Pokazuje rezultate 1 do 44 od 44

Tema: Trafo stanica u blizini kuće

  1. #1
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno Trafo stanica u blizini kuće

    Zna li itko je li to i koliko štetno za stanare?
    Naime, imamo priliku tržiti nešto takvo, vrlo povoljno, pa preispitujemo potencijalne opasnosti.
    Kuća se doslovno naslanja na trafo koji opskrbljuje pola grada. Trafo je u prostoriji od kojih tridesetak kvadrata i ja ne čujem da išta zuji kad prođem pored, ali navodno i to može biti problem.

    Eh sad - sve ovo što sam navela su u stvari rekla-kazala. Ja osobno nemam pojma kako trafo-stanica funkcionira, kakva su to zračenja u pitanju i zujanja.

    Iskustva?

    Hvala unaprijed!

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nemoj trzit.
    U Sibeniku recimo postoji cijeli kvart koji zovu "kod centrale" iako kvart ima ime...

  3. #3
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    ja ne bih. P

    Da li stvarno zrači ili ne, mislim da zrači (ako zrači utičnica na zidu, ona trafo stanica definitivno zrači),

    S druge strane, MMeova kuća na moru je preko puta trafostanice (između je put - cesta). I ta se trafo stanica UVIJEK čuje. Znači zuji...

    I još k tome, iznad ima hrpa razvodnih kablova, zar ne?

    Ja ne bih.

    I još, opet. Ja gledam na svaku nekretninu koliko je utrživa ako se meni (nama) nešto desi. Ova pored trafo stanice, mislim da i nije najbolji zgoditak.

    Ovo je samo moje mišljenje, Lex.

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    sorry na greškama..pišem preko registratora...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    ja ne bih tu živjela..nedavno sam negdje pročitala da je to opasno po zdravlje (ubij me, ne mogu se sjetit gdje)..
    ali kao opaska..kažu da naše poznati mobilni operateri isplaćuju ohoho sume da se ljudiam postavi odašiljač na kuću..

    btw, evo stvarno smo baš jutros zaključili kako smo svi "gnjili" na poslu..rič po rič i skužimo kako nam je 10 godina na vrhu nebodera 2 odašiljača za mob., 2 za tv, 2 za radio, pa nekoliko za drž.strukture, itd..

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    planeta zemlja
    Postovi
    284

    Početno

    ja nikada tako nesto nebi kupila.
    citala sam puno o tome ali nisam od te struke da bi ti sada prepricala.
    zapamtila sam samo da je BIG NO NO
    isto vazi i sa kuce pored kojih prolazi dalekovod ili se nalaze ispod dalekovoda ( i zgrade)

  7. #7
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Transformatori UVIJEK zuje. Ako ga ne čuješ po danu, sigurno se čuje po noći. Što jači, to više zuje. Sasvim sigurno podižu buku u mirnom okolišu za barem 10 dB, a sigurno i dosta više.

    Što se tiče el. i mag. polja, ona postoje. Kolike su razine i je li to štetno ... doznat ćemo za jedno 50 godina. Sigurno je da svako spominjanje štetnosti ovih polja ili zračenja u javnosti obezvrjeđuje nekretnine u blizini. A to je štetno.

    Inače mi je bilo fora kad su nekakvi procjenjivali profesionalni rizik ljudi koji rade na dalekovodima pod naponom (da, i to postoji). Tvrde da bi čovjek nakon 40 godina rada u takvim uvjetima imao slabiji vid, memoriju i potenciju, ali ... to bi mu se dogodilo i bilo gdje drugdje.

    Svejedno, ne kupuj. Svakim novim zakonom o gradnji takvih objekata povećava se traženi razmak od naseljenih objekata. Većina tih objekata već danas ne udovoljavaju.

  8. #8
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    MM (inače ing.) mi je objašnjavao da je koma spavati u tim uvjetima, ali da iz marketinških razloga to nitko neće reći :/
    Mi smo prali auto u Sv.Nedjelji, ispod vodova, pa to zuji nenormalno, pa me MM potjerao u kafić da mi ne bi slučajno naštetilo

  9. #9
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja ne bih kupila. Jedno vrijeme smo MM i ja živjeli u kući blizu trafo stanice. Stvarno se čuje stalno, pogotovo po noći. Mi smo bili na 6. katu, visoko iznad nje, ali smo je čuli. Mislim da je i štetno. I dobro ti je napisala mamma san, na nekretninu moraš gledati kao na moguću buduću investiciju. Trafo stanica joj svakako ruši prođu.

  10. #10
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    idem pitati naše strujiće pa ti javim.
    za jedno tri dana jer moram u potkrovlje stići

  11. #11
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Eh, još nešto, što ti možda govori o utrživosti nekretnine.

    Razmisli gdje se nalazi nekretnina (mjesto, kvart), zatim o veličini nekretnine itd...i koliko vrijede takve nekretnine u istom mjestu, kvartu, ali dalje od trafostanice. I koliko dugo ti ljudi prodaju tu nekretninu. I na kraju usporedi cijene.

  12. #12
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    mi zivimo u zgradi nasuprot jedne male trafostanice i nisam nikad cula da zuji,a tu smo vec 5 godina!!
    ali,da bi radje da mi nije preko puta-bi!!!!

  13. #13
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Evo, draga što kaže naš ovlašteni dipl.ing.el.
    trafostanice do 1000 kVA uopće ne trebaju posebnu procjenu el.mag.zračenja osim ako se nalaze u samom objektu.razlog-ministarstvo zdravstva je potvrdilo da je u granicama dopuštenog zračenja.
    Za zujanje kaže da se na metar od trafo smije čuti >35dB, a to navodno nije posebno čujno (ja ne znam koliko je to).
    Ako zuji tako da nekom smeta znači da nije "nešto" dobro stisnuto, i zove se ekipa za očevid da to nešto stisnu.
    Pitala sam ga da li bi on kupio kuću naslonjenu na trafo, a on je mrtav hladan rekao da bi (kaže da bi bar imamo uvijek dobar napon ).
    Sad sam se sjetila da imam frendove koji imaju trafo u dvorištu pa ću i njih pitati.

    P.S.ja nisam sigurna da bi htjela graničiti sa trafom, ali što Davor kaže ...utjecaj nekih "stvari " moći ćemo jasno dokazati tek za neko vrijeme.Tko zna možda to el. mag. polje ide nekoj boleštini na živce pa se neće pojaviti niti u blizini

  14. #14
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    evo pitala sam i frendove.ona kaže da nema pojma jel zuji, što bi trebalo značiti da ne zuji,jer bi valjda inače skužila.u dvorištu im je

  15. #15
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    trebalo je pisati <35dB

  16. #16
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Kod nas je "najjači" dalekovod 400kV i taj zuji i bez trafostanice. Prepoznaje se po duploj užadi i nekakvim džidžama umetnutim između njih na nekakvom razmaku. Svi slabiji dalekovodi zuje puno manje i samo u posebnim vremenskim uvjetima. Zajedničko svim nekretninama koje se nađu u blizini takvih instalacija je momentalan pad tržišne vrijednosti.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Dugo sam bila na godišnjem pa sam tek sada vidjela ovu temu. Kad me ljudi nazovi i pitaju za zračenja preporučim im da posjete www.megon.hr
    tamo je dosta dobro objašnjeno o elektromegnetskim zračenjima koje jesu štetna a naročito za ljude sa srčanim problemima i ugrađenim pace-makerima (nisam sigurna da se tako piše), ili da nazovu našu energetsku sekciju 49 13 913.
    Ista stvar je i s repetitorima za mobilnu telefoniju koje ima gotovo na svakom koraku, mada svi tvrde da su mobiteli sami po sebi puno štetniju od repetitora. Sad ga znaj....

  18. #18
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj sandy prvotno napisa
    ja nikada tako nesto nebi kupila.
    citala sam puno o tome ali nisam od te struke da bi ti sada prepricala.
    zapamtila sam samo da je BIG NO NO
    isto vazi i sa kuce pored kojih prolazi dalekovod ili se nalaze ispod dalekovoda ( i zgrade)
    Ja ne bih...mene je tih stvari STRAAAAAAH!!! Mislim, ne daj bože kupiti nešto takvo radi jeftinoće i onda početi oboljevati i vi i djeca...
    Ja bih te strogo upozorila na zdravlje - zujanje je manje bitno....

    Iza hotela Westin nalazi se velika trafo stanica od 30kwh. Izvor iz HEP-a nam je rekao, da su zračenja iz te trafo stanice ogromna, jer samo iz 0,4 kw trafo stanice (koja je mala trafo stanica) zračenje se širi na stotine metara dalje. - http://www.zelena-akcija.hr/ZANoviWe...2/226/lang,en/

    MIslim da na engl. stranicama možeš naći puno tih upozorenja... ja se samo sjetim filmova američkih koji su povezani sa dalekovodima i oboljenjima stanovništva... isto tako kada prođem preko Jaruna, pa tamo oni svi silni vodovi i stanica... brrrrrrrrrr....

  19. #19
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    ~lex~ je zapravo pitala što s nekretninom priljepljenom na jednu takvu trafostanicu. Nekretninu sam vidio zajedno s trafostanicom i nisam se posebno zabrinuo, jer se radi o malom lokalnom transformatoru, kakve obično stavljaju u sasvim neupadljive kućice, a ovaj je poseban samo po tome što se nalazi u uuuuskoj uličici i strpalo ga u šupu.
    Ostaje činjenica da blizina takve stvari obezvrjeđuje nekretnine - spomenuta srednjovjekovna (!!!) kamena kuća i dalje zjapi neprodana, a malo je vjerojatno da će se skoro prodati.
    Caveat emptor!

  20. #20
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    podižem temu jer me isto zanima kupnja za mene inače savršene kuće koja se nalazi 350 metara (mjereno vožnjom autom) od dalekovoda-onog u brezju pored samobora ako neko zna-ne znam koje je to snage.što mislite?dovoljno udaljeno ili ne?

  21. #21
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    podižem temu jer me isto zanima kupnja za mene inače savršene kuće koja se nalazi 350 metara (mjereno vožnjom autom) od dalekovoda-onog u brezju pored samobora ako neko zna-ne znam koje je to snage.što mislite?dovoljno udaljeno ili ne?

  22. #22

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    250

    Početno

    evo ja vec 30 g zivim 5 m od trafostanice a susjedi i blize.....mogu reci da nismo primjetili da ljudi oboljevaju ili .....zbog nje.....mislil da zraci ali ajmo vidjeti u danasnje doba sta ne zraci i koliko je zdravo imati mobitel.televizor,mikrovalnu.....ako pocnemo tako di bi bio kraj......ajmo u davnuuuuuu proslost........................moje misljenje

  24. #24
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    Pa u svakom slučaju bolje ne imati trafostanicu blizu, ali ako se ne može izbjeći šta češ. Ja se nebi upuštala u kupovinu nekretnine blizu trafostanice.

  25. #25
    Dodirko avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,405

    Početno

    Ja ne bi.

  26. #26
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    naš stan na moru je kraj trafostanice, zgrada je kojih 50m udaljena od nje
    srećom po nas, naš stan je s druge strane zgrade
    neću reć da je od toga, jer naravno da nemam dokaza, ali strana zgrade koja je okrenuta prema trafo stanici ima 20 stanova, 4 stana koja su joj najbliža, od 1. - 4. kata idu dijagnoze ovako:
    karcinom maternice
    karcinom dojke
    karcinom debelog crijeva
    karcinom grlića maternice

    još su u zgradi 1 susjed preminuo od karcinoma pluća i još jedna susjeda sa karcinomom debelog crijeva

    u kući s druge strane trafostanice žena umrla od karcinoma dojke

    malo previše da bi bilo slučajno

    oni koji su na strani zgrade prema trafostanici, ali udaljeniji od nje su, zasada zdravi

    sad da ne stavljam svu krivicu na trafostanicu u prizemlju zgrade je bila mesnica sa ogromnim frižiderima, točno ispod te vertikale u kojoj su svi ti oboljeli, bile su jake vibracije, točno ispod spavaćih soba, čak su im iz zavoda za javno zdravstvo dolazili mjeriti vibracije i na kraju je mesnica zatvorena, ali to je trajalo godinama

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    naš stan na moru je kraj trafostanice, zgrada je kojih 50m udaljena od nje
    srećom po nas, naš stan je s druge strane zgrade
    neću reć da je od toga, jer naravno da nemam dokaza, ali strana zgrade koja je okrenuta prema trafo stanici ima 20 stanova, 4 stana koja su joj najbliža, od 1. - 4. kata idu dijagnoze ovako:
    karcinom maternice
    karcinom dojke
    karcinom debelog crijeva
    karcinom grlića maternice
    U našem stanu u ST-u (trafostanica je u zgradi i prilično je velika) su od 9 stanara troje oboljeli od karcinoma. Doduše, oboljelo ih je i više kod muža na moru (nemaju trafo). Ne znam, ja ne bi kraj sebe trafo nikako - ako ništa, zbog iritantnog zujenja (dobro, na to se može naviknut), ali i strah je vrlo moćan.

  28. #28
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    uglavnom,pitala sam tipa koji se bavi s tim http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20...temedana01.asp

    to je on.rekao mi je da je ukoliko se uzme kao premisa da zrači da zrači isključivo u neposrednoj blizini doslovno par metara od lokacije.
    e sad,neki spominju da mora biti udaljenost 1m/KV trafostanice/dalekovoda.dakle opet sam ok.
    kvragu ne znam ni sama.bojim se onog psihološkog efekta,da ću stalno razmišljati o tome,a stvarno ne vjerujem da ću više ikada naći nešto tako dobro,već dugo gledamo i niš nam nije odgovaralo,ovo je stvarno TO. :/

  29. #29
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    uglavnom,pitala sam tipa koji se bavi s tim http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20...temedana01.asp

    to je on.rekao mi je da je ukoliko se uzme kao premisa da zrači da zrači isključivo u neposrednoj blizini doslovno par metara od lokacije.
    e sad,neki spominju da mora biti udaljenost 1m/KV trafostanice/dalekovoda.dakle opet sam ok.
    kvragu ne znam ni sama.bojim se onog psihološkog efekta,da ću stalno razmišljati o tome,a stvarno ne vjerujem da ću više ikada naći nešto tako dobro,već dugo gledamo i niš nam nije odgovaralo,ovo je stvarno TO. :/

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Evo što kaže struka: http://www.gradimo.hr/12471.aspx

    Inače, nema ba teorije da izbjegnemo elektromagnetskom zračenju (oš fen, oš monitor, oš mobitel, oš svaki kabel i žica kroz koju struja ide - sve to ima magnetsko polje...) A transformator je u metalnom kotlu koji funkcionira kao Faradayev kavez pa to možda ipak ne bi bilo tak strašno. Osim toga, postoji i Zakon o zaštiti od neionizirajućeg zračenja (ako se ne varam, iz 1999 - ne znam da li je bilo kakvih obnova ili izmjena).

    Kako god bilo - mene ti kod trafostanica puno više smeta BUKA, nego elektromagnetsko zračenje. Probaj boraviti dulje u tom prostoru, pa da vidiš. Daklem za kupnju - ne znam baš...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ja živim kraj trafostanice - prva smo kuća do nje, dijeli nas nekih 20-ak m... ne zuji, nemamo baš u susjedstvu nenormalan broj karcinoma: zapravo, jedan je oboljeli od raka u susjedstvu za kojeg ja znam... :/ sagrađena je još 1962 ali je u zelenilu i ja sam još nasadila cilo čudo stabala oko kuće - navodno biljčice upijaju dosta em zračenja - pa sam se ja uvatila toga ka pijan plota - samo sadim sad planiram zabost bršljan tik uz TS (ko fol samonikao ) pa ga naslonit da se penje po tom zdanju....


    mi ćemo doduše gradit kuću koja će biti puuuno dalje od trafostanice i sretna sam zbog toga :D (ne samo zbog TS )

  32. #32
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Mi živimo direktno iznad mesnice s hladnjačama, bio nam je ing. mjeriti zračenje s onim strojčekima, kaže da ništa ne zrači, dobra izolacija a i ne treba neka jaka struja za frižider - veći bed nam je podzemna voda, ali tamo smo naslonili gomilu ormara instiktivno (pohvalio me striček), a mene preosjetljivca umiruje to zujanje od mesnice, mislim da je slično onom bijelom šumu koji ljudi kupuju. Eto nije tako strašno za sad

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Slatina
    Postovi
    200

    Početno

    da li se može pokrenuti peticija i nakon toga tužba da se makne trafostanica iz ulice (napaja cijeli grad). zuji. podosta

    ogromno je za moj pojam trafostanice, izgleda kao iz sf-a, kad se gradila to je bila livada, a grad se širio, i sad je nasred ulice

    nema malignih oboljenja, ali želim znati može li se to micati?

    da li je to itko radio u hrv. (ili igdje) zbog zračenja (mora ga se izmjeriti, jel?) potencijalne opasnosti za zdravlje?

    ne želim sad ispasti nekakav utopist ili što ti ja znam što, samo pitam?

    može li se ?

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Može se žaliti na razinu buke. Za to je nadležno Ministarstvo prostornog uređenja (mislim). Postoji čak i zakon kolika je dozvoljena buka, a to se odnosi i na transformatore... Znam da Končarev Institut radi takva mjerenja (a vjerojatno i HEP). Buka na granici građevne čestice ne smije prelaziti 80 dB.

    Što se pak zračenja tiče, trafo i nije neka velika frka (ima metalni kotao) ali to stvarno ne znam gdje bi se moglo izmjeriti... Ministarstvo zdravstva je svojevremeno imalo nekakav projekt zaštite od elektormagnetskog zračenja, ali to se odnosilo na dalekovode, manje na trafostanice.

    (Inače, zapitam se i ja o ovome - svi bi mi struju, a nitko ne bi trafostanicu u dvorištu... Svi bi dobru mobilnu mrežu, a nitko ne bi antenu u svom dvorištu, svi bi pouzdane izvore energije, a nitko ne bi nuklearku, termoelektranu i slično u svom dvorištu.... )

  35. #35
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    kad sam zivjela sa starcima preko puta moje sobe bila je trafo stanica. zujala je za poludit.
    sad je preko puta nase spavace i dok nisam procitala ovaj topic nisam ni bila svesna da je tu

  36. #36
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    http://www.forum.hr/showthread.php?t=45348

    www.zik.hr
    za mjerenje zračenja.ono kaj bioenergetičari mjere oni sa nekim mini aparatićima je bezveze,baš ti trebaju pravi uređaji koji obično imaju samo instituti.i navodno je samo zračenje promjenjivo,tak da...

    evo ja sam suzila izbor idealnih nekretnina na 3.kod jedne mi je u vrtu trafostanica,kod druge preko puta regionalni dalekovod,a kod treće mi je 100m od kuće repetitor,a 100 m iznad kuće TV odašiljač.


  37. #37
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    http://www.forum.hr/showthread.php?t=45348

    www.zik.hr
    za mjerenje zračenja.ono kaj bioenergetičari mjere oni sa nekim mini aparatićima je bezveze,baš ti trebaju pravi uređaji koji obično imaju samo instituti.i navodno je samo zračenje promjenjivo,tak da...

    evo ja sam suzila izbor idealnih nekretnina na 3.kod jedne mi je u vrtu trafostanica,kod druge preko puta regionalni dalekovod,a kod treće mi je 100m od kuće repetitor,a 100 m iznad kuće TV odašiljač.


  38. #38
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    mi smo ljetos kupili kuću i iznad našeg zemljišta prolaze 2 dalekovoda
    prvi (i manji - 40kv) će se micati jer sve okolo postaje građevinska zona, pa su dužni ga preseliti
    a postoji i neka mogućnost da se makne i veliki (100kv)

    nije baš da sam sanjala živjeti ispod dalekovoda, ali i nama je bilo sad ili nikad

  39. #39
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Odrasla sam u kući tik do velike trafostanice....odselila sam kao dijete, baš ću pitat za zdravlje bivših susjeda

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    3

    Početno

    Tema je stara ali uvijek aktualna.
    Razgovarao sam s osobom koja je upoznata s trafo stanicama. Male (10-20 kV) su ispitano prihvatljive što se tiče EM zračenja. Najveći problem je buka i vibracije ukoliko je mala razdaljina između trafo stanice i stambenog prostora.

    Svakako TS nije susjed kojeg bi poželio.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    12

    Početno

    +
    Posljednje uređivanje od leptir : 08.08.2012. at 14:50

  42. #42
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Mi smo zivjeli kraj dalekovoda i to je jedan od vecih razloga zbog kojeg mi je drago da smo prodali kucu.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    87

    Početno Trafo stanica u blizini kuće

    A
    Posljednje uređivanje od BelleA : 07.01.2021. at 20:26

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj trnac prvotno napisa Vidi poruku
    Tema je stara ali uvijek aktualna.
    Razgovarao sam s osobom koja je upoznata s trafo stanicama. Male (10-20 kV) su ispitano prihvatljive što se tiče EM zračenja. Najveći problem je buka i vibracije ukoliko je mala razdaljina između trafo stanice i stambenog prostora.

    Svakako TS nije susjed kojeg bi poželio.
    Ovo je točno.

    Uostalom, postoje propisi, ne samo o zaštiti od buke nego i o ostalim uvjetima gradnje i tu trafostanice nisu iznimka.

    Svi bi mi htjeli imati stabilan izvor električne energije, stabilnu dostavu vode i plina ili toplinske energije, kvalitetnu telekomunikacijsku mrežu itd, a nitko ne bi dalekovod, trafostanicu, plinsku stanicu ili odašiljač u svom dvorištu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •