Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Pomozite mi oko nalaza spermiograma

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    47

    Post Pomozite mi oko nalaza spermiograma

    oprostite što otvaram još jednu temu, ali su pitanja ostala neodgovorena, a puno ih je
    Već sam na jednom topicu rekla da je riječ o mom bratu koji je nedavno dobio nalaz spermiograma koji je nažalost loš (najvjerojatnije uslijed prekasnog spuštanja testisa kad je bio dijete. Rođen je kao nedonošče a operacija spuštanja oba testisa je rađena s cca 5 god). No po nalaz i na razgovor s dr. Lučingerom je išao sam i izgubio se u vlastitoj buci u glavi nakon što je čuo da nalaz nije ok. Rezultat toga je da je došao doma i da uopće nema pojma što mu je rečeno. Surfam već danima bez prestanka pokušavajući shvatiti nalaz, ali vas molim za pomoć oko stavki.
    COUNT SUMMARY
    Category Cells counted Sample (M) Concentration (M/ml) Percent
    Total 126 10,7 3,6 100
    Motile 35 3,0 1,0 28
    Progressive 17 1,4 0,5 13
    W.H.O.Comparision
    Parameter Actual Value Standard Units Status
    Total Conc. 3,6 20,0 M/ml Fail
    Motility 28 50 % Fail
    Rapid cells 21 25 % Fail
    MEAN VALUES
    Parameter Value Units Standard Deviation
    Path Velocity 36,8 um/s 18,9
    Prog. Velocity 29,5 um/s 14,9
    Track speed 55,1 um/s 28,9
    Lateral Amplitude 3,5 um/s 1,7
    Beat Frequency 23,6 Hz 14,4
    Straightness 84 % 16
    Linearity 56 % 14
    Elongation 71 % 14,7
    Area 3,2 um sq 0,9
    VELOCITY DISTRIBUTION
    Category Cells counted Sample (M) Concentration (M/ml) Percent
    Rapid 4 26 2,2 0,7 21
    Medium 3 9 0,8 0,3 7
    Slow2 21 1,8 0,6 17
    Static 0-1 70 5,9 2,0 56

    Koji podaci su "relevantni" tj. koja točno mjera govori o pokretljivosti i morfologiji spermija?

    On i supruga se trude već godinu dana i jedino što je on zapamtio je da moraju ići na vantjelesnu. Nije ga slao na nikakve dodatne pretrage, ali mislite li da bi na nekim pretragama još trebao inzistirati?
    Hvala vam svima puno na čitanju i svaki komentar ili odgovor je dobrodošao

  2. #2
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    podižem, ako nije vidljivo (možda će neko znati odgovor)

  3. #3
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Draga, dok ti se ne javi netko stručniji...svi podaci - motility, velocity, progressive, rapid, static, slow - govore o pokretljivosti. "Value" je bratov postignuti rezultat, "Standard" je propisana vrijednost koju treba imati da bi se klasificiralo kao normozoospermia.
    O morfologiji ne vidim ništa, neka me ispravi netko ako vidi.

    Po svoj prilici ih ni gosn Mijo ni profertili neće poštedjeti MPO, ali nije rečeno, spermiogrami su jako varijabilna stvar (u našem, primjerice, bez ikakve terapije broj spermića šeće po parsto posto gore-dolje). Zato bi ga trebao ponavljati - mislim da je standard 3x, svaka 3 mjeseca, ali neka bude spreman na to da rezultat nažalost može ići i na gore.

    Što se tiče dodatnih pretraga, prevladavajući je stav da se muška neplodnost ne liječi već zaobilazi, da se ne gubi dragocjeno vrijeme. Ako ih može iskamčiti - neka, ali možda bolje da to radi paralelno s MPO, a ne prije. Naravno, odluka ovisi o tome koliko su uopće spremni krenuti u MPO (a i o godinama).

    I reci bratu da ovo nije totalna katastrofa, dapače, ima ovdje parova koji bi na ovaj rezultat zaplakali od sreće. Sretno

  4. #4
    anabanana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    444

    Početno

    Da, moj muz, na primjer, ima ovih rapid(progresivno pokretnih) 0%, a tek 12 % medium( slabije pokretnh) . A ja se i dalje nadam trudnoći iz "keksa". Nepopravljivi optimista
    Po usporedbi sa ovim nasim nalazom, ovo je super

  5. #5
    thaia28 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    991

    Početno

    potpisujem Argente


    po ovom nalazu - pogledaj dio w.h.o. comparison - tu se vidi što je standard i koji je njegov nalaz - po ovome ispada da brat ima i oligo (smanjen broj - ima 3,6 mio dok je prema standardu minimalno 20mio potrebno po ml) i astheno (smanjena pokretljivost - tb ima pokretnih 28%, dok je prema standardu min potrebno 50%). Podatak o morfologiji ne piše.

    eventualno da napravi briseve; možda mu je lošiji spermiogram zbog neke bakterije

    No, spermiogrami ne znače uvijek ono što pokazuju - mm je imao stvarno jako loš spremiogram, teži oblik oligoteratoastheno i po brojkama puno lošiji od tvoga brata, koji se nije bogznakako popravljao kroz period od koje 2 godine i eto, uspjeli smo zatrudniti - i to triput (nakon 2 godine u MPOu)

    Ne oslanjat se samo na raznorazne pripravke, krenuti lagano u procedure, a paralelno si pomagati čajevim, bioastinom, tribestanom..
    u svakom slučaju, želim njemu i njž da čim prije dođu do svoje bebice..

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    47

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Draga, dok ti se ne javi netko stručniji...svi podaci - motility, velocity, progressive, rapid, static, slow - govore o pokretljivosti. "Value" je bratov postignuti rezultat, "Standard" je propisana vrijednost koju treba imati da bi se klasificiralo kao normozoospermia.
    O morfologiji ne vidim ništa, neka me ispravi netko ako vidi.
    hvala vam cure do neba i nazad
    Ovo za morfologiju se i meni čini da nigdje nije navedeno . Ali nije li to jedan od najrelevantnijih podataka (osim količine pojedinih) kod muške neplodnosti?

    Ok, znači količina je 3mil, ali da li za ove progresivno pokretne gledam Progressive 13 percent ili pod W.H.O. comparision Rapid 21%? Tj na kraju jel' on ima 13 ili 21% tih brzih ?

    I što vam se čini (pitam čisto ovako laička mišljenja, ne hvatam se za to jer znam da će to njihov liječnik odrediti): da li je to za ICSI ili IVF (ako sam dobro zapamtila kratice)?

    S njegovom suprugom je sve u redu, on 31g, ona 29g

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    47

    Početno

    thai već odgovorila :D
    thai, nisam shvatila iz poruke, jeste li vi ostali prirodno trudni ili iz MPO?

  8. #8
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Po novom WHO standardu, minimum je 15 milijuna.

    Kod nas je problem bio u morfologiji 3, od minimalnih 4 i ukupnih 12 milijuna, od ovih minimalnih 15, sve pod nazivom blage oligospermije s malo zeznutom morfologijom. Uzrok - jedan poluspusten testis (tj. jedan od uzroka na koje se sumnjalo). Ostvarili prirodnu trudnocu iz devetog pokusaja, usprkos tome sto i ja vucem pricu s izuzetno niskim AMH, taman prije prvog stimuliranog IUI-ja.

  9. #9
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Evo ja ću probati dati odgovore ali više u zoni nagađanja, nadam se da će ti se javiti neki stručnjak za muške dijagnoze (cure i dečki pliz doprinesite, žao mi je da su ljudi u neizvjesnosti pa odgovaram koliko je u mojoj moći, a strah me da ne odgovorim krivo).

    Morfologija se i meni čini bitnom, ali neki labovi je ne rade; mislim da je razlog tome pretpostavka da su male šanse da će morfološki neispravan spermić uopće biti u stanju oploditi jajnu stanicu.

    IVF ili ICSI, to koliko znam ne odlučuje doktor nego biolog kad krene u obradu uzorka, naime zna se dogoditi da i parovima s normozoospermiom rade ICSI ovisno o nekim drugim parametrima koji ne moraju biti vidljivi na prvu (tipa aglutinacija spermija) ili broju js dobivenih u stimulaciji itd.

    Svakako nije naodmet napraviti briseve, čekirati hormone, piti vitamine i sl., ali ja bih se u ovom momentu posvetila čim bržem ubacivanju u mašinu, pogotovo ako se ispostavi da je jedini razlog lošem spermiu kasno spuštanje testisa, uostalom čim kreneš u MPO fokus se ionako prebacuje na ženu, tako da sad se nadajmo da i njoj u hodu neće nešto otkriti.

    No ništa ne ide na silu, moraju oni to prvo svariti (samo nama je za svarivanje trebalo podugo pa imam poriv drugima govoriti da ne gube vrijeme )

  10. #10
    thaia28 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    991

    Početno

    Citiraj elly07 prvotno napisa Vidi poruku
    thai već odgovorila :D
    thai, nisam shvatila iz poruke, jeste li vi ostali prirodno trudni ili iz MPO?
    prirodno

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    38

    Početno

    Pozdrav,
    Evo i nalazi mm-a, prvi nije bio bajan, a drugi je jos gori...radjeni u dva razlicita laboratorija (OB Sibenik i KBC Split) u razmaku od mjesec dana :

    PRVI :
    Sp-volumen = 5.0 ml (>2)
    Sp-pH = 8.0 (>7.2)
    Sp-koncentracija = 54 broj/ml (>20x[1e6]/ml)
    Sp-ukupan broj = 270 (>40x[1e6])
    Sp-pokretljivost spermija = 40% (>70%)
    Sp-progresivna pokretljivost = 20% (>50%)
    Sp-gradja spermija = 50% (>30%)
    Sp-vitalnost spermija = 45% (>75%)
    * Sp-mikroskopsi pregled - dosta spematozoida. 10-15E, 15-20L. Nesto stanica spermatogeneze.

    DRUGI :
    Volumen = 3.2 (>2 ml)
    pH = 7.8 (>7.2-8)
    Broj spermija = 7.6 x 10e6 (>20 x 10e6/ml)
    Aglutinacija = Ne
    Pokretljivost (a+b> 50%) :
    a- brzo usmjereno pokretnih = 9%
    b- sporo usmjereno pokretnih = 10%
    c- neusmjereno pokretnih = 2%
    d- nepokretnih = 79%
    Opca ocjena pokretljivosti = 2-2/3 (0-4)
    Ostali elementi u spermi : leukociti
    Dg : Oligoasthenozoopermia


    - Nije mi jasno - niti na jednom nalazu nema morfologije?

  12. #12
    sos15 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    913

    Početno

    Ella07,

    s obzirom da ja pripadam grupi koja bi za ovakav nalaz slavila danima, ne mogu ti pomoći oko morfologije. Mi se nadamo da ćemo pronaći makar jedan spermatozoid. Moj savjet za tvog brata je da ako još nisu spremni za MPO, a godine im to dopuštaju, zaledi negdje uzorak sperme za slučaj da se kasnije odluče. Nažalost kad je u pitanju muški sterilitet mnogo toga je neistraženo, a česta su variranja u spermiogramima. Bolje je da sad zaledi uzorak i da ga ima u rezervi, nego da se jednog dana (ne daj Bože) odluči za MPO, a ne bude bilo s čim uraditi istu. Naravno, treba odraditi još dodatnih nalaza da se vidi u čemu je problem, možda je u pitanju neka bakterija, endokrinološka bolest ili nešto sasvim drugo. Sve to može uticati na spermiogram. Ponajviše stres. Nek oni pokušavaju prirodno još neko vrijeme ako žele, ali nek si obezbjede rezervu obavezno.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    540

    Početno

    minnie mouse
    mozda ne rade morfologiju , al po nalazu tvoj muz ima neku bas gadnu infekciju koju treba prvo da vidi koje baje ima pa po antibioticima udri pa ce se popraviti i spermiogram.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    38

    Početno

    hvala...i samoj mi je to
    palo na pamet zbog ovih leukocita...ide ovih dana napraviti briseve pa se nadam da ce biti bolje nakon neke terapijice...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •