Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 68 od 68

Tema: Račun za vodu - Zagreb a i šire

  1. #51

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    i mi smo za 6 mjesec dobili astronomski račun, kao potrošili smo duplo nego inače!!!
    upravo ih se spremam zvati.

  2. #52
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Umiljata, jesi li štogod doznala

  3. #53

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Moj račun je isto dupli, istočni dio grada, ali napokon je O - očitano, a ne P-procijenjeno pa je to tako nakon godinu neočitavanja, skupi se .

  4. #54

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa Vidi poruku
    Umiljata, jesi li štogod doznala
    nažalost ne, nema šanse dobiti ih na telefon, konstantno je zauzeto. al ne odustajem.

    ili ću im sutra poslati mail.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    evo dobila sam pismeni odgovor:

    '' Uvidom u Vaše mjerno mjesto vidljivo je da je očitanje Vašeg brojila bilo na dan 02.10.2013. kada je stanje na brojilu iznosilo 640m3.

    Novo očitanje Vašeg brojila bilo je na dan 06.06.2014. kada je očitano stanje iznosilo 755m3. Do kraja mjeseca određena je procjena od 10m3, odnosno do stanja na brojilu 765m3.

    Dakle u periodu 02.10.2013.-27.05.2014. računi su ispostavljani na temelju sistemske procjene koja je u Vašem slučaju bila manja od stvarne potrošnje
    Slijedom čega Vam je na računu obračunata razlika u potrošnji za navedeni period.
    Podsjećamo da svaki korisnik može sam očitati vodomjer i dojaviti očitano stanje između 27-og do 30/31-og u mjesecu, te će temeljem te dojave biti ispostavljen naredni račun''

  6. #56

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    1

    Početno

    ovo je jedino mjesto gdje sam našla raspravu o problemu sličnom mome, pa ako tko može udijelit kakav pametan savjet bila bih zahvalna.
    Naime, već više od pola godine brojilo vodomjera je na istom broju i nama dolaze računi na nula kn, a nas sedmero u kući (odvojeni stanovi al isti vodomjer)....moram li uopće reći da bi račun trebao bit veći od 0 kn... Gazda naravno ne poduzima ništa jer mu paše ne plaćati vodu a uzimat onu cifru od stanara koju smo uvijek plaćali, dakle mi vodu plaćamo njemu al on njima ne pod tvrdnjom da je to problem vodoopskrbe a ne njegov. Dakle zna li itko dal da zovem vodoopskrbu da to riješe il će oni sami skužit da nešt nije u redu il šta pobogu da čovjek radi? Il će sad samo najednom bubnut račun za sve potrošeno dosad?

  7. #57

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Da li netko kuži zašto u Zg na računu vodoopskrbe, naknade plaćamo po potrošenih m3 vode?
    Dakle, naknade nisu fiksni iznos kn, već ovise o količini potrošene vode.
    Npr,
    naknade za razvoj voda,
    naknade za razvoj odvodnja,
    naknade za razvoj pročiščavanja,
    naknade za korištenje voda,
    naknade za zaštitu voda.

    Kakve su to sve naknade?
    čemu služe?
    A posebno da li je logično da se plaćaju po potrošnji?

  8. #58
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    To je guljenje kože Zagrepčanima jer se zna da su gubitci mreže valjda 50%.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ma nije istina, svi to plaćaju, definirano je zakonom o vodi, pravilnicima o plaćanju naknade, uredbama o tim raznim naknadama...
    I tako je definirano, po m3 potrošnje, kako bi bilo pravednije? Da netko tko troši 1 kubik placa naknadu kao onaj koji troši 50 kubika?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    A čemu to služi?
    Mislim ako je to naknada kako joj i ime kaže (za razliku od usluge opskrbe, usluge odvodnje otpadnih voda, usluge pročiščavanja), onda mi je logično da je to fiksni iznos, i da svako plaća isto. I u zakonu, pravilnicima i ostalom bi trebalo pisati naknada u fiksnom iznosu.
    Mislim, što bi to moglo biti, da li više trošim cijevi ako potrošim više vode?
    A ako je to nešto povezano s potrošnjom (uslugom) onda treba biti u cijeni kubika.
    Kolika je onda zapravo jedinična cijena kubika vode?
    Cijena usluge opskrbe vode je 4,21 kn, cijena svin usluga zajedno je 6,49 kn po m3 što mi je logično plačati po potrošnji.

    A onda dođu naknade, cijena 7,995 kn po m3, i opet po količini potrošene vode?
    Za što služe te naknade po potrošnji?

  11. #61

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Evo npr sa stranica zadarskog vodovoda skraćeno, da sad ne vadimo iz propisa i pravilnika.

    Naknada za korištenje voda plaća se za zahvaćanje i drugo korištenje voda te za korištenje vodnih snaga osim za opće korištenje voda i slobodno korištenje voda. Vlada RH uredbom propisuje visinu naknade za korištenje voda, a prihodi od naknade za korištenje voda koriste se za:

    Prikupljanje i vođenje podataka o zalihama voda i njihovu korištenju,
    Nadzor nad stanjem zaliha voda i poduzimanje mjera za njihovo racionalno korištenje,
    Vodoistražne radove,
    Financiranje gradnje građevina javne vodoopskrbe, uključujući i priključke,
    Financiranje nabave opreme za pružanje vodnih usluga,
    Financiranje rekonstrukcije ili sanacije građevina javne vodoopskrbe u svrhu smanjenja gubitaka vode,

    Naknada za zaštitu voda plaća se zbog onečišćenja voda. Naknadu za zaštitu voda od osoba koje koriste javni vodoopskrbni sustav i ispuštaju sanitarne i druge otpadne vode, obračunavaju i naplaćuju isporučitelji vodne usluge javne vodoopskrbe uz cijenu vodne usluge te naplaćene iznose naknade, isporučitelji vodne usluge doznačuju Hrvatskim vodama. Vlada RH uredbom uređuje visinu naknade za zaštitu voda a prihod od naknade za zaštitu voda se koristi za:

    Pripremu planova za zaštitu voda i organiziranje njihova provođenja;
    Praćenja i utvrđivanje kakvoće voda i poduzimanje mjera za njihovu zaštitu i
    Financiranje gradnje magistralnih građevina javne odvodnje otpadnih voda (glavnih kolektora, crpnih stanica, uređaja za pročišćavanje otpadnih voda…)

    Naknada za razvoj odvodnje

    Odluku o naknadi za razvoj donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave, a obveznik naknade za razvoj je obveznik plaćanja cijene vodne usluge. Obračun i naplata naknade za razvoj u interesu je jedinica lokalne samouprave a prihod je javnog isporučitelja, dok se prihodi od naknade za razvoj koriste za financiranje gradnje komunalnih vodnih građevina sukladno planu gradnje komunalnih vodnih građevina iz Zakona o vodama na vodoopskrbnom području, području aglomeracije odnosno uslužnom području. Naknada za razvoj se mora koristiti tako da se osigura ravnomjeran razvoj sustava javne odvodnje na vodoopskrbnom području ili aglomeraciji.


    Zakonom je definirano po m3, a sad jel riječ naknada znaci uvijek fiksna naknada a ne po jediničnoj mjeri, ja to bome ne znam.





    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Evo npr sa stranica zadarskog vodovoda skraćeno, da sad ne vadimo iz propisa i pravilnika.

    Naknada za korištenje voda plaća se za zahvaćanje i drugo korištenje voda te za korištenje vodnih snaga osim za opće korištenje voda i slobodno korištenje voda. Vlada RH uredbom propisuje visinu naknade za korištenje voda, a prihodi od naknade za korištenje voda koriste se za:

    Prikupljanje i vođenje podataka o zalihama voda i njihovu korištenju,
    Nadzor nad stanjem zaliha voda i poduzimanje mjera za njihovo racionalno korištenje,
    Vodoistražne radove,
    Financiranje gradnje građevina javne vodoopskrbe, uključujući i priključke,
    Financiranje nabave opreme za pružanje vodnih usluga,
    Financiranje rekonstrukcije ili sanacije građevina javne vodoopskrbe u svrhu smanjenja gubitaka vode,

    Naknada za zaštitu voda plaća se zbog onečišćenja voda. Naknadu za zaštitu voda od osoba koje koriste javni vodoopskrbni sustav i ispuštaju sanitarne i druge otpadne vode, obračunavaju i naplaćuju isporučitelji vodne usluge javne vodoopskrbe uz cijenu vodne usluge te naplaćene iznose naknade, isporučitelji vodne usluge doznačuju Hrvatskim vodama. Vlada RH uredbom uređuje visinu naknade za zaštitu voda a prihod od naknade za zaštitu voda se koristi za:

    Pripremu planova za zaštitu voda i organiziranje njihova provođenja;
    Praćenja i utvrđivanje kakvoće voda i poduzimanje mjera za njihovu zaštitu i
    Financiranje gradnje magistralnih građevina javne odvodnje otpadnih voda (glavnih kolektora, crpnih stanica, uređaja za pročišćavanje otpadnih voda…)

    Naknada za razvoj odvodnje

    Odluku o naknadi za razvoj donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave, a obveznik naknade za razvoj je obveznik plaćanja cijene vodne usluge. Obračun i naplata naknade za razvoj u interesu je jedinica lokalne samouprave a prihod je javnog isporučitelja, dok se prihodi od naknade za razvoj koriste za financiranje gradnje komunalnih vodnih građevina sukladno planu gradnje komunalnih vodnih građevina iz Zakona o vodama na vodoopskrbnom području, području aglomeracije odnosno uslužnom području. Naknada za razvoj se mora koristiti tako da se osigura ravnomjeran razvoj sustava javne odvodnje na vodoopskrbnom području ili aglomeraciji.


    Zakonom je definirano po m3, a sad jel riječ naknada znaci uvijek fiksna naknada a ne po jediničnoj mjeri, ja to bome ne znam.





    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #63
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Miki Mama ja ne citam stavke. jednostavnije mi je platiti i ne razmisljati. OK ko ovca sam, ali ovaj racun sam nekad i ja proucavala i shvatila da kog vraga muljaju da je m3 vode xy kuna kad je xxy kn.

    ono sto je tragicno, takvih naknada kad si poduzetnik imas jako puno. i tako nasa drzava zivi, a pol toga za sto uzimaju naknade ni ne obavljaju. svi znamo kakav je problem s odvodnim kanalima, nasipima i sl, srecom poplave se rijetko dogadjaju. za sad.

  14. #64
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj hehe2528 prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je jedino mjesto gdje sam našla raspravu o problemu sličnom mome, pa ako tko može udijelit kakav pametan savjet bila bih zahvalna.
    Naime, već više od pola godine brojilo vodomjera je na istom broju i nama dolaze računi na nula kn, a nas sedmero u kući (odvojeni stanovi al isti vodomjer)....moram li uopće reći da bi račun trebao bit veći od 0 kn... Gazda naravno ne poduzima ništa jer mu paše ne plaćati vodu a uzimat onu cifru od stanara koju smo uvijek plaćali, dakle mi vodu plaćamo njemu al on njima ne pod tvrdnjom da je to problem vodoopskrbe a ne njegov. Dakle zna li itko dal da zovem vodoopskrbu da to riješe il će oni sami skužit da nešt nije u redu il šta pobogu da čovjek radi? Il će sad samo najednom bubnut račun za sve potrošeno dosad?
    Jel imaš ikakav pisani trag da si gazdi platila određeni iznos? Ako nemaš, potrudi se da ga nabaviš, za svaki slučaj.
    u pravu je da je to problem vodoopskrbe, ali ako svjesno ne poduzima ništa a zna da problem postoji, kad tad će se to svaliti na njega, a onda posljedično bi moglo i na vas ako se ne zaštitite

  15. #65

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ja sam nakon par mjeseci zvala vodoopskrbu, oni se nakon dva mjeseca i vise pojavili, ustanovili da je vodomjer pokvaren, promijenili i dalje su stizali normalni računi.
    Ovo prije papala maca (ili popila ), ne znam kako bi dokazali koliko se potrošilo.
    Prema uobičajenoj potrošnji, ma da, bili smo na putu...Itd, nisu ni probali, očito ne mogu


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #66
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    frendica je dobila račune ukupno oko 80.000 kn, njena susjeda 230.000kn...
    https://www.facebook.com/z1zip/video...55119/?__xts__[0]=68.ARDbdCDBu2vc5jA8qDd_vgLoS4nehdCHSM_sIm-qHmo2R-zyL40mCHngjtEwnO-iwtVGtYr5LIV6zvqWE6c23oHzUe0BJOsFy8ZxTqGzxyuzh085H 42CpBirU6GyD-mSVRn9OB0I5LtdlIzSTtdcdHg5ClFaIjlQn78PlUUsOXe5nyQ6 CtaOZIfFH_yv09FNWjHBZQC12Kl55pP0HMwodRacUw6aE3s4_h vNGqB6R-JCWYARvwPk-KjhPG_zeM7JMRzLk5Jdjo8a54VE8mdFROMVUdcfaXyVAUr-XEFMBM6kW6Y_smzcEvSHjoOrcwiCDdwyhJ2aS9XT2EMaTn5rhK poHNMsnLxoew&__tn__=-R

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Ajme!
    I što će sada?
    A otkuda toliki račun, jel negdje pukla cijev?
    Zadnje vrijeme sam čula više slučajeva da curi u šahtu, oštećena cijev odmah iza vodomjera (!) ...

  18. #68
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    dali su sve u medije, uzeli odvjetnika. navodno su cijevi pucale 4 puta u godinu dana.
    "sanacija" obavljena - bez rezultata. navodno i dalje curi.
    vodomjer zamijenjem (od strane vodoopskrbe) tijekom NOĆI.
    čudna neka posla...
    čekam rasplet.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •