Stranica 4 od 6 PrviPrvi ... 23456 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 263

Tema: Pekmezi, najbolji, provjereni recepti i savjeti i trikovi za olakšati pripremu

  1. #151

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Bazgolada je zakon
    Sestra i ja čekamo da malo padne cijena jagodama, a da ne ocvate bazga... Treba pogoditi ključni trenutak.
    http://www.coolinarika.com/recept/bazgo-lada/

  2. #152
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    isse, Alex, već si počela s pekmezima , nabijaš mi kompleks...

  3. #153
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ma rekla sam da sam uranila
    uzela sam na placu vrećicu bazge (ne volim to inače kupovati, kad ne znam gdje je brano, ali mi se baka smilila, mada ga je vjerovatno ubrala kraj autoputa)
    za liker
    pa mi je ostalo nekoliko cvjetova koje mi je bilo žao baciti
    nije još vrijeme za pekmeze

  4. #154
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    ma je. moja mama, koja oobilazi placeve, je našla marelice po 10 kn/kg. Je da nisu domaće, ali domaćim cijena nečće biti ispo 20 kn/kg.

    JKa radim malo pekmeza, od voća na koje naletim jednu turu u pekaču. tako nemam gnjavaže niti sa kuhanjem niti sa čuvanjem pekmeza. sve se brzo pojede.

    Iako su mi draži oni nakon ljeta jer uvije k smora donesem domaćeg limuna. tako mi je draži i taj liker s njim, ali u nedostatku imam nešto smrznutih kora tog istog domaćeg limuna.

    Ovo za abzgu u džemu nisam znala, a baš mo prošli vikend nabrali bazgu za čaj. sok više ne radimo, jer ga nitko ne želi piti. čaj svi vole

  5. #155
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Bravo!

    Ja se bojim da ću ove godine propustiti jagode, šmrc... Preuređujemo kuhinju, pa nemam gdje ni kako pripremati zimnicu. Nema veze, na gruntu su mi se kupine raspametile, bit će ih punooo, ribizli isto, pa ćemo nadoknaditi kad kuhinja bude u funkciji.
    Posudim ti ja kuhinju u zamjenu za koju teglicu marmelade.

  6. #156
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Posudim ti ja kuhinju u zamjenu za koju teglicu marmelade.
    Fala, ali nadam se da ne bude trebalo.

    Ako sve bude po planu, sutra mi dolaze majstori montirati kuhinju. Jest da će potrajati još koji dan da sve stavimo u funkciju (moram zvati ovlašteni servis radi garancija aparata, da mi pokopčaju plinsku peć i suđericu) ali brzo ću ja natrag u sedlo, tralala tralala, tralala.... Offt. mm je upravo priveo kraju zadnju prošlogodišnju teglicu džema od jagoda, taman treba krenuti s novom serijom.

  7. #157
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno

    Želirni šećer http://www.modernakup.si/%C5%BDelirn...g-Agrana_72674, koliko ga se stavlja u pekmeze? Koji omjer? I gdje kupiti kod nas? Ima toga gdje?

    I što mislite o jagodama s Dolca ili Trešnjevke? Čini mi se da su ove zagrebačke jagode što se prodaju na štandovima po Zagrebu puno ukusnije, ali su zato duplo skuplje! Imam ove godine u vrtu jagoda, ali svaki put uberem po malo, mislim da neće biti dovoljno za pekmez. Ili im još nije prava sezona?

  8. #158
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja sam neki dan prvi put kod nas to vidjela, od dr. oetker-a
    http://www.oetker.hr/oetker_hr/html/...7lwcbp.hr.html

    kako ne volim te želine, a nisam imala vremena za ukuhavati, onda sam napravila neki kompromis
    na 1250 gr očišćenih jagoda stavila sam 300 gr običnog šećera, i pred kraj sam stavila 200 gr ovog za želiranje
    ok je


    ja jagode iz svog vrta ne bih koristila za pekmeze nego bih ih jela svježe
    (pretpostavljam da ih ne špricaš)

  9. #159
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    joj aleksandra kak je to stara namjernica u našim dučanima,
    ja uvijek kuham samo s šećerom običnim i sasvim je sve ok.

  10. #160
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    a jbg, nisam do sada vidjela, ne uzimam konzervanse, džemfixe i te stvari, ne idem na police gdje se to drži, pa mi je ovo jednostavno promaklo
    ispričavam se za prenošenje starih vijesti

  11. #161
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    inače u mom mercatoru to stoji uz šećere( nasuprot brašnima), tak htela ne prolazim pored toga

    inače prošle godine me strefila žena od kolege kak je našla super proizvod da napravi pekmez za klinku, pitam je kaj je to i veli i još doda kak nije skupo, a došlo je cca 18 kuna, a sastav ono pol kile šećera, malo želina malo limuntusa, pa da je to i sama složila doma došlo bi je skoro tri put manja cifra

  12. #162
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    u mom mercatoru je na začinima, skupa sa džemfixima, konzervansima, vinobranima i sličnim proizvodima
    je, i ja sam se malo zeznula kad sam vidjela da je to 97% šećer i malo želina
    ali kad je Peterlin to pohvalila (ne taj od dr oetkera) a ona je skrbna podravka, onda ja nisam ni razmišljala da bi to bilo skupo

  13. #163
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    je i u mom s time , a u nastavku su šećeri mi imamo dugačke police pa puno toga stane

    ne brigaj ak je jestiv, i nemaš alergičare
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 01.06.2013. at 13:09

  14. #164

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    816

    Početno

    ja sam radila od 5 kg jagoda, 2,5 kg šećera, sok 3 limuna i nikako se nije moglo zgusnuti. i tako kuhalo se kuhalo...i sada imam pun lonac šećerne paste za depilaciju....

  15. #165

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,860

    Početno

    ja sam radila jagode sa džemfixom. znam da nije po PS, ali je praktično i relativno brzo. i vrlo jestivo!!!

  16. #166
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj tetadoktor prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam radila jagode sa džemfixom. znam da nije po PS, ali je praktično i relativno brzo. i vrlo jestivo!!!
    Jagode imaju toliko vode da ih i ja radim isključivo na ovaj način. PS je za šljive i marelice, a džemfix za jagode.

  17. #167
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    kaj onda napraviti kad se na pol skuhaju jagode ocjediti i jedan dio staviti za sok, a jedan dio za pekmez.

    ja ni ne radim jagode, jer ih ne kupujem, a toliko za pekmez nemam svojih.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 02.06.2013. at 07:22

  18. #168
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ma da ih ne znam kako cjedis jagode se same pd sebe mece ugustit mikad jer nemaju od ceg, nem i njima pektina. Tu ti treba ili zelin ili jedna reska na sitno naribana jabuka ako neces kemiju. Ja sam jucer od mame donijels teglicu prefinog dzema od jagoda, sad cu se za dorucsk ubit u njemu i kruhu kojo se evo pece

  19. #169
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja sam prije 3 godine počela raditi džem od jagoda i ove godine sam prvi put da sam stavila džemfix
    jedino što treba dugo kuhanja (pa je upitno ostane li što u dom džemu osim boje, šećera i okusa)
    lani sam radila neki s acetom balsamicom, taj je baš bio gust

  20. #170
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kaj onda napraviti kad se na pol skuhaju jagode ocjediti i jedan dio staviti za sok, a jedan dio za pekmez.

    ja ni ne radim jagode, jer ih ne kupujem, a toliko za pekmez nemam svojih.
    Tak radim višnje i ponekad kupine (imam svoje u pristojnim količinama) iako kupine dosta dobro želiraju i same, a znam staviti i zelene jabuke kojih tada ima. Jagode kupujem pa ne napravim puno, za malu količinu mi se ne da kuhati satima niti odvajati, ali da - ovo je dobar način kako se može napraviti 2 u jedan, dobiješ sok i džem bez džemfixa.

  21. #171

    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Postovi
    5

    Početno

    Moracu probati taj liker od oraha,svi kazu da je jako dobar

  22. #172
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Točno tako sam radila višnje. Skuhala pol sata očišćene višnje (cca 4 kg neočišćenih) sa 1 kg šećera. "Meso" stavila u pekač peći (1:20) za pekmez, a sok spremila. Super sistem za voće koje ima puno soka.

  23. #173
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Upuštam se u avanturu pravljenja pekmeza od smokava. Naše, domaće, morske, velike i slatke. Sada je jedna rodila, drugu čekamo pred kraj ljeta. Tragam za receptom gdje se ne stavlja šećer (mi ga ne konzumiramo), a vidjela sam na sirovoj hrani da se umjesto šećera može stavljati javorov sirup (kojeg konzumiramo). Pektin bi jabuka mogla glumiti? Tražim recept....svi oni navedeni savjeti od Peterlin će svakako dobro doći.

  24. #174
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    Upuštam se u avanturu pravljenja pekmeza od smokava. Naše, domaće, morske, velike i slatke. Sada je jedna rodila, drugu čekamo pred kraj ljeta. Tragam za receptom gdje se ne stavlja šećer (mi ga ne konzumiramo), a vidjela sam na sirovoj hrani da se umjesto šećera može stavljati javorov sirup (kojeg konzumiramo). Pektin bi jabuka mogla glumiti? Tražim recept....svi oni navedeni savjeti od Peterlin će svakako dobro doći.
    Draga, nemam ti vlastitog iskustva sa smokvama, ali znam da susjeda s grunta kuha svoje bez šećera (Prigorje - ima smokvu na južnoj strani vikendice, zaklonjenu od vjetra, pa ima roda skoro svake godine, a smokve imaju jako visok postotak šećera - nije ga nužno dodavati).

    Evo malo tuđe pameti: http://www.coolinarika.com/recept/ma...-100-prirodno/

    Za javorov sirup ti nemam pojma - u našoj kući moj mlađi sin je obožavatelj i ne bi ga dao staviti u smokve (kao - šteta ga je jer nije jeftin), ali ti probaj, pa ako ti džem ne bude dovoljno sladak - dodaš pred kraj kuhanja.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.07.2013. at 13:15

  25. #175
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Skuhala sam prvi pravi džem i to od ribizla. Pod pravi sam mislil da ovaj put nisam kuhala u pekaču. Odličan je.

    danas sam na praznom placu uspjela kupiti prefine dosta sitne, ali zato domaće marelice. kuhanje id epopodne, kako bi barem jednu teglicu uzeli na more

  26. #176
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Hvala Peterlin. Mislim da ćemo probati ovaj recept nakon uspješne berbe -kad budu i najslađe. Javor ćemo u tom slučaju čuvati za zasladiti jutarnju kavu.

    A evo i jedan zgodan recept za đžem od malina i lavande, gotov za 10 minuta, pretpostavljam za isto toliko i pojeden (također ga mislim probati) http://www.sirovahrana.hr/clanak/dze..._i_lavande-625
    Posljednje uređivanje od palčica : 01.07.2013. at 22:08

  27. #177
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno

    Ne znam ima li ovdje nekog iz Novog Zg, ali našla sam na placu u Trnskom jednu kumicu koja prodaje maline 60 dag po 15kn! Ako uzmete više onda daje i po 12kn! Ja danas uzela 6 mjerica i evo u frižideru su maline posipane šećerom, sutra će biti i džem.

  28. #178
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Je li netko naišao na dobre i jeftine marelice? Na žalost ove godine ne možemo računati na domaće ...

  29. #179
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    za "pomalo lijene i ne-baš-preiskusne"

    imam u u frižideru već pomiješano sa šećerom: malo malina, mali kupina, ribizla (crvenog), sve posebno a imam i jednu posudu sa kombiniranim voćem...
    nisam imala vremena radit džem, dosta sam već i zamrznula pa sam ovo ušećerila u posudama da mi može izdršat dok ne vdim šta ću

    -sad imam vremena ali mi je vruče i ne da mi se stajati kraj tri različite zdjele i miješati pa sam došla na ideju da stavim sve to skupa u jedan ogromni zemljani lonac (posudu), sa poklopcem i stavim u pećnicu....pa tako napravim nešto tipa džem ili "slatko od bobica"...
    dal bi ovo moglo funkcionirati?
    svejedno mi je dal ću to sve malo izmiksati sa štapnim ali ovako za kombinaciju mi se čini da je bolje da ostanu bobe...

    ne znam koliko odprilike bi to trebalo "peći" tako u pećnici...par sati?...dal da ipak u nekom trenutku otklopim poklopac....?

    hm.

    evo ja ću probat nešto iskemijat...pa ću javit rezultat ali voljela bi da mi netko iskusniji javi ako vidi neku "katastrofu" na pomolu......pa da izbjegnem....
    hvala!

  30. #180
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    mene zanima kakvu posudu imaš i ja bi jednu

  31. #181
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Ja sam pekla višnje u običnoj tepsiji. Uglavnom se sve pretvori u vodu, pa ne bi rekla da sam nešto profitirala.
    Šljive se isto peku, ali to je posve druga priča jer se one same zgusnu kasnije kad se ohlade.

  32. #182
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    mene zanima kakvu posudu imaš i ja bi jednu
    imam baš nekakvu glineno-zemljanu, ručni rad...jedna prijateljica mi je skrenula pažnju da je to rad kakav izumire i onda sam kupila - neki sajam u Bg
    inače ju koristim za pečenja, složence

    još nisam krenula - vruče je, budem kasno navečer, a idem i po koju jabuku - da imam za svaki slučaj

  33. #183
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ne trebaju ti jabuke, ribizli ce to zgusnuti. Ali ako hoces komade voca da ostanu cijeli, onda vrlo kratko peci, uz minimum mjesanja ili cak bez jer je ovo meko voce koje se brzo raspada

  34. #184
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Canaj prvotno napisa Vidi poruku
    imam baš nekakvu glineno-zemljanu, ručni rad...jedna prijateljica mi je skrenula pažnju da je to rad kakav izumire i onda sam kupila - neki sajam u Bg
    inače ju koristim za pečenja, složence
    može li po prilici kolko si platila ja vidlajednu , za bila s poklopcem za nekih 150 kn,bilo i bez za pite. pa si razmišljam

  35. #185
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    može li po prilici kolko si platila ja vidlajednu , za bila s poklopcem za nekih 150 kn,bilo i bez za pite. pa si razmišljam
    ne sjećam se baš- ali oko 100 kn ili manje - 10 eura...tako nešto okruglo...
    Posljednje uređivanje od Canaj : 06.08.2013. at 09:47

  36. #186
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno

    Žene, prvi put planiram raditi džem od breskvi pa me zanima dal se s njih skida kožica ili ne? Spadaju li one među voće koje se teže zgušnjava ili ne?

  37. #187
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Nisam radila, ali ja bi skinula kožicu.

  38. #188
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno

    Skinula sam kožicu i ispalo je fantastično. Jučer sam radila od smokve i limuna, isto je odličan!

  39. #189
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ima netko provjereni recept za pekmez od šljiva bez šećera?
    Hvala.
    Ne stignam tragati...

  40. #190
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja sam stavila u pećnicu i pekla dok se nije zgusnulo
    nakon nekog vremena kada je većina vode isparila, prebacila sam u lonac na plin i kuhala do kraja
    stavila sam zrno, ali doslovno zrno soli, kao sol otpušta šećer iz voća
    ali za to moraš imati one sitne šljive, smeđe iznutra
    i totalno zrele, da su same pune šećera
    prije 2 godine mi je bio super
    gusti, kao katran
    lani sam imala one veće šljive, što su unutra žute, one su vodenastije
    i nije mi dobar ispao, bio mi je rijedak
    uguglaj si bestilj, to je džem od šljiva bez šećera
    meni je preklani bio takav, jedino što sam bila lijena mljeti šljive pa su bile kožice
    ali nas to ne smeta

  41. #191
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    radila sam pekmez od suhih smokvi (pronasla sam 3 paketica koji su se zagubili u spajzi, i stoje tako vec sigurno godinu dana- nisu mi bile fine za jesti, a zao mi je bilo baciti)
    fini je ispao, recept je s coolinarike

    PEKMEZ SA SUHIM SMOKVAMA I NARANČAMA
    Sastojci

    • 1 kg suhih smokava (narezane )
    • 1 l vode
    • 4 narance (oguljene i ociscene te narezane )
    • 2 narance ( narendana korica )
    • 3 limuna ( sok )
    • 500 g secera
    • 4 vanilije
    • 50 ml liker od narance ili ruma

    Priprema

    Stavi kuhati vodu i suhe smokve , te kuhaj oko 60 min. dok smokve ne omeksaju uz povremeno mijesanje .
    Skuhanim smokvama dodaj narezane narance i kuhaj oko 30 min.
    Skuhano voce usitni stapnim miserom . Dodaj secer , vaniliju i sok od limuna , te kuhaj dok se secer ne otopi i pekmez ne zgusne oko 20-30 min. uz stalno mijesanje .Skini s vatre i umijesaj liker i korice od narance . Ovako ce svijeza aroma narance i likera ostati duza .
    U vrele staklenke sipaj vreli pekmez , cvrsto zatvori poklopcem i okreni tegle naopako . Pusti da se potpuno ohlade , pa ih tek onda okreni na pravu stranu . Cuvaj na tamnom i hladnom mjestu .

  42. #192
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jučer sam zadovoljila svoju megalomaniju, šljiva na lopate, šerpa od 40l i šparet na drva. Sad sam mirna neko vrijeme.

  43. #193
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ajme marta... sa šećerom ili bez?
    Vidi post br. 189.

  44. #194
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ima netko provjereni recept za pekmez od šljiva bez šećera?
    Hvala.
    Ne stignam tragati...
    Lijepo ti je aleksandra70vanja rekla... za to trebaš optimalno zrele šljive bistrice. Inače, ima puno varijabli pa je teško napisati recept koji će 100% dati željene rezultate.

    Ja ne radim bez šećera, ali radim s minimumom šećera (10% težinski - ubrzava izvlačenje tekućine) a dodam i malo soli iz istog razloga.

    Daklem, 4-5 kg šljiva bistrica, mekanih
    oko pola kg šećera
    1 žličica soli
    (dalje po želji vanilina, cimet, klinčić i drugo)

    To sam ponekad kuhala u pećnici. Kuha se dok ne dobije gustoću koju želiš. Ove godine mi nije padalo na pamet - imam ganc novu pećnicu i odustala sam od ideje kuhanja šljiva.

    Opasnosti - jedne godine sam zaspala dok su mi šljive bile unutra pa su se spalile do kocena - užaaas...

    Ove godine sam samo skuhala džem na peći, isti omjeri sastojaka, kuhala dok količina nije došla otprilike na trećinu. U džem se može staviti 0,5 dl vinskog octa ako želiš da zadrži lijepu crvenu boju.

    Ako radiš pekmez, onda šljive treba samljeti. Ne pada mi na pamet - to se radi vani onako kako je marta opisala ako nemaš namjeru krečiti kuhinju - šprica opako i treba miješati da ne zagori.

  45. #195
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ont. ni ja ove godine nisam baš presretna kako je džem od šljiva ispao (dodijalo mi je) ali nema veze, bilo je i gorih godina.

  46. #196
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Vidjela sam Aleksandrin post samo se pitam ima li još koji način, onaj na šparetu, s miješanjem. Imamo jedan šparet u šupi, pa ga pomaknem za 2 metra, stavim na dvorište i ne brinem o špricanju. Tako zimi balakar kuham.

    Nego, kad se stavlja u pećnicu, može se staviti više slojeva šljiva, jedan na drugi? Jer, frendica me uvjerava da može samo jedan.

  47. #197
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Vidjela sam Aleksandrin post samo se pitam ima li još koji način, onaj na šparetu, s miješanjem. Imamo jedan šparet u šupi, pa ga pomaknem za 2 metra, stavim na dvorište i ne brinem o špricanju. Tako zimi balakar kuham.

    Nego, kad se stavlja u pećnicu, može se staviti više slojeva šljiva, jedan na drugi? Jer, frendica me uvjerava da može samo jedan.
    Može, dapače, meni su izgorjele kad je bio samo jedan sloj. Pekla lani u jednoj ne prevelikoj rajngli (7 l). Ali trajeeeee i treba povremeno promiješati. Eh, sad, teško je reći kako će tebi ispasti jer nisu sve šljive iste ni sve pećnice.

  48. #198
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    evo mene početnice
    u životu nisam kuhala pekmez (ni moja mater), ali sad sam dobila dosta vinogradarskih bresaka i ne stignemo ih pojesti.
    našla sam ovaj recept pa imam par pitanja za stručnjakinje"Šaljem Vam i fini recept pekmeza od vinogradarskih breskvica. Ako ih samo prepolovite dobit ćete džem, a ako ih sameljete dotit ćete pekmez.
    Breskvice operemo,izvadimo koštice, ogulimo kožicu,prepolovimo i stavimo u rajnglu (po potrebi zasladiti zaslađevačem po želji) i ostavimo preko noći na hladnom mjestu.
    Sutradan dodamo limunovog soka po želji (jedan limun) i kuhamo ih, stalno miješajući na jakoj vatri oko 45min do 1h, računajući od trenutka kada su dobro zakipile.
    Vrući pekmez stavljamo u zagrijane staklenke, ne do vrha, stavimo poklopac i okrenemo naopačke, pokrijemo ručnikom i ostavimo tako dok se ne ohlade.
    Po želji se u breskvice mogu dodati i očišćene kriške jabuka ( dobro se "ljube")."

    dakle, nakon što zakipe treba stalno, cijelo vrijeme miješati?
    kako se obranite od prskanja? nemam dvorište, samo kuhinju
    da ih stavim peći u pećnicu (na koju temp?) ili da ih kuham na špakeru?

    imam pirolizu pa se može pećnica usvinjiti.
    Posljednje uređivanje od rossa : 16.09.2013. at 09:55

  49. #199
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ja sam lijena pa ne miješam cijelo vrijeme, ali onda još više šprica. Ako ne kuhaš u nekoj ogromnoj rajngli, protiv špricanja možeš staviti onu mrežu koja se stavlja na tavu s mesom, iako to usporava hlapljenje vode jer se ona kondenzira na mrežici. Jedino ti je rješenje duboka i dovoljno velika posuda u kojoj kuhaš.

  50. #200
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Napravila moja majkica draga pekmez od sljiva sa dumbirom,kajenskim paprom I chilliem. Odlicna je! Napravila je I jednu sa aronijom.
    ja sam radila od grozda sa kardamonom,star anis,stapic vanilije.
    Radila sam I sirup od visanja sa zacinima i liker od visanja.

    I ja sam lijena za dugo mjesanje, Ali svejedno neznam Sta bi ostalo od tih bresaka nakon 45min kuhanja...

Stranica 4 od 6 PrviPrvi ... 23456 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •