Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 66

Tema: koliko treba da se pokvari?

  1. #1
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno koliko treba da se pokvari?

    cca koliko vremena treba da se neke namirnice pokvare van frižidera?

    ili nakon koliko vremena stajanja na sobnoj temperaturi vi to više nebi jeli?

    ako su otvorene?..... ili zatvorene?

    recimo jogurt? jaja (sirova) ? salama? sir? (tvrdi ili kravlji) majoneza? puding...itd, itd....

    znam da je meni baka govorila da prije nego krenem radit kolač, izvadim jaja malo iz friđa da se temperiraju,,,, meni se od toga dizala kosa na glavi jer sam se bojala da se ne pokvare...sad ih ostavim max 5 mminuta :paničarka:

    ili kad mm ostavi otvoreni jogurt, kaj mali nije pojeo, vani - pa ga nakon 2 sata on pojede

    ja i paštetu koja je otvorena noćila u frižideru ujutro hitim u smeće.... (ok, znam da paštete nisu zdrave, bla bla, ima već čitaba o tome, mm i ja ih volimo)


  2. #2
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    zasto pastetu stavljas navecer u fizider ako ces je ujutro baciti?
    ja nisam bas takav panicar. znali smo preko ljeta ici u jednu uvalu na par dana i to bez frizidera.
    otvorenu pastetu bas ne bi ostavila van frizidera, otvoreni jogurt ili puding bi nastojala cim prije pojesti (ona dva sata tm su mi o.k.).
    mekane salame tipa parizer, sunka isto bas ne volim da su vani, ali tvrde salame mogu.
    svjezi sir ne, tvrdi da. majoneza ne.
    itd

  3. #3
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    kaj se tiče paštete - to mm-u ostane

    mene su naučili da se niš ne ostavlja na tanjuru

    a recimo meso , sirovo, pogotovo faširano.... moji ga odmrzavaju tak da ga ostave prek noći vani.... ajd po zimi još nekak i ja to radim ,al po ljeti ga "odmrzavam" u frižideru....ono, izvadim ga predvečer, stavim u frižider i drugi dan je odmrznuto.... recimo.... ili možda ja krivo radim?



    (danas nismo imali cijeli dan struje, pa su mi u nedostatku interneta, padale blesave ideje na pamet)

  4. #4
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ovo odmrzavanje radiš baš kako treba.
    I za paštetu si u pravu, nešto sam negdje jednom slušala da
    stajanjem otvorene paštete nešto se nezdravo događa, ali neznam sad što.

  5. #5
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    ma meni ja davno, davno moja teta rekla da sve što je u konzervi,nakon otvaranja, mora se ili potrošiti ili staviti u drugu posudu jer u doticaju sa zrakom...... nešto..... tak da je meni i pašteta - konzerva....

  6. #6
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    i ja meso odmrzavam u frizideru, osim ako zaboravim na vrijeme izvaditi.
    ovo za konzerve me bas zanima tocno sta je.
    pastete bas ne jedemo (iako ih i ja volim) i obicno je pojedemo cijelu, ali zna mi recimo ostati nesto konzerve kukuruza ili tune pa to stavim u frizider.

  7. #7
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    pa kak onda nosiš jaja iz dućana, dođeš doma u roku od 5 minuta?

  8. #8
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Razlika je da li je ta sobna temperatura oko 22 ili ljetnih 27 i više. Na vruću ljetnu temp. gotovo ništa ne ostavljam vani. Inače, jajima neće ništa biti par sati na sobnoj. Ni siru, salamima, pudingu. Jogurt ne bih ni ja duže od 2 sata ostavila. Paštetu je mudro pojesti odjednom, ali i ako je prenoćila u frižideru, nije opasna.

    Ako ostane konzerve tune, kukuruza, pasirane rajčice, je to ostavim dan-dva u frižideru u konzervi, jer današnje konzerve imaju oblogu iznutra i nije opasno da se pokvari.

    Meso izvadim ujutro i ostavim vani ili ubacim u mikrovalnu da se odmrzne. Neće se pokvariti dok je ledeno.

    Recimo, kuhanu juhu ili maneštru stavljam u frižider do večere, pečeno meso pokrijem i ostavim na štednjaku.
    Treba paziti na kapulu (crveni luk), ako ostane prerezan, bez obzira na temperaturu, pa i u frižideru, treba odrezati sav dio koji je bio u doticaju sa zrakom, jer se stvaraju otrovni spojevi.

    Otvorenu bocu trajnog mlijeka držim 2-3 dana u frižideru ( nismo ljubitelji mlijeka).

    Ne bojim se kvarenja hrane, tu iskustvo, a i znanje teorije puno pomažu. I hrana voli pokazati kad je pokvarena, bar većina hrane...

  9. #9
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    pa kak onda nosiš jaja iz dućana, dođeš doma u roku od 5 minuta?
    imamo koke doma

    i treba mi 5 minute od najbližeg velikog dućana i 2 minute od malog dućana do doma....pješke....

    a kad idem u onaj udaljeniji (10 min) onda nosim one termo vrećice

    kaj da velim, bolesna djevica

  10. #10
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku



    Recimo, kuhanu juhu ili maneštru stavljam u frižider do večere, pečeno meso pokrijem i ostavim na štednjaku.
    Treba paziti na kapulu (crveni luk), ako ostane prerezan, bez obzira na temperaturu, pa i u frižideru, treba odrezati sav dio koji je bio u doticaju sa zrakom, jer se stvaraju otrovni spojevi.
    e ovo ne radim.... stoji vani od ručka do iza večere i onda ide u friđ....

    a ovo za luk nisam znala! hvala! korisna info! (ja ga držim zamotanog u foliji u fržideru)

  11. #11
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Lucas prvotno napisa Vidi poruku
    imamo koke doma
    Znas li ti koja je prosjecna temperatura u kokinoj guzi?

  12. #12
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Treba paziti na kapulu (crveni luk), ako ostane prerezan, bez obzira na temperaturu, pa i u frižideru, treba odrezati sav dio koji je bio u doticaju sa zrakom, jer se stvaraju otrovni spojevi.
    a ako je u vrecici ili foliji u frizideru?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Dr. Oz je rekao da je na sobnoj temp. kuhana hrana sigurna cca 4 sata. Pa ako mu je za vjerovati...

  14. #14
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj sss prvotno napisa Vidi poruku
    Dr. Oz je rekao da je na sobnoj temp. kuhana hrana sigurna cca 4 sata. Pa ako mu je za vjerovati...

    netko ko je toliko fasciniran baš mi ne ulijeva previše povjerenja kad je riječ o hrani
    (mislim na dr.Oza da se nebi krivo protumačilo,jel)

    šalim se, odmah me ovo asociralo na ovaj gore smajlić....al šta je - je


    Marsupilami - nebi se štela mešat

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Lucas, ne valja ti horoskop.

  16. #16
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    znam

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    U Njemačkoj sam primjetila da im jaja u dućanu NE stoje u hladnjaku i da im je rok trajanja sedam dana (na toj sobnoj temperaturi), pa sad ti misli.

    Osobno mislim da prilično pretjeruješ ,a za sebe mislim da sam prilično oprezna kad je hrana u pitanju (npr. na plac u toplijim danima nosim termo vrećicu sa ledom za spremanje mesa, mlijeka i sl. , a u prtljažniku auta me čeka putni hladnjak sa ledom).

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Jaja se skladište van frižidera, znači na samim farmama pre nego što se otpreme do prodavnica stoje na "sobnoj" temperaturi i takvima im je rok trajanja 60 dana.
    Lično sam jednom umutila sneg od belanaca starih 25 dana (tj. 25 dana su stajala u mom frižideru). I napravila celu tortu, pojeli smo je i tek onda u torbi u autu pronašli sveža jaja, kupljena dva dana ranije. Ona iz frižidera su bila od predhodne posete vikendici, znači 25 dana stajala u frižideru.

  19. #19
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Ljudi su prije jaja cuvali u kosari u podrumu po 2-3 tjedna

  20. #20
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj jurisnik prvotno napisa Vidi poruku
    a ako je u vrecici ili foliji u frizideru?
    Isto se stvara taj sloj, primijeti se kao bijeli prašak, ali moraš dobro zagledati, ili povećalom, da vidiš početak stvaranja. Zato, što je sigurno, odrežeš par milimetara i ispod je sve OK.

    A jaja u frižideru stoje i po dva mjeseca na velikim brodovima koji idu na duže ture i ne dotiču luke u kojima se može kupiti sigurna hrana. I dobra su, samo im ne mijenjaju temp. na kojoj su uskladištena.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 06.06.2012. at 22:01

  21. #21
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku

    Osobno mislim da prilično pretjeruješ .

    otko su mm-ovi starci pokupili salmonelu, pušem i na hladno, kak bi se reklo....

    doduše, njihov način čuvanja hrane i održavanje higijene- i moj, su nebo i zemlja ,....al opet....

    šta me košta pitati? postavljala su se i blesavija pitanja
    Posljednje uređivanje od Lucas : 07.06.2012. at 07:45

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    pa salmonelu uvijek možeš pokupit ako jaja ne obradiš termički.

  23. #23
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Što se jaja tiče, pa kako se ne pokvare kad ih kokoš skupja za ležanje-pa ne izlegne se pokvareno pile . Ok, razlika je kao što Beti3 kaže je li sobna temperatura 20 ili 29 C, ali mislim da im ništa neće biti i za puno više od pola sata. Pa i jogurt, i on se radi na toplom, i na nekoj normalnoj sobnoj temperaturi može i nekoliko sati izdržati, meni je jedino gadno ako je baš otvoren ali to i u frižideru (oni sa poklopčićem od alu folije). Pršuti salame i slično se i suše van frižidera, a narezane šunke "krenu" i u frižideru do idući dan...
    Ne znam, ja nisam baš osjetljiva na kvarenje, iako malo toga i kod nas doživi da se jednom otvoreno ostavlja za poslije

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa Vidi poruku
    pa salmonelu uvijek možeš pokupit ako jaja ne obradiš termički.
    Salmonelu možeš pokupiti SAMO ako su jaja/meso zaraženi salmonelom . Znaći ne uvijek ako ih ne obradiš termički, nego samo ako su zaražena (jedem sirova jaja bez straha i salmonele pa moram ovo napisati ).
    Posljednje uređivanje od sirius : 07.06.2012. at 08:23

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    zamrzavate svjeze fasirano meso? e mene je to frka, ali sam zaboravila zasto. Uvijek ga zdinstam na pol, pa mi je tak i vrijeme kuhanja kad ga odmrznem krace.Jel to imaneke veze ili je svejedno? MM tvrdi da su rokovi trajanja prenapuhani ii uvijek pojede npr.jogurt ako je prosao rok koji dan, a ja propustim bacit ...jos je ziv

  26. #26
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Salmonelu možeš pokupiti SAMO ako su jaja/meso zaraženi salmonelom . Znaći ne uvijek ako ih ne obradiš termički, nego samo ako su zaražena (jedem sirova jaja bez straha i salmonele pa moram ovo napisati ).
    joooj da.... crno jaje.... to smo ko klinci stalno tamanili (žumanjak i šećer....mljac.... gooodinama nisam jela)

  27. #27
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj sophie girafe prvotno napisa Vidi poruku
    zamrzavate svjeze fasirano meso? e mene je to frka, ali sam zaboravila zasto. Uvijek ga zdinstam na pol, pa mi je tak i vrijeme kuhanja kad ga odmrznem krace.Jel to imaneke veze ili je svejedno? MM tvrdi da su rokovi trajanja prenapuhani ii uvijek pojede npr.jogurt ako je prosao rok koji dan, a ja propustim bacit ...jos je ziv

    ja zamrzavam svježe.....

    da, i moj mm je isto takav....

  28. #28

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    zg posvuduša
    Postovi
    138

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I hrana voli pokazati kad je pokvarena, bar većina hrane...
    tako i ja mislim

  29. #29
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa ti rokovi na hrani su oni najkraci moguci koje industrija smije staviti, a da nesto u roku i stigne do kupca. Na vecini hrane pise "najbolje upotrijebiti do".

  30. #30
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    ja nemam problema sa zamrzavanjem već s pečenjem mesa dok ne pocrni,jer onda sam sigurna da nije sirovo

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da ja sad ovdje pisem sta sam upotrijebila ni ne primjetivsi da je i kad je istekao rok, trebao bi vam kolektivno rigajuci smajlic.
    A ja jos uvijek ziva. Ne radim to namjerno, al dogodilo mi se nekoliko puta.

  32. #32
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Daj, marta, pa sad me bas zanima sto je to bilo.

    Mi smo pojeli konzervu juhe od paradajza s 'best before' od prije dvije godine. I to smo umlatili bas nedavno. Sve pet. Ako nista drugo, rok trajanja barem donekle objasnjava kako cesto nam pada na pamet pojesti, jel, konzerviranu juhu.

    Pazim na meso i mesne proizvode, njih me strah. Svastanesto drugo - puno manje.

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    zadnje sto mi pada napamet, napravila sam palacinke sa svjezim mlijekom koje je otvoreno stajalo u frizideru toliko dugo da mu je rok trajanja istekao jedno 10 dana. imala sam isto takvo mlijeko u drugom frizideru pa nisam uopce pogledala. palacinke smo pojeli, a kad sam isla baciti ambalazu, vidjela sam rok trajanja. s obzirom da nije bilo pokvareno ni nakon sto je otvoreno stajalo barem 2 tjedna u frizideru, pitam se kakvo je to uopce mlijeko.

  34. #34
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa sto kakvo mlijeko? Svjeze, lijepo ti je pisalo.

    Ali stajaznam, moja prabaka je radila one neke zlevanke, zlevke, sto vec, vjecito od pokvarenog mlijeka, tj. mlijeka kojem je istekao rok trajanja. I to su jos bila ona neka mlijeka iz vrecica na plave kruzice ili sto vec. Ja jos ziva (ok, ona nije, ali umrla je s 93, vjerojatno ne od tog mlijeka).

  35. #35
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa nije se bas lako ubit hranom, dugo to traje, osim u iznimnim slucajevima.
    Recimo brasno, pastu, rizu, sušene mahunarke, kavu, čaj i sl. nikad ne provjeravam. Ako je mnoooogo staro, malo izgubi okus i to je to.

  36. #36
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja ne trosim puno mesa, i kupujem ga uglavnom u mesnici, pa me ni to ne brine. Mesne preradjevine osim slanine i pršuta ne kupujemo. A to moze stajat koliko god treba.

    Inace, ima moja baka ajvar u dunstflaši iz 68. Te godine se nekako zametnuo po špajzi. Nasli smo ga devedesetih, imao je boju tocno kakvu treba imati. Ali ga nismo pojeli, samo ga gledamo tu i tamo kao zivuci dokaz bakine vjestine.

  37. #37
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Lucas sama si rekla da pretjerujues, pa je glupo da ti jos i ja kazem

    hranu u konzervama ne bi trebala ostavljati u frizideru radi oksidacije metala s mastima. ali tu se radi o konzervi, ne o onoj aluminiskoj posudici u kakvoj su cesce pastete.

    jaja koristim bez straha i jos nisam naletila na pile ili nesto tako. imali smo temu s tim gadarijama sta ne?

    mlijeko uglavnom koristim trajno, pa mi se rijetko dogadja ovo ko marti.

    svako jutro oko 7 ujutro kupujem jogurt i stavljam ga u ladicu od radnog stola za gablec. jedem ga oko 13 sati i ev me ziva sam, cak sta vise u utorak sam pojela acidofil i kad sam pustala poklopac skuzila sam da mu je rok trejanja bio do 2.6. dakle 3 dana sam ga kasnije konzumirala i to nakon stajanja u ladici radnog stola od 7-13 (okvirno).

    ono sto te trebaju brinuti su mozda neke stvari koje nemaju veze s hladjenjm, kao aflatoksini u zacinima, orasatim plodovima i sl. dakle prava opasnost ponekda i nije na prvu ruku uocljiva.

  38. #38
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Daj jos malo o toj opasnosti iz zacina i orasastih plodova. Pogotovo ako se od toga povraca.

  39. #39
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne povraca se nego trujes jetru.

  40. #40
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    PIsao je Davor o tome detaljno na nekoj temi.

  41. #41
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ma kaae blazeno neznanje bi se reklo, ali mozes googlat aflatokisni ili aflatoxins.

    evo ti di se mogu naci:
    A. flavus and A. parasiticus are weedy molds that grow on a large number of substrates, in particular under high moisture conditions. Aflatoxins have been isolated from all major cereal crops, and from sources as diverse as peanut butter and marijuana. The staple commodities regularly contaminated with aflatoxins include cassava, chillies, corn, cotton seed, millet, peanuts, rice, sorghum, sunflower seeds, tree nuts, wheat, and a variety of spices intended for human or animal consumption.
    izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/Aflatoxin

    inace sam an faksu slusala mikrobiologiju namirnica. nakon svakog predavanja mi se suzavao izbor hrane. dugo nisam jela domece dzemove, sir nisam mogla ni pogladati, piletina mi je dugo bila neprijatelj broj 1. uzas. uspjela se nekako zbrojiti. sad jedme sve sto mi padne pod ruku a da mi izgleda Ok i jestivo.

  42. #42
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Hm.

    A valjda me nece ubiti (do kraja), s obzirom da to kao, kaze Wiki, kontroliraju. (A i glavno je da se od toga ne povraca!)

  43. #43
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ma ne brini se, tvoj uzrok povracanja ces rijestiti za koji mjesec

  44. #44
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne, ne, nisam povracala u trudnoci, a sad vjerojatno vise ni necu. To mi je valjda bio jedan od najvecih strahova. Jedino me samo malo muci to sto sam se nacitala prica gdje je zenama zlo na porodu. Ono, u trudovima. Pa krene bljuc. Ali izgurat cu i to nekako valjda.

  45. #45
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    evo meni nije, a jela sam razno razne nuts-e.
    opusti se i uzivaj.

  46. #46
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Jedino me samo malo muci to sto sam se nacitala prica gdje je zenama zlo na porodu. Ono, u trudovima. Pa krene bljuc. Ali izgurat cu i to nekako valjda.
    to je obicno od dripa, mucnina i povracanje

  47. #47
    Lucas avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    village...long village
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sto kakvo mlijeko? Svjeze, lijepo ti je pisalo.

    Ali stajaznam, moja prabaka je radila one neke zlevanke, zlevke, sto vec, vjecito od pokvarenog mlijeka, tj. mlijeka kojem je istekao rok trajanja. I to su jos bila ona neka mlijeka iz vrecica na plave kruzice ili sto vec. Ja jos ziva (ok, ona nije, ali umrla je s 93, vjerojatno ne od tog mlijeka).


    ajme....mlijeko iz vrećice..... mrzila sam ga nosit iz dućana, mrzila sam ga vidjet u frižideru -samo malo odrezan rub i stavljen s vrećicom u lonček....-al to mi je sad,eto, jedna lijepa uspomena iz djetinjstva....

  48. #48
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, ne, nisam povracala u trudnoci, a sad vjerojatno vise ni necu. To mi je valjda bio jedan od najvecih strahova. Jedino me samo malo muci to sto sam se nacitala prica gdje je zenama zlo na porodu. Ono, u trudovima. Pa krene bljuc. Ali izgurat cu i to nekako valjda.
    Nece te biti briga za to, cak ni ako budes povracala.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    ja često jedem hranu s prošlim rokom, recimo jogurte.
    suhu hranu (tjestenine, brašno, čajeve...) ni ne provjeravam.
    ali zato neku piletinu ne bi pojela ni pod razno. po ljetu se usmrdi još dok joj nije prošao rok trajanja (pretpostavljam loše skladištenje).
    inače nijedna piletina na tržištu nije mikrobiološki ispravna i to se tolerira jer se smatra da se mora termički obraditi.

    ovo sa salmonelom, mogu dobiti pojašnjenje. znam da jajce mora biti zaraženo i znam da se ubije kuhanjem.
    ali kako znate jel zaraženo ili nije? pa to se baš i ne vidi...

  50. #50
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Ja pročitala da problematična hrana ne smije biti više od 2 sata na temperaturi ispod 60 i iznad 5 stupnjeva C.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •