mjeseca, ne kontrolira glavu itd.
    Pa ga svejedno drzim. Naviknes se.

  49. #149
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Mozda ga je ipak bolje odmotati i reci da kaka ili pisa i to mu nekako omoguciti. Medutim ima svakakvih situacija u zivotu gdje se to ipak ne moze. Recimo avion i sljetanje i poljetanje. Problem je sto bebe pocinju fakat trpiti i onda placu i to prenose u kasniju dob. Ako krecete sa bezpelenastvom onda ga fakat morate provoditi i ne se zaboravljati ili slicno jer dajete krive poruke bebama. Bitno je da ih skinete ili da mu objasnite da mora sada to uciniti u pelenu jer nema druge. Bitno je da ga ne ignorirate iako vam je neugodno.
    Zato sam rekla kako je dobro nauciti sve spretno raditi na vasem krilu. Mislim svlacenje i oblacenje, drzanje za pisanje i kakanje. Krilo uvijek imate sa sobom. Mi smo vrlo dugo kakali na krilu, skoro do trece godine, tako da starost nije bitna. Krilo smo koristili cak i na plazi.

    Sjednes na rucnik. Stavis vrecicu izmedu nogu, bebu posjednes na butine i evo ga. Zamotas vrecicu i bacis u wc kakicu ili u kos ili nosis sa sobom do prve prilike da sve bacis.

    To je pogotovo bitno kad nemas wc-a na vidiku, a javni wc-ei im se nikako ne svidaju.

    Sjedila sam ja i na hridini, kamenju, klupama, travi. Mozete i cucati isto funkcionira. Vi ste zapravo pridrzivac toalet.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Jos sam uvijek pocetnik u svemu tome i puno imam pitanja,pa ak se kome da odgovorit- Dakle najbolje je ipak otvorit pelenu i to tako obavit?I kad se krene s bezpelenastvom,treba stvarno i skinut pelene totalno? A sto kad odem npr. u banku,cekam u redu,kako onda? Gdje to obaviti?
    Ili kod nekog u posjetu? Vjerojatno su vam poznati beskrajno cudni pogledi i komentari kad se samo i spomene da bi tako mala beba bila bez pelene. A nek se jos i desi koja nezgoda,eto ti veselja za takve.uz obavezno "pa vidis da to ne moze funkcionirat,sto ne stavis pelenu,pa nebi imala problema"

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •